Aantal werkloze mannen in de maand september met vijfduizend gedaald NEDERLAND NIET ZEKER VAN ZEGE OP FRANKRIJK Grooteman geeft Ansems weer geen kans De Jong blijft na zege op De Bree goed volgen PHILIPS Opmerkelijke resultaten van Hellas en Blauw Wit in handbalcompetitie GEZELLIG SAMENZIJN IN DAMCOMPETITIE NIET BEST GESTART CETAFLEX Ceti-Bever lijmt kond aUe bont! Het spookpaard Al twee monsteroverwinningen van Jozeph Blankenaar Seizoeninvloed en meer bedrijvigheid in metaal- en bouwnijverheid Schaaktoernooi in Miinchen Rus Tal veegt zijn tegenstanders bliksemsnel van het bord Adenauer in Berlijn Persoonlijk damkampioenschap Deslauriers wint tweede partij Lisboa met nieuive midvoor tegen DOS ADO ZEGEVIERDE TERNAUWERNOOD Wereldtitel dammen DINSDAG 7 OKTOBER 1958 PAGINA 7 In september is het aantal werkloze mannen gedaald van 59.476 tot 54.593. De geregistreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze man nen ook op de aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, daalde van 71.195 tot 63.577. Het trendcijfer, dit is het voor normale seizoen schommelingen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve, daalde van 98.000 tot 96.000. Het aantal werkloze vrouwen steeg in sep tember van 6.719 tot 7.228. Van de 61.821 als werkloos geregistreerde man nen en vrouwen waren er 12.669 op sociale werkvoorzieningsobjecten ge plaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die in het geheel geen werk hadden, per eind september respectievelijk 42.479 en 6.673 bedroeg. Italiaanse invoer contingenten voor boter liliü Oud-bilj artkampioen Dommering overleden Forse overwinning van New York Yankees door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS A.O.G. schoot tekort Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de znnrbrand laait op. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve was voornamelijk het ge volg van toegenomen seizoenwerkzaam heden in de landbouw, een iets ruimere werkgelegenheid in de metaalindustrie en een verdere opleving van de bedrij vigheid in de bouwnijverheid. Het aan tal werkloze jeugdigen is met ruim 2200 gedaald tot 3911: het aantal openstaande aanvragen bedraagt thans 6266. Het op nemen van de onlangs van school ge komen jeugdige werkzoekenden verliep trager dan normaal. Niettemin blijkt een bevredigende opnamecapaciteit aan wezig te zijn. De bemiddeling van jeugdig administratief personeel ver loopt nog steeds enigszins stroef. De werkgelegenheid in de landbouw bereikte haar maximale omvang in de aardappelen- en de bietenoogst. Boven dien hebben de suikerfabrieken in ver band met het grotere areaal suiker bieten hun eerste inleveringstermijn een week eerder gesteld, waardoor ook de compagne-arbeiders eerder in dienst kwamen dan normaal. De geregistreer de arbeidsreserve van landarbeiders, losse arbeiders, grondwerkers en veen arbeiders daalde dan ook aanmerkelijk De opleving, welke reeds enige tijd in de bouwnijverheid valt waar te ne men, zette zich verder voort en kwam voornamelijk tot uiting in een daling van de geregistreerde arbeidsreserve in Advertentie Van Nelle bestellenl Het Italiaanse ministerie voor Bui tenlandse Handel zal in het laatste kwartaal van 1958 invoer van 2.400 metrieke ton boter toestaan. Voor Ne derland werd een contingent vastgesteld van 200 metrieke ton. de burgelijke- en utiliteitsbouw van 5061 tot 4425. In de sector water-, spoor- en wegenbouw daalde de gere gistreerde arbeidsreserve eveneens en wel van 4568 tot 3958. De oorzaak hier van moet echter niet zozeer in een wezenlijke opleving als wel in het in schakelen van een aantal grondwerkers bij de oogst worden gezocht. Voorts was hier van invloed het stijgen van de bezetting van de objecten van het extra-programma: deze nam toe van 2434 tot 2536. In de metaalnijverheid daalde de ge registreerde arbeidsreserve met ruim 1900 mannen, waarvan 1300 jeugdigen. Verschillende werkgevers blijken iets van hun afwachtende houding te heb ben laten varen en gaan thans weer over tot het aannemen van nieuw personeel. Ook de textielnijverheid gaf een ze kere opleving te zien, welke resulteer de in een daling van de geregistreerde arbeidsreserve met 210 mannen. Het seizoen was ook oorzaak van de stij ging van de geregistreerde arbeids reserve bij het hotelpersoneel met 822 mannen. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve van vrouwen met 509 moet grotendeels aan het aflopen van het seizoen in het horecabedrijf worden toegeschreven. Voorts was hier nog van invloed de inschrijving van jeugdigen, vooral bij het handels- en kantoorper soneel. De werkloosheid van vrouwen in de textielindustrie vertoonde een geringe daling. Het seizoen en de op leving zijn de factoren, welke bij een nadere beschouwing van de verschil lende werkloosheidsvormen naar voren treden. De seizoenwerkloosheid heeft met 3000 haar jaarminimum bereikt. Een aantal structuurwerklozen kon tijdelijk bij de oogst worden ingeschakeld. De wrijvingswerkloosheid nam af in ver band met het voldoen aan een aantal openstaande aanvragen, vooral door het plaatsen van jeugdige arbeidskrachten. Advertentie Van Nelle bestellen! In de zesde ronde kwam het Neder lands viertal Euwe, Donner, Prins en Kramer uit tegen Frankrijk, dat een ge vaarlijke outsider blijkt te zijn. Gelukkig zijn onze landgenoten in deze ontmoe ting niet geweest. Een voorzichtige voorspelling zou zijn, dat de twee afge broken partijen in remise zullen eindi gen, hetgeen er dan op neer zou komen, dat Nederland de wedstrijd met 2%-l% zou winnen. Euwe verdedigde zich tegen Raizan konings-Indisch en hij behandelde dit op zeer moderne wijze, waardoor allerlei positionele verwikkelingen ontstonden. Een pionoffer van Euwe bracht de Frans man in moeilijkheden, die hij meende op te lossen door een kwaliteit te offe ren. Euwe weerlegde dit en won de partij. Bij Donner tegen Bouteville werd het een nimzo-Indische verdediging, waarin Donner de aanval kreeg en een stuk won tegen driepionnen. Er ontstond een eindspel, waarin de Fransman zich zeer goed weerde en de afgebroken stelling laat weinig winstkansen voor de Neder lander. Prins spêelde Hollands tegen Bergra- Ser en kreeg wat meer ruimte dan zijn tegenstander. Geleidelijk aan werd zijn stelling superieur aan die van de Frans man en het initiatief was volledig aan zijn kant. Bij het afbreken was het nog steeds niet duidelijk of er nog wel winst voor Prins in zit. De partij Kramer-Naradunguian gaf een Engelse opening met dubbel fian- chetto te zien. De Nederlander oefende steeds een lichte ppsitionele druk uit. Op een gegeven moment kon Kramer een gunstig loperoffer brengen, waar door de partij uit had kunnen zijn. Hij zag het niet. Bij het afbreken werd m gelijke stelling tot remise besloten. Tot nu toe is er weinig opwindends gebeurd. Alleen zorgt de jonge Rus Tal voor sensatie. Hij veegt zijn tegenstan ders bliksemsnel van het bord met een blik of hij het niet helpen kan. Maandag zijn enkele partijen uit de vijfde ronde uitgespeeld. De definitieve uitslagen van de landenwedstnjden wer den: groep 1: Oostenr.-Bulg. 1-3; groep 2: Isr.-V.S. 1-3; groep 3: Libanon-Hong. 1-3; groep 4: Belg.-Joeg. l%-2%, Zwits.- Zweden 2%-l%. r,„_„ Groep 1: Ned.-It. 3-1 (Van den Berg verloor zijn partij tegen Laco),Porto Rico-Ierl. 3-1. Groep 2: Fml.-Noorw. 2%-l%, Zuid-Afr.-IJsl. 2-2. Groep 3: Schotl.-Argent. 0-4, Philipp.-Columbia 2i/2-iy2. Groep 4: Tunesië-Griekenland 3%-%, Tsjechosl.-Portugal 3%-%. Zesde ronde: groep 1: It.-Oostenr. 0-3 1 afgebr. part.; Frankr.-Ned. %-l% 2 afgebr. part.; Ierl.-Rusl. 0-4; Denem.- Porto Rico 2-1 1 afgebr. part.; Buig. vrii. Groep 2: IJsl.-West-Duitsl. %-l% 2 afgebr. part.; V.S.-Zuid-Afrika 3%-%; Noorw.-Isr. 2-1 1 afgebr. part.; Iran- Finl. 0-3 1 afgebr. part.; Spanje vrij. Groep 3: Polen-Philipp. 1-0 3 afge broken part.; Hong.-Oost-Duitsl. 1%-1% 1 afgebr. part.; Argent.-Libanon 4-0; Engel.-Schotl. 1%-% 2 afgebr. part.; Columbia vrij. Groep 4: Griekenl.-Zwitserl. %-% 3 Advertentie [Van Nelle bestellenl afgebr. part.; Port.-Tunesië 1-2 1 afge broken part.; Joeg.-Tsjechosl. 2-1 1 afgebr. part.; Canada-België 1-1 2 af gebroken part.; Zweden vrij. Groep 1: 1. Rusl. 20% pnt.; 2. en 3. Denem. en Oostenr., beide 11 pnt en 1 afgebr. part. (uit 5 r.): 4. en 5. Frankr. en Nederl., beide 10% pnt. en 2 afgebr. part. (uit 5 r.)6. Buig. 10% pnt. (uit 5 r.); 7. It. 8% pnt. en 1 af gebr part.; 8. Porto Rico 6 pnt. en 1 afgebr. part.; 9. Ierl. 3% pnt. (uit 5 r.). Groen 2: 1. V.S. 16% pnt. (uit 5 r.); 2 Sp 15% pnt. (5); 3. IJsl. 12% pnt. en 2 afgebr part.; 4. Finl. ll pnt. en 1 af gebr. part.; 5. West-Duitsl. 10% pnt. en 2 afgebr. part. (5); 6. Israel 10 pnt en 1 afgebr. part.; 7. Noorw. 8% pnt._en 1 afgebr. part. (5); 8. Zuid-Afr. 4 pnt. (5), 9. Iran 3% pnt. en 1 afgebr. part. (5). Groep 3: Argent. 14 pnt. (5); 2. Oost- Duitsl. 13% pnt. en 1 afgebr. part. (5), 3. Polen 13 pnt. en 3 aïgebr. part 4. Hong. 12 pnt. en 1 afgebr. part. (5); o. Engel. 10% pnt. en 2 afgebr. part. (5); 6. Columbia 10% pnt. (5); 7. Philipp. 10 pnt. en 3 afgebr. part. (5); 8. Schot land 5 pnt. en 2 afgebr. part.; 9. Liba non 1% pnt. Groep 4: 1. Tsj.Slow. 18 pnt. en 1 afgebr. part.; 2. Joeg. 15% pnt. en 1 afgebr. part. (5); 3. Zwitserl. 12 pnt. en 3 afgebr. part. (5); 4. Zweden 10 pnt. (5); 5. Canada 9 pnt. en 2 afgebr. part. (5); 6. Belg. 8 pnt. en 2 afgebr. part.; 7. Tunesië 7% pnt. en 1 afgebr. part. (5); 8. Port. 5% pnt. en 1 afgebr. part. (5); 9. Griekenl. 3% pnt. en 3 afgebr. part. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer vertoeft op het ogenblik in Berlijn. Men ziet hem hier in gesprek met een Oostduits vluchteling etje, dat een onderdak heeft gevonden in de kinderbewaarplaats van een vluchtelingen kamp in West-Berlijn. Dr. Adenauer is naar West-Berlijn gekomen om een speciale zitting van het parlement bij te wonen, waarin het vluchtelingenprobleem en de hereniging van Duitsland werden behandeld. (Van onze dammedewerker) Dat Grooteman als dammer ook een „grote man" is geworden, zal de Am sterdammer J. H. Ansems nu wel moe ten beamen. Voor de derde achtereen volgende maal versloeg de kampioen uit Wervershoof de altijd strijdlustige Gezellig Samenzijnspeler in de toer nooien om het persoonlijk damkampi oenschap van Noord-Holland. En toch maakte Ansems geen aanwijsbare font in zijn spelbouw. De oorzaak lag ech ter op geheel ander niveau. Een aantal deelnemers heeft zich nu eenmaal voor de onmogelijke taak gezet om de oud kampioen van Noord-Holland A. Groo teman overtuigend te kloppen. Nu moge dat een uiterst sportief voornemen zijn, men mag echter niet uit het oog verliezen, dat hij een beslist moeilijk te kloppen tegenstander is. Een puntendeling tegen hem accepte ren lijkt ons echter beslist niet oneer vol. Alléén Wim de Jong bleef nog op één lijn met Grooteman door een kun dige zege op de Zaandammer de Bree. Nu ook Ansems op de helft van dit toer nooi tot op twee punten achterstand is gekomen, is het aan te nemen dat de titelstrijd hoofdzakelijk zal gaan tussen Grooteman en Wim de Jong. Was de nederlaag van Ansems dus een sensa tie op zichzelf, niet minder verrassend was de remise, die Chattellon behaal- Advertenti» Van Nelle bestellen! Te Roosebeek in België is een in ternationale wielerwedstrijd op de weg over 115 km gehouden. Winnaar werd de Belg Serin in 2 uur 48 min. Zijn landgenoot Mertens werd twee de op 10 meter en Van Daele (Belg) bezette de derde plaats met een ach terstand van 15 sec. Wim van Est ein digde op de 10e plaats in dezelfde tijd als van Daele. de tegen Wim de Jong. Het was er ech ter een op het kantje af. Toch kon Ansems nog gevaarlijk blij ven in dit toernooi door een resolute winstpartij tegen de Bree. De Zaan dammer was dit weekend vrij ongeluk kig omdat hij, zoals gezegd, ook nog door aanvoerder Wim de Jong met een nederlaag werd geconfronteerd. De enige speler die met de volle buit van vier punten thuiskwam, was inval ler Mekken uit Alkmaar, een speler, die het niet zozeer van allure moet heb ben als wel van een enorme vasthou dendheid. Hij won dan ook verdiend van de Purmerender Westerveld, na tevoren zijn uitgestelde partij van de comingman Tielrooij te hebben ge wonnen. Stahlberg en Henk Beeke zorgden door een duidelijke en voor Westerveld zelfs onafwendbare overwinning, dat ze „in de koers bleven". De volledige resultaten van de par tijen, gespeeld voor de zesde en zeven de ronde van dit toernooi om de Noord hollandse damtitel waren aldus: J. MekkenTh. Tielrooy 2-0; J. R. de VriesA. Grooteman 1-1; A. Groote manP. van Heerde 1-1; J. H. Ansems C. de Bree 2-0; W. de JongC. Chat tellon 1-1; Th. TielrooyJ. H. Beeke 0-2; M. R. C. Stahlberg—C. Westerveld 2-0; H. van der Vossen—W. C. Beeke 1-1; P. van Heerde—W. C. Beeke 1-1; C. WesterveldJ. Mekken 0-2- J. H. BeekeM. R. C. Stahlberg i-l; C. Chattellon—Th. Tielrooy 1-1; C. dé Bree—W. de Jong 0-2; A. Grooteman— J. H. Ansems 2-0. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemérs als volgt: A. Grooteman en W. de Jong 11 pun ten uit 7 partijen; J. H. Ansems en J. H. Beeke 9 punten uit 7 partijen; W. C. Beeke en M. R. C. Stahlberg 8 pun ten uit 7 partijen; J. Mekken 7 punten uit 6 partijen; H. van der Vossen 6 punten uit 6 partijen; P. van Heerde en Th. Tielrooy 6 punten uit 7 partijen; C. de Bree en C. Chattellon 4 punten uit 7 partijen; C. Westerveld 3 punten uit 7 partijen en J. R. de Vries 2 punten uit 5 partijen. Te Arnhem is dezer dagen op 74- jarige leeftijd Jan Dommering over leden, een der grote figuren uit de Nederlandse biljartwereld en in zijn glorietijd een kaderspeler van interna tionale klasse. Die tijd viel in de periode tussen twee wereldoorlogen. Nadat hij in de jaren 1914-1918 veel en langdurig ge oefend had met de vermaarde Belgische prof Eduard Horemans won Domme ring het Europese kampioenschap 45/2, dat in het seizoen 1924/1925 voor het eerst werd ingesteld. Hij kreeg daarmee de gouden verloopbeker voor een jaar in zijn bezit. In datzelfde jaar bracht hij te Parijs, als primus inter pares van een uitgelezen gezelschap, het we reldkampioenschap in dezelfde speel- soort op zijn naam. Verder is Domme ring tien maal kampioen van Neder land 45/2 geweest. In 1927 verbeterde hij met een reeks van 263 in een partij tegen Piet de Leeuw het wereldrecord voor de hoogste serie, dat met 262 op naam stond van de Fransman Roudil. Zijn spel, mathematisch zuiver afge stemd, steunde op een intensieve trai ning en in zijn omgang met jongere biljarters liet hij nooit na op de nood zakelijkheid van staag en geduldig oefe nen te wijzen. De Duitse crack August Tiedtke, destijds bij Dommering in dienst, heeft veel van hem geleerd. Tot enkele jaren geleden zag men Dommering nog vaak bij Nederlandse kampioenschappen, want zijn belang stelling voor het spel bleef onvermin derd. Advertentie Van Nelle bestellen! De „Sporting Club" van Lissabon ziet met vertrouwen de wedstrijd van mor gen tegen D.O.S. uit Utrecht, waar de Portugezen onlangs wonnen met 4-3, tegemoet. De afgelopen zondag hebben de Lissabonners met 2-0 gewonnen van Setubal, daarmee bewijzend dat zij na een zwak begin van de competitie be zig zijn hun vorm te hervinden. De op stelling zal pas vlak voor de wedstrijd worden bekend gemaakt. Naar verluidt zal een nieuwe midvoor in het veld wor den gebracht, namelijk Carabello uit Uruguay. Men verwacht bij de wedstrijd van woensdagavond, die om kwart voor tien bij schijnwerperlicht begint, minstens 40.000 bezoekers in het Alvalade sta dion in Noord Lissabon. Scheidsrechter is de Engelsman J. Kelly, die geassisteerd zal worden door zijn landgenoten Henham en New als grensrechters. Advertentie ACLvertentiê Van Nelle bestellenl De vijfde wedstrijd van de „World series" tussen de New York Yankees en de Milwaukee Braves is door de eerstgenoemden met 70 gewonnen. De Braves hebben thans met 32 de leiding. In tegenstelling tot de hoofdklasse dames van de handbalcompetitie, waar de uitslagen over het algemeen niet uit gesproken uit de toon vielen, hebben de resultaten bij de heren in de hoog ste regionen een flinke verschuiving op de ranglijst veroorzaakt. Verscheidene verrassingen dus, waarvan de meest opmerkelijke zonder twijfel de zege is, die het aan de staart bengelende Hellas boekte op koploper Niloc. Voorts ver dient de royale overwinning van Blauw Wit op het vorige week zo uitstekend voor de dag gekomen PSV eveneens speciale belangstelling. Aalsmeer miste de kans om gelijke tred te houden, daar het tegen DES met een zij het be scheiden nederlaag genoegen moest nemen. Bij de dames blijkt Zeeburg vastbe sloten, dit seizoen een vooraanstaande rol te vervullen. De Amsterdamse ploeg staat nu tezamen op kop met Hygiëa, dat slechts moeizaam beslag legde op de volle winst tegen een fanatiek strij dend Niloc. In een wat onfortuinlijk gespeelde wedstrijd moest AOG in de eerste klas van district West A de volle winst aan DSG laten, wat tot gevolg had. dat de Alkmaarse dames momenteel de rang lijst sluiten met 0 punten uit twee wed strijden. ADO kwam in 2B gelukkiger uit de strijd, al kostte het heel veel moeite om Foresters met een nederlaag af te schepen. Het gaat er in de hoofdklasse dames naar uitzien, dat de titelstrijd dit sei zoen een aangelegenheid wordt tussen kampioen Hygiëa en het schotvaardige Zeeburg. De Haagse ploeg moest op eigen terrein heel wat moeilijkheden overwinnen om Niloc met 43 terug te wijzen; een begrijpelijk verzet van het Amsterdamse team, aangezien het met Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze dammedewerker) Afdelingskampioen „Gezellig Samen zijn" zag zich reeds in het eerste tref fen van de nieuwe damcompetjties voor bijzondere moeilijkheden geplaatst. Een door dadendrang bezeten „Het Oosten" wist de Amsterdammers een voorlopige stand van 99 af te dwingen. Zelfs al mochten de kampioenen de vermoede lijke eindstand van 119 winst weten te bereiken, dan nog is deze uitslag voor de Haarlemmers zeer eervol te noe men. Daarentegen lieten in groep B de Jozeph Blankenaarspelers reeds twee monsteroverwinningen noteren. Dat wettigde al dadelijk het vermoeden, dat de club van Metz in deze zwak bezette groep regelrecht op het bereiken van de eindstrijd aanstuurt. Trouwens alle uitslagen waren niet van verrassing gespeend. Zo won St. Bavo uit Heemstede met liefst 155 van de Haarlemse Damclub. En dat, ter wijl de Spaarnestedelingen jarenlang tot de ernstigste titelkandidaten behoorden. Damlust, de club van Piet Beers, werd ook niet zachtzinnig geconfronteerd met nederlagen. Eerst sloegen de IJmuide- naren meermalen naar de damlijnenen Advertentie 41) „Kwaljjk nemen doe ik je niets," zegt Joost Alland een beetje beledigd. „En het zal natuurlijk wel aan mijn langzaam werkende hersens liggen, ik ben nu eenmaal niet zo erg bij, maar ik kan werkelijk niet begrijpen, hoe die moordenaar in spe nu nog kans Hij zal weten, dat hij die moord heeft zlerJ aankomen zou hebben dit spelletje voort te zetten. Al liet hij en dat hij niet bij machte is geweest hem te vermnde- Claire de hele dierentuin zien, dan kan ik me nog niet ren en nu evenmin bij machte is hem te doen straf- voorstellen hoe dat ook maar de minste indruk op haar fen. Aardige situatie, vind je ook met. „Omdat je gelooft, dat Iemand die zulke mooie plannetjes kan ontwerpen, zijn voornemen zo maar zonder slag of stoot opgeeft, wanneer er een kink in de kabel komt." „Ja, maar zijn plan is nu toch onuitvoerbaar geworden?" ,,En wat belet hem een nieuw plan te ontwerpen? Die vervelende pottenkijker verdwijnt immers over morgen? En een paar weken later krqgt hij een keu rige rouwbrief, waarin hem in de geijkte termen wordt meegedeeld, dat het arme slachtoffer is omge komen tengevolge van een noodlottig ongeval. Tja, zo zal het gaan. In 't gunstigste geval zal de dorpsdiender met zijn grote platvoeten op de plaats van het „on geluk" rondtrampelen en alle aanwijzingen in de grond trappen. Dat noemen ze de situatie opnemen, geloof ik. En verder? Och, verder gaat alles zo zijn gewone gang met een plechtige begrafenis in de fa miliekelder en betuigingen van rouwbeklag van de familieleden en van alle notabelen uit de buurt. En hoofdinspecteur van de recherche Pieter Auguste Perquin zal weten, weten, snap je, dat dit moord is. zou maken. Nu niet meer. Ze zou er naar kijken als naar een toverlantaren of een televisievoorstelling. Wat heb je? Heeft een of ander beest je gestoken?" „Neen, ja. Zo'n ellendige bromvlieg. Het lijkt wel of we die beesten van 't jaar niet kwijt raken." „Curieus, ik heb nooit geweten dat zjj staken. Maar met dat al weet ik nog niet, waarom ik nu eigen- het weer zich nog wel een paar dagen goed houdt. i;;i_ nft vmVfif Kon A «vmnnnn fnoi llo „Nu, "ik zou het eer een allerberoerdste situatie willen noemen. Maar kunnen we dan werkelijk niets doen?" „We zouden kunnen proberen onze moordenaar in spe in tijdnood te brengen en hem zo uit zijn tent te lokken. Maar hoe? Neen, ik ben er van overtuigd, dat lijk zo naïef ben." Waarom jij naïef bent? Dat vraag je mij nog?" Pieter Auguste Perquin vaart met beide handen door zijn pruik tot zijn haren in de hoogte staan als de slangen, die eertijds het charmante hoofdje van de Medusa sierden. „Dat vraag je mij nog?" Zijn stem is boordevol bitter verwijt. „En laat ik je nu altijd hebben aangezien voor iemand met een normaal verstand. Wel geen schitterend verstand, niets bijzon ders om het zo eens uit te drukken, maar toch een normaal huis-tuin-en-keukenverstandje." „Dank je zeer, ik ga me waarlijk gevleid voelen, maar met dat al weet ik nog niet, waarom ik nu eigen lijk naïef ben." O, goede morgen, freule. Leontine Hangst maakt in haastige afgebroken woorden haar excuses over de laatheid van haar verschijning. maar twee soorten jam op tafel? En die spiegelei eren zijn zo koud als.Werkelijk, ik moet mijn excuses maken. Als ik er niet ben, doen ze in de keuken maar wat ze willen. Is dat nu een ontbijtta fel?" Ze schelt heftig, overstelpt het op haar bellen aankomende meisje met verwijten. Het kind ver ontschuldigt zich zo goed mogelijk. In de keuken had men niet geweten, dat de beide heren al bene den waren. Zij had gezorgd voor het ontbijt van freule Jetje, die al heel vroeg was uitgereden. En net nu de huishoudster haar zei eens te gaan kij ken of er al iemand beneden was en te zorgen voor verse thee en koffie, spiegeleieren en havermout, nu belde de freule. Eigenlijk lag de schuld bij Evertje. Evertje deed de slaapkamers. Als Evertje even had gewaarschuwd, dat de beide heren niet meer op hun kamer waren, dan had zij, Riek, dadelijk, maar dan ook dadelijk er voor gezorgd, dat Zij snuft verontwaardigd. Leontine wenkt lusteloos, dat het al goed is. Heel haar roerige bedrijvigheid van zoëven zakt plotse ling ineen. Joost Alland maakt aanstalten om op te staan. „Neen, neen, blijf nu nog even zitten, Joost. Ik wou graag ook jouw raad hebben. Zie je, het gaat over Claire. Dat u de schaduw van het spookpaard ook heeft gezien, mijnheer Perquin, dat is mij een pak van het hart, ziet u." Ze verkruimelt zenuwachtig een stukje brood en zwijgt even. Alsof ze een aanloop neemt, denkt Perquin. „Ja een pak van het hart. Maar om een andere reden dan u waarschijnlijk denken zult. Claire Claire mag dan al geen hallucinaties hebben, maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat zij normaal is. «Daar is dat zich vereenzelvigen met die gestorven nu; i "TV— Jnnv. /Hn Vinn rl T? n Vil Tl "Ho Zo vreselijk onattent in een gastvrouw, al is ze Chiara Hangst. En daar isdie hond, Robin. De «(„„AMtronoon/l wonior' htq q rnn Rnhiri ctiorf Tlf WPPt. dflt fl 1P 3.TTTI6 dan ook maar plaatsvervangend In een mechanisch lachje toont ze haar lange ge le tanden. Op haar melancholiek paardegezicht ligt de vermoeide, berustende uitdrukking, die men wel eens bij oude merries ziet, wanneer ze doodmoe van het zware dagwerk met hangende kop over het hek van hun weiland staren naar niets. Nerveus begint ze dadelijk te bedisselen en bered deren. Is er wel genoeg boter? Waarom staan er manier waarop Robin stierf. Ik weet dat die arme Claire niet normaal is. En daarom ben ik blij, ja, blijAls een Hangst het spookpaard ziet, sterft hij binnen een maand. Claire zei zelfze zei zelf, dat het beter was_dood te zijn dandan krankzin nig!" Ze legt als een kind het hoofd op tafel en barst in snikken uit (Wordt vervolgd). werd het een 164 overwinning voor de Dukelianen en daarna trokken de „reserves" van Jozeph Blankenaar met 119 aan het langste eind. Deze Am sterdamse reservisten kwamen toch reeds hoge eisen stellen, want een vin nige strijd in het Schaakhuis tegen het Alkmaarse D.D.D. beslisten zij met 13-7 eveneens in hun voordeel. Dat bracht hen zowaar alléén op kop in deze A- groep van de Noordhollandse damcom- petities. Hoe merkwaardig de krachtsverhou dingen in deze groep wel liggen, bleek uit het resultaat van de Haarlemse der by tussen de Haarlemse Damclub en Het Oosten. Gelet op de eerdere resul taten mocht men een zege verwachten van de club van Aebe de Jong. Niets drarvan, want de mannen van Sluiter sloten zich aaneen en wonnen met liefst 146. Zelfs damschijven kunnen soms raar rollen! De uitslagen in deze A-groep van de hoofdklasse-damcompetities waren al dus: Hoofdklasse, groep A: Jozeph Blankenaar BD.D.D. 137, St. BavoHaarlemse Damclub 155, IJmuidenDamlust 16-4. Het Oosten Gezellig Samenzijn A 99 (vermoede lijke eindstand 911), DamlustJozeph Blankenaar B 911, Haarlemse Dam clubHet Oosten 14—6. De volgorde van de deelnemende clubs werd: Joz. Blank. B IJmuiden St. Bavo Gez. Sam. A Haarl. Damclub D.D.D. Het Oosten Damlust Zoals reeds vermeld Blankenaar A in de B-groep van de hoofdklasse damcompetities onverbid delijk de leiding met grote overwinnin gen op Gezellig Samenzijn B (155) en St. Canisius uit Wilnis, dat met liefst 173 werd verpletterd. Dat waren dus geen halve maatregelen van de Blanke naren. De andere clubs moesten wel achter blijven hoewel de duidelijke zege van D.S.T.O. op Oostzaan een vinger wijzing was, dat de mannen van Gok- kel eveneens de finale willen bereiken. De streekwedstrijd tussen Oostzaan en Wormerveer gaf het verzwakte Oost zaan een verademende 11—9 overwin ning mee, terwijl het weer in de hoofd klasse teruggekeerde Zaandam zich dis- tancieerde van de laatste plaats door een gevoelige 128 overwinning op St. Canisius. De complete resultaten in de ze groep waren aldus: Hoofdklasse, groep B: OostzaanWormerveer 119, St. Ca nisiusZaandam 812, Gezellig Samen zijn BJozeph Blankenaar A 515, D.S.T.O.Oostzaan 146, Jozeph Blan kenaar ASt. Canisius 17-3. Dat bracht de clubs in onderstaande competitie stand: 0 0 0 0 0 0 1 1 2 2 nam 24—16 16—4 15—5 11—9 19—21 7—13 15—25 13—27 Jozeph Jo. Blank. A D.S.T.O. Zaandam Oostzaan Wormerveer Gez. Sam. B St. Canisius C.D.A. vier verloren wedstrijden toch wel iets beneden zijn stand leeft. Zeeburg „ver nietigde" de aspiraties van PSV, vorige week gewekt, door de Eindhovense da mes met 102 te verslaan. Ook tegen UDI weerde Zeeland Sport zich ver dienstelijk, maar het moest toch buk ken voor het technische overwicht van de Arnhemse dames: 20. In de ont moeting tussen WLC en Athene toonde eerstgenoemde zich duidelijk sterker (84). De stand: Hygiëa 4 8 UDI 4 4 Zeeburg 4 R Athene 4 2 WLC 4 6 Niloc 4 0 PSV 4 4 Zeeland Sp. 4 0 Hèt wapenfeit in de hoofdklasse heren staat dit weekeinde op naam van Hel las, dat tegen Niloc een uitermate knap pe prestatie leverde door met 1510 te zegevieren. Een lelijke streep door de rekening van Niloc, dat nu zijn leiders positie moet delen met DES. Deze Eind hovense ploeg ondervond van Aalsmeer wel verdienstelijke tegenstand, maar uiteindelijk besliste hier mede de hoofd klasseroutine de strijd: 10—7. Ook Blauw Wit sprong weer eens in het brandpunt van de belangstelling, door PSV met een score van 11—8 aan de kant te zetten. Gevoegd bij de uitslag van UDIOlympia (87) kan duidelijk uit het verloop van deze wedstrijddag de conclusie worden getrokken, dat de onderlinge krachtsverschillen niet ver uit elkaar liggen. Een hoopgevend per spectief op een interessant verschiet, welke ook kan worden afgelezen uit deze stand: Niloc DES PSV Olympia 4 5 4 5 4 4 4 4 UDI Blauw wit Hellas Aalsmeer 32—8 14—6 12—8 17—23 9—11 5—15 11—29 Zoals in de aanhef reeds summier aangekondigd moest AOG in de eer ste klasse van district West A op iet wat onfortuinlijke wijze de vlag strij ken tegen DSG, dat met de overwin ning van 21 qua krachtsverhouding iéts meer kreeg dan het toekwam. Bij rust leidde de Alkmaarse ploeg met 01. Ondanks het feit, dat de bezoeksters een duidelijke meerder heid demonstreerden, slaagden zij er niet in dit overwicht in meer doel punten tot uitdrukking te brengen. Aldus had de Amsterdamse ploeg aan twee voltreffers voldoende om te zegevieren. Dat Sagitta het tegen koploper Ath- leta moeilijk zou krijgen, lag in de lijn. Desondanks hadden wij toch wat meer verwacht dan een nederlaag van 3—0 voor de gedegradeerden. Vriendschap maakte een goede „gooi", daar het JHC met 54 terug wees, terwijl HHC en Amstel remise overeen kwamen: 55. Athleta 4 8 DSG 4 3 Amstel 3 5 Vriendschap 2 2 AVA 2 3 JHC 3 1 Sagitta 4 3 AOG 2 0 HHC 4 3 Wie de indruk mocht hebben, dat Foresters een zwak elftal bezit, dient deze opinie beslist te wijzigen. ADO ondervond dit in 2B aan den lijve. In de achtste minuut opende „Heemskerk" de score, waarmee de ruststand was be reikt. Na de hervatting werd er voor de tweede maal na acht minuten een doelpunt gemaakt. ditmaal door de Heilose ploeg, die echter reeds on middellijk daarop dit succesje zag ge nivelleerd door een tweede goal van ADO. Nadien heeft Foresters energieke pogingen in het werk gesteld om het tij te doen keren. Maar de defensie van de thuisclub gaf geen krimp. De Heems- kerkse voorhoede trof nog tweemaal de lat. De belangrijke ontmoeting tussen de koplopers DWS en Tonegido resulteer de in een benauwde zege van 21 voor eerstgenoemde en Kruisster en Concor dia besloten tot een puntenverdeling (441; een verdienstelijke uitslag voor de „benjamins". Hier is de stand: DWS 4 8 Concordia 4 3 Tonegido 4 6 Lynden 3 2 VZV 3 4 Kruisster 3 1 ADO 3 4 Foresters 4 0 De uitslagen zijn: Dames 2e klasse A: Blauw WitSpirit 4—2, UD—Laren 1—4, Niloc 2—Attila 2—6. 2e klasse B: DWSTonegido 21, KruissterConcordia 44, ADOFo resters 21. Heren 2e klasse A: HHCTonido 77, SSVULijnden 68, UnitasVriend schap 8—6, Zndv. MeeuwenAttila 10—9. 2e klasse B: AchillesHOC 143, Concordia 2Laren 521, Niloc 2 Aalsmeer 2 99. Advertentie Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch een haan naar kraait Gewoon maar verpakt en in te nemen, zonder dat er laten smelten op de tong. En nog sma kelijk bovendien. De tweede partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Canadees Deslauriers (zwart) en de Rus Kuperman (wit), te Scheve- ningen gespeeld, is door de Canadees na 55 zetten gewonnen. De stand is thans 22. Advertentie ,Van Nelle bestellenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7