Geld verduisterd van Weesper sportvissers Officier eist half jaar tegen kantoorbediende „Wij zijn rijp voor betere onderlinge verhoudingen" P. A. Kerstens overleden Autobotsing veroorzaakt met drie doden Man en mode Britse conservatieven bijeen in j aarvergadering n m w w O Salarisconflict aangesneden bij uit reiking vliegurenpenning Veelzijdige carrière in onderivijs politiek en journalistiek Zes maanden geëist tegen ploegbaas Veel rumoer verwacht rond kivestie van bestrijding van de misdaad KRUISWOORDRAADSEL e HI WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 2 Twee Russen genoemd voor Nobelprijs Europese Parlement zal kolenmarktpositie bespreken Nog geen expansie in staalindustrie Verdere stijging kolen- voorraad verwacht President-directeur van de K.L.M. Van stellage gevallen en gedood Plechtige begrafenis van generaal-majoor Van Hoogenhuyze Drie jaar voor poging tot moord Kamperen: sport of toerisme Conclusie voor de Hoge Raad E.G.K.S. West-Duitsland krijgt wederzijdse bijstand Wereldbanklening voor Brazilië Sibeliusprijs voor Sjostakowitsj Oplossing kruiswoordraadsel Van dinsdag 27 „Daar zijn jullie vijanden," schreeuwt Eric, „en de mijne!" Grimmig wendt hij zich met zijn twee trouwe krijgers om en met felle, harde slagen doet hij de voorste Saksers achteruit deinzen. De twee slaven kijken elkaar een ogenblik aan en scharen zich dan zwijgend ..aast de man, die zij een moment geleden nog naar het leven stonden. Zwaar ademhalend ligt de gewonde het gevecht tussen Noren en Saksers gade te slaan. De twee slaven die over geringe vechtervaring blijken te beschikken leggen weinig gewicht in de schaal en het duurt niet lang, of de arme kerels del ven het onderspit. Hoewel de Noorman meteen in het begin van het gevecht twee Saksers wist te doden en een derde wondde, is de overmacht toch te groot. De Saksers hebben hem en zijn twee mannen ingesloten en pogen hem nu van de anderen te scheiden. Eric vecht als een duivel en ondanks hun overmacht beginnen de Saksers een beetje behoedzamer te werk te gaan met deze gevaarlijke tegenstander. De uitslag van de strijd kan ech ter niet twijfelachtig zijn. Een van zijn twee krijgers is reeds gevallen en nu zakt ook de tweede met een kreet ineen. „Als Svein maar hier was," denkt de Noorman, „Svein en die veertig anderen. Die zitten daar werke loos te wachten, terwijl ik op nog geen uur afstand om hals gebracht Acht sportvissers hebben dinsdag middag hun vroegere secretaris-pen ningmeester van de Algemene Weesper Hengelaars Bond weer eens teruggezien. Nu als verdachte in de strafzaal van de Amsterdamse rechtbank, waar dinsdag middag vier uur lang zeer uitvoerig werd gesproken over verduistering en valsheid in geschrifte. In de tenlaste legging stond f 650. Geen uitzonderlijk groot bedrag, maar In Weesp verwekte deze affaire toch enorme opschudding. I)- magere, nerveuze kantoorbediende, die tegenover president mr. J. Knotten belt hardnekkig zijn onschuld volhield, genoot het volste vertrouwen in de ver eniging, waarvan het ledental de 1700 ls gepasseerd. Dit vertrouwen werd be schaamd op een ergerlijke wijze, meen den de vissers en met hen de officier van justitie mr. G. H. Bouma. Hij eistte een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij was actief en. bekwaam, de kan toorbediende. Zonder zelf te vissen had hij zijn hart verpand aan de A.W.H.B. Zijn capaciteiten bleven niet onopge merkt. Hij werd in het bestuur opgeno men en wel als secretaris-penningmees ter, een verantwoordelijke functie. Maar hij kon haar aan. Onder zijn stuwende leiding en die van zijn voorzitter en beste vriend „ome Hein", werd de bond steeds groter. De taak van de secreta rie-penningmeester ook. Het bestuur Naar volgens J.P.I. in Stockholm verluidt zijn twee Russen de grote favo rieten voor de Nobelprijs voor litera tuur, welke op 23 oktober door de Zweedse academie van literatuur ver leend wordt. De eerste favoriet is Michail Sjotsjolow, 51 jaar en zijn con current is Boris Pasternak, 66 jaar. De nobelprijs voor literatuur bedraagt dit jaar 214.559.40 kronen. Als een Rus wordt uitverkoren, zal het voor het eerst sedert 1933 zijn dat de nobelprijs voor literatuur naar Rusland gaat. Toen won de. thans in Parijs wonende. Rus Iwan Boenin. Sjotsjolow is bekend geworden om „En rustig vloeit de Don", een werk in vijf delen over de Russische burgeroor log. Pastemaks bekendste werk is ,,dr. Sjiwago". Al enkele jaren gingen de gedachten van de academie naar deze Russen uit. Naar gemeld is werden zij in de twee afgelopen jaren gepasseerd in hoofd zaak wegens de anti-Russische gevoe lens als gevolg van de Hongaarse op stand. In sommige kringen wordt voor speld dat ue academie de prijs tussen ae twee Russen zal delèn. Het Europese Parlement zal zich in zijn zitting van 21 tot 24 oktober te Straatsburg niet alleen met het econo mische rapport van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, maar ook diepgaand met de toestand op de kolenmarkt en met de samenwerlang tussen de drie Europese gemeenschap pen bezighouden. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, zal een verklaring over. de kolenpolitiek der Hoge Autoriteit afleg gen. De nieuwe voorzitter van de christelijk-democratische fractie van het Europese Parlement, Alain Poher, heeft te Luxemburg verklaard, dat zijn frac tie die 67 van de 142 leden van het parlement omvat en daarmede de sterk ste fractie is, zeer duidelijk haar stand punt ten aanzien van deze beide punten zal uiteenzetten. In de kolensector moet de Hoge Autoriteit gebruik maken van alle mogelijkheden, die het verdrag biedt tot overwinning van de moeilijk heden. Wat de samenwerking tussen de Europese instellingen betreft, wil de fractie een nieuwe poging wagen om verandering te brengen in de houding der drie instellingen, die naar de me ning van de christelijk-democratische fractie tot dusverre onbevredigend is. De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. ver wacht in het vierde kwartaal van het lopende jaar een vastere stemming op de staalmarkt, maar zij meent, dat er nog geen sprake kan zijn van een expansiefase. In de marktprognose van de Hoge Autoriteit voor het vierde kwartaal van het lopende jaar wordt verder mede gedeeld, dat het volume der nieuwe orders uit derde landen in de periode van juni tot augustus jd. gunstig was. De uitvoer van ruw staal heeft in het derde kwartaal van het lopende jaar aanzienlijk meer bedragen dan in het tweede kwartaal toen 3 miljoen ton werd uitgevoerd. Het staalverbruik zal in het vierde kwartaal waarschijnlijk iets groter zijn dan in de overeenkomstige periode van 1957. Doordat de verbruikers even wel op hun voorraden blijven teren, wat vooral in West-Duitsland het geval is, zal de marktvoorziening uit de lopende produktie in het vierde kwar taal van dit jaar vermoedelijk dalen. De uitvoer naar derde landen Al vol gens de berekening van de Hoge Autoriteit echter stijgen. De totale staal- afzet zal nauwelijks 14 miljoen ton be dragen en de produktie naar schatting 14,65 miljoen ton tegen 15,65 miljoen ton in het laatste kwartaal van 1957. Hoewel het verbruik van steenkolen in het vierde kwartaal van het lopende jaar als gevolg van seizoensfactoren waarschijnlijk een stijging van 2 miljoen ton te zien zal geven, moet er rekening worden gehouden met een verdere, zij het langzamere stijging der kolenvoor- raden bij de mijnen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo deelt de Hoge Autoriteit in haar pro gnose voor het laatste kwartaal van dit jaar mede. De Hoge Autoriteit verwacht dat de voorraden met ruim 1 miljoen ton zullen stijgen tot meer dan 23 miljoen ton. De steen kolenproduktle zal in het vierde kwartaal naar raming 63,7 miljoen ton bedragen. De totale invoer van steenkolen zal in deze periode vermoe delijk 7.5 miljoen ton bedragen, waar van ongeveer 6 miljoen ton uit de Ver. Staten. Nederland zal vermoedelijk 300.000 ton uit de V.S. importeren. besloot hem daarom voor zijn werk een beloning te geven. De bode, die in Weesp de contributies ophaalde, kreeg immers ook een vergoeding. Op een al gemene vergadering werd overeenge komen om de secretaris-penningmees ter 10% toe te kennen van de contri buties der buiten Weesp wonende leden. Een aardige bijverdienste, gèzien het feit dat verreweg het merendeel van de leden in de omgeving van Weesp woonde. Maar dat er op een gegeven moment in de notulen stond dat de se cretaris-penningmeester ook van de Weesper contributies 10% kreeg, was natuurlijk bijzonder vreemd. „Geknoei met de notulen", riep mr. Knottenbelt uit. „Nee, edelachtbare, ik dacht dat dit zo besloten was", ant woordde verdachte. Dan was er nog het geval met de f 650. De kantoorbediende was in finan ciële moeilijkheden geraakt in verband met de aanschaffing van een auto. Hij had zijn motorfiets al verkocht, maar kwam nog veel geld te kort. Toen be-' sloot hij te gaan lenen. Aan de inmid dels overleden „ome Hein" vroeg hij toestemming om geld uit de kas van de A.W.H.B. te nemen. „Ik zeg geen nee en geen ja. Ik kan er niet over oor delen." gaf „ome Hein" toen ten ant woord. Maar de secretaris-penningmeester „leende" toch. Hij nam f 650 uit de kas. Dit bedrag betaalde hij terug. Echter met geld dat voor de vereniging be stemd was. Men kreeg argwaan, ging praten en roddelen.De man kwam in opspraak. Ook al door het feit, dat hij in een echtscheidingsprocedure was verwikkeld. Weesp gonsde van geruch ten. Toen kwam de grote verrassing. „Ik heb een tegenvordering op de club", zei de secretaris-penningmeester. „Groot ongeveer 3 mille. Ik moest er voor de A.W.H.B. vaak met mijn motor op uit. De benzineprijs heb ik altijd voorge schoten. Dat is aardig opgelopen," luid de de motivering van de kantoorbe diende. „U moet wel de halve wereld rondgereden zijn. Ik heb grote moeite om uw verhaaltjes te geloven", sprak de president. „Hij had niet de bevoegdheid om uit de kas geld te nemen", zei de officier van justitie in zijn requisitoir. .Een strafbaar feit dus, ook al zou de voor zitter er zijn toestemming voor hebben gegeven." De officier kon niet uitmaken of het geknoei in de notulen voor of na de goedkeuring door de voorzitter had plaatsgevonden. De raadsman wees er op, dat de se cretaris-penningmeester een functie be kleedde met veel voetangels en klem men. Voorts op een rapport, waarin over de man veel goeds stond. Hij con cludeerde tenslotte tot vrijspraak om dat hij de opzet niet bewezen achtte. Uitspraak 21 oktober. Gezagvoerder L. Metz ontvangt uit handen van de heer Aler de penning in brons. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft gistermiddag op Schiphol aan een aantal leden van het vliegend personeel vliegurenpennin- gen uitgereikt. De heer Aler deed zulks op de negenendertigste verjaardag van de K.L.M. in tegenwoordigheid van de leden van de directie der luchtvaart maatschappij, die evenals de meeste le den van het te onderscheiden perso neel, vergezeld waren van hun echtge noten. De heer Aler hield een toespraak waarin hij o.m. het salarisconflict aan sneed. „De belangrijkste overgebleven vraag is," aldus de president-directeur der K.L.M., „hoe we nu ten opzichte van elkaar staan. Wü moeten deze vraag eerst beantwoorden, wil de plech tigheid van de uitreiking van de vlieg- urenpenningen straks inhoud krijgen. Waar het om gaat is dat er in het afgelopen jaar iets aan de verhouding tussen het bedrijf en het vliegend per soneel heeft geschort en dat soms ern stige meningsverschillen ons verdeeld hebben gehouden. Bij een bedrijf als het onze, dat in het middelpunt van de na tionale belangstelling staat, moesten dergelijke zaken wel in de openbaar heid komen. Dit heeft de reputatie van het korps vliegend personeel, het ver trouwen in de directie, maar vooral het aanzien van onze maatschappij, van on ze K.L.M., schade toegebracht. Na de staking van de vliegers heb ben w\j slechts met de zeer gewaar deerde hulp van buiten weer een basis voor samenwerking met onze vliegers gevonden. Vanuit die hoek bezien is er op dit ogenblik nog weinig reden voor Hedenmorgen omstreeks acht uur is de heer P. A. Kerstens, ruim 62 jaar oud, overleden. Hij was oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en van Landbouw en Visserij, welke portefeuilles hij in de oorlogsjaren in Londen heeft beheerd. Hij is o.m. lid ge weest van Volksraad en College van Gedelegeerden in Indië, na de oorlog lid van de Eerste Kamer in Nederland. Piet Kerstens had enkele maanden geleden een hartaanval gehad, waarvan hij weer grotendeels hersteld leek. Gis teravond kwam evenwel onverwacht een nieuwe aanval. In de loop van de nacht is hij bediend. Vanmorgen is hij gestorven. P. A. Kerstens was 23 augustus 1896 geboren; hij is dus 62 jaar geworden. Als man van dertig in 1926 is hij naar Indië gegaan om een functie bij het onderwijs te bekleden. Na drie maanden was hij directeur van een grote katholieke school, enige tijd later docent Nederlands aan een belangrijke bestuursschool, waar jonge Indische be stuursambtenaren werden voorbereid op het regentschap. Journalistiek werk ging hij in 1928 verrichten, toen hij hoofdredacteur werd van het weekblad „Sociaal leven en streven". Ook was hij toen directeur van het kathedrale kerk koor in Batavia, in welke functie hij de Gregoriaanse gezangen weer invoerde. In de politiek bewoog hij zich ook al vrij spoedig. In 1923 werd Pieter Ker stens voorzitter van de Indische Katho lieke Partij. Het jaar daarop, toen hij met verlof in Nederland was, kreeg hü bericht dat hy gekozen was tot lid van de Volksraad. Dit wekte enig opzien, omdat hy als „rode Roomse" te boek stond en Indië in die jaren nog volop kapitalistisch en liberaal was. Tot eind 1941 bleef Kerstens leider van de ka tholieke fractie. In die jaren was hy op vele gebieden büzonder actief. Hy stichtte o.m. het veertiendaags blad „De Nieuwe Tyd", schreef ook veel in „De Koerier", sprak voor de beide radio-omroepen, de ka tholieke en de algemene. Hy vertaalde ook onder meer Chestertons „Orho- doxie". In november 1941 werd hy uitgeno digd om zitting te nemen in het kabinet- Gerbrandy. Na een conflict met de mi nister-president trad hy in 1944 als mi nister af. Drie maanden daarna werd hy lid van de Indische regering: direc teur van onderwijs en eredienst. In 1946 werd hjj gepensioneerd. In Nederland teruggekeerd was hy aanvankeiyk gedurende een jaar hoofd- Dinsdag liep de 44-jarige sjouwer J. S. van de Hordyk in de houtloods van Van Schündels houthandel aan de Nijverheidsstraat te Rotterdam op een bijna drie meter hoge stel lage met een stapel planken op de schouder. Vermoedelijk door dat het eind van die stapel tegen een klamp stootte verloor S. het evenwicht met het noodlottig gevölg. dat hij met het hoofd op de grond viel. In het Zui- der ziekenhuis, waarheen de man ver voerd werd. bleek dat de dood reeds i was ingetreden. P. A. KERSTENS redacteur van „De Tyd". Zes jaar is hy lid geweest van de Eerste Kamer. Ook yverde hy voor de Europese zaak, o.m. als organiserend voorzitter van het Congres van Europa. Ook andere functies heeft hij nog bekleed. Hy was een zeer veelzydig man. Gistermiddag is het stoffeiyk over schot van de dezer dagen overleden gepensioneerde generaal-majoor W. G. van Hoogenhuyze met militaire eer ten grave gedragen op de algemene be graafplaats te 's Gravenhage. De heer van Hoogenhuyze was voor malig commandant van het regiment jagers en adjudant in buitengewone dienst van H. M. de koningin. De rouwstoet werd gevormd door de koninklijke militaire kapel, het 16 batal jon Limburgse jagers uit Oirschot on der commando van luitenant-kolonel Savalle en 48 man van het vuurpeleton 929 van de lichte Luwa uit De Lier. De rouwkoets werd gevolgd door een landauer uit de koninklijke stallen, waarin als vertegenwoordiger van H. M. de koningin de luitenant-kolonel J. J. L. baron van Lynden, adjudant van H. M. de koningin was gezeten. In een andere koets ging de vertegenwoor diger van de chef van de generale staf, brigade-generaal G. Dijkstra in de stoet mee. Als slippendragers fungeerden vier luitenant-kolonels ridders. In de aula werd bij dg baar namens de koningin en de prins een krans ge legd door luit. kolonel baron van Lyn den. Bij de vele andere kransen be vond zich er een van de KLM bij welke maatschappij de heer van Hoogenhuyze een vooraanstaande functie heeft be kleed. uitingen van byzondere waardering over en weer naar ik vrees. Maar daar staat tegenover dat het vliegend personeel in een moeilijk jaar los van wat ik zoëven noemde op voortreffelijke wijze zijn plicht heeft ge daan, aldus de heer Aler. Nog altyd is hetgeen wij gezamenlijk tot stand bren gen in mün ogen belangrijker dan dat gene waarin wij hebben gefaald. Als wij daaraan denken kunnen wij ook de taak van het vliegend personeel weer in haar normale proporties zien en vinden wij weer voldoende gronden voor bijzonde re waardering, zoals in de vlieguren- penning tot uitdrukking komt. Het vlie gend personeel verricht een bijzondere taak maar geen afzonderlijke, zo be toogde de heer Aler. Het vliegend per soneel vormt een onderdeel van de 16.000 personen, die naar beste kunnen voor de K.L.M. werken. Het grondpersoneel beseft het byzon dere karakter van de taak van het vlie gend personeel zeer wel, maar het hoopt toch ook, dat het vliegend personeel tot de totale gemeenschap van het K.L.M.- personeel wil behoren. Pas als beide groepen biyk geven van het juiste ge voel voor deze verhouding, zal ook de juiste waardering ontstaan, welke een goede en onmisbare samenwerking ver eist. Het is mijn persoonlijk gevoel dat wy rijp zijn om elkaar beter te begrijpen en dat hiermede een nieuwe fase kan worden begonnen. Wij hebben grote spanningen doorgemaakt en daarin die per dan ooit onze onderlinge afhanke- ïykheid beseft. Door het gebeurde zijn wij ons de grootte en de diepte van het tekort in onze verhouding bewust ge worden, maar ook het verlangen om el kaar beter te begrijpen en om samen te werken aan het gemeenschappelijk doel dat ons zozeer verbindt. Vervolgens '•eikte de heer Aler aan honderd leden van het vliegend perso neel de vliegurenpenningen uit. Een van hen was Lionel Metz, die by de vlie gersstaking een belangrijke rol heeft gespeeld. Ook dit jaar was er weer één ste wardess, die de bronzen penning voor 10.000 vlieguren ontving, mej. S. M. Rypstra. Voorts ontvingen 40 vliegers, 26 boordwerktuigkundigen, 13 radio-te legrafisten en 11 pursers en hofmees ters deze onderscheiding. De zilveren penning voor 15.000 vlieguren werd aan 3 vliegers en 2 boordwerktuigkundigen uitgereikt. Tenslotte waren er vier kan didaten voor de Gouden speld met twee briljanten (20.000 vlieguren), n.l. de vliegers H. A. A. Kooper (20.785 uren), J. Stroeve (20.031 uren), H. Groeneveld (19.918 uren) en J. Rouffaer (19.848 uren). Gezameniyk hebben deze 100 le den van het vliegend personeel ruim 1 miljoen uren gevlogen, daarin een af stand van een half miljard kilometer afleggend, wat weer overeenkomt met meer dan' 1.300 maal de afstand tussen de aarde en de maan. De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft dinsdag een 21-] a- rige Haagse fabrieksarbeider terzake van poging tot moord op zijn voorma lige vriendin veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek en hem tevens ter beschikking gesteld van de regering. De verminderd toe rekeningsvatbare jongeman had op de late avond van het vorige jaar uit wraakzucht het meisje op de Loos- duinseweg te Den Haag een dolkmes in de rug gestoken. De officier van justitie had, behalve de terbeschik kingstelling, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek tegen de ver dachte geëist. Zes maanden gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid (die de verdachte overigens niet eens bezat) heeft de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen een 35-jarige Amsterdamse ïloeg- baas, die een ernstige autobotsing heeft veroorzaakt, waarbij 3 doden te be treuren waren. Bovendien liepen 6 an dere slachtoffers verwondingen op, som migen zeer ernstige. Het gebeurde op zondagmiddag 9 fe bruari j.l. op de rijksweg naar Amers foort onder de gemeente Muiden op een gedeelte van de weg, waar hij niet van elkaar gescheiden rijbanen heeft. De verdachte die geen rijbewijs bezat reed in zijn grote Amerikaanse auto met 5 passagiers in de richting Am sterdam. Het gezelschap had in Amers foort een voetbalwedstrijd bijgewoond. Volgens de getuigen was verdachte „luid toeterend langs diverse wagens gejakkerd" en week daarbij zelfs naar d-i derde rijbaan uit (het z.g. tripleren), toen hij een andere auto inhaalde, die zelf bezig was een geheel rechts rijden de wagen te passeren. Uit ie tegen overgestelde richting naderde op dat moment een wat kleinere personenauto, waarin de aannemer A. Hollering uit Doetinchem samen met vrouw en kind terug naar zijn woonplaats reed. Op het laatste ogenblik zwenkte de verdachte scherp naar rechts, maar om nooit opgehelderde reden zwaaide de aannemer schuin over de gehele weg ook naar de voor verdachte rechterzij de van de weg en op de eerste rijbaan langs de berm, dnoordelijke dus, ram- De houder van een bedrijf in kam- peerartikelen te Roermond werd door de economische rechter aldaar veroor deeld tot f 260 boete wegens het niet in het bezit zijn van een vergunning, krachtens het vestigingsbesluit klein handel sportartikelen. Het Hof te 's-Her- togenbosch bevestigde dit vonnis. Voor de Hoge Raad werd namens verdachte aangevoerd, dat het hier geen sport artikelen, maar toeristische artikelen betreft. De advocaat-generaal by de Hoge Raad, mr. Van Oosten, dinsdag conclusie nemende, bleek het met de requirant niet eens en had een veel ruimere op vatting van het begrip „sport", waar onder hij ook verstond sportieve ont spanning. Hij was van mening, dat de wetgever in het vestigingsbesluit klein handel in sportartikelen ook dit ruime begrip hanteert. Dit blykt alleen reeds uit het feit, dat hengelsportartikelen zijn uitgezonderd. Uit de redactie van het besluit blijkt, dat hier niet uitslui tend is gedacht aan artikelen van wed- strijdsport. Spreker concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 4 november. Regeringsvertegenwoordigers van de vijf andere landen der E.G.K.S. hebben zich te Luxemburg definitief akkoord verklaard met de verlening aan de bondsregering van wederzijdse bijstand in de zin van het E.G.K.S.-verdrag tot oplossing van de bestaande invoermoei- lijkheden voor kolen. De bondsregering werd aldus defini tief gemachtigd by koleninvoer uit an dere landen der E.G.K.S.. certificaten van oorsprong te verlangen. Uit derde lanc :n afkomstige en via andere EGKS- landen gaande kolen kunnen daardoor thans aan de Duitse grens worden af gewezen terwijl gemeenschapskolen ver der onbeperkt in de bondsrepubliek in gevoerd kunnen worden. De vijf andere landen hebben zich bereid verklaard de noodzakelijke certificaten van oor sprong uit te schrijven. Anderzijds gaat de Bondsregering ermede akkoord, de invoer van kolen uit derde landen, waar voor door kolenhandelaren uit andere E.G.K.S. landen voor verbruik in de Bondsrepubliek contracten gesloten werden, ook verder toe te laten, als deze contracten van v o o r 3 september 1958 dateren. Moeilijkheden die in afzonderlijke ge vallen ontstaan, zullen door besprekin gen van de regeringen der betrokken landen tot opheldering gebracht worden. De wederzijdse bijstand zal eindigen zodra de situatie op de kolenmarkt deze niet meer nodig maakt. De wereldbank heeft aan Brazilië een lening toegestaan van 73 miljoen dollar voor het eerste stadium van het grootste hydro-elektrische project, dat ooit in Latijns-Amerika werd uitge voerd. Volgens de bank is deze lening, met uitzondering van die voor de Ka- ribadam in Rhodesia van twee jaar geleden, de grootste, welke de bank ooit voor een enkel project heeft ver strekt. den de wagens elkaar in volle vaart. De gevolgen waren verschrikkelijk. Bei de auto's waren volkomen vernield en zowel de aannemer als zijn vrouw en kind waren op slag dood. In de wagen van verdachte waren alle inzittenden gewond. Verdachte zelf had de lichtste kwetsuren. Allen werden naar een zie kenhuis gebracht. Ter zitting werd opgemerkt, dat op zichzelf het overschrijden van de dikke witte streep in het midden van de weg in ons land (in tegenstelling met di verse andere landen) wel is toegestaan, echter niet wanneer er tegemoetko mend verkeer in zicht is. De Amsterdamse rechtbank had de verdachte tot 4 maanden plus 5 jaar ontzegging veroordeeld. De verdediger van verdachte schetste het vele leed, dat verdachte door deze aanrijding reeds ten deel is gevallen. De verzekering wil niets betalen, aan gezien gebleken was, dat verdachte geen rijbewijs bezit. De ziektewet de creteert, dat iemand die door een eigen misdryf wegens ziekte niet kan wer ken geen uitkering krijgt. Verdachte is thans werkloos. De verdediger be pleitte een lichtere gevangenisstraf, aangezien de gevolgen van het slechte rijden door verdachte toch zeker niet bedoeld, gewild of voorzien zijn. Uitspraak 21 oktober. Ik heb nooit kunnen ge loven dat kleren de man kunnen maken. Het man zijn wordt n.l. door andere minder op het uiterlijk af gestemde factoren bepaald, dunkt mij. Welke dat wel zijn zou men misschien het beste door een vro iw kunnen laten uitmaken. Maar daar wil ik af wezen. In ieder geval ben ik tegen modeshows voor mannen, zoals er gisteren, meen ik, een gehouden is; en dienovereen komstig ook tegen mannelijke manne quins. Als de tijd gekomen is dat wij, mannen elkander de loef af gaan r ie ken met lekkere streepjes, doddige noppeltjes of fijne streepjes neem ik ontslag als man. Dan word ik leeuw of zoiets. Mag een man er goed gekleed uit zien? Desnoods. Mag een man er ver leidelijk gekleed uit zien? Neen. Mag een man er uit zien als een manne quin? Driewerf neen. In zo'n geval maken de kleren het oud wijf. En als men spreekt over een man- nemode wordt ik kriegelig, tenzij men er de eenvoudige grondslag van jas plus broek plus (desnoods) vest on der verstaat. Voor de rest geen nieuws. Ik pleit niet voor slordigheid in de mannenkleding, alhoewel zij mij onverschillig laat. Ik pleit voor een onopvallende, onopdringerige man- terennenkleding. al is het maar om de vrouwenkleding des te meer te doen schitteren. Dat lijkt mij rede lijk, billijk en heilzaam. Voor de rest: mijn pakken worden gekocht door mijn vrouw. Zij kent mijn (gebrek aan) smaak in dezen en zij houdt er rekening mee. Zij heeft dus uitgebreide volmachten. Jawel zij is redelijk geëmancipeerd. Maar daarom hoef ik nog niet te ver wijven en mij een pak door een vent laten opdringen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Vandaag begint in de Britse badplaats Blackpool de jaarvergadering van de conservatieve partij van Gr.-Brittannië. De stemming onder de partyvertegen- woordigers is goed, ondanks de regen. En hedenmorgen werden de uitslagen van het laatste Gallup publieke opinie onderzoek gepubliceerd, welke aange ven dat de conservatieven met 35,5 pet. van de stemmen nog steeds 1 punt voorsprong hebben op de socialisten. Zoals gewoonlijk kwamen gisteren aan de vooravond van de conferentie conservatieve leiders en vertegenwoor digers byeen voor het bespreken van kwesties betreffende plaatselyke bestu ren. Men besprak de huisvestingssi tuatie, de kosten van de nationale ge zondheid, onderwys en in het algemeen de omvang van de bevoegdheid van plaatselyke besturen. Over deze laatste kwestie verklaar de minister Butler dat het de conser vatieven waren, die altijd probeerden het gezag van de gemeentebesturen zo veel mogelyk te eerbiedigen, terwyl daarentegen de socialisten het tegen overgestelde deden. De minister van Volkshuisvesting, de heer Brooke, wees met enig leedver maak op het feit, dat eergisteren 6 oktober de dag was waarop de nieuwe huurwet was ingegaan (op grond waar van vele Engelsen of een aanzienlyk hogere huur moeten betalen of andere woongelegenheden hebben moeten zoe ken). Hij wees er op, dat de dag van 6 oktober gekomen en gegaan was zon der tumult. Hij wees er eveneens op, dat de socialisten die zolang hun best hebben gedaan om de nieuwe huurwet uit te buiten voor hun politieke doel einden, de vorige week tijdens hun jaar vergadering in Scarborough, nauwelyks iets van de huurwet hebben gemerkt. Vandaag behandelt de jaarvergade ring handel en industrie, industriële betrekkingen, belasting, en de kwes tie van het huiseigenaarschap. Mor gen komen pensioenen, land- en tuin bouw, misdaad en straf aan de beurt. Dit laatste onderwerp zal waarscnyn- De Russische componist Dmitri Sjostakowitsj werd vandaag in Helsinki verwacht voor het m ontvangst nemen van een prys van 7.5 miljoen mark (ong. 90.000 gulden), die door een ryke Finse industrieel ter beschikking is ge steld. De prys werd hem kortgeleden toegekend by de derde prysuitreikmg van de „Wihuri-stichting", door de Fin se industrieel en scheepseigenaar Antti Wihuri opgericht. De prys is indertyd voor de eerste keer aan Jean Sibelius toegekend en staat bekend als de Sibelius-prys. Aan de Finse professor in de matematica Rolf Nevanlinna zal een prys van 7,5 miljoen mark voor matematica wor den uitgereikt. Wihuri zal aanwezig zyn by het uitreiken van de prijzen op een plechtigheid, die donderdagavond op de universiteit van Helsinki plaats zal vin den. lijk het meeste stof doen opwaaien. Er zyn een groot aantal conservatie ven, die de karwats opnieuw inge voerd willen zien en die de doodstraf willen zien toegepast op meer vormen van moord dan het geval is geweest sedert de wyziging in het strafrecht. Het is meestal een onaangename en bloeddorstige vertoning als dit onder werp ter sprake komt op de jaarver gadering van de conservatieven. En dit jaar zal waarschijnlyk geen uitzonde ring vormen, vooral omdat het aantal misdaden sinds vorig jaar schrikbarend is toegenomen. Vrijdag behandelt de conferentie Brit- tannië's buitenlandse politiek, defensie, economische expansie, het Gemenebest en kwesties betreffende partij-organisa ties. Indien er tijd voor is, zal men za terdag de immigratiekwestie bespre ken. De eerste minister en leider van de conservatieve partij zal eerst vrijdag in Blackpool arriveren, na zyn terug keer van zyn officieel bezoek aan Ade nauer. 7 t y V f 4 a /s /f a O 'S tO u n *5 3/ Ji JJ -V sr Horizontaal: I-lidwoord, 3. de dato (afk.)- 5. als volgt (afk,); 7. herkauwer; 8 uitroep* 9. deel v. e, Franse ontken ning; 11- jongensnaam; 13. toegankelijk; 15. meisjesnaam; 16. op de wijze van; 18. klein plantje; 19. morsdoefc; 20. ge vangenis; 21. bevel; 22. bovenste deel; 23. zijrivier v. d. Donau; 26. vater in Groningen; 28. buigzaam; 29. b'.jwoord; 31. pers. voornaamw.; 33. soort onder wijs (afk.)- 34. naschrift (afk.) gods dienst (afk.): 36. Frans voegwoo-d. Verticaal: 1. Spaanse titel; 2. vtrlaag- de toon; 3. kindergroet; 4. tweetal; 5. vogel; 6. raam: 9. meisjesnaam 10. nauw; 12. godsdienst; 14. uitgestttene; 16. kloostervoogd; 17. persbureau 21. meer (Duits); 24.'drinkgerei; 25 nuur- holte; 27 treurig, teleurgesteld; 28. voor zetsel; 32. gewicht (afk.); 33. Frans lid woord. Mach. 11 Horizontaal: 1. Peking, - stad; 2. alle maal, - r.o.; 3. slap, - tralie; 4. kg, - e aal; 5. Apennijnen; 6. mijnen, - ar- ma; 7. e.p., den, -ijlen; 8. demon, - i;; 9. storen. - knus; 10. Odin, - kreet 11 dreg, - pro, - t.i. Verticaal: 1. paskamers; 2. ellepiji - tor; 3. klagen, - dode; 4. iep, - nede rig; 5. n.m., - innemen; 6. gat, - non 7. arena, - kr.; 8. slagerij, - K.R.O.; S lanoline; 10. aria, - menuet; 11. doel man, - ski.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2