Houding Kamerfracties tegenover de regering gereserveerd kritisch Te veel frases Glazenwasser pleegt liefst 17 inbraken „Amerikaans ingenieur" licht verscheidene mensen op Prijs Van film der Horst om Prijs de zijn EMPIRE-LIJN IN BONT ALGEMENE BESCHOUWINGEN Prof. Romme wenst weduwen- en wezenvoorziening en de kinder bijslagverzekering nog vóór 1960 in het Staatsblad Parlement vreest impopulariteit door te veel bemoeiingen Drie en een half jaar geëist lllSlSTttlE iViSTRMASCtt Twee jaar met aftrek tegen hem geëist beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! ChefaVine „4" Regering akkoord met standpunt van de S.E.R. Niet alleen kerkbeelden WOENSDAG 1 OKTOBER 195S PAGINA 5 elkom. De houding van de verschillende fracties tegenover de regering was bij de algemene beschouwingen, die dinsdag in de Tweede Kamer zijn gehouden, gereserveerd kritisch. Een uitzondering dient gemaakt voor de V.V.D., die de sluizen van de oppositie weer vrij openzette. Ook museumdie fstallen in de Achterhoek REDDERS BELOOND Tante Po? Voordelig saldo van ruim 17 miljoen „Een heel vreemd geval" e bontmantelê gaan mee met de mode. Dit korte jasje in blonde breit- schwanz heeft alleen vóór een hoog ceintuurtje. Het is uit de collectie van de bont-couturiers Van Daal en Meijer, Amsterdam en werd onder anderen getoond op de show die dit huis hield samen met de pétillante mo dellen van de Italiaanse ont werpster Marucelli. 5? Elektrische treil halve eeuw oud Tentoonstelling in station Hofplein Zevende lustrum van Kath. Universiteit Advies over subsidies Buitengebruikstelling postzegels All Star-orkest naar Nederland Minister Klompé gaat ter oriëntatie naar Friesland Protest tegen terug zending verstekelingen Wïm Harzing Austral van Canberra. Austral (Vervolg van pagina 1). Prof. Romme wilde wel weer mee gaan, maar wilde tegenover dit kabi net in ieder geval toch ook zijn vrij heid behouden. Op enkele punten moest hij zelfs een ernstig voorbehoud maken. Dit gold allereerst de bezits vorming. Er zijn thans gelukkig enige aanwijzingen, dat de regering tot iets meer initiatief zal geraken, afge zien van de wetgevende onderwerpen die op komst zijn. Ook de tarieven, die de regering op de Westerschelde bljjft heffen voor voetgangers en rij wielen, hoewel de Kamer toch met twee duidelijke uitspraken van socialis tische en katholieke .jjde is geko men om ze af te schaffen, zaten de katholieke woordvoerder hoog. De regering stelt de anderhalf mil joen aan inkomsten uit deze heffing hoger dan de integratie van Zeeuwsch- Vlaanderen en Zeeland. „Al wil de K.V.P. het nieuwe overleg met de - provinciale instanties, dat in het voorjaar van 1959 zal plaats vinden, afwachten, daarbij zullen wij ons toch zeker niet kunnen neerleggen", aldus prof. Romme. Bij mr. Burger domineerde de zorg over de pacifistische socialisten, die nu een eigen partij hebben opgericht. Het nadeel dat zij aan de samenleving be zorgen gaat ver uit boven het voordeel daarvan, was zijn oordeel. Hij zei dat het pacifisme het socialisme nog al tijd in het bloed zit en meende, dat de uitgaven van de staat wel naar bene den konden, wanneer er maar op de fensie werd bespaard, o.a. door een minder ambitieus marinebeleid. Ook was hij ontevreden over het be leid van minister Zijlstra, die de prij zen wat meer vrij wil laten en de con currentie wil inschakelen, om van veel dirigisme af te komen. Er moet vol gens mr. Burger juist ordening zijn en een straf kartelbeleid. De socialistische spreker eiste van de regering een ri goureuze conjunctuurpolitiek. Het prof. Romme was hij het wel eens, dat het advies over de gehele financieel-economische problematiek en de mogelijkheid van het afschaffen van subsidies veel eerder aan de S.E.R. had moeten worden gevraagd. Prof. Romme ontweek welbewust de vraagwelke sociale wetten voorrang moeten hebben. Hij vond dat zowel de weduwen- en wezenyoorziening als de kinderbijslagverzekering in ieder geval door dit kabinet nog m het Staatsblad moeten worden gebracht en hij vroeg ook waar de invaliditeitsverzekering blijft. Later kan dan beter worden na gegaan, of het nodig is bij de uitvoe- iiHiiiiiiiiiiiiiinimiiimmiiiiiidnimuiiimiiimiimiiiiiimiii De poging van ons parlement om zich te verheffen hoven demago gie en onzakelijkheid tot een niveau van debatteren, dat door superioriteit weer de bewondering van het Neder landse volk kan trekken en ook in ons land iedere extreme staatkundige rich ting alle kansen zou ontnemen, is voor ons gevoel nog op een mislukking uit gelopen. Het verwondert ons niet, want niets is moeilijker dan een cor rectie op wat al jaren is scheef ge groeid. Niets is echter ook belangrij ker dan dit streven, dat de represen tatie van een land, van een volk en zelfs van de gehele parlementaire de mocratie betreft. Wat ons parlement, dat nu eenmaal uit vertegenwoordigers van zeer uit- eenlppende partijen bitnat, moet ver enigen, is het ideaal °rn met zo min mogelijk demagogie en zoveel moge lijk gezag een voorbeeld te geven van efficiënt medebestuurWanneer men een middag en een aV^nd lang veer tien ministers in het parlement ont biedt voor een debat, waarin de po sitie van de volksvertegenwoordiging tegenover de regering en de politieke en zakelijke problemen waarmede wij worstelen zowel in eigen land als in onze verhouding naar buitenwordt uiteengezet, dan vereist dit een strak en goed gespeeld spel, dat vooral ook leeft door het bewustzijn van de op gave waarvoor men zich gesteld ziet. Allereerst is dan beperking nodig en RnTn.on rkipI Daar is in deze eerste vergadering na de aankondiging van een parle mentaire reorganisatie bij de begro tingsbehandeling voor ons gevoel nog te weinig van terecht gekomen, al heeft men de gevaren die de democra tie bedreigen wel in verband met deze plannen duidelijk aan de orde gesteld. Men is elkaar echter nog te veel met frases te lijf gegaan. Commentaar op de verkiezingswinst van de VVD bij voorbeeld, waarin met termen als poujadisme en nihilisme werd ge schermd, was een voorbeeld van het hanteren van dikke woorden, die over hun doel heenschieten. Zij hebben de eigenschap van een serieus debat een vertoning te maken. Ook redevoerin gen waarin al te veel wordj. samenge propt, zodat het ene probleem het an dere verdringt en de minister-presi dent er alleen nog uitkomt door de helft naar zijn collega's af te schui ven, die er te zijner tijd wel eens op terug zullen komen, is een probaat middel om de strakheid teniet te doen. We hebben alle belangstelling voor het streven om tot een meer verant woord parlementair werk te komen. Men zal daarbij echter onbarmhartig üe zelfkritiek moeten hanteren en een strenge regisseur moeten aanvaarden. ring van deze wetten prioriteiten te stellen. De heren Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) hadden geen enkele be hoefte aan een kinderbijslagverze kering. Prof. Romme voegde de libe rale leider toe, dat het aanmoedigen van eigen verantwoordelijkheid, dat hij als een liberaal beginsel voorop had ge steld, moet meebrengen dat men aller eerst het dragen van die verantwoor delijkheid mogelijk maakt, ook voor de grotere gezinnen. Tussen de professoren Oud en Rom me ontstond nog een spectaculair me ningsverschil over de bezitsvorming. De eerste meende, dat men met de so cialisten op dit punt niet zou kunnen samenwerken. Beter zou men het al- koholgebruik kunnen gaan bestrijden in samenwerking met Lucas Bols. Prof. Romme daarentegen zag wel verschil van opvattingen over de bete kenis van de particuliere eigendom, maar hij wees samenwerking met de socialisten geenszins af. Wederom heeft ministerpresident dr. Drees de Kamer een wenk moe ten geven, dat de beantwoording van veel wat bij de algemene politieke beschouwingen naar voren is ge bracht, eerst later door andere mi nisters zal kunnen geschieden, wan neer de afzonderlijke begrotingen aan de orde zijn. Het nieuwe systeem van debatteren over de jaarlijkse begro ting heeft nog geen verandering kun nen brengen in de lange waslijsten van problemen en wensen die de Ka mer naar voren pleegt te brengen. Vele fractieleiders spraken met be zorgdheid over de achteruitgang in waardering van het volk voor het par lement. Prof. Romme zag terdege de fouten in die de Staten-Generaal maakt. Hij vond het o.m. waanzin, dat de Tweede Kamer moet beslissen over de uren waarop de winkels met Sinter klaas open mogen zijn en deed als op lossing aan de hand, dat de Kamer zo veel mogelijk taken gaat overdragen aan de maatschappelijke organisaties en de publiekrechtelijke bedrijfsorga nen. Dat kan altijd met behoud van toet recht van controle. Hij verbaasde zich erover, dat de publieke opinie nog niet veel ongunstiger tegenover het parle ment was komen te staan door de aan was van de vele detailkwesties, waar mede de Kamers zich tegenwoordig bemoeien. H\j braci.t in dit verband de „twee de Franse revolutie" in herinnering en wees op het plan, dat prof. Oud eens naar voren heeft gebracht, om tot een éénkamerstelsel te geraken, door de Eerste Kamer een corporatieve sa menstelling te geven. Vele senioren hebben een motie on dertekend, waarin prof. Romme de re gering vraagt om voortaan de advie zen van de vaste commissies, die aan de regering advies uitbrengen, open baar te maken. Ook dit ter verbete ring van de werkwijze van het parle ment. Prof. Romme vroeg ook om een betere outillage. Er zal meer geld ter beschikking moeten komen voor re search en documentatie en dan liefst per fractie te verdelen. Arabische Liga Tunesië en Ma rokko zullen zich vandaag in de gelede ren van de Arabische Liga scharen, waarmee de invloedssfeer van de Liga van Perzische Golf tot Atlantische Oce aan wordt uitgebreid. Daarnaast heeft ook het sjeikdom Koeweit aan de Per zische Golf het lidmaatschap aange vraagd. Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren een 26-jarige glazenwasser te recht wegens het plegen van zeventien inbraken gedurende maart t.m. mei in de omgeving van zijn woonplaats Wage- ningen. Er werden drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist alsmede voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering. Drie gevallen waren verdachte ten laste gelegd; inbraken te Wageningen- hoog, Bennekom en Doortwerth. Hij had het voornamelijk voorzien op alleen staande villa's, waarvan hij een ruit indrukte en zich dan toegang verschafte. Bij het doorzoeken van het huis maakte hij gewoonlijk een onbeschrijflijke rom mel. Belangrijke geldbedragen, vaak honderden guldens maakte hij buit, als ook talloze waardeloze snuisterijen. De sieraden zijn alle achterhaald, doch ver dachte weigerde te vertellen, wat hij met het geld, vele duizenden guldens, had uitgevoerd. Volgens de raadsman verkeerde ver dachte in een hopeloze situatie, omdat hij 30,- per dag moest afdragen aan zijn, volgens pleiter, brute egoïstische vader voor de gunst om met zijn gezin in diens huis te mogen wonen. Verdach te heeft, volgens pleiter, beloofd zich aan de invloed van de vader te onttrekken. In een museum te Lievelde (gem. Lichtenvoorde) zijn, naar De Telegraaf ter ore komt, ook enkele diefstallen gepleegd. Aan enig verband met' de museum-diefstallen te Amsterdam en Utrecht wordt overigens niet gedacht. Het museum, bekend onder de naam Erve Kots, is een folkloristisch streek museum, tot de oprichting waarvan opgravingen in 1935 en 1936 onder leiding van prof. dr. J. H. Holwerda en dr. F. C. Bursch aanleiding hebben ge geven; de toen gedane bodemvondsten zijn er in ondergebracht. Het is onder gebracht in een Saksische boerderij, een der oudste bestaande typen van de streek. Eigenaar-beheerder van het museum is de heer B. A. Weenink, die een ge mengd boerenbedrijf heeft. Hij heeft blijkbaar nimmer aanleiding gehad om bevreesd te zijn voor diefstallen, want het genoemde blad meldt, dat hij de sleutel van zijn museum aan de deur stijl hing. Toen hij enkele weken geleden constateerde, dat een deel van zijn collectie was ontvreemd, hield hij voortaan de sleutel bij zich. Eind vorige week bleken er opnieuw enige stukken verdwenen. De politie vermoedt nu, dat de eigenaar vergeten had het museum te sluiten. Er zijn oud porselein, tin en koper verdwenen. Goede vrijdag is een ongeval gebeurd, waarbij een personenauto met vier in zittenden in Rotterdam van de Park kade de Nieuwe Maas inreed. Hierbij verloren de heer en mevrouw Eseel uit Wassenaar het leven. Van hun beide dochters wist de ene zelf de walkant te bereiken, terwijl de andere werd gered door de heer H. van der Valk, wonende te Rotterdam. Dezer dagen heeft de heer Van der Valk van het Carnegie-Heldenfunds het loffelijk getuigschrift ontvangen. De brandwacht eerste klasse M. J Lensen heeft voor de door hem verleende as sistentie van de burgemeester van Rot terdam een gratificatie ontvangen. Advertentie V Nederlandse volk Migrant naar teWbeI> „«e?roiP«" iM> '""„eiken. h"'leSlk j jitbodkebbe" Australië is er gekozen om nc„ alm is dankbaar ling Austral! trots op. werken en t>— „migranten om er te wonen, Nedet\andse van zi)*1 Sagen tot zijn volk de verzekering^ blJ _,„h het Nederlandse^ yan de N groeien1 b£l kadeUo" voorlopige een eerste huisvesting. Australië z°rgt'^Overeenkomst, v°°^e werkkring Inlichtingen worden verstrekt door de Algemene Emigratie Centrale, Javastraat 96, 's-Gravenhage, de Christelijke Emigratie Centrale, Heulstraat 3, 's-Gravenhage, de Katholieke Centrale Emigratie stichting, Badhuisweg 91, 's-Gravenhage, en hun bijkantoren, alsmede door alle Gewestelijke Arbeidsbureaus. (Van onze Haagse redactie) Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft over 1957 een voordelig saldo gehad van ruim 17 miljoen gulden. Op de be groting van dat jaar was een tekort geraamd van ruim 36 miljoen gulden. Het gunstige verschil is volgens mi nister Algera voor een belangrijk deel door tariefsmaatregelen bereikt. Een en ander blijkt uit een wijziging van de begroting van de P.T.T. voor 1957. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl Om maar meteen de kortst moge lijke conclusie te trekken: Prijs de zee is de beste film die Herman van der Horst heeft gemaakt en dus, gezien zijn vorige werken, formidabel. In precies eenentwintig minuten bouwt hij een karakteristiek op van land en volk van Nederland en hij doet het in filmvormen, die even zuiver ais dwin gend zijn. Prijs de zee is een brok geweld, waaruit men het beeld van de Neder lander en zijnland als een mach tige suggestie ondergaat. De zee, de polder, de wind. de molens, het wei land, de golvende korenvelden, de ra zende storm, de roep van de vogels, het suizen en zoeven van de molenwie ken, de carillons, de oude en moder ne gevels, de baggermolens, de zand zuigers, de schepen, de rivier, het dorp en de stad, het verkeer, de moderne industrie, de hoogovens, het zijn evenzo veel elementen, die de film in de dyna mische en machtige synthese verbindt. Wat Van der Horst met het geluid doet, is grandioos. Het wordt aange wend in dimensies, die boven de wer kelijkheid uitgaan en het eindigt na al le geweld in een plechtige strofe van het Wilhelmus, waarin de tyrannie wordt verjaagd door het volk van Nederland, dat we zojuist in kernachtige aanduidin gen hebben ontmoet in een land van water en wind ruig en levendig, zon der dat we ook maar één woord com mentaar hebben vernomen. Men neemt het besef mee, dat het volk van Ne derland leeft in strijd en vriendschap met de zee en in vertrouwen op God. Opmerkelijk is de manier, waarop de filmer de mens in de beelden betrekt: de molenaar die zijn zeilen hijst en met rukken omkijkt naar de kant waar Een beeld uit „Prijt de Zee", een film van Herman van der Horst. het geweld vandaan komt; de werkman op de scheepswerf, die, klein tegen een scheepsromp de arbeid dirigeert met muzikaal bewogen gebaren, die eindi gen in een teder kushandje als de enor me ijzeren plaat feilloos haar plaats gevonden heeft; de sierlijke kracht, waarmee de arbeiders in de hoogovens het helse vuur bedwingen. Hier en daar is de film angstwekkend van geweld, maar overal is er een élan, een stormachtige adem, die de beel den en geluiden voortblaast in een brie sende vaart. Maar de meest indrukwek kende verdienste /an de film is het vermogen om de toeschouwer tussen Een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, zo luidde de eis van de officier van justitie tegen een 33-ja- rige verdachte zonder beroep en vaste woonplaats, die gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond. Volgens de dagvaarding zou hjj ich op 18 april j.l. tegenover een zekere Van der K. en diens echtgenote te Rot terdam uitgegeven hebben als ingenieur van een Amerikaans concern, die vele reizen in Europa moest maken om in fabrieken étdviezen te geven. Hij moest o.m. naar Duitsland, omdat het bedrijf waarvoor hij werkte ingeschakeld was bij het vervaardigen van een Duitse kunstmaan. Hij had pech met zijn auto, zei hij en leende 50.- omdat hij hals over kop naar Parijs moest, en de banken reeds gesloten waren. Verder zou hij te Deventer in septem ber van het vorig jaar mevrouw J. H.- G. hebben opgelicht voor 1000. Dit geld had hij zogenaamd nodig om een groot bedrag aan geld uit Amerika naar Nederland te kunnen krijgen. „Een heel vreemd geval", zei de president. „Gedurende een jaar of zes, zeven heeft u een groeiend schijn- leven geleid." Verdachte was enig kind, zo bleek uit het verhoor, en nogal verwend. Na zijn eindexamen H.8.S. was hij naar Delft gegaan om te studeren. Hij heeft daar jaren gezeten, zonder colleges te volgen of examen te doen. Maat tegenover zijn ouders, familie en kennissen deed hij het voorkomen alsof hij afgestudeerd was en een be trekking als ingenieur had aanvaard bij een Amerikaanse maatschappij. Intussen had verdachte in Amsterdam een weesmeisje leren kennen, dat hij trouwde. Hij deed zich tegenover haar ook voor als ir„ maakte reizen met haar en logeerde in hotels. Soms stopte hij bij een bankgebouw en zei dan daar een afspraak te hebben. Dan ging hij de bank voor in en achter uit, wandelde een uurtje en kwam dan bij de (huur)- auto terug. Ter terechtzitting bleek voorts, dat hij aan geld kwam door allerlei mensen op te lichten. De dag- Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de eerste elektrische trein zijn in trede deed in ons land. Dat geschiedde op het Hofpleinlijntje, dat van 1 oktober 1908 een verbinding onderhoudt tussen Rotterdam en Den Haag, later uitge breid tot Scheveningen. De lijn naar Scheveningen behoort inmiddels weer tot het verleden, Iets wat door velen nog immer wordt betreurd. De Zuidhollandse Elektrische Spoor weg Maatschappij had al bijna twintig jaar het Hofpleinlijntje geëxploiteerd, voordat ook op andere baanvakken de elektrische tractie werd ingevoerd en dit proces moest nog tot 1 januari 1958 duren vooraleer de stoomloc het veld van eer definitief moest verlaten. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ter herinnering aan het gouden jubilé van de elektrische tractie in ons land 'n be scheiden tentoonstelling gearrangeerd in de hal van het station Hofplein, ter wijl op een dood spoor aan een der per rons een opgepoetste, schoongestofte en hier en daar bijgewerkte personenwa gen uit het jaar 1908 staat opgesteld. Het publiek kan dit exemplaar, afkom stig uit het Spoorwegmuseum, gratis bezichtigen. Ter gelegenheid van de viering van het zevende lustrum van de katholieke universiteit te Nijmegen zal mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Sint-Radboudstichting, op 17 oktober een pontificaal heilig of fer van dankbaarheid opdragen in de St.-Josephkerk aldaar. Van 12 tot 13 uur ontvangen rector en academische senaat in de aula van de i .li.J w\ IriAcin rrol I C% vaarding was slechts een bloemlezing van vele feiten. Alles kwam tenslotte uit, toen ge noemde Van der K. achterdochtig werd en naar de politie ging. De vrouw van verdachte is heel sterk door het gebeurde aangepakt en heeft niet veel moed om verder te leven, aldus de president. De vader is in staat van faillissement. Het psychiatrisch rapport sprak er van dat de ouders van verdachte hem in een soort keurslijf stopten en een genie in hem zagen. Dit alles heeft tot een geforceerde levenshouding geleid. De psychiater die het rapport kwam toelichten, noemdj verdachte in hoge mate verminderd toerekenings vatbaar. Hij adviseerde voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Hij zag in het uitkomen van de hele geschiedenis een mogelijkheid voor deze man om eindelijk eens vol wassen te worden. De verdediger zag in zijn cliënt een herstellend patiënt. Hij drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf met psychiatrisch toezicht. Uitspraak over veertien dagen. Verenigde Staten Op het proefter- rein van Nevada in de V.S. is maan dag een kernwapen van de kracht van tien kiloton tot ontploffing gebracht. Het wapen hing aan een vastgelegde bal lon. Dit was de tweede proef in de hui dige serie. De kracht van het wapen was ongeveer de helft van die van de atoombom die Hirosjima verwoestte. De ministers van economische zaken, so ciale zaken en volksgezondheid en volks huisvesting en bouwnijverheid hebben, in antwoord op de brief van de Sociaal-Eco nomische Raad met betrekking tot het ge vraagde advies over de prijzensubsidies medegedeeld, dat zij zich er bij voorbaat van bewust geweest zijn en dus ook gaar ne aanvaarden, dat een verantwoord advies over de door de ministers aan de raad voorgelegde vraagstukken niet gegeven zou kunnen worden, los van een ..beschouwing over het sociaal-economische beleid vrijwel in zijn geheel". De ministers schrijven er geen bezwaar tegen te hebben, als in het advies van de SER een „meer volledig oordeel wordt uitgesproken over beleidsmaatregelen, wel ke de sociaal-economische situatie op dit ogenblik en in de naaste toekomst vragen". De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, zo schrijven de ministers, als de raad er in zou kunnen slagen vóór 1 de cember een interim-advies te geven, dat zich eventueel zou kunnen beperken tot de afschaffing van het consumentensubsidie op melk en een tijdelijke toeslag op de kin derbijslag. De regering heeft zich wel gerealiseerd, dat het uitbrengen van een verantwoord advies over de verschillende aan de orde gestelde vraagstukken enige tijd zal ver gen, hetgeen in het bijzonder geldt voor de inpassing van een verdere verhoging der huren in het totaal der sociaal-econo mische mogelijkheden. De directeur-generaal der P.T.T. brengt in herinnering dat de navolgen de postzegels met ingang van 1 januari 1959 buiten gebruik gesteld en voor de frankering waardeloos zullen worden: a. de zomerpostzegels, uitgifte 1957, frankeerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent; b. de in 1957 uitgegeven De Ruyter- postzegels, frankeerwaarden 10 en 30 cent; c. de in 1957 uitgegeven postzegels met bijslag ten bate van het Nederland sche Roode Kruis, frankeerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent; d. de in 1957 uitgegeven Europapost zegels, frankeerwaarden 10 en 30 cent; e. de weldadigheidspostzegels (kinder postzegels), uitgifte 1957, frankeer waarden 4, 6, 8, 12 en 30 cent. Het geheel uit negers bestaande „AU Star-orkest" van Sammy Price zal tij dens een tournee door Europa ook een aantal uitvoeringen geven in ons land. Op 12, 13, 16 en 25 oktober a.s. speelt het 10 man sterke orkest met onder meer de trombonist J. Higginbotham, de trom pettist Doc Cheatham, de drummer J. C. Haerd en de zangeres Taffy Douglas, resp. in het Concertgebouw te Amster dam, de Brabant Hal in Den Bosch, Ti- voli in Utrecht en in Enschede. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M A. M. Klompé, zal maandag 13 en dinsdag 14 oktober een bezoek brengen aan Friesland, waar zij zich in het bijzonuer zal laten voorlich ten omtrent de situatie in het ontwik kelingsgebied oostelijk-Friesland. 's Maandagsavonds zal de minister ten provinciehuize aanwezig zijn in een vergadering van de provinciale ad viescommissie inzake een sociaal ont wikkelingsplan voor oostelijk-Friesland. De Zuid-Molukse vertegenwoordiging in Nederland heeft, na het bekend wor den van de terugzending naar de repu bliek Indonesia van 37 verstekelingen, tezamen met het hoofdbestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw" te legrammen gezonden aan de minister president en de minister van justitie. In het telegram wordt tegen de terug zending geprotesteerd omdat op grond van betrouwbare inlichtingen vast staat, dat het leven van deze verstekelingen J nu ernstig zal worden bedreigd. de beelden te laten lezen. Al wat Van universiteit aan de Wilhelminasingel. Te der Horst met m beelden en geluiden 3Q uur za) in een plechtige senaats- vertelt, is niettemin aanwezig m de fan- tasie van de toeschouwer. Achter die beelden en geluiden rijzen land en volk op. De vloek der volledigheid maakt hier plaats voor de zegen van de synthe se. In Prjjs de zee vindt de filmkunst haar puurste uitdrukking. Dbg. zitting in het concertgebouw „De Ver eniging'' de rector magnificus, prof. dr. G. W. Groeneveld, de diesrede uitspre ken, waarna de ere-promoties zullen plaats hebben. Na afloop van deze plech tigheid zal er in de foyer van ..De Ver eniging" gelegenheid zijn de doctores honoris causa geluk te wensen. „Ze verslijten me voor een man, die kerkbeelden maakt." Die man is Wim Harzing, beeld houwer en edelsmid te Drieber- gen-Rijsenburg. Zaterdag a.s. wordt hij zestig jaar, temidden van vrouw en kinderen, een mooi huis aan een doodlopend boomrijk laantje, „aardig wat" opdrachten in portefeuille, twee hobby's (Sparrendaal en de or ganisatie) en een artistieke ka mer, waaruit hij links en rechts dossiers te voorschijn haalt, o.a. over zijn grote belangstelling, de liturgie. Inderdaad, een ar tistieke kamer, met een paar eigen beelden, een open haard en enige oude stoelen, waarvan hij er de bezoeker slechts één durft aan te bieden. „Die andere zijn niet te vertrouwen, behalve voor ons, want wij weten hoe we er op moeten zitten. Er is al eens een pastoor door gezakt, met z'n achterhoofd op de vloer. Ze zijn nog van mijn grootmoeder, weet u." De man dus die kerkbeelden maakt. Het zijn er heel wat ge weest in zijn veertigjarige werk periode. Het begon, toen hij van de Academie te Brussel terug keerde en voor zijn ouders, die hun zilveren bruiloft vierden, een klein Heilig Hartbeeld maakte. „Het viel blijkbaar nogal inde smaak, zegt hij er nu zelf van. Er werd althans over geschreven in „Opgang en dat las wijlen pastoor P. Meyer te Voorschoten, die Wtm Harzing vroeg, het beeld op groter schaal na te maken voor het kerkplein van de St. Lau- rentiuskerk. Het staat er nog; wij herinneren het uit onze jeugd en vinden het strak gestyleerd nog steeds mooi. Mevrouw Harzing valt ons bij: „Eerlijk, ik heb nadien nog nooit zo'n mooi Heilig Hartbeeld gezien, maar haar man zegt: „Ik ben er van teruggekomenvan atestijl. We wisten het, want in dezelfde Voorschotense parochiekerk heeft hij na de bevrijding ook twee beelden geplaatst, waarin men de maker van het Heilig Hartbeeld nauwelijks herkent. Die beelden getuigen wel van een persoonlijke stijl en spreken de mensen wel aan „en dat moet ook, zegt hij, zonder overigens op concessies te doelen maar missen iets eigentijds. Neo-barok, heeft men het genoemd en Harzing is het er mee eens. De laatste jaren zoekt hij het in een andere richting; een van zijn zoons ook beeldhouwer formu leert het als een synthese tussen het strakke stylistische en het neo-barokke. Een formulering, die ons niet helemaal bevredigt evenmin als wat Harzing er zelf van zegt: „ritme in vorm, een spel van volume en massa, van licht en schaduw." Maar wij zijn niet tot oordelen bevoegd, te meer niet, omdat we moeten afgaan op foto's, die hij ons toont. Er zijn foto's bij van een van zijn laatste werken, een sportmonument op een binnenplaats van het Kruisherencollege te Amersfoort, dat ons bijzonder bekoort om zijn forse proporties en krachtige lijnen. Het is van een andere Wim Harzing, een nog betere. Hij is er dan ook trots op. ,£>eze opdracht was een gebeurtenis in m'n leven; heel moeilijk, omdat het beeld van alle kanten en zelfs ook van boven gezien wordt. Maar bijzonder boeiend, ook als afwisseling van religieuze werk." We begrijpen het, Harzing wil niet de man zijn, die kerkbeelden maakt, al doet hij het veel, graag en goed. Hij is voorts ook edelsmid en werkt momenteel aan een kruis met kandelaars, die niet op, maar rondom het altaar geplaatst zullen worden. Dit brengt z'n problemen mee van liturgische aard, evenals waarvan hij voorstan der is het losmaken van het tabernakel van de offertafel. Hij kan er boeiend over spreken. Tenslotte z'n hobby's. Het huis Sparrendaal is er een van. Jarenlang heeft hij er voor geijverd, dat het oude gebouw na 1853 enige tijd aartsbisschoppelijke residentie zal worden verbouwd tot representatief gemeentehuis. Z'n andere hobby is de Algemene Katholieke Kunstenaars vereniging. Hij is vele jaren secretaris en enige tijd voorzitter van de groep Beeldende Kunst geweest, totdat hij meende plaats te moeten maken voor jongeren. Maar hij blijft vooral publicistisch voor de groep werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5