Dr. Drees heit eerste paal voor het nieuwe gebouw van de tweede T.H. Moderne Edelsmeedkunst Brabants natuurschoon aan vele kanten bedreigd 15.000 Indonesië tracht export naar Europa uit te breiden RADIO en teHevisLe. DODEN EN GEWONDEN OP DE WEG Sékou Touré, de sterke man van Frans Guinea D Om drinkwater Laat studie niet te lang duren SAS en Swissair gaan samenwerken Federatie Goud en Zilver viert zilveren feest met expositie Stichting Noordbrabants Landschap stelt een aparte functionaris aan Administrateur verduistert Poging Nederlanders uit te sluiten Volle melk geen Valse bankjes van f100 in omloop Sonia Gaskel legt directie neer succes Woonwagenbewoners verstoren Scherpenzeel „Heitje voor een karweitje" te Eindhoven CHINEES VERDACHT VAN OPLICHTING Schippers de dupe Een ommetje van 400 kilometer SIEMENS Ned. Ballet DINSDAG 7 OKTOBER 1958 PAGINA 5 7000 gulden losgepraat Benoemingen bisdom Rotterdam Onmiddellijke lijfspreuk Schilderen en stukadoren in de winter Toen minister-president dr. W. Drees gistermiddag om even over twaalven te Eindhoven aan een lang touw trok kwam een zwaar gewicht op een lange cementen paal terecht, die daardoor enige centimeters de drassige grond in schoof. De paal, die door dr. Drees de grond werd ingeslagen was de eerste van de grote reeks, waarop de centra le hoofdbouw van de Eindhovense Tech nische Hogeschool komt te rusten. De minister-president, langdurig en spon taan toegejuicht door de vele autoritei ten, hoogleraren, studenten en werk volk werd afgelost door de loco-bur gemeester van Eindhoven, drs. F. Gjj- zels, die met dezelfde handigheid als de premier de heistelling bediende. Na drs. Gijzeis was de beurt aan ir. T. P. Tromp, lid van het curatorium. Steeds boorde de cementen paal zich dieper in de grond. De finishing touch werd Verricht door de secretaris van het Eindhovens studentencorps de heer R. J. C. M. Cras. De heistelling die in de top de Neder landse driekleur voerde was geplaatst in de hoek van de grote rechthoekige bouwput waaromheen op een aarden wal een groot aantal belangstellenden had plaats genomen. Dr. Drees was, toen hij beneden in de bouwput aan het touw trok, gekleed in een oliecape en had een blinkende helm op het hoofd. Hij werd by zijn werk geholpen door de gebroe ders Rietveld, die van heien wel een en ander weten. De minister president werd welkom geheten door prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, in zijn hoedanigheid van president van het College van Cura toren. Prof. de Quay vroeg zich af of het wel rechtvaardig was geweest, dr. Drees zo'n zwaar karwei te laten verrichten, doch het feit dat de mi nister-president gevolg had gegeven aan de uitnodiging stelde hem gerust. De commissaris zei, dat het hoofdge bouw goed gefundeerd moet zijn, om dat het hoog boven alle gebouwen moet uitsteken en een centrum dient te zijn van de technische hogeschool. Wie, zo hebben wij overwogen, zal be ter de eerste paal in de grond kunnen heien dan de minister president, die immers ook stevig moet staan en evenals dit gebouw onderscheiden bindingen moet onderhouden, aldus dr. de Quay, die zijn toespraak be sloot met de wens dat het. dr. Drees zou lukken deze zware taak, ,,een heitje voor een karweitje", naar wens te vervullen. Hij herinnerde in zijn toespraak aan het bezoek van de ministerraad, enke le maanden geleden, aan het bouwter rein in Eindhoven. Het was natuurlijk de bedoeling om iets van ons gedaan te krijgen, zo merkte dr. Drees lachend op. Hij voegde er direct aan toe, dat de voorlichting, die toen in Eindhoven kan het kabinet was gegeven, de rege ring volkomen overtuigd heeft dat de aoge uitgaven, noodzakelijk voor de souw en de verdere uitbreiding van de eindhovense Technische Hogeschool, «Sjvettigd zjjn. r. Drees was verheugd dat de Tech- vfche Hogeschool in Eindhoven aan de erwachtingen voldoet. Intussen is ook Wel gebleken, zo zei hij, dat de keuze Van Eindhoven als plaats voor de twee- de Technische Hogeschool uitstekend is geweest. Zich richtend tot de studenten onder streepte de minister-president met nadruk het belang van het studenten leven, doch hij wees Ook op de belang rijkheid van een goede studie: ,,Zorg vooral voor een goede studie. Laat uw studie niet te lang duren," zo besloot hij. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. en de Zwitserse lucht vaartmaatschappij, Swissair, hebben besloten hun straalvliegtuigen geza menlijk te exploiteren. De twee maat schappijen hebben de overeenkomst gis teren in Zürich getekend. Tussen 1960 en 1961 zullen zij samen een vloot hebben van 31 straalvliegtui gen bestaande uit drie typen: de Ameri kaanse Douglas DC8, waar de K.L.M. er in 1960 acht van krijgt, de Ameri kaanse Convair 880 en de Franse Cara- Velle. Swissair heeft vijf Convairs besteld en zal er hiervan twee verhuren aan de S.A.S. Hierdoor kan deze luchtvaart maatschappij met viermotorige straal vliegtuigen op lange en middelgrote af standen vliegen. De S.A.S. zal vier van de zestien Caravelles, die zij besteld heeft, verhuren aan Swissair, die deze toestellen evenals de S.A.S. zal gebruiken voor middelgrote afstanden in Europa en aangrenzende gebieden. Beide maatschappijen hebben ook be sloten hun straalvliegtuigen dezelfde uit rusting te geven opdat ze gemakkelijker door een gemeenschappelijke dienst on derhouden kunnen worden. In Euro pese luchtvaartkringen wordt de over eenkomst als zeer belangrijk be schouwd. De jjolitie te Delft heeft een 31-ja- rige uit Indonesië afkomstige Chinees in arrest gesteld. Hij zou mensen in Utrecht, Amsterdam en Delft hebben opgelicht door te vertellen, dat hij in geldmoeiltjkheden zat doordat hij geen toelage meer uit Indonesië ontving. In totaal zou hem door goedgelovige men sen ongeveer zevenduizend gulden ter hand zijn gesteld „om zijn studie in Delft" af te maken. In Eindhoven heeft de minister-president dr. W. Drees maandag de 'eerste paal geheid voor het nieuwe gebouw van de t(veede Technische Hogeschool. Het was de eerste van de 1075 palen waarop het nieuwe gebouw zal komen te rusten. Met een tentoonstelling van modern goud en zilver als een „demonstratie van wezenlijk eigentijdse vormgeving" heeft de Federatie Goud en Zilver waarbij alle organisaties van industrie, ambacht, grossiers 'en detaillisten in edele metalen zijn aangesloten giste ren te Utrecht haar zilveren jubileum gevierd. Met de tentoonstelling heeft men willen aantonen, dat goud en zilver niet meer een loutere versieringzijn rond een kostbare steen, maar een op bouwend element van het moderne sie raad, modern tafelgerei en siervoorwer pen, zoals vazen en schalen in strakke lijn. In ruime vitrines, opgesteld in een der zalen van Esplanade, waren de fraaiste produkten te zien van de kunst nijverheidsscholen te Schoonhoven, Maastricht en Amsterdam, van vele edel smeden en enige fabrikanten. De deel nemers aan de feestvergadering bewon derden eikaars prestaties onverholen, in vaktaal discussiërend over de flonkeren de kostbaarheden. Om ook een groter publiek van deze schoonheid te laten genieten, zal de tentoonstelling van 9 oktober tot 9 november te zien zijn in het Goud- en Zilvermuseum te Utrecht. Nadat 's morgens de aangesloten or ganisaties afzonderlijk vergaderd had den, kwam 's middags de jubilerende federatie in feestvergadering bijeen om te luisteren naar een welkomstwoord van de voorzitter, de heer A. E. van Kempen, die de onderlinge samenwer king prees, en naar de secretaris, dr. mr. J. A. M. van Staay, die met schier eindeloos enthousiasme vertelde van de boeiende geschiedenis in de afgelopen kwarteeuw. De kunstcriticus Ch. Wentinck hield een geestig betoog over moderne vorm geving en stelde vast, dat luxe en op- De leden van de Stichting Het Noord brabants Landschap hebben tijdens de maandag gehouden jaarvergadering bet bestuur gemachtigd om over te gaan tot de aanstelling van een bezol digde functionaris, die het bestuur zal bijstaan in zijn taak op de bres te staan Voor het Brabantse natuur, en land- sehapsschoon en die voorts wordt be last met de leden- en subsidiewerving. Bevolkingsgroei, industrialisatie, ge meentelijke uitbreidingen, verstedeijj- k'ng van het platteland, reconstructie Van de landbouwgronden en verkeers toename vormen evenzovele bedreigin gen voor het Brabantse natuurschoon, Waaraan juist door de zich wijzigende sociale omstandigheden steeds meer be hoefte gaat bestaan. Het al te morsig omspringen met de grond en de te me- rhamsche invloed van velen die aan het wandschap vorm moeten geven nopen oe natuurbescherming tot grote waak zaamheid. aldus de secretaris jhr. mr. van Weede van Dijkveld in zijn &afrv*rslag, waarin hij een overzicht ■ai van de activiteiten die de stichting het afgelopen jaar heeft ontplooid en orotVes?enan elU,k bpsto"dA uit adviezen protesten, overleg en propaganda. he?ehe«t?nfr^riS riep de leden °P om het bestuur m een zo vroeg mogelijk van W natte Uchten over aantalting TbHont en landschapsschoon. Tijdens de rondvraag stelde de heer -vra?-?, of het niet nuttig zou zpn de jaarlpkse excursie niet al leen op een gaaf, maar ook op een geschonden landschap te richten. Hij noemde als voorbeeld van dit laatste Middelbeers en informeerde of het bestuur iets tegen de daar gepleeg de aantastingen had ondernomen. De penningmeester antwoordde dat over deze kwestie een uitvoerig rapport in voorbereiding is. Voorts werd aange drongen op meer overleg bij de aanleg van nieuwe wegen; met name op ge meentelijk niveau is dit overleg nog on voldoende. Voor en na de vergadering werd een excursie gemaakt over de landgoederen de Utrecht en Gorp en Rovert onder Esbeek. schik in ons land taboe zijn, waarschijn lijk wegens de geringe aandacht, die de Nederlandse man aan de courtoisie pleegt te besteden. Hij noemde het sie raad een levensbehoefte; het is echter veelal losgeraakt van zijn functie en een op zichzelf staand iets geworden. Wat de moderne vormgeving betreft, merkte de heer Wentinck op, dat de ma kers geen opbeperkte vrijheid hebben, zoals b.v in de beeldende kunst, omdat men rekening moet houden, met het spel van vraag en aanbod. Nadat tenslotte dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken, het officiële openingswoord gesproken had, bezichtigde men de expositie, temidden waarvan het federatiebestuur recipieer de. Advertentie Na een uitgebreid politioneel onder zoek is gisteren een 52-jarige houder van een administratiekantoor te Zwolle, die ervan verdacht wordt gedurende verscheidene jaren verduisteringen te hebben gepleegd, voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Verdachte zou zich gelden hebben toegeëigend van zijn cliënten, hoofdzakelijk schippers, voor een totaal bedrag van 15.000. De zaak kwam aan het rollen toen de politie hoorde dat de man knoeide met de administratie die hij voor een schip per voerde. De recherche stelde een onderzoek in waarbij o.a. bewijsmateri aal werd verzameld op het centraal belastingkantoor te Rotterdam. Aan het licht kwam dat verdachte geregeld gelden gerestitueerd kreeg van de belasting, welke gelden hij aan zijn cliënten had moeten uitkeren. Vaak keerde hij van de gerestitueerde bedra gen slechts een gedeelte uit en eigende zich dan enkele honderden guldens toe. Had hij geen machtiging dan schreef hij deze zelf, met welke manipulaties hij zich tevens schuldig maakte aan vals heid in geschrifte. Het aantal cliënten dat er het slachtoffer van werd, bedraagt naar schatting zestig. Voor zover men op het ogenblik kan nagaan strekken de verduisteringen zich uit over een periode van ongeveer drie jaren. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan de zeer eerwaarde heer A. de Wildt, pastoor te Dordrecht (H. Antonius); tot pastoor te aldaar is benoemd de zeereerw. heer J L. J. M Langemeijer; tot pastoor te Moordrecht is benoemd de weleerw. heer J. Voor- twist, die kapelaan was te Bodegraven. Een Delftse agent keek wel even vreemd op, toen de chauf feur van een vrachtauto .«em vanuit de cabine vroeg om de kortste weg naar de Koninklijke Sodafabrieken te Delft. Daar in de Prinsenstad geen so dafabrieken zijn adviseerde de agent de chauffeur om zijn vracht brief nog maar eens goed in te zien en toen bleek, dat de man naar de bekende sodafabrieken te Delfzijl had moeten rijden. De chauffeur, die in de .-rille ochtend uit Winterswijk was ver trokken, keek erg zuinig toen hij moest erkennen, dat hij in plaats van recht op zijn doel af te gaan eer ommetje had gemaakt van maar liefst 400 km. En dat alles omdat hij meende Delfzijl in de onmiddellijke omgeving van Delft te moeten zoeken. Op aanwijzing van de politie is hij daarop maar in de richting van het hoge noorden vertrokken. De directeur van de beheersraad voor overgenomen Nederlandse ondernemin gen, Amin Tjokrosoeseno, is uit Dja karta naar Europa vertrokken om de mogelijkheden te onderzoeken voor het openen van kantoren in verschillende Europese landen ter uitbreiding van de afzetgebieden voor Indonesische onder- nemingsprodukten. Ongeveer 500 Neder landse thee- rubber-, tabak-, koffie- en palmolieondernemingen zijn sinds vorig jaar onder regeringstoezicht gesteld. Twee maanden geleden werd in welin gelichte kringen in Djakarta gezegd, dat de Indonesische regering vastberaden pogingen zou doen Nederland en Neder landse zaken uit te sluiten van de uit voerhandel in Indonesische landbouw- produkten. Tjokrosoeseno is opgedragen de toe stand op de ondernemingen in Indone sië toe te lichten op zijn reis door Euro pa en berichten tegen te spreken, dat er op de Europese markt geen Indonesische tabak meer zal verschijnen. Tabakshan delaren in Oost-Java hebben onlangs verklaard, dat Hamburg en Bremen na het besluit Nederland uit te schake len 'de plaatsen zullen worden, waar de Indonesische tabak zal worden ver handeld. De beheersraad heeft inmid dels in Bogor een spoedcursus geor ganiseerd om Indonesische planters op te leiden. De minister van landbouw zeide bij de opening van deze cursus, dat deze opleiding noodzakelijk is om het tekort aan ondernemingsdeskundi gen, dat na het overnemen van de Ne derlandse ondernemingen is ontstaan, op te heffen. Prof. Tojib Hadibroto van de landbouwkundige faculteit schatte het tekort aan planters in West-Java alleen op 200. Hij deelde mede, dat slechts 60 van de 1400 candidaten voor de cursus waren toegelaten. Advertentie «V .-. f* V, ,y' Met de arrestatie van een 21-jarige man uit Fijnaart in Den Haag na een aanklacht van een dame bij wie hij wil de betalen met een verlopen bankbiljet van f 100 is de politie er in geslaagd een complot te ontmaskeren, waarlangs de laatste weken op verschillende plaatsen in ons land en in België verlopen bank biljetten van f 100 weer in circulatie werden gebracht. Een vrachtrijder uit Capelle aan de IJssel had 25 in 1945 ver lopen bankjes van f 100 in Amsterdam op de kop getikt. Via bovengenoemde man en twee broers uit Fijnaart heeft hij ze doen uitgeven in Made, Roosen daal, Den Haag en ook in Amsterdam. Er kwamen een zevental klachten bij de politie binnen. In Fijnaart werden, ver stopt in een dijk, nog 5 biljetten achter haald. De- gearresteerden zijn voor de officier van justitie in Breda geleid Naar aanleiding van moeilijkheden die gerezen zijn tussen het bestuur en de dansers van het Nederlands ballet aan de ene zijde en mevrouw Sonia Gas kel aan de andere zijde heeft deze laat ste, zo deelt zij mede, haar ontslag ge nomen als leidster van het Nederlands ballet. Omstreeks half vijf gistermorgen is de 68-jarige wielrijder F. Geurts op de Antoniuslaan te Blerick door een vracht auto overreden. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is overleden. De 57-jarige gehuwde arbeider G. J. Reins te Westenholte is gisteravond bij de spoorwegovergang ter plaat se door een vrachtauto gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Reins naderde de overweg op de linkerhelft van de Frankhuis- weg. Vlak bij de overweg stak hij plotseling naar rechts over en werd aangereden. Bij een auto-botsing, maandagavond op een viaduct-kruising te Beveren- Waas in België is de heer Jacob Lang- huizen uit Den Haag, die een van de auto's bestuurde, om het leven geko men. Zijn vrouw werd met zware ver wondingen overgebracht naar het St.- Anna-ziekenhuis te St.-Niklaas. In de andere auto zaten drie Noorse zeelie den, die, wachtend op afmonstering, in kosthuizen in Antwerpen logeerden. Zij werden met ernstige kwetsuren over gebracht naar het plaatselijk zieken huis. Bij een verkeersongeval te Nijland is gistermorgen de dertienjarige jon gen P. Couperus uit Bolsward om het leven gekomen. De jongen, die per fiets onderweg was naar de school in Sneek, raakte met zijn voorwiel het achterspatbord van de fiets van een medeleerling. Hij kwam te vallen en raakte met zijn hoofd onder de wielen van een van de andere kant komende vrachtauto. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het vijfjarig jongetje P. de Ridder uit Moerdijk is maandag in de vooravond op de Steenweg nabij de ouderlijke wo ning onder een autobus gekomen en op slag gedood. e slanke premier van Frans Guinea, Sékou T ouré is plotseling een van de lei dende figuren van het Afrikaanse nationalisme geworden. Doordat de be volking van dit land 28 september in grote meer derheid „neen" tegen De Gaulle zei, verwierpen ze immers niet alleen diens grondwet maar kozen ze tevens de onafhankelijk heid. In tegenstelling met de meeste andere kampi oenen van de Afrikaanse onafhankelijkheid heeft Sékou Touré derhalve niet met de wapenen behoeven te strijden of een tijdlang in de gevangenis door moeten brengen. De onaf hankelijkheid van zijn land is hem als een rijpe appel in de schoot geval len. Touré is de trotse achter-kleinzoon van Sa- mory, het legendarische hoofd van een stam in Guinea, die een verbit terde strijd heeft gevoerd om te trachten de Franse expansie in West-Afrika tegen te houden. Touré kwam in de poli tiek via de arbeidersbewe ging. Een belangrijke ver klaring voor zijn succes volle carrière in deze be weging ligt in het feit dal hij bij de vrouwelijke kie zers zeer geliefd wos. P» 26-jarige leider van de Democratische partij in Guinea is ook bijzonder hoffelijk en zeer charmant indien hij dit wenst. Hij kan echter tevens brutaal als de beul zijn, en hij is een fervente voorstander van onmiddellijke actie". Dat is zijn lijfspreuk. Men behoefde niet te twijfelen aan zijn directheid en ook ontbrak elk spoor van be leefdheid toen hij verle den maand generaal De Gaulle tijdens een open bare vergadering te Cona kry tóeriep, dat zijn volk de voorkeur gaf aan „ar moede in vrijheid boven rijkdom in slavernij." Hij was niet veêl ouder dan twintig jaar, toén hij een hartstochtelijk lezer van Karl Marx werd. Niet lang daarna organiseerde hij met enorm talent de arbeidèrs in dé bananen-, koffie- en cacao-plantages en de bauxiet-mijnen van Guinea tot een stevige po litieke macht onder de naam „Union générale des travailleurs Guinéens." Hij werkte in die tijd op de administratie van het post kantoor in Conakry. De opkomst van Touré werd vergemakkelijkt door de aanwezigheid van de com munistische partij in de Franse regering (zij werd daaruit in 1947 verdreven). Touré was 27, toen hij_ met steun van de partij gekozen werd tot onder voorzitter van de wereld federatie van vakvereni gingen, die grotendeels in handen van de communis ten is. Ondanks deze nauwe verbintenis met het com munisme blijkt Touré nim mer daadwerkelijk com munist te zijn geweest. Hij is veel meer een overtuigd nationalist, die met het internationale communis me flirt, omdat hij hier van de morele steun krijgt voor zijn anti-kolonialis tisch ijveren. In zijn nieu we hoedanigheid maakte hij vele reizen naar Mos kou en Praag, waar thans het hoofdbureau van de federatie zetelt. Hij volgde éven eens cursussen aan het Instituut voor Econo mische Studies in Praag, dat, volgens sommige Franse bladen, een speci ale school is voor de op leiding van Afrikaanse na tionalistische agitatoren. TOuré ging vervolgens weer terug naar zijn land, waar hij de Democratische partij van Guinea, de P.D.G., oprichtte. Na ver scheidene mislukte pogin gen om als afgevaardigde te worden gekozen in de Nationale Vergadering te Parijs, gelukte het Touré in 1956 toch een zetel in de Franse volksvertegen woordiging te bezetten, toen hij premier van Gui nea was geworden, nadat de Fransen zelfbestuur hadden gegeven aan alle tropisch-Afrikaanse ge bieden. Hij speelde een belang rijke rol op het congres van Bamako in 1957, waar op voor het eerst sterke groepen Afrikaanse natio nalisten verklaarden, dat zij onmiddellijke onaf hankelijkheid wilden trachten te verkrijgen. Touré aarzelde geen mi nuut toen de Franse pre mier, De Gaulle, aan de 18 overzeese gebieden de kans gaf bij het referen dum van 28 september on afhankelijk te worden. Hij greep die kans met beide handen aan. hoewel daar door mogelijk een einde zou komen aan d.e finan ciële steun van Frankrijk, die sedert de tweede wereldoorlog ongeveer 1200 miljoen gulden heeft bedragen. „De man, die zijn arm zelf afsnijdt is gelukkig," heeft Touré verklaard, „want hij is een vrij man, die het recht heeft een mes te bezitten." Het Produktschap voor Zuivel heeft in zijn vergadering van vandaag o.m. het verloop van de afzet van melk met een vetgehalte van 3,75 procent be sproken. Oe consumptiemelkcommissie is tot de slotsom gekomen dat de uit breiding van het bestaande assortiment met volle melk niet als een succes kan worden beschouwd. De verkoop in ons land is gedaald van 0,7 procent van de totale hoeveelheid consumptiemelk in juni tot 0,5 procent in de periode van half augustus tot half september. De verwachting was indertijd echter dat de afzet van volle melk tien procent van de totale verkoop zou bedragen. Ook de vertegenwoordigers van con sumentenorganisaties zijn volgens het Produktschap van mening dat de be hoefte aan volle melk blijkbaar niet levendig is, al wordt de consumptie vrijheid, welke de beschikbaarstelling van consumptiemelk met een vetgehal te van 3,75 procent biedt, gewaardeerd. Dat de afzet slecht gaat, zou, mêent men, verklaard kunnen worden doordat de prijs mede door het niet verlenen van subsidie aanzienlijk hoger is dan die van melk van 2,5 procent vet, zon der dat dit gepaard gaat met een dui delijk waarneembaar verschil in kwa liteit dan wel smaak. Aangezien er echter geen dwang be staat, noch tot produktie, noch tot con sumptie van de zgn. volle melk, ziet men geen redenen het in consumptie brengen van deze melk ongedaan te maken of te bevorderen. Van de 530 melkinrichtingen en zui velfabrieken, die aan de consumptie-- melkvoorziening deelnemen, zijn er 286 die in het geheel geen melk met 3,75 procent vet in consumptie hebben ge bracht. Dit zij voornamelijk niet-ste- delijke bedrijven. Bij het bedrijfsleven wordt het volgens het Produktschap vrij algemeen toegejuicht als de volle melk uit het huidige assortiment kan verdwijnen. Evenals vorig jaar is geschied heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor het aanstaande I winterseizoen een tijdvak aangewezen, I waar binnen de uitvoering van schil ders- en stukadoorswerkzaamheden aan het inwendige van woningen zal gelden i als het aanbrengen van verbeteringen in de zin van de wet grootboek woning verbetering. Dit tijdvak is gesteld op de periode van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Een en ander houdt in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werk zaamheden uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in woningen welke on der de toepassing van de wet groot boek woningverbetering vallen uit- betaling kan worden verzocht van de op De drie woonwagen-eigenaren, die hun standplaats op het officiële terrein te het grootboek gestorte gelden, dan wel I Scherpenzeel hebben, zijn uit protest tegen de afwezigheid van een waterpomp ontheffing van lie verplichte storting. 0p jjef terrein voor het gemeentehuis gaan staan. Zij verklaarden niet eerder weg i1 te zullen gaan voor er een waterpomp op de officiële standplaats is aangebracht. Nog steeds is het Gelderse dorpje Scherpenzeel in beroering van de ac tie, die enige woonwagenbewoners ondernomen hebben. Sinds vrijdag avond is de landelijke rust er ver stoord door het optreden van enige woonwagenbewoners, die hun grieven tegen het gemeentebestuur op de meest duidelijke wijze kenbaar hebben gemaakt door drie woonwagens voor het gemeentehuis te plaatsen, met de vriendelijke mededeling, dat zij niet zullen verdwijnen alvorens hun wen sen ten aanzien van het plaatselijk woonwagenkamp ingewilligd zijn. Nu moge hun protest ietwat ongewoon zijn, hun wensen zijn dat niet. Zij ver langen namelijk water in het kamp, drinkwater wel te verstaan. Water hebben zij soms in overvloed, wan neer het regent en diepe plassen het kamp moeilijk begaanbaar maken. De bewoners hebben zelf de toegangsweg een beetje opgehoogd met puin om al thans met droge voeten het dorp te kunnen bereiken. Maar drinkwater is er niet. De mensen moeten het halen achter het gemeentehuis, een afstand van een paar honderd meter, hetgeen begrijpelijk wel enige bezwaren ontmoet. De vrouwen doen het niet; zij laten het de mannen doen, die er ook geen zin in hebben, nadat zij een hele dag gewerkt hebben, zoals de fa milie Vijfschaft, waarvan de meeste mannen bij de Nederlandsche Heide Mij. in dienst zijn. Vader Vijfschaft loopt al sinds eni ge maanden de deur van het gemeen tehuis plat. Hij wil, dat de gemeente in het kamp aan de Oude Barneveld- seweg een pomp slaat. Hij wil boven dien, dat er in het kamp verlichting komt en een toilet. Maar er gebeurt niets, zegt hij. De toestand dreigt on houdbaar te worden, vooral nu de win- ter weer in aantocht is. Vandaar het ultimatum aan de gemeente: nog de ze week een pomp, anders zetten we de wagens voor het gemeentehuis. En vrijdagavond gebeurde het; drie woonwagens reden het dorp in. Za terdag zouden er nog twee volgen, maar die zijn niet gekomen. Maan dagavond stonden de drie wagens er nog; we zullen morgenochtend wel eens zien wat we er aan zullen doen, zei ons de postcommandant van de rijkspolitie ter plaatse. Burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg vat het geval min der laconiek op. Hij noemt het gezags ondermijning. De wagens staan onver licht op een plaats, waartegen de ge- meei teverordening zich verzet. De burgemeester is er overigens van over tuigd, dat er water in het kamp moet komen. Maar hij wijst ons er op, r'->t de gemeente reeds twee keer een pomp geslagen heeft, die door de woonwagenbewoners niet per se de huidige kampbewoners moedwillig gesloopt werd, de laatste keer pas eni ge maanden geleden. Desondanks heeft de gemeenteraad op 3 september besloten, weer een pomp te laten slaan en de bestelling voor vele honder den guldens is reeds gedaan. Maar het werk is nog niet uitgevoerd. Het geen volgens de burgemeester nog geen reden is om op een dergelijke wijze een ultimatum te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5