tyouvel) IN ZANDVOORT GEEN DERDE WETHOUDER „Pier, de wonderdoener" voor de Haarlemse K.A.B. H. Vader is stervende Ir. T. P. Huisman niet pessimis tisch over de toekomst van de Nederlandse landbouw Voorstel .-er Lindeman na discussie met vier tegen elf stemmen verworpen Warenhuis van V. en D. voor IJmuiden Spelers van St. Frans brengen amusante voorstelling Lezing voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Boeiende lezing over Israël 76-jarige weduwe slachtoffer van kolendamp Zandvoort te groot voor de rondvraag Uit STAD 1 en STREEK Beverwijker in Hamburg bestolen WOENSDAG 8 OKTOBER 195» PAGINA 3 Botten en schedels in Haarlems binnenstad gevonden Bij graafwerkzaam heden op Botermarkt Centrale Volksbank Films: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem Antwoord aan J. Willemse G.S. gaven nog geen toestemming voor verbetering in het woonwagenkamp Eerste concert N.Ph.O. in abonnementen-serie Xrf de holle bombast v«t het mrk niet verbloemen. Ik hoop dat fienn Arends de partituur nu maar voor goed in een heel ver hoekje van de biblio J. Wildschut jubileert Vereniging van Huisvrouwen Katholiek Vrouwengilde Overveen PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Katholieke Bejaarden- bond „De Groep" exposeert Groot Opera-concert Ziekenzorg Contact W egverbetering Uitbreiding begraafplaats Liederenavond Jeanne Austin LAATSTE NIEUWS Autobotsing op westelijke randweg te Haarlem Aanzienlijke materiële schade Water in winkel In stromende regen tegen een auto Jonge Beverwijker ernstig gewond Beurs van Amsterdam New York Ir. T. P. Huisman, voorzitter der agra rische produktschappen, heeft gistermid dag tijdens een lunch-bijeenkomst der leden van het Departement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel gesproken over „De Europese economische gemeenschap in verband met de landbouw". Industrie en landbouw hebben, aldus de spreker, ge meenschappelijke belangen en tal van raakvlakken. Export is voor ons land van het grootste belang en het is nog altijd zo, dat de uitvoer van landboiiw- produkten het grootste deel vormt van de totale export, al wordt die verhou ding anders ten gunste van de industrie dank zij de voortschrijdende industriali satie. De landbouw kan in ons land bezwaar lijk door invoerrechten beschermd wor den, omdat er immers ook geëxporteerd wordt. De landbouw-politiek van de ver schillende regeringen heeft in de E.E.G.- landen geleid tot zeer uiteenlopende prijspeilen. Wat de voergranen betreft, is dat in Nederland bijvoorbeeld het hoogst op het prijspeil van Duitsland na. De verwezenlijking van het primaire doel van de E.E.G.: structuurverbetering in de landbouw, zal met moeilijkheden gepaard moeten gaan. Om werkloosheid te voorkomen zal het overal slechts ge leidelijk kunnen geschieden. De vrije markt zal ook in étappes tot Stand moeten komen. Tijdens de eerste vierjaarlijkse étappe zal men trachten door stabilisatie te komen tot eenheid in het prijspeil, die men in de loop van twaalf jaar overal tot stand hoopt te brengen. Voor de Nederlanders zal dat inhouden, dat zij voor hogere produktie- kosten en waarschijnlijk ook voor hogere kosten van het levensonderhoud zullen komen te staan. De heer Huisman stond langdurig stil bij de problematiek van de landbouw. In ons land is een gunstig punt, dat, wat de akkerbouw betreft de granen bij ons het hoofd-produkt vormen. En juist van gra nen kunnen de zes landen nog invoer gebruiken. Dat zou bevorderd kunnen worden door bescherming van het pro- dukt door invoerrechten. In wereldver- band gezien, aldus concludeerde de spre- Bvj graafwerkzaamheden op de Bo termarkt te Haarlem zyn een groot aantal schedels, botten en beenderen naar de oppervlakte gehaald. Een voor lopige onderzoek heeft uitgewezen, dat men te doen heeft met de overblijfse len van personen, die enkele honderden jaren geleden zijn gestorven. De werkzaamheden worden uitge roerd in verband met het plaatsen van hie uwe lichtmasten op de Botermarkt. Daartoe dienen kuilen te worden ge graven met een diepte van 1.60 meter. Bij een diepte van één meter werden de eerste stoffelijke resten gevonden. Wanneer het werk is voltooid zullen de beenderen worden geborgen op de al gemene begraafplaats aan de Vergier- deweg in Haarlem-noord wot is vrij waarschijnlijk, dat nog meer botten en schedels zullen worden gevonden, omdat enkele eeuwen gele den op en in de omgevmg van de Bo termarkt een kerk en een klooster heb ben gestaan. Men neemt aan> DS de gebouwen een begraafplaats heett gelegen. In de maand september werd bij de Centrale Volksbank, agentschap Haar lem, ingelegd .8080,05 en terugbetaald ƒ9.429,08. Er werden 93 jeugdspaar- ders ingeschreven en slechts enige ge wone spaarders. CINEMA-PALACE: Wien bleibt Wien, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De ranch der vervloekten, 14 laar; 2.30, 7. 9.15 uur. LIDO: Als de kraanvogels overvliegen. 14 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXORDorp aan de rivier, 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Do.: Thee en sympathie, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: De circusliefde, a. 1. (derde week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY; Bazooka's en whisky, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The smallest show on earth, a. L 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 8 oktober Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Het nabije Oosten vanaf de pre-historie tot he den, lezing door G. Thole Beishuizen voor de Volksuniversiteit. Zandvoort, 8.15 uur: Bezinningsavond. Pater L. Verhagen OESA over „Gods dienstbeleving in ons gezin". Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Let terlievende Vereniging J. J. Cremer met „Oost, West". Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: To neelgezelschap Johan Kaart met „Een fijn span", m.m.v. onder anderen Johan Kaart en Joh. Boskamp. Donderdag 9 oktojer Concertgebouw, Haarlem, 12.40 uur: Pau zeconcert door Albert de Klerk, orgel. Pro gramma: Werken van Handel, Bach, Mo zart en Boëllmann. Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Ka mermuziekavond door „Jonge Toonkun stenaars". Rosemary le Gras-Pierson, mez zo-sopraan, Hanneke Compaan-Houbolt, piano, Marjolein Snijder, piano. Stadsschouwburg, Haarlem, 8.15 uur: Afscheidsvoorstelling voor haar vertrek naar Amerika van Cilli Wang. Stadsschouwburg, Haarlem, 10 en 2 uur: Schoolvoorstellingen voor lagere scholen. Geb. St.-Bavo, Haarlem: Jaarfeesten af deling Haarlem van de KAB. Spelers^ van St.-Frans met „Pier de wonderdoener BEVALLEN van een zoon: J. C. Kooy-KoelemyG. J. Buijs-Kassing; M. J. van der Meulen-van Egmond; J. C. g. van Elteren-Schouten; J. van den Bos-Kerkman. BEVALLEN van een dochter: J. J. van Leeuwen-van Eerden; M. E. Zonne- veld-Goed; A. C. Zwaan-Winzmann; T. Sinnige-Seignette; T, Klees-Cardol; Heus-Pyioo; H. A. Veeren-Stein- voorte; H. C. M. van der Sluis-Scholte; Louman-Scheefhals. ONDERTROUWD: B. H. A. Schouten M. A. Vlegels; J. W. Ottolander en J- J. Leeuwe. GETROUWD: P. M. Kaag en N. C. E- van Duyn en B. Brokaar. .JpVERLEDEN: H- Dijt, 78 j., Bis- Ji palllerstraat; L. H. Schaak-Hen- «a, 85 Kenaupark, ker, is het bepaald onjuist wegens het enorme surplus van granen om kunst matig de graan-produktie op te voeren. De agrarische produkten verwerkende industrie zal in E.E.G.-verband niet on der de landbouw gerekend worden. Als gevolg van de technische en wetenschap pelijke vooruitgang is de agrarische pro- duktie stijgend, hetgeen een verheviging van het surplus-vraagstuk inhoudt. Ge lukkig behoort, aldus eindigde ir. Huis man, de Nederlandse landbouw thans tot één der meest gerationaliseerde in West- Europa. Vooruitlopend op de interpellatie, die de heer SPEK (PC) vanmiddag in de Haarlemse gemeenteraad wilde houden over de toestand in het woonwagenkamp, hebben B. en W. van Haarlem geant woord op schriftelijke vragen van het raadslid J. WILLEMSE (PvdA) over de ze kwestie. In dit antwoord deelt het College mee, dat tot aan het bekend worden van de dysenterie-epidemieën de bestrating in het woonwagenkamp is vernieuwd, de verlichting verbeterd en een tweede tapplaats voor water is aan gelegd. Voorts wordt de reiniging gere geld ter hand genomen en hebben de bewoners vuilnisemmers gekregen. De aanbesteding van het saneringsplan heeft, zo delen B. en W. in hun op 4 ok tober gedateerde brief mee, heden plaats gehad. De uitvoering ervan zal ter hand worden genomen, zodra de goedkeuring die ingevolge de Wederopbouw wet door G.S. gegeven moet worden, verkregen is. Eerdere uitvoering bleek niet mogelijk, omdat de vereiste goedkeuringen van Rijk en provincie nog niet verkregen wa ren. B. en W. zijn van ordeel, dat de toi letgelegenheden vóór de winter gereed dienen te zijn en zo wordt meege deeld „daarvoor zal dan ook worden gezorgd". De kampbeheerder, is op 1 oktober in dienst getreden. Dit antwoord van B. en W. heeft be trekking op de vragen, die de heer Wil lemse op 13 september heeft gesteld. Op 26 september heeft hij echter opnieuw vragen gesteld in verband met het op treden van dysenterie-verschijnselen bij bewoners van het woonwagenkamp. B. en W. delen nu mede, dat zij met het be antwoorden van deze vragen liever wachten tot vanmiddag de interpellatie- Spek over deze kwestie in de raad aan de orde zou worden gesteld. Bij die ge legenheid zou een uitvoerig overzicht worden gegeven van de maatregelen, die B. en W. getroffen hebben. Het programma waarmede het Noord hollands Philharmonisch Orkest dinsdag avond het abonnementsseizoen opende, bestond grotendeels uit dezelfde wer ken als dat waarmede het orkest zich maandagavond voorstelde aan de ge meentelijke en provinciale overheidsin stanties. Inplaats van de „Feestelijke Ouverture" van O. van Hemel, ging nu de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. Een feestelijker inzet van het concertseizoen kan men zich nauwelijks denken. Wagenaars ouverture kenmerkt zich namelijk door een bruisende muzikale vitaliteit. De uitvoering was een feest voor het oor, wegens zijn kloeke en frisse interpre tatie Hierna ging wederom Liszts Tweede pianoconcert in A grot. terts, thnns theekkast opbergt. wianoctelline Na de pauze ging de belangstelling grotendeels uit naar Bela Bartok s D suite, van 1923. In tegenstelling tot vele andere werken uit Bartóks oeuvre, laat deze suite een gemakkelijk te benaderen karakter horen. De uitdrukkingsmidde len die Bartók in deze compositie ge bruikt zijn vooral gericht op de een wording van het volksliedidioom. Henri Arends heeft er met het orkest een ge degen uitvoering van gemaakt. Scherpe contrasten, fascinerende effecten en uit stekend werk vooral van de houtblazers in de eerste dans, maakten deze repro ductie tot een voorbeeldig stuk werk. Alleen het ritme in enkele dansen deed mij nog juist iets te krampachtig aan. Bij veelvuldige uitvoeringen zal dit on getwijfeld aan soepelheid winnen. De climax aan het slot vormde een ware apotheose. De balletsuite „L'oiseau de feu" van Strawinsky, besloot evenals maandagavond op éclatante wijze dit concert. Tot slot zij vermeld, dat de avond geopend werd met een door Jos de Klerk vakkundig voor orkest gezette melodie van Jacob Nozeman (1693-1745), op een gedicht van de Haarlemse poëet Petrus Herkman. (1699-1760) die zijn vaderstad hierin bezingt. Hoe nobel de melodie ook is, ze kon me de altijd tref fende majestueuze opening met het „Wil helmus" niet doen vergeten. J.L. De heer J. Wildschut, opzichter bij het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem, afdeling gas-distributie, her dacht gisteren zijn 40-jarig dienst-ju- bileum. Hij werd met zjjn echtgenote en kinderen 's morgens om half elf ont vangen in het feestelijk versierde direc tiekantoor. De heer H. Hulsbergen sprak de jubilaris daar toe, terwijl ir. J. C. W. Swart het woord voerde na mens de directie en een geschenk na mens het gemeentebestuur overhandig de. Ook werd de heer Wildschut ver eerd met de medaille en het getuig schrift van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Voorts getuigden van hun waardering voor de kwaliteiten van de jubilaris de heren J. van Arkel, chef van de afdeling distributie. P. J. de Ruiter, van de jubileum-commissie, A. Onken- hout, namens de Algemene Bond van Ambtenaren, J. J. Loerakker, namens ARKA en Christelijke Bond van Over heidspersoneel en J. W. A. Stalpers, als vertegenwoordiger van het Sociaal Voorzieningsfonds. Namens de gepen sioneerden sprak de heer L. Steeman. De sprekers lieten hun woorden veel al vergezeld gaan van feestgeschenken. Tot slot dankte de heer Wildschut voor de vele blijken van belangstelling. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft dinsdagmiddag in het Concertgebouw te Haarlem op luis terrijke wijze het winterseizoen ingezet. De presidente van de vereniging, me vrouw A. Hamaker-Willink leidde de openingsmiddag in, die verzorgd werd door het huisvrouwenkoor onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik, aan de piano begeleid door mevrouw T. Mon- driaan-Ligthart, en door het echtpaar G. A. Hinlopen-Nanninga, dat een boeiende causerie hield over de staat Israël. In haar inleidingstoespraak, die tevens als openingsrede van het nieuwe seizoen gold, riep mevrouw Hamaker-Willink de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot de beschermvrouwe van de vereniging, mevrouw mr. M. J. Prinsen- de Jong en de ere-presidente mevrouw C. G. E. M. Cremers-de Bruyn. Voor wat betreft het programma in het win terseizoen bracht mevrouw Hamaker- Willink de liefhebberij-tentoonstelling onder de aandacht, die in februari ge houden wordt. Tevens vroeg zjj de mening van de leden over het idee dat in het bestuur was ontsproten over de aanschaf van een breimachine, die ten dienste zou staan van de leden. Speciaal vestigde zij de aandacht op de ontmoe ting van de leden van de Haarlemse af deling met leden van de Bond van Plat telandsvrouwen, die op 21 en 22 oktober in de Volkshogeschool te Bergen, Huize Kinheim, wordt gehouden. Het doel van de ontmoeting is het uitwisselen van de ervaringen. Het was een deputatie van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging voor Huisvrouwen gebleken, dat er onder de plattelands vrouwen een groot enthousiasme heerst rond de bijeenkomst. Ook beval me vrouw Hamaker-Willink de lezing aan van mejuffrouw D. Kroes, propagandis te van het Gezins Begrotingsinstituut te Rotterdam, die een causerie houdt over het onderwerp „Doe meer met minder geld". Gesproken wordt over hulpmidde len waardoor met meer voordeel het inkomen kan worden besteed. De pre sidente propageerde eveneens de schouwburgvoorstellingen, die dit sei zoen worden gegeven. Aan het slot van haar toespraak stelde mevrouw Ha maker-Willink het belang van de ver eniging in het licht. „De belangen van de huisvrouw", aldus de presidente, „worden op de juiste plaats naar voren gebracht en verdedigd". Het koor van de vereniging voerde na de inleiding het „Huisvrouwenlied" uit en bracht nog drie andere liederen ten gehore. Belangwekkend en instructief was de lezing van het echtpaar Hinlopen- Nanninga over Israël. Zeer duidelijk sprong daarbij in het oog de onver minderde activiteit van de Israëli's bij de wederopbouw van hun land. De lezing werd verlevendigd door talloze lichtbeelden en werd afgewisseld met Joodse liederen en gedichten. Donderdag 9 oktober opent het Ka tholiek Vrouwengilde, afdeling Over veen, het nieuwe seizoen. In de paro chiekerk van Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt Ontvangen zal 's morgens om kwart over acht een H. Mis voor de leden worden opgedragen, 's Avonds, eveneens om kwart over acht, is er een bijeenkomst in Domi. Een der leden zal èerst een oud-Franse ballade voordra gen. Daarna spreekt de Franciscaner pater Beekman, van het Haarlemse Kleverpark, over „Enkele facetten van de katholieke mentaliteit." Advertentie Koninginneweg 6, by Raambrug In Haarlem is gisteravond de 76-ja- rige weduwe E. Braakhuis-Wolke aan de gevolgen van kolendampvergiftiging overleden. De vrouw, die alleen in haar woning aan de Dr. Schaepman- straat verbleef, had de haard aangesto ken, deze geheel gevuld met antraciet en hem afgesloten. Om ongeveer half tien werd de ver giftiging ontdekt door twee vriendinnen van mevrouw B. W., die na een bezoek aan een bioscoop bij de weduwe een kop koffie zouden gaan drinken. Toen de twee dames hü de woning kwamen, was alles nog donker. Zij gingen naar binnen en vonden in de achterkamer, in bewusteloze toestand, de weduwe. De haard brandde flauw en in de kamer hing een doordringende lucht van kolen damp. In de Mariastichting is het slachtoffer van de vergiftiging rond één uur overleden. De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden is goed te spre ken over de resultaten van de exposi- tie-bazar, die gedurende drie dagen in ,,'t Stoofke" gehouden is. De pop, wier naam men desgewenst kon raden, heet Gerda. Degenen, die goed geraden heb ben, krijgen bericht thuis. De rebus-uit slag is: „Katholieke Bejaarden wordt lid van onze bond!" Prijswinnaars zijn de heren: J. L. Roelofs, H. L. van der Linden en Dubbelaar. Zp kunnen hun prijzen afhalen aan het adres Rol landstraat 33 te Haarlem. Wethouder D. J. A. Geluk van Haar lem zal vrijdagavond 10 oktober om half negen in de Vishal de expositie o- penen, die daar gehouden wordt van werken van de beeldende kunstenaars, die aangesloten zijn bij „De Groep". De expositie wordt gehouden van 10 oktober tot en met 9 novemver. Woensdagavond 15 oktober zal in het Gemeenteiyk Concertgebouw te Haar lem een groot operaconcert gegeven worden door het Haarlems Operakoor met medewerking van Maria van Don gen, dramatisch sopraan, Evelyn Ley- the, coloratuursopraan; Chris Scheffer, tenor en Gerard Droog, bas. De begeleiding zal worden verzorgd door twee vleugels en het grote con certorgel met de heren Jaap Brill en Johan Kat aan de vleugels en Jan Nib- bering aan het concertorgel. Het geheel staat onder leiding van de dirigente van het Haarlems Operakoor, Bep Og- terop. Het programma, dat 23 werken om vat, vermeldt onder andere gedeelten uit de opera's: Der Freischütz, Die Zauberflöte, Faust, Carmen, Parelvis sers, Aida, La Traviata, Rigoletto, Lu cia di Lammermoor, Cav. Rusticana. De gemeenteraad van Zandvoort kwam dinsdagavond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Fe- nema. De raad begon met de afhande ling van een „staartje" van de wethou dersbenoeming op 2 september: een voorstel-Lindeman om een derde wet houders met 1/3 zal worden vermin- destijds aangehouden voor beraad in de fracties. Nadat de heer LINDEMAN (K.V.P.) zijn voorstel nog eens beknopt had toegelicht deelde de heer BREURE (V.V.D.) mede dat zijn fractie in het algemeen geen derde wethouder zal af wezen mits de salarissen van de wet houders met 1 3 zal worden vermin derd. In dit geval had hij enige kritiek op de confessionele groepering die vol gens hem als los zand aan elkaar hing. Het is niet prettig om verliezen te ly- den, dat moet men echter ook in de politiek sportief opnemen. De heer Breure was kennelijk sterk onder de in druk van de verkiezingssuccessen van zyn party. In 1946 had zy één zetel in de raad, in 1953 2 en in 1958 4. Hy acht te het niet onmogelijk dat de V.V.D. in 1962 weer zou verdubbelen en met 8 ze tels in de raad zou komen!; zij zou dan twee wethouderszetels mogen be zetten en hy zegde toe, dat een van die twee zetels zal worden bezet door het meest confessioneel denkende lid van zijn fractie. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) formuleerde zyn standpunt kort en bon dig door te verwijzen naar de verkie zingsuitslag, die de twee sterkste par tijen in het college van B. en W. bracht. Hij achtte een derde wethouder niet noodzakelyk. De heer VAN DER WERFF (C.H.) wees op de omvang van het bestuurlijk apparaat van Zand voort, dat een derde wethouder wel ver antwoord maakt. Hij meende dat de combinatie P.v.d.A.-V.V.D. eerder als ont- Van „Zandvoort is de rondvraag groeid". Dit zei burgemeester Fenema dinsdagavond in de raads vergadering van Zandvoort. De bur gemeester meende dat de rondvraag niet meer past in het niveau dat Zandvoort inmiddels heeft bereikt. Voor zaken van enige importantie stelle men schriftelijk vragen aan het college van burgemeester en wethou ders; men krijgt dan een gedegen en loei voorbereid antwoord. De burge meester had de indruk dat de raads leden de rondvraag meestal gebruiken voor het stellen van vragen omtrent onbelangrijke zaken. De burgemeester zei dit naar aanleiding van een klacht van mevrouw Stemler (VVD) dat zij in de vorige vergadering geen gelegenheid kreeg van de rondvraag gebruik te maken. Frans van Emmerik, de onverwoest bare, heeft mij de laatste weken herhaal delijk met zijn wandelstok toegezwaaid, een bezwerend gebaar, dat altijd zo iets te zeggen heeft van: ik heb weer wat in mijn kop en je moet maar eens komen kijken wat er uit komt. Gisteravond ben ik dan wezen kijken. In gebouw Sint Bavo. Daar waren de spelers van St. Frans (van Assisië) onder leiding van Frans (van Emmerik) in de weer om „Pier, de wonderdoener" op de planken te zetten. Zij deden dat met een bijna Franciscaanse zwier, fors en theatraal tegelijk, er. met een enthousiasme, dat ik in lange tijd niet van deze groep heb gezien. Frans van Emmerik, wiens leef tijd ik nooit onthouden kan, omdat hij ieder jaar ouder wordt, heeft er zich niet met een Vlaamse slag vanaf gemaakt. Integendeel: met een jeugdig hart heeft hij het sappige Vlaamse spel onder han den genomen en het bewerkt, en met zijn mensen is hij aan het werk gegaan om te laten zien, dat hij het vak nog niet verleerd is. Het resultaat? Een bonte vertoning met veel fortissimo, welke de leden van de Haarlemse K.A.B. geduren de zes jaarfeest-avonden bezig houdt. De geschiedenis van Pier helemaal vertellen en dus voor degenen, die nog moeten gaan kijken, helemaal verraden, heeft geen zin. Kort samengevat komt de affaire hier op neer, dat een stel Vlamin gen, die teveel van de kerk af wonen, een eigen kerk bouwen en dus in conflict komen met hun pastoor. Dat conflict schijnt desastreuze gevolgen te krijgen, doch dank zij Pier, de smid, die als won derdoener zich veel saerale kuiperijen kan veroorloven, komt alles terecht. Het is een spel, waarop psychologen zich niet blind zullen staren en dat naar inhoud verleden tijd had moeten zijn. Toch heb ik tot en met het laatste woord en gebaar geamuseerd geluisterd en toe gekeken, omdat er met zo'n verrukke lijke overtuiging gespeeld werd. De re gisseur had zijn tekst nog wat kunnen inkorten en men had zich moeten be perken in zijn roomse spotternijen, doch die opmerkingen schrijf ik toch heel voorzichtig neer, omdat er zoveel echt plezier tegenover stond. De mensen van „St.-Frans" gaven een onbekommerd stukje volkstheater ten beste: tranen en schaterlachen, tederheid en zware dramatiek, liefde en haat wis selden elkaar af in een hartveroverend tempo, de sfeer verradend, waarin de regisseur zich gelukkig voelt. Binnen een vriendelijk decor creëerde Jan Haver met luider stemme een for midabele Pier - smid en wonderdoener -, gesecundeerd door Jan Kaptein als een speelse en inventieve schoenlapper. Ton Marchand, de smidsvrouw, toonde zich een even felle als bekwame Kenau, Jan Smit kwam met een linke bedelaar voor de dag en Ria van Turnhout (om de avond wisselend met Hannie Luyten) was een lief Rozeke voor de weifelach tige Gerard Jonker, die de smidszoon speelde. Christiaan Mol had zich de pastorele allure en toog goed aangeme ten, Anton Wigman, gestoken in een nieuw soort clericaal paars, maakte van de bisschop een historische figuur en A. van der Tas en Frans van Emmerik (een gezellig bijrolletje) presenteerden twee boeren, die er zijn mochten. Ten slotte vier bedelaars: Ans Janssen, Jan Schuyt, Theo Andringa en Jeanne van Straaten, die voor de nodige afwisseling zorgden. Het zangerige trio vooral lever de een aantrekkelijke prestatie. Het ver hollandste Vlaams nam iedereen op de koop toe, W. H. Vroom en Dreesmann gaat in IJmui den een warenhuis bouwen. Aan de Lange Nieuwstraat zullen de archi tecten E. H. en H. Af. Kraayvanger uit Rotterdam een pand bouwen ter lengte van 108 meter. De verkoop ruimten in souterrain en parterre zullen 3.800 vierkante meter beslaan en zijn even groot als vier etages van V. en D. in Haarlem. De eerste etage zal bestaan uit dertien grote viericamer-flats, die in de verre toe komst uitgebroken kunnen worden, als de verkoopruimte vergroot moet worden. Maandag 17 november houdt het Al gemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem zyn jaarvergadering in Hotel „De Leeuwerik", De agenda vermeldt onder meer de bestuursverkiezing. Sta tutair zyn reeds als nieuwe bestuursle den benoemd verklaard de heren J. J. Schneiders Sr en H. van Donkelaar, J. A. Broeken, K. A. Bor en A. van der Meulen, omdat in de vacatures, die zy gaan vervullen zy zonder tegenkandi daten kandidaat gesteld zyn. AANRIJDING. Een 76-jarige in woonster van Haarlem liep gistermid dag een hersenschudding op, toen zy in de Kloosterstraat werd aangereden door een wielrijdster. Deze reed in de Cronjéstraat, bemerkte niet een in de Kloosterstraat rydende auto en moest daarom op het laatste ogenblik een zwenking naar rechts maken. Drenkeling Door het optreden van de echtgenote van een agent van poli tie is gistermorgen de vier-jarige Henk je Flipsen uit het water van de Heren singel te Haarlem gered. De vrouw zag het jongetje een buiteling in het water maken, rende de deur uit en sprong pardoes in het water. Met de hulp van omstanders kon de drenke ling uit het water worden getrokken. los zand aan elkaar hangt dan de con fessionele groepering. De heer KONING (A.Z.B.) was ook tegen een derde wet houder maar deze spreker kwam op te gen een bewering van de heer Breure dat de leden van zijn fractie verkapte N.S.B.-ers zouden zyn. (Hier bleek de heer Koning zich te vergissen; de heer Breure had gewezen op de verwant schap van A.Z.B. met de V.V.D.). De heer Lindeman was door het af wijzend standpunt van de grote fracties niet verrast. In de vorige vergadering had het hem zelfs verwonderd dat de ze fracties zyn voorstel nog in overwe ging hadden willen nemen. Het was hem opgevallen dat de heer Breure de zakelyke motieven o.a. stijging aantal inwoners sedert 1953 van 11000 tot 14000 en de hogere classificatie der gemeen te) was voorby gegaan. Hy becritiseerde de uitdrukking van de heer Koning die had beweerd dat hy „tegen beter weten in" dit voorstel had gedaan. Hy ontkende dit, en meende zich te herinneren, dat de heer Koning nog niet zo lang geleden ten aanzien van de derde wethouder een andere me ning had. Het voorstel werd tenslotte met 4 tegen 11 stemmen verworpen. Het voorstel tot instelling van een commissie voor algemene zaken werd door de heer SLEGERS (K.V.P.) toe gejuicht als een middel om de burge meester het door hem gewenste grote re contact met de raadsleden te ver schaffen. In het verleden voorzag de burgemeester zich van het senioren convent als middel tot contact met de raadsleden. De VOORZITTER zag ver band tussen dit voorstel en de sterke groei der gemeente. Hy heeft uit hoof de van zyn functie vele contacten en het is van groot nut dat hy de verschillen de ideeën en projecten welke hem berei ken of die hy zelf naar voren brengt, in een gesprek met raadsleden kan toet sen en de daarmede verband houdende beleidsvragen onder de ogen kan zien. De arbeid van deze nieuwe commissie zal ook kunnen leiden tot verbetering van de gang van zaken in het college van B. en W. Tot leden van de com missie werden benoemd mevrouw Stemler (V.V.D.) en de heren Linde man (K.V.P.), ir. van Kuyk (P.v.d.A.), Paap (P.v.d.A.), Gosen (A.R) en Ko ning (A.Z.B.). Het voorstel om 49.000,- uit te trek ken voor de verbetering van de Bent- veldseweg gaf de heer VAN DER WERFF (C.H.) aanleiding te herinne ren aan het feit dat de heer Tates (toen nog raadslid) enkele jaren terug in de raad bezwaren had gemaakt tegen de aanleg van een tegelbestrating. Toen werd een krediet van 10.000,- ge vraagd. Dit goedkope plan is niet door gegaan maar nu komt men met een aan vrage van 49000,- voor dit korte stuk je weg. De heer SLEGERS (K.V.P.) had in de commissie aangedrongen op bezuiniging op dit plan. Hy wilde weten waarop men bezuinigd heeft. Wethou der TATES (V.V.D.) verdedigde het voorstel. Vier jaar geleden voteerde de raad 10.000.- voor verbetering van voetpaden te Bentveld maar eerst kort geleden kwam men tot uitvoering van dit plan. Men wilde de voetpaden ma ken van „flag-stones" maar die zyn voor een voetpad waarop auto's gepar keerd worden ongeschikt. Vandaar dat het college van B. en W. dit werk heeft stopgezet. Om practische redenen is nu gekozen voor een tegeltrottoir; het bleek tevens nodig de ryweg te verbre den tot 7 meter. Ook is thans geprojec teerd een noodzakelyke verbetering van de riolering en de verlichting, vandaar dat het krediet thans zo hoog is voor deze 225 meter lange weg. Het krediet werd tenslotte, met de stem van de heer van der Werff tegen, goedge keurd. Een krediet van 122.000,- werd ver leend voor de uitbreiding van de alge mene begraafplaats. De heer LINDE MAN (K.V.P.) vroeg inlichtingen om trent de mogelijkheid van rijkssubsidie voor dit werk. De heer GOSEN (A.R.) wilde liever tot 1960 met dit werk wach ten. Wethouder TATES (V.V.D.) zei dat de bestaande begraafplaats over 6 jaar vol zal zyn. Men moet tydig met de uitbreidingswerkzaamheden beginnen opdat de beplanting enigszins gegroeid zal zyn als het nieuwe gedeelte in ge bruik wordt genomen. Het is niet ze ker dat het ryk dit werk zal subsidië ren. Dit hangt af van de stand van de werkloosheid i» deze gemeente. Het gunstige pre-advies van B. en W. op het voorstel-SLEGERS (K.V.P.) tot wyziging van de bouwverordening waardoor een goedkoper soort afvoerbui zen zal mogen worden gebezigd werd door deze zeer toegejuicht. Hy zag zyn voorstel als een eerste stap op de weg die moet leiden naar aanmerkelijke be sparing op de bouwkosten zonder aan de kwaliteit van de bouwwerken afbreuk te doen. Hy kon de bezwaren van de directeur van publieke werken niet be- grypen want deze buizen zyn wel toege laten in de woningcomplexen van de woningbouwvereniging te Zandvoort. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) wilde gaarne weten waarom B. en W. het gedegen advies van de directeur van Publieke Werken naast zich hebben neergelegd. Wethouder Tates zag in het voorstel- Slegers een lofwaardig streven om de bouwkosten op verantwoorde wyze om laag te brengen. Men moet daarby ge bruik maken van nieuwe materialen. Hy heeft het rapport van Publieke Wer ken ernstig bestudeerd en is tot de con clusie gekomen dat diens motieven niet steekhoudend zyn. In andere gemeenten worden ook etemit-buizen gebezigd. O.a. in Velsen. Het voorstel werd zon der stemming aangenomen. Tot leden van de commissie voor vor dering en verdeling van woonruimte werden benoemd mejuffrouw G. Bok- ma en de heren P. Korstenbroek, mr. J. van Galen, D. van Duyn en J. F. Erdtsieck. By de rondvraag vroeg de heer van der Werff (C.H.) naar de stand van za ken met betrekking tot het Boulevard centrum. De voorzitter zei dat de bouw plannen nog niet waren ingediend, Maandag 13 oktober wordt in de turn zaal van het gemeentelyk concertge bouw van Haarlem een liederenavond gehouden door de Engelse sopraan Jeanne Austin, met medewerking van, David Money, piano. Het programma vermeldt werken van Purcell, Chausson 1 Debussy en Vaughan-William*. By het ter perse gaan van deze editie vernemen wU van de Romeinse corres pondent van het K.N.P. dat de H. Vader vanmorgen uit handen van mgr. Van Lierde de sacramenten der stervenden heeft ontvangen. De sacrista heeft Cas- tel Gandolfo om 12 uur verlaten. Om streeks 1 uur was de H. Vader nog steeds in coma. Hij is geheel verlamd. Toen hy omstreeks half elf even tot bewustzijn kwam, fluisterde hij: Bidt dat deze voor de Kerk zo benauwende toestand een eind mag nemen". Uit bevoegde bron vernam het K.N.P. vanmiddag dat de H. Vader in doodsstryd lag. Een bloeduitstorting in de hersenen had de algehele verlamming veroor zaakt. „De Paus haalt nog altyd adem", verklaarde mgr. Dell'Acqua. Tegen half twee is de kleding die een overleden paus draagt naar de villa te Castel Gandolfo overgebracht, aldus meldt Reuter. Iemand van het Pauselijk hof zei van middag dat de Paus nog leefde, hoewel er weinig hoop was. „Hij ligt onbeweeg lijk in bed, helemaal wit en nauwelijks ademend, met zijn mond open", aldus de woordvoerder. Op het ^kruispunt van de Westeiyke Randweg en de Leidsevaart te Haar lem zijn gistermiddag twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar de materiële schade is aan- zienlyk. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de auto, die over de Leidsevaart uit de richting Heemstede het kruispunt naderde geen voorrang verleende aan de op de randweg rij dende wagen. Vannacht on twee uur werd de poli tie te hulp geroepen, omdat in een kruidenierswinkel aan de Gasthuis straat te Haarlem de vloer onder wa ter stond, ten gevolge van de overvloe dige regenval. De politie belde onmid dellijk enkele aannemers om mensen die hulp konden bieden. Niemand bleek echter bereid het nachtelyke karwei te verrichten. Ook de dienst voor Openba re Werken en de brandweer wensten niet te komen, omdat een en ander niet op hun terrein lag. Omdat de ei genaar van de winkel, de heer Hoen derdos en diens echtgenote ziek waren, heeft de politie zelf het gereedschap aangevat en de winkel leeggeschept. Het is niet onwaarschynlyk, dat het riool, waarmee een putje in een achter de winkel gelegen ruimte, in verband staat een te geringe capaciteit had. De heer K. uit Beverwyk, die momen teel werkzaam is in Hamburg, heeft daar een zeer onprettige gewaarwor ding beleefd. Hy was gedurende het weekend naar Beverwyk gekomen en toen hy weer in zyn hotel in Hamburg arriveerde, kwam hy tot de ontdekking dat onbevoegden in zyn kamer waren geweest en vrywel alles van waarde hadden meegenomen. Behalve geld had men ook een drietal zo goed als nieuwe costuums meegenomen. Voor K. een lelijk schadepostje. Van de daders is natuurlijk niets te bekennen. In de stromende regen deed dins dagavond de 17-jarige fietser A. J. R. K. uit Beverwijk met grote vaart door de Wilgenhoflaan te Beverwijk. Hij is daarbij tegen een onder een lantaarn paal geparkeerd staande auto gereden. De jongen is met ernstige verwondin gen en een hersenschudding in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgeno men. (Niet offldHe 3*4 Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3V. Ned 1950 3% Ned 1954 sy4 Ned 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned 82-84 bel tac Inachr Grtbk 1948 S% B-N.Q. Won.bouw 8 Ned. Bande) Mü eert AJC.O. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Galder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned Kabel Philip* Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lfln Kon. Ned. Stoomb. MO Ned. Scbeepv Unie K.LJ4 H.V-A, Dell Mn. eert. A'dam 2* '661 A'dam '56 D A'dam rn Rentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper vorig opening Slot 8/10 koersenj 93% 92% 9244 ."2% 851 85 88 87% 91rt 91% 94% 93% 89% 109R 183% 217% 219% 325t< 185% 322 408% 410 289 348% 346% 170.70 181.30 71% 7134 149% 148% 148% 149% 130% 128 101.20 110% 112% 124.30 125 85 93% 94 "4% Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oü NJ. Tidewater OR. 6teel 6/10 7/10 59% 60% 49% 49% 57% 59 67% 68 49% 50 101% 102 27 27% 39% 39% 37% 37% 62% 63 48% 48% 84% 85 56 57% 5034 51 58% 59 25% 25 «1% 82% Stemming, vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3