I W gelast Haarlems burgemeester directe sanering in woonwagenkamp Spannend treffen tussen C.I.O.S. en Santpoort: 3-1 Oplichting met onwaar verhaal over gestorven moeder Pluimvee-tentoonstelling in N ieu w-Berkenrode NAAIMACHINES Raadsbesluit tot verbetering bleef tot nu toe onuitgevoerd W oon wagenkamp D.S.S. en B.B.C. 2 winnen Twee broertjes worden morgen begraven Rita Reys zong bij „Xeno" VOLLEYBALCOMPETITIE HAARLEMSE POLITIERECHTER DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 jf| - Op grond van bijzondere volmachten frfc* vaak scherpe kritiek is gele- NHC Verdere maatregelen Adoptie-commissie Bejaarden In museum Van Looy Expositie van werken van Jac. van Looy en Willem de Zwart Stengun Programma Dreigbrief Tussen hemel en aarde Bomenrooier in de knel Voetgangster aange reden op beschermde oversteekplaats Na verkeersongeluk overleden Getuigen gevraagd Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Eind november in Heemstede Inauguratie „Sanctus Bavo" ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Beurs van Amsterdam a. va. New V ork In het woonwagenkamp in de Haar lemse Waarderpolder zijn tot nu toe in totaal 23 gevallen van diarree gecon stateerd, waarvan slechts één geval werkelijk bacteriologische dysentrie bleek te zijn. Van deze 23 patiënten zijn er vijf volwassen. De overige zijn kin deren. Twee kinderen zijn in een zie kenhuis opgenomen, waarvan één we gens dysentrie. De kampbevolking be staat uit circa 170 personen, zodat men niet van een epidemie kan spreken. Wel heeft dit ongewoon hoge aantal pa tiënten plotseling aan het licht ge bracht, dat een raadsbesluit van 2 april 1958, waarbij 41.500 werd ge voteerd tot onmiddellijke verbetering van de ontstellende toestand in het kamp, tot nu toe onuitgevoerd is geble ven. Van de zjjde van het gemeentebe stuur is meegedeeld, dat dit raadsbe sluit niet uitgevoerd kon worden, omdat G.S. eerst veertien dagen geleden hun goedkeuring aan het besluit hebben ge- «w, Wat in al die jaren, dat er 4 verd op de toestand die in het Haarlemse woonwagenkamp heerst, niet mogelijk is gebleken als gevolg van ambtelijke onmacht, kan nu plot seling wel. Op grond van zijn speciale bevoegdheden ter bescherming van de volksgezondheid, heeft de burge meester op voorstel van de GGD on- middelijk een reeks maatregelen door gevoerd, die het bedwingen van de dysenterie in het kamp moet bevor deren en het uitbreken van een epi demie in de stad moet voorkomen. Ja renlang is er van alle kanten gewaar schuwd. Jarenlang heeft men gestu deerd, zonder tot concrete verbeterin gen te geraken. Het uitbreken van een reeks ziektegevallen heeft het pro bleem van het woonwagenkamp plot seling acuut gemaakt. Het ontstellende in een geval als dit is, dat in het verleden het gevaar onderkend werd, dat er zelfs concrete besluiten zijn genomen, maar dat er uiteindelijk niets werd gedaan. In april van dit jaar nog voteerde de ge meenteraad f 41.500 voor het treffen van de toen reeds dringend noodza kelijk genoemde maatregelen. Een half jaar daarna blijkt er nog niets gebeurd te zijn. Wie is hier verantwoordelijk? Het is moeilijk om deze vraag te beant woorden, omdat de gemeentelijke autoriteiten zich op de vlakte houden. Behalve de directeur van de GGD, die de journalisten bijeen riep om hun te vertellen, dat zijn dienst in het woon wagenkamp „verbijsterende toestan den" had aangetroffen, en dat zij on middellijk een reeks maatregelen heeft voorgesteld aan B. en W. Het woonwagenkamp is enige maanden geleden onder de dienst voor Sociale Zaken geplaatst, nadat door gebrek aan coördinatie tussen de gemeentelij ke diensten alles was nagelaten wat er had behoren te gebeuren om een aantal Haarlemse ingezetenen een be gin van een menswaardig bestaan te verschaffen. Zo ongeveer heeft de vo rige wethouder van Sociale Zaken zich uitgedrukt tijdens de raadsverga dering van 2 april van dit jaar. Maar ook Sociale Zaken heeft wei nig gedaan of weinig kunnen doen, sedert deze dienst zich met de zorg over het woonwagenkamp belast zag. Een maatschappelijk werker van deze dienst bezoekt regelmatig het kamp maar heeft tot vorige week dinsdag niets gemerkt, althans niets gemeld. Nu heet het, dat Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland pas kort gele den het raadsbesluit van 2 april heb ben goedgekeurd, maar de uitvoering ervan tegenhouden omdat het in strijd zou zijn met een voorlopig uitbrei dingsplan. Maar moet dan de hele kampbevolking eerst ernstig ziek wor den voor men iets te hunnen behoeve gaat ondernemen? Waar de fout ook zit (het is een fout, die mensenlevens had kunnen kosten), aan de Dreef of aan de Groo- te Markt, men zal zich in gevallen als deze los moeten maken van alle papieren ambtenarij. Men dient te be seffen, dat regeren niet dient te ge schieden om deszelfs wil. In ieder ge val zullen de verantwoordelijke ver tegenwoordigende lichamen een ver klaring moeten eisen voor deze wel bijzonder trieste gang van zaken. hecht, terwijl zij nu de uitvoering er van tegenhouden omdat het in strijd zou zijn met het voorlopige uitbreidings plan voor de Waarderpolder. Formeel moge dit juist zijn, maar men zal zich herinneren, dat de raad op 6 augustus een besluit goedkeurde om een extra crediet van f 5000 te verlenen voor het verbeteren van de toestand in de Waarderpolder. Door een administra tieve vergissing, had men destijds dit benodigde bedrag vergeten bij de eer ste aanvrage op te stellen. Is het mogelijk dat door deze ambtelijke vergissing de goedkeuring van G.S. langer is uitgeble ven dan noodzakelijk was? Of hadden G.S. op 6 augustus reeds goedgekeurd, dat er 41.500 zou worden uitgegeven ten behoeve van het woonwagenkamp? Waarom is men dan intussen niet met de uitvoering van het raadsbesluit be gonnen? In verband met de ernst van de toe stand en om erger te voorkomen, heeft de burgemeester nu op grond van zjjn speciale bevoegdheden ter bescher ming van de volksgezondheid, op voor stel van de GGD de onmiddellijke Uit voering gelast van een reeks maatre gelen ter verbetering van de hygiëni sche toestand in het kamp. Er zal een aantal noodtoiletten worden aan gelegd en men zal proberen op korte termijn de beschikking te krijgen over een toiletwagen. Alle patiënten zullen onmiddellijk onder controle komen van de GGD, terwijl hun viermaal daags van ge meentewege medicijn zal worden toe gediend. De bestaande toiletten zul len grondig worden gereinigd en ont smet, terwijl alle besmettingshaar den in en rond het kamp verwijderd worden. De omheining wordt ver vangen door kippegaas, dat één meter de grond ingaat en daar twee meter bovenuit zal steken, zodat het ratproof is. De vuilnisbelt wordt weg gehaald en ontsmet. Het vuil wordt dagelijks afgedekt en éénmaal per week verwijderd. Zaterdagmiddag al is de gemeente-arts, dokter W. C. Kors, begonnen in een ijlings neerge zette directiekeet spreekuur te houden voor de bewoners. Zaterdagmiddag is men alle woonwa gens afgegaan om te controleren wie er diarree had. De kampbevolking geeft alle medewerking, vooral nu ge bleken is, dat de leider van de kamp bevolking, „Ome Kobus", baat heeft ge vonden bij de behandeling door de GGD. Dysentrie is in het algemeen een on gevaarlijke ziekte. Zij is lastig en ver mindert het weerstandsvermogen, zo dat de vatbaarheid voor ernstiger ziek ten toeneemt. De GGD houdt nu de be smette gezinnen zoveel mogelijk in huis en twaalf kinderen worden thuis gehouden van school. Los van deze onmiddellijke nood maatregelen, heft de GGD een reeks maatregelen aan B en W gedaan, die voor het invallen van de vorst moeten zijn uitgevoerd. Het College zal zich tij dens zijn vergadering van vandaag over deze meer permanente maatregelen be raden. Op de eerste plaats zullen er zes douchecellen moeten worden aange legd. Ook zullen er dertien toiletten gebouwd moeten worden, waartoe de raad in april al besloten had. Deze moeten de bestaande huisjes vervan gen, die de naam toilet eigenlijk allang niet meer waardig zjjn. de sloot langs het kamp moet permanent gesaneerd worden, terwijl de berm van het kamp beplant moet worden, echter niet met struikgewas. Wekelijks zal het kamp grondig gereinigd moeten worden, evenals de directie omgeving. Geduren de de winter wil men de omheining voorzien van één meter hoge matting, terwijl de houtopslag en de autosloperij moeten verdwijnen om het nestelen van ratten onmogelijk te maken. Boven dien zal in het kamp een verwarmde ruimte moeten worden aangelegd, waar de vrouwen de was kunnen doen. Deze wasruimte moet, evenals de toi letten een afgedekte afvoer naar het Spaarne krijgen. De stichting Adoptie-commissie Be jaarden te Haarlem organiseert don derdag 2 oktober in het gemeentelijk Concertgebouw een cabaret-middag voor bejaarden, aanvangend om twee uur, en een cabaretavond voor het zelf de doel, begin om half acht. Aan het programma zullen hun medewerking ver lenen: Wim Tak, akkordeonist', Paoli no, evenwicht- en balans-sensatie, mr. Simple met zijn muzikale auto, Mau rice, slangenacrobatiek, Roberti, dui- ven-dressuur, Clown Doppy, Charly, sprekende pop en Billy Willy, vro lijke cascadeurs. Muzikale medewer king verleent voorts de boerenkapel „De Hooischelf". Krachtens speciale volmachten heeft de burgemeester van Haarlem onmiddel lijke maatregelen gelast ter verbetering van de hygiënische toestand in het woonwagenkamp in de Waarderpolder. Het struikgewas rondom het kamp, waar men al te gemakkelijk afval en vuil in werpt en dat een geziene nest plaats is voor ratten, wordt thans om gespit en de sloot zal worden gesaneerd. Van 4 oktober tot en met 2 novem ber wordt in het museum Van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem (ingang Kamperlaan) de jaarlijkse ten toonstelling gehouden van werken van Jacobus van Looy, ditmaal in combi natie met zijn tijdgnoot Willem de Zwart. De openingstijden zijn: werkdagen 10-12.30 en 13.30-17 uur; zondags 14- 17 uur. Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103, is geopend op don derdagen van 10-12.30 en van 14-17 uur; op zondagen van 14-17 uur. De belangstelling voor volleybal neemt nog steeds belangrijk toe en de eonipetitieleider heeft nog HBC 5, DSS 4 en AVC 3 aan de competitie moeten toevoegen. Wanneer de belangstelling blijf toenemen zal de NeVoBo zo mo gelijk nog een derde dames klasse moe ten creëren. De ClOS-cIub, met Boerop en Oudijk nog als bekende*!!, kwam gisteravond met een sterke ploeg voor het voetlicht vrijwel geheel bestaande uit eerstejaars cursisten. Het als kampioen gedood verfde Santpoort had tegen deze en thousiast en fris spelende toekomstige sportleiders heel weinig in te brengen. In de eerste set nam Santpoort na een aarzelend begin van CIOS een 7-1 voorsprong en voor de Santpoorte- r.aren bleef het daar voorlopig bij want de eerste sets werden met 15-12 en 15- 10 door de ClOS-club gewonnen. Het publiek had reeds in de eerste sets van goed spel kunnen genieten maar kreeg in de derde bovendien nog een uiter mate spannend slot voorgeschoteld. Santpoort kwam in deze set met 14-11 achter doch gaf de moed niet op en slaagde er in om met 15-14 de leiding over te nemen. De serve ging toen on der grote spanning lange tijd heen en weer waarbij CIOS met 17-16 voor kwam. Via 17-17 besliste Santpoort met 19-17 de set in zijn voordeel. De laatste set werd veel makkelijker dan men mocht verwachten met 15-8 door CIOS gewonnen. De Blinkert zal naar onze mening in de eerste klasse als debutant geen slecht figuur slaan en zekey wel enkele ploegen onder zich kunnen houden, maar het op herstel beluste OVRA was gisteravond voor de groen-witten toch te sterk. Met 15-7, 14-16, 15-9 en 15-8 bleven de rijksambtenaren de ploeg van Jaap Tanis de baas. De reserve-ploe gen van Die Raeckse en Santpoort zul len alle moeite hebben om zich in de eerste klasse te handhaven. Hun spel, en dat bleek ook gisteravond, is nog te week en zal zeker tegen sterk aanval lende ploegen niet bestand zijn. Na een matige wedstrijd deelden Die Raeckse 2 en Santpoort de punten: 16-14, 18-16, 3-15 en 8-15. In de dames eerste klasse deelden CIOS en HVS de punten. HVS bezat in de laatste set een 7-1 voorsprong maar verloor niettemin de set. De tussen standen van deze aardige strijd luiden: 15-8, 9-15, 8-15 en 15-13. Drie maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Haarlemse poli tierechter, mr. j. P. Petersen, gisteren op aan een 37-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem wegens oplichting en vals heid in geschrifte. De verdachte, die voortdurend in geldnood verkeerde, had om een voorschot van zijn werk gever los te krijgen verteld, dat zijn moeder overleden was, hoewel dat volkomen onwaar was. Voorts had hij een spaarbankboekje vervalst, niet om de bank op te lichten, maar uitsluitend om indruk te maken op zijn meisje. De vertegenwoordiger had één gulden ingelegd op een nieuw boekje en van de 1.- gemaakt 7.011. Het laatste, valse, bedrag had hij ech ter zelf weer afgeboekt, als opgenomen ten behoeve van de firma, waarvoor hij werkte, zodat het boekje al met al alleen maar „show" beoogde. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste vier maan den. Hij achtte zowel de oplichting be wezen als de valsheid in geschrifte. Al kon de verdachte met het laatste de spaarbank niet benadelen, het boekje diende toch maar om hem te omgeven met het aureool van „well to do", waar door nadeel kon ontstaan bij degenen voor wie dat bestemd was. De ver dachte nam voortdurend voorschotten op bij de Amsterdamse firma, waarvoor hij werkte. Hij was de enige, voor wie de personeelschef een staat van voor schotten bijhield. Toen de zaak einde lijk zo zeer was opgelopen, dat het geven van een voorschot niet meer verantwoord was, kwam de verdachte met het verhaal, dat zijn moeder over leden zou zijn. Iedereen op kantoor condoleerde hem allerhartelijkst. De vertegenwoordiger had naar zijn zeg gen het geld het ging om 350 nodig voor de begrafenis. Over enkele weken zou hij echter alles weer terug kunnen betalen, want zijn moeder had hem onder meer twee huizen nage laten. De moeder was op dat moment inderdaad ernstig ziek. Toen het be drog zonde" het verhaal zou de ver tegenwoordiger geen voorschot gekre gen hebben aan het licht kwam, werd hij op staande voet ontslagen. De verdediger, mr. B. W. Stomps, concludeerde tot vrijspraak, omdat hij noch de oplichting, noch de falsificatie bewezen achtte. De vervalsing van het spaarbankboekje noemde de raadsman „allerkrankzinnigst", maar de verdach te had het boekje zó vervalst, dat er niets meer op stond. Het ging hem er kennelijk alleen maar om te laten zien, dat hij over grote bedragen kon be schikken. De politierechter meende evenwel, dat er uit het vervalste spaar bankboekje een „morele schade" kon ontstaan. De toekomstige schoonouders van de verdachte konden daaruit de indruk krijgen, dat hun dochter een goede partij maakte, hoewel de man niets bezat. Conform de eis van de officier van justitie werd een 24-jarige timmerman uit Haarlem tot één week gevangenis straf veroordeeld wegens het dronken rijden.op een bromfiets en wegens mis handeling van een hoofdagent. De tim merman werd in de nacht van 12 augus tus dronken op de bromfiets gesigna leerd in de Oranjeboomstraat. Hij was met honderd gulden op stap gegaan, maar daarvan was niet veel meer over. Voor tientallen guldens moest hij dus wel aan bier gedronken hebben, zo concludeerde de politierechter. De ver dachte wist zelf niets meer van wat er gebeurd was, al ontkende hij niet dat hij de hoofdagent tegen diens hoofd gestompt had. Wegens het ten strengste verboden bezit van een stengun met patronen kreeg een 47-jarige monteur een boete van veertig gulden of twaalf dagen met verbeurdverklaring van het wapen. Hij had het wapen al meer dan dertien jaar in zijn bezit, echter niet met boze bedoelingen. De officier van justitie en de politierechter waren daarvan over tuigd. Een raadsel bleef, althans voor d' politierechter, hoe de zaak uitge komen was. De eis luidde eveneens veertig gulden of twaalf dagen. „Een weinig frisse vertoning, al weet je dat ije dergelijke dingen te wachten staan, "als je zo'n etablissement be zoekt", vond de officier van justitie van hetgeen er voorgevallen was in een café in de Haarlemse binnenstad. Twee jeugdige Amsterdammers, beiden achttien jaar oud, werden voor hun aandeel in die vertoning overeenkom stig de eis veroordeeld tot vijftig gul den boete en twee weken voorwaar delijk. De een, een fabrieksarbeider, omdat hij een 23-jarige olieman uit Haarlem met een glas tegen diens hoofd geslagen had, de ander bij ver stek wegens bedreiging met een kam- peermes. De jongens, die in Bakkum kampeerden, waren 2 augustus in Haar lem uitgegaan. Toen een hunner het café binnenkwam, trapte hij per onge- luk op de tenen van de Haarlemse olieman. „Hei, gvd, je trapt op m'n zuurtjes", moet die toen uitgeroepen hebben. Daarop volgde een heftige woordenwisseling, die uitdraaide op slaan en dreigen met het kampmes. De verdachte die verschenen was. betuig de zijn spijt. „Ik heb al mijn excuus aangeboden, maar de getuige wilde dat niet aannemen", zo zei hij. CIOS als favoriet voor de titel met een overwinning gestart, ontmoette gis teren Rapiditas dat niet op volle sterkte de „witten" in routine en gebruikma ken van de serve de baas was. De be tere techniek en de grotere aanvals- kracht van CIOS waren niet voldoende voor een zege en zelfs mochten de vol gelingen van Van Domselaar, die in Veenendaal een goede aanvaller beza- ten, zich gelukkig prijzen met een pun tenverdeling; 158, 915, 1715 en 12 15. Ook PWN heeft met een duidelijke overwinning op A. W. bewezen dit sei zoen mee te tellen; 1512, 156 en 15 3. DSS versloeg met 40 het niet te onderschatten HVS 3 en heeft met twee overwinningen de opmars naar de top reeds ingezet. Bij de dames deelden Set up en Die Raeckse 4 de punten en had HBC 2 niet de minste moeite met Santpoort; 153, 154 en 159. De uitslagen van de maandag ge speelde wedstrijden luidden: Heren: OVRADe Blinkert 31, Sant poortCIOS 13, Die Raeckse 2Sant poort 2 2—2, CIOS 3—Gios 2 0—4, PWN AW 30, RapiditasGios 22, Spaar - nestad—OVRA 3—1, WIK 3—DSS 3 2—2, DSS—HVS 3 4—0. Dames: Set upDie Raeckse 4 22, Gios—HVS 2—2, De Blinkert 4—OSS 2 04, Gios 2PWN 03, Die Raeckse 3 —HVS 2 3—1, Santpoort—HBC 2 0—3, De Blinkert 3Spaarnestad 22, Ves- mia 3HBC 4 40, TopscoreDSS 2 3—0, OG 3—DSS 3 3—0, DSS 4—AVC 3 0—3. „Als ik mijn geld niet vóór 14 juni ontvangen heb, kom ik even langs, maar niet om een kopje koffie, maar om je het ziekenhuis in te rammelen. Hoe U er aan komt, dat kan me niets schelen. U mag het wat mij betreft stelen, of die oude hit verkopen. Dit is geen dreigement, dat nooit wordt uitgevoerd". Aldus een pregnante pas sage uit de brief, die een Haarlemmer ontving van zijn ex-aanstaande schoon zoon, een 20-jarige opperman, die we gens bedreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht veroordeeld werd tot dertig gulden boete of negen dagen. De officier van justitie had vijftig gulden geëist. De verdachte verklaarde, dat hij het allemaal niet zo gemeend had, maar dat hij het geld, 160, anders nooit van zijn schoonvader zou krijgen. Hij heeft het thans nog niet ontvangen, hoewel de schoonvader wel schriftelijk in het politie-verbaal toegegeven heeft, dat de schuld bestaat. De politierech ter adviseerde de opperman derhalve zich voor de incasso tot een deurwaar der te wenden. Woensdag start in Haarlem de over gangsklasse competitie met de plaatse lijke ontmoeting tussen de herenploe- gen van Die Raeckse en HVS vooraf gegaan door het duel voor de over gangsklasse dames tussen AVC en het Beverwijkse De Kennemers. HVS uit komend met Clay, Petersen, Prins, Kooistra, Wetterhahn en Antonisse ach ten wij sterker dan Die Raeckse waar alleen De Nobel en Van Beekum nog van het hoofdklasseteam zijn overge bleven. Het programma luidt: Heren, overgangsklasse: HVSDie Raeckse, aanv. negen uur. Eerste klasse: EclectaHVS 2 (zeven uur), CIOS OSS (acht uur). Tweede en derde klasse: HVS 4—DSS 2, WIK—CIOS 2, HBC 3—OSS 2, Hepol 2—CJMV, Eclecta 2—OVRA 3, OVRA 2—Velox. Dames, overgangsklasse: AVCDe Kennemers (acht uur). Eerste klasse: VeloxVesmia (zeven uur), Eclecta De Blinkert (negen uur). Tweede en derde klasse: WIKEclecta 3, Vesmia 2MHBS 2, OSSEclecta 2 (promotie eerste klasse, aanv. half negen). Gios 3 —OVRA 3, AVC 2—OG 2, Velox 2— JBS, TopscoreDSS en SSOOG. De brandweer moest gistermiddag omstreeks kwart over twaalf een zes tienjarige bomenrooier ontzetten uit een uitermate benarde positie. De jon gen zat namelijk knel in een boom, die hij aan het rooien was in de tuin van dr. M. Eysvogel aan de Wagenweg in Haarlem. Een van de takken, die deels doorgezaagd werden met de bedoeling ze later met touwen naar beneden te trekken, wilde niet loslaten. De jongen klom in de boom en hakte de hardnek kige tak met een bijl los. Hij raakte toen bekneld tussen de tak en de stam van de boom en kon er niet meer uit. De vader van de jongen, ook bomen rooier van zijn stiel, kon er zonder meer ook niets aan doen, zodat de brandweer er aan te pas moest komen. Gisteravond omstreeks vijf minuten over acht is een 55-jarige dame uit Haarlem door een motorrijder aange reden op de met knipperbollen be schermde voetgangersoversteekplaats op het Kennemerplein. Zij moest met j een hersenschudding ter verpleging op genomen worden in de Mariastichting. Het leek veilig op de -versteekplaats. Een auto stopte er voor de oversteken de voetgangers, maar de motorrijder, een 33-jarige snijder uit Aalsmeer, pas seerde de stilstaande auto en reed daardoor de juist overstekende dame aan, die met een smak op het wegdek viel. De motorrijder raakte weliswaar de macht over zijn stuur kwijt, waar door hp tegen een verkeerszuil aan reed (die ernstig beschadigd werd) maar liep overigens geen letsel op. Te gen hem is proces-verbaal opgemaakt. In de Mariastichting te Haarlem is aan de gevolgen van een verkeers ongeval overleden de 55-jarige mevrouw J. Hermans uit Badhoevedorp, die zondagmiddag op de Lijndendijk te Zwanenburg op haar fiets door een auto werd aangereden, toen zp de macht over haar stuur verloor. Om half tien morgenochtend zal in de dekenale kerk aan de Jansstraat te Haarlem de Engelenmis worden ge zongen voor de zielerust van Theo en Tommie Y7erzijlbergh, wier stoffelijke overschotten gisteren in de loop van de dag uit het Spaarne zijn opgehaald. Om ongeveer kwart voor elf zal de begra fenis plaats vinden op het nieuwe St. Jozefkerkhof aan de Vergierdeweg. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage konden melden, werd om ongeveer tien uur gistermorgen het lijkje van de 5-jarige Theo drijvend in het Spaarne opgemerkt door een arbei der van de kistencentrale aan de Friese Varkenmarkt. Onmiddellijk daarna her vatte de havendienst samen met de po litie het dreggingswerk. Tegen twee uur trof men op ongeveer 30 meter van de plaats waar men enige uren tevoren zijn broertje had aangetroffen, de 7- jarige_ Tommie. Beiden zijn naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar zij later door hun vader werden geindentificeerd. De politie vermoedt nu, dat de kin deren nadat zij woensdagmiddag de speeltuin Don Bosco op het Phoe- nixterrein hebben verlaten langs het Spaarne zijn gaan spelen bij de kisten op de Friese Varkenmarkt. Mogelijk zijn zij te water geraakt, maar vanwege de hoge kistenopslag door niemand gezien. Hun eventuele hulpgeroep kan gemakkelijk verlo ren zijn geraakt in het straatlawaai. De Haarlemse politie verzoekt dege nen. die getuige geweest zijn van een verkeersongeluk op de hoek van de Rijksstraatweg en de Zaanenlaan, zon dagavond tussen een N.Z.H.-bus en een wielrijdster, zich in verbinding te stel len met het bureau Noord aan de Rijks straatweg. Het ongeluk gebeurde zon dagnacht, even over twaalf uur. De wielrijdster werd gesneden door de bus. Zij moest krachtig remmen en sloeg over de kop, maar'werd al met al ge lukkig licht gewond. De heer J. H. van Graas, Bastiaan- straat 83 te Haarlem, is 1 oktober ge durende vijfentwintig jaar in overheids dienst. De jubilaris is thans werkzaam als chefmonteur bij de afdeling Hoog spanningsnetten van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te Bloemendaal. CINEMA-PALACE: Heimweh, 18 jaar; X, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Het spook van de opera, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 8 uur. LIDO: Pal Joey, de nachtclubartist, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De slavinnen van Carthago, 18 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Wo. en do.: Dial „M" for leur der. 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid, aL (tweede week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYDreiging, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The lady-killers, 14 jaar; 2.15, lt 9.15 uur. Wo. en do.: Kind hearts and coronet^ 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 30 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Gala voorstelling t.g.v. het veertigjarig bestaan van de schouwburg, te geven door de Ne derlandse Comedie. Opgevoerd wordt het koningsdrama „Richard H" van William Shakespeare. Regie: Douglas Seale. Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. Programma: Werken vrn Bach, Sweelinck, Pachelbel. Miner va-theater, Heemstede, 8 uur: Eer ste avond wereldreizigersserie. Anthony van Kampen spreekt over „Groenland". Woensdag 1 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Strikt zakelijk, toneelspel voor het r.-k. Militair Tehuis. Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Najaars- concerl door de Marinierskapel o.l.v. d« kapitein der Mariniers, de directeur H. C. van Lijnschoten, t.g.v. het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatorium Fonds. Programma: o.a. Eerste pianoconcert van Tsjaikowski. GEBOREN: G. M. van den Brink- Sondal, z.; C. E. van Tombergen-Hanse, z.; I. J. F. Velting-van der Meij, z.; J. F. C. Ultee-van der Helm, z.; A. C. Kreps-van Dort, z.; J. Berlemon-Le Noble z.; C. M. Baasten-van Lieshout, d.: W. M. Verdam-Smits, d.; E. H. Kok- Bijlsma, d.; M. Schoo-de Jong, d.; J. Zwemmer-Kuipers, d.; M. A. Sassen- Koopman, d. ONDERTROUWD: W. Hoenderdos en P. J. T. Bekker; S. Zwaan en N. V. Molenaar. GETROUWD: J. van Oerle en E. M. Jonker. OVERLEDEN: H. J. Lindeman, 64 Hazepaterslaan; H. W. Nieboer, 79 j4 Jansweg; C. Campagne-Jansen 63 j., Rockaertshof; A. C. Jonges-Schreuder, 92 j., v. Eedenstraat; C. C. M. Versteege 9 j.. Kamperlaan; J. C. de Berg-Bosch, 46 j„ Roskamstraat; D. van Deventer- Vlegert, 40 j„ Kleverlaan. De laatste dagen van de maand no vember, om precies te zijn de 29e en de 30e, zullen in „Meuw Berkenrode" te Heemstede weer Red Islanders en Leghorns op hun best staan te prijken naast Russen en Vlamingen, de vakna men voor bepaalde konijnpnsoorten. Ook voor de postduiven zal op deze vierde Holland-S-ow" een plaats zijn ingeruimd. Fokverenigingen uit Haar lem, Aalsmeer, Nieuw-Vennep, Bever wijk en Den Hoef z .llen tesamen met de Heemsteedse „Eendracht" expose ren. De voorbereiding! r voor deze grote tentoonstelling namen de meeste tijd in beslag op de gisteravond in „Nieuw Berkenrode" gehouden ledenvergade ring van „De Eendracht". Een van de zwaarste discussiepunten tussen de in ruimen getale- opgekomen leden was de afschaffing van prijzen voor de klassen een tot en met drie. Enkele leden zagen hierin het verdwijnen van een moge lijkheid om de hoge kosten die voor een deelnemer aan de inzending van zijn dieren zijn verbonden nog een beetje goed te maken door het behalen van een prijsje. De sterk gestegen kosten bij een ge lijk gebleven inschrijfgeld en het af- Gisteravond heeft de Haarlemse modernistensociëteit „Xeno" in haar eigen onderkomen een hoek van het voormalige hotel „Royal", dat de gemeente speciaal ten gerieve van „Xeno" liet staan de opening van haar tweede seizoen gevierd met het optreden van de Combo van Pim Jacobs en met zang door Rita Reys. Honderden jongelui in de obligate kledij van spijkerbroek en trui luis terden in het overvolle zaaltje adem loos naar het jazzconcert: een heel eigen sfeer met heel eigen conven ties en heel eigen omgangsvormen. Misschien niet helemaal begrijpelijk voor ouderen, die er ook eigenlijk niets te maken hebben. De jongelui van „Xeno" willen het zelf doen; zij willen zelf leven op hun eigen manier, zonder inmenging van anderen en vooral zonder inmenging van oude ren. Niet slechter of beteralleen maar anders. Misschien zal het hun lukken het leven een beter aanzien te geven. Zij zullen hun ogen open moeten houden voor alles wat er om hen heen gebeurt ook in de wereld waar zij zich nu nog welbe wust buiten sluiten. schaffen van klasse-prijzen op bijna al le andere tentoonstellingen dwongen het bestuur echter tot deze stap die uit eindelijk genade in de ogen van allen kon vinden, voor ogen houdende dat een hobby nu eenmaal altijd geld kost. De overige agendapunten gingen vrij vlot onder de voorzittershamer door. De avond was extra attractief door de vertoning van een aantal kleurendia's door de heer Munnink. In zijn cyclus ,,De Jaargetijden" had hij nog enkele geslaagde opnamen ingelast van prijs winnende dieren op de laatste „Hol land-Show". welke drie jaar geleden in Heemstede werd gehouden. Uiteraard viel vooral dat laatste bij een ieder in de smaak. In zijn overvolle sociëteit ontving ..Sanctus Bavo" zondagavond 24 nieuwe leend. Na een rede van de praeses de heer R. Th. Eiselin, waarin hij wees op het ideaal van de vereniging om de beperktheidsfeer van de neutrale uni versiteit op te heffen, waardoor Sanctus Bavo het geestelijk klimaat probeert te scheppen, werden de nieu we leden geïnaugureerd. Na felicitaties door het bestuur, de ereleden en leden van de vereniging, hield dr. B. Delf- gaauw een bijzonder boeiende voor dracht over de grondmotieven in de tegenstelling tussen Oost en West Euro pa. De „Westerse vrijheid van' en de „Oosterse vrijheid om hoeven geen te genstellingen te zijn, maar kunnen in een „gesprek" tot elkaar gebracht wor den als twee aspecten van dezelfde zaak. Dr. Delfgaauw wist zijn gehoor aldus van de noodzaak tot wederzijds begrip en persoonlijk contact te over tuigen, iets wat ook in een studenten vereniging van essentieel belang kan zijn. Heirna kreeg de avond een luchtiger cachet waartoe het traditioneel geworden draaiorgel „Jupiter" het zijne bijdroeg. Advertentie Alle merkeD dus ruime keuze (Niet officiële Roersem i*,\ Nea 1953 3*4 Ned 1953 3*4 Ned 1956 3*4 Ned 1948 S*S» Ned 1950 3*4 Ned 1954 3*4 Ned 1955 1 3-3*4 Ned 1947 3 Ned 62-64 oel fac ,nschr GrtbK 1946 3% HF1.G. Wonbouw 6 Ned. fiande) Mil cert A.K.O. aD SerKeJ's Patent aive-Delft cert van Geldei Von Hoogovens cert j nil ever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam Rubber rloll Amerika LJjn Kon. Ned Stoomb. MtJ Ned Scheepv Unie K.L.M. Hell MJ] cert A dam 2*4 '56 1 A dam '56 A dam UI Rentespaarbr Anaconda copper Bethlehem Steel Jhrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppei KJUM Montgomery Ware tadlo Corp iepubllc Steel voyal Dutch -hell Union Oil •outhern Pacific -nutbem Rail war Stand. Oil NJ. tidewater U.S. Steel vorlg opening Slot 4/10 93*4 93*4 93-*, 93* 85% 86 87% 87*4 92.* 9 2% 94*8 94 V« 109T4 177*8 211 212 319 190 322 399*4 401 285 344*4 345 169.30ex 169 67 67 146*4 146<fc 137 -45 126*8 1271* 99.50 105*2 117.60 116.20 94 94 115 26/9 29/0 55% 56 48% 4814 57 577i 66% 66*, 48 47% 95% 96 26% 26 3834 39% 37l4 38% 60% 613% 44% 45% 82% 83 55 55% 49% 50% 57 V2 57% 24% 25% 78% 79% lemming vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3