rastella-Parels R.-k. textielvakbond tegen textielgeschenken bij zeep Prins Bernhard stelt nieuwe fabriek te Emmen in bedrijf Kruiswoordraadsel Vele processen-verbaal wegens over treding van de nieuwe opruimingswet Geestelijken op gelicht Katholieken hebben De Gaulle sterk gesteund Parijs verbreekt band met Guinea Feestelijk katoen DESSINS VAN OUDE INCA'S EN JAPANS LAKWERK Kostbaarheden in Utrecht gestolen Prijs de zee BRITSE SOCIALISTEN EISEN DE ONTRUIMING VAN QUEMOY Krakeel over wenselijkheid der aloude public schools Bromfietser in brand geraakt Bij aankoop van 2 pakken (of één dubbel Terlenka-fabriek van de A.K.U. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA Telegram aan de fabrikanten Tot zes maanden iieroordeeld Franse rubberfabriek op Sumatra opgeblazen A. P. Schotel overleden Voor bijna een ton Verband met inbraak in Rijksmuseum Nieuwe documentaire van Van der Horst Congres in Scarborough Meijer Hamel ziek 20 „Ik geloof, dat je gelijk hebt," mompelt Eric terwijl ziji, ogen de zeilen gadeslaan. „Tja, we zitten hier in gevaarlijk water, er kan van alles gebeuren. Laat alles gevechtsklaar maken en stuur een mannetje de mast in, om die schuiten goed in het oog te houden." Als een vonk verspreidt de opwinding zich onder de krijgers van de vloot, en in gesloten formatie na deren zij de Deense kust. „Wilt ge niet uw plan veranderen, Heer?" mom pelt de Gotenkrijger. „Geef mij een kans, laat mij blijven. Peinzend kijkt Eric de krijger aan. Om deze man op de Deense kust af te zetten, heeft hij de omweg gemaakt. Een omweg, die hem wel eens duur te staan kan ko men, want zodra zij de steven west wenden, in de richting van de Britse eilanden, krijgen zij de wind pal opzij en zullen zij moeten roeien, en dan roeien zij recht de schepen tegemoet, die hen als hongerige woiven volgen. Als hij de man aan land wil zetten, zullen ze het gauw moeten doen, voor er nog meer schepen aan de horizon verschijnen. „Houd op de kust aan", beveelt hij de roerganger. De vloot zwenkt landwaarts en Erics ogen zoe ken een geschikte plaats voor een landing, als eensklaps een hevig tumult 2ijn oor treft. Verontrust snelt hij naar de achtersteven en de kreten der krijgers vertellen hem wat er gebeurd is. Drie schepen zijn kort ne elkaar op een zandbank gelopen er> zitten onwrikbaar vast. En bijna op hetzelfde moment schalt de stem van de uitkijk over hun hoofden: „Een vloot roei schepen in zicht! Zij vallen aan!" Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de jubileumvergadering, die de Ne derlandse r.-k. vakbond voor de textiel- detailhandel „St. YVillibrordus" gisteren In Marcanti te Amsterdam heeft ge houden. is besloten een telegram te zenden aan de grote Neder landse zeepfabrikanten, met het drin gend verzoek een eind te maken aan het cadeau geven van textiel bij de verkoop van hun zeepprodukten. Dit voorstel werd met een luid ap plaus door de aanwezigen aangenomen, nadat de directeur van het bondsbu- reau de heer H. H. M. Grootjans in het 40ste jaarverslag van de bond had uit eengezet, dat de z.g. koffie- en theeak- tie van de textieldetailhandel de verkoop van koffie en thee door de tex tielwinkeliers ter bestrijding van het verstrekken van de textiel in de levens middelenbranche thans is geëindigd door overeenstemming met vertegen woordigers van de levensmiddelenbran che. De zeepindustrie wordt daarente gen nog beschouwd als de grootste op ponent van de textieldetailhandel we gens het cadeau geven van textiel. De ze industrie beroept zich op de con sumptieverwantschap van het artikel (zeep en handdoek etc.). De heer Grootjans deelde mee, dat tijdens de afgelopen koffie- en theeaktie in de ver gaderingen van de commissie Cadeau stelsel vele malen de mogelijkheid is besproken ook „zeep" in de aktie te be trekken. De voorbereiding hiertoe was in een vergevorderd stadium, en is het nog. De heer Grootjans zette uiteen, dat de invloed van de bestedingsbeperking ook merkbaar was in de textielbranche. Men zag bij de ondernemers een zoe ken naar wegen om de voorraden te beperken en daardoor de liquiditeit te verhogen. Bij bepaalde groepen in de textielhandel constateerde men dit stre ven in een andere vorm, n.L in die van de stuntverkopen met name in de con- fectiesector. Dit zoeken naar de liqui diteit had ook invloed op de omzetten bij de inkoopcombinaties, waar een zekere terughoudendheid bij het plaat sen van orders werd geconstateerd. De middenstand zal er goed aan doen, gezien de huidige economische situatie, zich voorlopig op een stabilisering van de omzet ir. te stellen. Dit heeft op velerlei gebied consequenties en niet het minst op dat van de bedrijfsuitbrei- ding. Vooral ten aanzien van dit laatste „U heeft al zo vaak een kans gehad," zei de Haagse politierechter vanmor gen tegen een vijftigjarige xogements- knecht uit Den Haag, die een aantal r.-k. geestelijken had opgelicht. De man tegen wie wegens deze oplichting zes maanden gevangenisstraf met aftrek was geëist, had om een gedeeltelijke voorwaardelijke straf gevraagd. Het vonnis werd uiteindelijk zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De man was al vaker ver oordeeld wegens oplichting. Zijn raads- m; was niet verschenen. De logementsknecht had enige jaren achtereen geregeld brieven geschreven n geestelijken. In die brieve- deed hij zich voor als een meisje dat aan lager wal was geraakt, maar graag terug wilde in de normale maatschap pen. Om terug te kunnen had zij ;eld nodig, voor kleren en voor de reis naar haar familie onder meer. Vele geeste lijken stuurden „het meisje" kleine be dragen. 4 augustus liep de man echter tegen de lamp toen een kapelaan uit Almelo de zaak ging uitzoeken. De gedetailleerde uitslagen van de Franse verkiezingen tonen aan, dat de katholieken in belangrijke mate hun stem ten gunste van de nieuwe grond wet hebben uitgebracht, aldus bericht het K.N.P. In streken, die overwegend katholiek zijn. en als bastions in het po litiek katholicisme bekend zijn als de Elzas, Bretagne en Normandië liep het percentage der ja-stemmen het hoogst op. Om enkele voorbeelden te noemen Manche 93 procent, Bas Rhin 92,6 pro cent, Haut Rhin, 91.8 procent, Orne 91,3 procent, Mayenne 90,8 procent, Meuse 90.8 procent. Vendee 90 procent. Ook in Pa rij se districten, waar overwegend katholieken wonen, constateert men het zelfde verschijnsel. De bisschoppen hebben (een enkele uitzondering daar gelaten) de katholieken niet tot de ge nomen beslissing aangespoord. Hun standpunt was: „Voor of tegen stemmen is noch tegen ons geloof noch tegen on ze beginselen". De Franse regering heeft gisteren de minister-president van Guinea, Sekoe Toere, officieel meegedeeld, dat Guinea zich van de andere Westafrikaanse ge bieden heeft afgescheiden door tegen de door generaal De Gaulle voorgestel de grondwet te stemmen. Dit meldt Reu ter. De officiële mededeling is te Conakry overhandigd. Er wordt in gezegd, dat Guinea niet langer financiële en admi nistratieve hulp van Frankrijk zal ont vangen en dat maatregelen zullen wor den genomen tot terugtrekking van Franse ambtenaren en technici. Volgens gisteren in Djakarta ontvan gen berichten is de fabriek op de rubber- onderneming „Padang", eigendom van de Franse „Société de caoutchouc de Pa dang" en gelegen op 200 km afstand van Medan, in Noord-Sumatra, door opstan delingen opgeblazen. De fabriek werd geheel verwoest. Er zijn echter gewon den noch doden. De onderneming „Pa dang" heeft een rubberproduktie van 150 ton per maand. is grote voorzichtigheid aan te bevelen, indien een uitbreiding tot stand moet komen met geleend geld. Ten aanzien van de inkoop adviseerde de heer Grootjans een zekere matiging te be trachten. De zelfde taktiek van voor zichtige voorraadvorming wordt ook door de industrie en de grossiers toe gepast Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft een commissie ingesteld met de opdracht het cadeaustelsel aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het uit te brengen rapport zal leiden tot nadere maatregelen, hetzij van de over heid, hetzij van dit publiekrechtelijk orgaan zelf. Sprekend over de nieuwe opruimings wet zei de heer Grootjans, dat de juris prudentie hier ongetwijfeld sanerend zal werken. De bond is tot dusver aller minst tevreden over de interpretatie van de wet. Hij deed een beroep op de rechterlijke macht om mee te werken aan het vormen van deze jurispruden tie, die ongetwijfeld een betere hand leiding zal zijn voor de textielhandel dan de thans bestaande slechte alge mene terminologie van de wet. Er zijn in de afgelopen periode vele processen- verbaal opgemaakt, waardoor jurispru dentie genoegzaam kan worden ge vormd. Na het afhandelen der huishoudelijke aangelegenheden is de jubileumviering des middags voortgezet met 'n concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en met een feestrede van het Tweede-Kamerlid de heer P. A. Blaisse over het onderwerp „De Euromarkt en de detailhandel". Tijdens deze bijeenkomst werd mede- gedetld dat de heren W. H. J. van Mansum, voorzitter van de bond en M. F. Kempkes vice-voorzitter, zijn benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gre- gorius en de heer N. J. Hooming, pen ningmeester, ontving het Pauselijk erekruis Pro Tcclesia. Mr. Blaisse zette in zijn rede de noodzaak uiteen van de totstandkoming ener politieke en sociaal-economische integratie van Europa. Daarbij is van groot belang, dat in de komende over gangsperiode van 15 jaren het nationale beslissingsrecht plaats gaat maken voor een Europese leiding. Ten aanzien van het vestigingsbeleid merkte hij op, dat daarbij de gedachte van non-discrimi natie zal moeten worden toegepast, zowel voor natuurlijke als rechtsper sonen. Ook dient er z.i. een gelijk ge richte politiek voor diploma's, certifi caten, titels enz. te worden gevoerd Het is niet de bedoeling om naar een eenheidsstaat toe te groeien, meer naar een federatieve constructie in Europa. Voor de detailhandel is het met be trekking tot de Euromarkt belangrijk, aandacht te schenken aan de concurren tiepositie alsook aan prijsverhogende werkingen die naast prijsverlagende factoren bij het realiseren van de ge meenschappelijke markt zeker zullen optreden. Wat de ontwikkeling der in koopcombinaties aangaat merkte de heer Blaisse op, dat er in de 6 samenwer kende landen alle reden is zich hierin ift toenemende mate te oriënteren. On derlinge samenwerking kan daarbij van grote betekenis zijn voor de eigen po sitie. Ten slotte zei hij, dat hij het feit, dat de middenstand niet vertegenwoor digd is in de 12 man sterke. Nederland se afvaardiging in het Sociaal Econo misch Comité, een bedenkelijk teken achtte. Hij wekte de aanwezigen op hier voor te blijven strijden. Het Eerste Kamerlid Th. S. J. Hooy, sprak voorts namens de Ned. Kath. Middenstands Vereniging en de heer Ten Cate als voorzitter van de Fede ratie van Middenstandsorganisaties in d° Textieldetailhandel. Advertentie Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft hedenmorgen de nieuwe Terlenka-fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie te Emmen officieel in bedrijf gesteld. In zijn welkomstwoord zeide de heer mr. J. Meynen, directeur van de AKU o.m. dat reeds sinds 1955 Terlenka op kleine schaal in een voorbereidend be drijf werd geproduceerd De tussenlig gende jaren zijn gebruikt om verwer kingsmethoden, toepassingsmogelijkhe den en gebruikswaarde te toetsen, er- Katoen laat alles met zich doen cn men kan er van alles mee doen. Dat zal iedereen gedacht hebben, die deze niliÈr week in Carlton Amserdam de pers- show of de show voor de inkopers heeft I meegemaakt van Franse, Italiaanse en firn Zwitserse katoens, verwerkt tot mo- dieuse modellen en getoond door pit- L jjim; jH tige mannequins van de respectievelijke i Sto lire nationaliteiten. J Katoen heeft allang de allures aan- genomen van satijn. Het lijkt nu ook op jjpf II jersey, het doet soms aan linnen den- fS en 'aat zich weven in allerlei 'Hf 1 structuren. En bedrukken! Boussac heeft een ..Antillendoek" van grove ka- j 0 toen met een dessin van ruw donker ÉS*. vlechtwerk, dat zich magnifiek leent W ifl i voor een vakantierok met sportblouse: W l|§i. "aar een feestelijk toilet van katoen- Jf m 1 satyn draagt even magnifiek een im- ■f M V pnmé van rozen naar antiek Japans 'y lakwerk. Boussac zoekt zijn dessins 1 over de hele wereld en deze collectie, i bedrukt met originele strepen, met vlechtwerk, met de mooiste motieven De broekspijpen moesten er ook onderuit van gestileerde vruchten en bloemen tippen toen onze over-grooimoeders is een |ust voor het oog Nigt tg verj kleine meisjes waren. Maar voor mo- .-eten zijn effen glanzende katoens, die derne grote meisjes is het een beetje ^ij Joveline noemt. En Boussac wéét vreemd. Dit model van de Italiaan Capucci bestaat uit een lichtgeel katoe- met spectaculaire modellen 'n show te maken. Een van zijn avondtoiletten met strlkke!1 op de rug heeft >n heel wijde, opzij openspringende sluitend, over een soort mouwloos rok van ren wondermooie fplmUonHo hansop. Voor als het wordt. Middagjapon van Boussac-katoen in een model, dat het gestyleerde dessin goed tot zijn recht doet komen. rok van een wondermooie felgekleurde weer voorjaar katoenen inprimé, waaronder een pof broek -van effen glanzend katoen. En de mocerne pruikhoofden van de man nequins „doen" het daarbij uitstekend op een show. Vijitien Italiaanse couturehuizen had den modellen gemaakt van de Coto- nificio Legler uit ^onte San Pietro. Spi rituele modellen, die de zeer mooie katoens goed tot hun recht lieten ko men. Teer en fijn zijn de zacht geel en witte satijnen streepkatoens. Iets nieuws zijn de ver uiteenliggende bloemmotieven. Italiaanse dessins zijn even harmonieus als de mensen en het landschap. Italië is altijd vreugde brengend. De kleuren rood, oranje, geel zijn fonkelend als de echte bloemen in le zuidelijke zon. Rood en oranje tegen zen donkere achtergrond voorspelt men voor de aanstaande zomer. Als ook de -ombinatie rose en oranje. Geen enkel oud motief, waar ook ter wereld, is meer veilig voor de katoen drukkers. Mettler en Co. uit Sankt Gal len had fraaie oude Inca-patronen, maar ook het renommee van Sankt Gallen bleef hooggehouden met de effen lichte katoen, geweven in een gecrêpte streep. Allerliefst voor de jeugdigen. Nu men katoen maakt in alle denk bare en gevarieerde structuurweefsels is er geen einde meer aan de keus. varingen uit te wisselen en voorlich ting te geven. Men heeft in deze peri ode van voorbereiding kunnen vaststel» len, dat Terlenka-textiel grote vraag ontmoet. De president-directeur van de AKU de heer ir. A. J. Engel schilderde ver volgens in het kort de geschiedenis van de vestiging van de AKU in Emmen, waarvan de Terlenka-fabriek de nieuwste tak is, en gaf daarbij bijzon dere aandacht aan de speciale condities in Z.O.-Drente. Spreker meende te mogen zeggen dat er een goede band is ontstaan tussen de Enkalon en de Z.O.-hoek van Drente tot heil van beide. Toen dan ook enige jaren geleden, nadat de licentie voor het maken van Terlenka was verworven, bepaald moest worden waar de eerste produktie op bedrijfsschaal zou worden begon nen, was de keuze niet moeilijk: daar de technische facetten op een vestiging nabij «de Enkalon-fabfiek wezen, be sloot men zonder aarzeling de activi teit aldaar uit te breiden. „Vandaag is dat proefbedrijf uitge bouwd tot een bedrijfseconomisch ver antwoorde fabriek en we zien met ver trouwen de toekomst ook van dit Em- mense bedrijf tegemoet," aldus ir. Engel. De Terlenkafabrikage te Emmen be gon in een proefbedrijf in oktober 1955. De bouw van de nieuwe fabriek begon in het najaar van 1957. Het oude proef- produktiebedrijf blijft bestaan en is aan de nieuwe fabriek verbonden door mid del van een luchtbrug. Het aantal werknemers bij de Terlenka bedraagt 137. Maandag is in stilte ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de kunstschilder A. P. Schotel, die op 24 september in zijn woonplaats te Laren (N.-H.) is overleden. Anthonie Pieter Schotel werd in 1890 in Dordrecht ge boren. Aanvankelijk schilderde hij in zijn artistieke loopbaan vele onderwer pen maar later bepaalde hij zich tot zee- en havengezichten, vooral van de Zuiderzee, de botters en de havens. Naar de Utrechtse rechercne eerst thans mededeelt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in het Klokkenmuseum aan de Lange Vieuw- 'raat te Utrecht. Zaterdagmorgen omstreeks 11.00 uur werd deze inbraak ontdekt. Men ver mist een groot aantal gouden en zilve- re horloges, waarvan de waarde wordt geschat op een bedrag tussen de 75.000 en 100.000 gulden. De inbreker(s) hebben zich toegang verschaft via aen laddertje dat op de binnenplaats stond. Van hen ontbreekt elk spoor. De inbraken die in de nacht van vrij- C r of zaterdag in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Klokkenmuseum te Utrecht zijn gepleegd tonen een merkwaardige overeenkomst. De inbraken zijn met een tijdsverschil van drie uur r~ elkaar gepleegd en hadden betrekking, zo -el in Amster dam als in Utrecht, or 17e eeuwse voorwerpen. Het staat nu ook vast wat er uit het Rijksmuseum is gestolen. Het zijn: een gouden ketting, die Volgens de overlevering aan Michiel de Ruyter heeft toebehoord, verder een keten met penning van kapitein Ies- brand Gotske, een beker van kapitein Cornelis Schrijver en een penning van Isaack Rockesen, Op welke wijze de dader (s) zich toegang tot het museum heeft (hebben) verschaft, is op het ogenblik nog een van de belangrijkste punten van onderzoek. De recherche in Amsterdam en die in Utrecht werken momenteel samen c licht in deze diefstallen te brengen. In aanwezigheid van de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. R. G. A. Höppener en van vele genodigden, is maandagmor gen in het Metropole theater te Den Haag de eerste voorstelling gegeven van Herman van der Horsts documen taire „Prijs de zee". De filmvoorstelling werd ingeleid door dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Dr. Hulsker herinnerde eraan, hoe minister mr. J. M. L. Th. Cals, die verhinderd was aanwezig te zijn. in dertijd aan Herman van der Horst de opdracht tot het vervaardigen van deze documentaire had gegeven. „Prijs de zee", aldus spreker, is geen film over de zee, maar laat wei zien welke be langrijke rol de zee in het bestaan van Nederland speelt. Van der Horst die zelf met zijn vrouw anwezig was. mocht aan het einde van de voorstelling een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. Scenario, regie, camera, geluid en montage van de documentaire waren in handen van Van der Horst. Leen 't Hart bespeelde het carillon en het orgel en de tech nische afwerking geschiedde door de Ci- netone studio's. Libië Een rans vliegtuig heeft donderdag het Libische dorp Isen met machinegeweren bestookt, waardoor een burger werd gedood, aldus een com muniqué van de Libanese regering. De regering te Tripoli heeft bij de Franse regering geprotesteerd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen, De jaarlijkse conferentie van de La- bourpartij begon gisteren in de bad plaats Scarborough om zo te zeggen met muziek, bestaande uit daverende harmonie, gevolgd door luidruchtige wanklanken. De Labourpartij staat er niet erg goed voor en de leider van de partij besloot dan ook gisteren het con gres te beginnen met een hevige en zeer persoonlijke aanval op Macmillan. Dit stelde de heer Gaitskell en de andere vertegenwoordigers ter conferentie in staat op weinig kostbare wijze te de monstreren, dat de Labourpartij al thans op één punt niet verdeeld is, na melijk in haar afkeer van de conserva tieven en alle 3 wat conservatieven doen. Gaitskell viel Macmillan aan över het Britse beleid ten aanzien van Quemoy en Matsoe en beschuldigde de Britse premier van niet minder dan huichela rij. Het was een zeer felle rede en Gaitskells gehoor was lichtelijk ver voerd. Aan het eind nam de conferentie 'n motie aan, waarin van de Britse rege ring wordt geëist dat zij h.,ar uiterste best zal doen om een vreedzame oplos sing te zoeken voor het gevaarlijke pro bleem in het Verre Oosten door evacua tie van de Chinese nationalistische strijd krachten van de voor de kust gelegen eilanden. Verder wordt in de mo tie geëist dat de regering zal voorstel len dat de zetel van de Chinese natio nalisten in de Verenigde Naties zal wor- den overgedragen aan communistisch China en dat zij zal aandringen op on derhandelingen bedoeld om Formosa onder curatele te plaatsen van de v.jn. zodat op de duur de inwoners van ro - mosa door middel van een volksstem ming zelf over hun staatkundige toe komst zouden kunnen beslissen. Tot zoverre de harmonie, de eensge zindheid en de vervoering. Maar op de zelfde eerste dag van de conferentie ontsnapten de leiders op het nippertje aan een ernstige nederlaag. Het debat ging over onderwijs, en vooral het on derwijs aan particuliere scholen, of al thans scholen niet behorend aan de staat. De partijleiding van Labour had besloten dat de dure, sjieke en ouder wetse „public schools" (waar Gaitskell en een aantal andere leidende figu ren van Labour hun opleiding hebben genoten) met rust gelaten zouden wor den. Maar gisteren werd vanuit de zaal fel geprotesteerd tegen dit besluit, o.m. door enige vooraanstaande partij leden. Het was een uiterst vinnig de bat en het was hoogst onprettig voor de partijleiding dat Engelands mach tigste vakverenigingsleider, Frank Cou sins van de Transportarbeidersbond, zich tegen de leiding richtte en de stemmen van zijn bond en bloc uitbracht tegen de officiële onderwijspolitiek van La bour ten aanzien van de verfoeide „pu blic schools" (maar niet voldoende verfoeid om leidende Labourleden te be letten hun kinderen naar deze nare scholen te sturen). De klacht van vele sprekers was dat de „public schools" broeinesten wa ren van snobisme en dat zjj aan hun leerlingen maatschappelijke privileges verleenden, welke van socialistisch standpunt onaanvaardbaar waren. Een van de felste tegenstanders van de gewraakte scholen, zelf voormalig leraar, het Lagerhuislid F. Peart, die voorzitter is van het parlementaire on derwijscomité van Labour, vergeleek het particulier onderwijs in Engeland met „apartheid". Hij beschouwde het als niet minder dan misdadig „apart heid" door te voeren op het gebied van onderwijs. Het ging er allemaal in als koek, en het leek er enige tijd op alsof de conferentie in de stemming aan het eind van het debat de leiding een pijn lijke nederlaag toe zou brengen. Zover kwam het evenwel niet. Dè leiding won met 3.544.000 tegen 3.067.000 stem men, een uiterst schamele en bescha mende overwinning. Hier past een woord over reken kunde. Het is voor de buitenstaander wellicht enigszins geheimzinnig hoe 1300 partij vertegenwoordigers hun stem men uitbrengen bij miljoenen. Maar het is heel eenvoudig. Iedere vertegen woordiger stemt namens allen welke h\j vertegenwoordigt, ongeacht of de aldus vertegenwoordigden wellicht een andere mening zijn toegedaan of misschien in het geheel geen mening hebben. Indien derhalve gisteren mijnheer Frank Cou sins meer dan een miljoen stemmen uitbracht tegen de leiding, waren dit de stemmen van al de leden van de Transportarbeidersbond. Daaronder moet er allicht één zjjn geweest die, als het ooit tot hem doordringt dat hij bij monde van mijnheer Cousins tegen de leiding van de partij heeft gestemd, misschien blij zal zijn dat zijn kleine stem zich heeft verheven op de adem van mijnheer Cousins. Misschien was bet de kruier die gistermiddag zo mis moedig een mandje met vis zeulde langs het perron van het Liverpool- street Station en die er uitzag alsof hij het verschil niet wist tussen een „pu blic school" en een overdekt zwembad. In de Kerklaan te Apeldoorn kwam het afgelopén weekeinde de bromfiet ser T. van der K. uit Apeldoorn tot de ontdekking, dat zijn kleding in brand stond. De man stuurde zijn bromfiets het Oranjepark in en wentelde zich daar in het vochtige gras, waardoor de vlammen doofden. Een juist passe rende politieagent bracht hem naar een in de buurt wonende arts, die enige ern stige brandwonden constateerde. De re genjas, het overhemd en het onder goed van Van der K. vertoonden grote brandgaten. Vermoedelijk heeft hij een brandend sigarettenpeukje in de r.ak gestopt, in de mening verkerend, dat hij het vuur had gedoofd. Door de wind is waarschijnlijk het vuur aangewak kerd. De directeur van de Hoofdstadope rette, de heer Meijer Hamel, is ter ob servatie in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam opgeno men. Hij zou een aandoening hebben aan de ruggegraat. Horizontaal: 1. iemand die schertst - schoorsteen kap 2. eenzaam - zangstuk 3. zorglijk 4. uitroep - tijding 5. deel van mast - Duitse rivier - familielid 6. gereedschap - elkeen 7. vindt men bij u-, een kerk 8. zielig - item (afk.) - tijdperk 9. duw - deel van r- W.-Duitsland 10. landbouw werktuig oo - sportbeoefe naarster 11. verschil tussen credit en debet o - suf door ouderdom Verticaal: 1. eiland van de Kleine Antillen kostbaas 2. borst vlies gebak 3. oud (Eng.) - ternauwer nood 4. lichaamsdeel - water (Fr.) 7. ten bedrage van Vlaams schilder bruto (afk.) gewricht plaats in Betuwe kunst om ge zond en 8 lukkig te leven 8. opnieuw - Econ.- Xechnoi- Instituut q bepaal"0 kleur plaats tussen Arnhem en Zutfen 10. boom plaats op Walcheren 11. walkant - mannetjesbij - specerij A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2