SORONG-OLIE dreigt aan lager wal te geraken Voudsten zijn lang niet wat de N.N.G.P.M. ervan verwachtte W» m ■dfr. w Ook de overzeese gebieden achter De stevig Gaulle Erkent Parijs als eerste onafhankelijk Guinea? Veertig jaar Bioscoopbond Italië krijgt m Stevenson hekelt politiek van V.S. raketten Tweede NATO-land na Engeland I Bedrijfsbelang en cultureel besef Westelijke nota's aan Moskou -4 ItSlli NA HET JA-WOORD WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 PAGINA 7 REIS ROND NIEUW-GUINEA mmm nlMk jaar krijgen Missie en Zending een belangrijk bedrag voor hun werk onder de Papoea's en hoewel men niet te veel mag weten uit de keuken van het Gouvernement is het zeker, dat de NN de door het Gouvernement ver strekte „beheerssubsidie" voor het be heer en onderhoud van een deel der Sorongse scholen doodgewoon niet heef. opgenomen, althans in sommige jaren. Toch waren dit zeer aanzienlijke bedra gen. Grote export-order voor Bata Mgr. dr. Alfrink naar de Ned. Antillen Prof. Romme De kerkenbouw moet tijdelijk worden gesubsidieerd Na anderhalf jaar nog geen beslissing Poolse radio staakt godsdienstige uitzendingen MUM Ép Ik i^ÉÉyi M) SENEGAL DE GROTE VERRASSING Benoemingen in het aartsbisdom De Gaulle: „Nu lief zijn en je mond houden" Voorzitter Bioscoop bond ridder Oran j e-Nassau Juvenaat der paters Kapucijnen Duitse kwestie v- Een vrachtschip aan een van de steigers van Sorong. Sorong zegt, denkt aan olie en het is niet toevallig dat de vaste wal meestentijds Sorong- Olie genoemd wordt. Hier heerst de Ne derlands Nieuw-Gulnee Petroleum Maatschappij, N.N.G.P.M. of kortweg N.N. genoemd, een dochteronderne ming van de Bataafse Shell. Met .een begroting, welke die van het Gouvernement in grootte der bedragen overtreft, is ze veruit de belangrijkste onderneming van Nederlands Nieuw- Guinea, heeft ze Sorong-Olie letter lijk geschapen op de plaats waar eens een moeras was. is *n, S°r°nK een uitstekend inge- riu nhuis van „de maat spnappi| dat tevens de malariabe- struding van deze plaats tot taak heeft. De wegen yan Sorong zijn aangelegd door de NN Van tijd tot tijd worden ze met een laag dikke olie bespoten en zijn dan een paar dagen uiterst gevaar lijk voor_ de kleding van jong en oud. De steigers van de NN zijn beter dan die van de marine of het Gouver nement en bieden plaats voor tankers en zeeschepen. De bulldozers, graders, excavateurs en draglines van de NN effenen de ter reinen waar de huizen van de employés worden gebouwd. De politiemannen in hun khaki pak ken zijn in dienst van de NN en niet van het Gouvernement. Men kon een Ujdlanf zonder achterlicht en zonder rijbewijs door Sorong rijden zonder een bonnetje te riskeren. De brandweer is al evenzeer een NN aangelegenheid en werkt met het al lermodernste materiaal. Een academisch gevormde onderwijs deskundige is speciaal voor de kinde ren van de employe's in Sorong geweest om een geschikt schooltype te ontwerpen. Nu is er een school, die al les doet, zowel MO als MULO en waar Sorong meer vertrouwen in heeft dan onderwijsmensen erin kunnen hebben. De bedrijfsschool van de NN leidt jongelieden op in part-time onderwijs en stuurt de pupillen een deel van de week naar de fabrieken. Er is een „Maleise school" voor het lagere personeel, er is een opleiding voor mantri-verpleger aan het zieken huis. Voor de vrijgezellen en de passanten Is door de NN een uitstekende passan- grahan gebouwd waarin klerenkasten met droogapparaten, meubels, koel kasten, ledikanten en een voortreffe lijke keuken welke het eten drie maal daags in de mess opdient. Voor de ontspanning van het perso neel liggen er een stel tennisbanen met kunstverlichting, er is een zwembad aangelegd, er zijn drie sociëteiten en een openluchtbioscoop. Toen het KlamonoveM ten zuiden van Sorong belovend leek, is er een pijplei ding en een dure weg aangelegd. Toen het goedkoper bleek om de verbinding met helicopters te onderhouden liet men de weg doodeenvoudig aan zijn lot over en dat is in de tropen kort maar hevig. Nu worden gehele boorinstalla ties per helicopter vervoerd naar de ontoegankelijkste moerassen van dit land. Een vloot van schepen zorgt voor de verbindingen en voert allerlei wa ren aan welke in de CIVO worden ver kocht. Grote witte tanks bewaren het bloed der aarden en lange lage tankers voeren de gewonnen olie weg- Voor zover er plaats is kan men met de NN meevliegen daar, waar lijntoe- stellen van de KL1VI of de Kroonduif geen verbinding onderhouden. Zieken uit de wijde omtrek van Sorong worden per Catalina, Grum man of per helicopter naar het zieken huis in Sorong vervoerd. Zij worden er vakkundig en liefderijk geholpen, vliegen na hun genezing te rug en krijgen zelden of nooit een reke- Zo zouden we nog een poosje door kunnen gaan, want in Sorong beteken de tot voor kort de NN alles en het Gouvernement zo goed Ms niets. Er zijn evenwel een tweetal dingen welke zelfs de NN niet heeft gekund: bomen doen groeien in Sorong en exploiteerbare hoeveelheden olie vin den. Er is concessie verkregen op aan zienlijke delen van Nieuw-Guinea. Gro te gebieden zijn per vliegtuig in kaart gebracht en door geologen onderzocht. Talrijke terreinen schenen aan alle voorwaarden voor de aanwezigheid van olie te voldoen de olie zelf bleef on vindbaar. Boringen zijn op allerlei plaatsen begonnen en hebben zelden iets opgeleverd. Bij Mogoi en Wasian leek een be langrijk veld gevonden: een pijpleiding en een straatweg werden aangelegd naar Steenkool, waar een haven kwam voor flinke tankers. Maar het veld is minder rijk dan men verwachtte. Nu is er nog een boring bij Mingo in het Mamberamogebied aan de noordkust, maar wie heeft er nog hoop? In 1956 is de overeenkomst tussen Gouvernement en NN opnieuw aange gaan voor een periode van 75 jaar. De veel vernomen opmerking dat de con cessie-termijn in 1960 eindigt is dan ook onjuist. Maar wel is merkbaar dat de NN op een sterke inkrimping van uitga ven aanstuurt. Er vallen al heel wat ontslagen in Sorong en een stuk of ne gen Indonesische gezinnen worden naar Singapore gebracht in een poging om deze mensen te repatriëren. Lukt het, dan zullen er nog heel wat volgen, want in Sorong zitten nog vele van de ze mensen. Wat dan het lot van Sorong zal worden is niet moeilijk te voorspel len. Het is denkbaar, dat andere belan gen hier een tehuis zullen vinden. De International Nickel heeft veel be langstelling getoond voor het nikkel van Salawati en Waigeo. Honder den bodemmonsters zijn onderzocht, dikke rapporten zijn geschreven, ge ruchten zijn er legio, maar over het werkelijke resultaat tast men hier nog in het duister. Volgt een soortgelijke verschuiving niet en dat zullen we spoedig genoeg ervaren dan zal Sorong langzaam terugvallen tot een flinke kampong, omdat niet mag wor den aangenomen dat hier een stad zal worden in stand gehouden op de wijze van Hollandia, welks economie uitsluitend drijft op de Nederlandse begrotingsbedragen. Deze terugval van Sorong zal ook zijn weerslag doen voelen in de economie van het land en werkloosheid van ver schillende bevolkingsgroepen betekenen. Wat dit voor de Papoea inhoudt hebben we in een vorige bijdrage bij Babo al gezien: losgeslagen van de traditie, ontwricht uit het kampongverband, ge wend geld te verdienen en nu plotse ling van deze mogelijkheid beroofd zal de Papoea verpaupering en armoede niet kunnen ontgaan. Het zou een onjuist beeld geven wan neer een nog zo summier beeld van Sorong zich tot de NN zou beperken. Aan de overkant van Sorong-Olie, ach ter Poeloe Dynamiet, ligt Sorong-Doom, de zetel van het bestuur over de on derafdelingen Sorong en Radjah Am- pat. Omdat op de concessiegrond zelfs feen recht van opstal kan worden ver regen, wilde en kon het Gouverne ment op de wal niet bouwen, maar vestigde zich op Doom. Hier staat een ongelukkige pasangrahan met onsma kelijke mandigelegenheid, waar de gou vernementsambtenaren hun verblijf kunnen opslaan, wanneer ze hier opont houd hebben. Ook staat hier een zieken huisje, maar een lid van de South Pa cific Commission noemde dit het meest onhygiënische ziekenhuis van de South Pacific. De resident is naar Manokwari ver huisd en het kantoor van HPB steekt niet bepaald gunstig af bij de nieuwere Chinese toko's. Er is op Sorong-Olie een stukje uit de concessie gelicht en hierop bouwt het Gouvernement Remoe. Hier zullen de ambtenaren in stenen huizen worden ge huisvest, hier zal de politie haar intrek nemen, hier staat al een ruime stenen kerk van de Zending. In deze wonderlijke maatschappij heeft de Missie een te wonderlijke rol gespeeld om ze niet in het kort te me moreren. Omdat het Gouvernement op conces siegrond niet bouwt, heeft het hier nooit een school gezet. Om redenen, welke ons hier niet ver der interesseren heeft ook de Zending der Nederlands Hervormde Kerk het verstrekken van onderwijs in het ver leden hier nagelaten. De missie meende echter de kinderen niet zonder meer te mogen laten lopen in het vertrouwen, dat de NN wel voor neutraal onderwijs zou zorg dragen. De NN bouwde iets, de Missie bouw de iets alles heel provisorisch en sim pel, maar er kwam onderwijs. Uiter aard ging niet alleen de katholieke jeugd ter schole, maar ook andersden kenden kwamen zich aanmelden: Pro testanten, Islamieten, Boeddhisten en heidenen, het vond alles een plaatsje in dit onderwijs. Het Gouvernement vergoedde de bouw van een paar lokalen, subsidieerde sa larissen en leermiddelen van twee mis siescholen en liet de rest rustig door het vicariaat bekostigen. Wel is later een huurvergoeding in het vooruitzicht gesteld, maar de grote kapitaalsuitga ven van kleuterschool en Mulo C, de salarissen, de noodzakelijke interna ten, alle reparaties aan gebouwen en terreinen, een uitgave van tonnen, het is alles ten laste van de Missie geble ven. In de laatste tijd ontwikkelt de gang van zaken zich heel wonderlijk. Nu een deel van de concessie is vrijgegeven, bouwt het Gouvernement in Sorong- Klademak schoollokalen voor de Zen ding en voor zichzelf. Het heeft de han den hieraan zo vol, dat aan de Missie niet gedacht kon worden. Pas toen bleek dat er drie lokalen overbleven, werden deze aan de Missie aangeboden om een deel van de Europese Lagere School daar onder te brengen. De Missie heeft immers nog haar eigen oude lokalen in Kampong Baroe! Dat deze donker en van een onbruik baar formaat zijn, dat de L.S.A. nu meer dan tien kilometer verwijderd is van de woonplaats der Nederlands-spre kenden, dat het personeel der school voor het grootste deel slecht behuisd is, het telt alles niet mee. Men erkent heel platonisch de ver diensten van de Missie voor het onder wijs in Sorong, maar is niet bereid om deze gelijk te berechtigen met de bei de andere groeperingen onder het wran ge motto: Het Gouvernement heeft hier nooit om gevraagd". A. B. H. Tijdens een schoenenbeurs in Zwit serland zijn de Nederlandse Bata Schoenenfabrieken er in geslaagd ex portorders ter grootte van 1.327.000 paar schoenen af te sluiten. Hierdoor heeft Bata Nederland vaste voet ge kregen op enkele nieuwe markten. Bovendien is de werkgelegenheid in de fabrieken te Best belangrijk uitgebreid. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. I. Alfrink, heeft van de r.-k. ge meenschap op Curagao een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de plechtigheden en festiviteiten ter ge legenheid van de bevestiging van het bisdom Willemstad in de Ned. Antil len. Deze zullen worden gehouden op 18 en 19 oktober. Mgr. Alfrink heeft de uitnodiging aanvaard. Bij de algemene, politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer heeft prof. Romme (K.V.P.) een dringend pleidooi gehouden voor de tijdelijke subsidiëring van rijkswege ter overbrugging van de financieringslasten voor de bouw van nieuwe kerken. Hij vroeg aan de rege ring of het niet redelijk was, dat er thans een beslissing wordt genomen terzake van de conclusie die de com missie-Sassen reeds anderhalf jaar ge leden aan het kabinet heeft medege deeld. Deze commissie is eenstemmig van oordeel geweest, dat deze subsi die niet kan worden gemist. Hij stelde deze kwestie als een voor beeld van zaken die boven de ma teriële problemen uitkomen, omdat zji de meest elementaire geestelijke nooc van ons volk betreffen. Hij kritiseerde het feit dat juist over dit soort zaken in de Troonrede met geen woord is gé- sproken. De Poolse radio-omroep zal zijn gods dienstige uitzendingen moeten stopzet ten. De voorzitter van de Poolse radio commissie zegt in een verklaring, dat „deze maatregel niet de bedoeling heeft godsdienstige en andere conflic ten te accentueren, maar juist de toe nadering van land en volk te bevorde ren," aldus meldt het K.N.P. De maatregel, zo zegt hij, is in over eenstemming met het beginsel van scheiding van Kerk en Staat. De Kerk bezit aldus algehele vrijheid binnen het raam van haar kerkelijke organisatie. De Staat echter, die allerlei gezindten verenigt, kan en mag geen voorrechten verlenen aan een bepaalde groep, zelfs al is deze de grootste. (Polen is voor meer dan 90 pet katholiek). Dit zou in strijd zijn met het beginsel van de ver draagzaamheid voor de verschillende gezindten, die in onze maatschappij leven. „Zelfs bij het uitzenden van de mid dernachtmis stuitten wij op bezwaren van de kant van andere kerkgenoot schappen. Om de objectiviteit geen ge weld aan te doen zullen wij van de godsdienstige uitzendingen moeten af zien," 8ldus de voorzitter van de radio commissie. Adlai Stevenson, de voormalige De mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft in een rede te Los Angeles de Amerikaan se politiek in het Verre Oosten gehe keld. „De houding van de Verenigde Staten in de Quemoy-crisis is zelfs niet bevorderlijk voor het bedwingen van het communisme", zo verklaar de hij, „maar wekt sympathie voor communistisch China en twijfel aan de redelijkheid van de Verenigde Staten". De Italiaanse minister van defensie, Segni, heeft in de Kamer van Afge vaardigden meegedeeld dat Italië „te zijner tijd" raketten voor middelgrote afstand zal krijgen. De startbanen zul len onder uitsluitende controle van de Italiaanse regering blijven. Italië is het tweede land in West- Europa dat raketbases krijgt. Engeland heeft reeds eerder toegestemd in plan nen om Amerikaanse raketbases op zijn grondgebied toe te laten. In antwoord op vragen van commu nistische afgevaardigden antwoordde Segni, dat Italië zich paraat moet hou den tegen „de aanvalswapens die ons land elk ogenblik kunnen treffen en die zijn opgesteld in bepaalde buur staten en staten die niet onze buren zijn". „Zij zijn bedoeld tegen Amerika", in terrumpeerde de Nenni-afgevaardigde Paolo Angelino. „Zjj zijn raketten voor de midden afstand en vormen geen bedreiging voor Amerika, omdat zij niet zover reiken", aldus Segni. „Zij vormen een directe be dreiging voor ons". - A Advertentie ZOMER-GRIEP WINTER-GRIEP Jarenlange ervaring heeft bewezen dat u zich op Aspirin kunt verlaten. Aspirin biedt een maximum aan pijnstillende, heilzame werking ook bij griepiedere griep. Het Bayerkruls op leder Aspirin tablet is. een ga rantie voor echtheidzui verheid en konstante sa menstelling. Geen Aspirin zonder Bayerkruis. GEDEPONEERD HANDELSMERK De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de zeereerw. heer E. Th. J. Hol als pastoor te Terborg en benoemd tot pastoor aldaar de zeer eerw. heer F. X. M. van Blaricum, tot pastoor te Wierden de zeereerw heer D. A. van Leur, rector van het St.-Elisa- bethgasthuis te Arnhem en tot pastoor te Bentelo dr. K. L. Reekers, secretaris van het aartsbisdom. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Hoewel nog niet uit alle gebiedsdelen van zwart Frans Afrika de volledige uitslagen van het zondag j.l. gehouden referendum binnen zijn. staat het vast dat met uitzondering van Guinea de overige gebieden alle met zeer ruime, deels zelfs overweldigende meerderheden van de opgekomen stem mers zich voor de nieuwe grondwet hebben uitgesproken, hetgeen in hun geval betekent: voor de gemeenschap met Frankrijk. Het meest verrassend is de uitslag in Senegal (volgens de voorlopige uitslag: 772.000 ja's en ruim 21.000 neens), in welks hoofdstad Dakar generaal De Gaulle op zijn jongstleden Afrikaanse propaganda-tournêe op de luidruchtigste vijande lijke manifestaties was gestoten. Thans blijkt hoezeer deze het werk zijn geweest van een zeer kleine minderheid. De uitslag in Senegal gold een week geleden te Parijs nog als onzeker. Als zeer onzeker gold verder de uitslag in het Nigergebled, waar de voorzitter van de gewestelijke rege ringsraad, de heer Djibo Bafeary, zich voor het neen en dus voor het nemen van de onafhankelijkheid had verklaard, maar tegen deze stellingname ging onmiddellijk een deel van zijn partij in oppositie. Voor wat het Niger- gebied betreft nu luidt de voorlopige uitslag als volgt: ruim 363.000 ja's en ruim 100.000 neens. De Nederlandse Bioscoopbond be staat vandaag veertig jaar en het feit zal worden gevierd met een receptie en morgen met een gala voorstelling. En ter gelegenheid van het feest is een jubileumnummer ver schenen van „Film", het officiële or gaan van de bond. De Nederlandse Bioscoopbond is een bedrijfsorganisatie, die de econo mische belangen van de leden im porteurs en bioscoopexploitanten be schermt. Zij doet dat op een wjjze en in een samenstelling, die men uniek mag noemen in de wereld van de film. Hoe wel de leden behalve collega's ook el- kaars concurrenten zijn, hebben de stichters van de bond veertig jaar ge leden duidelijk ingezien, dat een orga nisatie met strikte en strenge regle menten de juiste oplossing zou kunnen bieden om recht en onrecht van el kaar te scheiden, de individuele leden te beschermen, waar het nodig was, en een gang van zaken in stand te houden, die het algemeen bedrijf ten goede kan komen. De gesloten gemeenschap die Een luchtopname van Sorong. Ov een stuk latid, dat nog niet zo lang geleden een moeras was, is een semi-permanenie stad verrezen, die haar ontstaan dankt aan en wier lot is ver honden met de Nederlandse Nieuw-Guinea Petroleum Maat- schappij. Zonder de N.N.G.P.M. zakt Sorong terug tot het niveau van een kampong. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoop bond te Amsterdam, wonende te Sneek De onderscheiding zal worden uitgereikt door de staatssecretaris van O. K. en W., mr. B. G. A. Höppener. Sedert 1 september hebben de paters Kapucijnen te Oosterhout (N. Br.) een Juvenaat geopend voor de opleiding van hun lekebroeders. Na voleindiging van de lagere school kunnen jongens worden opgenomen, die zich geroepen voelen om als lekebroeder in het vader land of de missie te gaan arbeiden. Zij zijn voorlopig ondergebracht bij het de bond is, maakte maatregelen mo- felijk, die een grote veiligheid van za> en doen garanderen. Hoe nuttig het verworven inzicht heeft ingewerkt op het film- en bioscoopbedrijf in Neder land, wordt pas duidelijk waarneem baar als men het doen en laten van de Bioscoopbond vergelijkt met het doen en laten van buitenlandse orga nisaties, die aanzienlijk minder hecht en soms bijzonder los in elkaar zitten. Niet alleen van binnen, ook naar bui ten toe demonstreert zich de macht van de bond, als het bijvoorbeeld gaat over vermakelijksheidsbelasting, over tegenstrevende plannen van buitenland se leveranciers. Dank zij de sterke organisatie, kon de bond ook een feno meen zijn, dat tot samenwerking kon geraken met de overheid, hetgeen overigens pas na de oorlog is bereikt, onder meer ten aanzien van de uitvoe ring van de Bioscoopwet. Intussen: de bedrijfsorganisatie, die de bond allereerst is, verhandelt goederen, die behalve economische ook culturele aspecten vertonen. De film is een cultuurgoed geworden en daar dient zelfs de hardste zakenman rekening mee te houden, ook als hjj het liever niet zou doen. De leiders van de bond nu hebben dit inzicht na de tweede wereldoorlog verworven. Voordien huldigde men in brede kring het standpunt dat een film naar een goed boek gemaakt, ipso facto een goede film moest zijn. Een ander adagium was: een goede film is een film waarbij de mensen het in hun broek doen van het lachen. Die tijden zijn lang voorbij voor, laten we zeg gen een respectabel aantal leden van de bond. In het jubileumnummer staat te lezen, „dat bij de vervulling van de taak die de bond te wachten staat meer nog dan voorheen ge streefd moeten worden naar een voortdurende synthese van haar kunstzinnige, sociale en commerciële betekenis Dit parool kan de bond beter nako men door een positieve cultuurpolitiek (die meer dan eens gedemonstreerd is) dan door een negatieve houding, die al leen maar uit protest en verweer be gaat, als aanvallen uit culturele regi onen direct of zijdelings de commerci ële kanten van het bedrijfsleven tena schenen te komen. Een helder besef in deze zaken kan alleen maar voordelen opleveren in alle milieus waar de ont- gymnasium der paters in Oosterhoutwikkeling van de film met belangstel' en volgen voor hun vorming de daarbijling wordt gevolgd. De geenszins verrassende afschei ding van Guinea, een der rijkst door de natuur bedachte gebieden van Frans Afrika, wordt te Parijs natuur lijk als een betreurenswaardige schoonheidsfout gevoeld aan de overi gens voor De Gaulle zo triomfante lijk geslaagde onderneming van het referendum. Morgen zal de heer Se- kou Touré te Konakry plechtig de on afhankelijkheid van Guinea proclame ren. Men kan zich de vraag stellen of Frankrijk de grote elegance zal hebben om als eerste officieel en ju ridisch de onafhankelijkheid en de soevereiniteit van de nieuwe staat te erkennen. Met het erkennen van de afscheiding en het onverwijld trek ken van de daaruit voortvloeiende praktische consequenties heeft het geen dag gewacht. Volgens een reeds dagen voor het re ferendum door de regering te Parijs opgesteld program is een speciale Fran se afgezant, de heer Risturecci, te Konakry gearriveerd om met de Gui- nese regering de liquidatie te regelen van de administratieve banden die het gebied met Frankrijk verbonden. Bin nen twee maanden zal het door de Franse staat in Guinea gestationeerde personeel, civiel en militair, het land verlaten hebben. De mogelijkheid is voorzien dat leden van het Franse per soneel, dat tot dusverre in dienst was van het semi-autonoom bestuur van het fewest, als technische raadslieden ter eschikking van de Guinese regering blijven. Een logisch gevolg van de afschei ding is natuurlijk ook, dat Frankrijk niet langer het budget van Guinea zal „sub sidiëren", terwijl de invoer in Frank rijk van goederen uit Guinea voortaan onder de algemene Franse douaneta- rievenregeling gaat vallen, met op zijn best toepassing van de meestbegun- stigingsclausule. Naar de Parijse pers uit Konakry meldt, verlopen de con tacten tussen Sekou Touré en de spe ciale Franse regeringsvertegenwoordi ger volkomen correct en zelfs bemin nelijk, terwijl ook publiekelijk in Gui nea's hoofdstad van enig vijandig of onvriendelijk vertoon jegens de Fran sen aldaar geen sprake is. Sekou Touré zelf heeft overigens en kele dagen voor het referendum ver klaard, dat zijn land in de Franse franc-zone wenst te blijven, met Frank rijk wenst te blijven samenwerken, en, in het algemeen, gebruik hoopt te kun nen maken van de in de nieuwe Franse grondwet geboden gelegenheid tot het aangaan met Frankrijk en de gemeen schap van een overeenkomst van asso ciatie. Het „Franse onderwijs" en de „Franse cultuur" zouden in Guinea be stendigd blijven. In verschillende Parijse bladen, waaronder de „Monde", zijn commen taren verschenen van de strekking, dat het wijs zou zjjn van Parijs om het de onafhankelijkheid gekozen hebbend Gui nea niet rancuneus maar zo enigszins mogelijk genereus tegemoet te treden. Daarbij is er de aandacht op geves tigd dat in gebieden als bijvoorbeeld Senegal en Nigerië, hoewel deze mo menteel de gemeenschap hebben geko zen, de solidariteit met Guinea zich on getwijfeld in daden merkbaar zal ma ken voor Frankrijk wellicht niet aan genaamindien dat gebied tengevolge van de gekozen onafhankelijkheid in ern stige moeilijkheden terecht zou komen. Ook is opgemerkt dat in de ogen van inheemse politieke kopstukken, en daar onder de zeer invloedrijke heer Seng- hor en „geëvolueerde minderheden" m een aantal van de gebieden, die thans voor de gemeenschap hebben geopteerd, deze gemeenschap slechts een etappe zal kunnen zijn waarin ook zjj zich voorbereiden op het stadium van „on afhankelijkheid in associatie". Generaal De Gaulle's regering zal echter zeker willen vermijden de indruk te vestigen door een al te genereus tegemoet tre den aan een associatie zoekend onaf hankelijk Guinea, dat „afscheiding" eigenlijk evenzeer loont als „trouw blij ven". De gebieden, die de gemeenschap hebben gekozen, rest het nu nog te bepalen in welke vorm zij deze ge meenschap wensen te beleven. De grondwet Iaat hun daarbij de keus, of hun huidige status te behouden van overzees gebied, deelgenoot van de Franse republiek, of een overzees de partement te worden van de republiek, of uit te treden nit de republiek om al dan niet gegroepeerd zelfbesturende democratische staten te worden, die met Frankrijk de buitenlandse politiek, de defensie, de munt, de economische politiek gemeenschappelijk voeren, en behoudens particulier akkoord ook de controle over de justitie en het hoger onderwijs. De V.S., Engeland en Frankrijk heb ben in gelijkluidende nota's aan de Sov jet-Unie het Westduitse voorstel voor vorming van een vier-mogendhedencom- missie ter bespreking van de hereni ging van Oost- en West-Duitsland door middel van vrije verkiezingen onder schreven. Zij verwierpen een Oostduits plan om een Duits vredesverdrag door vertegenwoordigers van de Oostduitse en de Westduitse regering te laten uitwerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7