Nieuwe bestedingsbeperking zou onrechtvaardig en economisch ondoelmatig zijn N.V.V. voelt niets voor een verdere huurverhoging WYBERT Openbare behandeling zaak- Elisabeth Boll beëindigd Aftreden van mr. Algera een verrassing met Warrig taalcongres 700 belangstellenden Inschrijving tweede voettocht door mgr. Al f rink geopend Comet 4 vliegt in goed zes uur over de oceaan t B 1 Otto Kleniperer Militaire parade in Djakarta Zweedse raadslieden antwoordden nog op betoog van prof. Kisch Sneltikken in heden en verleden i Speculaties over zijn opvolging; splitsing van departement? Elly Ameling wint eerste prijs Ongeluk met reddingboot „Schiet niet op hun, want van hun hangt het af" Nieuwe perspectieven bij opgang naar geestelijke zelfstandigheid Gelukwens van Macmïllan Vliegende schotel als vredesduif Drs. Roemers van het N.V.V. iïl Zurich ziek, Internationale federatie van eenzamen opgericht Grondverschuiving aan nieuwe veerhaven te Breskens Nieuwe burgemeesters INTERNATIONAAL GERECHTSHOF mm De snelste typiste van 1958 Concours in Genève GENOOTSCHAP „ONZE TAAL" Abituriënten naar Den Bosch m 1 MAANDAG 6 OKTOBER 1958 f AGINA" 5 Bij guur weer H kunt U verkoudheid voorkomen met mmrnw. H9 4% s» - STUDENTENPAROCHIE TE LEIDEN Benoemingen bisdom Rotterdam Mej. Weevers van de P.T.T. te Rotterdam Hoofdredacteur A.R.K.A.- weekblad neemt ontslag KLEUTER ONDER VRACHTAUTO GEDOOD Op een zaterdag te Groningen gehou den congres van het N.V.V. heeft de vlce-voorzitter drs. D. Roemers, het hui dige sociaal-economische beleid belicht. Sprekend over het werkloosheidsvraag stuk stelde hij, dat het normale percen tage werkloosheid, dat prof. Zylstra als gemiddelde voor het gehele land noemt, drie procent, naar de opvatting van het N.V.V. te hoog ligt. Het beleid moet veel meer gericht zün op een werkloosheid van maximaal twee procent. Met be trekking tot de adviesaanvrage van de regering aan de sociaal economische raad wenste drs. Roemers op te merken dat het N.V.V. bezwaar heeft tegen het eenzijdige karakter van die advies aanvrage en er het gevaar in ziet van een nieuwe bestedingsbeperking die op de schouders van de grote massa zou worden afgewenteld. Naar onze vaste overtuiging, aldus spr., zou in de hui dige situatie ook zelfs een evenwichtige bestedingsbeperking niet alleen sociaal onrechtvaardig, maar ook econo misch ondoelmatig zijn. Het N.V.V. voelt intussen al even min iets voor een huurverhoging, niet op 1 januari en niet in de naaste toe komst. Daarmee zou de weg naar welvaartsverhoging voor andere groe pen dan de huiseigenaars worden ge blokkeerd. Daarbjj komt dat de be doeling van de tot dusverre geschie de huurverhogingen, egalisatie van de huur van oude en nieuwe woningen, nog even ver aan de horizon ligt als in 1953, aldus spreker. Het N.V.V. onderschrijft volkomen het Oordeel van de K.A.B., dat het huur- probleem nu eerst van de andere kant moet worden aangepakt, met verlaging van de bouwkosten. Br moeten garan ties komen, dat voor de financiering van de woningbouw kapitaal tegen re delijke rente beschikbaar is. Van de regering wordt hiervoor een wettelijke regeling verwacht. Ten aanzien van de zogenaamde consumentensubsidies op melk. zei de heer Roemers, het meer voor de hand liggend te achten te spreken van pro- ducentensubsidi js, waar de opbrengst van andere zuivelprodukten, die uit Advertentie De dirigent Otto Klemperer is, zo meldt De Telegraaf, enige dagen gele den in een ziekenhuis te Zünch opge nomen. Hij lijdt aan een bronchitis die enkele complicaties met zich mee heeft gebracht. Over het verloop ziek~ te is verder nog mets bekend. Intussen heeft Klemperer zijn afspraken voor de nest van dit jaar afgezegd. (Van onze correspondent) Tweehonderd deelnemers, voor het merendeel dames, telt het tweede we reldcongres voor weduwen, weduw naars en vrijgezellen boven de dertig, dat de heer Ger Greijn ditmaal In Bre da heeft ondergebracht. Zij komen uit Edgie, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land, Denemarken en ons land. Het congres beperkt zich tot een aan tal lezingen en verder wat ontspanning. De heer Peeters uit Venlo, assistent van de heer Greijn. deelde op de ope ningsavond mee, dat er een interna tionale federatie van eenzamen is op gericht en dat er in ons land een lan delijk bestuur is gevormd. Drs. A. J. van der Made, voorzitter van de raad van arbeid te Breda, hield een inleiding over „weduwen, en wezenvoorzieningen in Nederland en in het buitenland". Hij vertelde dat in Nederland van de ruim 125.000 wedu wen jonger dan 65 jaar vijftien procent jonger is dan 45 jaar, en ruim 55.000 weduwen pensioen of rente in enigerlei vorm genieten. Het gemiddeld inkomen van ruim negentig procent van alle weduwen blijft beneden de 4.000 per Jaar. melk worden vervaardigd, aanzienlijk lager is dan de opbrengst van de consumptiemelk. De vraag rijst of deze producentensubsidies in nog sterkere mate dan thans door de con sument moeten worden gedragen, vooral als men bedenkt dat de verho ging van de melkprijs zal leiden tot een aanmerkelijke beperking van het verbruik en daardoor voor de minst draagkrachtigen het gevaar zal be staan van aantasting vari de volks gezondheid. Ten aanzien van de mogelijkheid van looncompensatie voor de door de rege ring in het vooruitzicht gestelde lasten verzwaringen deelde spreker mee, dat het N.V.V. op dit punt bepaald iets op timistischer is dan in vele andere krin gen het geval is, als het neerkomt op de vraag: „Kan het?" Met grote nadruk zei hij: „als er ruim. te is in onze economie, dan zijn wij niet bereid deze ruimte in de eerste plaats te besteden voor compensatie voor melkprijs- of huurverhoging, maar dan zal deze in de eerste plaats moeten wor den aangewend voor terugdringen van extra-bestedingsbeperking welke wij in het laatste jaar op onze schouders hebben genomen". Gisteren zijn boven Djakarta en het vliegveld van Djakarta twee uur lang vliegdemonstraties gegeven ter gele genheid van de viering van de dag der strijdkrachten. Er is ook een parade ge houden van eenheden van het leger, de vloot en de luchtmacht. De vliegtuigen die deelgenomen hebben aan de vlieg demonstraties waren: 6 Iljoesjin-28 straalbommenwerpers, 6 Iljoesjin-14 transportvliegtuigen, 9 MIG-straalja- gers, alle vliegtuigen die deel uitma ken van een zending uit Tsjecho-Slowa- kije. Voorts waren er nog 5 Albatros vliegtuigen en 2 Mustangs uit de V.S. en 3 Vampires uit Engeland. President Soekarno, die gekleed was in de uniform van opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, verklaarde in een toespraak, dat tegen- woordig geen land sterk is en £®zag heeft zonder een machtig leger te heb ben. Daarom had de Indonesische re gering haar energie gewyd aan het or ganiseren van de sterke strijdkrachten van de republiek Indonesië. „Maar wij zijn een vredelievend volk en wensen in broederschap met andere volken te le ven," zo zeide hij. Aan de binnenzijde van de oostelijke havendam van de nieuwe veerhaven te Breskens heeft zich in de nacht van zaterdag: op zondag: een grondverschui ving: voorgedaan over een oppervlakte van ongeveer 400 m2. De havendammen van deze nieuwe veerhaven bestaan uit opgespoten zand, afgedekt met een kleilaag, waarover- heen als afdeklaag asfalt werd an- gebracht. Enkele dagen geleden ontdek te men in de asfaltlaag van de ooste lijke havendam, ongeveer in het mid den van deze dam, een zich steeds uit breidende scheur. Deze scheur bevond zich juist onder de hoogwaterlijn. Door de werking van het water en het zand is er een grondverzakking ontstaan, waardoor de afdeklaag van klei en de asfaltlaag opgeduwd en weggerold wer den Bij ieder hoogwatertij neemt de schade in omvang toe. Een gelukkige omstandigheid is, dat deze dijkval zich niet aan de bui tenzijde, aan de stroomkant heeft voor gedaan, anders zou de schade aan zienlijk groter zijn en de scheur zich sneller uitbreiden. De dijkverzakking levert i^^ssen geen gevaar op voor het de land, omdat juist achter dit deel van de dijk een opgespoten terrein grona ligt. De veerhaven is aangelegd en in onderhoud bij rijkswaterstaat. Tot burgemeester van Heerenkarspel en Warmenhuizen is benoemd de heer V. M. Nolet, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van Ursem en tot burgemeester van Dwingelo mr. W. W. Hopperus Buma, thans adjunct-vommies-a bü de gemeentesecretarie van Smallinger- land. Voorts is tot burgemeester van Diepenheim (Z.-W. Twente) benoemd mr. M. J. A. S. Gerke, plaatsvervan gend secretaris van Assen. Alle be noemingen gaan 16 oktober in. Het Internationaal gerechtshof in Den Haag heeft zaterdag de openbare be handeling van de kwestie-Elisnbeth Boll beëindigd. Nadat zaterdag de Belgische prof. Rolin, de raadsman voer Zweden en de tweede Zweedse raadïiman, Pe- tren, hadden geantwoord op opmerkin gen van de Nederlandse raadslieden prof. Kisch en mr. Riphagisn, deelde de president van het hof mee, dat „te zijner tijd" zal worden meegedeeld wanneer het hof uitspraak zal doen. Sture Petren, directeur voor juridi sche zaken van het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken, verklaar de o.a., dat de Zweedse regering slechts kan constateren, dat de door Nederland bestreden besluiten van Zweedse tribu nalen de uitkomst zijn van normale rechtspleging van autoriteiten die alleen op dat terrein bevoegd zijn. Het interna tionale hof zal niet anders kunnen doen, Zo meende hij. In het onderhavige ge val gaat het om een besluit van een voogdijraad. De Zweedse regering kan de raad niet bevelen de maatregel on gedaan te maken, zoals Nederland eist. Prof. Rolin betoogde dat Zweden zijn bevoegdheid om de maatregel inzake Elisabeth uit te voeren niet heeft ont leend aan de conventie van 1902. Zwe den heeft zijn eigen bevoegdheden in eigen land uitgeoefend en „wij verzoe ken het Hof te verklaren dat de conven tie niet van toepassing is", zo zeide hij. De voorzieningen in Zweden voor de be scherming van kinderen vallen buiten het gebied van de voogdij en daarom ook buiten dat van de conventie van 1902. Zij kunnen daarom ook op buiten landse kinderen worden toegepast. Tenslotte bestreed prof. Rolin de op merking van prof. Kisch, dat het Zweed se opperste gerechtshof „was bezocht door het spook van beschuldigingen" tegen de vader van Elisabeth Boll. „Dat is niet waar," zei hij. Het hof had rekening gehouden met het feit, dat de beschuldigingen waren ingetrok ken. Bij latere beslissingen van Zweed se rechters is er geen spoor geweest van invloed van deze beschuldigingen. WM f: JE? De blonde, 25-jarige mej. Theresia Weevers uit Rotterdam heeft zaterdag in de Houtrustrotonde in Den Haag de Babylon-wisselbeker in ontvangst genomen als winnares 1958 van de achtste nationale kampioenschappen machineschrijven, welke een week daarvoor in Den Haag zijn gehouden. Na de prijsuitreiking werd Theresia met haar glinsterende beker bewonderd door twee kantoorklerken uit de vorige eeuw," die vóór de prijsuitreiking een demonstratie tikken hadden gegeven op een paar hoogbejaarde schrijfmachines. (Van onze parlementaire redacteur) Het ministerschap is mr. Algera fy siek kennelijk te zwaar geworden. Zijn besluit om af te treden, dat op me disch advies op korte termijn moest wor den genomen, was een verrassing zowel voor zjjn ambtgenoten als de ambtena ren van zijn departement. Ook voor zijn partij, die zich voor de moeilijkheid ziet geplaatst een deskundige aan te wijzen om hem te vervangen. Hoewel men wist, dat de minister al jaren grote moeilijkheden ondervond van zijn zwak ke gezondheid hij had in zlin vorige ambtsperiode reeds een aanval van an gina pectoris gekregen was zijn zelf beheersing toch zo groot dat hij er niet over dacht zijn zwaar ambt op te ge ven. Wie hem de laatste dagen gade sloeg, zag wel duidelijk dat hij overver moeid was. Minister Algera heeft tijdens de wa tersnoodramp van februari 1953 de eer ste zware opgave gekregen waarvoor hij enige maanden na zijn ambtaan vaarding kwam te staan. De ramp bracht hem behalve een enorme hoe veelheid gespannen werk ook het spec taculaire succes, dat- zeer snel de in diening van de Deltawet ten gevolge had. Mr. Algera zei in de Eerste Kamer toen hij het laatst over het gigantische werk sprak: Wij zijn een groot werk begonnen. Wij zullen ons niet verhef fen op ons technisch kunnen. Wij kun nen slechts doen wat onze plicht is, steunend op de beste tradities van ons volk, maar bovenal biddend dat God het werk van onze handen moge doen slagen. In de afgelopen zes jaar van het mi nisterschap van mr. Algera is verder o m. de spoorwegongevallenraad tot stand gekomen, terwijl de nieuwe post- wet de wet op de P.T.T.-raad en de luchtvaartwet in het staatsblad ver schenen. Er zijn nog geen duidelijke aanwijzin gen wie minister Algera zal vervangen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat het departement zal worden gesplitst, of althans dat een van de beide hoofd onderdelen aan een staatssecretaris zal worden toevertrouwd. Reeds tijdens de kabinetsformatie van 19o6 is daaraan gedacht. O.m. werd toen de naam ge noemd van mr. J. van Andel, oud-grif fier van de Eerste Kamer, thans lid van het college van beroep voor het be drijfsleven. Zijn naam komt ook thans naar boven, terwijl ook aan de Rotter damse reder dr. Van Gunsteren, direc teur van de Damco wordt gedacht. De ze laatste is lid van de gemeenteraad van Wassenaar voor de A.R.-party. Het is de vraag of hij voldoende politieke scholing heeft om lid te worden van het kabinet. Het Tweede Kamerlid mr. Ver kerk zou wellicht ook in aanmerking kunnen komen, evenals mr. H. Bavinck, Mgr M A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft met machtiging van Rome, met ingang van woensdag, de nieuwe studentenparochie te Leiden canoiek opgericht. De parochie is toe gewijd aan „Maria, Zetel der Wijsheid te Leiden en behoort tot het dekenaat Leiden. Dit is geen territoriale parochie maar een parochie waartoe degenen be horen die ingeschreven zijn aan de universiteit van Leiden. Tot pastoor .van de parochie is benoemd de zeer eer waarde heer J. A. A. van Well O.S.Cr met ingang van woensdag, Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan de zeer eerwaarde heer A. de Wildt, pastoor te Dordrecht (H. Antonius); tot pastoor te Moordrecht is benoemd de w. e. heer J. Voortwist, die kapelaan was te Bodegraven. de nieuwe wethouder van publieke wer ken in Rotterdam. Bij een verdeling zou ook de verte genwoordiging van een tweede poli tieke partij in dit departement aan de orde kunnen komen. Verkeer en wa terstaat is ten onrechte te zeer als een technisch departement gedoodverfd. Het biedt steeds meer aantrekkelijk heid, ook uit bestuurlijk en dus uit partijpolitiek oogpunt. Het heeft zeer veel te maken met de Europese inte gratie, zowel door de verkeerskwes- ties, zoals de strijd om de vrije Rijn vaart en het internationaal verkeer langs weg en rail, als door de verhou dingen met België, die behalve bui tenlandse zaken ook verkeer en wa terstaat regarderen, daar zij met wa terstaatkundige problemen ten nauw ste verweven zijn. Voorts is de komende openlegging van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden wanneer het Deltaplan zijn voltooiing gaat vinden een dankbaar object voor ambitieuze bewindslieden die voor de Zuid-westhoek van ons land willen vechten. Men denke slechts aan het grootse wegenplan dat daar is gepro jecteerd en het toekomstige recreatie oord voor het propvolle westen en het gehele Beneluxgebied, dat daar voor al door zijn mogelijkheden voor de wa tersport zal ontstaan. Verkeer en waterstaat vormt dus ook een belangrijke schakel in de problemen der ruimtelijke ordening; een bestuurs- aangelegenheid van de eerste orde. De snelste typiste van 1958 en nieuwe bezitster van de „Babylon-wisselbeker" is de 25-jarige mej. Theresia Weevers, typiste op de afdeling telegraaf en te lex van de P.T.T. te Rotterdam. Bü de finale van de achtste nationale schryf- machinekampioenschappen in de Hout- rusthallen te Den Haag bereikte zü een netto aantal aanslagen van 14.471, dat wil zeggen 482 aanslagen per minuut. Met drie andere typistes vormde zjj een elitegroep, die boven de 450 aan slagen per minuut kwam. De kampi oene in de drie voorgaande jaren, me vrouw Ellen Polman Dessauvagie uit 's-Gravenhage, werd naar de zesde plaats verwezen met 436 aanslagen per minuut. De twee „runners up" waren mej. M. Janssen uit Vaesrade en me vrouw M. H. Luijten-Doorenspleet uit Soestdjjk, met respectievelijk 472 en 457 aanslagen per minuut. Mevrouw Polman-Dessauvagie bleek echter voor de zesde maal de meest ac curate typiste van Nederland, die met 16 fouten in 13.200 aanslagen het sterkst beconcurreerd werd door de heer G. van Lokum uit Gouda met vijftien fouten in 12.400 aanslagen. Het is bij deze kampioenschappen ge bleken dat de snelheid van de typisten snel toeneemt. De Rotterdamse sopraan Elly Ameling, en de Russische trombonist Victor Bata- tsjew hebben als enigen van de 342 deel nemers en deelneemsters, een eerste prijs ontvangen op het 14-de internatio nale kunstconcours van Geneve. Mej. Ameling, 25 jaar, was de eerste zanger of zangeres uit Nederland die ooit een eerste prijs heeft gewonnen op dit Geneefse concours, dat twee weken ge duurd heeft. De eerste prijs voor mej. Ameling is een bedrag van 1.200 Zwitserse franken. Het hoofdbestuur van de A.R.K.A. (Alg. r.-k. Ambtenarenverenigingen) heeft aan de heer J. O. P. M. Teijssen, op zyn verzoek met ingang van 1 okto ber eervol ontslag verleend als hoofd redacteur van het A.R.K.A.-weekblad. De heer Teijssen, die burgemeester van Waalwijk is, voorzitter van de ka tholieke statenfractie in Noord-Brabant en lid van de Eerste Kamer, heeft zijn ontslag verzocht vanwege zijn drukke werkzaamheden. Hij is thans bijna der tien jaar hoofdredacteur van dit week blad geweest. In het zojuist verschenen nummer van het weekblad spreekt o.m. de algemeen voorzitter der A.R.K.A., mr. G. Boot met grote waardering over het vele werk dat de heer Teijssen in zijn kwa liteit van hoofdredacteur van het blad van de A.R.K.A. heeft verricht. De bekende Franse onderzoeker dr. Bombard (op de achtergrond, met baard) gefotografeerd met zijn metgezellen in het rubbervlot, waarmede hij de gevaarlijke zandbank van Etel bij Lorient wilde bedwingen. In augustus mislukte een poging, omdat het water te kalm was; een dezer dagen probeerde dr. Bombard het weer me': het trieste gevolg, dat zowel het vlot als de reddingboot van Lorient, die het begeleidde, omsloegen. Dr. Bobard en vier mannen tuisten zich zwemmend te redden: acht andere opvarenden van het vlot en de reddingboot verdronken. Het bleek zaterdag, dat niet min der dan zevenhonderd mensen belang, stelling hadden voor het congres, dat door het genootschap „Onze Taal" in het Kurhaus te Scheveningen belegd was en waarbij het taalgebruik in ra dio, reclame en pers behandeld zou worden. Of die belangstelling ook zo groot geweest zou zijn, als men te> voren geweten had, hoe die behan deling zou uitvallen, wagen wij te be twijfelen. In ieder geval moet gecon stateerd worden, dat zowel de inlei dingen als het debat verwarrend en meestal niet ter zake dienend waren en bovendien, dat de zinsbouw van allen, die hardop aan het congres deel namen hun belangstelling voor een beter taalgebruik rechtvaardigt. Het begon er al mee. dat de voorzit ter, ir. J. T. Duyvis na een uiterst moei zaam speechje een zekere „prof." Cals van een overigens voor hem onuit spreekbaar ministerie probeerde (bij voorbaat) welkom te heten. Daarna was het woord aan de heer Jan van Herpen, hoofd van de afdeling gesproken woord De eerste voettocht Den Bosch, waar aan In het voorbije voorjaar bijna dui zend abituriënten hebben deelgenomen, is een buitengewoon groot succes ge worden. Het aantal deelnemers overtrof alle verwachtingen en de jongeren von den elkaar in de sfeer van een pel grimstocht in oude stüL zonder veel comfort, denkend, luisterend, pratend en biddend rondom het gespreksthema en rondom alle twijfels en onzekerhe den die in jonge harten en jeugdige hoofden leven ten aanzien van de toe komst. Aldus de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, toen hij zondagavond voor de K.R.O.-micro- lüSm mm> fW v W f f» J 1 A Een Cornet 4 van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC met 28 pas sagiers en 16 bemanningsleden aan boord, is zaterdag bü de opening van de eerste geregelde dienst met straalver- keersvliegtuigen over de Atlantische Oceaan in zes uur en twaalf minuten van New York naar Londen gevlogen, een recordtijd uiteraard. Halverwege bo ven de Oceaan ontmoette het toestel een Comet die de eerste vlucht Lon- den-New York in deze dienst maakte. Dit toestel, dat krachtige tegenwind had, deed 10 uur en 20 minuten over de vlucht, een oponthoud van een uur en 10 minuten op Newfoundland, waar brandstof werd ingenomen, meegere kend. Voorlopig wordt, zoals gemeld, De eerste passagiers voor de geregelde verbinding tussen Londen en New York met verkeersstraalvliegtuigen stappen hier op Londen Airport in de Cornet 4 Delta Charlie. een weekdienst onderhouden, maar ver. moedelük zullen met ingang van 1 de cember dagelüks vluchten met Comets over de oceaan worden gemaakt. Boac en de vliegtuigfabriek De Havilland hebben verschillende gelukwensen ont vangen in verband met het feit dat de Britten de race van de Amerikanen ge wonnen hebben. Premier Macmillan heeft ook een gelukstelegram gestuurd. foon als nationaal voorzitter van de Pax Christi-beweging in Nederland de inschrijving opende voor de tweede voet tocht Den Bosch, welke van 2 t.m. 5 april 1959 gehouden zal worden en waartoe de inschrijving tot 31 decem ber a.s. openstaat bij het bureau van de voettocht, Wüstelaan 59, Santpoort. De eerste voettocht, aldus de aarts bisschop, is niet alleen geslaagd dank zü het grote aantal deelnemers en het spontane meeleven en de gastvrüheid van de bevolking, maar vooral omdat de jonge mensen bü elkaar dezelfde vragen over het christen-zün in deze tüd ontdekt hebben. Zü hebben tevens de vreugde en blüheid van het christen- zijn ervaren en velen hebben misschien voor het eerst In hun leven een zuiver persoonlijke verhouding tot God ontdekt of deze teruggevonden achter een dikke mist van menselüke ballast. Het is niet moeilük, uit de reacties van de deel nemers te concluderen, dat de eerste voettocht een geestelyk succes geworden is. De deelnemers zün gekomen uit alle streken van het land en ik geloof^ aldus mgr. Alfrink, dat niemand er spijt van gehad heeft. Het volgend jaar wordt de voet tocht weer gehouden. De inschrüving wordt thans geopend. De aartsbis schop zei er niet aan te twijfelen, dat het aantal deelnemers zeker niet kleiner zal zün dan de eerste keer. Wanneer de tweede voettocht ook geestelük zo goed zal slagen als de eerste, wordt het een jaarlüks terug kerend evenement, dat voor vele jon ge mensen bü hun opgang naar gees- teUjke zelfstandigheid nieuwe pers pectieven opent. Zü zullen samen op pad gaan om Christus te vinden door elkaar en in elkaar, aldus de aarts bisschop. De inschrüving staat open voor alle eindexamenkandidaten 1959 van de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwüs, kweekscholen en kleinseminaries. Tussen Urk en Tollebeek in de Noordoostpolder is zondagavond het vijfjarig jongetje W. de Groot onder een achteruitrijdende vrachtauto ge raakt en om het leven gekomen. van de A.V.R.O., die het taalgebruik in de radio behandelde als het taalge bruik van de A.V.R.O. en zich deswege uitvoerig verdedigde tegen een artikel in het februari-nummer van „Onze Taal". Hem komt overigens de ver dienste toe, dat hij zich daarna nauw keurig aan zün onderwerp hield. Hü gaf een uitvoerig overzicht van alle door de A.V.R.O. genomen en te nemen voor zorgsmaatregelen en hij vroeg zyn gehoor dan ook rondweg „het beleid maar aan ons over te laten." Verslag gevers, zo legde hü uit, hebben het vaak zeer moeilük. „Schiet niet op hun," zo riep hü uit. „Van hun hangt veel af." Inderdaad. Na hem volgde de tweede inleider dr. S. Elzinga, directeur van de Stich ting Reclameonderwüs. Kennelük had dr. Elzinga de duur van een half uur schromelü'k overschat. Hü was dan ook nog steeds bezig met het or denen van zün papieren en de behan deling van het taalgebruik van de reclamemensen onderling, toen hij (letterlijk) aan zijn jasje ge trokken werd om plaats te maken voor de heer Godfried Bomans, die het taalgebruik in de pers aan de or de zou stellen. Hü deed dat op volstrekt onnavolgba re wijze. Meer dan een half uur lang schudde de zaal van het lachen en dat toch alleen, omdat hjj kalmweg ver klaarde, dat beide vorige sprekers hem het gras voor de voeten hadden wegge maaid, dat het een misverstand was te menen, dat het taalgebruik in de pers anders zou zijn, dart dat in de radio en dat hü deswege maar liever wat opmer kingen zou maken, „Waar U het niet mee eens zult zün." Die opmerkingen betroffen toch nog eenmaal het aange geven onderwerp, toen de heer Bomans vaststelde, dat journalisten zo snel moeten werken, dat cliché's onvermij- delük zün. Voorts sprak hü, luchtigjes filosoferend, over de vernauwende wer king van het woord, over het verschil tussen spreek- en schrüftaal, over de in dit verband noodlottige rol van de tach tigers om zo spoedig mogeRjk te belan den bü het hem vertrouwde en geliefde terrein: bet taalgebruik in onze school boekjes. Daarmee hebben wü ons op nieuw kostelü'k geamuseerd. De voor beelden waren briljant gekozen en de zaal, die van de heer Bomans zelfs ver lof had gekregen om te roken, vergaf hem ongevraagd, dat ,,'t taalgebruik in de pers" zelfs niet meer genoemd werd. In de namiddagbüeenkomst had zich onder voorzitterschap van prof. W. F. J. M. Krul op het podium een forum opgesteld, bestaande uit de heren God fried Bomans, mr. Jan Derks, Jan van Herpen, Ary van Nierop en prof. dr. mr. M. Rooü. Enkele hooggeleerde sprekers belaag den dit forum met technische proble men als de uitspraak van het woord „zestig", de zinsmelodie van de nieuws lezers en het h.i. ook in andere talen duidelijke verschil tussen schrüf- en spreektaal. Toen daarna een van de debaters opmerkte, dat de behande ling van het taalgebruik in de reclame en dat in de pers hem toch eigenlük had teleurgesteld, bewees prof. Krul zün voorzitterskwaliteiten door op te mer ken, dat het niet de bedoeling van het congres kon zün om problemen op te lossen. Het moet veeleer hiaten schep pen, omdat hiaten de aanwezigen zou den prikkelen tot activiteit. Een zelfde elegante dood was bescho ren aan de cpreker, die de verschrik kelijke vulgariteit der Hilversumse radio-programma's aan de orde stel de, Hü sprak daarbü van een ter reur en wekte op tot de doelbewuste „contra-terreur". De zaal applaudis seerde luide, doch de heer v. Nierop (V.A.R.A.) wees de verwüten goed deels terug. Hü gewaagde zelfs van een „verschrikkely'ke legendevor ming". Gelukkig bleek het forumlid, mr. J. Derks, het daarmee oneens. Er klinkt door de radio veel vulgariteit, zei hü, daarom vind ik het niet zo erg dat in de reclame (ook daar over was geklaagd) nogal eens wat Engels gebruikt wordt. Het vormt een aardig tegenwicht. Weer lachte de zaal en met dit geluid in de oren zün wü weggegaan. Men make zich over het Nederlands niet te veel zorgen, het geeft aanleiding tot veel hilariteit Volgens dr. Alberto Perego, directeur van het centrum voor elektro magnetische onderzoekingen inzake de luchtvaart te Rome, cirkelen duizen den vliegende schotels van Mars of Venus om de aarde om het uitbreken van een atoomoorlog op onze planeet te voorkomen. De aardse regeringen houden volgens de geleerde de hun bekende feiten omtrent vliegende schotels geheim om eigen politieke doeleinden te dienen ofwel om paniek te voorkomen. De mislukkingen bij het lanceren van kunstmanen zijn volgens Perego aan de vliegende schotels te wijten evenals een brand die kortgeleden ernstige schade aanrichtte in het sterrenkundig observatorium te Rome. Volgens Perego hebben de vliegende schotels van andere planeten tot taak te voorkomen dat een der aardse machtsblokken al te sterk wordt. Een zestal Amerikaanse vliegtuigen zou gedwongen zijn op een ruimte vliegveld te landen en een aantal van de betrokken 22 bemanningsleden was naar de aarde teruggezonden om de autoriteiten verslag uit te brengen. Het Reuter-bericht, waarin dit wordt meegedeeld, vermeld niet of dr. Alberto Perego in zijn functie blijft gehandhaafd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5