Eerste televisieprijs van Prins Bernhardfonds -Circustoumée- Wettelijke regeling van het accountantswezen in petto TUITJE VELPOÜ TUITJE Het spookpaard TRAITAL 3 Lichte muziek op zwarte schijven Ton Lensink bekroond voor opvoering van Anouilh's Euridice bate van retraitehuis „Manresa" te Venlo Overheid is bezorgd over de verwarde toestand" Hoge Autoriteit beboet drie ondernemingen Scheepsrampen en loodsen Nederlands Genootschap 25 jaar Gouden plaat voor Prins Bernhard Tweede uitkering der melkpri j s gar anti e ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PAGINA 8 De invoer van margarine in West-Duitsland Strikte inachtneming van oude bepalingen bevolen Examens 1957—1958 Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Gepeperde ritmiek Steeds meer songs Muzikale souvenirs (Van onze TV-redacteur) De Televisieprijs van het Prins Bern hardfonds is gisteren voor het eerst uitgereikt en wel aan de acteur-regis seur Ton Lensink. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, waar het oudste lid van de jury, de heer Willem V'ogt het uitgebreide rapport voorlas. De voorzitter van het Prins Bernhard fonds, prof. mr. G. J. Wiarda, reikte de prijs uit. De 2000 prijs is door het Fonds in gesteld, voorlopig voor de tijd van drie jaar, als aanmoediging voor een vol gens zijn richtlijnen goed gebruik van het meest moderne communicatiemid del. Het bestuur van hek fonds is hier toe overgegaan op grond van een rap port, dat is uitgebracht door een com missie. Dit gezelschap heeft zich bijna een jaar lang beraden over de moge lijkheden van een dergelijke onderschei ding. Het fonds heeft het rapport aan vaard en de commissie gevraagd als jury te willen optreden voor het afge lopen seizoen. De commissie, waarin o.m. zitting hadden mr. Jan Derks, J. M. Lücker, mr. F. van Thiel, Hella Haasse, heeft drie kwart jaar de programma's van de Nederlandse televisie beoordeeld en gewaardeerd en van de bevindingen een lijst samengesteld, waaruit men ging schiften. Men vermeldt in het uitvoe rige rapport dan ook verscheidene per sonen en groepen, die weliswaar niet voor bekroning in aanmerking kwamen, maar die mt.i aanmoedigende lof niet wilde onthouden. Hiertoe behoren bij voorbeeld de joumaalsamenstellers, en de decorontwerpers. Ook voor het in stituut van de Eurovisie heeft men al le bewondering, evenals voor een aan tal kinderprogramma's. Het „avantgar- disme" van Kees van Iersel en het TV- werk van de V.P.R.O. worden mèt de uitzending van Toon Hermans, „Pen sion Hommeles" en „Anders dan ande ren", tot zeer goede prestaties gerekend. Een nadere beoordeling vernauwde de keuzemogelijkheid steeds meer, totdat tenslotte twee prestaties overbleven, die unaniem grote waardering verwierven en die aan het directief van het Fonds voldeden. Het waren de opvoering van „Al mijn zonen" van Arthur Miller on der regie van Jack Dixon en de opvoe ring van „Euridice" van Jean Anouilh onder regie van Ton Lensink. De beide uitzendingen deden in kwaliteit en ni veau weinig voor elkaar onder. Maar men gaf uit anderen hoofde de voorkeur aan de regisseur van „Euridice". Men meende namelijk dat Ton Lensink als jong toneelkunstenaar reeds zeer veel voor het medium televisie heeft ge presteerd. Vrijwel vanaf het begin van de televisieuitzendingen heeft hij er als acteur voor gespeeld. Zijn optreden als acteur en vertaler maakten hem bij zonder geschikt voor het medium, daar naast blijkt dat hij er een ruime be- De Westduitse minister van Financiën heeft de strikte inachtneming bevolen van een oude bepaling betreffende de invoer van margarine. De Duitse mar garine-industrie zou hierom gevraagd hebben met het oog op door haar ge vreesde Nederlandse concurrentie. Uit zuiver plantenvet samengestelde margarine mag alleen ingevoerd worden als zij verpakt is en op de verpakking een mededeling betreffende de samen stelling staat. Invoer is alleen toegestaan voor eigen gebruik. Margarine, die niet uitsluitend van zuivere plantenvetten is vervaardigd mag in het kleine grens verkeer niet worden ingevoerd m het grote grensverkeer alleen in hoeveel heden tot vijf kg. De Hoge Autoriteit heeft drie onder nemingen voor ijzerbewerking beboet Twee daarvan hadden hogere prijzen be rekend dan in de prijslijsten stond aan gegeven. De derde onderneming had haar prijslijsten niet zoals het verdrag van de E.G.K.S. bepaalt medegedeeld. Het bedrag van de boete werd niet be kendgemaakt. De veiligheid op zee, is in de loop der jaren aanzienlijk toegenomen. Radio, radar, echolood en andere doel treffende hulpmiddelen, kunnen schepen en schepelingen vaak voor rampen be hoeden. Toch komt het ook in deze moderne tijd nog wel eens voor, dat een schip met man en muis vergaat. Het verdwijnt in de onberekenbare zee zonder ook maar één spoor achter te laten. Alan Villiers, de man die inder tijd de Mayflower II over de Atlan tische Oceaan zeilde, heeft onder de titel: „Opgegeven als vermist", een groot aantal van deze gevallen verzameld. Villiers is als het ware gebiologeerd door het mysterie, dat hangt over de raadselachtige verdwijning van treilers, coasters, vrachtvaarders en zelfs forse passagiersschepen. Hij gaat zeer uit voerig in op de oorzaak van hun onder gang. Weigerden in het noodweer de ma chines, verschoof de lading of faalde op belangrijke ogenblikken de navi gatie? Het zijn meestal slechts gis singen of vage reconstructies, die de schrijvende zeeman Villiers kan op tekenen. Hij doet dit op een bekwame en boeiende wijze. Ook in „Ik verlang een loods", waarvoor de schrijfster Margot Bakker en de loods Wim Kuiper tekenden, is de zee meermalen bij zonder onstuimig. Dit boek, voorzien van enige fraaie foto's, geeft een goed beeld van het loodswezen op de Dollard. Het verhaalt over stoere kerels, die in storm en mist hun mannetjes staan, en schildert uitvoerig het avontuurlijke beroep van de loods Zowel „Opgegeven als vermist" van Alan Villiers, als „Ik verlang een loods" van Margot Bakker en Wim Kuiper, zijn uitgegeven bij C .de Boer jr. in Amsterdam. Berlijn De eigenaar van de enige belangrijke katholieke boekhandel in Oost-Berlijn, Walter Weiss, is naar West- Berljjn gevlucht. Bij zijn aankomst in het vluchtelingenkamp verklaarde hij, dat hij van de Oostauitse veiligheids dienst opdracht had gekregen rappor ten uit te brengen ">ver zijn klanten, on der wie vele geestelijken en vooraan staande katholieke leken uit Oost- Duitsland. Hij zeide al zijn bescheiden vernietigd te hebben, omdat hij vreest, dat de nieuwe leiding van zijn boek handel geen bezwaar tegen bespione ring der klanten zal hebben. langstelling voor heeft. In de laatste tijd ontplooide hij tevens een opmer kelijke bekwaamheid, goede smaak en artistieke rijpheid als TV-regisseur. (De 36-jarige Ton Lensink heeft na zijn middelbare opleiding enige jaren in de journalistiek gewerkt, onder meer bij „De Tijd". Daarna heef hij met goed gevolg de Toneelacademie door lopen. Zijn eerste engagement was bij Cor Buys, bij wiens gezelschap hij eni ge jaren werkte. Voordat hij naar de spelerskern van de N.T.S. overging, speelde hij bij het Rotterdamse gezel schap van Ko Arnoldi). De bijeenkomst in de Hilversumse Burgerzaal werd o.m. bijgewoond door mr. Schölvink, van het departement van O. K. en W., leden van de Radio- raad, de N.T.S.- en N.R.U.-besturen en uiteraard door velen uit kringen van ra dio en televisie. Tijdens de bijeenkomst hield prof. dr. T. T. ten Have een cau serie over „De TV als medium van cul tuur". Er was voor de bekroonde een felici tatietelegram van de Prins der Neder landen. Prinses Margaret van Engeland is in Brugge (België) bijna aangereden door een kleine personen-auto. De Prinses liep tussen een groep toeristen in de binnenstad, toen er plotseling een auto met piepende remmen bijna op de groep inreed. De chauffeuse schreeuwde de toeristen toe de weg niet te blokkeren. Later werd excuus aangeboden. De Engelse lezing van het incident is, dat er in België geen rijbewijs vereist is, met alle gevolgen van dien. Prinses Margaret (voorgrond rechts) verspreidt zich hier met de hevig verontwaardigde toeristen. De dalen van de Cevennes in Zuid-Frankrijk zijn getroffen door zware overstro mingen. Een aaneenschakeling van slagregens herschiep het landschap in een chaos. Huizen stortten in, bomen werden ontworteld en communicatiemiddelen verbroken. Tot nu toe zijn er 35 slachtoffers. Velen worden nog vermist. De natuurkrachten gaven deze Peugeot in de buurt van Nozières een ongewenste parkeerplaats. In november begint in Venlo een circustoumée, dat uniek mag worden genoemd. De paters Jezuïeten hebben een contract aangegaan met Klant's dressuurschool te Valkenburg en met Hagenbeek te Hamburg om circus voorstellingen te geven in Limburg en een gedeelte van Gelderland ten bate van hun retraitehuis Manresa te Venlo. Deze circusvertoningen brengen niet minder dan zes dressuurnummers met grote roofdieren in de arena. In een normaal circusprogramma is dat volslagen onmogelijk omdat zelfs het allergrootste circus zoveel kostbare nummers niet kan betalen. Dat het in dit geval wél mogelijk zal zijn komt omdat de roofdierengroepen, welke Klant aan zijn circusafnemers heeft verhuurd, tezamen met hun temmers en temsters na afloop van de zomer- tournée naar Valkenburg terugkomen. De dompteurs gaan dan enkele weken met vakantie en de dieren krijgen een rustpoos. Aan deze rust komt een einde als de dieren met hun temmers voor de winterprogramma's naar de grote vaste circussen gaan in Parijs, Bar celona, Brussel, Berlijn, Amsterdam en Londen. Ditmaal maken de paters Jezuïeten er een voortijdig einde aan, want eerst zullen al deze fenomenale dressuurnummers tezamen optreden in de centraal verwarmde en van houten wanden voorziene splinternieu we circustent, welke daarvoor is ge huurd. Daarmee is het programma nog niet gevuld. Klant heeft van de Ringling- brothers een muzikaal olifantennum mer aangekocht, dat thans een tour- née maakt door Zweden en Denemar ken. Ook dit zal worden vertoond. Willy Hagenbeek, de bijna 75-jarige afstammeling van de grote Carl Ha genbeek, heeft zijn wereldbefaamde clowns en alle benodigde kostuums en requisieten voor deze merkwaardige circustoumée afgestaan. Bovendien komt hij persoonlijk met zijn grote be rennummer. Voorts zullen o.m. paar den, honden, kamelen optreden. De tournée begint 22 november in Venlo. 24 november zullen tal van lan delijke autoriteiten de galavoorstelling bijwonen. Daarna zal het circus voor stellingen geven in Venray, Nijmegen, Roermond, Brunssum, Geleen, Heer len, Kerkrade en Maastricht. 1 (Van onze correspondent) Ter viering van het 25-jarig bestaan heeft het Ned. Genootschap van Accoun tants vrijdag een buitengewoon congres gehouden in Royal te Arnhem. Voor de herdenkingsbijeenkomst h-.d men prof. mr. W. L. G. Lemaire, hoogleraar internationaal recht te .eiden, ge vraagd te spreken over het internatio naal overeenkomstenrecht. Prof. Lemaire ging in zijn academisch betoog uit van de huidige beroepssitua tie van de accountant, die niet langer uitsluitend de onpartijdig controleur van boekhouding en administratie is, Sweet Sixteen", het Bussumse meis jeskoor, heeft vanmorgen Prins Bern hard een gouden plaat aangeboden. Dit meisjeskoor heeft namelijk mede werking verleend aan de actie „Lang speelplaat", ten bate van de Prins Bernhardstichting. De stichting nam enige tijd geleden het initiatief tot de actie in samenwerking met een fa briek en een uitgeverij van grammo foonplaten waarbij een langspeelplaat tegen sterk gereduceerde prijs op de markt werd gebracht. Tal van musici verleenden voor de samenstelling van de plaat hun medewerking. Onder hen bevinden zich Jan de Cler, Jan Cordu- wener, Max van Praag, Annie de Reu ver en vele anderen. .Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karsemeijer was nu uitverkoren om de „gouden plaat" (nu de vijftigduizendste is verkocht) aan de beschermheer van de stichting Z.K.H. Prins Bernhard te overhandi gen. Vanmorgen zijn de dertig meisjes per bus naar Paleis Soestdijk vertrok ken, waar zij om kwart over elf o.a. in gezelschap van mr. dr. W. F. B. Schokking, voorzitter van de Prins Bern hardstichting, arriveerden. Het gezel schap kwam in de ontvangsthal bijeen, waar één van de meisjes van Sweet Sixteen" de plaat zou aanbieden. Voor dien had mr. dr. Schokking reeds me degedeeld, dat de actie „Langspeel plaat" een groot succes is geworden en dat de stichting heeft besloten de ac tie, die op 15 september zou worden besloten, nog twee maanden te verlen gen. AMSTERDAM, 3 okt. (V.U.) Kand. geschiedenis: F. M. Gilhuis, Katwijk aan Zee, A. de Ros, Scheveningen; doet. economie: G. V. Schaik, Bloemen- daal; Kand. economie: A. H. Slump, Zwolle, P. Pereboom, Harderwijk, J. Meerman, Alkmaar. AMSTERDAM, 3 okt. Doet. econ. B. M. F. Masenberg (Amsterdam), H. Fokkens (Velsen) en N. van Costen (Amsterdam), kand. economie D. H. Lüschen (Noordwijk). ROTTERDAM, Jokt. Kand. econ. wet.: C. Brevoord, Amsterdam, R. Soe- wondo Moehadjir, Rotterdam. maar van wie men ook adviezen ver langt over de inrichting van de beleids voering in het bedrjjf, Hij moet dan ook voortdurend bedacht zijn op juridi sche zaken die in het cijfermateriaal verscholen liggen. Zijn kennis van het recht kan zelfs niet beperkt blijven tot de grenzen van zijn eigen land, omdat hij bij de huidige integratie kennis moet dragen van de verschillende rechtsstel sels, die bij bepaalde transacties moe ten worden toegepast. Namens de staatssecretari. van Eco nomische Zaken complimenteerde drs. J. Jacobs het bestuur van de jubile rende vereniging met hetgeen het voor de accountancy heeft gepresteerd. Drs. Jacobs deelde mede, dat de wet telijke regeling van het accountants wezen binnenkort aanhangig zal wor den gemaakt. De overheid is namelijk bezorgd over de verwarde toestand die daar heerst. Werk voor de accountant is er genoeg als men bedenkt dat de helft van de kleinere bedrijven geen deugdelijke administratie bezit en dat de toestand in de andere helft wei nig beter is. Namens de leden van het genootschap overhandigde de heer A. Vreuberg de voorzitter een chèqne ten bedrage van 1.250 als eerste bijdrage tot de vor ming van een fonds, over de bestem ming waarvan de algemene vergade ring zich moet uitspreken. Voor de aan vang van de officiële vergadering gaf de voorzitter van het genootschap mr. drs. I. van Praag een boeiend over zicht van de ontwikkeling van het ac countantswezen, waarbij spreker de oorsprong van de accountant zelfs zocht in de figuur van de Bijbelse op ziener. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 1957-1958 uit te ke ren ten bedrage van vier cent per kilo gram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 ge leverde hoeveelheid melk. Zoals., men weet heeft de regering reeds tijdens het lopende melkprijsjaar een aanvang gemaakt met de uitbetaling van de nog definitief te bepalen toesla gen van melkprijsgarantie 1957-1958. De eerste uitkering in begin juli 1958, groot vier cent per kilogram melk, had be trekking op de hoeveelheid geleverd in de periode van 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het produktschap voor zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half ok tober over de gelden van de uitkering ter doorbetaling aan de veehouders kun nen beschikken. 4 riviertevtie 39) „Wat bedoelt u daarmee, mijnheer Perquin. Het zijn toch allemaal mensen, die we om het zo eens te zeggen ons hele leven gekend hebben," zegt Hubert Hangst levendig. „Niet Mies Vermuren en Gerard Slothouwer," over weegt zijn zuster. „Maar ik kan me toch moeilijk voorstellen, dat Mies...... Trouwens, we kunnen er niet omheen dat voor die vertoning een heel groot paard nodig is, want zonder paard geen schaduw. Een kunstpaard. En ik zie niet in, hoe Mies Verma ren zo'n ding in haar eentje zou kunnen manoeuvre ren." „Ze zou hulp kunnen hebben," merkt Hubert Hangst op. „Tom? Neen, dat kan ik eenvoudig niet geloven, Hubert." „Ik dacht niet aan Tom. Ik dacht aan Gerard Slot houwer." „N^len," protesteert Claire Hangst, die tot nu toe stil heeft liggen luisteren heftig. „Niet Gerrie, dat is onmogelijk, finaal onmogelijk. Gerrie zou mij nooit zo'n geraffineerde kwelling aandoen. De idee alleen is al krankzinnig Hubert, gewoonweg krankzinnig! We hebben als kinderen samen gespeeld! We heb benNeen, neen, zo iets is onmogelijk." „Eerlijk gezegd, dacht ik noch aan mevrouw Ver- muren noch aan mijnheer Slothouwer „Aan wie dan wel, mijnheer Perquin?" „Aan mevrouw Blaeke, mijheer Hangst. De ver houding tussen uw zuster en mevrouw Biaeke schijnt mij een beetje, hoe zal ik het uitdrukken, een beet je gespannen." ,Eva? Och neen, mijnheer Perquin. Ik weet wel, dat ze nog altijd zo'n soort kinderachtige wrok te gen mij koestert om die malle histprie uit onze kostschooljaren, maar dat ze nu na jaren op zo iets zou komen enkel en alleen om zich op mij te wrekenNeen. dat is onzin. Dan zou ik het toch immers geweest moeten zijn, die de verschijning zag en niet Claire. Bovendien zou het voor Eva al even moeilijk zijn als voor Mies Vermuren zo'n groot onhandig kunstpaard alleen te hanteren. Neen, neen, mijnheer Perquin, dit soort veronderstellin gen brengt ons geen stap verder, vrees ik." „Dat wil zeggen, dat u blijft geloven aan de bo vennatuurlijke aard van dit fenomeen, freule?" „Weet u er een natuurlijke verklaring van te ge ven?" „Neen, mijnheer Hangst. TenminsteNeen, ik zou er werkelijk nog geen verklaring voor weten. Er is trouwens iets anders waarvoor ik nog geen verklaring weet." „En dat is?" „Waarom het paard alleen verschijnt aan dat lid van de familie, dat geen druppel Hangstbloed in de aderen heeft. U zult moeten toegeven, dat, aan genomen dat de verschijning authentiek zou zijn, zoiets op zijn zachtst gezegd toch vreemd is." „Ja, maar zo ligt de zaak niet helemaal. Claire..." begint Hubert Hangst, maar zijn zuster valt hem snel in de rede: „Neen, zo ligt de zaak niet helemaal. Het spook paard heeft zich herhaaldelijk vertoond aan men sen, die de familie niet in den bloede bestonden. En Hubert heeft gelijk met wat hij wou gaan zeggen, het is werkelijk de hoogste tijd, dat Claire in slaap komt en wij ook weer ons bed opzoeken. Hier kindje, drink dit even op. Zie zo, je zult zien, nu slaap je als een roos." Wanneer Pieter Auguste Perquin op het punt staat zijn slaapkamer binnen te gaan, hoort hij snelle voet stappen achter zich en een hijgende stem, die zegt: „Mijnheer Perquin, één ogenblikje, alstublieft." „Freule?" ".Mijnheer Perquin, ik hebik heb tegen u ge logen. Ik bedoelik wil zeggenIk wou Claire, niet erger overstuur maken dan ze als was. Zij weet het zelf niet, ziet u?" „Neen, eerlijk' gezegd, zie ik nog niets. Wat is er dat uw schoonzuster niet weet, maar u wel en dat u mij verzwegen heeft?" Claire, ik heb gezegd, dat zjj geen Hangst was. Maar dat is niet waar, tenminste niet helemaal waar. Claire's betovergrootmoeder was een Hangst van ter Weerr En zo doende „Heeft uw schoonzuster evengoed recht op een waarschuwende verschijning van het befaamde spook paard voor haar overlijden?" Leontine Hangst maakt een moedeloos gebaar, haar paardegezicht is doodsbleek en weggetrokken: „Och, ik had wel kunnen weten, dat een buiten staander als u hier niets van begrijpen kan," zegt ze dof. HOOFDSTUK XI „Heb jij er wel eens over gedacht wat voor een onzinnig beroep het mijne is?" vraagt hoofdinspec teur Pieter Auguste Perquin zijn vriend Joost Al- land als zij de volgende morgen met hun tweeën aan een verder nog onbezette ontbijttafel zitten. Joost Alland van Limmerzoden kijkt even op van zijn ochtendblad, dat eigenlijk het avondblad van de vorige dag is: „Zeg, geloof jy, dat ze nu die Parijse verdragen O, ja, wat zei je?" „Niets. Alleen maar dat ik een onzinnig beroep gekozen heb." „O ja? Dat is weer eens iets nieuws voor mij. Ik heb zo in de loop der jaren horen spreken van een smerig beroep. Ik heb het je horen vergelijken met een vossenjacht of een chasse a courre. Ik heb je er over horen klagen, dat de partijen niet gelijk ston den en je een soort van, hou mij ten goede, senti menteel medelijden aan de dag zien leggen voor be paalde soorten van boosdoeners. Ik kan me evenwel niet herinneren, dat dit laatste gevoel je ooit belet heeft ze in te rekenen, broeder. Maar dat je een on zinnig beroep beoefende, neen, dat heb ik tot nu toe nog nooit geweten, dat is iets volkomen en totaal nieuws voor mij. Hoe ben je tot die wereldschokken de ontdekking gekomen, als ik vragen mag?" (Wordt vervolgd). Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Nadat Philips Phonogram eerst een hele reeks 33 toerenplaten in de serie „Music for the millions" had uitgegeven, komen nu sinds kort onder dezelfde titel en in hetzelfde genre populair-klassieke muziek 45 toe- renplaatjes uit, die tussen alle andere platen in, al meteen opvallen door de omslagen, waarop in fijne tinten close- ups gevat zijn van exquise bloemen. De inhoud van de plaatjes, de muziek, is trouwens niet minder fraai gekozen en prima van uitvoering. Nummer 3 in de serie vermeldt het lieflijke „La Pasto- rella" van Schubert, gezongen door de Wiener Sangerknaben, Beethovens „Für Elise," steeds weer charmant, uit gevoerd door Gerard Hengeveld en de Bloemenwals van Tschaikowsky in een pittoreske vertolking door de Wiener Symphoniker. In plaatje nummer 4 (be stelnummer 422529 NE) zijn achtereen volgens gegroefd een paradepaardje van de Mastreechter Staar, te weten „De twaalf Rovers" naar een arrangement van Jaroff, het lied „The Holy City", met smaak gezon- gen door Bert ^3» Robbe, „Traume rei" van Schu mann in een ge V) 725V voelvolle uitvoe- vil rV~irinë door het M Haags Philharmo ris n'sch Orkest onder V V P/' directie van Wil- VvJjli^y- y lem van Otterloo en met Tibor de Machula aan de cello - en tenslotte het Pilgerkoor uit Wagners Tannhauser, voornaam gezongen door, weer, de Mastreechter Staar. Aan deze twee plaatjes kan dan nog worden toege voegd het 45 toerenschijfje van Decca, nummer CEP 555 met voortreffelijke interpretaties van Suppé's „Dichter und Bauer" en de „Lichte Cavallerie" door het Londens Philharmonisch Orkest on der de zeer bezielende leiding van Georg Solti. We springen dan terwille van de variatie welhaast naar het an dere uiterste over nu Artone- en aanverwante plaatjes aan de orde zijn. Artone is een label, dat borg staat voor gepeperde ritmiek en opzwepende klan ken, die het rock and rollidioom in het leven houden. Wij noemen o.a. het nr. AP 22028 met „Get- ting dizzy" en „Little /wM!Ai\ Star," een plaatje dat \'Jde titel van de „eerst- I TR genoemde song alle eer aandoet. Veel la- waai, weinig muziek. W M De mannen-broeders, m M die dit plaatje voor hun rekening namen doen op hun beurt hun naam geen eer aan. Ze heten „The elegants". Van hetzelfde genre is het Artone 45 toerenplaatje AP 22030 met „Midnight" en „Verboten" „gecompo neerd" en uitgevoerd door Paul Anka, wiens stemkwaliteiten niet betwijfeld hoeven worden, doch wiens manier van zingen zo duidelijk „special effects" be oogt, dat ze, ons althans, alleen maar irriteert. Vervolgens zijn er de Everly Brothers, die al evenmin onze favorieten zijn, ook al spelen de jongens een prima gitaarpartij en kunnen ze dan ook wel eens een song zingen zonder de indruk te wekken, dat ze ieder ogenblik van weekheid en sentimentaliteit in elkaar zullen storten. In hun zingen is weinig natuurlijke mannelijkheid te bespeuren. Ritmisch zit de zaak wel goed in elkaar, doch dit zegt tenslotte maar heel weinig. Intussen zijn er voldoende lieden, die met V de Everly Brothers we| jPgr lopen. Zij kunnen dan keu: K maken uit de volgende pu- I blikaties van hen: „Bird Dog" en „Devoted to you" op Heliodor 453008; „Wake up little Susie", „May be to morrow", „This little girl of mine" en „Rit it up" op Heliodor 45 tr. 463002; de twee eerst genoemde songs op een single-plaatje Heliodor 45 tr. nr. 453007 en nog eens een viertal nummers op Heliodor 463001 te weten; All I have to do is dream; Bebop a lula; Claudette en Bye bye love. Nogmaals, verscheidene nummers zijn wel te verteren, de meeste even wel zijn van het nogal zinnelijk ge tinte close-harmony-genre. Dan zijn er twee crooners, die Ha milton heten. Bobby Hamilton laat zich horen via Artone 45 toeren AP 22031 in „Crazy eyes for yov" en „While walking together", twee rock and rol lers van het zet-'m-op-kaliber, gesierd met hijgend gesnik en het gebruikelijke ah-woe-wa-gekreun op de achtergrond. George Hamilton IV is stukken beter te ver dragen. Zijn stem heeft iets weg van die van Pat Boone, is in ieder geval beschaafd en straalt wat warmte uit. George zingt bij het gevarieerd geïn strumenteerde orkest van Don Costa „Who's taking you to the prom", een slowfox, en het iets vluggere „Know where I'm goin". Het heldere gitaarspel valt op en heeft sfeer. Nog meer van dit soort plaatjes. Artone 45 tr. JG 21008 presen teert de zanger Don Rondo, die weliswaar geïnteresseerd is in het ge kruide liedje, doch zich weet te be heersen. Hij hoeft het niet in foefjes te zoeken. Zijn stem mag er zijn, krach tig en zeker niet onbewogen, ofschoon bij de njoderne song van onze dagen maar weinig bewogenheid te pas komt. „Blonde' Bombshell" heeft tft ondanks alle commerciële fi yj effekjes een pittig-fris ka- vV-y| rakter. „There goes my heart again" is wat ballade- achtig en doet het tegen de L—IJyf W simpele maar pakkende ff pianopartij wel goed. Wjy V Bobby Lee Trammell is er weer een, die de oren van 1 katoen geeft. In „Shirley Lee" en „I sure do love you baby" op Artone 45 toeren nr. 22022, doet hij nauwelijks voor Elvis de Pelvis, onder. Het snarenwerk is wel mooi zwaar van toon, doch draait in een kringetje van wat simpele akkoorden rond. Aanmerkelijk intelligenter van opzet en uitvoering zijn „Nobody's rome" en „Try the impossible", twee songs op London 45 toeren FL 1762 in een uitvoering door Lee Andrews and the hearts. Een zangplaatje in moderne rhythm and bluesstijl, niet onplezierig om aan te horen, ofschoon de songs naar onze smaak beter tot hun recht zouden zijn gekomen wanneer ze wat minder geforceerd en opgedirkt met ef- fekten zouden zijn gearrangeerd. Zangers van het betere soort zijn pffv J®! dan tenslotte nog jTvj j&ï) Andy Williams, JÊff die in zijn fors lmannelijk stem- geluid alle emo- Jy ties blijft beheer stsen en onze ws/fftA vriend Fats Do- mino, die van- weSe zÜn per- l rn soonlijke stijl en zijn aparte fraze- ring, zijn toon- kleur en keuze ook, de platenindustrie wel aan het werk houdt. Andy zingt vier sympathieke liedjes op Heliodor 463004, te weten: Butterfly, Are you sincere, Be mine tonight en Lips of wine; Fats houdt het bij: Blueberry Hill, Don't you know, Yes my darling - en - My blue heaven, werkjes die al eens eerder zijn uitgebracht. Voor wat de dames betreft staan The Chordettes boven aan op de vokalisten- ranglijst der Lichte Muze in de V.S.; overigens wil hun manier van zingen, welke van zangplezier getuigt en mon ter en fris van karakter is, er bij ons ook wel in. Heur meerstemmigheid is vaak bekoorlijk van klankkleur. De zusjes zingen via Heliodor 45 toeren 463003 achtereenvolgens: Zorro, Born to be with you, Lollipop en Baby of mine, liedjes waarvan ook de teksten wel enige inhoud hebben, wanneer men ze tenminste vergelijkt met alle hol ge rijmel in duizend en meer van dit type songs. De „Pony Tails" zijn zo'n zelfde soort sister-ensemble. Zij geven op Artone 45 toeren AP 22032 „Born too late lo love you" en het liedje „Come on Joe dance with me" ten beste. Het klinkt af en toe wel een beetje burger lijk, het gezang van de zusjes, doch hij is een kniesoor, die daar over valt. De muzikale begeleiding is van goede huize en maakt een bekoorlijke licht- luchtige indruk. Eydie Gorme, die jk als jazzvokaliste goe- JSde prestaties levert, is ook best thuis in „JBBBÊÏh het populaire genre. „Gotta have rain" is een grappig liedje, ook al doet de imi- r tatie van kinder- stemmen w<U eer* beetje" gedwongen aan. In het andere nummer op het Artone 45 toerenplaatje AP 22027, dat „To you, from me" heet en een lang zaam tempo heeft, toont Eydie zich weer de zangeres, die wel sfeer weet te scheppen. Voor wie mogelijk nog herinnerin gen wil wakker roepen aan zijn voorbije vakantie in het land van de bergen is er nog keus uit een hele reeks muzikale souvenirs. Enthousiast blazende boerenkapellen, juichende jo- delaars, meerstemmige wijn- en bier- liederen, zwierige instrumentale Weense werkjes en markante fragmenten uit vrolijke operettes behoren tot het re pertoire. Wij deden er een greep uit. Onderstaande plaatjes zijn van goede muzikale kwaliteit en stemmig en ple zierig gevarieerd van inhoud. Heliodor 45 toeren met muziek en meerstem mige zang „Klange aus den Bergen" heet het plaatje, dat achtereenvol gens laat horen: Die Ja- germarie (wals), Wo die Tannen steh'n (volks liedje), Glöcklein drunt' im Tal (wals) en Das Herz der Sennerin (wals). Heliodor 45 toeren 460056 met jodel en drinkliedjes, afgewisseld door een pittige mars, het geheel onder de titel „So klingt's im Oberland", Beieren en Tirol. Uitstekende muziek. Heliodor 45 toeren 460049 met een hele reeks Weense liedjes onder de titel „Ein heurigen Abend in Grinzing", gezellig en sfeervol. Philips 45 toeren nr. 428008 PE met „Klange aus Tirol", een plaatje dat met name aan de folkloristische zang en dans is gewijd. Wij noemen o.a. de Ti- roler Knappentanz en de Bauerntanz, vrolijke en pittige bergmuziekjes. Fontana 33 toeren nr. 660501 TR met een licht IÉ en sprankelend program van melodieën van tejgjiy Strauss, wijnliederen, TOg Weense viool- en klavier- werkjes, volkswijsjes en operettefragmenten in nmuBl&FbL een even zwierige als in- tieme uitvoering door Herbert Mytteis en zijn Weense solisten. Heliodor 45 toeren 450205, ook al een plaatje vol met feestelijke klanken. Kurt Wege dirigeert het Gróte Weense Balorkest in een uitvoering van „Ein Walzertraum" en een selectie walsen uit de operette „Die Czardasfürstin", Prima publikatie. Het kan niet op. Heliodor 45 toeren 460053 presenteert een welgekozen keur van operettemelodieën, die onder de titel „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" door niets en niemand minder worden vertolkt dan het Weens operetteorkest en koor „unter der persönlichen Lei- tung" van Prof. Robert Stolz. Tenslotte kan men dan nog genieten van „Walter Kollo melodieën", ge groefd in het 45 toeren Heliodorplaatje 450229. „Zwei rote Rosen", „Was eina Frau in Frühling traumt", „Kleine Madchen müssen schlafei geh'n" en „Kind, ich schlafc so schlecht" behoren tot het vriendelijke repertoire op dit plaatje, dat bij een frisse ritmische be geleiding op het klavier wordt uitge voerd door Paul Reinhard, een pianist die met zijn toon- keuze en zijn soepele lichte aanslag de juiste sfeer te treffen weet. De tenor Sandor Konya besluit de ru briek van deze week met een gaaf en met geestdrift gezongen Wolgalied aan de ene zijde van het „Helio dorplaatje 450217 45 toeren en met aan de andere kant een idem-dito vertolking van „Komm' in die Gondel" uit de ope rette „Eine Nacht in Venedig". FRÉDÉRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8