Nog steeds geen vrede in Bussums-Naardense zwemwereld SP Dames en heren van P.S.V. zorgen voor verrassing Grooteman boekt belangrijke winst Leider De Jong ondervindt zeer felle tegenstand Het spookpaard Laatste verzoeningspoging op een mislukking uitgelopen Na 25 dagen Om Noordhollandse damtitel Demonstratie tegen stank naar Charlton terug in Engels elftal Engelse voetbalbond wil meer discipline F. A Grillige liandbalcompetitie A.O.G. OPNIEUW „ARBITERLOOS" Tal van cracks naar Amsterdam K.A.B. en het sociaal- economische beleid Smaldeel I naar Kopenhagen Haagse subsidie voor de dambond DINSDAG 30 SEPTEMBER 1956 PAGINA 7 Naarden levensvatbaar Tentoonstelling in Londen Aston Martin komt met zeer snelle wagen Courses Joure Ook geen Federatie Wat minder comedie V.Z.V. in opmars Beste zwemster van 1958 N.O.G. verloot club huizen door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS V erbondsb est uur deelt standpunt van het dagelijks bestuur De aanvragen voor een studietoelage Minister antwoordt Gortzak De breuk in de Bussumse zwemwereld is definitief. Dat is gebleken tij dens een bespreking, die plaats heeft gevonden tussen de besturen van de zwem- en poloclub ,,'t Gooi", de zwem- en poloclub „De Vest" en de zwem- club „Naarden". Het initiatief is uitgegaan van drie Bussumse ingezetenen, verontwaardigd en geschrokken over de wijze waarop het vertrek en terug keer van drie Bussumse zwemsters naar en van de wereldkampioenschap pen te Boedapest plaats vond. De besprekingen zijn echter op niets uitge lopen en de zeer onbevredigende toestand blijft dus bestaan. Een verslech tering van de toch al niet beste verstandhouding is niet uitgesloten nu elke mogelijkheid op een vergelijk is verkeken. De ongewenste en trieste toestand is verleden jaar ontstaan. Tijdens een rumoerige ledenvergadering van 't Gooi trad een aantal leden uit deze vereniging en richtte een nieuwe vereniging, de zwemclub „Naarden", op. „Naarden" ver zocht bij de Koninklijke Nederlandse Zwembond om erkenning, maar deze werd niet gegeven, mede doordat ,,'t Gooi" en „De Vest", deze laatste als medegebruiker van het zwemstadion te Naarden, bezwaren hadden ingediend. Aan het begin van dit jaar trachtte een commissie van goede diensten, waarin onder andere de wethouder van onder wijs en sportzaken van Bussum mr. J. Boor zitting had, de partijen weer tot elkaar te brengen. Maar deze pogingen mislukten. Het vertrek van de drie zwemsters Jans Koster en Corrie Schimmel van 't Gooi en Tineke Lagerberg van „Naar den" (overgeheveld naar „Mooi Zeist") was een ware aanfluiting. Zwemclub 't Gooi begeleidde haar matadoren naar station Naarden-Bussum en zo deed „Naarden" met Tineke Lagerberg. De meisjes namen plaats in een hun door de respectievelijke besturen aangewezen aparte coupé. Wekte deze toestand af schuw op in Bussum, nog erger werd het toen de meisjes met goud beladen in Bussum terugkeerden. Weliswaar wer den zij gezamenlijk ingehaald en toege juicht, maar de bestuursleden van „Naarden" en 't Gooi meden elkaar angstvallig. Tijdens de ontvangst in de Bussumse raadzaal besloten drie ingezetenen, toen wethouder mr. J Boor alsnog een beroep deed op de verenigingen een goede ver standhouding aan te nemen, te trachten de verenigingen tot elkaar te brengen. Het drietal wilde proberen de beide verenigingen tot elkaar te brengen, te komen dus tot een terugkeer naar de oude toestand, en, als dit zou misluk ken, te streven naar de stichting van een federatie, waarin de drie vereni gingen (ook „De Vest") zouden gaan samenwerken. Tijdens de vorige week gehouden bijeenkomst bleek echter al spoedig, dat van het eerste doel afgezien moest wor den. Het bestuur van „Naarden" had geen enkel belang tot een terugkeer naar de vroegere toestand. Het bestuur van deze vereniging deelde mede, dat zijn club levensvatbaarheid heeft, reeds enkele honderden leden telt en dat één Op de autotentoonstelling die volgen de maand in Londen gehouden zal wor den, komt Aston Martin uit met een nieuwe DB4, die de snelste vierper- soonswagen van de wereld genoemd wordt. Als topsnelheid wordt opgege ven 250 kilometer per uur. De zes cy linder-motor van 3.7 liter en 240 pk moet de wagen binnen dertig sekonden een snelheid van 160 kilometer kunnen geven. De wagen is uitgerust met schijfremmen. De DB4 zal met een prijs van in totaal 3.977 pond sterling (een fabrieksprijs van 2.650 pond en een weeldebelasting van 1.327 pond) op twee na de duurste wagen van de ten toonstelling zijn. Wilf McGuinness, de linkshalf van Manchester United, is de enige debu tant in het Engelse voetbalelftal, dat zaterdag 4 oktober te Belfast tegen Noord-Ierland zal spelen. Opvallend is voorts dat Derek Kevan de man die in de eerste eindronde van het toernooi om de wereldbeker steeds weer faalde eindelijk is ver vangen door Bobby Charlton als aan valsleider. Het team is als volgt samengesteld: d: McDonald (Burnley); a: Howe (West Bromwieh Albion) en Banks (Bolton Wanderers); m: Clayton (Blackburn Hovers), Wright (Wolverhampton Wan derers) en MacGuinness (Manchester United); v: Bradock (Chelsea), Broad- bent (Wolverhampton Wanderers), Charlton (Manchester United), Haynes (Fulham) en Finney (Preston North End). Uitslagen van de maandag te Joure gehouden draverijen luiden: Kermis- prijs. 2040 m: 1. W. Petrosia van Hiddum (Den Bosch) 3.20.4 1.40.2; 2. Winifred Hollandia; 3. Umberto Scott. Tot. winn.: 2.20, pl. 1.40, 1.40, 4.80, k. 6.10, cov. 5.30. Auke Dijkstra-prijs. Serie draverij, 1620 m. eerste serie: 1. Saskia Scott (P. Sierstma) 2.38.0 1.36.3; 2. Striver Spen cer; 3. Oehoe's. Tot. winn.: 7.50, pl. 3.20, 2.90, kopp. 17.cov. 4.10. Tweede serie: 1. Uno Pronto (A. B'. van der Veen) 2.33.0 1.34.4; 2. Us Jeltje Pluto; 3. Truax Scott. Tot. winn.: 2.70, pl. 1.90, 2.40, kopp. 7.cov. 4.70. Finale: 1. Uno Pronto (A. B. van der Veen) 2.34.0 1.35.1; 2. Truax Scott; 3. Us Jeltje Pluto. Tot. winn.: 4.40, pl. 1.40, 1.60, 1.20, kopp. 13.90, cov. 7.10. De zilveren roos: 2040 m. 1. Kwiek Karei (mevr. J. Dragt-Peenstra) 3.04.8 1.28.8; 2. Quittewell S; 3. Oscar. Tot. winn.: 8.20, pl. 2, 2.30, 3.80, kopp. 17.—, cov. 5.90. Feest-prijs. 2040 m. 1. Roulette Hano ver (J Wagenaar) 3.12.6 1.34.4; 2. Rita Belwin; 3. Prince Maire. Tot. winn.: 5.pl. 1.90, 1.30, 4.kopp. 4.40, cov. 5.20. Tot. omzet: f 29.988.50. België Prinse- Margaret van En geland is gisteren naar Brussel gevlo gen voor een vierdaags particulier be zoek aan België en de wereldtentoonstel ling. Prins Albert haalde haar van het vliegveld af. grote vereniging maar moeilijk hanteer baar is. Daarop werd het tweede punt, de fede- ratievorm, aan de orde gesteld. Een federatie van drie zwemverenigingen kan echter alleen maar mogelijk zijn als er sprake is van drie gelijkwaardige verenigingen. Om deze reden verzocht daarom de „bemiddelingscommissie" zwemclub 't Gooi en „De Vest" hun bezwaren in te trekken. Duidelijk werd door de commissie gewezen op het feit, dat het belang van de jeugd voor de be sturen toch primair moet worden gezien. Alle woordvoerders waren het hiermede volkomen eens. Als, zo stelden de be middelaars, ons plan gelukt en jullie, besturen van Bussumse en Naardense zwemverenigingen, stemmen er mee in, dan moet het herstel van de vrede met een groot zwemfeest worden gevierd, ge organiseerd door de samenwerkende zwemclubs verenigd in een „zwemfede- ratie". Waarlijk een prachtig plan, dat kansen scheen te hebben toen de bestuursleden allen verzekerden, dat zij het belang van de jeugd in het oog zouden houden. Besloten werd tenslotte, dat besturen en bemiddelaars woensdag 1 oktober op nieuw bijeen zouden komen. Intussen zouden de verenigingen intern overleg plegen. Gisteren heeft het bestuur van ,,'t Gooi" echter medegedeeld de bezwa ren tegen „Naarden" niet in te trekken. Met liefst zeven tegen twee stemmen werd het voorstel van de bemiddelaars verworpen. Onder de „nee-stemmers" bevonden zich bestuursleden, die tijdens de bespreking hadden verklaard „voor" te zijn! Het bestuur van „De Vest" be sloot zich voorlopig niet meer met deze zaak te bemoeien en het standpunt van „Naarden" was bekend. En zo was er voor de commissie geen enkele aanlei ding meer de vergadering door te laten gaan. Wat gaat er nu in de naaste toekomst gebeuren? De verhouding liet zeer te wensen over en de vraag is of deze ver houding nog niet zal verslechteren. ,,'t Gooi" en „De Vest" hebben dus in feite een erkenning van „Naarden" in de toekomst verhinderd. Er is slechts nog één kansje op een verbetering en oplos sing yan deze onverkwikkelijke geschie denis. Op 15 januari zal het bestuur van de Zwembond over de erkenning van „Naarden" beslissen. „Naarden" heeft bewezen, dat het levensvatbaarheid be zit. Als de bond tot „erkenning" over gaat, zullen de verenigingen heel mis schien en ook noodgedwongen toenade ring zoeken. Dat is te hopen. De Engelse voetbalbond heeft alle aangesloten clubbesturen, amateurs zo wel als profs, verzocht hun spelers erop te wijzen dat vertragingstactieken niet langer geoorloofd zijn. Voorts hebben de scheidsrechters advies gekregen de doppen onder de vpetbalschoenen zorg vuldig te inspecteren, omdat er de laat ste tijd talrijke voetballers gewond zijn geraakt als een gevolg van foutieve of onvoldoende doppen. Op of bij de bal staan om een vrije trap uit te stellen en de eigen spelers gelegenheid te geven tot beter opstel len is uit den boze. De bal uit trap pen mag alleen maar als het nodig is, niet wanneer het alleen maar ten doel heeft het spel stil te leggen. Comedie- spel van spelers, die na lichte inci dentjes over het veld rollen, daarbij kermend alsof zij levensgevaarlijk ge wond zijn, mag niet meer voorkomen. De scheidsrechters kunnen, op ad vies van de Football Association, plot selinge controles houden op de noppen. Spelers die slechte noppen hebben krij gen een waarschuwing, worden ze een tweede keer betrapt dan moeten ze het veld uit. En dat geldt ook voor de an dere vergrijpen tegen de sportiviteit. Er moet discipline heersen, vindt de bond. De Amerikaan Budge Patty is zon dag kampioen van de Pacifickust he ren enkelspel geworden. In de finale, die drie uur duurde, versloeg hij de Brit Michael Davies met 6-4, 7-5, 13-15 en 6-2. De 17-jarige Britse Christine Truman won de titel bij de dames, dank zij een zege op Darlene Hard: 6-2, 6-4. Dit is de Britse kotter Master John" uit Grimsby, die 25 dagen stuurloos met machineschade op de Noordzee heeft gedreven, voordat het lJmuidense vissers vaartuig „Wiran IV" hulp konibieden. De bemanning van de kotter was volkomen uitgeput door het gebrek aan drinkwater en voedsel. De kotter ligt nu in de vissershaven van lJmuiden. (Van onze dammedewerker) Met een tweetal spectaculaire winstpar. tijen kwam Grooteman uit Wervershoof dicht bjj leider Wim de Jong tijdens de voortzetting van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland. En 'dat kon, omdat De Jong het beslist niet gemakkelijk had. Na een doorstoot tegen Westerveld leek de leider overtuigend te gaan winnen. Een eigenaardige manoeuvre van zijn tegenstander verlamde echter de kracht van de doorstoot zodanig, dat de Haar lemse crack zich nog verheugd toonde, toen hij remise wist te bereiken. En daar de taaie J. H. Beeke al evenmin zich liet afkraken kwam De Jong met 8 punten totaal nog juist alléén aan de leiding. Zijn grote concurrent werd eensklaps Grooteman; die met 7 punten en een af gebroken partij relatief nog iets beter kwam te staan. Behalve de methodisch spelende An- sems, maakte geen der overige titelgega- digden echter gebruik van de tegenval ler van leider De Jong. Integendeel, de beide Amsterdamse clubgenoten van el kaar, Stahlberg en Van Heerde, lieten een onverwachte nederlaag toe! Dat wierp hen beiden uit de leidersgroep. Grooteman won beslist verdiend van de ronde Zaankanter De Bree. Het ging weer in diezelfde vage stijl, die al zovele tegenstanders van hem heeft misleid. Stug, vasthoudend, doch verrassend dwong hij De Bree naar de randen van het bord. Hetzelfde beeld, doch minder groots, vertoonde de partij tegen Cha- tellon. Laatstgenoemde verzuimde na een offer onmiddellijk dit stuk terug te geven. Toen was er geen redden meer aan en „hobbelde" Grooteman naar de damlijn. Winst was toen heel eenvou dig. De IJmuidenaar Tielrooy won be slist netjes in een degelijk voorbereide centrumaanvalspartij van De Vries. Dat bracht hem ongedacht bij de kansheb bers in dit toernooi. Stahlberg moest tegen Wim Beeke in een acht-om-acht-stand remise toelaten. Dat verdroot hem zozeer dat hij tot bij zondere maatregelen overging. Een of fer moest hem alsnog schone perspec tieven brengen. Beeke hield die milde gave echter stevig vast en liet Stahl berg slechts een fata morgana. Verstoord moest de reus tenslotte ook nog de winstpunten aan zijn partner laten. Het offeren zat de Blankenaarspelers in dit toernooi blijkbaar in het bloed want ook Van Heerde besloot met dras tische experimenten zijn partij tegen Van der Vossen. Na een vrij zware ope ning had de Amsterdammer een nage noeg gewonnen positie opgebouwd. Hij „vergat" hem echter ook nog eventjes te winnen. Een slordig opspelen met 36-31 werd verrassend bestraft met schijfverlies. Desondanks kon Van Heerde de winst veilig stellen. Hij slingerde echter een brilstand op het bord door nog een schijf teofferen, om daarna tussen te lopen. Dat was naar zijn mening altijd dam en dus wel afdoende. Helaas bleek Van der Vossen een listige slagzetspe- ler want in plaats van de winnende dam zag Van Heerde slechts een grote nul op de toernooitabel verschijnen! Ansems alleen bleef de nuchtere dam- mechanicus en versloeg Chattellon met fnuikende middelen. De volledige resultaten van de van de vierde en vijfde ronde van dit Noord hollands damkampioenschap, ditmaal in Zaandam bewerkstelligd, waren als volgt: P. van Heerde-H. van der Vossen 0-2, W. C. Beeke-J. Mekken 1-1, J. R. de Vries-M. R. C. Stahlberg 1-1, J. H. Bee- ke-W. de Jong 1-1, C. Westerveld-Th. Tielrooy 1-1, C. Chattellon-J. H. Ansems. 0-2, C. de Bree-A. Grooteman 0-2, C. de Bree-P. van Heerde 1-1, A. Grooteman- C. Chattellon 2-0. J. H. Ansems-J. H. Beeke 1-1, W. de Jong-C. Westerveld 1-1, Th. Tielrooy-J. R. de Vries 2-0, M. R. C. Stahlberg-W. C. Beeke 0-2, J. Mekken-H. van der Vossen 1-1. Hierdoor is de volgorde van de deel nemers aan dit toernooi nu aldus ge worden: W. de Jong 8 punten, A. Grooteman 7 punten (uit 4.partijen), J. H. Ansems 7 punten, J. H. Beeke en W. C. Beeke 6 punten, Th. Tielrooy 5 punten (uit 4 partijen), M. R. C. Stahlberg en H. van der Vossen 5 punten, C. de Bree en P. van Heerde 4 punten, J. Mekken 3 pun ten (uit 4 partijen), C. Westerveld 3 punten, C. Chattellon 2 punten en J. R. de Vries 1 punt (uit 4 partijen). (Van onze handba'medewerker) Men kan zeker niét zeggen, dat de handbalcompetitie in de hoofdklassen dames en heren zonder spanning ver loopt. Want hoewel het Haagse Hygiëa zij het op het nippertje de derde overwinning in successie behaalde bij Athene, staat daar als verrassing tegen over de zege die PSV boekte op het over alle linies sterker geachte WLC. Ook Zeeland Sport zorgde bijna voor een surprise tegen Zeeburg, dat louter als gevolg van meer routine uitein delijk tóch beslag legde op het volle pond. Bü de heren weerde Aalsmeer zich eveneens geducht, maar het kon niét ver hinderen, dat Hellas juist iéts doel treffender voor de dag kwam. PSV schijnt veelbelovende plannen te koesteren, hetgeen blijkt uit het feit, dat het geduchte DES naar het tweede plan werd verwezen, terwijl Olympia enkele plaatsen op de ranglijst steeg via een zege op Blauw Wit. AOG is in de eerste klasse van district West A wederom het slacht offer geworden van een arbiter, die blijkbaar méér voelde voor een vrije zondag dan het doen van zijn sportieve plicht. Het gevolg: de wedstrijd tegen Vriendschap kon geen doorgang vinden. Het schjjnt hard nodig, dat met straffe hand tegen dit euvel wordt opgetreden, mede gezien als waarborg voor een regelmatig verloop van de competitie. In 2B moest ADO eervol de vlag strijken tegen koploper DWS en de tweede katholieke vereniging in deze klasse, VZV uit 't Zand, leverde een knappe prestatie door Concordia met verlies af te schepen. In de hoofdklasse dames heeft Zee burg zich nu als naaste concurrent van Hygiëa opgeworpen. Toch heeft het de Amsterdamse ploeg héél wat inspan ning gekost, aangezien Zeeland Sport op eigen terrein verwoed tegenstand bood, hetgeen verdisconteerd ligt in de zeer eervolle nederlaag, die de Vlis- singse dames moesten incasseren: 23 Dat WLC dit seizoen wel eens met een minder vooraanstaande rol genoegen moet nemen bewees het opmerkelijke verlies tegen PSV (1110), al zullen de grillige factoren, optredend bij een plaatselijke ontmoeting, ook hiér niet hebben ontbroken. Voorts toonde UDI zich» de meerdere over Niloc (5—8), terwijl Hygiëa ternauwernood Athene met 34 de baas bleef. De stand: Hygiëa Zeeburg WLC PSV 6 Athene 6 UDI 4 Niloc 4 Zeeland Sp. Ook de heren van PSV hebben zich in de hoofdklasse afgelopen weekeinde onderscheiden door DES een flinke deceptie te bezorgen. Deze eveneens plaatselijke derby, bijgewoond door vele toeschouwers, eindigde na een gelijk- opgaande strijd met 1112 in het voor deel van de PSV'ers. Niloc kon geen enkel bezwaar hebben tegen deze gang van zaken, want door de overwinning op UDI (58) voeren de Amsterdam mers thans de ranglijst aan. Het is Aalsmeer wederom niet gelukt, desnoods één punt in de wacht te slepen, al scheelde het op eigen terrein tegen Hellas bitter weinig; 1112. Olympia nestelde zich op de derde plaats, om dat het Blauw Wit een nederlaag in de schoenen schoof (119). De stand is nu: Niloc PSV Olympia DES 5 Aalsmeer 4 UDI 4 Blauw Wit 3 Hellas Zoals in de aanhef reeds gezegd zag AOG in de eerste klasse van West A op nieuw een wedstrijd verloren gaan wegens absentie van de aangewezen arbiter. Vriendschap maakte aldus een vergeefse reis naar Alkmaar. Athleta boekte zijn derde overwinning in suc cessie, waarbij HHC als slachtoffer „fungeerde" (39), terwijl Sagitta dit maal opnieuw beneden de verwach tingen bleef door niet verder te komen dan 2—2 tegen AVA. De twee punt lozen JHC en DSG namen genoegen met een puntenverdeling (1—1). De krachtsverhoudingen liggen momenteel als volgt; Athleta 3 6 JHC 2 1 Amstel 2 4 DSG 3 1 A VA. 2 3 AOG 1 0 Sagitta 3 3 Vriendschap 1 0 HHC 3 2 DWS en ADO hebben in 2B een pit tige, prettige èn sportieve wedstrijd gespeeld. De Amsterdammers beschik ten over een betere ploeg, maar de geestdrift van ADO had. zij het soms met kunst en vliegwerk, tot gevolg, dat de eerste helft met dubbelblanke stand werd afgesloten. Na de her vatting nam ADO zelfs tegen de verhouding in de leiding, toen de goed ingrijpende keepster van DWS een ingeschoten bal liet glippen. De thuisclub kwam nadien geducht op zetten en het was een ieder duidelijk, dat de Heemskerkse ploeg niet lang meer stand zou houden. De score werd dan ook prompt op gelijke voet ge bracht, tien minuten vóór tijd nam DWS de leiding, waarna het de volle winst veilig stelde met een derde voltreffer (31), ondanks uitstekend verdedigen van de bezoeksters. VZV heeft zich op de derde plaats genesteld door bij Concordia duidelijk van schotvaardigheid blijk te geven; een verdienstelijk resultaat, dat het team uit 't Zand in de volle belang stelling heeft geplaatst. Verder leed Kruisster een tweede nederlaag tegen Tonegido (4—2) en Lynden toonde zich ruimschoots de meerdere over Fores ters: 50. De stand is nu aldus: DWS 3 6 Concordia 3 2 Tonegido 3 9 Lynden 3 2 VZV 3 4 Kruisster 2 0 ADO 2 2 Foresters 3 0 De uitslagen zijn: Dames 2e klasse A: Blauw Wit Niloc 2 3-0; BSV—UD 3-2; Spirit— Tavenu 4-1; LarenAttila 2-5. 2e klasse B: DWS—ADO 3-1; Con cordiaVZV 5-9; TonegidoKruisster 4-2; LyndenForesters 5-0. Heren 2e klasse A: HHCZandv. Meeuwen 9-5; TonidoSSVU 7-8; VriendschapAttila 9-10. 2e klasse B: AchillesNiloc 2 4-14; HOCAmersfoort 5-6; LarenAalsmeer 2 10-10. Zondagmiddag 5 oktober houden de Hollandsche Dames Zwemclub en de Amsterdamsche zwemclub een internationale tweekamp tegen de „Schwimmverein Hellas" uit Dortmund in het zwembad aan de Heiligeweg te Amsterdam. Tevens wordt uitvoering gegeven aan een in Boedapest opgekomen plan, om uit te maken welke Nederlandse zwem ster het meest ,,all round" is. De meisjes moeten allen 100 m rug slag, 100 meter schoolslag, 100 meter I vlinderslag en 100 meter vrije slag zwemmen. De zwemster, die in totaal over de 4 nummers de kortste tijd heeft gemaakt, mag zich de ,,all round zwemster van het jaar 1958" noemen. Voor deelneming aan deze proef heb ben zich laten inschrijven: Mary Kok, A.y Voorbij, Greetje Kraan, Lenie en Judith de Nijs en Astrid Sanderson (al len van ,,De Robben"), Cockie Gaste laars (SZC), Corry Schimmel ('t Gooi), Tineke Lagerberg en Willy Lamboer (Mooi Zeist), Ria van Velzen (Zian), Tine Tenkink en Rini Dobber (HDZ). Op de examens van de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven" zijn ele menten vervaardigd, waaruit 11 club- huizenkleedlokalen kunnen worden sa mengesteld ten behoeve van sportvere nigingen, welke niet in staat zijn de fi nanciële middelen hiervoor bijeen te brengen. Genoemde stichting zal bedoelde ele menten beschikbaar stellen aan het Ne derlands Olympisch Comité. Het N.O.C. is voornemens de club huizen als prijs te verloten onder de sportverenigingen, die hebben meege daan aan de N.O.C.-loterij, waarvan de trekking zal plaats vinden op 31 okto ber a.s. Op 8 oktober a.s. zal de symbolische overdracht plaats vinden door de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijven aan het N.O.C. Met gasmaskers op protesteerden deze vier studentes aan het hoofd van ongeveer 100 medeleerlingen bij hun school in Californië tegen de kwalijke geuren, die iedere dag opstijgen uit de gemeentelijke rioolvijver van de stad San Diego. 35) „Al wat Hangst is. Daar zeg je het nu juist, Eva. Claire is geen Hangst," merkt Gerard Slothouwer op. En hij iaat er zachtjes op volgen. „Goddank niet." Pastoor Juckama ziet de jongeman aan met de zelfde peinzende, onderzoekende blik, waarmee hij zoëven Hubert Hangst heeft aangekeken, vervolgens zegt hij bedaard: „Ik kom nu op een onderwerp, dat ik eigenlijk al eerder had moeten aansnijden, mijnheer Hangst. Ik heb het niet gedaan uit een mengeling van laf heid en gemakzucht. Als enige verontschuldiging zou ik kunnen aanvoeren, dat er weinig mensen zijn, die er niet tegenop zien iemand onaangename din gen mee te delen. Maar ik wil graag toegeven, dat dit een erg pover excuus is. „Om kort te gaan, de kwestie is deze. Er is al geruime tjjd iets gaande datom in journalistie ke termen te spreken, er is een soort fluistercam pagne gaande in Weemeroyen tegen mevrouw Hangst." „Een fluistercampagne tegen Claire?" herhaalt Leontine verbaasd. „Werkelijk, Eerwaarde, ik be grijp niet, hoe zoiets mogelijk is. In een gemeen schap als Weemeroyen „Weemeroyen mag dan al een betrekkelijk primi tieve gemeenschap zijn, freule, ongecompliceerd is die gemeenschap niet. Om de dooie dood niet." Mijnheer pastoor kleurt. „Neem me de uitdrukking niet kwalijk," zegt hij haastig. „Juist, dat is dus uw verklaring van de gebeur tenissen van vanmiddag," overweegt Pieter Augus- te Perquin. „Maar een dergelijke campagne moet dan toch, om het zo eens te zeggen, ergens haar startpunt hebben? Heeft u enig idee wie hier de aanstichter is?" „U zult moeten spreken van een aanstichtster. De oude Stiene Grefkens uit De Gekroonde Hengst." „Maar dat is onzin, klinkklare onzin, vliegt Leon tine Hangst op. „Stiene zou het nooit m haar hoofd krijgen zo iets minderwaardigs te doen. Jij gebruikte daar net de belachelijke uitdrukking, dat wjj Hang- sten onmiddellijk na Onze Lieve Heer zouden komen, Eva. Nu, als dat voor iemand kan gelden, dan is het voor onze oude Stiene. Mijn hemel, we hebben haar beiden van kinds af aan gekend, ze heeft ons verzorgd, ze „Claire is geen Hangst," zegt Gerard Slothouwer weer koppig. „Claire is wel een Hangst. Zij is de vrouw van het hoofd van de familie. Als iemand recht heeft op het respect van Stiene Grefkens en van dat res pect zeker kan zijn, dan is het Claire," antwoordt Leontine met een kille hooghartigheid. Hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin kucht even veelbetekenend. „Het spijt me meer dan ik zeggen kan, freule, dat ik u een illusie moet ontnemen," zegt hij dan. „Maar ik heb de oude vrouw dingen horen zeggen, die pas toor Juckama's veronderstelling volkomen bevesti gen." ,,U?" Er is een wereld van minachting en erger nis in Leontine Hangst's stem. „Wat weet u nu, dat de mening van Zijn Eer waarde zou kunnen bevestigen? U kent immers de oude vrouw niet eens." „Neen, kennen doe ik haar niet, daarom ben ik ook niet in staat haar bedoelingen te gissen. Maar ik heb haar tweemaal gesproken. Een keer toen ik een glas bier dronk in De Gekroonde Hengst en een maal toen ik door het dorp liep en zij voor de deur zat. Dat was vanmorgen. En beide keren is mij de haat opgevallen, waarmee zij over uw schoonzuster sprak. „Haat?" herhaalt Leontine Hangst dof. „Werke- l(Jk, dat kan niet. U moet zich hebben vergist. U moet de oude vrouw verkeerd hebben begrepen. Het dialect hier is voor vreemdelingen Ze ziet hem hulpeloos aan. Perquin schudt het hoofd. „Neen, freule het dialect hier heeft voor mij geen moèiiykheden. Mijn indruk was, dat de oude vrouw uw schoonzuster vereenzelvigt met de zeventiende- eeuwse baronesse Chiara Hangst. En veVder, dat ze er van overtuigd is, dat mevrouw Hangst een heks is en grote ellende zal brengen over Ter Weem als haar dat niet wordt belet." „Maar dat is toch onmogelijk! Dat kan ze toch niet gezegd hebben! Hubert, kan jij je voorstellen dat Stiene, Stiene, zoiets gezegd zou hebben?" Hubert Hangst schudt verdrietig het hoofd. „Geloof me, Leo, ik vind het ook ellendig. Ik vrees, dat de oude vrouw kinds geworden is. Ze is natuurlijk gaan tobben over, nu ja, over de gevol gen van Claire's ziekte. En die frappante gelijkenis met dat portret in de eetzaal heeft haar door haar oude hoofd gespooktArme ziel, ik vrees dat we iets zullen moeten doen." „Iets doen?" „Ja, natuurlijk. Maatregelen nemen. Zoals ze nu is, kan de oude vrouw niet thuis blijven. Zulke din gen worden met de dag erger. Ze wordt een publiek gevaar. Ik zou wel eens willen weten of zij mis schien iets met die arme Robin „Hubert! Neen! Neen! Met de dood van die arme hond heeft Stiene niets te maken! Dat weet ik ze ker! Ik bedoel, daar ben ik zeker van!" „Nu, daar zou ik anders niet zo zeker van dur ven zijn," zegt Gerard Slothouwer nors. „Ik begrijp het niet," zegt Hubert Hangst weer. „Waarom Claire? Waarom nu juist Claire? Wat heeft Claire haar ooit gedaan?" „Och," meent Vermuren, „het had evengoed ie mand anders kunnen zijn. Daar valt nu eenmaal geen peil op te trekken met zulke kindse oude stak kers. Het feit, dat Claire hier niet geboren en geto gen is, zal natuurlijk ook wel een factor geweest zijn." (Wordt vervolgd). Het verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft zich op de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone vergadering kunnen ver enigen met het eerder door het dagelijks bestuur van de K.A.B. ingenomen stand punt inzake de inhoud van de jongste troonrede en de daarop gevolgde ad- viesaanvrage van de regering aan de Sociaal-Economische Raad. Met voldoening werd kennis genomen van de opvatting van de Sociaal Econo- nische Raad dat het gehele complex 'an de te nemen maatregelen ten aanzien van het te voeren sociaal economische beleid nader in studie dient te worden genomen. Daarmee is, aldus het verbondsbe stuur van de K.A.B., tevens tegemoet gekomen aan het verlangen van de K.A.B. om een oplossing van de be staande moeilijkheden niet eenzijdig te zoeken in de consumentensector, doch in bepaalde onderdelen van het te voe ren sociaal economische beleid. Met name had de K.A.B. bezwaar tegen een eenzijdige verhoging van de huren en een vermindering van de consumentensubsidie op de melk, omdat dergelijke eenzijdig gerichte maatregelen naar de mening van de K.A.B. de bestaande problemen, die met elkaar een groot samenhangend complex vormen, allerminst oplossen. Het verbondsbestuur van de K.A.B. spreekt de verwachting uit, dat de betrokken ministers de door de SER. gegeven interpretatie van de advies aanvrage zullen onderschrijven. Ervan uitgaande dat de S.E.R. zijn thans aan te vangen studie zal doen uit strekken tot de algemeen te voeren soci aal economische politiek, meente het ver bondsbestuur zich er in dit stadium van te moeten onthouden publiekelijk tot een zekere stelling ten aanzien van con crete maatregelen te komen. De aanvragen voor een studietoe lage van het rijk zijn alle afgehandeld, behalve die gevallen, waarbij op het departement van Onderwijs de beno digde gegevens ontbreken. Dit blijkt uit het antwoord van minister Cala op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (communist). De minister zegt dat in 300 gevallen de belanghebbenden de gevraagde bescheiden niet hebben ingezonden. In ongeveer 800 gevallen wordt nog gewacht op het advies van de universiteit of hogeschool, dat af hankelijk is van het resultaat van een tentamen of examen in september. Deze adviezen komen nu geleidelijk binnen. De bewindsman heeft toegezegd er in de toekomst voor te zullen zorgen, dat beslissingen over aanvragen voor een studietoelage zo mogelijk voor 1 september worden medegedeeld. Ter gelegenheid van de 300-jarige herdenking van de slag in de Sont zal het Nederlandse smaldeel bestaande uit hr. ms. kruiser „De Zeven Provinciën", hr. ms. jager ..Gelderland", hr. ms. fregat „Van Zijll" en hr. ms. onderzee boot „Tijgerhaai", op uitnodiging van de Deense marine van 28 oktober tot en met 2 november een bezoek brengen aan Kopenhagen, tot deelname aan een plechtigheid, waarbij tevens de Zweed se marine vertegenwoordigd zal zijn. De zeeslag, die 8 november 1658 plaats had. maar door de Denen vol gens de destijds voor hen nog geldende gregoriaanse tijdrekening op 29 okto ber wordt herdacht, droeg in belang rijke mate bij tot herstel van een vrij en onafhankelijk koninkrijk Denemar ken en tot bescherming van de Ne derlandse handelsbelangen in de Oost zee. De bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf, de vice- admiraal H. H. L. Pröpper. heeft het voornemen zich aan boord van de hr. ms. „De Zeven Provinciën" in te sche pen. teneinde persoonlijk aan de her denking in de Deense hoofdstad deel te nemen. IIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIHIII De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft aan de Koninklijke Nederlandse Dambond op diens verzoek een subsi die van ten hoogste 1.150 toegekend, welk bedrag de geraamde, ongedekte kosten vormt van de slotpartij van een serie om het wereldkampioenschap dammen. Deze kampioenswedstrijd tus sen de titelhouder, de Canadees Deslau- riers uit Montreal en de uitdager, de Rus ir. Iser Koeperman uit Kiev. wordt in oktober in een aantal plaatsen in Nederland gespeeld. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Ge wijde muz. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.-.0 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musettemuz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.30 Intern, jeugdconc. 15.15 Gram. 15.25 Oude muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kapelkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Radio Filh ork., vrouwenkoor en soliste. 20.45 De Rijn, caus. 21.05 Lichte muz. 21.30 Muz. caus. 22.15 Vocaal kwart, en orgel. 22.45 Rvondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gyran. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 818 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12 38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.15 Gram. 17.30 Hammondorgel en solist. 17.50 Rege- ringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.05 Wereldsymfonie, klankb. VPRO: 19.50 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Comm. 20.15 Metropole-ork. 20.40 Hoor spel. 22.15 Sport. 22.20 Opera-herinnerin gen 22.50 Medische kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VATIKAANSE RADIO 41.21, 31.10. 25.67 en 196 m: 22.15 Ned uitz.: ..Engeltjes" of Engelen? O.a. voor drachten van Antoon van der Plaetse en Jan Engelman. TELEVISIEPR OGRAMM A'S AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Filmprogr. 21.00 De wiskunstenaars of 't Gevlugte Juf fertje, kluchtspel. 21.50 Dagsluiting. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.00 Concert. 13.40 Gram. 16.00 ves pers. 18.45 Volksdansen. 19.00 Radio-por tret. 20.00 Symf. ork. 22.15 Gram 23.06- 23.36 Pianotrio. ENGELAND. BBC Light progr., 150: en 247 m: 12.00 Lichte muz. 12.30 Gevat progr. 13.00 Lichte muz. 15.00 Ork. conc 15.45 Variété-ork. 16.45 Lichte muz. 1750 Nws. en lichte muz. 19.30 Nws. en gevar progr. 20.30 Nws. en verz. progr. 2150 Nws. en gevar. progr. 22.00 Lichte muz 22.40 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 19.50 Gevar. progr. 20.50 Jazzmuz. 22.10 Gevar muz. 23.15 Muz. nachtprogr. 0.10-1.00 Lichte muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.05 Gram. 14.20 Solisten- conc. 15.11 Symf. conc. 19.01 Gram 1955 Pianorecital. 23.10 Gram. BRUSSEL. 324 m: 12.00 Gram 12.34 Gram. 13.15 Kamermuz. 16.02 Gram 16.10 Ork. conc. 17.10 Gram. 17.45 Gram 18.00 Pianorecital. 1850 V. d. sold. 21.00 Gram. 21.30 Trekkersliederen. 22.15 Orgelconc 22.45 Omr. koor. 484 m: 13.10 Klass muz. 14.10 Grair, 14.15 Belgische muz. 15.15 Omr. koor. 15.30 Lichte muz. 16.05 Dansmuz. 17.10 Lichte muz. 17.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 21.55 Gram. DUITSE TELEVISIEPROGR 17.00 V. d. kind. 17.10 V. d. jeugd. 1750- 18.00 V. d. vrouw. 19.00-1950 Hier und Heute. 20.00 Joum. 20.15 Weerber 20.20 Kent U nog de fam. Schölermann? 20.50 Feiten in beelden. 21.10 Documentair progr. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 16.00-17.30 Wereldtentoonstelling. 19.00 Prot. uitz. 1950 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.30 Documentair progr. 21.30 Eurovisie: Act. 22.20 Lectures pour tous. 23.00 We- reJdnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.30 Rendez-vous der Naties. 19.00 Le- kenmoraal en filosofie 19.30 Nws. 1.00 Kaleidoscoop. 20.30 T.V.-spel. 21.45 Euro visie: Sportrep. 2250 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7