Steun entoeverlaat bij aan koop van kunstwerken Labour tegen nationalisatie van de landbouw Graaf Attlee boos op leider der liberalen Vliegende Van Goghs: naar Tokio en naar San Francisco Mgr. dr. J. B. Tlieunissen onver wacht in zijn geboorteland Feestconcert op 60e verjaardag van Johannes Röntgen m ■m Amsterdamse joffers op receptie Exposities van verworven werken Ten onrechte stop bord geplaatst? Dr. Edith Summerskill niet meer in het partijbestuur gekozen Gr 1ond valt benoemingsrecht van de Britse premier aan School voor brand weerpersoneel Belangstelling (en geld) gevraagd voor bouw van kleinseminarie Italiaanse nylons veel te goedkoop Vereniging Rembrandt 75 jaar Om de komende verkiesingen te winnen Een Jan van Scorel voor Utrecht Inaugurale rede prof. dr. P. G. Veenstra Research-instituut voor bedrijfswetenschappen In Amsterdam geopend Best heeft 10.000 inwoners Apostolisch Vicaris van Blantyre Leerkrachten Amster- damsch Conservatorium IN AMSTERDAMS STADHUIS Dr. Veldkamp WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PAGINA 2 Verwijzing van zaak naar gerechtshof gevraagd Geschorste griffier van Amsterdamse hof voor Arnhems gerechtshof Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 21 De doffe toon van een strijdhoorn vermengt zich met het wapen gekletter en de schallende bevelen der scheepsaanvoerders. De krijgers op de drie vastgelopen schepen schreeuwen lulde hun misnoegen uit over de gang van zaken en pogen met de riemen hun schuiten vlot te duwen. De overigen hebben ogenblikkelijk het roer omgegooid, de riemen worden uit gelegd en de schepen scharen zich in slagorde om hun weerloze broeders te verdedigen. De kansen zijn ongeveer gelijk, ziet Eric, alleen hebben de Saksers het voordeel, dat zij slaven aan de riemen hebben, zodat al hun krijgers aan de strijd kunnen deelnemen, terwijl zeker een derde van de Norenkrijgers zelf moet roeienDe Saksenschepen zijn ook groter, maar tevens logger van bouw. „Brandpijlen", beveelt Eric kort. Een wolk van rokende, sputterende pijlen vliegt de vijand tegemoet, weldra gevolgd door een tweede en een derde. Op enkele der Saksenschepen ontstaat tumult. Hier en daar schieten lekkende vlammen omhoog, maar het kan de nade ring der Saksers niet stuiten. Dan trilt de lucht ineens van pijlen. Vinnig bijten pijlen en speren in het hout van Erics schip. Een gestalte duikt naast hem op en trekt hem achteruit, en waarErie zoëven stond boort zich een speer met een zware klap in het dek. Als Eric zich omwendt, kijkt hij recht in de ogen van de Gotenkrijger. De Noorman grijnst beduusd en springt op. Het volgend ogenblik storten de twee vloten zich in een hel van hoog- spattend schuim op elkaar. Toen In 1883 de befaamde verzame ling tekeningen van de heer Jac. de Vos de weg dreigde te gaan van bijna ons gehele oude kunstbezit, namelijk naar het buitenland, kwam de kring van Amsterdamse kunstverzamelende patriciërs „Arte et Amicitia" in het geweer. Met spoed werd een vereniging opgericht ter versterking van het schaarse openbare kunstbezit, die op advies van de enthousiaste kunstrefe rendaris jhr. V. de Stuers onder de patronage van Rembrandt werd ge steld. Dit is nu 75 jaren geleden. De ver eniging Rembrandt bestaat nog steeds en wie straks bij de jubileumviering, zaterdag 11 oktober a.s., de exposities zal zien. die in het Rijksmuseum, het Mauritshuis, Boymans en het Centraal Museum in Utrecht worden ingericht van werken, die met steun van de ver eniging zijn verworven, zal zich ver bazen dat al deze kunstschatten zijn aangekocht met schenkingen ter waar de van ruim een miljoen gulden en leningen tot een bedrag van 3.2 mil joen. Op het oog is dit geen groot bedrag, als' men bedenkt dat Rotterdam 18 miljoen betaalt voor de collectie Van Beuningen, die volgens de taxaties een waarde vertegenwoordigt van bijna 90 miljoen. Maar die guldens van de Vereniging Rembrandt werden groten deels uitgegeven in een tijd dat de prijzen veel lager waren en de vader landse gulden nog een keiharde valu ta. Zonder de steun van de Vereniging Rembrandt waren de kapitale aanko pen uit de verzameling Steengracht (1912), uit de verzameling Van Olden burg (1923 en 1925) en de Rembrandts uit de Ermitage in Leningrad (1930) en na de oorlog o.m. van Rembrandts laatste zelfportret uit de verzameling Rathenau, „Hercules Seghers" voor Boymans en „De boom van Jesse" van Geertgen tot Sint Jans voor het Rijks museum niet mogelijk geweest. De meeste leningen werden gefourneerd uit een fonds van een half miljoen, dat in 1930 op initiatief van de heren C. P. van Eeghen en F. J. F. van Lennep werd bijeengebracht, aange vuld met de contributie van tien gul den, die jaarlijks door 1200 leden wordt betaald en de legaten die soms aan de vereniging ten deel vallen. Het is begrijpelijk dat de mogelijkheden van de vereniging om daadwerkelijke steun te verlenen bij aankopen van het allergrootste ge wicht, aan het tanen is nu de kunst prijzen angstwekkend omhoog schie ten. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak van de z.g. stop-kruispunten. Hier bij wordt een bord met rode driehoek op de punt in een rode cirkel geplaatst. Deze zaak betreft een wegkruising bij Gorinchem. Voor niet-stoppen btj dit punt stond een inwoner uit Gorinchem voor de kantonrechter aldaar terecht. De ANWB heeft toen gerapporteerd, dat dit bord daar ten onrechte was geplaatst. De kantonrechter onder streepte dit oordeel, sprak de verdachte vrfl en verklaarde het besluit van ge deputeerde staten om op de betreffende weg zulk een bord te plaatsen, onver bindend. In hoger beroep gaf de rechtbank te Dordrecht ontslag van rechtsvervolging, waarop de officier van justitie cassa tie aantekende. Hij was van mening, dat de rechtbank zich ten onrechte had ingelaten met het beleid van ge deputeerde staten. De advocaat-generaal bij de Hoge raad mr. van Oosten, concludeerde m deze zaak tot vernietiging van het rechtbankvonnis en verwijzing der zaak naar het gerechtshof in het ressort. Naar hij meende, was de beslissing van de rechtbank niet deugdelijk gemoti veerd. De intrinsieke geldigheid van he* besluit tot het nemen van een ver keersmaatregel van gedeputeerde sta ten mag z.i. niet beoordeeld worden naar en getoetst worden aan de voor schriften. welke de wegbeheerder heeft op te volgen bij de uitvoering van de wettelijke maatregel. Spr. beriep zich ten slotte ook op de echtspraak van de Hoge Raad volgens welke bi) een met voldoende waarborgen omringde speciale rechtsgang is aan te nemen, dat de gewone rechter is uitgesloten. Het staat Jus de burgerlijke rechter niet vrij te oordelen over punten, waaromtrent administratief-rechter- lflk beroep openstaat, in casu op de kroon. De hoge raad zal 28 oktober arrest wijzen. Het ledental van de vereniging is voor een kunstminnend land als het onze beschamend laag, als men het vergelijkt met de steun die soortge lijke verenigingen in Engeland en Frankrijk genieten. Men mag hopen dat uit de kring van bijna honderd duizend leden van „Openbaar Kunst bezit" vele nieuwe leden voor de Vereniging Rembrandt zullen voort komen, want de lacunes in onze grote verzamelingen zijn nog talrijk, voor al ais men ons bezit aan buitenlandse kunst beziet. In de Vereniging Rembrandt hebben de Nederlandse museumdirecteuren hun steun en toeverlaat bij de opbouw van hun verzamelingen. In de loop der jaren is de vereniging geëvolueerd van een instituut tot behoud van Neder lands kunstbezit tot een actieve koper op de buitenlandse markt, waarbij ook het moderne kunstbezit niet wordt ver waarloosd, getuige de steun bij de aan koop van een Chagall voor het Van Abbe Museum in Eindhoven. Het jubileum zal zaterdag 11 oktober a.s. worden herdacnt met een bijeen komst in de eregalerij van het Rijks museum, waar het woord zal worden gevoerd door de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, door de staatssecreta ris van O. K. en W., mr. Höppener en prof. H. van Schulte Nordholt. Na af loop zal het bestuur recipiëren. In de Frans Halszaal en in het Prenten kabinet worden die week belangrijke werken geëxposeerd, die met steun van de vereniging zijn aangekocht. Soort gelijke exposities zullen ook te zien zijn in Den Haag, Rotterdam en Utrecht. In de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester aan de Herengracht te Amsterdam heeft mevrouw van Hall dinsdag een ontvangst gehouden, waarop o.a vier van de befaamde Amsterdamse Joffers" aanwezig waren. Op de voorste rij v.l.n.r.: mevrouw Westendorp Osieck, me j. Lizzy Ansingh, me j. Coba Ritsema en mevrouw van Heukelom. Op de achterste rij v.l.n.r.: mej. Coba Surie, de beeldhouwster mej. Louise Beijerman en gastvrouwe mevr. van Hall. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Op de jaarlijkse conferentie van La bour, welke op het ogenblik plaats heeft in Scarborough, werd gisteren een nieuw nationaal hoofdbestuur gekozen. Zoals in de meeste jaren brachten de uitslagen slechts geringe wijzigingen in het bestuur. De meest opvallende ver andering was dat dr. Edith Summers- kill, voormalig lid van de Labourrege- ring, voorzitster van de partij In het jaar 1955, en gedurende veertien jaren lid van het hoofdbestuur, haar zetel verloor. Er zijn vijf zetels in het be stuur welke uitsluitend bestemd zijn voor vrouwelijke leden van de partij. In de stemming van het vorig jaar won dr. Edith Summerskill de derde plaats. Deze keer was zij zesde en Is derhalve buitengesloten uit de rij der uitverkorenen. Een ietwat pikante bijkomstigheid is dat haar zetel is veroverd door een an der socialistisch Lagerhuislid, Bessie Braddock, uiterst populair in haar par tij en in haar Liverpools kiesdistrict. Dr. Edith Summerskill is namelijk fel fekant tegen de bokssport, en als dr. ummerskill fel is, is zij zulks in hoge mate Zij schreef zelfs een boek over de verwerpelijkheid van de bokssport. Bessie Braddock is daarentegen de bokssport geestdriftig toegedaan. Dit laatste is evenwel niet de reden waar om dr. Summerskill voor haar plaats heeft moeten maken. Dr. Summerskill heeft de ernstige vergissing begaan haar scherpe tong niet uitsluitend te richten tegen de aartsvijand, de con servatieve partij. Zfl heeft zich ook on aangename uitlatingen laten ontvallen over vakverenigingsfiguren. En deze ontzettend machtige heren hebben de moker gebruikt om een punaise plat te slaan. Dr. Summerskill kreeg der halve deze keer twee miljoen stemmen minder dan het vorig jaar. De dag van gisteren was hoofdzake lijk gewijd aan de landbouwpolitiek van de Labourpartij. Er was een motie in gediend om nationalisatie van de land bouw op te nemen in 't partijprogram. Deze motie werd met overweldigende meerderheid verworpen. De zeer populai re parlementariër T. Williams, die mi nister van landbouw was in Attlees re gering, was erg openhartig toen hij de conferentie adviseerde nationalisatie van de landbouw te verwerpen. Hü zei botweg dat, indien de conferentie het nationalisatie-voorstel opnam in het partijprogram, Labour niet slechts de volgende algemene verkiezingen zou verliezen, maar ook lange tijd niet te- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er is een vermakelijke kleine ruzie gaande tussen graaf Attlee en de lei der van de liberale partij, Jo Gri- mond. Laatstgenoemde verklaarde on langs in een publieke redevoering dat zowel de socialisten als de conservatie ven op onoirbare wijze misbruik maak ten van de bevoegdheid van de rege ring personen te benoemen op belang rijke posten. Wat hij insinueerde was, dat de socialistische en conservatieve premiers het benoemingsrecht mis bruikten door politiek aanvaardbare figuren te benoemen in rechterlijke functies en in de hogere regionen van de Engelse staatskerk. Want, ongeacht zijn eigen religieuze overtuiging, is het de premier van Groot-Brittannië die bisschoppen en andere prelaten be noemt. Attlee nu heeft deze uitlating van Grimond opgevat als een beschuldi- •^ing gericht tegen hemzelf en heeft van Grimond geëist dat hij zijn be schuldiging zal herroepen. Grimond antwoordde op Attlee's schrijven dat hjj zijn uitlating niet persoonlijk had bedoeld en dat hij alleen maar had wil len protesteren tegen het bestaande be noemingsstelsel dat volgens hem een anachronisme was. Maar graaf Attlee was hiermee niet tevreden. In een vin nig schrijven richtte hij zich opnieuw tot Grimond en deelde hem mede dat hij geen genoegen nam met diens ant woord. Indien Grimond in zijn be- j voor speurwerk. li rug zou keren aan de macht. Het par lementslid Crossman, gisteren herkozen in het hoofdbestuur van de partij, noemde het voorstel idioot. Verscheide ne sprekers verklaarden gisteren dat, Indien Labour de volgende algemene verkiezingen wilde winnen, zjj .een aan tal zetels van de Tories moest trachten te winnen in landbouwdistricten. Natio nalisatie van de landbouw zou het tegen overgestelde resultaat hebben. Een kunsthandel heeft de gemeente Utrecht een schilderij, bekend onder de naam „De Madonna met de wilde ro zen" (plm. 1529) van de Utrechtse meester Jan van Scorel, aangeboden. In het Centraal Museum hangen zes doeken, die met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid aan Jan van Sco rel kunnen worden toegeschreven. Bur gemeester en wethouders vragen de raad thans toestemming, op de aanbie ding in te gaan en voor het schilderij 72.000 gulden te betalen plus het schil derij „Moeder met zoon en dochter" van Thomas de Keyser (1635), waar voor bedoelde kunsthandel belangstel ling heeft. Het gevraagde schilderij is in 1918 aangekocht, maar is na 1924 niet meer in het museum tentoonge steld, zodat B. en W. het graag willen rullen (met bijbetaling) voor het schil derij van Jan van Scorel. De Vereni ging Rembrandt heeft zich bereid ver klaard, een renteloos voorschot van 50.000 gulden te verlenen, af te lossen in vijf jaarlijkse termijnen van 10.000 gulden, zodat de raad thans slechts 22.000 gulden behoeft te voteren. Met deze transactie zal het aankoopbudget voorlopig nagenoeg „bevroren" zijn, maar desalniettemin dringt de muse umcommissie op aankoop aan. Op dinsdag 7 oktober zal prof. dr. P. C. Veenstra met een inaugurele rede het ambt aanvaarden van hoogleraar in de mechanische technologie en werk plaatstechniek verbonden aan de afde ling werktuigbouwkunde der Techni sche Hogeschool te Eindhoven. Prof. Veenstra werd in 1920 te Di- dam geboren. Hij studeerde wis- en na tuurkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, waar hij in 1950 cum laude liet doctoraal examen deed. Hij is van 1947- 1955 in verscheidene functies weten schappelijk en adviserend verbonden geweest aan /de Rijks Universiteit te Utrecht. Als wetenschappelijk mede werker aan het F.O.M. kreeg V'J in 1947 een opdracht voor het bouwen van versnellingsapparatuur voor het kern fysisch speurwerk. In 1956 werd hij bij K.B. benoemd tot hoogleraar aan de T.H.E. Nog onlangs maakte hij met twee andere hooglera ren een rondreis langs diverse verwan te instituten in de Verenigde Staten, daartoe in staat gesteld door het Eind- hovens Hogeschoolfonds. In het afgelopen jaar zijn door het Researchinstituut voor bedrijfsweten schappen in ±80 bedrijven diepgaande onderzoekingen verricht, terwijl circa 150 andere bedrijven opdrachten gaven schuldiging niet op Attlee had gedoeld, op welke socialist had hij dan wel ge doeld? Het woord is nu aan de leider van de liberale partij. Maar Grimond heeft gelijk. Het stelsel bestaat en is met slechts een anachronisme, maar is een gevaarlijk wapen in de handen van een Britse eerste minister. Attlee zelf heeft van zijn macht In dit opzicht nooit enig misbruik gemaakt. Doch iedereen weet dat de felrode de ken van Canterbury zijn benoeming dankt aan de socialistische premier Macdonald, die enige andere merk waardige benoemingen deed op louter politieke gronden. De internationale P.E.N.-club houdt op het ogenblik te Parijs een confe rentie over het thema: de schrijver en Van 4 oktober tot en met 2 novem- het recht op niet-openbaarheid van zijn ber zal in het museum ..Het huis van privé-leven. Victor van Vriesland, voor- Looy" te Haarlem de jaarlijkse tentoon- zitter van de Nederlandse afdeling, stelling van werken van Jacobus van merkte in een referaat op dat indiscretie Looy worden gehouden, dit jaar in com- I over het leven van schrijvers vaak tot Behalve het opleiden van tien cur sisten uit Zuid-Azië en het Midden Oosten, werd voor 26 Italiaanse inge nieurs en economen een speciale cur sus gegeven. Bovendien is in Antwer pen een opleiding begonnen voor een vijftiental academici. Deze week is voorts te Delft een cursus gestart voor tien buitenlandse cursisten over „Materials handling and management". Tenslotte bevat het pro gramma een opleiding voor computers, die bestemd is voor organisatorische staffunctionarissen van grote bedrijven. Zwart. binatie met zijn tijdgenoot Willem de een betere kennis over henzelf en hun werk heeft bijgedragen. Na een totale vliegtjjd van dertig uur van Amsterdam naar Tokio via de Noordpool, met tussenlandingen te Kopenhagen en Anchorage, is de eerste zending van 17 schilderijen en 70 teke ningen van Vincent van Gogh dinsdag per DC-7c van de S.A.S. in Tokio aan gekomen. Bij het oponthoud te Kopenhagen werd door de Deense politie een spe ciale bewakingsdienst ingesteld. De zending heeft een verzekerde waarde van vijf en een half miljoen gulden. In Anchorage in Alaska deden Amerikaanse politiemannen hetzelfde. Met de zending reist mee prof. dr. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft dinsdagmiddag in aanwezigheid van de commissaris van de koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, ver tegenwoordigers van de commissarissen der koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland ex talrijke autoriteiten van de hoofdstedelijke brandweer, de oplei dingsschool voor levelvoerenden bij de brandweer geopend. Het is de eerste school in ons land waar leidinggevend personeel van de vrijwillige brandweren een opleiding kan ontvangen. Door de grote technische ontwikkeling in de naoorlogse jaren, de gewijzigde woningbouw en de techni sche veranderingen in de blusappara tuur bestond reeds geruime tijd behoefte aar. een dergelijke opleiding. De pro vinciale brandweerbonden in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland hebben tenslotte een stichting opgericht om in de be hoefte van de kadervorming te voorzien. Elke cursus duurt twee jaar. Docenten en instructeurs zullen telkens een dag per week de leerlingen een praktische en theoretische opleiding geven in vak ken als scheikunde, elektrotechniek, al getra, bouwconstructie en commando voering. Er hebben zich reeds 43 deel nemers aangemeld: de opleiding is echter al voor drie jaar volgeboekt. Voorlopig zal alleen brandweerpersoneel uit de drie genoemde provincies aan de lessen kunnen deelnemen. Directeur van de school is de heer O. W. Frens, commandeur bjj de Am sterdamse brandweer. Na de officiële opening in het hoofdgebouw van de Am sterdamse brandweer aan de Nieuwe Achtergracht, waar de heer Frens van de 3 provinciale bonden een klok voor de school in ontvangst nam, bezichtig den de bezoekers het schoolgebouw in de nabijgelegen Le* traat. In de nacht van dinsdag op woensdag is de tienduizendste inwoner van de gemeente Best geboren. Hjj is Francis- cus Hendrikus Jozef van de Braak, het zesde kind van het echtpaar Van de Braak-Grieken, wonende Bataweg 5. De burgemeester van Best, mr. G. Notermans, heeft Fransje van de Braak gisteren in het geboorteregister ingeschreven en de vader een spaar bankboekje overhandigd, waarop na mens de gemeente Best 100 is ge stort. A. M. Hammacher, directeur van het Kröller-Müller Museum. Onder zware bewaking zijn de acht kisten van het internationale vliegveld van Tokio naar het nationale museum in de Japanse hoofdstad gebracht. Dins dagavond is een tweede zending van Schiphol vertrokken. In de loop van de week volgen nog twee zendingen. De totale partij bestaat uit 60 schilderijen en 70 tekeningen. Prof. Hammacher vertelde aan een verslaggever van het A.N.P. in het vlieg tuig, dat een dergelijke collectie van Van Gogh nog nooit zo ver buiten Ne derland is geweest, laat staan boven de Noordpool. Enkele K.L.M.-vliegtuigen zijn woens dagavond naar de Verenigde Staten vertrokken met aan boord 84 schilderijen en 71 tekeningenr.van Vincent van Gogh, die van oktober tot april a.s. in ver schillende musea te Los Angeles, San Francisco, Portland en Seattle zullen worden* geëxposeerd. Deze collectie vertegenwoordigt alle periodes uit het schildersleven van de kunstenaar van 1880 tot 1890. De schilde rijen en tekeningen behoren voor het merendeel tot de verzameling van ir. V. W. van Gogh en voorts is een aantal afkomstig uit het Stedelijk Museum te Amsterdam en het Rijksmuseum Kröller- Müller in Otterlo. Onder de schilderijen treft men onder andere aan. De aardappeleters, enkele bekendezelfportretten, De Oogst, De Zonnebloem, het Qele Huis, Dame .met Wieg, Boomgaard in bloei, Irissen, Kasteel te Auvers, Verrijzenis van Lazarus, Piëta en de Berceuse. De collectie zal in New York door American Airlines worden overgenomen voor verder transport per vliegtuig naar de westkust. Van New York naar San Francisco zal dit kostbare trans port onder gewapende geleide staan. Ir. V. W. van Gogh maakt persoonlijk het transport mee. De eerst® bedevaart van katholie ken uit centraal Afrika naar Rome en Lourdes is voor de Limburgse missie bisschop mgr. dr. J. B. Theunissen S.M.M. apostolisch-vicaris van Blan tyre (Nyassaland) aanleiding gewor den om eerder dan verwacht een be zoek te brengen aan zijn geboorteland. Tijdens zijn verblijf in ons land (ver moedelijk tot medio december) hoopt mgr. Theunissen, die bij zijn moeder te Schimmert vertoeft, in brede kring interesse te wekken voor enkele nieuwe bouwprojecten, die in zijn vicariaat dringend gerealiseerd moeten worden. Het meest urgent is de bouw van een klein-seminarie, dat speciaal met het oog op de grote behoefte aan inlandse priesters, zo spoedig mogelijk tot stand dient te komen. De plannen voor dit seminarie zijn reeds geheel klaar. Mgr. Theunissen dankt dit aan de edelmoedi ge geste van de Maastrichtse architect ir. A. Schwencke, die verleden jaar in Nyassaland zijn vakantie heeft doorge bracht. Bij die gelegenheid werd ir. Schwencke zozeer door de noden van de missie getroffen, dat hij spontaan aanbood om alle voorkomende bouw projecten geheel belangeloos te ont werpen. Het plan van ir. Schwencke voor het te bouwen Pius XII klein seminarie in de omgeVing van de bis schopsstad Blantyre, omvat vier pavil joens voor de klaslokalen en slaapzalen, een kapel, een representatief gebouw met eet-, studie- en recreatiezalen, als mede een klooster voor de paters en een verblijf voor de zusters. Dit gehele complex zal aan driehonderd personen plaats bieden. Mgr. Theunissen ziet zich nu vooral nog voor de enorm zware opgave ge- Donderdagmorgen zal voor het ge rechtshof te Arnhem in hoger beroep te recht staan mr. J. G. R., thans ge schorst als substituut-griffier van het gerechtshof te Amsterdam, wegens „eenvoudige belediging, aangegaan aan een ambtenaar terzake van de recht matige uitoefening van zijn functie". Mr. R. werd hiervoor door de recht bank te Arnhem veroordeeld tot vijf tig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Mr. R. zou Ach in publikaties in een landelijk ochtendblad beledigend heb ben uitgelaten over de Haagse politie en over de procureur-generaal bjj het gerechtshof in Dén Haag naar aanlei ding' van de zaken Fabius en majoor Koopman. Aan het Amsterdamsch CónserVatö- rium is benoemd tot hoofd- en bijvak leraar saxofoon de heer J. J. Klemann, tot leraar muziekgeschiedenis de heer M. van Duyn, mus. cand., tot lerares resp. leraar piano voor de opleiding onderwijsakte A: de dames J. E. Bet- tinck-de Ridder, Debora Land, J. L. Vel en de heren J. R. Kruyt en Joh. Röntgen. Evenzeer een feest als een concert mocht de gebeurtenis worden genoemd, waarmee dinsdagavond in het Amster damse stadhuis de zestigste verjaardag is gevierd van de componist-pianist Johannes Röntgen. Een vrolijk en ge moedelijk feest, mag men zelfs zeg gen, dat niets formeels had, ook al bevonden deze talrijke leden van de uit gebreide muzikantenfamilie Röntgen en hun vele vrienden en bekenden zich in het meest officiële gebouw van de hoofd stad. Maar zoals men weet wordt er in kamer 238 van het stadhuis niet alleen getrouwd, maar ook cultuur be dreven en dit zonder omhaal en in alle eenvoud, hetgeen niet verhindert dat somtijds een belangrijke muzikale loop baan hier, in de muziekafdeling van de Vereniging van Gemeente-ambtenaren, blijkt te zijn aangevangen. Denkt u bij voorbeeld maar eens aan de alt Aafje Heynis, de gezusters Land, de pianist Herman Ühlhorn. Naast zulke talentvolle protégés ech ter, hebben deze kunstlievende ambtena ren ook hun beschermers en uit de vele hartelijke woorden die er werden ge sproken, is wel duidelijk gebleken dat Johannes Röntgen daar een van is en ook bepaald niet de geringste. Een van zijn activiteiten in dit verband kwam aan bod tijdens de uitvoering van het Divertimento „De Jaargetijden", dat Röntgen speciaal componeerde voor het Stadhuisensemble, een groepje ama teur-musici waarvoor men op dit con cert niet anders dan bewondering kon hebben. Het waren allen dragers van de naam Röntgen die het overige deel van het uitsluitend aan composities van de jarige gewijde programma voor hun rekening namen. In de Feestelijke Ouverture voor vier handen hoorde men de componist en zijn dochter Anne-Ma- rie, een zestal liederen op tekst van Julius O. Bierbaum werden gezongen door Röntgen's echtgenote Julia en het uit de gebroeders Joachim, Edvard en Johannes samengestelde Röntgen-Trio besloot het muzikale gedeelte van de avond met het nog onlangs door de ra dio uitgezonden Trio in A. Zowel de werken zelf als ook de uitvoerenden er van getuigden in de eerste plaats_ van een onbekommerde en opgewekte liefde voor het muzikantenvak, een mentali teit die, volstrekt pretentieloos als zjj bleek te zijn, tegenwoordig niet vaak meer voorkomt en die daarom op het gehoor zeker een sympathieke indruk zal hebben gemaakt. plaatst de benodigde gelden voor dit vrij kostbare gebouw bijeen te krijgen. Mgr. zal in Nederland intussen be sprekingen voeren met de medische missiezusters, die van plan zjjn om in zijn vicariaat een tweede katholiek zie kenhuis te gaan exploiteren. Dit zie kenhuis zal gesticht worden in de plaats Palombe aan de voet van de Mlanjeberg, het centrum van een dicht bevolkte streek met meer dan 150.000 bewoners. Het eerste katholieke zieken huis, dat onlangs te Nguludi werd op gericht en onder leiding staat van de Engelse arts Smitherman, wordt ge ëxploiteerd door het vicariaat Blantyre zelf. Dit ziekenhuis (capaciteit plm. 120 bedden) maakt een voorspoedige groei door. Buiten de plannen voor het klein seminarie en het tweede katholieke ziekenhuis, dienen nog enkele bouw projecten gerealiseerd te worden in de plaats Soche-town, waar onlangs door de broeders een lagere school is gebouwd naar ontwerp van ir. Schwencke. Te zijner tijd zal hier ook nog een kerk en een parochie huis moeten verrijzen. De plannen hiervoor zijn eveneens door de meer genoemde Maastrichtse architect ont worpen. De 50.000 paar Italiaanse nylon kousen, waarvoor enige tijd geleden een invoervergunning werd geweigerd, werden aangeboden tegen een prijs, die ver lag beneden de (in West-Europa relatief lage) kostprijs van de Neder landse industrie. Hij was ook lager dan de minimumprijzen, die door de Itali aanse belanghebbenden was opgemaakt na overleg tussen de Nederlandse en Italiaanse instanties. Het ministerie van economische zaken heeft daarom ge meend een invoervergunning te moeten weigeren. Dit blijkt uit het antwoord van staats secretaris dr. Veldkamp op vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. Stoffels- van Haaften (VVD). De staatssecretaris zegt verder, dat er bij de Italiaanse kousenindustrie een toenemend streven is om de export op te voeren, hetgeen o.a. voor de Zweedse regering aanlei ding is geweest bij de O.E.E.S. te kla gen over ernstige marktverstoring. De prijs van de genoemde partij kon niet als economisch gerechtvaardigd worden beschouwd, aldus dr. Veld kamp. Horizontaal: 1. waterstand (afk.); 3. briefaanhef (afk.); 5. deel van; 7. kloos terzuster; 8. voorzetsel; 10. familielid; 11. landbouwwerktuig; 13. behoeftig heid; 17. voorzetsel; 18. klaar; 19. elek trisch geladen deeltje; 20. rivier in Italië; 21. spil; 22. deel v. h. jaar; 24. duur van eb en vloed; 26. sportterm (afk.); 27. afstandsmaat (afk.); 29. deel v. d. romp; 31. drank; 33. titel (afk.); 34. de oudere (afk.). Verticaal: 1. uitheemse plant; 2. on meetbaar getal; 3. soort onderwijs (afk.); 4. wond; 6. zangnoot; 7. voor zetsel; 9. familielid; 10. pers. voornaam woord; 12. ijle stof; 14. rivier (Spaans); 15. masker; 16. Engels telwoord; 17. voorzetsel; 21. karakter; 22. op deze manier; 23. godsdienst (afk.); 25. werk lust; 26. gewicht (afk.); 28. familielid; 30. plaats der oudheid; 32. briefaanhef (afk.). Horizontaal: 1. spotter, - gek; 2. alleen, - aria; 3. bedenkelijk; 4. au, - nieuws; 5. ra, Elbe, - va; 6. hamer, - ieder; 7. pastorie; 8. sneu, - it., - era; 9. por, - Beieren; 10. eg, - atlete; 11. saldo, - kinds. Verticaal: 1. Saba, - hospes; 2. pleura, - noga; 3. old, - amper; 4. teen, - eau, - ad; 5. Teniers, - bto; 6. enkel, - Tiel; 7. eubiotiek; 8. alweer, - E.T.I.; 9. grijs, - Dieren; 10. eik, - Veere; 11. ka, - dar, - anijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2