Luisterrijk St.-Bavo-feest in Haarlems kathedraal Mgr. J. P Huibers wijdt nieuw beeld in tegenwoordigheid van zijn Gentse gasten Te veel ineens Viaduct bij Julianalaan? Mr. H. B. WILDT MEYBOOM gekozen tot wethouder van Bloemendaal Ir. P. C. Tirion kon benoeming Twee tentoonstellingen geopend Twee huizen zullen gesloopt moeten ivorden Eerste fase kost f245.000 niet aanvaarden Prof. De Kat spreekt oüer tekenende architecten; Harry Prenen belicht de betekenis van Willem de Zwart Pakkend en levendig St.-Bavo-lied van Harriët Laurey Films: WESTELIJKE RANDWEG i Raadslid SPEK vraagt interpellatie B. en W. achten het niet hun taak te bemiddelen in bouwconflict Kistencentrale veilig maken voor kinderen N. Bijnsdorp 40 jaar bij „De Spaarnestad" „Spaarndams Gemengd Koor" jubileert Duizend sigaren voor Wam Heskes en Toon Rammelt Burgemeester Kwint breekt arm MAANDAG 6 OKTOBER 1958 PAGINA 3 „Er was een man van adellijke bloede, die door de mensen Bavo werd genoemd". Met deze woorden begint het processielied, dat de Haarlemse dichteres Harriët Laurey parochiane van de kathedrale basiliek van St. Bavo, geschreven heeft ter ere van Sint-Bavo, patroon van de kathedrale parochie, van de stad Haarlem en van het Haarlemse diocees. Gisteravond werd het lied in de kathedraal gedeclameerd, terwijl na ieder couplet het zangkoor het refrein zong. Dat gebeurde tijdens een indrukwekkende plechtigheid, waar onder de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, het nieuwe beeld van St. Bavo, gemaakt door de beeldhouwer Albert Termote, wijdde. Het wijdingsfeest kreeg nog meer kleur door de aanwezig heid van mgr. C. J. M. E. Callewaert, bisschop van Gent en ere kanunnik van het Haarlems kapittel, die met enkele andere hoog waardigheidsbekleders uit het Gentse bisdom was uitgenodigd om het St. Bavo-feest in Haarlem mee te vieren. Ter verwelkoming van de Belgische gasten speelde organist J. Schouten de Braban- gonne, een daverende en in brede accoorden uitgespeelde begroeting, toen gasten en gastheren, voorafgaand aan mgr. Huibers, de kathedrale basiliek binnenschreden. NHC Diversen: Immer actueel St.-Bavo-lied Reorganisatie Stationsplein Spreekuur wethouders Woonwagenkamp A ntwoord aan ARood In Huis Van Looy Raadslid Proper vraagt Volksleven in de Gewesten Burgerlijke Stand Haarlem Jaarfeesten K.A.B. begonnen Aannemer valt van veertien meter hoog Geen voorrang verleend Receptie in „De Toerist" Beurs van Amsterdam m De banden tussen Haarlem en Gent, die beiden St.-Bavo tot patroon hebben, bestaan reeds van oudsher. Zinvol is daarom de traditie, dat de twee bis schoppen, vergezeld van hun kapittels, het St.-Bavo-feest gezamenlijk vieren, de ene keer in Gent, de andere keer in Haarlem. Dat dit jaar tevens het honderdjarig bestaan gevierd wordt van het in 1858 opnieuw opgerichte Haarlemse kapittel, was een reden te meer om de samenkomst van Zuid en Noord nog meer glans te geven. Mgr. Callewaert was in gezelschap van zijn hulpbisschop en vicaris-generaal, mgr. C. J. Joliet, tevens aartsdiaken en de ken van het kapittel, van mgr. O. Schelfhout, aartspriester, vicaris-gene raal en deken van de stad Gent, en van de kanunniken De Beer, groot-cantor en oofdinspecteur van het Katholiek Middelbaar Onderwijs, L. de Vos, bis schoppelijk visitator der kloosters, P. Loontjes directeur der Zusters van de Kindsheid Jesu, H. Philippe, secretaris van het bisdom Gent, Van Kerkhove, pastoor van de kathedraal van Gent, Haarlem neemt soms wel wat al te veel cultureel hooi °P zijn vork. Twee openbare tentoonstellingen, waarvoor .?ien belangstelling mag verwachten t>U eenzelfde nog altijd beperkte ®roeP Personen werden zaterdag middag op hetzelfde uur geopend. In de Hoofdwacht leidde prof. Otto de Kat een expositie in van tekeningen van Haarlemse architecten en in Huis van Looy sprak Harrie Prenen op hetzelfde tijdstip een inleidend woord bij de tentoonstelling van wer ken van Jacobus van Looy en Wil lem de Zwart. Een half jaar geleden vond iets dergelijks plaats. Toen opende wet houder Geluk in Haarlem-Noord een nieuw type tentoonstelling, terwijl nagenoeg op hetzelfde moment de conservator van het Bisschoppelijk Museum, de heer H. van Haaren, al daar een inleiding gaf op de belang rijke retrospectieve tentoonstelling van kunstnaaldwerk in Nederland. Kan Haarlem zich deze versnippe ring van aandacht inderdaad permit teren of is hier louter een betreu renswaardig gebrek aan coördinatie in het spel? Waar het eer ste stellig niet het geval is, houden we het op het laat ste. CINEMA-PALACE: Wien bleibt Wien, a L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De ranch der vervloekten. 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: Als de kraanvogels overvliegen, 14 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Dorp aan de rivier, 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Bonjour Tristesse, str. volw.; 8.15 uur. Do.: Thee en sympathie, volw.; 8.15 uur, REMBRANDT: De circusliefde, a. 1. (derde week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYBazooka's en whisky, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The smallest show on earth, a. L 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 6 oktober Concertgebouw, Haarlem, 7.30 uur: Extra concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest o.l.v. Henri Arends bij de opening van het winterseizoen. Solist: Geza Hegyi, piano. Programma: Werken van Van Hemel, Saint Saëns, Liszt en Strawinsky. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: R.-k. Toneelvereniging Thalia met „Mister X ilaat toe". Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Kees Hana spreekt voor Volksuniversiteit over „De natuur van zee, strand en duinen Geb. St.-Bavo, Haarlem: Jaarfeesten van de afdeling Haarlem van de KAB. Spe lers van St.-Frans met „Pier de wonder- d°Brfnkmann, Haarlem, 8,.tuu5;,n3u®e-r'® over „Wat is katholieke literatuur voor Geloof en Wetenschap. Brinkmann, Haarlem, 9 uur: De actuele wereldpolitiek, beschouwing van «ie we reldsituatie voor Geloof en Wetenschap. Dinsdag 7 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: R.-k. Toneelvereniging Thalia met „Mister X slaat toe". Concertgebouw, Haarlem, 8.15 uur. Con cert door het Noordhollands Philharmomsch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist. Alexander Uninsky. Programma: Werken van Nozeman, Wagenaar, Liszt, Bartok en Strawinsky. Raadhuis, Halfweg, 8 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Concertgebouw, Haarlem, 7.30 uur: Inlei ding tot het concert van het NPhO door Paul Chr. Westering. Geb. St.-Bavo, Haarlem: Jaarfeesten van de afdeling Haarlem van de KAB. Spe lers van St.-Frans met „Pier de wonder doener". Brinkmann, .13 uur: Ir. T. P. Huisman •preekt voor de Maatschappij voor Nijver heid en Handel over het onderwerp „De Europese Economische Gemeenschap in Verband met de landbouw". De Swaef, diocesaan Proost der Socia le Werken en J. Colpaert, Nationaal Proost van het Christelijk Midden- standsverbond van België. Reeds bjj het begin van de plechtig heid hield mgr. Callewaert tot de hon derden aanwezigen een toespraak, waarin hij allereerst zijn „diepe ont roering en dankbaarheid" uitte jegens mgr. Huibers voor diens vererende uit nodiging. Hij noemde dat gebaar een bevestiging van de broederlijke banden tussen Haarlem en Gent en prees in hoge mate het grote aandeel, dat mgr. Huibers heeft gehad in de opbloei van het katholicisme in de Hollanden ge durende de laatste eeuw. Sprekend over St.-Bavo stelde hfj de rhetorische vraag, wat er voor de men sen van de twintigste eeuw nog te le ren valt van een man, die dertien eeuwen geleden leefde. Mgr. Callewaert gaf echter te verstaan, dat heiligen al tijd actueel blijven en dat hun bood schap de eeuwen door iets te zeggen heeft. De benijdenswaardige zelfver loochening van St.-Bavo moge onze tijd ten voorbeeld strekken. Zijn levendig en bezielend geloof moet de mensen van onze dagen inspireren, waarin het oprechte geloof vaak zoveel te wensen overlaat. Men gelooft nog wel, maar bezielt niet meer. Tenslotte is Sint-Ba vo aldus mgr. Callewaert een exempel van volgzaamheid, in het voet-1 spoor van zijn bisschop, de H. Aman- dus. En hij onderstreepte deze woor den met op te merken, dat ,,wie het kerkelijk gezag misprijst, zonder God zal eindigen." Na deze toespraak wijdde mgr. Hui bers het fraaie beeld van St.-Bavo. Een lange processiestoet trok daarop door de kathedraal, met zich meevoerend de relieken van St.-Bavo. Onderwijl de clameerde kapelaan W. de Lange van af de preekstoel het St.-Bavo-lied van Harriët Laurey en zong het koor onder leiding van de heer E. Nicolaas het refrein. In het lied, een episch gedicht, ver telt Harriët Laurey met eenvoudige woorden het leven van Bavo, die in zijn jeugd jacht maakte op ,,de vogel On deugd", maar tenslotte de weg vond naar God. Het lied mist alle hoogdra vende en religieus-overspannen senti menten., die verreweg de meeste onzer devotie-kerkgezangen kenmerken, en daardoor is er een pakkende en leven dige tekst ontstaan, die doet denken aan een oude ballade en die ledereen gemakkelijk aanspreekt. Terwjjl de processie rondtrok werd aldus het leven van St.-Bavo den volke verteld, een vertelling, welke eindigde met de bede: Sint-Bavo, die tot steun ons zijt gebleven, die ons tot voorspraak was, ook na uw dood, die Haarlem tot beschermer werd gegeven en onze stad eens redde uit de nood: wees ons een stralend voorbeeld, denk aan ons, Sint-Bavo, vriend van Haarlem, bid voor ons. Toen de rondgang met de relieken ten einde was, volgde tot besluit een pontificaal lof, waarbij mgr. Huibers agens was. De bisschop werd daarbij geassisteerd door kapelaan C. W. J. Wenneker, diaken, en kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd, subdiaken. Troon- diakens waren plebaan mgr. H. W. Ag- terof en diens confrater uit Gent. Vanmorgen heeft mgr. Callewaert in de kathedrale basiliek een pontifi cale H. Mis opgedragen ter viering van het eeuwfeest van het Haarlem se kapittel. Het gemeentebestuur van Bloemen- daal acht een viaduct over de Juliana laan ten behoeve van de ongelijkvloer se kruising van die laan met de ont worpen Westelijke Randweg de minst schadelijke oplossing. Aldus deelde de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, zaterdagavond tijdens de rond vraag van de raadsvergadering mede in antwoord op een vraag van het nieu we raadslid drs. O. F. Staleman (WD). Zoals bekend zal de nog ontbrekende schakel Zijlweg-Heussensstraat van de Westelijke Randweg de Julianalaan on gelijkvloers kruisen. Bij de Provinciale Waterstaat de weg zal door de pro vincie worden aangelegd zijn op het ogenblik twee plannen voor die krui sing naast elkaar in studie: één „tun nel-plan", onder de Julianalaan door, en een „viaduct-plan". Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zullen moeten beslissen, hoe de weg zal worden aangelegd. Het is ech ter waarschijnlijk, dat die beslissing ten gunste van het viaduct-project zal uitvallen. Een half jaar geleden werd, aldus deelde de burgemeester mede, het Bloemendaalse gemeentebestuur reeds genolst over die kwestie. Bloemendaal heeft toen te kennen gegeven, dat een viaduct de belangen van de huiseige naren ter plaatse (de hoek van de Wal deck Pyrmontlaan en van de Willem de Zwijgerlaan met de Julianalaan) hei minst zou schaden, wat meiwegnee dat de huizen wel een waardevermm dering zullen ondergaan, aldus meende de burgemeester. Inplaats van op e plantsoen zullen de bewoners in de toe komst uitzicht hebben op een soon luchtbrug-weg. Over een eventuele schadevergoeding aan de huiseigenaren wordt niet gerept in het schrijven, dat de provinciale wa terstaat destijds aan het Bloemendaal se gemeentebestuur zond. De burge meester wees er echter op, dat zulks nog niet inhoudt, dat er geen schade zal worden uitgekeerd door de provin cie, omdat de provinciale waterstaat zich slechts met zuiver technische kwesties bezighoudt en niet met be leidskwesties, zoals schadevergoedin gen. Een kruising door middel van een viaduct bij de Julianalaan zou voor Als de plannen van B. en W. door gaan, zal nog dit najaar een begin worden gemaakt met de reorganisatie van het Stationsplein. Men hoopt dan volgend voorjaar de eerste fase van de reorganisatie gereed te hebben. Voor dit doel wordt aan de raad een crediet van 245.000,- gevraagd. Hiermee zal het ontworpen autobus station worden aangelegd, terwijl de uit ritten van het Stationsplein op de Kruis weg zullen worden verruimd. Op het terrein, waar voorheen de firma Bey- nes haar fabriek had staan, zal een parkeerruimte worden aangelegd voor circa veertig auto's. Tegen de 2.50 me ter hoge zuidelijke muur van het Bey- nescomplex, die is blijven staan, zal be planting worden aangebracht. Voor het beschikbaar te stellen crediet zal ook de riolering worden vernieuwd. Wethouder J. Schippers te Haarlem houdt deze week spreekuur op woens dag 8 oktober, 's morgens van 11—12 uur. Zijn collega, mevrouw mr. E. Scheltema-Conradi, houdt deze week geen spreekuur. Bloemendaal ook nog het voordeel bie den dat de beide aan de Julianalaan evenwijdig lopende straten, de Oranje Nassaulaan en de Prins Hendriklaan, niet door de nieuwe snelverkeersweg, die immers ook die straten gaat krui sen, zullen worden afgesneden. Van de zijde van de Provinciale Wa terstaat deelde men ons mede, dat in dien het viaduct-plan uitgevoerd wordt, de Oranje Nassaulaan eveneens een on derdoorgang onder de verhoogde snel weg kan krijgen, zij het dat die verbin ding slechts een beperkte doorrijhoog- te kan hebben. In verband met de af rit naar de kant van de spoorbaan (die verhoogd is, zodat de weg er onder door moet) kan er géén viaduct bjj de kruising met de Prins Hendriklaan worden gemaakt. Welk plan er ook zal worden uitge voerd met betrekking tot de kruising van de Westelijke Randweg met de Ju lianalaan, vast staat, dat er twee hui zen gesloopt zullen moeten worden: de beide huizen op de hoek van de Julia nalaan met de Waldeck Pyrmontlaan, die uit de oostelijke rooilijn van laatst genoemde laan springen. De provincie zal trachten met de eigenaren tot over eenstemming te komen. Indien dat niet lukt, zal tot onteigening moeten worden overgegaan. Driehuis was zondagmiddag uitgelopen om getuige te zijn van de aubade, die de parochiële jeugdverenigingen de bis schop van Haarlem brachten in de pasto- rietuin. Mgr. J. P. Huibers droeg in de St. Engelmunduskerk een pontificale Hoogmis op ter viering van het eeuw feest der parochie. Ter gelegenheid van dit jubileum werden twee leden van het kerkbestuur benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. Het derde lid was reeds drager van de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice' De heer Spek (A.R.) heeft de ge meenteraad van Haarlem gevraagd tij dens de raadsvergadering van komen de woensdag het college van B. en W. te mogen interpelleren over de toestand in het woonwagenkamp. Eerder reeds had de heer Spek schriftelijke vragen over deze kwestie gesteld aan B. en W., maar in een schrijven aan de raad deelt hij mede, dat de toestand in het woonwagenkamp blijkens recente publi caties en van gemeentewege genomen maatregelen zodanig is of geweest is dat van een zeer ernstige toestand gesproken moet worden. De heer Spek had gevraagd of de heersende dysenterie in het woonwagen kamp verband houdt met de hygiëni sche en sanitaire toestand aldaar, en of het raadsbesluit van 2 april, waarbij 41.000.- beschikbaar is gesteld voor het treffen van dringende voorzienin gen, al is uitgevoerd. B. en W. van Haarlem hebben de heer A. Rood (K.V.P.) geantwoord op zijn vragen betreffende de „model-ac tie" van de bouwvakarbeiders, die werkzaam zijn aan een complex van 110 woningen van Sint Bavo-noord op de hoek van de Rijksstraatweg en de Delftlaan. De heer Rood had geïnfor meerd in hoeverre het college in deze kwestie zou kunnen bemiddelen. B. en W. delen nu echter mede, dat het con flict een protest-actie betreft tegen de landelijke C.A.O. en dat B. en W. het niet hun taak achten om bemiddelend op te treden. B. en W. verklaren inlich tingen verkregen te hebben, waaruit blijkt, dat de modelactie thans is ge staakt. Mr. H. B. WILDT MEYBOOM is tij dens de zaterdagavond gehouden bui- tengewone raadsvergadering met 14-4 stemmen gekozen tot wethouder van Bloemendaal. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe wethouder, die voor de V.V.D. zitting heeft in de raad, de por tefeuille van Openbare Werken c.a. zal behartigen. De verkiezing van een wet houder was het enige agenda-punt van de raadsvergadering, die ondanks (ol wellicht juist ten gevolge van) het on gewone tijdstip ongewoon veel belang stelling op de publieke tribune had. De heer WILDT MEYBOOM werd gekozen in plaats van de (twee maal) tot wet- houder verkozen ir. P. C. TIRION (V.V.D.). die zijn benoeming niet kon aanvaarden, omdat hij daarvoor geen toestemming kon verkrijgen van zyn werkgever, het gemeentebestuur van Amsterdam. De heer TIRION is hoofd ingenieur, belast met de utiliteitsge bouw, bjj dè Dienst voor Openbare Wer ken der gemeente Amsterdam. Mr. WILDT MEYBOOM, die als num mer twee voorkwam op de kandidaten lijst van de V.V.D. voor de raadsver kiezingen, was tijdens de vorige zittings periode van de gemeenteraad geen lid. Hij was evenwel wel raadslid van Bloe mendaal gedurende de periode 1949- 1953. De heer WILDT MEYBOOM, die in 1888 te 's-Gravenhage geboren is, be kleedde na zijn promt tie in de Rechts wetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Leiden verschillende ambtelijke functies. Laatstelijk was hij voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem. Tevoren was hij in die functie werk zaam te Dordrecht, waar hij tevens rechter-plaatsvervanger in de Arron dissementsrechtbank was. Voorts ver vult hij verschillende functies op so ciaal terrein. Hij is onder meer secre taris van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. Aan het begin van de raadsvergade ring deelde de heer Tirion mede, dat het gemeentebestuur van Amsterdam teruggekomen was op zijn aanvankelij ke toestemming, hem verleend, tot het eventueel vervullen van een Bloemen daalse wethoudersfunctie, B. en W. van Amsterdam hadden daartegen in principe geen bezwaar, mits het werk voornamelijk in de avonduren zou kun nen geschieden, hetgeen echter juist voor een wethouder van Openbare Wer ken volstrekt onmogelijk is. Namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie steide hjj voor mr. WILDT MEY BOOM te kiezen tot wethouder De burgemeester, dr. D. H. PEERE BOOM VÓLLER, betreurde de gang van zaken, die de heer TIRION ertoe genoopt hadden zich niet beschikbaar te stellen voor het wethoudersambt. Hij stelde met nadruk vast dit ook naar aanleiding van enige desbetreffende op merkingen van raadsleden dat de heer TIRION zich niet lichtvaardig be schikbaar had gesteld ais kandidaat. In dezelfde geest spraken de verschillen de fractie-voorzitters, de heren DE JONG SCHOUWENBURG (Prot.-Chr.), VLIEGEN (P.v.d.A.), FIJEN (K.V.P.). De heer VAN DER LAAN (V.V.D.) be treurde het voo: omdat de heer TI RION bij uitstek deskundig was tot het beheren van de portefeuille van Open bare Werken. De burgemeester stelde echter, dat deskundigheid niet in de eer ste plaats nodig is voor een wethouder, wèl echter gevoel voor het bestuur lijke, voor het gemeentelijke beleid. Voor het overige kan een wethouder steunen op de deskundigheid van ambte naren. Van de zestien uitgebrachte stemmen waren er vier blanco. De andere wa ren uitgebracht op de heer WILDT MEYBOOM. In zijn begroetingstoe spraak tot de nieuwe wethouder wees de burgemeester er op, dat de heer WILDT MEYBOOM de laatste weken reeds opgetreden is als waarnemend wethouder van Openbare Werken en als zodanig een energie ten toon gespreid heeft, die de beste verwachtingen voor de toekomst rechtvaardigt. In haar zetel „De Hoofdwacht" aan de Grote Markt heeft de Vereniging Haerlem gastvrijheid verleend aan de Kring Haarlem van de Bond van Ne derlandse Architecten. Deze heeft daar een tentoonstelling ingericht van reis schetsen door architecten en van kari katurale tekeningen over het bouwen. De voorzitter van de kring, de archi tect K. Jonkheid, zeide verheugd te zijn om dit vernieuwde contact met de oud heidkundige vereniging, met welke zij reeds een gemeenschappelijk bestuurs lid bezit, omdat dit voor de toekomst vruchtbaar kan zijn. Ook de B.N.A. heeft als maatschappij tot bevordering der bouwkunst een idealistische doelstel ling en is meer dan een beroepsvereni ging. Hij dankte allen die deze tentoon stelling de derde in zes jaar tijds hadden ïnogelijk gemaakt en leidde vervolgens prof. Otto B. de Kat in, die in zijn openingswoord het antwoord wil de formuleren op de vraag waarom de architect reisschetsen maakt. Potlood, pen en papier, zo zei hij, zijn voor hem onontbeerlijke materialen en in deze gemeenschappelijkheid met de beeldende kunstenaar zijn de techni sche mogelijkheden aanwezig voor het beoefenen van de vrije kunst. De recht lijnige tekening is hem vertrouwd uit zijn beroep, maar ook met de losse hand tekent hij in zijn werk. Als voorberei ding voor zijn ruimtelijke scheppingen maakt hij illusionaire schetsen die hem tevens de inpassing in landschap of stadsbeeld duidelijk voor ogen stellen. Ook tekent hü in perspectief als hij de leek wil tonen wat de realisering zal zijn van zijn plannen. Zowel voor de beeldende kunstenaar als voor de archi tect spelen ruimte en licht een domine rende rol. i De reizende bouwmeester vertoont een topografische belangstelling, niet alleen in het buitenland. Als hij op zijn reizen reeds bestaande bouwwerken schetst, treedt hjj voor korte tjjd in het voetspoor van de vrije kunstenaar. Hij doet dit om de normen te ontdekken die ondanks de geweldige verschuivingen zijn gebleven. Prof. de Kat besloot zijn beschouwing met te constateren, dat de architect door het maken van reisschetsen in gun stige zin zijn eigenlijke werk beïnvloedt. Hij ontwijkt daarmee namelijk het ge vaar van slechts te denken op papier en onderhoudt het contact met wat zijn collega's uit het verleden hieren elders hebben geschapen. De jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jac. van Looy is deze keer gecombineerd met die van zijn tijdge noot Willem de Zwart: „Een uitstekend idee om Van Looy in zijn eigen huis posthuum gastheer te laten zijn van een aantal in de schaduw geraakte tijdge noten!", zei de heer Harry Prenen, die de opening verrichtte. Hij bepaalde zich deze middag tot de gast Willem de Zwart en het verschijnsel van gemak zuchtige concentratie van de waarde van een tijdvak in de roem van enkele groten. Hij laakte daarbij het ontbreken van monografieën over de Nederland se meesters uit de 19e eeuw in de va derlandse kunsthistorie. Niel alleen voor de kleine, maar ook voor de grote moet men gegevens bij elkaar vegen uit ar- tikeltjes en verzamelwerken. Een figuur als De Zwart is daardoor, hoewel van naam bekend, toch in zijn betekenis on bekend. Spreker verhaalde de levens loop van de schilder, en gaf een korte karakteristiek van zijn hoedanigheden en van zijn positie in het tijdsbeeld. Door de kennis van de belangrijke ne venfiguren, meende de heer Prenen, krjjgt de rijkdom van een bloeiperiode pas reliëf. Hij verdedigde dan ook de rechtvaardigheid van decentralisatie van de roem, waarmee nu, uit gemak zucht en snobisme, slechts een paar groten behangen „ijn. De heer P. A. Djjkema, die als be stuurslid der Stichting Huis Van Looy de heer Prenen had ingeleid, herdacht met enige pieuze woorden het overleden bestuurslid dr. C. Spoelder. Voorts deel de hij mede, dat tot voorzitter der Stich ting was benoemd de heer Simon Kos ter, die als zodanig dr. L. M. van Dis opvolgt. Laatstgenoemde heeft het voorzitterschap neergelegd in verband met zjjn benoeming tot inspecteur van het V.H.M.O. De openingsbijeenkomst werd bijge woond door o.a. mevrouw Prinsen, de echtgenote van de commissaris der ko ningin, en door wethouder J. A. Schip pers. Het „Beraad voor het Nederlandse Volksleven" kongresseert woensdag 8 oktober te Haarlem. Het onderwerp zal dit jaar zijn „Volksleven in de Ge westen". De leden zullen samenkomen in de aula van het Teyler-museum aan het Spaarne. De opening zal geschieden door de heer K. ter Laan, terwijl voorts gesproken zal worden door de heren A. Buter, uit Goor, ds J. J. Kalma, uit Lek- kum bij Leeuwarden, drs J. Hansen uit Roermond, dr. Tj. W. R. de Haan, uit Haarlem. Tenslotte zullen leden van de buurtvereniging „De Wurf" te Zand- voort vertellen en vertonen van het oude Zandvoort. BEVALLEN van een ZOON: J. M. Spoor-van der Klugt; A. L. van der Hoorn-de Roos; J. Duiverman-Raben- berg; M. J. Rooze-van der Veiden; H. M. Hogestjjn-Vrijburg. BEVALLEN van een DOCHTER: C. van der Peet-Dijkzeul; S. M. Verhagen- Huijgen; M. Wagener-Wildt Meyboom; E. W. Stolwijk-van Dijke; J. A. Schenk- van Beest. GETROUWD: P. M. Paap en H. J. Bouwens; J. Kikkert en C. Kikkert; E. Greebe en A. van Leeuwen; N. L. van Deun en A. van Leeuwen; J. Mesdag en J. E. Berkelbach van der Sprenkel. OVERLEDEN: J. J. Roozen, 72 j. overleden te Haarlem woonplaats Bloe mendaal, Bloemendaalseweg; R. Swart 81 jr., Leidsevaart; J. A. H. Jansen, 69 j., Vaartstraat; E. Pot, 57 j., P. C. Boutensstraat; G. Blokker-Noorloos, 74 j., Hazepaterslaan; A. Gerritsen-van der Werff, 71 j., A. L. Dyserinckstraat. In verband met het feit, dat onlangs twee broertjes verdronken zjjn in het water van het Spaarne, heeft het com munistische raadslid Proper B. en W. schriftelijk gevraagd of het college van B. en W. bereid is het kistenverhuur- bedrijf aan de Friesche Varkenmarkt op te dragen de toegang tot de kisten- opslagruimte aan het Spaarne buiten de werktijd onmogelijk te maken, b.v. door het plaatsen van een omheining, die tijdens de werktijd geheel of gedeel telijk kan worden verwijderd. Voorts heeft hjj B. en W. gevraagd of zjj be reid zjjn te bevorderen dat de kisten centrale naar de Waarderpolder wordt overgeplaatst. In gebouw Sint Bavo zijn gisteravond de jaarfeesten van de Haarlemse K.A.B. begonnen. De voorzitter, de heer A- Angenent, sprak er zjjn vreugde over uit, dat zovele leden opgekomen waren. Hij vroeg belangstelling voor het fonds „Hulp in nood" en wees vervolgens op het uitvoerige winterprogramma, dat de K.A.B. weer heeft samengesteld. Hij hoopte, dat de leden met interesse de avonden zouden volgen en dat de vrou wen daarbij haar indirecte medewer king zouden verlenen. De heer Angenent riep daarna de spe lers van St.-Frans een welkom toe, die voor het voetlicht kwamen met „Pier de Wonderdoener", een blijspel onder regie van Frans van Emmerik. Zaterdagmiddag om ongeveer vier uur is een 48-jarige aannemer uit Haar lem in een perceel aan de Anegang van veertien meter hoog gevallen. Hjj werd met fracturen aan de ruggewervel naar het Grote Gasthuis overgebracht. De aannemer is op een vloer van de ver dieping van het huis door een glasruit gestapt en toen in een luchtkoker ge vallen. Een 45-jarige expeditieknecht uit Haarlem is zaterdagmiddag van het dak van een café aan de Botermarkt gevallen, toen' hjj zjjn evenwicht ver loor. De man had een glaasje teveel op. Nadat hij in het Grote Gasthuis was verpleegd, genoot hij een paar uur gastvrijheid in het Haarlemse politiebu reau. Zondagavond omstreeks half elf is op de hoek van de Merovingenstraat en de Hannie Schaftstraat een motorrijder tegen een auto gereden. De bestuurder van de motor, een eenendertigjarige kantoorbediende uit Den Haag, verleen de geen voorrang. Met een hersenschud ding werd hjj naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zjjn vierentwintigjarige echtgenote, die achterop zat, liep een gekneusde enkel op. Zij werd bjj ken nissen in de Hannie Schaftstraat binnen gebracht. De heer N. Bijnsdorp, werkzaam op de monotype bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad, vierde zaterdag 4 oktober zijn veertigjarig jubileum. Op dertien jarige leeftijd begon hij zijn werkzaam heden en hij is dus een van de weini gen, die de vijftig jaar vol kunnen ma ken. Nadat hjj met zijn echtgenote door de directie ontvangen was. die hem harte lijk feliciteerde met deze gedenkwaar dige dag en hem na afloop van de sa menkomst de portefeuille met in? oud aanbood, ging de jubilaris naar de kan tine van het bedrijf, waar zijn collega's bijeengekomen waren om hem te huldi gen. De heer Herber, bedrijfsleider van de onderneming, sprak hem toe en belichtte in zijn toespraak vele aspec ten uit het werkzame leven van de -heer Bijnsdorp. Woorden van lof en waar dering werden ook nog gesproken door de heer Loog, chef van de afdeling mo notype; woorden, die vergezeld gingen van een geweldige sigaar, waarmee de jubilaris wel enige uren zoet zal zijn. Een collega van de jubilaris, de heer W. van Dam, die als ceremoniemees ter fungeerde, haalde persoonlijke her inneringen op. Tenslotte dankte de heer Bijnsdorp allen, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke gemaakt hebben, waarna zjjn collega's hem per soonlijk feliciteerden. Zondag was het juist een halve eeuw geleden, dat in de lokaliteit B. Honder- dos „Spaarndams Gemengd Koor" werd opgericht. In dezelfde lokaliteit, die thans het café „de Toerist" is geheten, aan de IJdijk, recipieerde zaterdagmid dag het bestuur van het koor. Donder dag wordt nog een jubileumconcert ge geven. Het uit drie heren en twee dames on der voorzitterschap van G. Klomp be staande bestuur en dirigent Van 't Kaar hebben zaterdagmiddag ruim honderd handen moeten schudden van vriende lijke Spaarndamse bewoners en van ver tegenwoordigers van verschillende ko ren uit de omgeving. De heer C. Klinkenberg, voorzitter van het Kon. Mannenkoor Caecilia, kwam met de heer C. Overbeek mee om als bestuursleden van de Haarlem se federatie van zang- en oratoriumver enigingen hun gelukwensen aan te bie den. Daarbij overhandigde de heer O- verbeek namens de Kon. Bond van zang- en oratoriumverenigingen, waar van hij voorzitter is, aan voorzitter Klomp de oorkonde van deze bond, een getuigschrift als blijk van waardering voor de bijdrage van Spaarndam s Gemengd koor tot de bloei van de Ne derlandse koorzang. Bijna vijfentwintig zang- en plaatse lijke verenigingen waren op de receptie van de gouden jubilaris aanwezig om van hun belangstelling blijk te geven. Deze belangstelling toonde het gemeen tebestuur van Haarlem met het zenden van een groot bloemstuk. Een telegra fische gelukwens werd ontvangen uit Kopenhagen van de daar verblijvende beschermheer van het koor, de heer W. Kok Pz. Het wijkcomité Spaarndam bood ge lukwensen en een geschenk onder en veloppe aan bij monde van de voorzitter de heer C. Stapel. De heer G. W. Polderman sprak na mens de Spaarndamse ijsclub „Nova Zembla" en namens de contact-commis sie van plaatselijke verenigingen. Zijn woorden werden vergezeld van een ge schenk onder couvert. De heer Klomp maakte van deze gelegenheid gebruik in de heer Polderman de familie Polderman dank te zeggen voor wat zij voor het koor heeft betekend. Een zus ter van de spreker in de wandeling al» „tante Tonia Polderman" bekend is van de oprichting van het koor af lid; een broer van de heer Polderman heeft tot aan zjjn plotseling overlijden twee jaar geleden bijna veertig jaar lang met grote ambitie het secretariaat vervuld. Vertegenwoordigers /an de Nederland se sigarenindustrie hebben duizend si garen aangeboden aan de nieuwe mannen van de maand: Wam Heske» en Toon Rammelt. Beiden hebben gro te bekendheid gekregen door hun sa menwerking voor de KRO-rubriek De gewone man, welke juist deze maand is opgeheven. Wam Heskes droeg het praatje steeds op onnavolgbare wijze» voor en Toon Rammelt heeft elf jaar lang de teksten geschreven. De eerste jaren schreef mr. Jan Derks de tekst Zondagmorgen is burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen in de duinen vlak bij het strand van zijn paard geval len, waarbij hij zijn linkeronderarm heeft gebroken. Hjj had de teugels losgelaten om achterwaarts enige aanwijzingen te geven aan een jonge ruiter. Vermoe delijk is zijn paard toen geschrokken van een tegemoetkomende ruiter. Het paard maakte een onverwachte sprong zijwaarts en bracht zo de burgemeester ten val. Ondanks zijn gebroken arm wist mr. Kwint weer op zjjn paard te komen en naar huis te rijden. In het Antonius- ziekenhuis heeft hij zijn arm in het gips laten zetten om zich daarna naar Velserbeek te spoeden, waar hij voor een veldloop het startschot moest los sen. 's Middags verscheen hij ook nog even op de receptie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de parochie Drie huis. vorig opening Slot 6/10 (Ntet officiële koersen 344 Ned 1953 931/s 3% Ned 1953 92% 3M> Ned 1956 92% 314 Ned 1948 85 311» Ned 1950 85'4 P/4 Ned 1954 87% 3V, Ned 1955 1 87% 3-3% Ned 1947 91 91% 94>4 Ned S2-«« bel fac 94A .nschi Grtbk 1946 384 HNG Won bouw 6 109% Ned Ranriel Mil een 178 A K 0 219% 221 v an Berkel t Patent 188 Calve-Delft eert 324% Van Geldei 186 V, Kon Hoogoven» cert 320 Unilever eert 406% 411 Ned Kabe) 285 Philip» 345 349 -t on Petroleum 179.50 182 Amsterdam' Rubber 68% 68* ■nil Amerika H)d 149 1504 K<m Ned Stoomb Mil 146% 148 Ved Scheepv Onle 134% 131 K 1—M 100.50 d V.A 107% 107% Oeli My cert 124.20 123 4 dam 2% '56 1 84% A dam '56 94% A dam 111 94% Rentespaarbr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3