Komende verkiezingen in eisen nu reeds Frankrijk de volle aandacht op Uitslag van referendum verbergt geducht aantal raadsels w^mark Kindercoats ff.® Peek&Cloppenburg TWINTIG JAAR NA „MÜNCHEN I RADIO „DE BRUID IS WELLICHT IETS TE MOOI" Zijn communistische stemmers definitief overstag? Kapitein gestraft wegens aanvaring 4 Een hogere rente voor sparende jeugd Beschuldigingen in rapport van Haagse schroothandelaar wettigen een nader onderzoek Onpartijdigheid van het O.C.C.F. in het geding eti tei&vuie. Landelijk kampioen- Elke woensdag Eisenhower en Churchill feliciteren De Gaulle NASLEEP VAN DE SCHROOTAFFAIRE (II) Duizelingwekkende cijfers SIEMENS Rien Demoitié Mej. Carla Houben verongelukt DINSDAG 30 SEPTEMBER 195S PAGINA j PARIJS, hedenmorgen. Zondag aanstaande heelt met de publicatie in het Franse Staatsblad de officiële afkondiging plaats van de zondag j.l. met overweldigende, opzienbarende meerderheid aanvaarde nieuwe Franse grondwet. De onder zulke wonderlijke auspiciën geboren vijfde Franse Republiek vangt daarmede haar officiële bestaan aan. Vier maanden staan, volgens de overgangsbepalingen van de tekst, het bewind van generaal De Gaulle dan nog ter beschikking om de in de grondwet voorziene staatsinstellingen in het leven te roepen. De ten uitvoerlegging van deze taak, voor wat het meest hoofd zakelijke betreft, is voorzien in drie etappes: ten eerste verkiezing van een nieuwe Nationale Vergadering, ten tweede verkiezing van een nieuwe president, ten derde vorming van de nieuwe regering. Stemmenverlies der communisten Vaststelling van kiesstelsel Algerije Rijkspostspaarbank Ministerraad is er aan te pas gekomen „Nieuwe Koers" blijft in de P. v. d. A. Hoogovens in het geding Vermoedelijk niet zo ernstig De boycot Dochter van de Limburgse commissaris der Koningin (Van onze Parijse correspondent) In politieke kringen wordt, na de ver rassing van zondag j.l. en daardoor zelfs te intenser, de aandacht thans voor een zeer groot deel alweer in be slag genomen door de algemene ver kiezingen voor de nieuwe Assemblée, die zeer vermoedelijk zullen worden uit geschreven voor zondag 7 november a.s., respectievelijk voor de zondagen 7 en 21 november, indien het nog vast te stellen nieuwe kiesstelsel twee ver kiezingsronden meebrengt. Onder het oppervlak van een onbe twistbare persoonlijke triomf voor ge neraal De Gaulle bergt de uitslag van het grondwetreferendum met betrek king tot de politieke gesteltenis van het Franse elektoraat, een zeker aantal zeer geduchte raadsels en ten aanzien van deze raadsels zal slechts de gede tailleerde uitspraak van het kiezers korps in algemene legislatieve verkie zingen afdoende ophelderingen kunnen verschaffen. Door de elementaire, zo men wil monumentale uiterste eenvoud, waartoe bij het referendum het kie zerskorps gehouden was ja dan wel neen jegens de grondwet en impliciet jegens De Gaulle als „nationaal arbi ter" is de uitslag van het referendum onvermijdelijkerwijs toch ook een vat van dubbelzinnigheden en tegenstrijdig heden geworden. Het optreden en spre ken tot dusver van generaal De Gaul le zelf heeft dit verschijnsel overigens rijkelijk en ongetwijfeld welbewust in de hand gewerkt. De algemene verkiezingen zullen nu o.m. moeten uitwijzen of en in welke omvang de greep, die de communisti sche partij bij het referendum op een beduidende fractie van haar verkie- zingsaanhang heeft verloren, als defi nitief of „voorlopig definitief" kan wor den beschouwd. Er is reeds in het licht gesteld dat het ook in de jaren '45 en '46 is voorgekomen, dat de commu nisten bij een referendum stemmen ver loren, die zij bij de eerstvolgende al gemene verkiezingen weer terugwonnen. Het aantal doorgaans communistisch stemmenden, dat ditmaal de commu nistische propaganda niet heeft gevolgd, wordt op een miljoen geschat. Men gaat er daarbij van uit, dat zich onder de neen-stemmers in totaal 21,75 pro cent in Frankrijk toch ook nog een aantal volgelingen van de niet-commu- nistische linkse neen-propagandisten heeft bevonden. Als gedeeltelijke verklaring voor het communistische stemmenverlies wordt o.a. 's heren Khroesjtsjev's onbehouwen bemoeizucht van het laatste uur aan gevoerd. Zoals reeds gemeld heeft de secretaris-generaal van de socialisti sche partij S.F.I.O., de heer Guy Mol- let, de stevige nederlaag, die de com munisten hebben moeten incasseren, begroet als de welkomen serieuze in zet van een heilzaam desinfoxicatie- proces. Behalve dat de algemene ver kiezingen hieromtrent dus meer ophel dering zullen moeten brengen, zullen deze verkiezingen ook moeten onthullen of daartegenover in Frankrijk een pro ces van intoxicatie met een ander tota litarisme, van fascistische stempel, al dan niet reeds een begin van veront rustende omvang heeft gemaakt. Diverse neo-fascistisch en in ieder ge val anti-parlementair geïnspireerde be wegingen en formaties hebben, in het zog van de 13 mei opstand, zich voor de grondige regeneratie van Frankrijk aangediend. En zo er voor de grond wet en voor De Gaulle is gestemd door zeker ontzaglijk veel lieden die in hem vooral de enig mogelijke beschermer menen te moeten zien tegen de dreiging van een militair fascistische dictatuur, onder de ja-stemmers zijn er ongetwij feld ook een aantal, die hopen dat De Gaulle als wegbereider voor een fascis tische eenpartij-staat zal kunnen wor den gebruikt. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiim Sir Winston Churchill heeft gisteren aan generaal De Gaulle zijn gelukwen sen doen toekomen voor diens overwin ning bij het referendum. Churchill's te legram luidde: „Ik bied u mijn harte lijke gelukwensen aan bij gelegenheid van het massieve vertrouwens-votum, dat u van het Franse volk heeft gekre gen." Ook president Eisenhower heeft De Gaulle een persoonlijke gelukwens gezonden. Meer in het algemeen komt aan de zege van De Gaulle tenminste de be tekenis toe van een afkeer die velen hebben willen demonstreren jegens het partij-parlementaire regiem, zoals het zich zo jammerlijk gemanifesteerd heeft onder de vierde republiek. Tal van af gevaardigden kunnen er zich dan ook van verzekerd houden dat de dood van de vierde republiek ook hun eigc.. o- litieke dood betekent. Misschien herrij zen zij onder een toekomstige „zesde". Het bij ordonnantie vaststellen van het kiesstelsel, waaronder de verkiezin gen voor de nieuwe Assemblée zullen geschieden, is thans een der meest dringende taken van generaal De Gaul le's regering. Men is daaromtrent in de boezem der regering nog verre van eensgezind, eventueel zal De Gaulle moeten arbitreren. Maar zeer verwon derlijk zou het zijn indien van het re cept voor het verkrijgen van „goede verkiezingen" de communistische par tij niet ernstig het slachtoffer zou wor den. De verkiezing van de nieuwe pre sident der republiek de verkiezing van De Gaulle tot president, naar al gemeen wordt aangenomen zou be gin januari kunnen plaats hebben. Nu zou het uitermate bevreemdend worden gevonden indien De Gaulle, be schikkend over de welhaast onbegrens de politieke macht tijdens de overgangs periode en over het prestige en gezag dat hij ontleent aan het massale volks vertrouwensvotum van zondag jl., al vorens zijn intrek te nemen in het Ely- sée, inzake „Algerije" niet in welke zin dan ook de grote beslissingen neemt die eindelijk klaarheid zullen scheppen. Er is evenwel de uitslag van het referendum in Algerije, waar naar de centrale door de regering inge stelde controlecommissie bekend heeft gemaakt 83 pet van het kie zerskorps, waaronder en masse de Muzelmanse dames, zich naar de stembus heeft begeven. Van deze 83 procent heeft op vaak verbijsterend naïeve wijze 97 procent zich voor de grondwet uitgesproken of is tot deze uitspraak gebracht, dat wil zeggen voor het Fransen zijn met volledig aandeel. Met deze uitslag in handen zullen de Algerijnse Europese ultra's, die zeker door een deel van het le ger worden gesteund, De Gaulle hoogstwaarschijnlijk opnieuw onder de zwaarste druk willen zetten, teneinde desnoods tegen zijn beter weten in te verkrijgen dat hij de totale integra tie van Algerije bij Frankrijk Al gerije even Frans als bijvoorbeeld de Dauphiné, heet het nu als defi nitieve oplossing aanvaardt. De „Monde" heeft de mogelijkheid geïnsinueerd, dat generaal De Gaulle, op wie thans een enorme verantwoor delijkheid is afgewenteld, op het verne men van de ook voor hem zo onverwach te uitslag van het referendum, de on uitgesproken gedachte heeft gehad dat „de bruid wel iets te mooi is". Men zou het vooral met het oog op Algerije en de uitslag aldaar inderdaad kunnen aannemen. Met spanning wordt afge wacht waarmede De Gaulle 3 oktober a.s. te Constantine in zijn aangekon digde grote rede aldaar te voorschijn zal komen. De heer Soustelle zijnerzijds heeft in een kort commentaar op de referendum-uitslag in Algerije zorgvul dig zelfs iedere zinspeling op integra tie vermeden. Een vrouw uit Brazaville brengt haar stem uit voor het referendum. Ze heeft haar slapende baby meegenomen. Advertentie Geen betere gelegenheid om voordelig een goed kinder|asjete kopen dan op de Jongensmarkt bij P&CI De hele winter heerlijk warm en leuk gekleed in deze speciale P&C kindercoat. Eskimovoering (zuiver wol) geheel doorgestikt en gewatteerd nieuwe kleuren 2 jaar 8 jaar 25." kleine stijging per maat De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het K.P.M.-schip „Plan- cius", de heer C uit Rotterdam, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapi tein te varen op zeeschepen te ontnemen voor veertien dagen. De Plancius iS op 3 augustus van het vorig jaar, op reis van Semarang naar Surabaja, in het westervaarwater van Surabaia in aanvaring geweest met het ten anker liggende Indonesische bebake- ningsvaartuig Belantik, dat spoedig daarop zonk. De Plancius kreeg geen schade. Volgens het oordeel van de raad heeft kapitein C mede schuld aan de aan varing. Hij wist dat zijn schip loefgierig was en daardoor neiging had naar bak boord te gaan. De raad houdt er bij het bepalen van de strafmaat rekening mee, dat de Belantik op een verkeerde plaats ten anker was gegaan en dat de haven autoriteiten van Surabaia dit niet tijdig hadden gemeld. Ook de loods had de kapitein niet verwittigd dat de Belantik in het vaarwater lag. De hoofdinspecteur van de scheep vaart heeft voorts de raad voorgesteld de kapitein van de „Reggeborg" uit Delfzijl te straffen met het ontnemen van de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor drie weken. De „Reggeborg" is op 7 december van het vorig jaar in het Kieler kanaal in aanvaring gekomen met het Turkse schip „Manissa" en daarna aan de grond gelopen. Het Nederlandse schip kwam in moeilijkheden doordat de dek last hout door water werd over spoeld en in gewicht toenam. Daardoor ging de „Reggeborg" slagzij maken, liep uit het roer en kwam zo in aan varing met de „Manissa". (i een rede over het Verre Oosten heeft president Eisenhower dezer dagen nog eens herinnerd aan „München". Betogend dat bet Westen zich niet moest laten intimideren door de Chinese dreigementen met een oorlog, maakte hij een toespeling op de historische ontmoeting in de Beierse hoofdstad van Chamberlain, Hitler, Daladier en Musso lini, de vertegenwoordigers van de mogendheden die zich in de jaren voor de oorlog als de Europese Grote Vier beschouwden. Het is vandaag precies twintig jaar geleden, dat het document werd ondertekend, waarbij een gedeelte van Tsjechoslo- wakije aan Duitsland werd uitgeleverd. Het was de prijs die de toenmalige Britse premier meende te moeten betalen voor het behoud van de wereldvrede. De Führer had Chamberlain verzekerd, dat dit zijn „laatste terri toriale eis in Europa was", en de Engelsman had geloof gehecht aan de woorden van de Duitse dictator. Sinds 1938 is het woord „München" niet alleen een plaatsnaam maar ook een politieke term. De uitdrukking is synoniem met het Engelse woord „ap peasement", een vorm van verzoening waarbij men zwicht voor een dreiging met geweld. Bij de voor naamste na-oorlogse interna tionale conflicten hebben staatslieden en politieke commentators aan „Mün chen" herinnerd. De fout van 30 september 1938 zou nooit meer gemaakt moeten worden. Nog geen jaar nadat Chamberlain triomfantelijk uitgeroepen had: „Peace for our time", brak de tweede wereldoorlog uit, maar vijf maanden vóór de Duitsers de Poolse grens overschreden, had Hitier reeds de .belofte geschonden die hij Chamber lain gedaan had. Dat het af staan van een deel van Tsje- choslowakije in de herfst van 1938 allerminst Duitslands „laatste territoriale eis" was, bleek toen de Nazi-troepen op 15 maart 1939 Praag bin nenrukten. In een onlangs verschenen studie van de Belgische jour nalist E. Troch wordt dan ook gesteld dat de tweede wereldoorlog in zekere zin reeds begon toen de Duitsers zich van heel Tsjechoslowa- kije meester maakten. Deze Duitse wandaad werd im mers prompt gevolgd door de Britse garantieverklaring aan Polen, die op 3 septem ber tot een Brits-Franse oor logsverklaring aan Hitier leidde. Maar intussen had de Führer zich tegen een uit breiding van het conflict in oostelijke richting menen te kunnen dekken door zijn niet-aanvalspact met de Sov- jet-Unie, dat op 23 augustus 1939 tot stand was gekomen. Troch heeft zich grondig verdiept in de litera tuur die er in de loop der jaren verschenen is over het voorspel van de tweede wereldoorlog en uit de over vloed van materiaal die hem ter beschikking stond, heeft hij het beeld gereconstru eerd van het vertwijfelde Europa dat geen paal en perk kon stellen aan Hitiers expansiedrang. Op 15 maart 1939, zo schrijft hij, was het „vijf voor twaalf", en in zijn historisch opstel houdt hij zich vooral bezig met de „vijf minuten" die verliepen tus sen de overhandiging van het Duitse ultimatum aan de Tsjechische president, Emil Hacha, en het moment waar op Londen en Parijs de con sequenties trokken van hun garantie aan Warschau. De Belgische auteur van deze beschouwing over de gebeurtenissen die tot de tweede wereldoorlog hebben geleid, is er in geslaagd een bijzonder boeiende samen vatting te geven van een zeer moeilijke materie. Alle belangrijke evenementen uit de jaren 1938 en 1939 wor den in zijn boekje in het juiste persDectief geplaatst, maar hij is wijs genoeg om te erkennen dat er nog altijd vele vragen onbeantwoord blijven; vragen waarop mis schien latere geschiedkundi gen een min of meer bevre digend antwoord kunnen ge ven. Maar alle hedendaagse historici zijn het er wel over eens, dat Chamberlain zich in München op onvergeef lijke wijze liet misleiden. Dat men met „appeasement" geen vrede koopt van een potentiële agressor is de ver schrikkelijke les van het pact van 30 september 1938, maar Chamberlain werd bij zijn terugkeer naar Enge land in het Lagerhuis met gejuich ontvangen en slechts enkele wijze politici als Winston Churchill en Duff Cooper beseften welk een onheil over Europa was af geroepen, door het toegeven van de Britse premier aan de pressie van de Duitse Führer. Misschien mag men Chamberlain en diens tijd genoten hun kortzichtigheid niet al te zeer euvel duiden, omdat zij immers niet wis ten wat wij nu weten en omdat zij geen ervaring had den van de omgang met ge wetenloze staatslieden als Adolf Hitler. Maar in de wereldgeschiedenis zal „Mün chen" geboekstaafd blijven als een klassiek voorbeeld van verbijsterende politieke argeloosheid ten opzichte van grove intimidatie. H. Br. „Vijf voor twaalf" door E, Troch. De Nederlandsche Boekhandel, Antwerpen, '58. (Van onze parlementaire redacteur) Het vaststellen van de rente die de spaarbanken zullen vergoeden aan de genen die gebruik maken van de moge lijkheid om een overeenkomst aan te gaan volgens de nieuwe wet op het spa ren door de jeugd is onlangs een punt van overweging in de ministerraad ge weest. De aanleiding daartoe was een verzoek van de Rijkspostspaarbank om voor deze speciale spaartegoeden een hogere rente te mogen berekenen van 314 pet. De R.P.S. vergoedt normaal 3 pet. rente. De minister van financiën heeft na overleg met zijn ambtgenoten de gevraagde toestemming verleend. De ministerraad heeft deze beslissing gegrond op de concurrentiestrijd die zich naar aanleiding van het sparen door de jeugd reeds heeft ontwikkeld nog voordat de wet in werking is ge treden. De Rijkspostspaarbank is van mening dat zij dezelfde rente moet geven die ook andere instellingen zul len gaan berekenen. Anders zou het gevaar ontstaan dat zij geen enkele deelnemer voor het jeugdsparen zou kunnen boeken. Door deze renteverhoging wordt het mogelijk een bedrag van 208,58 als premie van het rijk te ontvangen wan neer de mogelijkheden van de nieuwe wet volledig worden uitgebuit. (Inleg van 9 maal 200 plus samengestelde rente ad 285,75. Totaal 2085,75 waar op de premie van 10 pet. wordt gege ven, zodat 2294,36 wordt uitbetaald). Op het con^ es van „Nieuwe Koers" (de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid) is na ampele discussie besloten in de P.v.d.A. te blijven. Een geringe meerderheid verklaarde zich voor, een talrijke minderheid tegen. (Van onze verslaggever) De getallen, die de heer L. Worms noemt in zijn dossier ter beschuldiging van het centrale inkoopbureau van schroot in het K.S.G.-gebied, zijn weinig minder dan duizelingwekkend. Hij schat namelijk, dat door de duistere ma nipulaties van grote schrootbedrijven en door elkaar de hand boven het hoofd te houden de Nederlandse industrie elk jaar 39 miljoen gulden te veel betaalt voor afvalijzer. In het gehele Schumangebied zou dit bedrag onge veer 300 miljoen gulden belopen. En dan voegt hij er nog bij, dat deze schat tingen aan de minieme kant zijn. Daar staat de verklaring van de zijde der Nederlandse schrootverwerkende industrie tegenover, dat alleen in de perio de 19561957 inderdaad een prijsopdrijving heeft plaatsgehad, maar op betrekkelijk kleine schaal: enkele guldens per ton. Onze nationale bedrijven gebruiken jaarlijks ongeveer 650.000 ton schroot, zodat het te veel betaalde niet boven enkele miljoenen guldens stijgt. Laten we weer even de heer Worms aan het woord. Hij verklaart, dat tot voor kort de normale concurrentie niet aan bod kon komen bij de aankoop van schroot uit de Verenigde Staten. Het O.C.C.F. kocht dit materiaal namelijk slechts van één maatschappij, zodat de prijs hoger dan normaal kwam te liggen. Voorts werd veel binnenlands schroot als afkomstig uit het buitenland be schouwd, hetgeen ook weer een opdrij ven van de prijs tengevolge had. Het vereveningsfonds werd steeds opnieuw aangesproken om terug te betalen. In een brief aan de Algemene Rekenkamer zet hij verder uiteen wat de praktijken wa ren van een kleine groep belanghebben den in de schroothandel. Zo zou een der directeuren van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken slechts zaken willen doen met enkele schroothandelaren, die werden aangesteld als zogenaamde fabrieks- leveranciers. Deze lieden konden ech ter niet in de behoefte voorzien en kochten dan van andere handelaren, die van rechtstreekse leveringen wa ren uitgesloten, partijen op, die weer met extra winst verkocht werden. Het hoogovenbedrijf zou aldus een veel hogere prijs hebben moeten betalen dan in een vrije concurrentie nodig was. De heer Worms stelt even verder de met name genoemde directeur van de Hoogovens, die tevens president is van het O.C.C.F., in staat van beschuldiging, aangezien hij aanneemt, dat deze van de destijds gepleegde fraude door de Zeeuw se Metaal Maatschappij op de hoogte moet zijn geweest en ook na de veroor deling nochtans doorgaat met de schroot prijzen hoog te houden, ten voordele van zijn eigen bedrijf en een klein aantal medebelanghebbenden, en ten nadele Advertentie De 17-jarige Rien Demoitié, geboren en getogen in Amster dam, heeft bij het te Zeist ge houden eindconcours van de Nederlandse accordeonisten asso ciatie, met als inzet de nationale titel 1958, 177y? pnt. gehaald. Daarmee is hij onbetwist lande lijk kampioen van de amateurs geworden. Zijn score lag zelfs 11 pnt. hoger dan het aantal dat profs en semi-profs bereikten. Behalve de gebruikelijke beker, een fleurig herinneringsvaantje en een fraaie oorkonde, verwierf hij tevens de door het Zeister gemeentebestuur uitgeloofde zil veren eremedaille. Al met al zal hij toch heus eens aan een prijzenkast moeten geloven, want het theemeubel van zijn moeder, dat nu de bewaarplaats van zijn trofeeën is, puilt zo langzamer hand aan alle kanten uit. Rien, een wat stille, terugge trokken jongeman, zegt niet veel. Althans niet toen wij hem thuis troffen en vroegen iets over zichzelf te vertellen. „Hij is te bescheiden," verklaarde zijn moeder ons. Toen de jury be kendmaakte dat hij als eerste was geëindigd, wist hij eigen lijk met zijn figuur geen raad. Maar omdat allerlei mensen hem direct besprongen om hem te feliciteren, kreeg hij de kans niet om er stilletjes tussenuit te trekken. Anders had ik het zo net nog niet geweten." Demoitié en muziek zijn één begrip. Neem Riens vader, een niet on verdienstelijk saxofonist. Opa Demoitié, thans in de negentig, heeft nog tot zijn 86ste jaar deel uitgemaakt van een gezelschap, waarin hij lustig de hoorn blies. Twee broers van vaderskant bespelen de tuba, de fluit en aepiccolo. De kampioen zelf bepaalt zich in hoofdzaak tot de accordeon. Hij begon ermee toen hij een jaar of twaalf was, zo maar, omdat zijn buur jongens het eveneens deden. Alweer een bewijs dat de „trekharmonica" nog steeds erg gewild is in de Amsterdamse Jordaan, waar ook Rien hij woont bij zijn ouders in de Nw. Leliestraat 50 is opgegroeid. Hij kan zich nog goed herinneren hoe hij enkele jaren geleden in de elementaire afdeling van het landelijk concours uitkwam. Zijn concurrenten waren oudere dames, zo tegen de 60-jarige leeftijd, met dure instrumenten waar tegen zijn kast met slechts 12 bassen schriel afstak. Toch behaalde hij de tweede prijs. Zijn debuut maakte hij in maart 1955, ter gelegenheid van de Amster damse kampioenschappen. Sindsdien is het steeds bergopwaarts gegaan, de laatste twee jaren in het bijzonder dank zij zijn leermeester Coen van Orsouw, die alle eer van zijn werk heeft. Maar Rien heeft er wel behoorlijk voor moeten oefenen. Ieder vrij uurtje werd benut. Hij staat nu overdag in een zaak waar accordeons worden verkocht en gerepareerd Dat. ligt hem beter dan ankers wikkelen, dat hij voorheen deed. Alleen blijft er niet zoveel tijd meer voor studeren over, want ook in de avonduren is hij druk bezet, nu eens hier belangeloos optredend, dan weer elders, een enkele maal in Amsterdam maar vaker daarbuiten. Hij is lid van De Oprechte Amateur o.l.v. Kees Bruyn, zit in Ars Nova, waar Adriaan Oort de dirigeerstok zwaait, is verschillende malen voo~ radio en TV opgetreden, kortom is altijd in touw. Is het wonder dat hij praktisch geen gelegenheid heeft om zijn zoetwateraquarium of zijn zelfgebouwde volière te verzorgen? En dat een fraai stel hengels, dat hij enkele maanden geleden cadeau kreeg na zijn optreden voor de vissende oudjes uit het Amsterdamse gemeentelijke verzorgingshuis, pas één keer uit de hoes is geweest? Wanneer deze regels verschijnen, verblijft de jonge accordeonkampioen in het buitenland. In Parijs, waar hij met familie van een welverdiende vakantie geniet en dus musettespelers wil beluisteren. Want zonder muziek is Rien niet in zijn element. En dat zijn vader en moeder een tikkeltje trots op hem zijn, kunt u rustig van ons aannemen. Voor hen immers betekent het jongste succes van hun zoon de beloning voor veel ouderlijke zorg en inspanning. van de kas van het O.C.C.F. Kortom, zo als de heer Worms het doet voorkomen is, of althans was, de gehele schroothan del in de K.S.G.-landen de particuliere liefhebberij van een kleine groep ten dele zeer sluwe lieden die er zakelijk groot belang bij had om de prijzen hoog te houden. Nu kan kartelvorming economisch hoogst ongewenst zijn, daarom is het nog niet altijd mogelijk, in te grijpen zo lang er tenminste geen strafbare feiten aan het licht komen. Het spel met de onware derde-landen-verklaringen was een duidelijk geval van fraude, en de eer van de onthulling komt de heer Worms zonder meer toe. Indien echter de Hoogovens werkelijk bij de door de heer Worms gesignaleerde manipulaties betrokken zijn, een bedrijf waarvan de staat 40% van het aandelenpakket in handen heeft, dan is er geld van de Nederlandse belastingbetaler mee ge moeid en mag een ingrijpen van de over heid verwacht worden. Wij hebben echter reaen om aan te nemen, dat de zaak niet zo ernstig is als het rapport zou doen vermoeden. Het schrootkartel, dat inderdaad een tijdlang de normale marktwerking heeft verstoord, heeft praktisch zijn macht verloren en voor iedere bona fide handelaar is het nu mogelijk za ken te doen in het Schumangebied. En men mag aannemen, dat de aangifte van de heer Worms de grote stoot heeft gegeven tot normalere verhou dingen in deze bedrijfstak. Zijn vroe gere relaties, die een tijdlang van hun gezellige onderonsje hebben geprofi teerd en plotseling hun droom ver stoord zagen door het „verraad" van W7orms, bejegenen hem nu uiteraard niet al te vriendelijk, en met name Hansa, waarvan de Haagse schroot- handelaar in januari 1956 agent werd voor het Beneluxgebied, weigert ver der nog enige steun aan de zaak van Worms. Deze Duitse onderneming be taalt nog steeds aan de verevenings- kas de enkele müj oenen marken terug, die te veel zijn uitgegeven voor zoge naamd buitenlands schroot. Het staat namelijk wel vast, dat Hansa op de hoogte was met de in Den Haag ver strekte onware verklaringen en des ondanks de frauduleuze transactie» doorzette. Inmiddels is in Diisseldorf een nieuwe directie geformeerd. Hansa is nu het eigendom van Krupp en Hüttenwerke Oberhausen, terwijl Trippe, die voordien het bewind voerde, alleen de staalhan- del heeft overgehouden. Eén dag nadat de heer Worms zijn aangifte had gedaan werden hem alle contracten door Hansa opgezegd. Een Zwitsers accountantsbureau zal binnenkort e i uitgebreid onderzoek af sluiten in de boekhouding van het O.C.C.F., dat op verzoek van de Hoge Autoriteit wordt ingesteld. Hoewel men het presidium van de E.G.K.S. niet rechtstreeks aansprakelijk kan stellen voor de fouten die in de papieren van het schrootbureau, al of niet opzettelijk, zijn geslopen, omdat het immers een particulier karakter draagt, is het O.C.C.F. toch op instigatie van de Hoge Autoriteit opgericht en uit dien hoofde gaat de gang van zaken haar wel dege lijk aan. Het wachten is nu op de uitslag van het accountantsonderzoek. Intussen zal 22 oktober het Europese parlement weer in Straatsburg bijeenkomen. De heer Worms heeft enkele Nederlandse leden voor zijn zaak geïnteresseerd en hoopt in Straatsburg een toelichting te mogen geven op zijn beschuldigingen, want hij zegt over nog veel meer feiten materiaal te beschikken. Rest de kwestie van de boycot Na dat de heer Worms van zijn ervarin gen in de schroothandel de justitie in kennis had gesteld, liep zijn nering inderdaad hard terug. Het O.C.C.F. heeft lange tijd in de overigens wat wonderlijke mening verkeerd, dat de Hoge Autoriteit bezwaar had tegen het zakendoen met de Haagse hande laar. Dit misverstand kon pas in juli van dit jaar worden opgehelderd, maar ook nadien kreeg de heer Worms wei nig voet meer aan de grond. De ver houding is er niet beter op geworden, toen hij een aanklacht indiende bij het Hof van Justitie in Luxemburg en eind augustus in een brief aan o.a. de leden van het Europese parlement een aantal personen en instanties aan sprakelijk stelt voor zijn geruïneerd bedrijf. En nu, na de publikatie van zijn jongste rapport, is de horizon voor de schrijver helemaal donker geworden. Kan men nog zaken doen met iemand, die al zijn correspondentie aan de openbaarheid prijs geeft? De klacht van de heer Worms is in elk geval ernstig genoeg om van het Hof van Justitie een nauwgezet onderzoek te verwachten en mocht de boycot bewezen worden, dan valt op de onpartijdigheid van het O.C.CF, wel het een en ander aan te merken. Aan de bij een auto-ongeluk te Leen de opgelopen verwondingen is maan dagavond in het Binnenziekenhuis te Eindhoven mej. Carla Houben, de 22- jarige dochter van de commissaris van de koningin in Limburg, overleden. Mej. Houben botste zondag op de auto weg Eindhoven-Weert onder Leende met een door haar bestuurde wagen te gen een tegenligger op. De gevolgen van dit ongeluk waren zeer ernstig. Een 11-jarig zoontje van de familie Van Lanschot uit Eindhoven werd op slag gedood, vier personen werden zwaar en vier anderen licht gewond. Onder de zwaar gewonden bevond zich mej. Houben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5