Nog deze maand een begin met terugtrekking van troepen uit Jordanië en Libanon Prins Bernhard in Architect contra Maastricht Rapport van Hammarskjöld programma Zuidlaardermarkt in voorbereiding Zware nederlaag van briljant Feijenoord tegen F.C. Köln Geschil bij restauratie van schouwburg Luxemburgse zege in Zweden Krimpen van pijn Nederland loot niet bepaald gunstig Ingedeeld bij o.a. Russen en Bulgaren Miljoen gulden voor het Van Schaikfonds Courses Hilversum wer bij uw kantoorboekhandelaar PAGINA 9 WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 Landbouwbeurs groeit gestadig uit Sterren" stralen tevergeefs Europese voetbalbeker Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie nieuwe, duidelijke toespelingen gemaakt, dat de V.S. de Chinese nationalisten zullen trachten te overreden, hun strijdkrachten van Quemoy en Matsoe terug te trekken als de Chinese communisten zouden instemmen met een be stand in de Straat van Formosa. Hij liet er in feite weinig twijfel over bestaan, dat de Amerikaanse regering er in sterke mate op vertrouwt dat zij Tsjang Kai Sjek tot de evacuatie zal kunnen brengen. Schaak-olympiade Examens kleefband kleefband De traditionele Zuidlaardermarkt, da grootste paardenmarkt van West-Euro pa, die op de derde dinsdag in oktober voor de 755e maal wordt gehouden zal naar verwacht wordt ook dit jaar weer groot zijn en een enorme stroom van bezoekers trekken. Daar voegt zich dan de laatste tien jaren de landbouwbeurs bij, welke beurs in de naoorlogse jaren is uitgegroeid tot een beurs van inter nationale betekenis, met standhouders uit Engeland, België en Duitsland. Om alle bezoekers het vorige jaar kwa men 150.000 belangstellenden naar Zuid laren op te kunnen vangen wordt mo menteel in dit Drentse dorp hard ge werkt aan de verbetering van de toe gangswegen. De ervaring is, dat men op de dag van Zuidlaardermarkt voetje voor voet je voortgedrongen wordt, een stap vooruit, twee achteruit. Daarom is be sloten dit jaar een eenrichtingsverkeer voor voetgangers in te stellen! Aan de Zuidlaardermarkt is dit jaar voor het eerst ook een ponymarkt ver bonden. De tiende landbouwbeurs zal maandag 20 oktober officieel geopend worden door drs. J. H. van der Kwast, directeur-generaal voor nijverheid en handel van het ministerie van econo mische zaken, evenwel nog niet in een permanent beursgebouw, maar de plan nen liggen klaar en aan architect G. Rietveld uit Utrecht, de ontwerper van o.a. het Nederlands paviljoen op de Ex po, is opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een beursgebouw. Woensdag 22 oktober zal een werktui gendag worden gehouden onder leiding van ir. P. W. Bakker Arkema, rjjks- landbouwconsulent te Wageningen. Uiteraard zullen ook dit jaar weer autobusondernemingen naar en van Zuidlaren in pendeldienst rijden. Fejjenooru krijgt aan zijn av„ndwed- strjjden een belangrijke bijverdienste. Het heeft woensdagavor, opnieuw be- wezen tussen acht en tien uur voortref- 1 felljk te kunnen voetballen. Na het in drukwekkende duel met Barcelona heb ben dit keer vijfentwintigduizend „fijn proevers" volop genoten van het treffen tussen hun favorieten en de spelers van F.C. Köln voor het toernooi om de Vriendschapsbeker. De laatsten zegevier den met 2-5, maar deze cijfers geven de verhouding bijzonder slecht weer. Feijenoord was gisteravond namelijk inderdaad een team met „sterren". Spe lers als Meijers, Van der Gijp en Wal- liout waren een attractie voor het pu bliek. Zij inspireerden hun teamgenu- ten tot grootse daden. Vooral voor rust. j Feijenoord speelde toen sterk aanval- I lend en bracht de Duitse verdedigers j herhaaldelijk in paniek. Alleen keeper Ewert had geen ontzag voor de enorme kogels van Meijers, Schouten en Van der Gijp. Met briljante saves maakte hij De Munck, als toeschouwer op de tribune, duidelijk dat FC Köln er na zijn ver trek wat de keeper betreft niet op ach- i teruit is gegaan. De Duitsers, die even eens knap voetbal speelden, waren heel wat gelukkiger met hun schoten. Kort voor rust werd Pieters Graafland twee maal gepasseerd door linksbuiten Fen- i del. Ruim tien minuten na de hervat ting bereikte de strijd een climax Eerst kopte Van der Gijp de bal uit een voor zet van Moulijn in gestrekte houding langs Ewert, direct hierna bracht Fendel de stand op 1-3. Maar nauwelijks twee minuten later knalde Moulijn Feijen- oords tweede treffer in het Duitse net. Een ongeoorloofde tackle van back Ker- kum ontnam Feijenoord alle moed. Linksbinnen Sturm mocht een strafschop nemen. Hij schoot feilloos raak. In de laatste minuten scoorde rechtsbuiten Brungs via de paal het vijfde Duitse doelpunt. In het Staatsblad is gepubliceerd het K.B. van 15 september 1958, houdende vaststelling van een nieuw reglement voor de examens ter verkrijging van een middelbare akte. Volgens de nieuwe regeling zullen universiteiten en hogescholen aan hen, die zich in dagstudie op het examen voor een middelbare akte willen voor bereiden, daartoe de gelegenheid kun nen geven, terwijl in dat geval ook het examen door een commissie, bestaande uit docenten van de betrokken univer siteit of hogeschool, zal worden afge nomen. Hierbij blijft het karakter van staats examen gehandhaafd, wr.arbij de uni versitaire commissie uiteraard aan het zelfde examenprogramma gebonden zal zijn als de algemene commissie, die hen zal examineren, die zich op andere wijzen dan aan een universiteit of ho geschool op het examen hebben voor bereid. Het beginsel van het afleggen van een gedeelte van het examen in de vorm van tentamens, zoals aan de in stellingen voor hoger onderwijs gebrui kelijk is, zal niet slethts bij de exa mens voor de universitaire aktecom missies kunnen worden toegepast, doch eveneens bij de examens voor een on gesplitste of een b-akte, door de alge hele commissie af te nemen. Door de universitaire aktecommissies zullen zij, die zich daartoe aan de be trokken instelling voor hoger onder wijs hebben voorbereid, eveneens kun nen worden geëxamineerd ter verkrij ging van een bij een middelbare akte behorend bewijs van pedagogische en didactische voorbereiding. De heer W. J. Sandhövel, die naar aan leiding van een geschil met de gemeente Maastricht over het verrichten van ar chitecten-werkzaamheden aan de stads schouwburg op 23 augustus van het vo rig jaar, zijn door de gemeente verstrek te opdracht beëindigd zag, heeft bij de commissie geschillen van de maatschap pij tot bevordering der bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten, een ver zoek ingediend de gemeente Maastricht bij scheidsrechterlijk vonnis te veroor delen tot betaling van een bedrag van f 31.830. Dit zou het pro resto verschul digd honorarium zijn. De gemeente heeft daartegenover ge steld, dat de gemeente in dit geval ten gevolge van „wanprestatie van de ar chitect" schade heeft geleden, welke be groot is op f 153.751,74. De gemeente wil nu het geschil even eens opdragen aan de beslissing van scheidsmannen, en B. en W. hebben daarom aan de raad voorgesteld aan ge noemde geschillencommissie van de B.N.A. te verzoeken een beslissing in dit geschil op zich te nemen. Voor het toernooi om de Europese voetbalbeker is te Gothenburg de wed strijd IFK Göteborg-Jeunesse Esch Sur Elzette (Lux.) gespeeld. De Luxemburg se ploeg won de ontmoeting met 1-0, een stand, die bij de rust reeds was bereikt. Aangezien de eerste wedstrijd in een zege van 2-1 voor de Zweden was ge ëindigd en het doelpunt-gemiddelde thans 2-2 is zal een derde wedstrijd de beslissing moeten brengen. Hij verzekerde de Chinese communis ten op ongewoon omstandige wijze dat het duidelijk volkomen onpraktisch en verkeerd zou zijn hun te vragen van iet gebruik van geweld in de Straat van Formosa af te zien als zij door de natio nalisten werden aangevallen. Hij liet er ook geen twijfel over bestaan, dat een afzien van geweld voor beide par tijen zou moeten gelden. Waarnemers constateerden een ze ker optimisme in de uitlatingen van de minister. Hij scheen de mening van andere functionarissen te beves tigen, dat de toestand in de Straat van Formosa zich vanzelf zal stabi liseren. Dulles is blijkbaar van oor deel dat deze ontwikkeling kan wor den gesteund als de lopende Chinees- Amerikaanse onderhandelingen te Warschau op ambassadeursniveau worden voortgezet, zonder dat er po gingen worden gedaan om te komen tot een spectaculair gesprek tussen hem en premier Tsjoe En Lai. De besprekingen in Warschau, die giste ren zijn voortgezet, zullen zaterdag worden hervat. Hoewel hij er de nadruk op legde, dat de Amerikaanse politiek tegenover Chi na geen wijziging heeft ondergaan, noemde Dulles deze politiek toch be weeglijk. Volgens hem zou „ij kunnen worden aangepast aan de situatie waar voor de V.S. komen te staan. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de vertegen woordiger van nationalistisch China, dr. Tsjaag Ting Foe, verklaard, dat de Chinese nationalisten de eilanden voor het Chinese vasteland nimmer hebben gebruikt voor landingspogingen in het eigenlijke China en dat de aldaar op gestelde artillerie uitsluitend is gebruikt ter beantwoording van beschietingen door het kustgeschut der Chinese com munisten. „Wij hebben deze eilanden altijd oe- zeten en wjj hebben ze niet met wapen geweld veroverd. Zij hebben een aan zienlijke strategische waarde en hun po litieke betekenis is buitengewoon groot. Deze eilanden zijn voor ons, wat Ber lijn is voor West-Duïtsland", aldus dr. Tsiang. Dr. Tsjang zei ook dat er „sommi gen zijn, die er bij mijn regering op aandringen de eilanden, „ter wille van de vrede", op te geven" „Doch wij hebben bevonden, dat een politiek van toegeven geen baten oplevert. De eet lust van de vijand neemt toe, naarmate hij meer voedsel krijgt. Wij zullen het gehele gebied, waarover wij gezag uit oefenen, verdedigen", aldus de verte genwoordiger van nationalistisch China. Dr. Tsjang besloot: „Wij hebcn geen reden, om onze broeders op het Chinese vasteland te bestrijden, doch wanneer zij, zoals het Hongaarse volk twee jaar geleden, in opstand komen en onze hulp inroepen, zullen wij schouder aan schouder met hen strijden, om hun vrij heid te bevechten. Dit is ons program ma voor de herovering van China, niets meer en niets minder," aldus de natio- nalistisch-Chinese afgevaardigde. Vragen voor deze rubriek moeten worden pericht eon de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening meedat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te paan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieoen. Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheken en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. lijkheden er bestaan voor zijn 16- jarige zoon om tot kok te worden opgeleid. Op sommige ambachtsscholen wordt een opleiding tot kok gegeven, omdat de koksopleiding in het algemeen kan geacht worden te behoren tot het lager nijverheidsonderwijs. Richt u zich daarom eens om inlichtingen tot de di recteur van de voor u aangewezen am bachtsschool, bijv. de R.K. Ambachts school te Haarlem. Er zijn ook koksopleidingen (wellicht van hoger niveau) verbonden aan de Kath. Middelbare Hotelvakschool te Maastricht en de Horecaf Vakschool te 's-Gravenhage. Voor de opleidingen al daar is minstens een Mulo-diploma ver eist. Dinsdagmiddag is te München het 13e FIDE-landentoernooi officieel ge opend. Nadat de ongeveer 200 schakers uit 36 landen in het raadhuis waren ontvangen, opende de voorzitter van de FIDE (Internationale Schaak Federatie) in het Duits museum officieel het toer nooi. Vervolgens legden drie vertegen woordigers van de deelnemende landen de olympische eed van de schaakspelen af en daarna geschiedde de loting. Deze had het volgende resultaat; Groep 1: 1. Frankrijk, 2. Ierland, 3. Denemarken, 4. Porto Rico, 5. Rusland, 6. Nederland, 7. Oostenrijk, 8. Bulga rije, 9 Italië. Groep 2: 1. V.S., 2. Noorwegen, 3. Iran, 4. Finland, 5. Israël, 6. Zuid-Afrika. 7. West-Duitsland, 8. Spanje, 9. IJsland. Groep 3: 1. Hongarije, 2. Argentinië, 3. Engeland, 4. Schotland, 5. Libanon, 6. Oost-Duitsland, 7. Philippijnen, 8. Colum bia, 9. Polen. Groep 4: 1. Portugal, 2. Joegoslavië, 3. Canada, 4. België, 5. Tsjechoslowakije, 6. Tunesië, 7. Zwitserland, 8. Zweden, 9. Griekenland. De drie best geplaatsten van elke groep gaan over naar de finalegroep. De Nederlandse ploeg, bestaande uit dr. M. Euwe, J. H. Donner, L. Prins, H. J. Kramer, C. B. van den Berg en F. Roessel, krijgt het niet gemakkelijk. In de eerste groep heeft Nederland niet alleen Rusland als sterke tegen stander getroffen, ook Bulgarije dit land is gedoodverfd als finalist Oostenrijk en Denemarken zullen het onze spelers zeer moeilijk maken. De Chinees Chao Ching Kuei verbe terde tijdens wedstrijden te Hongkong het wereldrecord tweehandig stoten in de zwaarmiddengewichtklasse door 176.5 kg omhoog te brengen. Het oude record stond sedert december 1956 op naam van de Amerikaan George met 176 kg. Ruim een miljoen gulden zijn in de loop van de laatste twaalf jaren door leden van de K.A.B. gestort in het Ka nunnik van Schaikfonds, het priester- studiefonds voor jongens uit katholieke arbeidersgezinnen. Dinsdagmiddag werd de miljoenste gulden ten burele van het fonds in het Huis van de Arbeid te Utrecht afge dragen door de agent A. Budde als ver tegenwoordiger van de K.A.B.-afdelin gen St. Jozef en St. Paulus te Utrecht. Zulks geschiedde met enige plechtig heid, waarbij o.m. het woord werd ge voerd door de voorzitter van het pries ter-studiefonds rector J. J. Doesburg, die van de gelegenheid gebruik maak te er op te wijzen, dat de K.A.B. niet uitsluitend materiële belangen voorstaat maar ook terdege oog heeft voor de geestelijke waarden. De voorzitter van het centraal be stuur van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis verklaarde zich evenzeer verheugd over de bereikte resulta ten van de K.A.B.-instelling, waar op men terecht trots mag zijn. Naar wij neg vernemen heeft het mgr. van Schaikfonds sinds de bevrijding rond twaalfduizend uitkeringen verricht, waarbij voor een bedrag van bijna een miljoen gulden voor de opleiding van priesterstudenten werd uitgekeerd. AMSTERDAM, 30 sept. Kand. ge neeskunde II: G. v. d. Bijl (Leiden), M. R. Dandrieu (Bandung), A. R. Frijling (Gasselternijveen), A. L. Heimans, C. P. v. d. Smagt, T. J. B. M. Snels (Amster dam), U. I. Loeb (Jerusalem), E. J. F. Notermans (Batavia), mej. R. M. Sig- loch (Stuttgart). GRONINGEN, 30 sept. Kand. ge neeskunde II a: mevr. A. Bosch-Sukacz, Groningen, mej. M. Bartstra, Soest, mej. A v. d. Wielen, Zutphen, mej. M. J. Heertjes, Delft en de heren E. C. Smit, Den Haag, B. J. Graatsma, Sneek, P. K. Lund, Oslo en N. G. Huisman, Almelo. AMSTERDAM, 30 sept. Kand. po liticologie J. W. Boers te Assen, kand. sociologie A. W. Huidekoper, Bussum. Advertentie HEREN. Eerste klasse Zuid: Push-Venlo, HMHC-MOP, Breda-EMHC. Noord: HVA-GHBS, LHC-GCHC, Gro- ningen-Meppel, Groninger Studenten- HMC. DAMES. Eerste klasse West: RBC- Groen Geel, Gooi-Alliance, Be Fair- BDHC, TOGO-Kieviten. Zuid: Forward-Push, IlMHC-Oranje Zwart, EMHC-Breda. Oost: Zwolle-Wageningen. Noord: HVA-GHBS, LHC-GCHC, Gro- ningen-Meppel, Hurry Up-HMC. Uitslagen van draverijen te Hilver sum: 't Gooi-prijs, 1980 m.: 1. William Z (J. Zeeman) 3.01.1, 1.33.4; 2. Wally Parisien; 3. Valuta. Tot. winn. 8,-, pl. 2,20, 1,40, 1,70, kopp. 10,20, cov. 4,10. Bossen-prijs, 1900 m.: eerste serie: 1. Umberto van Oranje (J. v. Dooye- weerd) 2.45.0, 1.26.8; 2. Ugoldrnan K; 3. Type Erebus. Tot. winn. 5,70, Pl. 1,70, 1,50, 2,10, kopp. 8,60, cov. 7,50. Tweede serie: 1. Urania (P. A. Stroo- per) 2.47.6, 1.27.0; 2. Sjakie Scott; 3. Rita Bond. Tot. winn. 3,-, pl. 1.70, 1,80, kopp. 10,30, cov. 5,-. Heide-prijs, 2380 m.: 1. Virginia (J. Zeeman) 3.35.8, 1.29.9; 2. Souveraine Maire; 3. Tassel Friezin. Tot winn. 3,20, pl. 1,60, 4,80, 2,70, kopp. 15,90, cov. 25,60. Bossen-prijs, 1900 m.: Finale: 1. Umberto van Oranje (J. v. Dooyeweerd) 2.44.2, 1.26.4; 2. Urania; 3. Rosamunde. Tot. winn. 3,30, pl. 1,50, 1,30, 3,10, kopp. 4,80, 4,30. Weide-prijs, 2360 m.: 1. Tombola (A. Siderius) 3.29.8, 1.28.1: 2. Victor Alvsin; 3. Thundera. Tot. winn. 6,70, pl. 1,80, 1,70, 3,30, kopp. 11,80, cov. 5,10. Tuinstad-prijs, 1960 m.: 1. Rudolf G (C. van Huissteden) 2.47.6, 1.25.5; 2. Rudi Trothan; 3. Oranje Nassau. Tot. Winn. 5,80, pl. 2,40, 5,-, 2,70, kopp. 13,-, cov. 17,20. Totale omzet 75.523,50, wou daar even, Leontine," houdt Gerard Slothouwer bijna dreigend vol. „Helemaal niets, dat heeft ze je toch zoëven ver zekerd. Hou nu alsjeblieft op met dat kinderachtige gezeur, Slothouwer. Je lijkt wel een kleine jongen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9