NIEUW-GUINEA heden ter sprake in Washington Minister Luns en collega 's uit Nieuw-Zeeland en Australië bij Dulles GRATIE voor Jimmy Wilson Honderdduizendste emigrant naar Australië vertrokken Pokken op de „Oranje Scholen te Little Rock zullen deze week nog gesloten moeten blijven CHRISSEMEUJE 109 jaar CAPITULATIE VOOR DE POES NIGERIA TER CONFERENTIE 37 verstekelingen mee terug naar Indonesië AANVARING BIJ IJSLAND Federaal Hof gelast uitstel van over dracht aan particulieren Paarlemoer-koning en -koningin Guinea vannacht onafhankelijk K.N.V.B. straft drie Ajacieden Het weer. Volgens diplomatieke kringen: TEGENSLAG VOOR FAUBUS Mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, zal, wanneer hij vandaag een bespre king heeft met minister Dulles, de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake brengen, aldus verneemt U.P.I. uit diplomatieke kringen te Washington. Deze zelfde kwestie zal morgen opnieuw ter tafel komen, als de Nieuwzeelandse premier en de Australische minister van buitenlandse zaken bij Dulles komem Twee jaar Doodstraf veranderd in levenslang Pools jacht in Den Helder binnengebracht KIND VERDRONKEN Brit snelt treiler al te voortvarend te hulp Nederlandse nota's te Djakarta Wangedrag in Afrika N.S. bestellen 300 bussen in Engeland Waarde tien miljoen Met vijf inzittenden Libanees vliegtuig bij zuidkust van Turkije vermist Gezondheidstoestand achteruit gegaan ce MORRIS 'êejoreyw&y/ FALCON REGENJASSEN W isselvallig Het weer in Europa - - - DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30025 «SM® iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiii Prinses Marie-Esmeralda, het jongste dochtertje van Koning Leopold en Prin ses Liliane van België, dat op 1 oktober haar tweede verjaardag viert. Gouverneur Folsom van de Ameri kaanse staat Alabama heeft tie dood straf voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het stelen van nog geen twee dollar ter dood was veroordeeld, veran derd in levenslange gevangenisstraf. De gouverneur heeft niet de bevoegd heid de doodstraf in een kortere straf dan levenslang te veranderen De 55- jarige Wilson komt na vijftien jaar in aanmerking voor vrijlating op ere woord. Hij werd veroordeeld wegens het be roven van een bejaarde blanke vrouw. Op beroving in de nacht staat in de staat Alabama de doodstraf. De neger zou op 24 oktober worden terechtge steld. De zaak Wilson heeft in de gehele wereld reacties uitgelokt en de gouver neur heeft vele protesten tegen het vonnis ontvangen. .Folsom heeft ter toelichting van zijn besluit verklaard, dat hjj „na een mon deling verhoor en na zorgvuldige over weging van de feiten en omstandig heden, die met de zaak verband hou den", tot de slotsom is gekomen dat Jimmy Wilson in aanmerking komt voor gratie. Vannacht is een Pools jacht, de Sckwal II, in Den Helder binnenge bracht na een stranding in de monding van het Molengat. Zeven Poolse stu denten, o.w. een dertigjarige vrouw, hebben enige tijd angstige momenten doorgemaakt toen hun jacht aan de Srond liep en dreigde te vergaan. De bemanning schoot rode lichtkogels af die door de kustwacht bij Den Helder werden gezien, waarop de reddingboot van Den Helder, de Prins Hendrik, uit voer. Na de redding vertelde- de bemanning dat zij 15 september uit Danzig was vertrokken met het doel de Expo in Brussel te bezoeken. Tijdens de reis moest men in verband met de storm Cuxhaven in Duitsland aandoen. Hier bleef men enkele dagen om beter weer af te wachten. Maandagmiddag op volle zee besloot men Den Helder binnen te lopen "in verband met waarschuwingen voor een nieuwe storm. Bij het ingaan van het Molengat liep het jacht aan de grond. De bemanning is ternauwernood ont snapt aan het betalen van een aan zienlijk bergingsloon aangezien hun jacht door de reddingsboot is vlotge- trokken terwijl de zeesleper Simson van Wijsmuller uit IJmuiden net even t« laat kwam. Minister Luns is gisteren in Washing ton aangekomen en heeft het grootste deel van de dag besteed aan conferen ties met de Nederlandse ambassadeur, de heer J. H. van Royen en leden van de staf van de Nederlandse ambas sade te Washington. Voor vandaag staan besprekingen met onderminister Christian Herter, de staatssecretaris voor Europa Burke Elbrick, en met Walter Robertson, vice-staatssecretaris voor het Verre Oosten op het pro gramma. Morgen zal de Nederlandse minister een bespreking hebben met Do nald Quarles, vice-minister van defen sie, na afloop waarvan hij gaat spre ken met Rodric O'Conner, chef van de afdeling veiligheid en consulaire zaken van het ministerie van buitenlandse za ken. Bij die gelegenheid zullen immi gratiekwesties besproken worden. Vandaag arriveert de premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, in Was hington. Morgen komt de Australische minister van buitenlandse zaken Ca sey uit New York aan voor een onder houd met Nash. Beiden gaan daar na naar Dulles, onder andere om over de toestand in Indonesië te spreken, aldus bericht U.P.I. Volgens Radio Djakarta heeft de In donesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, gisteren een onder houd gehad met de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Jones. Het on derhoud betrof het geschil over Nieuw- Guinea. Volgens Radio Djakarta zou Soebandrio de hoop hebben uitgespro ken, „dat de Verenigde Staten geen beslissing over de status van Nieuw- Guinea zullen nemen, voordat zij ken nis hebben genomen van de Indonesi sche zienswijze". Soebandrio verklaar de, dat het tesprek noodzakelijk was om „een misverstand tussen de Verenig de Staten en Indonesië uit de weg te ruimen". Maandagavond is het tweejarig dochter tje van de landbouwer L. Vis uit Oostendorp in de Eekterbeek aldaar verdronken. Het meisje is tijdens het spelen in de beek terecht gekomen. Een uur na vermissing werd zij gevonden door een broertje. Het kind was toen reeds overleden. „Aangeboden ter herinnering aart uw emigratie als 100.000ste naar Australië" J G. Suurhoff, minister van sociale za ken en volksgezondheid, 29 september 1958". De heer en mevrouw Zevenbergen zullen over tal van jaren hun kinderen en kindskinderen deze door de minister zelf geschreven opdracht in het foto boek „Holland" tonen, en dan nog eens het verhaal vertellen van alle feestelijk heden die zijn meemaakten omdat me vrouw Zevenbergen de 100.000ste Neder landse emigrante naar Australië was. Mevrouw A. Zevenbergen-Wageveld De Britse onderzeebootjager Hogue en de Britse treiler Northern Foam zijn gisteren in dichte mist nabjj de oost kust van IJsland met elkaar in aan varing gekomen. De Hogue voer met flinke snelheid en veroorzaakte bjj de treiler zware averij. Volgens de IJs landse kustwacht viste de Northern Foam met nog een treiler binnen de 12-mijlszone. De IJslanders maakten zich op het schip te enteren toen op een verzoek om hulp de onderzeeboot jager met volle snelheid aan kwam varen. De aanvaring was zo hevig dat de treiler bijna kantelde en men een ogenblik vreesde dat de boot zou zin ken. en haar echtgenoot werden maandag aan boord van de Johan van Oldenbar- neveldt van de stoomvaartmaatschappij Nederland, welk schip in de late na middag naar Australië vertrok, door minister "Suurhoff namens de regering toegesproken. „Wij hebben het met u goed getroffen als 100.000ste. U bent jonge mensen en zult ongetwijfeld goede representanten van ons land zijn. Er is maar een ding tegen u: uw naam Ze venbergen. Want misschien hebt u het gevoel in de zevende hemel terecht te komen of voorziet u gouden bergen in uw nieuwe vaderland. Maar houdt u er rekening mee, dat de eerste jaren moei lijk zullen zijn". De minister wenste de heer en me vrouw Zevenbergen de kracht om tot een geslaagde emigratie te komen en goede burgers van het nieuwe vaderland te worden. „Daarnaast hopen wij dat u het kleine landje aan de zee nooit zal vergeten". Tenslotte bood minister Suur hoff namens de regering het fotoboek aan. Ook de Australische ambassadeur in ons land, de heer H. McClure Smith, sprak enkele woorden. „U draagt als 100.000ste een speciale verantwoorde lijkheid. Maar ik ben ervan overtuigd dat u deze verantwoordelijkheid waar dig bent". Aan de 37 zich nog in De Kruis berg" bij Doetinchem bevindende In donesische verstekelingen is geen voort gezet verblijf in Nederland toegestaan. Zij worden met de „Johan van Olden- barnevelt" naar Indonesië terugge bracht. Heel het strakke, plechtige decorum tijdens het bezoek van admiraal Sir Guy Grantham aan het vlaggeschip van Nelson, de „Victory", werd te Londen verbroken door de scheepspoes, die zich van erewachten en stram-in-de-houding- staan niets aantrok. De admiraal capi tuleerde ook voor de charme van de poes, door welke overgave hij zich alleen nog maar populairder maakte Het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakar ta, de heer H. Hasselman, heeft vol gens A.N.P. op het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken een twee tal nota's ingediend over de Indonesische maatregelen tegen de Nederlandse on dernemingen. De middelbare scholen in Little Rock zullen althans deze week nog geslo ten blijven. Faubus, de gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, waarin Little Rock is gelegen, heeft de scholen op 2 september j.l. gesloten om te voorkomen, dat er de rassengelijkheid moest worden ingevoerd. Het plan was om de scholen nu te verhuren aan een particuliere vereniging, die op basis van de rassenscheiding het onderwijs zou hervatten. Een federaal gerechtshof te Omaha in de staat Nebraska heeft gisteren evenwel bepaald, dat deze manipulatie een week moet worden uitgesteld, opdat nader onder zoek van het geval kan plaats hebben. Korte tijd later werd bekendge maakt, dat de schoolraad van Little Rock zich op advies van zijn advocaten zal voegen naar het bevel van de federale rechter in Omaha. Eerder was al gemeld, dat de juridi sche adviseurs van de leraressen en le raren van de middelbare scholen in Little Rock hun cliënten hadden gead viseerd voor het ogenblik geen onder wijs te geven aan de „particuliere" scholen. Het hof te Omaha heeft zijn uitspraak gedaan op verzoek van de N.A.A.C.P., de nationale vereniging ter bevordering van de belangen van kleur lingen. Op de vier middelbare scholen te Little Rock, die thans in het geding zijn, zijn meer dan drieduizend scholie ren ingeschreven. Intussen heeft het Opperste Ge rechtshof te Washington met algeme ne stemmen verklaard, dat Ameri kaanse leerlingen een onvervreemd baar en in de grondwet verankerd recht bezitten om op school niet aan rassenscheiding te worden onderwor pen en dat de wetgevende noch de uitvoerende macht van enige Ameri kaanse staat, noch zijn rechters, het zij rechtstreeks hetzij indirect, aan dit recht afbreuk kunnen doen. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Enkele deelnemers aan de Nigeriaanse constitutionele conferentie, die op het ogen blik in Lancaster House in Londen wordt gehouden, in hun schilderachtige kledij bij hun aankomst gefotografeerd. Op de voorgrond „Chief" James Okosi II, „Obi" van Onitsha, een officiële adviseur ter conferentie. Door een geval van pokken aan boord van de Oranje, dat woensdag in Tand jong Priok is aangekomen, is de debar- katie van de ongeveer negentig voor Djakarta bestemde passagiers vertraagd. De leden der bemanning en de passa giers werden allen gevaccineerd, alvo rens toestemming te verkrijgen het schip tr> verlaten. Onder de passagiers be vonden zich een aantal Nederlandse missionarissen en de echtgenoten van enige Nederlandse zakenlieden, die nog steeds in Indonesië verblijven. Deze vrouwen hadden Indonesië verlaten toen de anti-Nederlandse campagne in Indonesië haar hoogtepunt had bereikt. Intussen is bekendgemaakt, dat de agentschappen in Indonesië van de stoomvaartmaatschappij ..Nederland" zijn overgedragen aan de Central Tra ding Company, een handelsonderneming welke eigendom is van de Indonesische regering. De laatste Nederlandse vertegenwoor diger van de „Nederland", jhr. M. van Lennep, die tevens voorzitter was van de Nederlandse kamer van koophandel (welke haar werkzaamheden enige maanden geleden staakte). zal deze week Indonesië veriaten. Via de Ver enigde Staten keert hij naar Nederland terug. Frans-Guinea, dat als enige van de Franse gebiedsdelen de grondwet van generaal De Gaulle heeft verworpen, wordt vandaag te middernacht een on afhankelijk land. Dit meldt Reuter uit Conakry. Sebied telt 2.500.000 inwoners. De beëindiging van de Franse financiële hulp zal moeten worden gecompenseerd door ontginning van rijke bauxietlagen, die in het gebied zijn gevonden. De bauxietwinning is in handen van Ame rikanen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben op de tentoonstelling van bedrijfsauto's in Londen 300 bussen besteld, met een waarde van bijna tien miljoen gulden. De bestelling is geplaatst bij de Ley- land company. Wim Anderiesen, de stopperspil van Ajax heeft van de K.N.V.B. een speel verbod gekregen. De eerstvolgende vier competitiewedstrijden van Ajax mag hij niet meedoen. Deze strafmaat regel heeft de K.N.V.B. genomen naar aanleiding van wangedrag tijdens de vriendschappelijke wedstrijd, die Ajax op 18 juni j.l. in Zuid-Afrika tegen Transvaal speelde. Ook aanvoerder Van Mourik en back Geelhuizen zijn door de K.N.V.B. gestraft. Van Mourik mag de eerstvolgende twee jaar niet als aanvoerder optreden. Hij heeft volgens de K.N.V.B. in de wed strijd tegen Transvaal onvoldoende in gegrepen tijdens het wangedrag van zijn clubgenoten en tevens blijk gege ven niet over voldoende capaciteiten te beschikken om onder moeilijke omstan digheden zijn zelfbeheersing te bewa ren en goede leiding te geven. Back Geelhuizen kreeg dezelfde straf als An deriesen. Ook hij mag, indien nodig, in de eerstvolgende vier wedstrijden niet voor het eerste elftal van Ajax uitko men. Thans speelt hij in het tweede. Ajax heeft bij het bestuur van de K.N.V.B. beroep aangetekend tegen deze straffen. In kringen van de Meer- club spreekt men van een vreemde zaak De Amsterdamse club heeft indertijd zelf genoemde spelers, alsmede doelman Pieters Graafland, die ook bij de inci denten betrokken was, een straf opge legd. Deze bestond uit honderd gulden boete en een voorwaardelijke schorsing. Waarom deze spelers niet een straf op gelegd die betrekking heeft op het deelnemen aan buitenlandse tournees? Ajax is nu wél zeer ernstig gedupeerd en dat terwijl de overige spelers en de officials tijdens de incidenten onmid dellijk ingrepen en toen onder meer konden voorkomen, dat de betreffende verdedigers uit het veld liepen. Ook na deze wedstrijd is door de officials van Ajax al het mogelijke gedaan om zien te revancheren, aldus een commissielid van de rood-witten, die niet begreep waarom keeper Pieters Graafland, ook een van de belhamels, buiten schot is gebleven. Schepen en vliegtuigen van de Brit se marine zoeken naar een vrachtvlieg tuig van een Libanese luchtvaartmaat schappij. een York, dat op weg was van Beiroet naar Rome. Het laatst werd iets van het toestel vernomen, toen het maandag tegen de middag dichtbij de zuidkust van Turkije vloog. Het toestel, waarvan ue bemanning vyf leden telt, had geen passagiers aan boord. Ook de Griekse luchtmacht heeft aan de naspeuringen deelgenomen. Advertentie Bovenstaand trio bestaat uit de heer en mevrouw West, beter bekend als de Londense paarlemoerkoning en -koningin, en hun achtjarige kleindochter Shirley Ash-Smith. Het n -sierende trio kwam in vol ornaat naar de Lady Margarets-kerk aan de Old Kent Road te Londen, om daar de jaarlijkse oogst- feestdienst bij te wonen. Zij hadden volgens de zeer oude traditie bloemen en kunstig gevormde broden meegebracht. Donderdag wordt Nederlands oudste inwoonster, weduwe Christina Karne- beekBaks te Eibergen, beter bekend onder de naam Chrissemeuje, 109 jaar. Misschien zal de gemeente de blauwe borden, die ze jaren geleden liet maken en waarop in witte letters te lezen staat „Naar Chrissemeuje", ook dit jaar plaatsen op de route naar de woning van Chrissemeuje. Evenveel bezoek als in voorgaande jaren, toen muziekkorp sen, zangkoren, schoolkinderen en vele tientallen anderen haar kwamen geluk wensen, zal de 109-jarige deze keer even wel niet kunnen ontvangen. Haar ge zondheidstoestand is namelijk het afge lopen jaar verslechterd. In het voorjaar is Chrissemeuje ziek geweest. In deze periode at ze dagelijks niet meer dan een aardappel en een sneetje brood, waardoor haar krachten sterk afnamen. Wel kwam ze nadien weer ter been, maar ze werd toch niet de voor haar leeftijd nog zeer vitale vrouw, die ze op haar 108ste verjaardag nog was. Dit jaar heeft ze nog geen voet buiten de deur gezet, ofschoon ze het vorig jaar nog regelmatig wande lingetjes rond haar woning in de Hol- terhoek, dicht bij de Duitse grens maakte. Haar gehoor is eveneens ver minderd en lezen doet ze ook vrijwel niet meer. Haar enige bezigheid vindt ze thans nog in haar gebed en in de aanwezigheid, in haar directe nabijheid, van de kleine Sylvia, een nichtje in de vijfde graad van een jaar oud. Maar ook dat laatste zal waarschijnlijk niet lang meer duren, want de kleine Sylvia neemt zo langzamerhand geen genoegen meer met de ruimte binnen de spijlen van haar box en wil meer van de wereld zien En in deze pogingen kan Chrisse meuje haar nichtje geen hulp meer verlenen. Donderdagmorgen zal pastoor B. A. W. Kaeter van Eibergen, zoals hij reeds telkenjare sinds de 100ste verjaardag van Chrissemeuje heeft gedaan, een H. Mis opdragen in de boerderij in de Holter- hoek, waar Chrissemeuje heel haar leven heeft gewoond en waar thans het gezin woont van haar achterneef. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM Ta. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.39-18.20. Maan: 19.52-10.13. max neersi. StatioD Weei temp afgel. gisterer 24 uur Stockholm zwaar bew. 15 0.1 Oslo zwaar bew. 14 0 Kopenha-f zwaar bew. 15 0 Londen regen 18 18 Amsterdam zwaar bew. 21 11 Brussel regen 21 14 Luxemburg regen 20 0.3 Parjjs motregen 23 44 Nice zwaar bew?. 24 0 Berlijn licht bew. 18 0 rankfun zwaar bew. 22 0 München onbewolkt 22 0 Ztirich mist 0 Genève regen 0.1 Locarno geheel bew 0 Wene^ onbewolkt 18 0 Linsbruck licht bew. 23 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tWrectle: J. J. W Boerrlgter en Mr. WAM. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1