Bescheiden, maar stijlvolle viering veertigjarig jubileum Haarlemse Schouwburg Directeur Van Gend Loos in Haarlem neemt afscheid Gemeentelijke vergaderzaal op Bloemenheuvel geopend Nederlandse Comedie speelt epische „Richard II' Feestrede van burgemeester Cremers Na diensttijd van 51 jaar Tommie en Theo Verzijlbergh ten grave gedragen Wereldreizigers in Minerva WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Haarlemse winkelstand Films: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem P. Looijen verlaat Openbare Werken met pensioen Koninklijk zilver voor jubilaris M. Gerritsen Feest bij 41-jarig schildersbedrijf E. J. van Lent Zn. In toekomstige burgemeesterskamer „IJskast-taktiek" van Zandvoortse raad jegens burgemeester? Commissie van bijstand voor algemene zaken voorgesteld Bouw vierde gedeelte Coornhertlyceum gegund IJmuidense en Haar lemse inkoop verenigingen fuseren H. Essenberg voorzitter van afdeling Haarlem N.K.G.B. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Wethoudersverkiezing in Bloemendaal Gemeenteraad komt zaterdag bijeen Groenlandhet land der eenzamen GRATIS HUIDANALYSE MOLENDIJK - DAMESKAPPER Beurs van Amsterdam New York T99 Met de bescheidenheid, die het meesterlijke siert, is gisteravond het veer tigjarig jubileum gevierd van de Haarlemse stadsschouwburg. Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, getuigde in een korte, gees tige feestrede van zijn vreugde over de eeuwig jonge veertigjarige. Hij ver welkomde de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en zijn echtgenote, verschillende gedeputeerden en de burgemees ters van Bennebroek, Bloemendaal, Velsen, IJmuiden en Zandvoort en hun echtgenoten, en wees er en passant op, dat door de aanwezigheid van deze gasten wel het duidelijkst gemanifesteerd wordt, dat de Haarlemse schouw burg in een behoefte van heel Kennemerland voorziet. De burgemeester maakte er geen geheim van, dat hij met lede ogen de H.O.V. had zien ver anderen in het N-Ph.O., maar verzekerde de aanwezigen, dat het Huis aan het Wilsonsplein de Haarlemse stadsschouwburg zou blijven. De aanwezigen stemden hier blijkens het spontane applaus van harte mee in. stekend paste in deze officiële viering. Richard II is een van Shakespeare's gaafste koningsdrama's. Hij heeft het geschreven toen hij „Romeo en Julia" en „Een Midzomer Nachts Droom" reeds geschreven had en zijn talent een grote mate van rijpheid had be reikt. Richard II is vooral een psycho logisch drama, op vaak ontroerende po ëtische wijze beschreven. Dat het in Ne derland toch vrijwel nooit is opge voerd de laatste voorstelling dateert volgens sommigen uit de twintiger ja ren van de vorige eeuw moet, geloof ik, verklaard worden uit het feit, dat het aan de hoofdrolspelers de hoogste eisen van vakbekwaamheid, talent en zelfbeheersing stelt, terwijl het van het publiek een doorlopende concentra tie vergt, die de traditieloze schouw burgbezoeker ten onzent vrijwel nooit opbrengt. „Richard II" is een wankelmoedig vorst in het Engeland van de veertien de eeuw. Hij is dat van karakter, want hij is grillig, verkwistend, cynisch, spot ziek en zelfzuchtig. Maar daarnaast is hjj ook dichterlijk, gevoelig en leeft hij uitermate bewust. Het stuk handelt over zijn val: het einde van het huis Plantagenet in Engeland, en daarmee de komst van Bolingbroke, die de ko ningskroon draagt onder de naam Hen drik IV. Richard ziet de onwil van zijn omgeving niet om hem te dienen, en hij draaft door in het kwaadaardige. Tot hij een zinloze strijd tegen de Ier se opstandelingen begint en de door hem verbannen Bolingbroke van de ge legenheid profiteert om terug te ko men en zijn verbeurd verklaarde be zittingen en titels op te eisen. Richard biedt in een vlaag van moedeloosheid en masochisme Bolingbroke de troon van Engeland aan, en wanneer deze hem accepteert, begint voor hem de ellen de, die hij nauwelijks de baas kan, die zijn karakter op ongunstige wijze be- invloedt, en die Richard juist zij het als gevangene loutert en hem gezui verd de dood doet ingaan. Richard II is daarom een zo moei lijk stuk, omdat het publiek doorgaans niet voldoende op de hoogte is met de Engelse historie en met de historische feiten in Shakespeare's eigen tijd. Toen immers heerste de autocrate Elisabeth I, die juist de Essex-opstand had te on derdrukken. Het probleem van Richard II: onverminderd de traditionele rech ten op de troon handhaven, ofwel tege moetkomen aan de gerechtvaardigde verlangens van het volk, was in feite ook het probleem van Elisabeth I. Die verwikkelingen en die problemen in teresseren het huidige publiek echter nauwelijks meer. Maar Richard II is meer dan dat: het is een stuk theater van geraffineer de opbouw, waarbij de beide hoofdrol len, Richard en Bollingbroke, een te gengestelde ontwikkeling doormaken. Het stuk groeit snel en meeslepend naar de climax toe, waarin Richard de kroon aan Bolingbroke aanbiedt. Daar na neemt het lot onvermijdelijk zijn loop: Richard loutert zich, en Boling broke besmet door zijn éne onrechtma tige daad, het roven van de kroon, stort zich in een reeks wilde avontu ren, die ook hem uiteindelijk noodlot tig 'zullen worden. Het voor en tegen va,n de Haarlem se schouwburg tegen elkaar afwegend, merkte mr. Cremers op, dat de schouw burgzaal In haar nieuwe kleed uitste kend voldoet en dat de grote gezel schappen Haarlem eenstemmig prij zen. In het bijzonder dankte hij daar voor de directeur, de heer Herman Dei- num, die door zijn bekwaamheid, maar ook door de wijze waarop hij zijn betrekkelijk beperkte personeel leidt, de Haarlemse schouwburg tot een sym- Ïathieke muzetempel heeft gemaakt. >e heer Deinum werd onder het ap plaus der aanwezigen ten tonele ge roepen. Er blijven wensen, aldus de burgemeester. De voornaamste wens is wel, dat spoedig de gemeentelijke fi nanciën toereikend zullen zijn om het schouwburgplan, dat voorziet in de uitbreiding van het toneel, te verwe zenlijken. „Ik wens ieder ander alle goeds, en zelfs dat het hun beter gaat dan mü, ais het mij dan maar zo goed gaat, dat ik me redden kan", verklaarde de heer Cremers, doelend op het feit dat zoveel andere plaatsen in den lande Haarlem reeds voorbij ge streefd zijn wat schouwburgbouw be treft. Een weinig cynisch las de bur gemeester daarop een telegrafische ge lukwens voor van de Rijkscommissie voor Schouwburgbouw, die een spoedi ge verwezenlijking van het prachtige verbouwtngsplan toewenste. Vele honderden waren naar de schouwburg gekomen om op deze der tigste september het jubileum te vie ren, men was in stemmig zwart of in het lang en men had zich opgemaakt om de herdenking op feestelijke wijze te doen verlopen. De schouwburg zelf was door het G.E.B. in een zee van licht gezet, terwijl „Hout en Plantsoe nen" voor een bloemrijke gevelversie ring van dahlia's had gezorgd. In de fangen van de schouwburg stonden de loemengaven opgesteld van de vele relaties van de directie: de beroepsge zelschappen, de Haarlemse amateurs, leveranciers, en vooral enkele fraaie bloemstukjes van trouwe particuliere schouwburgbezoekers. Kortom: het was een feestelijke, stijlvolle avond, de Haarlemse stadsschouwburg waardig. De voorstelling De directie had voor deze gala-vie ring van het jubileum de Neder landse Comedie uitgenodigd, die Shakespeare's „Richard II" kwam spelen: een majesteitelijk stuk, dat uit- In de Barteljorisstraat te Haarlem is eind vorige week de winkel van de fir ma Van Schaik na een drastische ver bouwing heropend. Door een speciaal systeem is de zaak slechts twee weken gesloten geweest, maar het resultaat van veertien dagen werken is verras send. Zowel intern als extern is de win kel geheel gemoderniseerd. Was de zaak vroeger donker, thans is alles, mede door de open etalages licht en geeft daardoor de schijn aanzienlijk groter te zijn. Frisse kleuren, die voor een gezellige sfeer zorgen, completeren de vernieuwing. Er zijn vele snufjes in de winkel aangebracht, waardoor ruimte kon worden bespaard en waar door ook een uitbreiding van de ver koopartikelen mogelijk was. CINEMA-P ALACË: Heimweh. 18 Jaar; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. x FRANS HALS: Het spook van de opera, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. UDO: Pal Joey, de naehtclubartist, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De slavinnen van Carthago, 18 j. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Dial „Mfor murder, 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid, a. 1. (tweede week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Dreiging, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Kind hearts and coronets, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 1 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Strikt zakelijk, toneelspel voor het r.-k. Militair Tehuis. Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Najaars concert door de Marinierskapel o.l.v. de kapitein der Mariniers, de directeur H. C. van Lijnschoten, t-g.v. het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatorium Fonds. Programma: o.a. Eerste pianoconcert van Tsjaikowski. Donderdag 8 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Ope ningsavond Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken. „Drie Eva's en een Adarn Raadhuis, Hoofddorp. 2.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmermeer. GEBOREN: C. Mouter—Nieuwkoop, z; A. C. StavastHarrewijn, z; T. LelyAllard, z; H. T. van den Brinkvan Leeuwen, z; H. SchafferBodeman, z; L. Willemsede Ruig, z; R. Missetvan den Hoek, d; H. C. Schmitzvan Reijsen, d; J, H. A. Witte- manFormanoij, d; M- Sekreve—Albers, d; A. A. SnoekHermanus, d. ONDERTROUWD: M- Smit en P. C. Ples- sius; M. T. de Haan en E. J. C. M. van Son: D. de Jong en O. Jonk; M. M. van Leeuwe en A. J. M. Toenbreker. GETROUWD: J. O. Monsma en W. de Jong; E. de Vries en E. O. A. Grentzius; W. Rodink en G. ter Maat; H. A. Oldersom en L. M. Koorn; A. Vixseboxse en M. A. Groen. OVERLEDEN: J. Bood, 74 j„ Rockaerts- hof; J. Dijkstra, 65 j„ Timorstraat; M. van Vuuren, 41 jaar, Hazepaterslaan; W. T. Veltkamp—Paters, 65 jaar, Lange Bogaard- ztraat; C. Willemsen, 69 jaar. Pijlslaan; N. J. van Renesse, 73 jaar, Schotersingel; P. A. Smits, 4 dagen, Kamperlaan; C. Verdel, 77 jaar, Leidsevaart. Engelse regisseur De Nederlandse Comedie heeft voor deze voorstelling de bekwame Old Vic-regisseur Douglas Seale aan getrokken. In zekere zin is dat jam mer. Natuurlijk weet Seale hoe men Shakespeare moet spelen. Maar dat geldt slechts in beperkte mate Hij weet hoe men in Engeland Shake speare moet spelen voor een publiek, dat veel meer dan wij, leeft in een Shakespearetraditie. Hij gaat uit van een aantal bekend veronderstelde ge gevens, die hier in feite niet of nau welijks bekend -ijn. Hij vertelt de ontwikkeling van de karakters van Richard en Bolingbroke in een reeks van taferelen, terwijl men hier am per toe is aan een waarderen van Shakespeare's dramatische kracht. De voorstelling van „Richard II" had dan ook een sterk episch karak ter. Seale zorgde voor prachtig uit gebalanceerde toneelbeelden, daarbij gesteund door Finlay James, die een bijzonder goed décor had ontworpen waarvoor het Haarlemse toneel eigenlijk beslist te weinig ruimte bood en die bovendien de voor treffelijke, kleurrijke costumes had ontworpen. Een geraffineerde belich ting vervolmaakte dit beeld helemaal Regisseur Seale had dus gezorgd voor een reeks prachtige plaatjes, waarbinnen de spelers hun tekst zei den op een wijze die alle waardering verdient, maar die maar zelden dra matisch was. Over de onverstaanbaar heid van enkele spelers als Ger Smit en Paul Huf kan in dit verband moei lijk gesproken worden. Het viel weer op welk een uitstekende verzenzeggers Johan Schmitz en André van den Heu vel zijn. Maar van een pakkende, boei ende dramatiek was geen sprake, om dat de regie het stuk gelijkmatig liet verlopen, zonder acht te slaan op de hoogoplaaiende spanningen, die de tekst toe. duidelijk oproept. Zulk een epische speelwijze is weliswaar aan vaardbaar, maar slechts voor een in gewijd publiek, en dat heeft ons land nog niet. De spelers Han Bentz van den Berg was als Ri chard II voortreffelijk in zijn karakter nuancering. Zijn tekstzegging waar om het onder deze regie vooral ging is nu eenmaal een moeilijk punt. Daardoor speelde hij als het ware een solodrama in deze voorstelling. Tegen over hem stond Johan Schmitz als Bo lingbroke, onvergelijkelijk mooi zowel wat tekstzegging als wat karakteront wikkeling betreft. Het niveau van deze beide hoofdrolspelers werd helaas door geen der verdere medespelenden be reikt. Paul Huf was en bleef Paul Huf als de vader van Bolingbroke. Hij speelde slechts voor één toeschouwer en één toehoorder: Paul Huf, en hij deed dat met alle maniertjes en heb belijkheden, die men nu langzamerhand wel van hem kent. Johan Fiolet was een waardige, gevoelig gespeelde York, die helaas te huiselijk van allure was. Ger Smit als zijn zoon speelde wel fel, maar miste toch nog de rijpheid om deze doordraver volledig gestalte te kun nen geven. André van den Heuvel speelde een zeer mooie Norfolk. Zeer knap hoewel hier en daar iets ge chargeerde was de Northumberland van Henk Rigters. De vele verdere medespelenden no men wij niet. Gezegd moet worden, dat over het algemeen de keuze van de ty pes voor de Engelse landadel, die Ri chard en Bolingbroke omgaf, niet erg- gelukkig was. Men miste veelal de al lure van de krachtige landjonker. On begrijpelijk en min of meer wreed is, dat men de jonge actrice Shireen Stro- ker de rol van koningin heeft opgedra gen. Zij is nog lang niet rijp voor de ze gevoelige rol, al moet gezegd wor den, dat de afscheidsscène met Richard bijzonder gevoelig gespeeld werd. Een enkel woord over de vertaling van C. Budding. Die klonk beslist niet on verdienstelijk, al was zij af en toe te maniëristisch en daardoor on-Shakespea- riaans. Hans Kox had een nogal opdrin gerige, luide muziek gecomponeerd voor deze voorstelling. Samenvattend mogen wij zeggen, dat de Nederlandse Comedie een stijlvolle voorstelling heeft gegeven van een zeer moeilijk stuk, ook al kan men bezwa ren hebben tegen deze spelopvatting en tegen onderdelen van de voorstelling. Op vrijdag 24 oktober wordt de voor stelling herhaald voor „Geloof en We tenschap". Hiervoor zijn nog kaarten verkrijgbaar. J. W. v. d. V. In aanwezigheid van zijn collega's, chefs en vertegenwoordigers van het Gas- en Waterleidingbedrijf en van Bouw- en Woningtoezicht heeft giste ren in het bureau van Openbare Wer ken aan de Zijiweg te Haarlem de ad- ministratief-ambtenaar A tweede klasse aan het bedrijf, de heer P. Looijen, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid genomen van de dienst. Van directiewege werd de heer Looij en op een afscheidsreceptie voor het personeel toegesproken door de adjunct directeur van Openbare Werken, ir. J. J. Fuykschot. In enkele woorden gaf deze een overzicht van de werkzaam heden van de scheidende functionaris in de afgelopen vijfenveertig jaar, waarvan hij er achttien doorbracht op de afdeling gebouwen. Ir. Breuning, stadsarchitect van Haarlem en daar door de hoogste chef van de heer Looij en, belichtte de vele kwaliteiten van de vertrekkende ambtenaar, in het bijzon der z(jn aanleg voor het in het geheu gen houden van diverse plannen. „Wa ren wij ten einde raad, dan was u de man, die ons door eenvoudigweg te wijzen op een destijds verschenen rapport uit de moeilijkheden haalden". De heer Vogel, representant van de Schoonheidscommissie, van welke in stelling de heer Looijen de functie van secretaris vervulde, wees op de ver diensten van de heer Looijen in de commissie. Van de zijde van de Alge mene Bond van Ambtenaren hield de heer J. Wildschut een afscheidstoe spraak, terwijl voorts de heer N. van der Leeden namens de administra tie van Openbare Werken en afge vaardigden van de schoolbewaarders voor het Middelbaar en Lager Onder wijs het woord voerden. Voordat de heer Looijen de sprekers bedankte, schetste diens directe chef, de techni- sche-hoofdambtenaar W. P. Nijman, de heer Looijen als een goed collega, EXPOSITIE BNA Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Bond van Nederlandsche Architecten heeft het plan opgevat de collectie reisschetsen, gemaakt door leden van de BNA op hun architectuurreizen, te exposeren in de Hoofdwacht aan de Groote Markt te Haarlem. Professor Otto de Kat zal de opening van de tentoonstelling verrich ten zaterdag 4 oktober om drie uur des middags. Het 40-jarig bestaan van de Stads schouwburg van Haarlem werd gisteravond herdacht met een gala voorstelling van Shakespeare's Richard II door de Nederlandse Comedie. Op de foto: de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, complimenteert de directeur van de jubilerende schouwburg, de heer H. Deinum. Tussen hen in de commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen. In 1917 besloot de heer E. J. van Lent in Heemstede een zelfstandig schildersbedrijf te beginnen. Dat is nu dus 41 jaar geleden, maar de jubilaris liet het 40-jarig bestaan in stilte pas seren, zoals hij ook zijn 40-jarig huwe lijksfeest dit jaaar samen met zijn vrouw ver buiten de kring van vrienden en bekenden in het zonnige Italië vierde. Wanneer, zoals zaterdag, echter een feest van een van zijn werknemers ge vierd wordt dan spaart de heer van Lent kosten noch moeiten om ere te ge ven wie ere toekomt. Dat feest was ter ere van de heer M. Gerritsen, die 40 jaar trouw de firma E. J. v. Lent Zoon met kwast en plamuurmes dien de. Nog een tweede heugelijk feit werd herdacht, namelijk het zilveren jubi leum van de heer A. H. Prenen. Niet echter deze jubilarissen, maar een lichtelijk verraste heer van Lent was de eerste, die huldigende woorden van de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard, moest ontvangen. De bijzon dere banden, die in de loop van de ja ren tussen burgemeester van Rappard en zijn locoburgemeester E. J. van Lent waren ontstaan maakten het voor eerstgenoemde eens te meer aange naam bij deze jubilea aanwezig te zijn. De burgemeester huldigde de heer van Lent voor de bekwame leiding, welke hij naast zijn vele andere bezigheden aan zijn zaak wist te geven. De heer M. Gerritsen werd blijkens de mededeling van de burgemeester ge noemd in het Koninklijk Besluit van 11 september, nummer 8 als toekomstig drager van de zilveren eremedaille ver honden aan de orde van Oranje-Nas- sau. De conclusie bij dit jubileum, al dus de burgemeester, moet wel zijn, dat niet alleen de werkgever blijkbaar steeds tevreden is geweest met zijn werknemer, maar dat ook de werkne mer tevfeden was en bleef met zijn werkgever, iets wat tegenwoordig zeld zamer begint te worden. Het verheug de hem daarom deze trouw nu te mo gen belonen met het opspelden van het koninklijke zilver. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft gis- termiddag In aanwezigheid van vele genodigden plechtig de nieuwe verga derruimte, van gemeentewege te ex ploiteren, geopend in de villa Bloemen heuvel aan de Bloemendaalseweg, die naar men weet bestemd is een deel te worden van het toekomstige gemeente huis zodra de gemeente over het geld voor de bouw kan beschikken. Zover is het nog lang niet, maar de burgemees ter kon niettemin met genoegen vast stellen, dat met weinig middelen in de voorheen nogal vervallea villa een ruim te was ontstaan, die een bijdrage kan leveren aan de leniging van het zalen- tekort in zijn gemeente, al merkte hij nadrukkelijk op, dat de overheid daar mede niet de zalenverhuurders wil gaan beconcurreren. De nieuwe vergaderruim te, gecreëerd door een kleine verbete ring in de accomodatie en enige restau ratie, kan onderdak bieden aan vele verenigingen, clubs en organisaties uit de Bloemendaalse gemeenschap, die tot dusver moeite hadden bij het vinden van passende ruimte voor hun bijeen komsten, vergaderingen ot cursussen. Al moest de burgemeester opmerken, dat de nieuwe vergaderruimte de gepro jecteerde burgemeesterskamer van het nog illusoire gemeentehuis vormt, en voorts, dat hij in zijn ambtelijke loop baan nog nimmer iets geopend had met het doorknippen van een lint, welk ce remonieel er ook thans niet bij was, toonde hij zich niettemin uitermate ver heugd. Hij dankte voor de fraaie bloe men in de zaal, een geschenk van de Bloemendaalse Reddingbrigadedie als eerste organisatie hedenavond in de nieuwe zaal zal vergaderen. De zaal, intiem van karakter en voorzien van een deftige eikenhouten betimmering, krijgt onder meer haar kunstlicht uit een kroon, geschonken door een inwoon ster der gemeente, die onbekend wenst te blijven, maar wier geste met een spontaan applaus der genodigden waar dering vond. De spreker hoopte dan ook, dat het voorbeeld van de schenkster na volging mocht vinden en dat ook ande ren alvast delen van de inventaris van het toekomstige gemeentehuis zouden gaan schenken. De heer J. H. Senff, voorzitter van de Buurtvereniging Overveen, schonk de burgemeester na diens toespraak inderdaad een pakje. Hij merkte bij het aanbieden daarvan op, dat het ge sloten was met een lintje, zodat hij ook aan de burgemeesterlijke wens tot het doorknippen van een lint tege- moet kon komen. Zichtbaar verrast en uitermate dankbaar constateerde de burgemeester na het uitpakken, dat de buurtvereniging Overveen een voorzittershamer aangeboden had voor de nieuwe vergaderruimte. Met een krachtige hamerslag wijdde de burgemeester het geschenk in. In zijn openingstoespraak herinnerde dr. Peereboom Voller aan de raadhuis plannen met betrekking tot Bloemen heuvel, die onderhand bijna dertig jaar oud zijn. Bloemenheuvel is op een cen traal punt gelegen en is daardoor ook als vergaderruimte uiterst geschikt. Bij gebrek aan geld moet helaas een Cultu reel Centrum van de gemeente tot de vrome wensen blijven behoren. De ge meente mist een grote burgerzaal, mist een centraal punt, waar de Bloemen dalers elkaar kunnen ontmoeten. De oudste buurtvereniging (bedoeld is de Buurtvereniging Aerdenhout-Bentveld) vergadert buiten de gemeente (in Boe- kenroode bij het station Heemstede-Aer- denhout). De Bloemendalers hebben een prachtige schouwburg, aldus hun bur gemeester, maar die staat op het Leid- seplein in Amsterdam. Al met al is er geen sprake van een bloeiend verenigingsleven in de gemeen te. Een der oorzaken daarvan kan het tekort aan daarvoor geëigende accomo datie zijn. De van gemeentewege gecre- eerde vergaderruimte kan wellicht een stimulans zijn voor het verenigingsle ven. Teneinde niet te concurreren met de plaatselijke zaalhouders heeft de ge meentelijke zaal geen toneel of restau rant, slechts een bescheiden, maar wel voorziene keuken of kantine. Er zijn mogelijkheden, maar die zijn uiteraard beperkt. Vergeleken bij hoe Bloemen heuvel vroeger was is het resultaat van de restauratie verheugend, aldus de burgemeester. Hij bracht daarvoor dank aan de directeur van de dienst Openbare Werken, ir. Y. Dijkstra en de heer Burman, die veel bemoeienis heeft gehad bij het werk aan Bloemenheuvel. Voorheen was er een kleuterschool in gehuisvest, maar op een zelfs „kleu ter-onwaardige" manier, aldus de spre ker. In verband met de gemeentelijke onervarenheid op het gebied van zalen- exploitatie vroeg hij voorshands ook eni ge clementie bij eventuele onvolkomen heden. Het echtpaar De Bakker uit Vogelen zang zal als concierge de gemeentelijke vergaderruimte onderhouden, terwijl na de restauratie er boven een woning ont staan is voor mr. L. C. Kolff, afde- lings-chef ter gemeente-secretarie. Na ruim eenenvijftig jaar in dienst te hebben gestaan van de Algemene trans portonderneming N.V. Van Gend Loos zal de heer M. W. Voeten, sedert 1 september 1953 plaatselijk directeur van het Haarlems bedrijf, aan het einde van deze week met pensioen gaan. Maandagavond wordt tussen zes en acht uur in „Die Raeckse" een afscheidsre ceptie gehouden. De heer Voeten trad op 1 mei 1907 als dertienjarige knaap als volontair in dienst bij Van Gend Loos in Nieuwe Schans. Na drie jaar volgde op 1 maart 1910 zijn vaste aanstelling als klerk in Breda. Op 15 juni 1915 vertrok hij naar Waalwijk en vandaar op 26 oktober van dat jaar naar Utrecht. Daar bleef hij bijna acht jaar tot op 1 september 1926 zijn bevordering tot chef de bureau volgde, tezamen met een overplaatsing naar Rotterdam, de gemeente waar de heer Voeten op 5 september 1893 werd geboren. Op 1 april 1938 werd hij benoemd tot plaat selijk directeur in Nijmegen, twee jaar later in dezelfde functie in Tilburg. Der tien jaar nadien, op 1 september, kwam hij naar Haarlem om de vakante func tie door het vertrek van de heer H. J. Kousemaker te vervullen. Het ver voersbedrijf in Haarlem is zeer omvat tend, het strekt zich uit tot Zandvoort in het westen, Bennebroek in het zui den, Uithoorn-Mijdrecht in het Oosten en IJmuiden en Beverwijk in het noor den. Dagelijks zijn er in het rayon Haar lem rond 160 personeelsleden in de weer en worden met ruim dertig vrachtauto's en bestelwagens de goe deren vervoerd. Vroeger behoorden de gemeenten Lisse en Hillegom eveneens tot het rayon Haarlem, maar om re den van organisatorische aard is daar in op 1 januari 1955 verandering ge bracht. De vertrekkende directeur, die op verzoek van de hoofddirectie in Utrecht niet in september met pensioen is ge gaan, maar tot en met deze week is ge bleven, heeft in zijn arbeidzaam leven Nadat de Zandvoortse gemeenteraad 2 september de leden van de raads commissies had benoemd maakte de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, de opmerking dat hij buiten het voor overleg omtrent de bezetting van de raadscommissies was gehouden en de indruk had dat men zijn contact met de raadsleden wilde beperken en te zij nen opzichte een zekere mate van „IJs kast-taktiek" zou hebben toegepast. Blijkens een thans aan de Zandvoort se raad gedaan voorstel heeft de bur gemeester in het college van burge meester en wethouders zijn wens om buiten de raadsvergadering meer con tact met raadsleden te hebben, her haald en nader toegelicht. De burge meester verklaarde, niet de bedoeling te hebben zich op enigerlei wijze te mengen in, of afbreuk te doen aan het contact dat de wethouders hebben met de commissies van bijstand voor die za ken van de gemeentelijke huishouding waarvoor zij in het bijzonder verant woordelijk zijn. De burgemeester voelt de behoefte om meer dan thans geschiedt met de raadsleden een regelmatig contact te hebben en met hen over verschillen de algemene aspecten de gemeente be treffende van gedachten te wisselen. Het ligt niet in de bedoeling door dit overleg met de raadsleden te kort te doen aan de wettelijk aan de B. en W. opgedragen taak: het behoorlijk voor bereiden van al hetgeen in de raad ter overweging en beslissing moet worden gebracht. Naar de mening van B. en W. kan aan het verlangen van de bur gemeester worden voldaan op een wij ze welke bevorderlijk kan zijn aan de goede samenwerking in hun college en voor een nauwer contact van de burge meester met de raad. Namelijk door in te stellen een commissie van Bijstand voor algemene zaken. Deze commissie heeft dan tot taak B. en W. bij te staan in het beheer van die takken van de huishouding der gemeente welke niet reeds tot de werkkring van een andere commissie behoren. De nieuw in te stellen commissie zal zich ook bezig kunnen houden met zaken welke een algemeen bestuurlijk aspect hebben en dientengevolge nauw verband houden met de taak van de burgemeester aan wie men kan wel zeggen qualitate qua steeds de portefeuille van alge mene zaken is toegewezen. De bouw van het vierde gedeelte van het Coornthertlyceum aan de Chrysante- mumlaan te Haarlem is voor een be drag van 1.216.500 gegund aan de aan nemer P. A. M. Sprengers te Haarlem. De heer Sprengers was de op een na laagste inschrijver bij de aanbesteding die op 18 augustus in Haarlem plaats vond. de gehele ontwikkeling van Van Gend at loos meegemaaxt. Van de Camion leen kiem soort gesloten paaraenwa- gem ai tot aan ae inoaerne rorüs, ae snelle D.A.F.'s ae Scamavabis (waar mee ïeaere nacht een lijnaienst op Zeist wordt gereden) en de Kleine Commer bestelwagens, die vorig jaar de paar den uit net stadsbeeld hebben verdre ven. Op 1 mei 1957 is de heer Voeten een grootse hulde bereid toen hij een halve eeuw aan het vervoersuearyf was ver- oonaen. De heer De Graaf, tot voor kort be drijfsleider in Amsterdam, volgt de heer Voeten op. Sedert begin september heeft hij zijn nieuwe functie in Haarlem aan vaard en de dienstwoning aan de Ged. Oude Gracht is inmiddels doQr hem be trokken. Met een feestelijke bijeenkomst waar aan door ongeveer 100 personen werd deelgenomen is gisteravond in hotel Royal te IJmuiden de lusie een feit geworden tussen de inkoopvereniging Kennemerland te IJmuiden en de Haar lemse inkoopvereniging. „Kennemerland" kende tot dat mo ment 26 kruideniers als lid, de Haar lemse vereniging had 18 leden. Intus sen meldde zich nog een nieuw lid, zodat de gefuseerde inkoopvereniging met 45 leden van start gaat. Het maga zijn van de Haarlemse vereniging is op geheven. Alle voorraden worden nu op geslagen in het magazijn van de inkoop vereniging Kennemerland aan de Jager straat in oud IJmuiden. Na een geanimeerd diner volgde gis teravond de samenstelling van het nieu we bestuur. De heer G. Bakker uit IJmuiden, die voorzitter was van Ken nemerland, werd tot voorzitter van de gefuseerde vereniging gekozen. Het nieuwe bestuur telt in totaal zeven le den waarvan vier uit IJmuiden en drie kit Haarlem. Van de drie commissaris sen komen er twee uit IJmuiden en een uit Haarlem. Gisteravond kwam de afdeling Haar lem van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond bijeen in het gebouw Sint Bavo om afscheid te nemen van voorzitter C. van Wegen, die zich we gens drukke werkzaamheden genood zaakt zag zjjn functie neer te leggen; ook de heer H. J. de Bont verliet het bestuur. Na kandidaatstelling werden in het bestuur gekozen de heren N. J. Mense en G. Donker. Kandidaat voor de voorzittersfunctie was de heer H. G. C. Essenberg, die eveneens zonder hoofde lijke stemming gekozen werd. De bondsvoorzitter, de heer W. L. de Zwager, nam met hartelijke woorden afscheid van de heer Van Wegen en Sprak zijn vertrouwen uit in de nieuwe afdelingsleider en in de nieuwe bestuur ders. De bekende schrijver Toon Kort- ooms vulde het tweede gedeelte van de avond met „Brabantse humor"; hem werd een tot weerziens toegezegd. Ir. T. P. Huisman, directeur van het Hoofdproductschap voor Akkerbouw producten in Den Haag zal dinsdag 7 oktober om een uur 's middags voor de leden van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel tijdens een lunch-bijeenkomst in de Voorzaal van café-restaurant Brinkmann spreken over „De Europese economische ge meenschap in verband met de land bouw". De gemeenteraad van Bloemendaal is bijeengeroepen voor een openbare ver gadering, die zaterdagavond om acht uur zal worden gehouden. Het enige agendapunt is de wethoudersverkiezing. Ir. P. C. Tirion, (V.V.D.), die tijdens zijn afwezigheid op 2 september reeds ten onrechte tot wethouder was gekozen en bij de laatst gehouden vergadering op 25 september nogmaals in deze func tie werd gekozen, heeft toen gevraagd zijn beslissing in beraad te mogen hou den. Ir. Tirion had hiertoe gelegenheid tot zondag 28 september. Hij kon echter geen beslissing nemen omdat hij voor het aanvaarden van zijn benoeming tot wethouder in Bloemendaal nog niet tot overeenstemming was gekomen met zijn werkgever de gemeente Amsterdam. Ir. Tirion is hoofdingenieur en hoofd van de afdeling Utiliteitsbouw bij de dienst van Publieke Werken in Amsterdam. Volgens artikel 91 van de gemeente wet moet, wanneer een wethouder zijn benoeming niet aanvaardt, c.k. niet tij dig zijn beslissing neemt, de raad bin nen acht dagen opnieuw bijeen worden geroepen. Dat dit nu eerst zaterdag ge schiedt, blijkt verband te houden met de terugkeer van vakantie van wethou der mr. J. C. C. W. Hijszeler. Het medeleven met het zwaar ba- proefde gezin Verzijlbergh te Haarlem, dat vorige week getroffen werd door de tragische verdrinkingsdood van twee kinderen, de 7jarige Tommie en de 5-jarige Theo uitte zich vanmorgen in een overgrote belangstelling tijdens de plechtige Mis in de kerk en de daarop volgende begrafenis. In de dekenale St. Joseph-kerk aan de Jansstraat, waar het hoogkoor op getooid stond met vele witte chry santen, droeg kapelaan H. van 't Hart de plechtige Mis op. Onder de talrijke belangstellenden waren kinderen van de school aan de Nieuwe Gracht, waar Tommie school ging, kinderen van de speeltuin Don Bosco, een zuster van de kleuterschool, bij wie Theo in de klas zat, onderwijzend personeel en re presentanten van de Haarlemse Ka tholieke Vereniging voor het Gezin. De leerlingen van de zesde klas van de Nieuwe Gracht-school zongen de vaste gezangen, aan het orgel begeleid door Albert de Klerk en onder leiding .'an Jan Laarveld, die de wisselende gezan gen zong uit de Mis ter ere van St. Bavo. Honderden mensen waren na afloop van de kerkelijke plechtigheid op straat getuige van de uit-vaart en daarna was de belangstelling nog gro ter, toen op de St. Jozef-begraaf plaats aan de Vergierdeweg de be grafenis geschiedde. In toog en superplie gestoken scholieren droe gen de twee witte kistjes, die over dekt waren met een witte wade, naar het graf. Andere kinderen gin gen achter het kruis, de vele bloem stukken dragend, die van velerlei kanten gezonden waren. De droeve plechtigheid kreeg haar besluit met de absoute, verricht door kapelaan Van 't Hart. Over Groenland valt uitsluitend in superlatieven te schrijven. Het groot ste eiland ter wereld (86x Nederland) of het kleinste werelddeel, het dunst bevolkte land op onze drukke wereld en in ieder geval de minst rendabele kolo nie, welke Denemarken jaarlijks schat ten geld kost. Dit barre land was het reisdoel van het duo Anthony van Kampen en Sie- be van der Zee en het onderwerp dat de eerste avond van de nieuwe we reldreizigersserie in Minerva-theater vulde. Met hun tweeën trokken zij als eerste Nederlanders van het uiterste zuidpuntje, waar een schrale vegetatie vaste voet aan de grond probeert te krij gen. naar het kille, doodse en impone rende Thule, voormalig verblijf van de eskimo's, nu gevlucht voor het machti ge lawaai van Thule Airbase, de grootste troef van de Verenigde Sta ten in de verdedigingsgordel langs het hoge Noorden. Daartussen strekt zich een ijskap uit met een oppervlakte van 2 miljoen vierkante kilometers en een dikte van ongeveer 3200 meter. En daar bo ven op zaten 32 moedige Fransen, le den van de Franse polaire expeditie temidden van alleen maar sneeuw en ijs sinds twee jaar, bezig met klimato logische, biologische en andere onder zoekingen. Ook hier kwamen Van Kampen en Van der Zee, zoals ze ook de gedroom de kans kregen om zo maar vrij uit op de „most top-secret" Thule Airba se rond te wandelen, te filmen en te fotograferen. Veel van het verfilmde kregen de velé bezoekers gisteravond echter niet te zien omdat de opvattin gen van „top-secret" van de U.S.- veiligheidsdienst in Nederland blijk baar anders waren dan die van de be ren in Thule. Een groot gemis was dat echter niet omdat het voldoende werd gecompenseerd door de zwart-wit en vooral de zeer fraaie kleurenfilm welke door beide heren waren opgenomen en de première voor Nederland van een Amerikaanse legerfilm over de op bouw van Thule Airbase, in vier maanden door een leger van vaklieden uit de grond gestampt. Alles bij elkaar een boeiende start van deze nieuwe serie welke bij de aan wezigen zeker goede herinneringen zal achterlaten. Advertentie bjj aankoop van Uw Cosmetica. Schoonheidssalon annex Parfumerie SAXTPOOETEEPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 Buslijnen 2 3 - 4 en 8 (Niet offlclEle Koersen) 8% Ned. 1953 3* Ned 1953 3* Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned. 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac inschr. Grtbk 1946 3% 8-N.O. Won.bouw 6 Ned Handel Uh cert a&O. Van Berkel's Patent CaJvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mt) Ned Scheepv Unie KIM H.VJL Dell Mtt. cert A'dam 2% '561 A'dam '56 O A'dam ID Rentespaarbr 29/9 30/9 Anaconda Copper 5574 Bethlehem Steel 48% Chrysler Corp. 57% General Electric 66% 66 General Motors 4754 47% Kennecott Copper 96 96% K.t.M 26% 26% Montgomery Ward 39% 39% Radio Corp. 38% 37% Republic Steel 61% 61% Royal Dutch 45% 46% Shell Union OU 83 82% Southern Pacific 55% 55% Southern Railway 50% 49% Stand. OU NJ. 57% 58% Tidewater 25% 26 UB. eteel 79% 79% Stemming! goed pnjsnoudena vorlg opening Slot 1/10 93% 93% 93 93 85% 85% 87% 87 91 92* 94J, <r*T1 94* 109% 176% 211% 214 319 189% 324 402% 40514 284 345% 346*4 169.80 174.10 67 66^4 146% 148 146 1451,4 129% 12914 99.80 105% 116.60 118 84% 94% 94% 114%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3