Nieuwe observatieafdeling van Huis van Bewaring geopend Radio en TV. Dames van HBC na zege op HYS nog ongeslagen Die Raeckse en MHBS winnen zonder veel moeite De Haarlemse beurs in het Krelagehuis Kruiswoordraadsel 9 BREIMACHINES Ruimtehygiëne en kleuren psychologie Gina filmt in Spanje Luisterspel van Günther Eich De bulldozer affaire in Bussum Plannen van de V.P.R.O. T.V. gestoord Minister Samkalden te Amsterdam Getracht zijn vrouw te vergiftigen Kappersvakscholen herdenken het 12 V2-jarig hestaan V Het is hommeles Nederlanders in Perzië Europees journaal Cornelis Verolme P. y. Koningsbrugge 40 jaar koorzanger KNITTAX Basketbalcompetitie begonnen Fraaie strijd tussen Haarlem en V.O.D.O.. DINSDAG 7 OKTOBER 195S PAGINA 2 iM sjm Haarlemse Middenstand „Jan Passtoors" houdt herfstwandeltochten KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem Programma Pc 7 8 9 10 11 26 Behoedzaam, ln de beschutting van de lage bosjes, begeven de drie Noren zich in de richting van de rookspiraal. Na enige tijd stuiten zij op een breed spoor en na kort beraad besluiten zij dit spoor te volgen. De Noorman is tot het uiterste gespannen; het is onoverzichtelijk terrein en hij voelt er weinig voor de klaarblijkelijk vijandige bewoners van dit land in de armen te lopen. Maar ondanks zijn waakzaamheid komt hij eensklaps tot zijn schrik tegenover een tweetal tot de tanden gewapende kerels te staanEen derde ligt zwaar gewond in de schaduw van de struiken. In een oogwenk heeft Eric het begrepen. Hét zijn roeislaven van het gestrande Saksenschip. Hij heft de hand op, ten teken van vriendschap, en treedi naderbij. „Vreest niet," roept hij de mannen toe. „Kunnen wij u helpen met de gewonde?" Als enig antwoord bijt deze zijn twee makkers een bevel toe en als één man springen dezen op de Noren toe. Lenig wijkt Eric terug en pareert niet gemak de slag. Dan flitst zijn zwaard vooruit en met een boo„ vliegt het wapen van zijn tegenstander door de lucht. „Wij zijn uw vijande niet," herhaalt Eric kalm en met nadruk, maar gelijktijdig worden zU woorden door een bloedstollende schreeuw overstemd en tien, twaalf Sa sische krijgers stormen uit de struiken op hen in. Met de veelbetekenende woorden: „Als er iets in Amsterdam gebeurt, dan moet je zorgen erbij te zijn" begon de minis ter van Justitie, prof. dr. I. Samkal den, maandagmiddag zijn rede bij de opening van de nieuwe observatiealde- ling van het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Am sterdam. Hij herinnerde aan het feit, dat er altijd spanning heeft bestaan tus sen de rechtspraak en de psychiatrie. De officieren van justitie zijn vaak vijanden van de psychiaters, omdat zij bevreesd zijn dat deze laatsten de rechtszaal tot een psychiatrische proef tuin willen maken. Vooral in Arnhem is cfie stroming merkbaar. Maar, zo vervolgde de mi nister. deze spanning is noodzakelijk en zal altijd blijven bestaan. De weten schap bevindt zich nu eenmaal altijd aan de rand van het beveiligingsbelang. Hij juichte het toe, dat naast Utrecht, Groningen en Den Haag nu ook in de hoofdstad zo'n ..proeftuin" aanwezig is. In zijn inleidingswoord had de direc teur van het Huis van Bewaring, de heer Lassche. de ruim zestig genodig den medegedeeld, dat de nieuwe afde ling vooral te danken was aan de on vermoeide inspanning van de gestichts psychiater dr. S. P. Tammenoms Bak ker, en van mr. Lamers, hoofd van de afdeling gevangeniswezen van het ministerie van Justitie. Hij wees ook op de te verwachten drang onder de ge detineerden om opgenomen te worden in de nieuwe afdeling en de eigenaar dige moeilijkheden, die dit voor net be wakingspersoneel zou meebrengen. Tenslotte haalde dr. Tammenoms Bakker feiten op uit de geschiedenis van de forensische psychiatrie, sprak over de Psychopathenwet van 1927 en de daaruit voortvloeiende nood aan ruimte voor de ter beschikking gestel den, over het aantal geestesgewonden in de laatste oorlog, dat groter was dan dat der lichamelijk gewonden, over het werk van zijn collega's Overbeek, Bou- man en van der Horst en over de hulp van psychologen en maatschappelijke werkers. Er worden nu per jaar meer dan vierhonderd expertises aan de recht bank te Amsterdam uitgebracht. Van de 807 in één jaar opgenomen gedeti neerden bleken niet minder dan 377 ern stig psychopathisch gestoorden te zijn. Simulatiegevallen zijn zeldzaam, zei dr. Tammenoms Bakker. Hun aantal is meestal omgekeerd evenredig aan de bekwaamheid van de psychiater. De nieuwe afdeling beschikt over de modernste hulpmiddelen van onder zoek, over zes speciale verplegers, een modern bel- en alarmsysteem, en is beschilderd volgens de principes der kleurenpsychologie. Voorts Is er een griezelig museumpje van door gedetineerden ingeslikte voor werpen (met het doel om in een zie kenhuis opgenomen te worden). Al die spijkers, vorken, haken, zakmesjes heb ben de natuurlijke weg gevolgd zonder veel schade aan te richten. Huis van Bewaring I van Amster dam is het oudste cellulaire gesticht in den lande, maar de gedetineerden worden daar nu volgens de modernste Het gerechtshof te '3-Hertogenbosch heeft een in.voner van Meyel veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Toen hij 22 sep tember achter gesloten deuren terecht stond wegens een poging tot vergifti ging van zijn vrouw, eiste de procu reur-generaal tegen hem bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Roermond: zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Zowel de officier van justitie te Roermond, die acht jaar gevangenis- s..af had geëist, als de verdachte waren tegen dit vonnis in hoger beroep ge komen. Bij de behandeling door het gerechts hof trad de vrouw van verdachte, het slachtoffer dus, als getuige k décharge op. inzichten behandeld, en dat niet alleen tot heil van het individu, maar ze ker ook tot betere beveiliging van de maatschappij tegen de misdaad. Na de toespraken, die gehouden wer den in de vroegere vrouwen-afdeling achter in het «gebouw, werd de nieuwe afdeling bezichtigd, waar de ruimte der cellen, de lichte kleuren en de hygië nische uitrusting algemene waardering vonden. Slechts de lage deuren herinnerden aan de ouderdom van het oorspronke lijke gebouw, een duidelijk bewijs dat de huidige generatie aanzienlijk langer van gestalte is geworden. Onder de ge nodigden bevonden zich, behalve vele justitiële autoriteiten ook de deken van de orde van advocaten mr. Stibbe, de adviserend geneesheer bij het gevange niswezen dr. de Voogt, de psychiater van de gemeente Amsterdam dr. Gra- vestein, en talrijke artsen en psycholo gen. Tenslotte waren nog velen te gast in een officieus samenzijn ten huize van dr. Tammenoms Bakker, hetgeen een bewijs mag heten voor de in Amster dam heersende goede verstandhouding tussen de justitie en de geneeskunde. De Stichting Nederlandse Vakscholen voor kappers, een instelling van de vakraad voor het kappersbedrijf, her dacht maandag haar 1234-jarig bestaan tijdens de tweedaagse leraren-bijeen komst, welke gehouden wordt in hotel Bouwes te Zandvoort. De voorzitter de heer A. Jansen wees er in zijn openingstoespraak op, dat in de laatste 12 jaar in het kappersvak veel ten goede veranderd is mede dank zij de georganiseerde vakopleiding. Hét kappersvak is een levend vak. De mo delijnen en de technieken wijzigen zich steeds. Daaruit blijkt het belang van vakonderwijs. De heer Jansen verwel komde in het bijzonder de heren Jut ten en Dirksen namens de afdeling vak opleiding van het ministerie van Eco nomische Zaken, alsmede de vertegen woordigers van de organisaties van werkgevers in het kappersbedrijf. De heer J. Scheepmaker, algemeen directeur van de kappersvakscholen, liet de laatste 12'4 jaar de revue pas seren. De mogelijkheden tot vakoplei ding lieten voor 1946 nog al eens te wen sen over. 1214 jaar geleden werd gestart met 31 vakscholen, die 1824 leerlingen telden. Thans zijn er 47 vakscholen met ruim 33000 pupillen, hetgeen zeggen wil, dat meer dan een derde van de werk nemers in het kappersbedrijf een kap persvakschool bezoekt. Opmerkelijk is de sterke toeneming van de cursisten in het damesvak. In 1946 waren er 1160 cursisten voor het herenvak, in 1952 1237, thans echter slechts 392, zodat de belangstelling voor het herenkappers vak blijkbaar terugloopt. De vertegenwoordigers van diverse vakorganisaties besloten 21 maart 1946 te Amsterdam tot stichting van de vak scholen. Het plan daartoe lag reeds ve le jaren gereed. De eerste stappen wer den reeds voor de oorlog ondernomen. Na de oprichting traden successievelijk alle patroons- en werknemersorganisa ties toe. Van meet af aan werd ook de lerarenopleiding ter hand genomen, die thans 80 cursisten telt. De stichting van een dagschool op basis van het nijver heidsonderwijs wordt nagestreefd. Het vakonderwijs wordt thans op geen enke le wjjze gesubsidieerd. De invoering van het leerlingenstelsel in het kappers bedrijf stuitte lang op moeilijkheden. Dit jaar nog zal er echter een begin mee gemaakt worden in enkele grote steden. Het woord werd voorts nog gevoerd o.m. door de heren Dirksen namens de minister van Economische Zaken, Sou- tendijk namens de commissie vakoplei ding van het hoofdbedrijfschap ambach ten, en Huys namens de vakraad voor het kappersbedrijf, in welke raad de vier organisaties van werkgevers- en de drie werknemersverenigingen vertegen woordigd zijn. j :;V Gina Loilobngiaa fiimt op het ogenblik in Spanje met aan haar zijde Tyrone Power. Gina is in de film de koningin van Saba en Tyrone is koning Salomon. Men ziet hen hier in filmkledij tijdens een ogenblik rust tussen twee opnamen. Na de opening door minister Samkalden bezichtigden de genodigden onder het genot van een kopje koffie de nieuwe psychiatrische afdeling van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. Men ziet het gezelschap hier in geanimeerd gesprek in de overkooide gang. De eerste aflever'' in het nieuwe seizoen van Pension Hommeles, de muzikale TV-comedie van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, heeft ons w i- nig genoegen verschaft. Het originele, het sprankelende en verrassende ont brak, kortom, het was hommeles. Wij hebben met meer genoegen geke ken en geluisterd naar een voordracht van Eelco Schuller over het werk van een Nederlands helicoptertedm in Per zië. Het was heel belangwekkend wat hij vertelde en liet zien van het zoeken naar olie in de onherbergzame bergge bieden, van het primitieve leven van de nomaden en ook over de Perzische ta pijten. Een interessante, boeiende uit zending, waarvan wij er meer hopen te zien. In het journaal waren gisteren voor het eerst gedeelten opgenomen, die 's middags via het Eurovisienet waren uitgewisseld. Er waren opnamen bij van Castel Gandolfo en van Cyprus. De kwa liteit van de telerecordings was uiter aard minder dan van gewone films, maar de actualiteit is met deze wijze van werken zeker gebaat. J. v. S. Door de K.R.O. wordt vanavond het luisterspel „De laatste dag van Lissa bon" van Günther Eich uitgezonden. Op Allerheiligen van het jaar 1755 voltrok zich een verschrikkelijke ramp in de hoofdstad van Portugal. Terwijl de ker ken gevuld waren, scheurde de aarde. De oorsprong van de verschrikkelijke Aardbeving lag onder de zee, zodat na Voor het Amsterdamse Gerechtshof zijn gistermorgen de pleidooien gehou den in de zaak in hoger beroep tussen de heer W. Hagen en het gemeentebe stuur van Bussum. Nu meer dan een jaar geleden, op 1 oktober 1957, reed een bulldozer door de Eng te Bussum, waar boer Hagen zijn 40 varkens fokte en kippen hield. De bulldozer deed ziln werk en van de opstallen bleef weinig over. Deze zaak had een zeer lange voorgeschiedenis, die mr. L. C. van der Tas vanmorgen voor het Amsterdamse Gerechtshof nog eens uit de doeken deed. Hij verklaarde, dat zijn cliënt, boer Hagen, nimmer een schriftelijke sommatie tot ontruiming had ontvan gen vóór de bewuste le oktober 1957. Zijn cliënt had alle mogelijke medewer king willen verlenen om de bewuste grond vrij te maken voor de gemeente, doch had het gemeentebe stuur verzocht hem andere grond ter beschikking te stellen. ,,De man kreeg wel een huis, doch geen grond en daarover was men," aldus mr. Van der Tas, „nog in onderhandeling, toen de bulldozeraffaire plaatsvond. Is dit geen ontaarding geweest, die in strijd is met de verhouding tussen overheid en onderdanen?" zo vroeg mr. Van der Tas zich af. Hij achtte de onrechtma tigheid van de daad van het Bussums gemeentebestuur liggen in het eenvou dig wegvagen van de opstallen, hetgeen voor boer Hagen een grote strop be tekende. Hij verzocht het gerechtshof het vonnis van de Amsterdamse recht bank, die zijn eis tot schadevergoe ding had afgewezen, te vernietigen. Mr. S. L. van Royen, die voor de ge meente Bussum optrad verklaarde, dat er geen sprake was van een onderhan deling tussen Hagen en het gemeente bestuur. Het terrein was niet „ge schoond" naar zijn zeggen, „doch het aanwezige materiaal was slechts op zij geschoven." Hij bestreed ook de waar de van de hoeveelheid aanwezige mest, die mr. Van der Tas op 4000 schatte. De president van het Gerechtshof, mr. Dijksterhuis, bepaalde de uitspraak van het Hof op 19 november a.s. de beving nog een vloedgolf het getrpf- fen gebied overspoelde. De stad werd voor tweederde verwoest en zeker zes tigduizend mensen kwamen om. Het spel werd vertaald door dr. Gerard Wij- develd en geregisseerd door Willem Tol lenaar. De grote Duitse luisterspel schrijver Günther Eich volgt in dit stuk een aantal mensenlevens, tot op het ogenblik, waarop de ramp deze levens afsnijdt. Günther Eich werd op 1 februa ri 1907 in Lebus aan de Oder geboren. Hij is een typisch vertegenwoordiger van de schrijversgeneratie van na we reldoorlog twee. In zijn werk verenigt hij de lyriek op zeer persoonlijke wijze met de werkelijkheid en het droomvi sioen. Hoewel ook als dichter geroemd, is hj) toch vooral belangrijk als schrij ver van een indrukwekkende serie luis terspelen (402 m 20.35 u). De V.P.R.O. zal eerst in het komende jaar de reeds gemaakte plannen kun nen verwerkelijken. Tot dan houdt men het oude schema zoveel mogelijk aan. Zo zal dokter van Swol weer enkele me dische onderwerpen behandelen. Na de zendtijduitbreiding gaat men meer ont spanningsprogramma's uitzenden. De jonge schrijfster Christine Meyling heeft in opdracht van de V.P.R.O. een aantal televisiecomedies geschreven, die onder leiding van Joes Odufré zullen worden opgevoerd. Medewerkenden zul len o.m. zijn Sophie Stein, Jan Retèl en Sito en Marijke Hoving. Het zondag avondprogramma zal t.z.t. worden ge regisseerd door Erik de Vries. De serie radio-biografieën „Dit kleine grote land" waarmee de N.C.R.V. mor genavond begint en waarin de levens loop van vooraanstaande landgenoten zal worden gevolgd, vangt aan met het verhaal van de scheepsbouwer Corne lis Verolme. In zijn woonplaats in Rid derkerk heeft hij de verslaggevers ont vangen en het een en ander over zijn leven verteld. Maandagavond om 6 minuten voor half tien heeft zich een storing voorge daan in de hoogfrequenttrap van de televisiebeeldzender te Lopik, die veer tien minuten geduurd heeft. De zender Lopik heeft tijdens de storing het sto ringsplaatje uitgezonden, zodat ook via de zenders Goes en Roermond, die tech nisch de uitzending wel hadden kunnen voortzetten, het storingsplaatje te zien was. Dit heeft men gedaan omdat het programma na de hervatting van af het moment van de storing werd herhaald. De Haarlemse overgangsklassers Die Raeckse en MHBS hebben gisteravond in het Krelagehuis zonder veel moeite hun tegenstanders verslagen. Die Raeckse klopte het Alkmaarse Reactie met 31 en MHBS won van Flevo uit Enkhuizen met 31, In de eerste klasse dames versloeg HBC, de enige ploeg zonder verlies, het wisselvallige HVS met de fantasti sche cijfers 154, 154 en nogmaals 15—4. In de eerste set hadden de Heem- steedse dames, die hun aanvallen ge degen opbouwden en voortreffelijk af werkten, aan drie opslagbeurten vol doende. De Blinkert heeft zich na een nederlaag in de eerste wedstrijd weer cp het goede pad begeven. Gisteren on dervond OVRA dat en verloor de eer ste set met 15—12 en de tweede met 15—0. In de derde set zagen wij bij vlagen uitstekend aanvalsspel, waarbij wij willen opmerken dat de ploegen niet bij machte bleken om een gesmashte bal te retourneren. Ook de derde set werd een Blinkert-zege. Bij de heren had OVRA weinig moei te om het totaal onvoorbereide team van de Bloemendaalsë politie te klop pen. Na een matige strijd werden de setstanden: 1510, 1510 en 153. De HVS-reserves hadden met Santpoort 2 evenmin veel moeite: met 1511, 156 en 1816 won de ploeg van Hoogem hout. Die Raeckse startte in de overgangs klasse tegen het Alkmaarse Reactie niet best en verloor via 61, 77 en In de parochie van het Allerh. Hart te Haarlem is zondag het 40-jarig zan gersjubileum gevierd van de heer P. van Koningsbrugge. Te dezer gele genheid droeg 's morgens pastoor A. P. Louwe O.F.M. een plechtige Hoog mis op, waarbij hij geassisteerd werd door de paters Stolwijk en Beekman O.F.M. Het koor zong onder leiding van de heer P. Broersen en aan het orgel begeleid door de heer A. Broersen de Missa Milonica van A. Yon. In de „Schuylenburcht" werd na de H. Mis een receptie gehouden tijdens welke bijeenkomst de jubilaris van vele zijden gelukwensen mocht ontvangen. Pastoor Louwe prees in een huldigings toespraak de heer Van Koningsbrugge als een zanger, die de gave, welke hij van God ontvangen had, aanwendde tot opluistering van de eredienst. Pastoor Louwe beklemtoonde de eenvoud van de jubilaris en diens trouwe opkomst bij de repetities. Aan het slot van zijn speech speldde de pastoor hem het pa- rochiekruis van verdiensten op. De vice- president, de heer P. ten Berge, meende zich geheel bij de woorden van de pas toor te kunnen aansluiten. Hij stelde daarbij de heer Van Koningsbrugge als een voorbeeld voor andere zangers. Een cadeau in de vorm van glaswerk en sigaren was het stoffelijk blijk van waardering voor de verrichtingen van de jubilaris, waarmede de heer Ten Berge zijn woorden vergezeld deed gaan. De heer Van Koningsbrugge gaf in een toespraak uitdrukkingaan zijn dank baarheid voor de belangstelling, die hij bij zijn jubileum mocht ontvangen. De grote vooruitgang in de techniek vindt, vooral in de laatste tien jaren, ook zijn weerslag in het speelgoed. Dit blijkt onder andere uit de overstelpende collectie technisch-speelgoed, die wij zagen bij de opening van de speciaalzaak technisch speelgoed van de heer D. H. van der Hammen aan de Jansweg p de hoek van de Baljuwslaan. Al naar gelang aanleg en leeftijd kan men hier voor de jeugd een keuze doen die niet alleen hun stoutste verwachtingen over treft maar tevens instruerend zal wer ken. De Haarlemse wandelsportvereni- ging „Jan Passtoors" houdt het komen de weekeinde, zaterdag 11 en zondag 12 oktober, herfstwandeltochten onder de naam „Mooi Kennemerland". Er zul len parcoursen worden uitgezet over af standen van tien, vijftien, twintig en vijf entwintig kilometer. De start is zowel 's zaterdags als 's zondags in het Men- del-college aan de Orionweg. Advertentie 107 met 158. In de tweede set stond het scoringbord op 33 en 77, maar hierna hadden de gasten hun kruit verschoten en Die Raeckse won met 157. In de derde set werden de Haarlemmers na een voorsprong van 41 en 96 voor een 119 achter stand geplaatst, doch De Nobel met Wetterhahn de beste aanvaller en zijn mannen wonnen de set met 1512. In de laatste set leidde Reac tie met 40, 73, 94 en 108, maar vooral door Van Beekum won Die Raeckse deze set met 1510. MHBS kon met serveren tegen Flevo een goed deel van de strijd beslissen. Met 153, 155, 715 en 151 noteerden de „witten" de tweede zége. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: PSCBOVRA 0—3, Die Raeck seReactie 31, HVS 2Santpoort 2 3—0, Hepol—HVS 4 1—3, CJMV—Gios 2 3—0, OSS 2—WIK 4 2—2, DSS 2— HBC 3 3—1, Rapiditas—CIOS 2 2—2, Gios 2—OVRA 2 0—3. Dames: HVS—HBC 0—3, MHBS— Flevo 3—0, OVRA—De Blinkert 0—3, De Blinkert 2Set up 13, Santpoort —Die Raeckse 3 2—2, OVRA 3De Blin kert 3 1—3, OG—OVRA 2 0—3, MHBS 2—HBC 3 1—3, HVS 2—AVC 2 2—2, SpaarnestadVesmia 3 13, WIKDSS 2 3—0. Voor woensdagavond staan zes eerste klasse ontmoetingen op het programma: Heren, eerste klasse: De Blinkert CIOS (zeven uur), OSSDie Raeckse 2 (acht uur) en EclectaSantpoort (ne gen uur). Tweede en derde klasse: Hepol 2 WIK 3, Set up—HVS 3, AW—Gios, Velox—PSVH, CIOS 3—DSS, PWN— OVRA 3. Dames, eerste klasse: EclectaVelox (zeven uur), Die Raeckse 2Gios (acht uur) en VesmiaOSS (negen uur). Tweede en derde klasse: Eclecta 3— OG 3, OSS 2Topscore 2, Die Raeckse 4Vesmia 2, SSOEclecta 2, OG 2 Gios 2, PWN—Velox 2, HBC 4—Top score en Gios 3DSS. In het Krelagehuis te Haarlem is het basketballseizoen 1958-1959 geopend. Hoewel de hoofdklasse herenteams nog niet binnen de lijnen verschenen, ston den toch enkele wedstrijden op het pro gramma. In de districts-eerste klasse dames bond kampioen HOC de strijd aan met het Rotterdamse Hudig en stelde na een zeer eenzijdige wedstrijd door een forse 6417 overwinning wederom haar kandidatuur voor de titel. Het als van ouds gedegen spelende Antilopen-team wees in een geljjkopgaande strijd de VODO-dames met 3827 terug en be wees dat het opnemen van enkele'debu tantes de ploeg niet noemenswaard heeft verzwakt. In de heren overgangsklasse verraste Aurora met een 3630 zege op IHJ. De ploeg van Indisch-Holland- se jongeren is slechts een flauwe afspie geling van het spectaculaire team van enkele jaren geleden en haar strijd zal in het nieuwe seizoen wel hoofdzake lijk gericht zjn op het ontlopen van de rode lantaarn. De beste wedstrijd was die tussen S.C. Haarlem en het Haagse VODO. De zeer snelle en vaak technisch knap spe lende Haarlemse ploeg toonde ook dit jaar weer hoge ogen te willen gooien. Zij had met Wietze Jansma als uit blinker en met De Reus als we.lkome aanwinst in de gelederen gedurende de gehele wedstrijd een ruime voorsprong en ging rusten met 3220. Ook in het eerste kwartier na half-time wees niets er op dat de zege nog in gevaar zou komen. VODO bleef echter dapper vol houden en slaagde er in, nadat met nog vijf minuten te spelen de stand 45—40 was, in te lopen tot 4544, voor al door enkele fraaie afstandsschoten van Jansma die blijkbaar voor zijn Haarlemse naamgenoot niet wenste on der te doen. Toen deze Haagse achter speler echter met vijf persoonlijke fou ten gedwongen was de kant op te zoe ken en de Haarlemse Jansma met Sou- verijn er in enkele break-outs in slaag de zijn ploeg weer te doen uitlopen, was de strijd beslist en behaalde de sportclub een benauwde doch verdiende 5347 overwinning. De overige uitslagen luiden: Dames: Rapiditas 4HOC 2, 8—6; Antilopen 3 Excercitia 711; The White Stars 2 Antilopen 2, 17—9; IHJ 2—Aurora 2, 1816; SC Haarlem 2—HOC 3, 610; ZBVS—Schoten Giants 10—9. Heren: Antilopen 3SC Haarlem 2, 17—23; Rapiditas—HOC 2, 26—18; ZBVS 2—CIOS 52—17; The Typhoons 2—Ex cercitia 2016. Het was maandag maar een armza lige vertoning in de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis. Slechts een tiental soorten bloemen stonden opge steld en accentueerden door hun klein getal in deze grote ruimte eens te meer de lelijkheid daarvan. Voorlopig is het met de massa's, die we de laatste weken gewend waren, wel gedaan. Met de dahlia's is het afgelo pen en de gladiolen worden al weer ge rooid. Een enkel bijgewasje zal zich in de komende weken nog wel laten zien en wellicht chrysanten, de herfstbloe men bij uitstek, maar voor het overige is het wachten weer op de drie hoofd soorten van onze vaderlandse bollencul- tuur: de hyacinten, de tulpen en de narcissen.. Welgeteld vjjf dahlia's- Stondëü alg' laatsten der Mohikanen aangetreden. Weliswaar niet c-e eerste de beste, maar uit de kwaliteit bleek toch wel, dat het natijd is. Toch was de chamoiskleurlge ompon Sweet Harmony van Anth. "ujjens, „Flora" te Limmen, nog schit terend om te zien. Zij was fraai opge- i maakt en de zeer fijne kleur kwam prachtig tot haar recht. Een der mooiste N- pompons die we kennen. Ook de oran je s.c. Sunmaid van K. Maarse Dz. Jr. uit Aalsmeer kon de toets der critiek nog best doorstaan, maar de bloemen van s.c. Gladys, de goed houdbare lila dahlia van C. Geerlings uit Heemstede, waren toch wel kleiner dan we ze deze zomer hebben gezien. Dat was ook het geval met de gele s.c. Caesar en de fraai getinte, lichtpurperen Nocturne van N. J. v. Oosten uit Den Haag. Bij het z.g. bijgoed waren een paar aantrekkelijke verschijningen, zoals de kleine, maar zeer fraai oranjerode Ne- rine corusca major van Staats' Bloem- bollenbedrijf te Ilillcgom. Als gewoon lijk was P. v. Hensbergen Hillegom, aanwezig met de blauwe Catananche coerulea major en P. Drost uit Lisse met "de lilftrose ZephyrRrt-wes ronusta. Het sluitstuk werd ditmaal gevormd door een dubbele „droogbloeier" van C. v. Tol Mz. Katwijk a.d. Rijn, inge zonden onder de naam Colchlcum autumnale major. Deze naam was fout, het was n.l. Colchicum hybridum „Wa- terllly", een mooie bloem met een vio lette kleur, die echter bij de getoonde bloemen niet zeer zuiver was. CO Horizontaal: 1. Chinese stad - woonplaats 2. allen - ratione officii 3. zonder weerstand - spijl 4. wig - gelijk 5. gebergte in Italië 6. bij afslag kopen in - geurigheid 7. en personne - boom vo - wartaal spreken 8. duivel p* - voorzetsel 9. hinderen - gezellig 00 10. Noorse naam voor Wodan - inham O* 11. werpanker - voor ter inzage Verticaal: 1. bevinden zich in kleding magazijnen 2. deel van onderarm - insekt 3. ontevreden heid uiten - gestorvene 4. boom - bescheiden 5. deel van de dag (afk.) - veroveren 6. opening - religieuze 7. kampplaats - vreemde munt 8. vleeshouwerij - omroep vereniging 9. zalf uit scha penwolvet 10. solozang - Franse dans 11. keeper - sneeuwschaatS v^v/ m rul

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2