Prof. Rolin zet het Zweedse standpunt uiteen I^rouueI) Anonieme alcoholisten in nationale conferentie Sastroamidjojo tracht betoog van mr. Luns te ontzenuwen LES FORAINS" bij het Nederlands Ballet Denemarken kotters heeft stalen nodig IJmuidense machinefabriek gaat ze (misschien) leveren HENSEN Henry Ford legt met de „Tin Lizzie basis voor massamotorisering H MONTY-COATS Verschil in bepaling van „wettelijke woonplaats Gebedsactie voor Nieuw-Guinea Weinig gevoel voor theater Eredoctoraten van Nijmegen Morgen lancering vierde Spoetnik? VIJFTIG JAAR GELEDEN KWAM DE T-FORD ii Veertien jarigen niet onmiddellijk van school af DE ZAAK ELISABETH BOLL De ontruiming van Jordanië door de Britse troepen Tien jaar A.A.-werk in Nederland In de Verenigde Naties Goodwillreis van Grönland Nota van min. Cals DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties UW HAAR IS UW KROON MAISON OERLEMANS PAARLAARSTEEG 1 (Van onze verkeersmedewerker) et kan niet worden ontkend, dat wijlen Henry Ford een zeer belangrijk aandeel heeft gehad in de grote ommekeer in het wegverkeer in de begin jaren van deze eeuw. Want door de verschijning met het Ford model T. heeft hij als 't ware de grondslag gelegd voor de massa motorisering. Om precies te zijn geschiedde zulks op 1 oktober 1908, dus op de kop af vijftig jaar geleden. De bedoeling van Ford was om een goedkoop en gemak kelijk bestuurbaar vervoermiddel aan de markt te brengen, dat be reikbaar ZOU moeten Zijn VOOr de Henry Ford massa en door de eenvoud van zijn laatste levensjaren hebben genoemd, het model T. bediening ook op het platteland nuttige diensten zou kunnen be wijzen. Men dient daarbij niet uit het oog te verliezen dat Ford zichzelf voor een verre van ge makkelijke taak had gesteld, want niet alleen stond de automobiel constructie toen nog in haar kin derschoenen en was het produk- tieproces nog verre van eenvou dig, maar tevens moest er reke ning worden gehouden met het feit, dat de wegen over het alge meen in die tijd erbarmelijk slecht waren, en dus een wagen nodig maakten, die zich met goed ge volg door de daaruit ontstane moeilijkheden zou moeten heen slaan. Het internationale gerechtshof heeft gistermiddag de behandeling van de zaak Elisabeth Boll, de kwestie tussen Nederland en Zweden over de voogdij van het dertienjarige Nederlandse meisje, hervat. Vlak voordat de zitting begon kwam prinses Beatrix met een vriendin de zaal binnen. Zij hebben de zitting bijgewoond. De Zweedse ambassadeur te Den Haag, Sven Dahlmar, die van de presi dent van het hof, de Noor Helge Klaestad, het woord kreeg, verklaarde dat dit het eerste geval voor het hof is waarin Zweden als partij optreedt. Bei de landen hadden erin toegestemd deze zaak door het hof te laten behan delen en dit zou geen enkele invloed hebben op de „eeuwenlange vriend schap" tussen Zweden en Nederland. De ambassadeur verzocht dan profes sor Henri Bolin van de vrije universiteit van Brussel de Zweedse zaak voor te dragen. Prof. Rolin merkte op, dat de Neder landse pleitbezorger het onderwerp, waarop de Nederlanse eis betrekking heeft, „op nogal rezochte wijze heeft voorgedragen". „Volgens mijn tegenpleiter heeft de officieel over Elisabeth Boll aangestel de voogdes, de Nederlandse mevrouw Idema-Postema, verzocht Elisabeth weg te halen uit het gezin, waarin zij thans verblijft, doch de Zweedse autoriteiten zouden haar verzoek hebben afgewezen. In werkelijkheid heeft echter niet me vrouw Postema, doch Elisabeths vader, Johannes Boll, dit verzoek gedaan. De Zweedse pleitbezorger kwam vervolgens te spreken over de ver vanging van Johannes Boll als voogd over zijn dochter Elisabeth door me vrouw Idema-Postema, echtgenote van de te Dordrecht gevestigde notaris Idema, die zelf tot toeziend voogd werd benoemd. Volgens Rolin was dit niet geschied op verzoek van Boll zelf. Hij meende dat Bolls verzoek aan een rechtbank te Dordrecht, om, op grond van zijn beroep als zeekapitein, hetgeen hem veelvuldig afwezig deed zijn, van zijn voogdschap te worden ontheven, zorgvuldige bestudering behoefde. Het was waar, dat Boll veel had ge reisd, doch in de afgelopen jaren was hij als bevrachter werkzaam geweest, en in deze functie had hij niet zo veel gereisd. Volgens Rolin had de Dordrechtse rechtbank zijn besluit dan ook niet zo zeer genomen vanwege Bolls veelvul dige afwezigheid, doch met het oog op het op vijf mei 1954 door de voogdij raad van Norrköping genomen besluit, Boll van zijn voogdijschap te ontheffen. (Dit geschiedde op grond van „ernstige verdenkingen ten aanzien van Boll", die echter geheel ongegrond bleken en ontzenuwd werden. Red.) Rolin vervolgde: „Het schijnt logisch dat, toen de beschuldigingen aan het adres van Boll werden ingetrokken, de door de voogdijraad van Norrköping getroffen maatregel teniet had moeten worden gedaan. Doch het gaat er hier niet om, dat de beschuldigingen jegens Boll zijn ingetrokken, doch dat de Ne derlandse voogdes van Elisabeth, me vrouw Idema-Postema, te kennen heeft gegeven dat het meisje in een Zweeds gezin moet verblijven." (De hertrouw de h?er Johannes Boll woont, met zijn tweede echtgenote, evérieens in Norr köping. Red.) „Ik wil het hof erop wijzen, dat Elisa beth in Zweden is geboren, daar haar gehele leven heeft gewoond en er haar wettelijke woonplaats had, toen de maatregel werd genomen, waarbij ik de woorden „wettelijke woonplaats" in hun volledige .juridische betekenis gebruik", aldus Rolin. „Van belang is de wette lijke woonplaats van het kind", zo voeg de hij eraan toe. „Volgens de Nederlandse wet is de Advertentie Koninginneweg: 6, Tuinlaantje 18 Telefoon 14024 wettelijke woonplaats van Elisabeth feitelijk ten huize van mevrouw Idema- Postema, doch volgens de Zweedse wet wordt haar domicilie door dat van haar ouders bepaald en dat is in Zweden", aldus Rolin, die hieraan toevoegde „dit kan belangrijke juridische gevolgen hebben." Advertentie mitszeer goed geknipt Wij brengen U de nieuwste modellen moderne permanent systemen v.a. 12.50 2 x wassen - watergolven per kalendermaand 5. Verven en spoelingen met garantie, nieuwe kleuren. gedipl. haarkundige Gierstraat 69. Haarlem, Tel. 21736 Van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt Reuter in New York, dat Jor danië vandaag in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties plannen zal bekendmaken voor een geleidelijke terugtrekking van Britse troepen uit Jordanië. De eerste afgevaardigde van Jorda nië bij de V.N., Abdoel Monem Rifai, zou de Algemene Vergadering een tijd stip opgeven voor de aanvang van de ontruiming van zijn land door de En gelsen, aldus is gezegd. De ontruiming zou evenwel afhangen van de uitvoering van plannen, die secretaris-generaal Hammarskjöld heeft opgesteld om de V. N. te laten optre den in Jordanië. Libanon en Syrië en voor de „opheffing van het beleg" in Jordanië. (Van onze Haagse redactie) „Alcoholisme werd vroeger be schouwd als een maatschappelijk kwaad. Het moet nu echter worden be zien als een ziekte. Het alcoholisme is in Nederland aanzienlijk gedaald. Er zijn echter nog altijd enige tiendui zenden alcoholisten. De oorzaken van het alcoholisme liggen op verschillend gebied. Om tot genezing te komen is niet één, algemeen recept te geven. Ik heb echter grote waardering voor de zeer interessante en merkwaardige beweging van de „Anonieme Alcoho listen". Aldus dr. P. Piebenga, hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid, in zijn openingstoe spraak op de tweede nationale A.A.- onferentie, die zaterdagmiddag in Pul- chri Studio in Den Haag werd gehou den. De conferentie, die werd georgani seerd door de Stichting Werkgroepen Anonieme Alcoholisten, werd gehou den ter herdenking van het tienjarig bestaan van de A.A.-beweging in Ne derland. „De A.A. is een gemeenschap van mannen en vrouwen, die gezamen lijk hun ervaring, hun kracht en hun hoop aanwenden om het probleem, dat ieder van hen persoonlijk moet over winnen, tot oplossing te brengen en an deren te helpen om herstel te vinden voor alcoholisme. Het enige vereiste voor het A.A.-lidmaatschap is het ver langen om op te houden met drinken." Aldus de doelstelling van de A.A.-be weging, die in Nederland vierentwintig werkgroepen telt met tezamen tussen de tweehonderd en tweehonderdviiftig leden. De beweging ontstond in de Ver enigde Staten van Amerika in 1935 en is uitgegroeid tot een internationale broederschap van bijna driehonderd- vijftigduizend alcoholisten, verenigd in meer dan zesduizend groepen in bij na alle landen van de wereld. De voorzitter van de Stichting Werk groepen kon zaterdag een vrij groot gezelschap welkom heten, dat voor een deel bestond uit ..rtsen, maatschappelij ke 'verkers, leden van de rechterlijke macht en vertegenwoordigers van de overheid. Onder hen was de heer C. van den Oever, Wethouder van Socia le Zaken van Den Haag. Behalve dr. Piebenga gaf ook prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de Sociale geneeskunde aan de Ge meentelijke Universiteit in Amster dam en directeur van het Centraal bureau voor de openbare gezond heidszorg in Amsterdam, aan dat al coholisme nu een medisch probleem is. Dit probleem kan op drie manie ren worden be aderd, aldus prof. Querido, namelijk biologisch-klinisch, psychologisch en sociaal. De heer H. J. Krauweel, secretaris In de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft de Indonesische ge delegeerde, dr. Ali Sastroamidjojo, een ex-premier, gisteren verteld dat Indone sië zijn aanspraken op westelijk Nieuw- Guinea handhaaft en heeft hij ver klaard dat de Nederlandse „koloniale overheersing" in dat gebied de vrede in Azië ondermijnt, aldus meldt U.P.I. De Indonesische gedelegeerde ge bruikte ruim een kwart van zijn speech voor een heftige aanval op Nederland. In deze speech antwoordde hij op een verklaring die de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, vrij dag in de Assemblee heeft afgelegd. Mr. Luns verklaarde toen dat het on recht dat Indonesië tegen de Nederlan ders begaat, de vrede en veiligheid in de wereld bedreigt. „Wat in feite de vrede en veiligheid in dit deel van de wereld ondermijnt, is de onverzoenlijke houding van de Nederlandse regering, wat betreft haar pogingen haar kolo niale overheersing van West-Irian, een integraal deel van het territoir van In donesië, voort te zetten aldus Sastroa midjojo. „Deze illegale actie van Nederland kan stellig niet beschouwd worden als een optreden dat ten doel heeft de vrede en veiligheid, om welke de heer Luns, naar hij voorgeeft, zich zo bezorgd maakt, te hand'taven. Met name de Jongste stap die door de Nederlandse regering genomen is wat betreft de ver groting van haar militaire sterkte in West-Irian, kan alleen maar beschouwd worden als een stap naar verhoging van de spanning in dat gevoelig deel van de wereldbol", aldus de Indonesische ge delegeerde. Hij merkte op dat hoewel zijn regering voor het eerst sinds jaren niet verzocht heeft het probleem Nieuw-Guinea op de agenda der Ver enigde Naties te plaatsen, deze kwestie de kern van de Nederlands-Indonesi sche geschillen blijft en niet genegeerd kan worden. Indonesië stelt dat de Ne derlanders westelijk Nieuw-Guinea hadden moeten opgeven, samen met de rest van Oost-Indië negen jaar geleden. Sastroamidjojo beschuldigde minister Luns een grovelijk valse voorstelling van zaken te hebben gegeven wat be treft maatregelen die tegen Nederland se onderdanen en Nederlandse belan gen genomen waren. Minister Luns heeft gezegd dat 40.000 Nederlandse onderdanen waren uitge wezen. De visie van Sastroamidjojo was dat 9.000 werkloze Nederlandse onder danen naar huis werden gestuurd en dat de Nederlandse regering en pers toen probeerden alle Nederlandse bur gers over te halen Indonesië te ver laten. „In feite drong de Nederlandse regering aan op de onmiddellijke, mas sale evacuatie van Nederlandse onder danen, hoewel de urgentie voor zulk een onmiddellijke evacuatie niet be stond. Dit optreden van de Nederlandse regering, dat resulteerde in een plotse ling massaal vertrek, kan alleen maar worden uitgelegd als bedoeld om de economische, technische en administra- tieye diensten van mijn land te ont wrichten en te verlammen." Een andere beschuldiging van minister Luns was dat Indonesië voor ongeveer 1% miljard dollar aan Nederlands bezit confisceerde. Sastroamidjojo zag het zo: „Wat betreft de Nederlandse investeringen in Indo nesië moet worden opgemerkt dat deze activa nooit uit Nederland naar Indo nesië gebracht zijn. Van oorsprong is het Indonesisch kapitaal. Maar mijn regering heeft deze activa niet zonder betaling overgenomen. Wij hebben ze altijd gerespecteerd en we zullen dat blijven doen als de Nederlandse rege ring zal leren ook Indonesische belang- gen te respecteren." Het Indonesische Nationale front voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Gui nea, in Djakarta, heeft gisteren bekend gemaakt een „gebedsactie voor het te rugkrijgen van de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea" te zullen be ginnen. Het besluit daartoe werd ge nomen tijdens een gecombineerde ver gadering van het front en het lichaam tot samenwerking tussen jeugd en mi litairen. De actie zal een aanvang ne men op de „Dag der strijdkrachten" Volgens Antara zullen op die dag alle godsdienstbelüders worden geïnstrueerd om voortaan elke dag een gebed te wij den aan het terugkrijgen van de soe> van de federatie van instellingen voor de zorg voor alcoholisten en direc teur van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisten in Amsterdam pleitte voor een aanvaarding van de A.A.-beweging als een normaal iets in de maatschappij. „Wij zijn nu in een tijd van verdieping en uitbreiding", zo zei hij, „en krijgen gaandeweg meer en meer een normale plaats in de maatschappij." Op de conferentie kwamen verschil lende Anonieme Alcoholisten aan het woord. Duidelijk liet men uitkomen dat de A.A. geen wetenschappelijke stand punt inneemt. „De A.A. is geen tover middel," zo werd gezegd. „Wij zijn geen engelen. Voortdurend moeten we bij onszelf op wacht staan. We moeten onze eigen mogelijkheden en eigen be perkingen leren kennen. Ook moeten we onze vernielde en verbroken rela ties met de maatschappij herstellen." De vrouw van een alcoholist pleitte voor meer openbare en familiebijeen komsten van de A.A. Tot de mannen zei zij: „Verwen ons een beetje. We hebben het hard nodig na al die jaren van ellende." De conferentie werd besloten met een forum. Dr. J. van der Grient, di recteur van de Sociale dienst voor het gevangeniswezen, deelde mee dat de gestichten voor A.A.-mensen zijn ge opend. De A.A heeft met verschillende gestichten contact. „Hopelijk zal dit con tact zich over meer gestichten uitbrei den," aldus dr. van der Grient. Het is een groot waagstuk van het Nederlands Ballet „Les Forains" op het repertoire te nemen. Het leeft in de herinnering der balletliefhebbers voort als een der glansnummers uit de periode van de Ballets des Champs Elysées, een jaar of tien geleden. Bo ris Kochno en Christian Foye waren er de geestelijke vaders van. Het was daar om zo aantrekkelijk, omdat het een hele serie zeer virtuoze en geestige karak- terdansen verbond aan een licht na vrant menselijk gegeven: een armza lig kermistroepje, dat zijn voorstellin gen bij de weg geeft en geen geld op halend bij het handjevol schamele toe schouwers, weer verder trekt naar een volgende standplaats. Het is een niemendalletje, een instan. tanéetje van het theater, maar het is destijds een dierbaarheid geworden voor iedereen, omdat het zo prachtig raak werd getroffen in wat het was: een eigenlijk heel eenvoudige, maar ge slaagde koppeling van pantomimisch verbeeld menselijk lief en leed met dansnummers, het geheel gedompeld in een gevoelige melancholieke sfeer. Misschien is het wel zo, dat zulk een stukje nooit anders meer slaagt, nadat het zijn eerste authentieke uitvoering gehad heeft. Zeker is, dat het succes van onweegbare kleinigheden afhangt, die het allemaal tezamen stempelen tot een werkje, dat volkomen „du théatre" is. En aan theatergevoel ontbreekt veel bij de artistieke leiding van het Neder lands Ballet. Dit is dan ook de voor naamste reden, waarom „Les Forains" niet werkte. Hoe kan men zulk een stuk je spelen in zwarte gordijnen met een interieur-belichting, die elke gedachte aan „buiten", de wijde ietwat droef geestige wereld en het zwerven daar doorheen, uitsloot? De rekwisieten wa ren te weinig pittoresk, de pantomime te vlak en alleen de genredansen waren op zichzelf heel aardig, al leek het mij, dat ze niet snel en flitsend en vuur werkachtig genoeg waren. Zijn ze des tijds niet virtuozer geweest dan nu? Men kan zich natuurlijk vergissen op een tijdsafstand van tien jaren, maar het lijkt mij nauwelijks voor twijfel vat baar, dat de oude „Les Forains", gin gen ze opnieuw over de planken, het hart nog evenzeer zouden vertederen terwijl déze opvoering geen enkel nieuw gezichtspunt erop opent, alleen maar minder, veel minder is. Het geringe gevoel voor theater, dat het Nederlands Ballet te vaak kenmerkt, bleek uit de hele samen stelling van het programma, dat vier balletten bevatte in zwarte gordijnen of met hoogstens enkele heel geringe varianten daarop, terwijl de costu- mering op één na geheel of groten deels uit maillots bestond. "Hechts het vijfde, „Les caprices de Cupidon", had de bekende riante décors en cos- tuums van Harry Wich. Eindelijk mocht men dan eens wat gemakke lijker ademhalen, terwijl het oog zich verlustigde aan een schouwspel. Voor het overige moest men neerzitten in sombere ernst en zich maar concen treren op de dans (voorzover het dan dans was). Met alle respect voor het vele goede, dat de dansers van het Nederlands Ballet bij tijd en wijle op leveren, zo geweldig zijn zij nu ook weer niet, dat men alles voor hen vergeet. Dans was in ieder geval niet Mau rice Béjarts „Le cercle", een stuk, dat is overgebleven uit een experimenteel programma en dat alleen hogere en vooral diepzinnige gymnastiek oplevert, die men overigens koel waardeert om de strakke en gespannen uitvoering (met Willy de la Bye en Aart Verste gen als protagonisten) alsmede om de goede compositie. Deze dan geheel los van de diepere bedoeling, aangezien gymnastiek niets kan uitdrukken. Men zag voorts terug „Invocatie" van Da vid Lichine, dat een goed nummer is als het b\j het ensemble nog iets vaster komt te zitten dan het gisteravond deed. Sonja van Beers danste er met Peter- Paul Zwartjes een vloeiende pas de deux in, waarin vooral Sonja van Beers trof door haar zeer lichte en soepele lijn. Zwartjes was moeiteloos, maar ook zeer onbewogen. Het programma vermeldde voorts nog „Dessin pour les six", dat het gelukkigste werk van John Taras blijft en ook een fraai werk stuk van het Nederlands Ballet ople vert. De begeleidingen van het Kunst- maand-Kamerorkest onder leiding van Anton Kersjes waren zeer behoorlijk. LEO HANEKROOT De katholieke universiteit van Nij megen zal op haar dies, 17 okt. a.s., haar zevende lustrum vieren met o.a. een plechtige senaatszitting in de aula. Tij dens die zitting zullen eredoctoraten worden verleend aan pater Maximilianus O. F. M. Cap, prof. R. M. J. Savatier van de rechtenfaculteit te Poiteirs en dr. Anna Dengel. --..''i'ii'iV wiWMWWaWHB Advertentie zware duffel waterdicht 100 pet. wol leeftijd 8 jaar f37.^ Machinefabriek H. Zwart te IJmuiden heeft voor Deense rekening een stalen kotter in aanbouw die wel eens de eerste van een lange reeks Nederlandse kotters voor Denemarken zou kunnen worden. De Deense vloot bestaat nog grotendeels uit houten schepen. De Denen moeten de vis echter steeds verder van huis halen en hebben daar voor sterke en meer zeewaardige sche pen nodig. Zelf hebben zy geen erva ring met het bouwen van stalen sche pen maar gelet op de resultaten van de IJmuidense kotter Swift IJm. 54 en de Belgische kotter Voluntas Dei Z. 543, die beide door de machinefabriek H. Zwart te IJmuiden zijn gebouwd, heeft Denemarken deze fabriek in de arm genomen. De werf Söm Larsen O.G. Sönner in Nyköping heeft de alleen verkoop van deze schepen voor Dene marken verkregen. Er zijn heel wat besprekingen ge- Op grond van berichten, die het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft ontvangen, wordt het moge lijk geacht, dat de S .'jet-Unie de vierde Spoetnik morgen 1 oktober, de verjaar dag van het communistisch-Chinese re gime, op Chinees gebied zal doen af schieten, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder verklaard. In persberich ten wordt gemeld, dat de Chinese com munisten van plan zijn op genoemde da tum een spectaculaire demonstratie van kracht te geven. j ueiroil zoa*» j.n.vivuhcr fustü nt zckiiia x,tct Henry Ford had het zichzelf met zijn plannen dus niet gemakkelijk ge maakt, en er gingen dan ook enige ja ren van hard werken voorbij voor men m de fabriek met de vervaardiging van het T-model kon beginnen. In een al leen voor de ingewijden toegankelijke kleine afdeling van de fabriek verza melde Ford een twaalftal mannen om zich heen, die met hem en op zijn aan wijzingen het nieuwe model moesten ontwerpen. Het belangrijkste werk daartoe kwam in feite neer op het1 driemanschap Ford, Joseph Galamb en C. Harold Wills die ongeveer dag en nacht doende waren om zich te verdie pen in de vele vraagstukken en moei lijkheden welke bij het ontwerpen van het model T. nu eenmaal onvermijde lijk waren. Men bes(udeerde daarbij het voor en tegen van bestaande auto- vereiniteit over westeiyk Nieuw-Guinea. mobielmerken, maar had zich toch in in die tijd minstens 28.000 dollars zou moeten betalen. De prijs voor de Ford T. bedroeg in het eerste jaar van zijn verschijning tussen de - )00 en 10.000 dollars al naargelang het type dat men verlangde. Een jaar later echter waren de prijzen gemiddeld 100 dollars hoger geworden, maar daarvan was Henry Ford zelf zo geschrokken, dat hij alles in het werk stelde om de prijzen om laag te kunnen brengen, hetgeen hem dan ook gelukte, zodat men b.v. in 1916 reeds een chassis kon kopen voor 325 dollars en een Sedan het duurste type in de serie voor 645 dollars. Het spreekt bijna van zelf dat zoals iedere nieuwe automobiel ook de T.- Ford allerlei kinderziekten moest door maken. Ford was daarvan alleszins op de hoogte en dat was ook de reden dat hij bij de uitbreiding van zijn verkoop organisatie vooral ook volle aan dacht schonk aan de noodzaak van een goede service, d.w.z. dat men over al terecht moest kunnen voor repara tie en vervanging van eventuele onder- - ..de wijze oude man uit delen. Dit principe heeft er ontegen- Detroit" zoals de Amerikanen hem in zeglijk zeer veel toe hijgedragen om dat spoedig de naam hoofdzaak tot taak gesteld een geheel andere automobiel te bouwen, welke tot de grote massa zou moeten spreken. Ford zelf ontwierp de magneet welke voor de ontsteking zou moeten zorgen en aan zijn brein ontsproot ook de pla netaire gangwissel welke de voorloper zou worden van de automatische ver snellingsbak. Na vele onderzoekingen van verschillende staalsoorten werd tenslotte besloten veelvuldig gebruik te maken van vanadiumstaal. Zo waren er tal van nieuwtjes welke in de loop der jaren van voorbereiding te voorschijn kwamen, zoals de vlakke motor met afneembare cilinderkop, de dwarsvering, en niet te vergeten de ho ge ligging van het geheel, waarmede men de wegmoeilijkheden wilde oplos sen. Alles bij elkaar was het geen mooie maar wel een praktische wagen waarmede zoals gezegd Henry Ford op 1 oktober 1908 aan de markt kwam. Overweldigende belangstelling Half maart van hetzelfde jaar had de fabriek aan de agenten en hande laren reeds een prospectus gestuurd van het nieuwe model, en het lag voor de hand dat het nieuws enorme opschudding in de toen nog kleine automobielwereld veroorzaakte. Er waren agenten die de papieren gege vens veilig opsloten in hun brandkast, omdat zij bang waren daarmede hun oude klanten in het harnas te jagen. Hoe het zij de wagen kwam op tijd voor het voetlicht, en zoals te ver wachten was kwamen de bestellingen vlot binnen, te vlot zelfs, want de fa briek kon ze niet aan, en daardoor ontstonden natuurlijk ook tal van on tevredenen, die gehoopt hadden in het bezit te kunnen komen van een modern voertuig tegen een matige prijs. Ford had verklaard dat zijn model T. minstens even praktisch en nuttig zou zijn als een automobiel voor welke men verwierf van „Tin Lizzie" geweldig populair te maken. Dat bewijzen duidelijk de verkoopcij fers. In het eerste jaar van zijn ver schijning werden reeds meer dan tien duizend wagens afgeleverd, hetgeen heel wat van de arbeiders vergde, aan gezien er toen nog geen sprake was van werk aan de lopende band. Het was overigens een ongekend record in de automobielproduktie, dat echter in de loop der jaren nog aanzienlijk werd opgevoerd, met het gevolg dat er in het jaar 1912-'13 niet minder dan ruim 168000 stuks de fabriek verlieten. In het jaar 1913 nam Ford een zij het nog primitieve proef met het principe van de lopende band door het chassis door middel van een touw langzaam te doen voortbewegen en dus de ploegen arbei ders in de gelegenheid te stellen de wa gens sneller en eenvoudiger af te bou wen. Het resultaat daarvan was dan ook duidelijk merkbaar in de produktie, want in het jaar 1913-'14 werden bijna 250.000 stuks gebouwd, een aantal dat van lieverlede steeg tot over het mil joen. De hoogste dagproduktie werd bereikt op 31 oktober 1925 met een aan tal van niet minder dan 9109 stuks. 15 miljoen in 20 jaar Maar langzamerhand veranderde het getij en moest men bij Ford eraan gaan denken dat de eisen van de auto mobielliefhebbers sterk waren gewij zigd sedert men met enthousiasme in 1908 Tin Lizzie had begroet. De concur rentie zat evenmin stil en had er wel voor gezorgd dat men de T-Ford als verouderd was gaan beschouwen. En dus moest men ook in de Fordfabriek aan modernisering denken. Het gevolg was dat op 26 mei 1927 de laatste Ford T. van de ketting liep en na enige tijd werd vervangen door het model A. dat zeker ook een succesvolle navolger is gebleken. Met dat al zijn er niet min der dan 15 miljoen T.-Fords in nog geen twintig jaar tijd in de handel gebracht. In het Edisonmuseum te Dearborn zijn van de verschillende modellen, welke in die jaren zijn verschenen, exemplaren bijeengebracht welke uit de aard der zaak steeds veel belangstelling trekken. Alleen reeds omdat zij de grondslag hebben gelegd voor de massamotori sering, waarlijk niet alleen in Amerika, maar ook overal elders ter wereld. Het T-model, dat Ford in 19&3 uitbracht. voerd voordat het zover was. De werf is voor de stad Nyköping van groot belang omdat deze aan vele mensen werk verschaft. Maar als er geen hou ten schepen meer gebouwd worden, komen deze mensen op straat te staan. Vandaar dat het stadsbestuur en vele deskundigen zich beijverd hebben om de werf nieuw leven in te blazen. De stad heeft een aanbod gedaan op een groot aantal aandelen van de werf die daardoor weer over meer geld kon gaan beschikken. De eerste kotter, die in februari van het volgend jaar geleverd zal worden, is 27.20 m lang. 6.30 m breed en 3.20 m diep. Er komt een 250 pk. Bolnes- motor in, een Lister-hulpmotor van 20 pk., een Bruxelles treil-winch en het visruim krijgt een capaciteit van onge veer 600 kisten. In Denemarken wordt reeds op grote schaal reclame gemaakt voor de vervanging van houten door stalen schepen. Zelfs in de bioscopeD is deze reclame doorgedrongen. Woensdag vertrekt uit IJmuiden een stalen kotter van de Grönland-klasse voor een goodwillreis naar Denemar ken. Wanneer het schip op 10 oktober in Esbjerg officieel door de minister van vissery zal worden begroet, is dat het begin van een reis langs vele Deen se havens, die tien dagen zal duren. De Grönland kreeg voor deze reis een donkerblauwe romp, witte opbouw en rode schoorsteen, terwijl de masten crème geschilderd zijn. Intussen is de machinefabriek H. Zwart te IJmuiden, die in Nederland te weinig mogelijkheden heeft om sta len kotters te leveren, ook in andere landen expansiemogelijkheden gaan zoeken. Behalve met Denemarken zijn besprekingen gaande met Frankrijk en Argentinië, terwijl de fabriek in België reeds zeer hoog staat aangeschreven en daar reeds vele kotters heeft geleverd. Tenslotte ligt er in Denemarken nog een indirecte mogelijkheid voor de ver koop van stalen kotters. Brazilië voert namelijk met Denemarken onderhande lingen over de levering van een grote partij koffie. De Deense regering heeft nu als eis gesteld dat Brazilië daarvoor in de plaats een stuk of zes, zeven stalen schepen met een lengte van 36 a 37 m zal afnemen. De machinefabriek H. Zwart te Umuiden zal aan Denemarken voor de nieuwe schepen het casco leveren met masten, stalen dek, enz. Op de werf in Nyköping worden de schepen af gebouwd waaronder dan vallen het maken van de binnenbetimmering, het plaatsen van de motoren, het aanleggen van de elektrische leidingen, de tuigage en het schilderwerk. Verschenen is de nota van de minis ter van O. K. en W. naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het wets ontwerp tot wijziging van de leerplicht wet. In deze nota heeft de minister zijn zijn voorstel tot het schrappen van de bepaling, dat kinderen die bij het be reiken van de leeftijd van 14 jaren het zesde leerjaar der lagere school nog niet hebben bereikt, vanaf dat moment leerplichtvrij zijn, verdedigd in verband met de daaromtrent door de Tweede Kamer geuite bezwaren. Het opvangen van deze groep leer lingen enerzijds bij het gewoon lager on derwijs en anderzijds bij het voortgezet onderwijs acht de minister zeer wel mo gelijk. Deze groep omvatte in de jaren 1954, 1956 en 1957 respectievelijk onge veer 10.000 7041 en 6626 leerlingen, zo dat hier een lalende tendens valt waar te nemen. Deze daling kan worden toe geschreven aan een veelvuldiger bezoek van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs, het streven om het zitten blijven te beperken en de toelating van zwakbegaafde leerlingen tot scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs en nijverheidsonderwijs. Een verdere daling valt in de toekomst te verwach ten. De voorgestelde maatregel zal ook een einde maken aan de huidige ongewenste ">estand, dat de leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs on middellijk bij het bereiken van de veer tienjarige leeftijd de school verlaten. Wat de verdere vorming van deze categorie leerlingen betreft, staat het vast, dat een deel op scholen voor bui tengewoon lager onderwijs thuis hoort, voor een ander deel zal bij geleidelijke verlaging van de klassedelen en zeker bij een lagere leerlingenschaal het double ren worden beperkt, doordat aan de leerlingen meer individuele aandacht kan worden besteed, terwijl de overigen naar scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs of nijverheidsonderwijs kunnen overgaan. In elk geval moet zoveel mogelijk worden bevorderd, dat deze groep niet op de school voor gewoon lager onder wijs blijft. De regeling van de leerplicht wordt nu voor allen gelijk. Nu deze leer lingen niet meer op verschillende tijd stippen midden in de cursus de school verlaten, kunnen zij ook gemakkelijker worden opgevangen en tot het volgen van voortgezet onderwijs worden ge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9