In zomerverblijf „Gastel Gandolfo Bloedstoring in de hersenen Moord in een fabriek te Geldermalsen China staakt een week beschieting van Quemoy Washington acht besluit een propagandastunt Doodsteek voor de conferentie in de Poolse hoofdstad mmm Echtpaar omgekomen en priester gewond bij een botsing tussen scooters Nieuwe aanslagen tijdens het weekeind op Cyprus De „Koraalzee in Tokio Ruim 14.000 verduisterd „Overwegingen van menselijkheid" Ook andere verkeersongelukken eisen enige doden EOKA wijst verantwoordelijkheid af voor neerschieten Britse vrouwen Contra-terreur eist drie doden Jongen maakt dodelijke val van transporteur .Het weer. MAANDAG 6 OKTOBER 1958 82sfe JAARCANC No. 30030 |i|| II De Paus is plotseling ernstig ziek geworden. De H. Vader heeft een bloedstoring in de hersenen. Het is echter geen beroerte. De H. Vader is bewusteloos geweest, maar hij is thans weer bij kennis. Uit een zeer betrouwbare bron verneemt uw correspondent, dat de Paus de wens te kennen gegeven heeft vanuit zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo naar het apos tolisch paleis in het Vaticaan vervoerd te worden. Hij wil, zo dit thans beschikt zou zijn, in het Vati caan sterven. Het officiële communiqué dat te 12 uur werd uitgegeven, luidt als volgt: „Na een rustige nacht, en terwijl het hikken dat de afgelopen dagen hinder veroorzaakte niet meer optrad, werd de Paus om 8.30 uur getroffen door een verstoring van de bloedsomloop in de hersenen. De artsen slaan de ontwikkeling van het ziekteverloop nauwkeurig gade. Met de vereiste behandeling is onmiddellijk een begin gemaakt''. Het communiqué was ondertekend door prof. En rico Gasbarrini (internist), prof. Riccardo Galeaz- zi-Lisi (lijfarts) en dr. Corelli (hartspecialist). (United Press International meldt uit Gastel Gan dolfo dat de H. Vader voorzien is van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, maar bij het ter perse gaan van deze editie konden wij nog geen bevesti ging krijgen van dit bericht.) Over de Noordpool Kantoorhouder in arrest Geïntegreerde school in V.S. opgeblazen „Knokploeg" opereert op Katendrecht Onbewaakte overweg Vrouw gedood, haar man zwaar gewond Hoofd technische dienst met mes neergestoken Gasader aangehoord Jnj Hoek van Holland BIJ HUIS TER HEIDE By Huis ter Heide zijn zondagmiddag even over zes uur twee scooters met elkaar in botsing gekomen, de heer H. van Koot, P.T.T.-ambtenaar te Utrecht, die met zijn echtgenote op de ene scooter was gezeten, en de be stuurder van de andere motor, de 32-jarige priester J. L. de Wit uit Lobith, werden daarbij tegen de grond geslingerd. Mevrouw Van Koot overleed ter plaatse, terwijl haar man kort na zijn aankomst in het ziekenhuis stierf. De geestelijke is naar het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. ee MORRIS '{jeforeywót/p/ Suède Dames/Herenjasjes Meer wind Wisselvallig weer Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. lOmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©Irectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. H. VADER PLOTSELING ERNSTIG ZIEK - fn - (Van onze Romeinse correspondent) i Zondag heeft de Paus, na een rede tot het Latijnse notariaat en na mg',r. Dell' Acqua ontvangen te hebben, het zomerverblijf te Castel Gandolfo niet verlaten, vanwege het hevige onweer dat zich boven de provincie Latiuta gisteren ontlastte. Ook in de namid dag heeft de Paus op aanraden viln zijn lijfarts Galazzi Lisi, die hem tweemaal per dag pleegt te bezoeken, zijn wandeling in de tuinen van net buitengoed nagelaten vanwege de lage temperatuur. Te 17.30 uur heeft de Paus, vanaf het balcon dat uitziet op de binnenhof van het buitenverblpf, aan 2000 pelgrims de zegen gegeven. Waarnemers viel het op, dat de laatste weken de H. Vader in een nerveuze spanning verkeerde, die als °®rz®f k heeft niet slechts de toestand in_de we reld, maar ongetwijfeld ook de her haalde aanvallen op het Vaticaan en op de figuur van de H. Vader door communistische pers in Italië geuit. Z.H. de Paus blijkt de laatste dagen wederom last te hebben van hikver- schijnselen. Woensdag j.l. heeft de Paus tijdens de grote audiëntie in Castel Gan dolfo de verschillende groepen en natio naliteiten niet toegesproken, zoals jUI dat anders pleegt te doen. Vermoeid heid en het slechte weer werden als redenen hiervoor opgegeven, maar reeds deed in Rome het gerucht de ronde, dat Paus Pius XII wederom last had van middenrifkrampen Toch ontving de H. Vader donderdag j.l. de deelnemers aan de internationale vergadering van de congregatie der Oratorianen, en hield tot hen een Latijnse rede, terwijl hij later op de dag het te Rome onder voorzitterschap van de Nederlander A. W. Bruna vergaderende internationaal «ongres van stationsboekhandelarén een audiëntie verleende en toesprak. De 700 leden van een Amerikaanse bedevaart onder leiding van Kardinaal Spellmann, welke vrijdag door Pius XII begroet werd, viel bet op, dat de H. Vader er vermoeid uitzag en tijdens 'in toespraak soms opvallend lang stil hield tussen twee zinnen, terwijl het leek of hij moeilijkheden met slikken of ademhalen had. De redevoering op zaterdag voor de deelnemers aan het congres voor plastische chirurgie heeft de Paus sterk ingekort, en in feite heeft hij alleen dat deel van zijn rede voor gedragen dat betrek' 'ng had op de mo rele en religieuze p-oblemen welke met deze chirurgie verbonden zijn. Er traden wjer enige moeilijkheden op bij '.et spreken, maar de Paus wist die spoedig te overwinnen. Zij ontgingen echter de scherpe ogen en oren der vergaderde me dici niet. Tijdens het woord dat de Paus gisteren richtte tot het congres van het Latijns notariaat vielen weder de lichte storingen op. Het gerucht dat de Zwit serse medicus dr. Niehans in Rome zou zijn wordt tegengesproken. Dr. Niehans was een van de geneesheren die de Paus behandeld heeft tijdens zijn ern stige ziekte in 1934. Wel staat vast dat prof. Gasbarrini, die in 1954 ook de Paus bijstond, dezer dagen de H. Vader bezocht heeft, waarna de hoogleraar weer naar Bologna terugkeerde, 's Pau sen lijfarts, Galeazzi-Lisi, heeft ver klaard dat het arbeidsrythme van Pius XII in de laatste maanden dusdanig boog was, dat zich thans de terugslag doet gevoelen. Men herinnert zich dat de eigenaar dige hikverschijnselen het eerst gedu rende enkele dagen in augustus 1952 optraden. In januari 1953 bracht een longaandoening de Paus in levensge vaar. Gedurende twee maanden mocht Hedenmorgen bereikte ons bovenstaande foto van de H. Vader. De Paus begroet hier, op zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo, een deelneemster aan het con gres voor plastische chirurgie. Ondanks zijn ongesteldheid heeft de Paus het congres toch nog toegesproken. hij zijn kamer niet verlaten. In vio lente vorm trad de hik begin 1954 op en kwelde wekenlang, dag en nacht aanhoudende de hoge lijder, waar de toestand nog verergerd werd door een maagaandoening. In september van dat jaar kwamen de stoornissen terug en in december vreesde iedereen voor het leven van de Paus. Toen eerst ver mocht men de oorzaak der kwaal vast te stellen: de Paus leed en lijdt aan een hernia van de slokdarm, daar waar deze het middenrif doorboort. Een operatie was, gezien de leeftijd van de Paus, niet mogelijk. Deze hernia veroorzaakt onder bepaal de omstandigheden middenrifkrampen en wanneer deze lang aanhouden: een zeer pijnlijke en ernstige gastritis. 95 Het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee" is vanmorgen om 8.44 uur Nederlandse tijd in Tokio aangekomen. Zondagavond 19.26 uur Nederlandse tijd was dit vlieg- tu: dat de proefvlucht maakt op de lijn AmsterdamTokio via de Noord pool, uit Anchorage in Alaska vertrok ken. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiii (Van onze correspondent) De recherche te Zwolle heeft vrijdag de 52-jarige houder van een accoun tants. en administratiekantoor gearres teerd, verdacht van verduistering van i ruim 14.000 ten nadele van zijn cliën ten. Zaterdag heeft de politie zijn boek houding in beslag genomen. Uit het onderzoek, dat nog voortduurt, is voor lopig komen vast te staan dat verdach te inkomstenbelastinggelden, welke ten behoeve van derden aan hem waren gerestitueerd, ten eigen bate heeft aan gewend. De politie acht het niet denk beeldig dat de man sedert 1955 een nog groter bedrag heeft verduisterd. Een en ander zal uit het verdere onderzoek moeten blijken. Onbekenden hebben de middelbare school van Clinton, in de Amerikaanse staat Tennessee, opgeblazen. De school werd vorig jaar geïntregeerd; naast de 850 blanke leerlingen werden 10 neger leerlingen aangenomen. Toentertijd de den zich verscheidene incidenten voor. Gistermorgen werden drie hevige ex plosies gehoord. In het schoolgebouw, dat op instorten staat, werd zware scha de aangericht. Dezer dagen zijn voor de officier van justitie te Rotterdam vier mannen geleid, die in de omgeving van Katendrecht een terreur op caféhouders uitoefenden. Vooral twee van hen, bei den uit Rotterdam, worden door de po litie berucht genoemd. De heren traden zo bruut op, dat de caféhouders uit angst voor represailles geen aangifte durfden te doen, wanneer bij een vecht partij, die de mannen hadden uitgelokt, een groter of kleiner gedeelte van hun inventaris kort en klein was geslagen. Onder aanvoering van genoemde he ren werd gisteren zonder enige aan leiding weer een vechtpartij in een café uitgelokt. Verscheidene bezoe kers werden ,,zo maar" mishandeld. Dit keer werd de politie gewaarschuwd. Toen de agenten kwamen keerde de „knokploeg" zich tegen hen. Een van de agenten werd dusdanig met een bar kruk mishandeld, dat hij met vrij ern stig letsel in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Het gelukte de politie met grote moeite de belhamels naar de politiepost te brengen. Twee andere vechtersbazen werden in hun woning aan gehouden, nog een andere in Helle- voetsluis. Zondagavond laat is op een onbe waakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek een personenauto gegrepen door een sneltrein naar Eindhoven Me vrouw D. Bastiaansen uit Nieuw-Gin- neken werd uit de auto geslingerd en was opdood. Haar echtgenoot werd bij dit ongeluk zwaar gewond Hij is overgebracht naar het Ignatius- ziekenhuis te Breda. De 43-jarige M. J. van Vliet uit Breda, hoofd van de technische dienst van een conservenfabriek te Geldermalsen, is zaterdagmiddag omstreeks half één bij een onenigheid met een 49-jarige werkmeester uit Tiel door laatstgenoemde vermoord. Tussen beide mannen bestond reeds enige tijd wrijving over de arbeidsver houdingen. Na een korte onenigheid in de bankwerkerij greep de werkmeester een koolsnijmes (onderdeel van een snij machine) waarmee hij de ander om het leven bracht. De heer Van Vliet was gehuwd en vader van drie kinderen. Het Rotterdamse grondboorbedrijf J. Z. Lierop heeft zaterdag ten zuidwesten van Hoek van Holland op 20 tot 25 meter diepte op vier plaatsen een gas ader aangeboord, die een variabele ca paciteit heeft van 30 tot 50 m3 per uur en die onder druk staat van 4 tot 5 at mosfeer. Dit methaangas is van een hoedanig heid die het zowel voor huishoudelijk als industrieel gebruik geschikt maakt, aldus het boorbedrijf, dat reeds enige tjjd voor eigen risico boringen ver richtte langs de westelijke kust. Van andere zijde wordt vernomen dat een debiet van 50 m3 methaangas per uur bijzonder hoog is en, indien men verzekerd kon zijn van een zekere con tinuïteit, een exploitatie lonend zou kunnen maken. De minister van defensie van communistisch China, Peng Teh-Hoeai, heeft in een boodschap tot de Chinese nationalisten meegedeeld, dat hij „uit overwegingen van menselijkheid" opdracht heeft gegeven de beschieting van de eilanden voor de Chinese kust met ingang van vandaag voor een week te staken. De nationalisten, die deze eilanden waaronder Quemoy en Matsoe bezet houden, zullen in die tijd vrij zijn zich te bevoorraden, op voorwaarde dat deze bevoorrading niet geschiedt onder Amerikaans geleide. De minister verklaarde voorts dat het bespottelijk is om op de con ferentie in Warschau tussen vertegenwoordigers van communistisch China en de Verenigde Staten te onderhandelen over een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Hij betoogde dat het geschil tussen communistisch China en de V.S. de „Amerikaanse bezetting van Formosa" betreft en dat slechts die kwestie in Warschau geregeld kan worden. De Chinese minister liet geen twijfel bestaan over de wijze waarop die kwestie naar zijn mening geregeld moet worden: „De Amerikanen moeten gaan," zo verklaarde hij. Over de juiste toedracht van dit on geval is niets met zekerheid bekend, daar er geen getuigen zijn. De politie verzoekt eventuele inlichtingen onmid dellijk aan het bureau te willen door geven. De 44-jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten is gisteravond om half acht op de Rijksweg, toen zij met haar bromfiets overstak, aangereden door een motorrijder uit Harderwijk. Zij was op slag dood. Haar achtjarig zoontje, dat achter op de bromfiets zat, en de motorrijders, de gebroeders F., zyn ernstig gewond naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo overgebracht. Op de Mathenesserlaan te Rotter dam vlakbij het museum Boymans is zaterdagavond de 81-jarige mejuf frouw M. G. Bekman uit Rotterdam, toen zij de straat overstak, aangere den door een. personenauto. Met een schedelfractuur moest zij in het zie kenhuis Bergweg worden opgeno men. De bestuurder van de auto was een directeur uit 's-Gravenhage, die onder invloed van sterkedrank bleek te verkeren. De 53-jsrige mevrouw S. van Brug- gen-Heykoop uit Beesd is des middags toen zij op weg naar haar woning de Rijksweg te Beesd wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. Zij was op slag dood. Om half drié zaterdagmiddag is op de Hoefkade te 's-Gravenhage de 15-ja- rige jongen Herman Schmidt onder een vrachtauto geraakt en dodelijk veron gelukt. De jongen reed op zijn fiets in de richting van het Veluweplein, evenals de vrachtauto en begon toen het voer tuig wilde passeren, te slingeren. De jongen bekwam een schedelbasisfrac- tuur en is ter plaatse overleden. Gewonde Chinese nationalisten worden hier uit vernielde loopgraven op het voortdurend onder communistisch vuur liggende eiland Quemoy gedragen. De gewonden werden aan boord gebracht van een C-46 transportvliegtuig en naar Taipeh op Formosa overgevlogen. Op Cyprus heerst nog steeds een uiterst gespannen sfeer, nadat er vrij dag een ware terreur en contra-terreur waren losgebroken. In het afgelopen weekeinde zijn opnieuw verschillende aanslagen gepleegd, waarbij een Britse militair is gedood en twee anderen, samen met een Griekse Cyprioot, ver wondingen opliepen. Zij werden het slachtoffer van aanvallen met handgra naten en andere wapenen op Britse voertuigen. Verder zijn drie Britse pilo ten gewond toen hun auto op een mijn reed. Naar U.P.I. meldt heeft de EOKA op Cyprus pamfletten verspreid waarin de ondergrondse beweging de verantwoor delijkheid voor het neerschieten van twee Britse vrouwen van de hand wijst. Britse militairen hebben, zoals gemeld, deze laffe daad beantwoord met een barbaarse tuchtiging van een groot aantal arrestanten. Van officiële Britse zijde is inmiddels verklaard, dat na de aanslag op de Britse vrouwen in Famagusta 650 Grieken zijn gearres teerd en dat 250 van hen bij hun aan houding „verwondingen hebben opge lopen". Twee Cyprioten zijn aan hun verwondingen bezweken en 16 gewon den vertoeven nog in een ziekenhuis. Voorts is een meisje van twaalf jaar door de emotie gestorven. De 650 ge arresteerden zijn inmiddels op twee na weer vrij gelaten, aldus de Britse mededeling. Gouverneur Sir Hugh Foot heeft aartsbisschop Makarios beschuldigd van het „openlijk aanmoedigen van misdaden" als het neerschieten der vrouwen. Zoals bekend deed de aarts bisschop een beroep op de Griekse Cy prioten zich tot het uiterste tegen het Engelse deelgenootschapsplan te ver zetten. Sir Hugh verklaarde dat het Engelse gouvernement vastbesloten is terreur en geweldpleging uit te roeien. Bisschop Anthimos van Kitium, die optreedt als plaatsvervanger van aarts bisschop Makarios die in Athene ver toeft, heeft zaterdag verklaard ver heugd te zjjn over de oproep van Ma karios aan alle Griekse Cyprioten om aan de strijd tegen de Engelsen deel te nemen. In officiële kringen in Washington ziet men in het aanbod van com munistisch China op de eerste plaats een propaganda-manoeuvre aldus meldt U.P.I. In Warschau heeft men de indruk, dat het plotselinge aanbod de doodsteek dreigt toe te brengen aan de Amerikaans-Chinese bespre kingen in de Poolse hoofdstad, zo meldt Reuter. Men baseert deze me ning op de verklaring van Peng, dat er geen sprake kan zijn van bespre kingen met de Amerikanen over het staken van het vuren. Indien de Amerikanen vasthouden aan een gegarandeerd staken van het vu ren, lopen de besprekingen vast en ko men de Chinezen, uit het oogpunt van de propaganda, als overwinnaars uit de strijd. Indien de Amerikanen daarente gen de Chinese maatregel zullen gaan beschouwen als een staken van het vu ren, zoals door hen werd gewenst, zul len zij een zwakke positie innemen bij de besprekingen, aldus is men te War schau van oordeel. Uit het feit, dat de Chinezen met de Amerikanen alleen wil len spreken over terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten van Formo sa wordt afgeleid, dat er geen hoop is op een compromis te Warschau. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag is de 6-jarige Steven Romkes op de Achterbinnenhaven in Den Helder van een transporteur geval len en daarbij zo ongelukkig terecht ge komen, dat hij een kwartier na aan komst in het ziekenhuis is overleden. De jongen was met een aantal vriendjes aan het spelen >ij een graanpakhuis. Daar stond een jakobsladder, waar hij tegenop klom. Toen hij boven was. ver loor hij het evenwicht en viel met zijn hoofd op de straatstenen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, la ter af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 6.49-18.06. Maan: 15.08. Ten westen van Ierland is een nieuwe hoeveelheid zachtere lucht in aantocht, die met een in diepte toenemende de pressie naar de Britse eilandep wordt gestuwd. Deze depressie zal tijdelijk enige regen veroorzaken en een toene ming van de wind kunnen teweegbren gen. In de temperaturen, die op een la ger niveau zijn gekomen, komt de eerst komende 24 uur weinig verandering. max. oeersb Station Weei temp afgel. gisteren 24 uur Stockholm motregen 14 0.4 Oslo regenbui 15 4 Kopenhapi half bew. 17 0 Londen onbewolkt 16 10 Amsterdam regenbui 16 6 Brussel zwaar bew. 18 4 Luxemburg regenbui 16 1 Parijs onbewolkt 17 3 Nice zwaar bew. 22 0 Berlijn zwaar bew. 19 0 - rankfun geheel bew. 18 0 Miinchen geheel bew. 16 0 Zürlch regen 17 0.6 Genève regenbui 1B 1 Locarno geheel bew. 18 18 Wenen regen 21 0.5 Tnnsbruck regen 18 0.4 Rome zwaar bew. 25 28

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1