Nederland op de tweede plaats achter Rusland Mostertman niet verder en dan Kav ser remise I r I H Smash start met kleine zege Kenter is met driemaal winst de grote man Goud en deviezen met 67 min. gestegen tot boven ƒ5 miljard Kamer stelsel Frankrijk kiest volgens nieuw Dank zij overwinningen op Frankrijk en zwak Ierland Damesploeg tegen West-Duitsland Litj ens plaatst zich voor finale T afeltenniscompetitie Derde partij in remise geëindigd Bankbiljettencirculatie maar weinig lager Nog voor Kerstmis wordt een opvolger van Coty gekozen Nieuw Europees gerechtshof geïnstalleerd Brits-Noors voorstel tot wijziging van walvisvaartconventie Schaaktoernooi in München Rus Tal verspeelt een half punt Cramer en De Wit in strijd om Canadaeup Nelly Maas doet mee in Amerikaanse ijsrevue Veel geduld. HET TAALCONGRES Turninterland SCHAAKTITELS VAN NOORD-HOLLAND Laatste training voor duel met de Denen Nationale jeugdploeg met vertraging in Aarhuus m Wereldtitel dammen Weekstaat Nederlandsche Bank Rijk ruim in de middelen Benoemingen en ont slag van lectoren OP 23 EN 30 NOVEMBER Coördinatie van buitenlandse tentoonstel] in gen Rusland uitgenodigd WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 11 Brullen, brullen, brullen Toen Donner op gedegen wijze het lastige eindspel van Bouteville in de tweede zitting van de wedstrijd tegen Frankrijk met een overwinning aisloot en Prins tegen Bergraser een remise behaalde stonden de Nederlandse kan sen tot de finale door te dringen zeer gunstig. Wanneer tenminste met flinke cijfers van de Ieren zou worden gewon nen. En dat is gebeurd. In de zevende ronde werd Ierland met 4-0 verslagen. Oostenrijk stond er even goed voor, maar in de ontmoeting met Frankrijk ging 1 punt verloren. In groep twee zijn Amerika en Spanje zeker van een finaleplaats, terwijl in groep drie een groot gedrang plaats vindt tussen En geland Polen, Argentinië, Hongarije en Oost-Duitsland. In de vierde groep kunnen Tsjecho slowakije, Joegoslavië en Zwitserland praktisch zeker als finalisten worden be schouwd ondanks de onverwachte ne derlaag van de Zwitsers tegen Grieken land. De verrassing van de zevende ronde was de remise van de Rus Tal tegen de Deen Enevoldsen. Veel belangstelling trok de ontmoeting tussen West-Duits- land en Amerika, een zeer interessant duel, dat de Duitse schakers een uit stekend resultaat opleverde. Nederland speelde tegen Ierland met Kramer in plaats van Van den Berg aan het vierde bord. De tegenstander van dr. Euwe koos de Smyslovvariant van het aangenomen dame-gambiet. Euwe kreeg de meerderheid in het cen trum en maakte een pion buit. De Ierse nummer een kreeg enkele tegenkansen, maar dr. Euwe pareerde zonder moeite, won de kwaliteit en daarna zonder com plicaties de partij. Donner speelde Nimzo-Indisch en zet te de Ier Kanton al dadelijk onder hoge druk. De Ier wist zich te bevrijden en het zag er zelfs even dreigend voor de Nederlander uit. Donner vond echter de juiste tegenzet, wikkelde met een pion meer naar een gunstig eindspel af en zette zijn materieel voordeel spoedig in winst om. Bij Prins-Russel speelde de Nederlander de Keres-variant van de Spaanse partij. Hij veroverde een pion in het centrum, kreeg zeer gunstig spel en won verder regelmatig. Kramer verdedigde zich Siciliaans, Waarbij Reid de scherpe Richter-vari ant koos. Onze landgenoot sloeg vroeg tijdig een aanvalspoging af. Hij verze kerde zich van een betere pionnenstel- ling en veroverde zodoende de kwali teit. Toen was het slechts een kwestie Van tijd. Met een onvermijdelijk mat boven het hoofd gaf de Ier het op. .Dinsdag zijn de afgebroken partijen Uit de zesde ronde uitgespeeld. Slechts de partij tussen de Engelsman Alexan der en de Schot Fairhurst kwam nog niet tot een beslissing. Nederland won de afgebroken wedstrijd tegen Frank rijk met 3-1. De resultaten van de zesde ronde werden: TrneD 1' It.—Oostenr. <M; Frankr vr A f 9 Groen 2' IJsl.—'W.-Duitsl. 1-3; Ned. 1-3.Groep 3: Polen-Phi- Noorw.-Isr. 2-2. oroe^ _Duitgland 2-2?UGroep 4: Griekenland Zwitserland 2%-l Can.—Belg. 3-1. wool—De- Zevende ronde: Groep 1- hemarken 3-1; Nederl.Ierl. Oostenr,—Frankr. 2%-l%! B?lgaS£ï7 Italië ï-o plus 3 afgebr. part.; F°rro Rico vrij. Groep 2: IsraëlIran 3-1; Zuid-Afrika Noorwegen 1%-1% plus 1 afgebr. par tij; West-Duitsland—Ver. Staten 1Z-1 k plus 1 afgebr. part.; SpanjeIJsland 2%-l%; Finland vrij. Groep 3: LibanonEngeland 0-3 plus 1 afgebr. part.; Oost-Duitsland—Argen tinië 1%-1% plus 1 afgebr. part.; Phi- lippijnenHongarije 0-2 plus 2 afgebr. part.; ColumbiaPolen 1-1 plus 2 af gebroken part.; Schotland vrij. Groep 4TsjechoslowakijeCanada 1-1 plus 2 afgebr. part.; TunesiëJoego slavië 0-4; Zwitserl.Portugal 2%-% plus 1 afgebr. part.; ZwedenGrieken land 1-1 plus 2 afgebr. part.; België vrij. De stand in groep 1: 1. Rusl, 23% pnt.; 2. Ned. 16 pnt. (6 r.) 3. Oostenr. 14% pnt. (6 r.)4-5. Frankr. en Dene marken beide 12% pnt. (6 r.)'; Buig. 11". pnt. en 3 afgebr. part. (6 r.)7. It. 8% pnt. en 3 afgebr. part.; 8. Porto Rico 6% pnt. (6 r.)9. Ierl. 3% pnt. (6 r.). Groep 2: 1. V.S. 18 pnt. en 1 afgebr. part. (6 r.)2. Spanje 18 pnt. (6 r.)3. IJsl. 14% pnt.; 4. Isr. 14 pnt.; 5. West- Duitsland 13% pnt. en 1 afgebr part. (6 r.)6. Finl. 11 pnt. (6 r.); 7. Noor- wegen 10 pnt en 2 afgebr. part. (6 r.); De Nederlanders Cramer (Enschede), nationaal golfkampioen bij de profes sionals, en Gerard de Wit (Hilversum), hebben van de internationale golffede- ratie een uitnodiging ontvangen, deel te nemen aan wedstrijden om de Canada cup, die van 20 tot en met 23 november te Mexico City worden gehouden. De beide golfers, die de uitnodiging hebben geaccepteerd, zullen het op moe ten nemen tegen deelnemers uit 30 lan den. De Nederlandse kampioene schaatsen rijden 1954, Nelly Maas, is de vorige Week geëngageerd door Morris Chalfen, President-directeur van de Amerikaanse ijsrevue-onderneming „Holiday on Ice", oro op te treden als soliste in een van zijn vijf ijs-shows. Nelly Maas behaalde in 1954 de gouden medaille, alsmede het kampioenschap van Nederland, nadat zij zes jaar onafgebroken had getraind op de Haagse kunstijsbaan „Hokij" en te Richmond in Engeland bij Arnold Geis- wiler. Tevens werd zij datzelfde jaar tiende in de Europese kampioenschappen in Bolzano. Daarna trainde zij twee jaar °ij de Weense ijsballetmeester Otto Czapp. Traditiegetrouw komt dit jaar in de- «pvJ ..Holiday on ice" voor een korte le voorstellingen naar Nederland. De g die deze week in het „Palais des tie„ j te Parijs te zien is, is slechts sok a§en te Rotterdam in het Ahoy- shm?,UY'' n l- van 12 tot 21 december. De na T? komt dan van Dortmund en gaat «otterdam naar Brussel. 8. Iran 5% pnt. (6 r.); 9. Zuid-Afrika 4% pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.). Groep 3: 1. Polen 16% pnt. en 2 afge broken part.; 2-3. Argent, en O.-Duitsl. 15% pnt. en 1 afgebr. part. (6 r.); 4. Hong. 14% pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.) 5. Engeland 14 pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.); 6. Columb. 11% pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.)7. Philipp. 10% pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.)8. Schotl. 5% pnt. en 1 afgebr. part. (6 r.)9. Libanon 1% pnt. en 1 afgebr. part. Groep 4: 1. Tsjechoslowakije 20 pnt. en 2 afgebr. part.; 2. Joeg. 19% pnt. (6 r.); 3. Zwitserl. 15% pnt. en 1 af gebroken part. (6 r.); 4. Can. 12 pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.); 5. Zweden 11 pnt. en 2 afgebr. part. (6 r.); 6. België 8 pnt. (6 r.); 7. Tunesië 7% pnt. (6 r.)8. Port. 7 pnt. en 1 afgebr. part. (6 r.); 9. Griekenl. 6% pnt. en 2 afgebr. partijen. De Russische grootmeester Ragozin is tot winnaar uitgeroepen van het langste schaaktoernooi dat ooit ge houden is. Hij heeft een internatio naal correspondentietoernooi van grootmeesters en meesters, dat 2 jaar en 9 maanden geduurd heeft, gewon nen met een score van 11 uit 14, zo meldt radio-Moskou. De Westduitser Schmid en de Australiër Selins delen de tweede plaats. Op zondag 26 oktober wordt te Win terswijk de landen turnwedstrijd tussen de damesploegen van Nederland en West-Duitsland gehouden. De Neder landse ploeg bestaat uit: Bep Ipenburg- Drommel, Nel Fritz, Truus Dam, Rini de Wolff, Lieneke Majolee en nog een aan te wijzen jeugdturnster. De Duitse dames komen uit met: Ur- sel Brian, Rosi Fottner, Marie-Luise Kru' cmeyer, Helga Leyhe, Thea Nocke en Ursel Peters. De wedstrijden om de persoonlijke schaaktitels van Noord-Holland werden in Uitgeest voortgezet met het spelen van de partijen uit de tweede ronde. In de hoofdklasse A kwamen twee winnaars uit de eerste ronde tegen el kaar in het strijdperk. De kampioen Midden-Kennemerland, L. G. Mostert man en de Alkmaarse crack E. Kayser. Via een Spaanse opening was het Kay ser die de Beverwijker het vuur na aan de schenen legde. Toen hij echter in tijdnood kwam, forceerde hij een afwikkeling welke regelrecht tot re mise leidde. Het treffen tussen de Haar lemse kampioen F. A. Spinhoven en J. H. Verleur werd uitgesteld op verzoek van de laatste. S. Herfst heeft in de hoofdklasse B de leiding in handen genomen door ook zijn tweede partij tot winst te brengen. Evenals in zijn treffen met J. May trof Herfst het, dat ook nu G. Maas de opening niet bepaald sterk behandelde. Opnieuw aarzelde de Haarlemmer geen moment de vijandelijke stelling onder druk te zetten. Voor Maas was er toen geen kruit meer tegen gewassen. Er restte hem derhalve weinig anders dan de koning om te leggen. De tweede vertegenwoordiger uit Midden-Kenne merland, M. P. Suiker kwam tegen J. Bos tot een afgebroken partij. Hij heeft een pion meer en daarmee een rede lijke kans op de volle winst. De stan den in de hoofdklasse luidt nu: Afd. A: L. G. Mostertman en E. Kayser 11/2 uit 2; F. A. Spinhoven en C. Vlas bloem 0 uit 1. J. H. Verleur kwam hier nog niet in het strijdperk. Afd. B: S. Herfst 2 uit 2; J. Bos 1 uit 1 en afgebroken partij; J. May 0 uit 1; G. H. H. C. Maas 0 uit 2; M. P. Suiker afgebroken partij. In de eerste klasse heeft in groep A de Alkmaarder Litjens zich reeds ge klasseerd voor de finale. Hij bereikte dit resultaat door een zege op W. Schoonhoven (Zaanstreek), die hiermee definitief voor de finale werd uitge schakeld. Een uitstekende kans op een finaleplaats heeft ook de Haarlemse kampioen J. W. de Munck. Ditmaal kwam hij met J. J. Gijswijt uit Den Morgen wordt in het stadion ,,De Vliert" in Den Bosch de laatste cen trale training gehouden lands elftal, dat op la 1oktob!Vt1<r terdam tegen Denemarken speelt Aan deze training zal worden deelgenomen door 12 van de 15 A-spelers aangezien De Munck, Kraay en Van der Linden verhinderd zijn i.v.m. de wedstrijd te gen Lisboa. De twaalf A-spelers zijn. Pieters Graafland (Feyenoord), Wiers- ma (PSV), Van der Hart (Fortuna), Kuys (NAC), Klaassens (VW), .Van Wissen (PSV), Van der Kuil (Ajax), Lenstra (Sp. Cl. Enschede), Kruiver (PSV), Rijvers (Feyenoord), Noter- mans (Fortuna) en Moulijn (Feyen oord) Verder zullen negen B-spelers en drie jeugdspelers de training completeren. De B-spelers oefenen met het oog op de semi-interland Zwitserland-Neder land. die op 2 november te Winterthur wordt gehouden. Daar woensdag in Aarhus de ontmoeting tussen Denemar ken en Nederland onder 23 jaar plaats vindt, zijn door de bondscoach tot dus verre de volgende spelers aangewezen, namelijk Roffel (GVAV), Scherpenissë (ADO), Boskamp (DWSA), Munsters (Fortuna), Weustink (Sp. Cl. Enschede), De Koning (Sparta), Vonhoff (DWSA), Angenent (Fortuna) en Brull (Rapid Jc). Het ligt in de bedoeling, dat op woensdag 22 oktober een b-team een oefenwedstrijd zal spelen tegen de Duit se club Duisburg. Waar dit zal gebeu ren is nog niet bekend. De jeugdspelers Bouwmeester (NAC), Theunisse (Vi tesse) en Marcus (HVC) zijn voor de centrale training uitgenodigd om een even aantal in het veld te krijgen. De Nederlandse jeugdvoetbalploeg, die vanavon;' in het stadion van Aarhuus te gen de jeugdploeg van Denemarken zal spelen, is gisteravond met een uur ver traging in Aarhuus gearriveerd. De ver traging werd veroorzaakt doordat de Finse piloot Blinkenberg een kwartier na het vertrek uit Amsterdam besloot terug te keren. Gezagvoerder Blinken berg had toen ontdekt dat iets niet in orde was met een generator van zijn Convair en hij verwittigde de pas sagiers dat hij van plan was naar Schiphol terug te keren. Een uur later was het uit 20 personen bestaande gezelschap op weg naar Aar huus in een ander vliegtuig. De Nederlanders werden bij aankomst in Aarhuus verwelkomd door Johannes Hoeiriis, vice-voorzitter van de Deense voetbalbond en secretaris Erik Hyid- strup. „Onze ploeg is ditmaal sterker dan die, welke twee jaar geleden in Utrecht met 3-0 van Denemarken won", vertelde KNVB-secretaris Leo Brunt aan de pers, „speciaal onze voorhoede is sterker en ik geloof stellig dat we dé Denen weer kunnen verslaan". Helder remise overeen. Slechts wan neer de laatste zou winnen en De Munck een nederlaag .ou lijden is tus sen beide spelers nog een beslissings partij noodzakelijk om uit te maken wie de tweede finalist uit deze afdeling wordt. In groep B gaat de Kennemer- lander A. Burgerhout aan de leiding. Door een zege op C. J. de Vries (Zaan streek) zette hij zijn halve punt achter stand op deze om in een halve punt voorsprong. M. van Overbeeke (Haar lem) en de Wijze (Waterland) deelden de winst, waarmee Van Overbeeke nog het meest gediend was. De standen in de eerste klasse luiden nu: Groep A: H. Litjens 2 uit 2; J. W. de Munck 11/2 uit 2; J. J. Gijswijt 1/2 uit 2; W. Schoon hoven 0 uit 2; Groep B: A. Burgerhout 1 1/2 uit 2; M. P. v. Overbeeke en C. J. de Vries 1 uit 2 en de Wijze 1/2 uit 2. De derde ronde wordt zaterdag 11 oktober gespeeld. Tegenstanders zullen dan zijn: Hoofdklasse A: L. G. Mostert manJ. H. Verleur; C. VlasbloemE. Kayser; B: S. HerfstM. P. Suiker; J. MayG. "H. H. C. Maas. De spelers F. A. Spinhoven en J. Bos hebben een vrije ronde. Eerste klasse A: H. LitjensJ. W. de Munck; J. J. GijswijtW. Schoonhoven. B: C. J. de VriesM. P. v. Overbeeke en De WijzeA. Burgerhout. De derde partij van de tweekamp tus sen de Canadees Deslauriers en zjjn uit dager, de Rus Koeperman om het we reldkampioenschap dammen eindigde onbeslist. In Rotterdam accepteerde Deslauriers na 47 zetten een remise aanbod van zijn tegenstander. De laatste wedstrijd voor de kwalifi catieronde van het toernooi om het in ternationale militaire voetbalkampioen schap, waarin de Nederlandse ploeg te genstander is van het Griekse team, wordt woensdag 22 oktober gespeeld. Voor Nederland is deze wedstrijd van weinig belang, aangezien de Nederlandse militairen reeds zijn uitgeschakeld voor een plaats in de finale-groep. - Dit strakke gedenkteken, dat wel enige gelijkenis vertoont met de „Mardasson" in Bastogne, is opgericht op de militaire begraafplaats van Woking in het Engelse graafschap Surrey. Het is opgedragen aan die gevallen soldaten van het Britse Gemenebest, wier graf onbekend is. Hun namen staan gebeiteld in de veertien zuilen van het monument, dat binnenkort door Koningin Elizabeth zal worden onthuld. Het gedenkteken is opgericht door het Britse oorlogsgravencomité. Deviezen blijven binnenstromen. Week in week uit wordt op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank de laatste tijd een voortdurende aanwas van valuta waargenomen. In de week per 6 oktober is voor niet minder dan f 67 miljoen aan de netto deviezenreserve toegevoegd. Met de onveranderde goudvooorraad te zamen is de som der beide bedragen thans boven de f 5 miljard uitgekomen, waarmede een nieuw hoogtepunt is be reikt. Goud en deviezen samen vertegen woordigen nu een waarde van f 5039 miljoen. Het dieptepunt werd bereikt in sep tember 1957 met f 3119 min. Hieruit blijkt duidelijk de opmerkelijke aanwas die vooral dit jaar heeft plaatsgevonden. Ook in de convertibele sfeer is een ver betering ontstaan, want de post conver tibele deviezen is met f 10 min. toegeno- men tot f 842 min, inclusief saldo's lui dende in buitenlandse geldsoorten ad f 18 min. Uit de cijfers bliikt, dat de Centrale Bank in de afgelopen week druk heeft geopereerd op de open markt. Drie pos ten van de weekstaat tonen dit aan t.w.: 1) Wissels enz. in disconto, die vrijwel nihil waren en nu f 16,5 miljoen bedra gen als gevolg van de verkoop van pa pier korter dan 105 dagen door de ban ken aan de Nederlandsche Bank. 2) De wissels enz. door de bank ge kocht die gestegen zijn van f 60,7 min tot f 103,9 min. Dit betreft papier dat niet aan een termijn is gebonden. Deze ope ratie vormt een onderdeel van de open marktpolitiek der Centrale Bank, tenein de de krappe geldmarkt op deze manier van middelen te voorzien. In marktkrin- gen spreekt men van geldcreatie. 3) De voorschotten zijn gestegen met f 27,6 min, waardoor de middelen van de banken rechtstreeks zijn verstevigd. In totaal heeft derhalve een geldcreatie plaatsgevonden van circa f 88 min. Op de geldmarkt heeft dit in zoverre enige uitwerking gehad, dat dank zij deze steun de krappe positie van de markt niet is verergerd. Daggeld bleef op 2% pet. gehandhaafd. De terugkeer van bankbiljetten is tegengevallen. De circulatie beweegt zich nog altijd een flink stuk boven de f 4 miljard en zelfs boven de f 4100 min. Er zijn n.l. bankbiljetten uit de omloop teruggekeerd voor een totaal van f 64 min, waarmee de circulatie thans be loopt f 4134,6 min. De staat heeft kennelijk zeer grote be dragen aan belastingen binnengekregen, want in weerwil van de te verrichten betalingen uit hoofde van staatsschuld en vervallend papier (samen bijna f 100 min) is het saldo van de schatkist ge stegen met niet minder dan f 239 min en beland op f 558 min. De van de Centrale Bank verkregen voorschotten hebben niet kunnen verhinderen dat de banken hun saldi zagen verminderen met f 15 min en daarmee gedaald zijn tot f 486 miljoen. (in t 1000) Activa: Wiss in disc Wiss gekocht Schatkistpap weg overn. Markenv. Voorsch.rek.crt (bel) Voorsch R11 k Goudmunt Zilvermunt Buiten! activa Buiten] betaalmidd Uit bet akkoorden Diverse rek Pa s i v a: Bankbil.ietien Rijks schatkist Saldi bank, in Ned Saldi uit bet. akk Andere saldi v niet ingezetenen Andere saldi Saldi huitenl geld Diverse rek Toelicht Totaal schatk.pap w.l gul- densaldi uit bet akk nelegd Schatk pap in disc. Muntbiljett Cs Rijks kas) Percentage goud en deviezen 29/9 1 60.700 6/10 16.500 103.900 103.600 33.750 103.600 61.391 3.616471 22.642 3.616.471 22.407 1.355.627 4.742 96.735 24.746 1.425.145 979 95.617 24.676 4.198.902 319.284 501.096 45.137 4.134.632 558.486 485.930 50.611 45.201 136.706 10.153 59.346 29.460 134.576 17.936 59.729 Bij K.B. is benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onder wijs te geven in de theoretische natuur kunde: dr. J. A. M. Cox; in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om on derwijs te geven in de labyrinthologie J. J. Groen. Bij K.B. is aan dr. E. H. La Chapelle op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking bewezen diensten. De Duitse amazone Anna Clement heeft met haar paard „Nico" voor de tweede maal tijdens het toernooi om het Europees springkampioenschap voor dames te Palermo beslag gelegd op een tweede plaats. Zij won de Mondello- prijs voor de Italiaanse combinatie mej. Serventi met „Dolly", Irene Jansen met „Adelboom" en de Deense B. Polack met „Vixen" deelden de derde plaats. (Van onze tafeltennis-medewerker) Zondag werden in de spiksplinter nieuwe ere-afdeling van de NTFB de eerste wedstrijden verspeeld. Grote ver rassingen deden zich niet voor, al moet gezegd, dat een enkele maal een resul taat toch wel sprak van een vooruit gang van een bepaalde vereniging. Af gezien van de uitslagen vielen er twee dingen sterk op: de uitslagen waren over het algemeen zeer bescheiden. De grootste was 7-3, dus klinkende over winningen werden nergens geboekt. Voorts trok het de aandacht dat er diverse teams waren, die de lange rust ten spijtmet invallers achter de tafel kwamen. Smash, de enige r.-k. Am sterdamse ereklasser, weerde zich uit stekend tegen Wibo 3 en hield met 6-4 juist de winst in huis. Beide teams opereerden met een invaller. Smash moest het doen zonder Henny Habes, die vervangen werd door Lex Rijnen en Wibo 3 moest het zonder Ja cobs stellen. Debutant Wim Schone- meyer, vorig jaar nog Nederlands ju nioren kampioen, deed het lang niet slecht. Hij boekte een fraaie overwin ning op Nederpelt, mar ging ten onder tegen Voskuyl en Hoogendoorn. beide malen met ere in drie games. Lex Rij nen kwam niet verder dan zijn jeugdige collega en versloeg alleen Voskuyl. Har ry Kenter was bij Smash de grote man en boekte drie uitstekende overwinnin gen. Alleen tegen Hoogendoorn had hij een derde game nodig. Een voortreffe lijk dubbel van Kenter-Schoonemeyer deed tegen Voskuyl-Hoogendoom ten slotte de balans definitief in het voor deel van de thuisclub doorslaan. Sparta 1, met Claessens als invaller voor Bert Onnes, versloeg zijn eigen reserves met 7-3. Gimbel verloor alleen van v. d. Haens, Grijzenhout bracht het niet ver der dan een winstpunt maar Claessens was prima op dreef en boekte drie pun ten voor het eerste team. Nedlloyd LuckRaek eerstgenoemd team Oudt op de plaats van Schoofs, was een inte ressante strijd, die de Amsterdammers met 7-3 de winst bracht. Oudt verloor van Coumans en Alberts en ook de eer van het dubbel moest men aan de Weertse ploeg laten. Wibo 2 had niet veel kans tegen Bats wingers en verloor met 7-3 een ietwat opmerkelijk resultaat. In deze Haagse derby wisten Jacobs en Hen driks van Bouwens te winnen en was ook het dubbel voor de reserves. Scylla PSV werd gedomineerd door dé figuur Schep, die voor de gasten drie zeer fraaie overwinningen boekte en dus ook routinee van Zoelen tot overgave dwong. Schreurs deed voor zijn ploeggenoot weinig onder en verloor alleen van Van Zoelen. De overige punten waren voor de Leidenaren, zodat de eindstand dus 5-5 werd. Ook in Hilversum een derby en wel tussen Quick en nieuweling De Franse regering heeft gisteren de data voor de komende parlements- presidentsverkiezingen vastgesteld en tevens besloten een nieuw kiesstelsel in te voeren, waarbij het oude gecom pliceerde stelsel wordt vervangen door kiesdistricten die elk maar een afge vaardigde naar de Nationale Vergade ring zenden, aldus bericht Reuter. De verkiezingen voor de nieuwe Nationale Vergadering volgens het nieuwe distric tenstelsel zullen op 23 november ge houden worden, met een herstemming op 30 november in de districten waar bij de eerste stemming geen der kandi daten de vereiste meerderheid heeft behaald. De presidentsverkiezingen zijn op 14 december vastgesteld, met een herstemming indien nodig op 21 decem ber. Men verwacht dat geen herstem ming nodig zal zijn als generaal De Gaulle zich kandidaat stelde. Voor Al gerije heeft men een afzonderlijk stel sel uitgedacht, wegens de vrees dat dis- 112.575 84.54 112.474 82.33 Het nieuwe Europese gerechtshof, dat belast is met de rechtspraak in de drie Europese gemeenschappen, is gis teravond in het gebouw van de „Cercle Municipale" te Luxemburg geïnstal leerd, aldus bericht het A.N.P. De plechtigheid geschiedde in het bijzijn van de Groothertogin van Luxemburg, de minister-president Bech, vertegen woordigers van de hoogste organen van de drie gemeenschappen en van de Europese Assemblee en afgevaardig den van de hoogste rechterlijke orga nen uit de zes aangesloten landen. Het nieuwe hof zal werkzaam zijn voor de drie gemeenschappen en het zal dus opvolger zjjn van het reeds enkele jaren bestaande gerechtshof van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het zal de behandeling van de ongeveer veertig nog voor dit hof hangende kwesties voortzetten. Vier van de rechters van het nieuwe hof hadden reeds zitting in de eerste Euro pese rechtbank, die in de „Villa Vau- ban" in Luxemburg tot dusver was gevestigd. Tot de drie aftredenden be horen twee Nederlanders, namelijk dr. A. van Kleffens en de heer P. J. S. Serrarens. Voortaan zal slechts een Ne derlander in het hof zitting hebben, namelijk professor A. M. Donner, die als voorzitter zal optreden. De presi dent van het hof der E.G.K.S., de Ita- liaan Massimo Pilotti, keert ook niet terug en heeft gisteren evenals de beide aftredende Nederlanders, afscheid ge nomen. Namens de raden van minis ters der gemeenschappen heeft de Duit se minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, gistermiddag in een bij eenkomst in de Villa Vauban het oude college bedankt voor het belangrijke werk, dat het voor de eerste Europese gemeenschap heeft verricht. tricten die maar een kandidaat kunnen afvaardigen de vriendschap tussen Europeanen en Mohammedanen in ge vaar kan brengen, omdat de kiezers dan tot een keus tot een Europeaan en een Mohammedaan gedwongen worden. De minister van voorlichting, Jacques Soustelle, die gisteren de kabinetsbe sluiten bekendmaakte, verklaarde, dat onder het nieuwe systeem het Franse moederland 465 afgevaardigden naar de Nationale Vergadering zal zenden, 80 minder dan volgens het oude stelsel. Soustelle kon niet het totaal aantal zetels van de nieuwe Nationale Verga dering meedelen, aangezien de laatste bijzonderheden van de verkiezingen in de overzeese departementen en Alge rije nog geregeld moeten worden. Wel staat vast dr.t de kiesdistricten in Al gerije gegroepeerd zullen worden, zo dat de kiezers van elke groep van vier districten de keus zal hebben uit vier kandidaten, waarbij op de kandidaten lijsten zowel Europeanen als Mohamme danen zullen staan. In officiële krin gen in Parijs is verklaard, dat Algerije waarschijnlijk door 50 Mohammedanen en 20 Europeanen in de Nationale Ver gadering zal worden vertegenwoordigd. In de overzeese departementen Mar tinique, Guadeloupe, Guiana en Réunion wordt het oude stelsel van kieslijsten en evenredige vertegenwoordiging ge handhaafd. Het nieuwe Franse kiesstel sel lijkt op het Britse districtenstelsel, met dit verschil dat er na een week een tweede stemming is als geen der kandidaten van een district meer dan de helft van het aantal stemmen heeft behaald. Bij de eerste stemming val len dan de kandidaten af, die minder dan vijf procent van de uitgebrachte stemming hebben gekregen. UBTV. Laatstgenoemd team kon het net niet bolwerken en verloor met 6-4. V. d. Vegt scoorde voor Quick drie maal en Broné verloor alleen van Beun. Begon in de ere-afdeling de strijd deze zondag reeds, hoofdklassers en overgangsklassers komen zondag a.s. voor de eerste maal achter de tafel. In de hoofdklasse A is het reserveteam van Smash uit Amsterdam ingedeeld. Dit team bestaat uit Carel Kramer, Jos Neep, en Lex Rijnen en zal zeker een belangrijke rol gaan spelen. De overige teams uit deze afdeling zijn: Treffers Arnhem, DTTC Deventer, Sprenger Apeldoorn Entac Enschede. M. v. R. 's Heerenherg, Wilskracht Utrecht, Po- vac Amsterdam, Sparta 3 Amsterdam, AVGA Amsterdam, Nedlloyd 2 Am sterdam en UBTV 2 Hilversum. Hoofd klasse B bestaat uit: Treffers Roe lof- arendsveen, Docos Leiden, USV Rot terdam, Wifra 2 Rotterdam, Maasstad RotterdamBSM Dongen, Batswingers Den Haag, Belcrum Breda, LuckRaek Weert, Atoom Eindhoven, OTTC-Besa- no Oss. In de overgangsklasse A zien we di verse r.-k. teams. HBC, danig verzwakt door het verlies van Jan v. d. Dries, zal er dit jaar zeker moeite mee heb ben om zich te handhaven. Het trio bestaat uit Paul Montanus, Jacob Mense en Cees Hageman. TYBB, dat door terugtrekking van een ander Haarlems team de promotie cadeau kreeg, komt met vier spelers uit: Jan Witteman, Nico Jansen, Cees Rijkelijkhuizen en Jan Nelis. Van dit viertal is Witteman de sterkste en meest ervaren speler. GTTC ziet er op papier niet bijzonder sterk uit en zal zeker ook hard moeten werken om zijn plaats te behouden. Men stelde dit maal op Theo Blom Ben Moors en Bert v. d. Veldt. Rapidity ten slotte, dat dit jaar promoveerde, heeft een homogeen en zeker niet zwak team. De spelers zijn Henk Eijking, Theo Keet en Fons Win der. Smash 3 speelt in groep B en komt uit met Rudi de Haan, Gerard Keyer en Egbert Welsink, een vrij solide team dat tot goede prestaties in staat geacht moet worden. De tweede r.-k. ploeg is hier Vitus uit Blaricum, dat opnieuw uitkomt met Joop Majoor, en de gebr. Joop en Ton Sertons. Met weer een jaar ervaring meer mogen de Blaricummers rekenen op een redelijke plaats op de ranglijst. Deze week in de ere-afdeling een interessante wedstrijd voor Smash. Te genstander Scylla is een oude bekende tegenstander en het voorspellen van een uitslag is gezien de resultaten in hel ver leden, uiterst gevaarlijk. Sparta 1 heeft een goede kans tegen PSV, Sparta 2 Quick belooft zeer spannend te worden en Nedlloyd heeft tegen UBTV de bc te kansen. LuckRaek moet voor Wibo 1 wel te zwak zijn. WifraBatswingers is gezien de' resultaten van deze week moeilijk te voorspellen en Wibo 2 Wibo 3 is een „onderonsje" met uiter aard veel strijd. In hoofdklasse A gaat Smash 2 naar AVGA en moet kunnen winen. Bij de overgangsklassers treft Rapidity het voor zijn eerste wedstrijd niet. Togido zal wel te sterk zijn voor de Beverwijkers. HBC krijgt in KLM een onbekende tegenstander, maar is niet kansloos. Dit laatste geldt ook voor GTTC tegen Maccabi. TYBB de buteert tegen Nedlloyd 3 en mag blij zijn als er één punt in Haarlem blijft. Smash 3 trekt naar Vriendenkring in Utrecht, een onbekende tegenstander. Vitus ten slofte krijgt in Povac 2 een zware maar zeker niet onoverwinnen- lijke tegenstander. De minister van O., K. en W. heeft het gewenst geoordeeld meer coördina tie te brengen in het beleid ten aanzien van het houden van tentoonstellingen van Nederlandse kunst in het buiten land en van exposities op dit gebied in Nederland, afkomstig uit het buiten land. Hij heeft daartoe een commissie van advies ingesteld die bestaat uit de volgende personen: a. lid en voorzitter dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage; D. Doojjes, graficus, te Amsterdam, J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het Mu seum Boymans te Rotterdam, prof. dr. A. M. Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otter- lo, prof. G. H. M. Holt, architect te Overveen, B. J. E. M. de Hoog, ec.drs., hoofd van de afdeling Buitenlandse Be trekkingen van het Ministerie van O. K. en W. te 's-Gravenhage, jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der gemeen temusea van Amsterdam, G. Sluizer, secretaris-generaal van het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkingen te Amsterdam, prof. J. Wiegers, hoogleraar aan de Rtjksaka- demie wan Beeldende Kunsten te Am sterdam, de Directeur Voorlichting Buitenland van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken; c. secretaris; G. A. Giltay Veth, hoofdcommies A bij de af deling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage; adjunct-secretaris: mej. G. J. A. ten Holte, hoofdcommies bij d" afdeling Kunsten van het Minis terie van O. K. en W. te Amsterdam Noorwegen en Engeland hebben de drie andere grote walvisvaartlanden, Japan, Nederland en Rusland uitgeno digd voor een conferentie in Londen volgende maand voor het bespreken van een herziening van de internatio nale walvisvaartconventie. Aldus is vol gens U.P.I. in Tokio, waar de uitnodi ging vorige week ontvangen werd, be kend geworden. De grote vraag is, of Rusland, dat tot dusver steeds zijn eigen gang is gegaan op het gebied van de walvis vaart en geweigerd heeft zichzelf de beperkingen op te leggen die de vier andere landen aanvaard hebben, aan deze conferentie zal willen deelnemen. Zulke „oneerlijke concurrentie" zal slechts echter een van de agendapun ten zijn van de Londense conferentie. Verbeterde vangmethodes, toegeno men concurrentie en verlaging van de prijzen voor walvisolie maken, naar het gevoelen van de initiatiefne mers tot deze conferentie, een herzie ning van de huidige regulering der walvisvaart noodzakelijk. Van de internationale walvisvaart conventie maken zeventien landen deel uit. Deze komen elk jaar bijeen, het laatst in Den Haag. Buiten deze orga nisatie om hebben Noorwegen, Enge land, Nederland en Japan een eigen conferentie gehouden met het doel het aantal vangboten te beperken en de concurrentie te kanaliseren. Rusland weigerde hieraan mee te doen. Het af nemen van de prijzen voor walvisolie heeft Noorwegen genoodzaakt een groot aantal schepen uit de walvisvaart te ne men en compensatie te vragen van Ja pan. Nederland en Engeland. Voor de toekomst is er de dreiging van nieuwe Russische walvisvaarder 40.000 ton deadweight, die waarschijn lijk in het seizoen 1959-60 in de vaart zal komen. De landen van de conven tie hebben de vangst van dit jaar be perkt tot 14.500 eenheden, maar reeds zijn stemmen opgegaan om dit aantal eenheden te verhogen. Al deze aangele genheden zullen ter sprake komen op de j Londense conferentie, die op 4 novem ber moet beginnen. een van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11