ïtmmmmm Opnieuw door een hersenstoornis getroffen RADIO-VATIC ANA: Weinig hoop meer M Amerikaanse raketten op Formosa gearriveerd m Zevende vloot blijftop een af stands konvooien steunen Motorrijder botst tegen geparkeerde trailer Staat van beleg afgekondigd in Pakistan Mislukte sprong op een rijdende trein «MORRIS 'Ge/oreyor/ói/p/ Het weer. m sisiöiit mmmm 1 WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30032 ||1KALE BimLlA i'fnkme fa riwwte l'tlrem Si aOBKALF. D HM-!* «ff De toestand van de H. Vader werd vanmorgen plotseling zeer ernstig. Te 7.30 uur hedenmorgen is de Paus wederom door een circulatiestoornis in de hersenen getroffen, analoog aan de aanval van maandagmorgen j.l. De medici Corelli en Galeazzi-Lisi waren aan het ziekbed van de Paus, bij wie zij de in de afgelopen nacht gewaakt hebben. Terstond zijn de andere geneesheren gewaar schuwd. De H. Vader was wederom bewusteloos. De noodzakelijke behandelingen werden direct toegepast. In een extra-uitzending van Radio Vaticana, welke omroep door een radiobrug rechtstreeks met het Pauselijke zomerverblijf te Castel Gandolfo verbonden is, werd om 9.45 uur, het vijfde medische bulletin, dat uitgegeven werd om 9.30 uur, bekendgemaakt. Het luidde dat de H. Vader na een rustige nacht gehad te hebben om 7.30 uur voor de tweede maal door een stoornis in de bloedcirculatie werd getroffen. De benodigde thera pieën werden toegepast. Te 9 uur trad een lichte verbetering op in het „syndroom van Millikan-Sieckert". De Paus was niet meer in coma en kon zich wederom bewegen. De situatie echter blijft zeer zorgwekkend. Het communiqué was wederom ondertekend door de professoren Gasbarrini, Galeazzi-Lisi, Corelli en Migazzini. Tijdens vervoer naar ziekenhuis overleden Beschonken chauffeur veroorzaakt ongeluk maar rijdt door Politie pakt hem later in zijn kraag Zes ministers treden af Brazilië Ernstige verliezen voor partij van Kubitschek Generaal Serov in Brussel Komt Khroesjtsjev nog naar de Expo? Bejaarde man korte tijd later overleden Explorer IV doet er het zwijgen toe Fajcon Harris Tweedjassen Nog vrij zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen: Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ivs.^ss.-:-: v VATICAANS STAD SM ^asilina FQASCATt CASTEL GANDOLFO tJAfHNO fOECR V. ALBANO INAPELS 58006 V.KLT TOESTAND VAN Z.H. DE PAUS IS ERNSTIG (Van onze Romeinse correspondent) Het „syndroom van Millikan-Sieckert van de basillaire arterie" is naar men ons van medische zijde mede deelt een vaatkramp en vaatver- nauwing in het midden van de her senen, waardoor de bloedsomloop ge stoord wordt en het betreffende deel van de hersenen van voeding wordt verstoken. Bovendien treedt hierbij het gevaar op van trombose. Bij de Paus kon dit laatste echter worden voorkomen door het terstond toedie nen van medicamenten. Als oorzaak van de vaatkramp wordt opgegeven de hoge leeftijd van de patiënt (met een zekere arterios- cierosische achtergrond), maar vooral de grote inspanning van de laatste tijden tengevolge van veel te drukke arbeid. Nader wordt nog gemeld, dat de H. Vader te 8.15 u. wilde communiceren, :.,aar dit was hem ni t mogelijk. Zijn particuliere secretaris heeft hem de H. .bsolutie gegeven. Te omtrent half negen bespeurde men vanaf het markt plein te Castel Gandolfo een ongewone beweging en nervositeit in het Pause lijk paleis. Prof. Migazzini arriveerde om kwart over acht. Radio-Vaticana heeft om kwart voor tien in een rechtstreekse uitzending van Castel Gandolfo gemeld dat er „weinig hoop" meer bestaat het leven van de Heilige Vader te kunnen behouden. De situatie werd ernstig genoemd. Alle hoge functionarissen van het Vaticaar zijn met spoed naar Castel Gandolfo ontboden. Onder hen bevin den zich mgr. Callori Di Vignale, opper kamerheer, die belast is met de on middellijke regelingen ingeval van overlijden van de Paus, en mgr. Dome- nico Jardini, pro-staatssecretaris. De geruchten dat zich gisteravond laat wede'om een blokkering der nierfuncties bij ds H. Vader zou hebben voorgedaan en e.' tekenen waren van een iongont- stekhg, werden vanmorgen door de be- han<elende geneesheren ten stelligste ontlend. Wel achtten zij geenszins het geviar uitgesloten, dat zich alsnog com plicaties voordoen. De eerste berichten vai hedenmorgen luidden, dat de Paus eet kalme nacht gehad had en zijn to:stand stationair was, zelfs lichtelijk verbeterd. De professoren Corelli en Gale- azi-Lisi waakten vannacht in het ver- tek dat grenst aan de ziekenkamer van <e Paus. Gelijk reeds risteren gemeld, lebben de drie prinsen Pacelli, neven -an de Paus, hun intrek in het Pauselijk ■omerverblijf genomen. Hedennacht )leef alles rustig. Er arriveerden geen suto's, alleen in de wacht brandde licht. Castel Gandolfo is overstroomd door Italiaanse en buitenlandse journalisten en filmreporters die uit plaatsgebrek ten dele de nacht in een autobus moesten doorbrengen. De telefoonlijnen met Cas tel Gandolfo zijn zonder een minuut onderbreking in gebruik; enkele telex apparaten zijn in het plaatsje opgesteld. Er is een voortdurend transport van foto's en filmopnamen naar alle hoeken van de wereld. Zelfs is de televisie kun nen binnendringen tot in de corridor va het paleis, waarop de kamer van de Paus uitkomt. Dinsdagnamiddag te half zeven las te Castel Gandolfo de chef van het Vati caans persbureau het vierde communi qué over de gezondheid van de Paus voor. Het door de vier behandelende geneesheren ondertekende bericht luid de dat de H. Vader dinsdagmiddag ge durende drie uur goed geslapen had en dat zijn algemene toestand tot tevreden heid stemt. De temperatuur was 37,6 gr., de pols 82, bloeddruk en adem haling waren normaal. De Zwitserse medicus dr. Paul Niehans, die per vlieg tuig uit Parijs was overgekomen, be zocht dinsdag te 16.00 u. de Paus. Bij zijn vertrek uit Castel Gandolfo wei gerde hij de journalisten commentaar te geven op de ziekte van de H. Vader en hij verwees naar de officiële publi- katies. De belangstelling voor en het mede leven met de gezondheid van Pius XII, zowel blijkend uit een stortvloed van telegrammen en boodschappen als uit de artikelen in de wereldpers, zijn zo overweldigend groot, dat gesproken is van een mondiaal plebisciet over de figuur van deze Paus. Te Castel Gan dolfo neemt de stroom der belangstel lenden nog steeds toe. De hertogin van Aosta bracht een bezoek aan de opper kamerheer van Zijne Heiligheid, na mens ex-koning Umberto deed dit markies Lucifero. Onder de leden van het Corps Diplomatique merkte men or de Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel Graaf F. R. W. H. M. J. de Marchant d'Ansembourg. Openbare en particuliere middelen van vervoer bi en- gen grote scharen pelgrims van alle nationaliteiten naar Castel Gan Men kan zonder overdrijving zeggen dat de Romeinen en vreemdelingen reeds twee nachten een wake gehouden ben- ben op het St. Pietersplein. In een korte herderlijke brief spoorde mgr. P. C. van Lierde de bewoners van Vaticaanstad aan heel in het bijzonder te bidden voor de Paus. Speciale belangstelling tonen de bewoners van de wijken San Lorenzo en Triomfale. Sinds de spontane hulp die de H. Vader hun gaf toen deze stadswij ken tijdens de oorlog van bombardemen ten te lijden hadden, is er een hechte band met Pius XII gebleven, e i men her innert zich nog heel wel hoe de Bisschop van Rome zelf tussen de puinhopen rond ging, stervenden bijstond, geestelijke en materiële steun gaf, en wel op een ogen blik dat de branden nog niet geblust waren en de stof de lucht verduisterde. De H. Vader heeft gisteren gesprek ken gehad met de beide pro-staats secretarissen, mgr. Tardini en mgr. Dell' Acqua, over kerkelijke zaken. De Paus Gisteren zijn in de haven van Keelung, op Formosa, 34 Nike-Hercnle» luchtdoelraketten uitgeladen, aldus meldt United Press International. De Amerikaanse bedieningsmanschappen voor deze raketten zullen vandaag arriveren. Voorts is van gezaghebbende Amerikaanse militaire zijde in Tai- peh gezegd, dat de Amerikaanse Zevende Vloot de nationalistisch-Chinese konvooien zal blijven steunen, maar op een afstand. Amerikaanse torpedo- bootjagers met negen meter lange vlaggen om zich duidelijk herkenbaar te maken, zouden de kusten niet naderen voor de duur van het communistische aanbod om het vuren te staken. iiiiiiiniiiimiiiiiiiiiHiiiNiiiiimimiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij Emmen is gisteravond een ernstig verkeersongeval gebeurd waarbij de ongehuwde motorrijder R. Deenen uit Rolde om het leven is gekomen. De man reed in volle vaart op een op de weg geparkeerde trailer afkomstig uit Oude Pekela. Hij werd direkt overgebracht naar een ziekenhuis doch overleed tij dens het vervoer. Door onverklaarbare wijze vloog na het ongeluk de benzine uit de tank van de motor in brand. In korte tijd lr.aiden de vlammen hoog op van de acht rubberbanden van het achterste gedeelte van de trailer. De brandweer die spoedig met twee spuiten aanwezig was slaagde erin door middel van hogedrukmist de vlammen te doven. Te Apeldoorn is gisteren de 18-jarige wielrijdster T. H. K. op de hoek Sta- tionstraat-Sophiaplein aangereden door een bestelauto. Het meisje liep een her senschudding en schaafwonden op en bleef op de weg liggen. De chauffeur van de auto, die haar had aangereden, stapte uit zijn wagen, keek even naar het meisje en reed toen in snelle vaart weg zonder zich bekend te maken. Getuigen van het ongeluk hadden echter het nummer van de wagen geno teerd en zo kon de politie de chauffeur, een 46-jarige Apeldoornse koopman, op het spoor komen. Het bleek dat de man flink onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij werd overgebracht naar het politiebureau waar hij werd inge sloten om te worden voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. wilde bereids enige tijd in een stoel zitten, maar de geneesheren (die zeggen dat Pius XII de slechtst mogelijke me dicus voor zichzelf is) hebben dit een voudig verboden. Ook verzetten zij zich tegen de wens van de Paus om naar Rome te worden overgebracht. Uit een bericht uit de Osservatore Romano van gisteravond blijkt, als het ware tussen de regels door, dat de Paus toch uit voorzorg maandag het H. Olie sel heeft ontvangen. De verwarring in de berichtgeving waarvan wjj eerder mel ding maakten, is hieruit ontstaan, dat men aanvankelijk in Rome van deze spoedbediening niet op de hoogte was. Aan het Pauselijk hof immers is het de Sacrista van Zijne Heiligheid mgr. P. C. van Lierde die geroepen is om de H. Vader het sacrament der zieken to. te dienen, en men wist met zeker heid dat zulks niet door de prelaat ge schied was. Thans blijkt, dat toen de Paus maandag te half negen getroffen werd door een storing der bloedcircula tie in de hersenen men dermate levens gevaar aanwezig achtte dat men niet op de komst van mgr. van Lierde heeft durven wachten. De H. Vader wordt verzorgd door moeder Pasqualina, die sinds tiental len jaren het hoofd van 's Pausen huis houding is. Zij is naar men zegt de enige die Pius XII iets kan matigen in zijn werk en er de hand aan weet te houden dat de Paus zich voldoende Eert groepje Romeinen bidt op het St. Pietersplein te Rome voor de genezing van de H. Vader. nachtrust gunt. Voorts zijn er een andere zuster en een verpleegster. Vanochtend vroeg kon de Paus enig voedsel gebruiken en een weinig wiin Hij was zeer helder en levendig en praatte met de doktoren en moeder Pasqualina. Mgr. Dell' Acqua vroeg hij om zijn leren actehtas met stukken maar de doktoren wilden liever dat hij niet over „zaken" sprak maar over zijn lievelingscomponisten Bach Beet hoven en Wagner. Men heeft op ver zoek van de Paus Beethovens eerste symfonie laten spelen op een grammo foon die zich in zijn kamer bevindt. President Iskander Mirza van Pa kistan heeft vandaag de staat van be leg afgekondigd voor het gehele land de grondwet afgeschaft en de verkie zingen, die volgend jaar februari ge houden zouden worden uitgesteld, aldus meldt United Press International. Volgens president Mirza heeft hij deze maatregelen getroffen, „omdat politieke avonturiers poogden de betrekkingen tussen Pakistan en landen als de Sov jet-Unie, de Verenigde Arabische Repu bliek en communistisch China te versto ren". Hij zei „met zeer grote bezorgd heid de meedogenloze strijd om de macht" te hebben gadegeslagen. De president zei van plan te zijn een aantal „vaderlandslievende personen" bijeen te brengen om de politiek van Pakistan aan een onderzoek te onder werpen en naar een grondwet te stre ven die meer in overeenstemming is met de aard van de Mohammedanen. Ondertussen, zo werd meegedeeld, zal Pakistan al zijn internationale ver plichtingen nakomen. Zes leden van de Awami-liga, die zit ting hadden in het coalitiekabinet van premier Malik Firoz, hebben zich van morgen uit de regering teruggetrokken. Partij-secretaris Mujidur Rehman gaf hiervoor als reden op, dat men het hou den van de verkiezingen in februari wil de verzekeren. Premier Firoz verklaar de gisteravond, dat de onwil van de Awami-leden nog langer deel uit te ma ken van het kabinet, „nagenoeg geen" verband hield met de kwestie van de verkiezingen. Ook ontkende hij, dat er moeilijkheden zouden zjjn in verband met een herverdeling van de zetels in het kabinet. De nu ingetrokken grond wet werd door president Mirza in zijn proclamatie „onpraktisch" genoemd. Mgr. Angelo Dell'Acqua ass.-staatssecretaris (links), en de pauselijke arts Gasbar rini, bespreken in Castel Gandolfo de toestand van de Paus. Okm Hoewel de uitslagen van de verkie zingen in Brazilië nog maar gedeeltelijk bekend zijn, kan men nu reeds consta teren dat de sociaal-democratische par tij van president Kubitschek hieruit als de grote verliezer te voorschijn zal tre den, aldus meldt A.F.P. Het schijnt dat de partij zodanig verzwakt is dat zij niet meer het recht voor zich kan opeisen om de opvolger van Kubitschek aan te wijzen. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Brussel heeft Reuter gisteravond laat vernomen, dat het hoofd van de staats veiligheidsdienst van de Sovjet-Unie, generaal Serov, in Brussel is aangeko men „kennelijk om het bezoek van de Russische premier Khroesjtsjev aan de wereldtentoonstelling te Brussel" voor te bereiden". Personeel van het Sovjet-paviljoen zei in september, dat de minister-president van de Sovjet-Unie misschien in okto ber een bezoek zou brengen aan de ten toonstelling. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren, dat er verzoeken zjjn binnengekomen voor visa voor een groep van zes hoge Sovjet-autoriteiten. Er waren echter geen namen genoemd. Naar verluidde, is generaal Serov per vliegtuig naar Parijs gereisd en gisteren per auto naar Brussel. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren in Washington verklaard, dat het „niet gemakkelijk is" de verklaring der Chinese communisten van zon dag dat zij het bombardement van Quemoy gedurende een week zouden staken op juiste waarde te schatten, aldus bericht Reuter. Zij hebben Que- moy meer dan zes weken zwaar bescho ten" en nu zeggen zjj, dat zij gedurende een week „menslievend en vreedzaam" zullen zijn, aldus Dulles. Doch in ieder geval is het bombardement van Quemoy voor het ogenblik gestaakt, iets waar na wij steeds gestreefd hebben, zo voeg de de minister hieraan toe, en als de communisten de beschieting hervatten zullen zij door de volgens Dulles ge hele wereld veroordeeld worden. Minis ter Dulles is gisteren van een korte va kantie op Duck Island in het Ontario- meer, in Washington teruggekeerd. Hij legde zijn verklaring af op het vlieg veld van de Amerikaanse hoofdstad. In diplomatieke kringen in Washing ton vindt men de verklaring van Dul les een goede zet in het politieke schaakspel tussen de V.S. en China. Over het algemeen is men sceptisch gestemd over de waarde van het be stand, vooral toen gisteren werd be kendgemaakt, dat communistische straaljagers boven Quemoy hebben gevlogen. Maarschalk Tsjen Ji, de minister van buitenlandse zaken van communistisch China, heeft gisteren op een receptie gezegd, dat als de V.S. de tijdelijke sta king van de beschieting van Quemoy als teken van zwakte zouden opvatten of de maatregel zouden zien als inwilli ging van hun eis tot een bestand, dit „volkomen een misrekening" zou zjjn. „Er is nu nog slechts een uitweg voor de Verenigde "taten. Dat is staking van de inmenging in China's binnenlandse zaken en terugtrekking van alle Ame rikaanse strijdkrachten uit Formosa en de Straat van Formosa," aldus Tsjen Ji. Volgens de minister is het Chinese volk vastbesloten, Formosa en de ande re eilanden te bevrijden waarbij geen „buitenlandse inmenging" zal worden geduld, zo meldt het persbureau Nieuw China. Hoe gevaarlijk het is op een reeds rijdende trein te springen is gistermid dag op het centraal station te Rotter dam eens te meer gebleken. Toen een trein in de richting Amsterdam reeds enige vaart had kwam nog een man bui ten adem aanrennen. Hij sprong op de treeplank en wilde de deuren grijpen, doch hij greep mis en viel tussen het perron en de trein. Met ernstige ver wondingen moest de man, de 69-jarige textielagent B. J. M. Bothe uit Heem stede naar het ziekenhuis Coolsingel worden vervoerd. Daar is hij korte tijd later overleden. De National Aeronautics and Space Administration heeft gisteren volgens U.P.I. bekendgemaakt dat de Explorer IV, een kunstmaan die 26 juli door het Amerikaanse leger gelanceerd is, thans zwijgt. Er worden nu nog alleen seinen ontvangen van de Amerikaanse Van guard I, gelanceerd op 17 maart, en de Russische Spoetnik III, gelanceerd op 15 mei. Explorer I is ook nog in de ruimte, maar deze satelliet hield 28 fe bruari op met seinen, na 31 januari ge lanceerd te zjjn. Vanguard I zendt met behulp van energie die door de zon ge leverd wordt en blijft vermoedelijk zen- den zolang zij in de ruimte is, misschien wel ruim 200 jaar. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Ruland en Joegoslavië zullen specia listen uitwisselen op het gebied van de metallurgie, machinebouw en andere takken van industrie. Dit geschiedt op grond van een gisteren in Moskou gete kende overeenkomst. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaarbewolkt. maar slechts hier en daar enige lichte re gen. Matige tot krachtige wind, aan vankelijk zuidelijk, later westelijk. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.53-18.02. Maan: 2.17-16.12. max neersi. Station Weei temp afgeL glsterer 24 uur Stockholm onbewolkt 14 6 Oslo zwaar bew. 14 1 Kopenhagei onbewolkt 16 0 Londen motregen 15 1 Amsterdam zwaar bew. 14 4 Brussel zwaar bew. 17 0.3 Luxemburg onbewolkt 14 0 Parijs licht bew. 17 0 Nice geheel bew. 17 2 Berlijn mist 16 0 rankfurt mist 15 0 MQnchen geheel bew. 12 2 Zürlch geheel bew. 12 1 Genève zwaar bew. 0 Locarno geheel bew. 15 03 Linsbruck geheel bew. 16 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1