Staatssecretaris reikt de eerste jeugdspaarboekjes uit P.v.dA. vraagt uitvoerige regeringsnota over Nederlands taak Koffie wordt goedkoper „Ongelooflijk staaltje van sadisme" Acht jongens in Apeldoorn ingerekend Raadpleging van bevriende mogendheden over bestuurs vorm aanbevolen Rusland hervat proeven met kernwapens Straal-passagiersvliegtuigen Feestelijke plechtigheid in Nederlands oudste spaarbank te Haarlem Het weer. NIEUW-GUINEA BEHEERST HET KAMERDEBAT Londen verwerpt plan-Makarios Proteststaking op Cyprus Gaan onderhandelingen over staking van de proeven toch door? Dodelijk ongeval op bouwwerk Orkaan „Ida" teistert Japan Enkele buier Het weer in Europa Jeugdspaarwet in werking getreden Acht maanden geëist wegens ergerlijke dierenmishandeling Politie treedt op tegen vandalisme en wan gedrag Zes tot twaalf cent per half pond Canadese ambassadeur in ziekenhuis Iraakse vice-premier wordt ambassadeur Griekse koning breekt vakantie af TWEE EXPLOSIES GECONSTATEERD /JV BEVERWIJK Betonwerker dooi stroom gedood [CAMEL DUFFEL COATS 59 50 - WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30026 Als belangrijkste politieke kwestie is bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer ditmaal vooral onze taak in Nieuw-Guinea naar voren gekomen. De Partij van de Arbeid heeft een motie ingediend, die ons gehele beheer over dat gebiedsdeel weer discutabel stelt. Er wordt in gevraagd om een uitvoeringe nota. De regering zou dan eerst moeten nagaan bij „bevriende mogendheden" wat die wel vinden van de beste bestuursvorm over dat gebiedsdeel. Voorts wil mr. Burger ingelicht worden over de mogelijk heden, voorwaarden en vooruitzichten van het aangaan van een trustschapsovereenkomst tussen Nederland en de Ver enigde Staten terzake Nieuw-Guinea. Hij was van mening dat juist nu het geschil met Indonesië niet meer op de agenda van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties voorkomt, het moment daar zou zijn om te bezien welke staatkundige ontwikkkeling het meest van belang moet wor den geacht voor land en volk van Nieuw-Guinea. Notariaat De Sovjet-Unie heeft de proeven met kernwapens hervat. Amerikaanse zowel als Japanse deskundigen hebben vastgesteld, dat de Russen twee kernwapens hebben beproefd. De kernwapens zijn in het gebied van het Baikalmeer in Siberië tot ontploffing gebracht. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in een officiële verklaring melding gemaakt van de Russische kernproeven. Zoals bekend heeft Rus land op 31 maart jl. bekend gemaakt de proeven met kernwapens vrijwillig te beëindigen. Van Russische zijde is deze belofte later weer ingetrokken. jgfjn - ^wMK' Vandaag is de nieuwe jeugdspaarwet in werking getreden. AI om acht uur vanmorgen stonden de eerste jeugd- spaarders voor de deur van Nederlands oudste spaarbank, de Haarlemse nuts- spaarbank aan de Jansstraat. Het waren de achttienjarige Kok de Droog, die leerling auto-etser is bij de firma Joh. Enschede Zn., en de achttienjarige Clari Schadenberg, een leerlinge van de protestants-christeiyke huishoudschool aan de Tetterodestraat. Om negen uur gingen de deuren van de Nutsspaarbank open en konden beide jongelui in aan wezigheid van de staatssecretaris voor binnenlandse zaken, P.B.O. en bezitsvor ming, drs. Schmelzer, hun eerste spaar geld inleggen. Men heeft deze eerste inleg ingevolge de jeugdspaarwet een min of meer fees telijk tintje willen geven om het belang van het jeugdsparen duidelijk naar vo ren te brengen. De pers, radio en T.V. waren ruim vertegenwoordigd. Onder de genodigden bevonden zich de com missaris van de koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de Haarlemse wethouder voor economi sche zaken, de heer J. A. Schippers, en voorts tal van vertegenwoordigers van jeugdorganisaties en het spaarbank wezen. Mej. C. Nel viel de eer te beurt na mens de Nutsspaarbank de eerste jeugdspaarovereenkomsten af te slui ten met de beide jongelui. Nadat de eerste loketformaliteiten waren ver vuld, reikte staatssceretaris Schmelzer persoonlijk de spaarboekjes uit. Hij feliciteerde de beide jongelui en zette vervolgens uiteen, dat de regering door deze jeugdspaarwet de spaarzin onder de jeugd heeft willen bevorde ren, en een nieuwe prikkel heeft wil len geven aan de kapitaalvoorziening in ons land. Het woord „wet" doet niet prettig aan. Maar omdat niemand ver plicht wordt aan het jeugdsparen mee te doen, en alles dus op volkomen vrijwillige basis gaat, spreekt men lie ver over het ideaalspaarplan De Zil vervloot, waarin alle elementen van de opzet zijn verwerkt. De staatssecretaris wees er voorts op dat met deze jeugdspaarwet de eerste schrede is gezet op de weg naar een meer algemene bezitsvorming en zegde toe, dat de regering hoopt spoedig meer te kunnen doen. Maar het maatschappe lijk leven zal deze maatregelen van re geringszijde moeten opvangen. Vandaar dat ten aanzien van de uitvoering van te jeugdspaarwet veelvuldig overleg is gepleegd met de jeugdbeweging. Drs. Schmelzer bracht dank en hulde aan de oud-minister voor P.B.O.de heer A. C. de Bruijn, die de grondslag heeft gelegd .-oor de bezitsvorming in ons land. Namen de jeugdorganisaties sprak de secretaris van de Nederlandse jeugdge- neenschap, de heer H. J. Peters, die de egering en het parlement dank zegde oor de nieuwe wet. Sparen is een vorm •an zelfbeheersing, zo zei hij, en wan- ïeer de regering dat stimuleert, dan De- ordert zij daarmee een groot geestelijk goed. Tijdens zijn toespraak kwam een jud mannetje plotseling de hal van de Tutsspaarbank binnendribbelen, waar- chijnlijk om bankzaken te doen. Maar angezien hij niet paste in het kader van eze bijeenkomst ter inwijding van de lugdspaarwet, werd hij prompt met achte aandrang de draaideur uitge- .erkt. In de loop van de dag bezocht de aatssecretaris nog de Koudenhornka- erne, de protestants-christelijke huis- oudschool en het bedrijf van Enschedé m met vele jongelui te praten over de ■etekenis van de jeugdspaarwet en om un inzichten te vernemen. Over de minimum inlage is, naar aan- aiding van bezwaren, die daartegen in ie Eerste Kamer van K.V.P.-zijde zijn gemaakt, nader beslist, dat deze niet aan 5.— zal worden gebonden. Wel zal j ieder bedrag tot op een gulden moeten I worden afgerond. Vandaag is de jeugdspaarwet in werking getreden. Staatssecretaris W. K. N. Schmelzer heeft daartoe in het gebouw van Nederlands oudste spaarbank, de Nutsspaarbank in Haarlem, het eerste jeugdspaarbankboekje uitgereikt. Foto: staatssecretaris W. K. N. Schmelzer reikt aan de 18-jarige Carline Schaden berg het eerste boekje uit. Rechts de heer K. Droog, die zich gelijk met Carline Schadenberg meldde. 4 CLver ventte BARTEUORISSTR. HAARLEM TB.. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.41-18.17. Maan: 20.27-11.12. Op het westelijke deel van de oceaan veroorzaken een tweetal storingen van tropische oorsprong in een groot gebied zware stormen: De depressies verplaatsen zich in een snel tempo in de richting van IJsland. Ze worden gevolgd door een flink hogedrukgebied, dat zich naar het midden van de oceaan uitbreidt Sa menhangend daarmee beweegt het cen trum van een lagedrukgebied boven het zuidwesten van Engeland nog langzaam in oostelijke richting. Dit lagedrukge bied heeft in een groot deel van West- Europa langdurige regens gebracht. In verband met de nabijheid van het lagedrukgebied houdt in Nederland het onvaste weer aan. max neersi Station Weet temp afgel gisterer 24 uui Stockholm geheel bew. 17 0 Oslo regen 11 24 Kopenha licht bew. 16 0 Londen licht bew. 17 3.2 Amsterdam geheel bew. 16 9.3 Brussel regen 16 3.3 Luxerrt u regen 15 9 Parijs geheel bew. 19 2 Nice onweer 23 43 Berlijn onbewolkt 21 0 rankfur regen 19 0.3 Müncher zwaar bew. 21 0 Züricb zwaar bew. 22 0 Genève regen 14 Locarno regen 16 56 Wenen onbewolkt 20 0 rnnsbruck zwaar bew. 20 0 Rome zwaar bew. 27 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Dmulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©beetle: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De diverse vliegtuigfabrieken in het Westen wedijveren met elkaar om straal- passagiersvliegtuigen aan de luchtvaart maatschappijen te kunnen leveren. Zeer binnenkort zal de BOAC voor het eerst Atlantische straatdiensten gaan onder houden. De Havilldnds, bouwers van de Cornet 4, hebben reeds twee van deze toestellen afgeleverd op het vliegveld van Londen. De foto geeft een overzicht van de overdracht der Comets 4. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiinii „Een ongelooflik C -alt.je van sadis me dat riekt naar concentratiekampen van „edelgermanen", zo noemde de of ficier van justitie by de Alkmaarse rechtbank, de handelwyze van de 30- jarige analist uit de Beemster, die 15 juli van dit jaar een rashond naar zijn woning had meegelokt, het dier had opengesneden en een stuk van zijn lever had afgeknipt met een hotte schaar. Hy hoopte op die manier ge gevens te verzamelen over levende cellen. Hü had het dier met een door drenkte lap chloroform bedwelmd, ty- dens welke behandeling het dier reeds stierf. Niettemin zette verdachte de „operatie" door. Het kadaver wierp hy in een sloot langs de weg. De opperwachtmeester der rykspoli- tie die het onderzoek had geleid, zei dat men verdachte in de buurt al lang wan trouwde. Hy zou katten mishandelen en ving op vreemde wg'ze vlinders die hy in jampotjes om het leven bracht. Toen de hond dan ook in de sloot gevonden werd dacht men direct aan verdachte. De officier van justitie betoogde met veronwaadiging: „Deze man mist elk menseiyk gevoel. Hy drilt ook zpn kinderen en laat hen een soort van „vuurdoop" in zee onder gaan. Dit getuigt van een a-sociaal gedrag en onmiskenbaar sadisme". De officier eiste acht maanden ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardeiyk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Tevens vroeg hy ver beurdverklaring van de instrumenten. De raadsman van verdachte noemde de strafmaat „ronduit belacheiyk". Hp meende dat verdachte niet uit sadisme doch uit leergierigheid had gehandeld. Uitspraak 14 oktober. Engeland heeft gisteren het voorstel van aartsbisschop Makarios om Cyprus onafhankeiykheid te verlenen voor lopig verworpen. Het heeft evenwel meegedeeld, dat het, samen met even tuele andere voorstellen, kan worden overwogen als het om een definitieve oplossing van de kwestie-Cyprus gaat. Acht Apeldoornse jongens, die zich aan wangedrag en vandalisme hebben schuldig gemaakt, zyn door de politie aangehouden en opgesloten. Zondag avond meldde een bewoner van de Griftstraat te Apeldoorn, dat enige jongelui een grote ruit van de famiUe D. in deze straat hadden ingegooid. Kort hierna meldde zich op het politiebureau een lantaarnopsteker van het gemeente lijk gasbedrijf, die kwam vertellen dat hij op Marialust door enige jongelui ernstig was lastig gevallen. De jongens hinderden hem in zijn werk en draai den de lantaarns uit, waardoor er enkele defect raakten. Daarna joegen zjj de man van Marialust af. By een direct in de omgeving inge steld onderzoek konden al een paar jongens worden aangehouden. Intussen bleek dat zp samen met enkele andere kornuiten ook een verloofd paar hadden lastiggevallen. De jongeman werd vrij ernstig mishandeld en o.m. in het ge zicht geslagen. De knapen hadden zak doeken voor het gezicht gebonden om niet te worden herkend. De verloofden konden niets anders doen dan op de vlucht slaan omdat het overwicht van de knapen te groot was. By het met kracht voortgezette on derzoek konden in de loop van de volgende dag nog eens vyf jongens worden aangehouden, velen omstreeks 15 jaar oud. (Van onze parlementaire redacteur) De motie baseert het verzoek aan de regering om inlichtingen op de twijfel van velen, of een voortzetting van een Nederlands bestuur, zoals wij thans uitoefenen, wei gewenst is, mede met het oog op de internationale verhoudingen. Voortduren van die twijfel zou de ontwikkeling van het ge bied en de economische openlegging kunnen schaden. Met de motie hebben de socialisten ons huidig beheer, waaraan de rege ring in het afgelopen jaar steeds ook tegenover de Eerste Kamer strak heeft vastgehouden, weer eens aan de orde en wellicht op losse schroeven gesteld. De motie was moeiiyk ineens te ver werken. De heer Bruins Slot (A.R.) wilde er eerst later een oordeel over geven. De heer Tilanus (C.H.) vond, dat een deel ervan zeker niet met zijn inzichten overeenkwam. Naar wij uit vakkringen vernemen zyn de koffieprijzen met ingang van 1 oktober 1958 verlaagd. Deze ver laging, welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen 6 tot 12 cent per pakje van 250 gram. De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone, is dinsdagmid dag in het ziekenhuis Westeinde te Den Haag opgenomen, nadat hij plotseling ern- sti: ziek was geworden. De oorzaak van de ziekte is nog niet bekend, maar er schijnt sprake te zijn van een aandoening der hersenbloedvaten. Een zegsman van de ambassade heeft medegedeeld, dat er in middels in de toestand van de ambassa deur een duidelijke verbetering is geko men. Hij zal waarschijnlijk verscheidene dagen in observatie in het ziekenhuis moe- t. blijven. De heer Stone, die zes jaar ambassadeur in ons land is geweest, wordt eind novem ber opgevolgd door de heer C. P. Hebert. Kolonel Abdoel Salam Mohammed Arif is ontheven van zyn functies van Iraaks vice-premier en minister van binnenlandse zaken ad interim en be noemd tot ambassadeur in West-Duits- land, aldus heeft radio Bagdad gemeld. In een decreet wordt verklaard, dat hy van zpn functies is ontheven met het oog op het openbaar belang en op grond van een aanbeveling van premier Kassem. Voordat mr. Burger had gespro ken, had prof. Romme met kracht onze verantwoordelijkheid voor het volk van Nieuw Guinea voorop gesteld. Hoezeer men het ook bela chelijk mag vinden, de K.V.P. wil eraan biy'ven vasthouden, dat wp dit gebiedsdeel tot een eigen bestemming moeten brengen. Het is geen bezit dat men naar believen kan afstoten of aantrekken, aldus de katholieke woordvoerder. Hp sprak ook over de wapenleveranties aan Indonesië en was van oordeel, dat voor de Ameri kanen thans de zedebjke plicht om ter voorkomen, dat tegen ons geweld wordt gebruikt, nog is verscherpt. Op één punt kwamen de beide frac tieleiders overeen: hun beoordeling van de nieuwe gouverneur van Nieuw Gui nea dr. Platteel, die onlangs op een ontydig moment over de wenselijkheid van een militair akkoord met Austra lië heeft gesproken. Prof. Romme noemde dit een zonderling optreden, mr. Burger sprak van „dilettantisch". Om de zaak nog wat ingewikkelder te maken heeft mr. Burger zyn motie echter ingekapseld in een betoog, waar in hy enerzijds wel toegaf dat wy een historische verantwoordelijkheid heb ben in Nieuw Guinea, maar anderzijds constateerde, dat Nederland als kolo niserend land in Azië niet thuishoort en dat de taak, die daar voor ons ligt, al leen maar uitzichtloos zou zqn. Hij sprak over nauwe grenzen die er aan de bereidheid van het volk zijn, om de uitzichtloze risico's te dragen die dit gebied ons zou kosten. Ook was hy van mening dat geen enkele regering zich zou kunnen veroorloven haar functionarissen daar onbeschermd te laten. (Vervolg op Pagina 5) Duizenden Grieks-Cyprische ar beiders zün gistermiddag voor 24 uur in staking gegaan als protest tegen Engelands jongste plan voor het eiland, dat vandaag in werking is getreden. Peka, de politieke afdeling van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA, gaf in pamfletten opdracht overal het werk neer te leggen en de scholen te sluiten. Bisschop Anthimos van Kitium, de plaatsvervangende leider van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, heeft ondertussen verklaard dat de be noeming van een Turkse vertegenwoor diger op Cyprus in het kader van het Britse plar „een zeer ernstige uitda ging is tegenover de gevoelens van het Cyprische volk". Zoals bekend heeft Griekenland geweigerd een vertegen woordiger aan te wijzen. Koning Pau) van Griekenland heeft besloten zpn vakantie in Oostenrijk af te breken en vandaag naar Athene te rug te keren. De vorst nam dit be sluit nadat hy «telefonisch met premier Karamanlis over de jongste ontwikke lingen in de kwestie-Cyprus had ge sproken. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Hen gelo de heer H van Hengel, kandidaat- notaris. aldaar, in de plaats van W H van Ballegoijen de Jong, die eervol is ont slagen. Dit gebeurde nadat Engeland en Amerika op 22 augustus bekend maak ten, dat zp hun proeven een jaar zou den staken, ingaande op de dag waar op er onderhandelingen zouden begin nen om te komen tot internationale controle op dergeiyke proeven. Als voorwaarde stelden zjj echter dat de Russen intussen geen wapens tot ont ploffing zouden brengen. Op 30 augus tus liet premier Khroesjtsjev in een verklaring in het partyblad Pravda we ten, dat Rusland geacht moest worden vrp te zpn om de proeven te hervatten met het oog op de proefexplosies wel ke de V.S. en Engeland in de zomer teweeg hebben gebracht. Hoewel de twee nieuwe Russische kernontploffingen „schenen te bevesti gen" dat de Sovjet-Unie niet werkelpk van plan was de proeven met kernwa pens op te schorten, „verwachten de V.S. dat de onderhandelingen om te ko men tot een opschorting van de kern proeven onder de noodzakeiyke garan ties op 31 oktober te Genève zullen be ginnen", aldus heeft een woordvoerder van het „State Department" meege deeld. Mits de Sovjet-Unie niet na de opening van deze conferentie nieuwe kernontploffingen teweegbrengt, blijven de V.S. bereid hun proeven voor een jaar te staken te beginnen bij de ope ning van de conferentie op 31 oktober, zo voegde de woordvoerder hieraan toe. Gistermiddag rond vier uur is de 27-jarige Beverwijkse betonwerker N. F. Wetzels, toen hp een bouwlift verplaat ste in het uitbreidingsplan te Beverwijk, dodelijk verongelukt. Tengevolge van een oneffenheid in de bodem kwam de giek van de bouwlift in aanraking met een rubberen stroomdraad die over het terrein was gespannen. De giek beschadigde het rubber van de draad, waardoor de stroom vrij kwam en de arbeider trof. Hij werd op slag gedood. I""I'I"II'II"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIiiii,iiI|iI|IIiiiiiI|iI|iI|II Japan is onlangs getroffen door de or kaan' „Ida", een van de ergste in de geschiedenis van dit veel geteisterde land. De orkaan maakte meer dan een half miljoen mensen dakloos en veroorzaakte overstromingen, waarbij honderden men sen werden gedood en vele honderden meer vermist. Op de foto een huis, waar van de bewoners geëvacueerd zijn en dat op het punt staat te verdwijnen in de sterk gezwollen rivier de Meguro bij To kio.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1