Dr. ir. Gerard Philips werd 100 jaar geleden geboren Stichter der gloeilampenfabriek Grottenaquarium Aqua Fauna te Geulhem opgeheven R.-k. Artsen vereniging tegen wettelijke regeling bedrijfs geneeskundige diensten RUIMTEVAART i Een brief naar de maan: I vijf en twintig dollar „porto" Geknoei met rekeningen in een militair kamp Boete voor roekeloos rijden Gelden voor oprichting van fonds intussen reeds elders gebruikt Prijzen van Johan W agenaarstichting Een vrije ontwikkeling verdient de voorkeur Zweden oefent evacuatie Negert maanden geëist tegen grossier die geen neen kon zeggen Eis was zes jaar geweest „Stichting Industrieel Garantiefonds99 Er nu maar even mee wachtenzo menen verscheidene Tweede-Kamerleden Uitreiking op 10 november Wegens gebrek aan financiën Vissen naar Artis en particulieren IJZEREN DEUR OP HOOFD GEKREGEN Een week lang Drie musea gratis toegankelijk WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 7 't Geheim van hun spontane kracht en energie? Het moet de jonge ingenieur Gerard Philips in 1894 HHHHBT WÊÊfflÊKËÈSÈÈÈÊfflÊiS wel bijzonder hard gevallen zijn toen hij moest besluiten zijn kleine gloeilampenfabriek ten verkoop WM ^gri!iÊÊ&£k aan te bieden. Nauwelijks vier jaren had hij, in samen- Ifs!» IWiWWWii werking met zijn vader, de bankier Frederik Philips, kunnen werken aan zijn wensdroom; de produktie van gloeilampen naar geheel eigen inzicht en ideeën. Was de taak, die hij zich gesteld had, te groot geweest? Vol werklust en jeugdige voortvarendheid had hij in 1891 de kleine fabriek in Eindhoven met de financiële steun van zijn vader overgenomen van de bukskin fabrikanten Schroder en Wijers voor de prijs van 12.150. Philips en Co., vennootschap onder firma, een klein bedrijf in een provinciestadje werd opgericht. Een jaar later werden de eerste gloeilampen verkocht aan een kaarsenfabriek in Gouda. Dit was het begin. Maar de jonge ingenieur ondervond gauw genoeg dat er een groot verschil bestaat tussen het werk van een in genieur en dat van een fabrikant. Technisch was er op zijn jong bedrijf misschien niets aan te merken. Voort durend was hij er op uit geweest verbeteringen aan te brengen in de fabriek, zijn fabriek. Aan vakkennis en ervaring ontbrak het hem geenszins. Reeds in zijn H.B.S.-tijd in Arnhem werd zijn belang stelling voor de elektriciteit gewekt door niemand min der dan professor Lorentz, hoogleraar in de Theoreti sche Natuurkunde. Via de ingenieursopleiding aan de Polytechnische School te Delft kwam Gerard Philips in een wereld vol nieuwe mogelijkheden. Zijn eerste taak als jong werktuigkundige was toezicht te houden op de aanleg van een elektrische lichtinstallatie op het stoom schip Willem, Prins van Oranje in Glasgow voor de Stoomvaartmij. Zeeland. Daar bezocht hij acht maan den lang het laboratorium van de natuurkundige Lord Kelvin, die al in 1881 zijn huis met liefst 100 gloei- lamnen verlichtte. Na dit werk trok de ingenieur naar Duitsland om voor de Brush-Co. een afzetgebied te vinden voor haar elektrische apparaten. Bij het zien van de sterke positie van maatschappijen als de A.E.G. en de Sie mens speelde de idee van een fabriek in Nederland door zijn hoofd. Echtpaar gewond bij scooterongeluk Dodelijk bedrijfsongeval Retro-raketten Microfilms Advertentie Het Bossche Gerechtshof heeft een chauffeur uit Beek (L) wegens het door roekeloos rijden veroorzaken van een aanrijding veroordeeld tot f 100. boete subs. 20 dagen hechtenis. Toen hij op 24 september voor het Hof terecht stond wegens het opzettelijk veroorza ken van bedoelde aanrijding eiste de procureur-generaal tegen hem 6 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De veroordeelde werd ervan verdacht dat hij een vriend van zijn vrouw door de aanrijding heeft willen doden. Op de recente viering van het zilveren jubileum der Zweedse Film- cocieteit is gebleken dat het gezel schap over het oudste filmarchief ter wereld beschikt. In het archief bevin den zich een klein miljoen films, waar onder vele zeldzame copieën en een pioniersprodukt uit 1897 over een Stockholmse tentoonstelling. In Engeland volgde hij met veel succes een cursus aan het City and Guilds of London Institute. Terug in Nederland trad hij op als represen tant van de A.E.G. bij de onderhande lingen met de gemeente Amsterdam over een concessie tot bouw van een elektrische centrale. Hij had zo zijn eigen ideeën, maar de groten die hij moest dienen hadden er weinig be langstelling voor. In zijn sterke drang tot zelfstandig heid speelde hem toen een nieuw plan voor de geest. Als hij er eens in zou slagen een bruikbare kooldraad te ver vaardigen? Dan zou de basis gelegd zijn waarop zo'n fabriekje kon gaan draaienNa tal van proefnemingen met een vriend in Amsterdam, waarbij zijn vader hem alle financiële steun verleende, ging hij in zijn ouderlijk huis te Zaltbommel verder met zijn experimenten. Op 14 november 1890 was hij eindelijk zover dat hij aan zijn streven, een eigen fabriek voor de fa bricage van een Nederlandse gloeilamp, denken. Maar met al zijn vakennis had de ingenieur blijkbaar een probleem over het hoofd gezien. De verwachte omzet van 500 lampen per dag werd niet bereikt. Zijn fabriek was de vijf de gloeilampenfabriek in Nederland, zodat de concurrentie veel te groot was voor een zo kleine markt als de Nederlandse. De prijzen daalden en er werden grote verliezen geleden. D verkoop van de fabriek leek de enige uitweg. Minstens f 25.000 zou bet brieksgebouw en de inventaris moeten opbrengen, zo werd er besloten, ue koper waarmee onderhandeld wera wilde echter niet meer dan f24.uui betalen. Liever nog meer verliezen dan een onredelijk voorstel aan nemen, besloot de ingenieur koppig- Met nieuwe moed werd het bedrijf voortgezet. De onderneming werd geheel gereor ganiseerd. Bovendien werd de 21-jarige broer Anton naar Eindhoven .geroepen om de commerciële belangen van de fabriek te behartigen. Deze wist weldra de verkoop in het buitenland sterk te stimuleren door persoonlijk contact met de afnemers. De kansen keerden. Reeds datzelfde jaar werd er geen verlies meer geleden. Het technisch inzicht van Gerard Philips en het commerciële talent van zijn broer bezorgden het be drijf een gestadige groei. Telde de fa briek in 1894 nog 42 arbeiders, in 1898 was dit aantal aangegroeid tot 250. In 1917 werd de stichter van het con cern ere-doctor in de Technische We tenschappen van de Technische Hoée School te Delft, waarin de grote erken telijkheid en waardering werd uitge drukt voor de oprichter van de Philips Gloeilampenfabriek, een bedrijf dat ge groeid is tot een wereldconcern. Op 1 april 1922 trad hij af als directeur. Zijn broer dr. Anton Philips, die hem 37 jaren terzijde stond, nam de leiding over. In het midden van de sombere oorlogsperiode, op 26 januari 1942, stierf dr. ir. Gerard L. F. Philips, vier dagen na de dood van zijn vrouw. Thans herdenkt het Philipsbedrijf. dat nu 67 jaar na de oprichting 1.66.000 werknemers telt, het feit dat zijn op- richter 100 jaar geleden (op 9 oktober 1858) te Zaltbommel geboren werd. Dr. ir. G. Philips Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting te 's Gravenhage heeft de plechtige bijeenkomst ter gelegenheid van de prijsuitreiking der in het jaar 1958 verleende prijzen der stichting be paald op donderdag 6 november te 20.15 uur in het koninklijk conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage. Zoals reeds eerder bericht, zal prof. Hendrik Andriessen de Johan-Wage- naarprijs 1958 ontvangen. Het 2e strijk kwartet van mr. Guillaume Landre werd bekroond met de Willem-Pijper- prijs 1958, en aan dr. Anthon van der Horst werd voor zijn koorwerk „La Nuit" de Sem-Dresdenprijs 1958 toege kend. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten zal de prijzen aan de prijswinnaars overhan digen. Het ligt in het voornemen, de Toccata van Hendrik Andriessen, het met de Willem-Pijperprijs bekroonde kwartet van Guillaume Landré, en een tweetal pianowerken uit de in opdracht der stichting gecomponeerde bundel „Pianoboek 1955" bij die gelegenheid ten gehore te doen brengen. Hiertoe zal medewerking worden verleend door A- driaan Engels, orgel, Simon Admiraal, piano en het Röntgen-kwartet. Het bekende grottenaquarium „Aqua Fauna" te Geulhem (gemeente Berg en Terblijt) bestaat niet meer. De op richter ervan de heer P. Marquet uit Maastricht heeft dinsdag de 72 aqua riums, die h\j vier jaar geleden in de mergelgrotten van Geulhem deed aan leggen, ontruimd. Vele vissen (meer dan 1500) zijn overgenomen door Artis te Amsterdam; andere zijn aan parti culiere aquariumbezitters geschonken of °P de Geul uitgezet. Nadat de „verhui zing" van de vissen had plaatsgevon den, zijn de aquariumwanden doorgesto ken. Het water (meer dan 200.000 liter) is in de bodem van de mergelgrot weg gezonken. Het reeds geruime tijd dreigende einde van „Aqua Fauna" was een feit geworden. De oorzaak van dit einde ligt in het nnanciële vlak. „Aqua Fauna" was on mogelijk te financieren uit de entree gelden van de bezoekers. Afgelopen zomerseizoen brachten 30.000 toeristen ®en bezoek aan het grottenaquarium. j-ht aantal mag vrij hoog lijken, het was ~P geen stukken na voldoende om de exploitatielasten te dekken. De -collectie vissen, welke de heer Marquet exposeerde, was uniek voor Europa. Een op 8 november 1957 in het leven geroepen stichting heeft nog ge probeerd „Aqua Fauna" te doen voort bestaan, doch ook deze stichting ont brak het aan de benodigde gelden. Of de thans ontruimde grotten, die eigendom van de gemeente Berg en Terblijt zijn, nog een nieuwe bestem ming zullen krijgen, is nog niet bekend. Een echtpaar uit Schiedam is gister avond op de Britse Lei in Antwerpen met de scooter geslipt. De 45-jarige Eve- rard Koning en de 39-jarige Antonia Ko ning-van Boekhorst werden naar het St. -Elizabeth-ziekenhuis overgebracht, waar werd vastgesteld dat de heer Ko ning een dubbele schedelbreuk heeft. Zijn toestand baart zorgen. Mevrouw Koning heeft verscheidene kwetsuren en een shock opgelopen, doch haar toe stand wordt niet als zorgwekkend be schouwd. De jonge ingenieur Philips aan het werk in zijn laboratorium. Bij een aantal leden van de Tweede Kamer is twijfel gerezen over de wen selijkheid om thans 30 miljoen gulden ter beschikking te stellen als kapitaal voor de op te richten „Stichting Indus trieel Garantiefonds". Oorspronkelijk was het de bedoeling van de regering geweest de daarvoor benodigde mid delen te verkrijgen uit gereserveerde gelden van de tegenwaarderekening. Minister Zijlstra heeft destijds bij de Het hoofdbestuur van de r.-k. Artsen vereniging heeft in een officiële verkla ring, gepubliceerd in het r.-k. Artsen blad (september 1958) de voorgestelde wettelijke regeling van de bedrijfsge neeskundige diensten afgewezen. Ver wacht wordt, dat het wetsontwerp be treffende de aanvulling van de Veilig heidswet en de Stuwadoorswet met be palingen omtrent preventieve gezond heidszorg in de bedrijven spoedig in de Tweede Kamer behandeld zal worden. Het hoofdbestuur van de r.-k. Artsen vereniging heeft zijn standpunt inzake de bedrijfsgeneeskundige diensten be paald nadat een hiertoe ingestelde ad viescommissie, in samenwerking met enige leden-bedrijfsartsen, over deze kwestie een rapport had uitgebracht. In de verklaring wordt o.m. gesteld, dat het hoofdbestuur grote waarde hecht aan een verantwoorde ontwikkeling van de bedrijfsgezondheidszorg. Gezien ech ter de groei hiervan, gezien ook de de licate vraagstukken, die bij de uitbouw rijzen, en de mogelijkheden van de maatschappelijke organisaties en de overheid om deze tak van gezondheids zorg te stimuleren zonder wettelijke verplichtstelling, met de hieraan verbon den overheidsbemoeiing, komt het hoofd bestuur tot een afwijzing van het nieu we wetsontwerp, waarin ten aanzien van een ouder ontwerp (1955) enige wijzi gingen zijn aangebracht. In het vorige ontwerp werd in de taakomschrijving voor de bedrijfsge neeskundige dienst voor een groot deel i voorzien bij algemene maatregel van bestuur. In het nieuwe ontwerp wordt althans een poging gedaan om de wet gever zelf te laten bepalen wat de in houd van de verplicht te stellen dien sten zal zijn. Tegen de manier waarop dit gedaan wordt, heeft het hoofdbe stuur ernstige bedenkingen. De alge mene taakomschrijving in het wetsont werp vertoont enerzijds een moeilijk te ontkennen vaagheid en perkt an derzijds de mogelijkheden te veel in. „Vele leden" van de Tweede Kamer i hebben blijkens het voorlopig verslag hetzelfde bezwaar, waar zij opmerken, dat de wetgever, indien de bedrijfsge neeskundige diensten verplicht gesteld worden, moet aangeven wat de dien sten zullen inhouden, doch daarbij op de moeilijkheid stuit van tot in fi nesses een zaak te moeten regelen, die nog volop in ontwikkeling is. Het maatschappelijk leven weet in het groeiproces oplossingen te vinden, die zich niet lenen voor vastlegging in wetsregels. In het nieuwe wetsontwerp is behou den de wettelijke verplichtstelling van bedrijfsgeneeskundige diensten voor fa brieken en werkplaatsen met een be paald aantal arbeiders of waarin zich bijzondere gevaren voordoen, een en an- j der vast te stellen bij algemene maat- i regel van bestuur. Als voornaamste bezwaar noemt het hoofdbestuur de onvermijdelijke vér gaande overheidsbemoeiing. De ver antwoordelijkheid, die de overheid hiermede op haar schouders zou ne men wordt niet in overeenstemming geacht met een juiste verhouding tus sen overheid en maatschappelijke krachten. Een dienst, die voortkomt uit eigen overtuiging en eigen initia tief van werkgevers en werknemers zal juist op dit gebied veel sterker staan dan een, die wordt opgelegd. De positie van de bedrijfsarts ten opzichte van de bedrijfsleiding ligt in de sfeer van vrijwilligheid veel gunstiger dan bij een wettelijke regeling. Het hoofd bestuur wijst er voorts op, dat de be drijfsgeneeskunde in ons land ook zon der wettelijke dwang reeds een grote ontplooiing heeft weten te bereiken. Onaanvaardbaar wordt ook geacht, dat krachtens de wettelijke regeling speciale bevoegdheidseisen voor be drijfsartsen vastgesteld zullen worden, zodat b.v. het te benoemen college van bijstand en advies mogelijk de goed keuring aan de aanstelling tot bedrijfs arts kan onthouden van een arts van niet onbesproken levensgedrag; een publiek college zou dan verantwoor delijkheid gaan dragen voor de be oordeling van het persoonlijk leven van artsen, welke het, volgens het hoofdbestuur, niet kan dragen, terwijl deze bevoegdheid tevens zou afwijken van de in ons land bestaande praktijk, dat de eisen voor medische specialis men worden vastgesteld door de art senorganisatie. Het hoofdbestuur acht de oprichting van levensbeschouwelijke bedrijfsgenees kundige diensten aangewezen noch uit voerbaar. Maar wel dient met de levens beschouwelijke aspecten rekening ge houden te worden, b.v. op het terrein van de psychische hygiëne. In een vrije ontwikkeling mag verwacht worden, dat in het samenspel tussen werkgevers- en werknemersorganisaties oplossingen zul len worden gevonden om deze belan gen veilig te stellen. Wanneer echter de overheid grote bevoegdheden gaat aan trekken via een college, waarvan de sa menstelling en opvattingen moeten wor den afgewacht, rijst de vraag, aldus het hoofdbestuur van de r.-k. Artsenvereni ging, of niet bepaalde garanties in dit opzicht nodig zijn. behandeling van het wetsontwerp In dustrieel Garantiefonds in de Eerste Kamer opgemerkt, dat deze plannen voor hem juist zo aantrekkelijk waren omdat gebruik kon worden gemaakt van tegenwaardegelden. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp, dat de kapitaalverstrekking regelt, g- gen sommige leden dat de tegenwaar degelden, die voor het fonds waren ge reserveerd, voor een andere bestem ming zijn gebruikt. Doordat de vervan gende posten reeds in de begroting wa ren opgenomen, is mede hierdoor be reikt, dat de dienst 1957 gunstig zal worden afgesloten. De oorspronkelijke opzet, die gericht was op een beperking van het inflatoir effect van de besteding der tegenwaar degelden do^r bestemming voor een garantiefonds, is hiermee ter zijde ge schoven. Men kon niet inzien, dat het finan cieel geen verschil maakt, wanneer een verhoging van f30.000.000 op de buitengewone dienst van hoofdstuk X voor het jaar 1958 zou worden toege staan. Wel maakt het weinig uit voor de staatsfinanciën uit kasoogpunt, omdat de gelden, welke het garantie fonds opneemt, grotendeels waar schijnlijk weer in schatkistpapier zul len worden belegd. Niettemin stijgt het begrotingstekort en daarmee de staatsschuld. Deze leden vroegen zich af, of de op richting van het garantiefonds onder omstandigheden, die sterk afwijken van die, waaronder de plannen daartoe werden beraamd, nog wel zo urgent kan worden geacht, dat de begroting voor 1958 met f 30.000.000 moet worden belast. De 44-jarige aanbouwer-ijzerwerker J. M. Kolijn uit Rotterdam, werkzaam bij de n.v. scheepsbouwwerf gebroeders Pot te Bolnes (gemeente Ridderkerk), heeft gistermorgen in de scheepsbouwloods van de werf een zware ijzeren deur op het hoofd gekregen. Hij werd opgeno men in het Westerziekenhuis te Rotter dam, waar hij in de loop van de middag is overleden. De heer Kolijn was gehuwd en vader van vier kinderen. De politie van Rid derkerk stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. iLiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii i (Door dr. I. M. Levitt, direc teur van het Planetarium van het Franklin Instituut te Phi ladelphia). Naar mijn mening zal het nog veertig tot vijftig jaar duren voor de mens kan beginnen met de kolonisatie van de maan. Een van de eerste werkzaamheden zal dan zijn het opsporen van een „tijds beeld-capsule", die we nu reeds van de aarde kunnen lanceren. De inhoud van de capsule zou kunnen bestaan uit groeten van alle staatshoofden van dit ogenblik, exemplaren van he dendaagse dagbladen en tijdschriften en artikelen, waaruit onze kennis blijkt omtrent de maan en de ruimte vaart op het tijdstip van lancering. Deze voorloper van postverkeer met de maan zou nu reeds verzon den kunnen worden tegen een prijs, die beslist geen bezwaar zou vormen veel minder dan de kosten van een gevechtsvliegtuig. In een recent nummer van het blad „Space Journal" schrijft dr. H. W. Ritchey, technische leider van de research afdeling van Thiokol, dat men voor ongeveer 25 dollar een brief naar de maan kan sturen niet in het jaar 2000. maar nu op dit ogenblik! Hij wijst er op, dat de techniek gevorderd is tot het punt waarop, in het geval van een raket met vaste brandstof, 86 pet van het bruto-gewicht van de raket uit brandstof bestaat. De lading zou aan gebracht kunnen worden tegen de wanden van het drukvat en men zou een zodanige brandstof moeten toe passen, dat het gevaar van door branden der wanden uitgesloten is. Dr. Ritchey gaat er voorts van uit, dat de ladingverhouding per trap vier op één bedraagt dat wil zeggen: elke trap weegt viermaal zo zwaar als de nuttige lading, die zij meevoert. Maar hoe kan men een postraket onbeschadigd op de maan doen lan den? Zonder afremming bedraagt de snelheid, waarmee de raket het maanoppervlak treft, ruim 2.5 km per seconde. Zouden retro-raketten waarvan het effect dus tegenge steld is aan de bewegin; van de eigenlijke postraket de capsule voorzichtig op de maan kunnen doen belanden? Ook dit probleem is opge lost. Als we aannemen, dat we een nut tige lading van één pond op de maan willen brengen die daar met de hierboven genoemde hoge snelheid instaat welk systeem moeten we dan toepassen? Dr. Ritchey's raket kan een snel heid van 2,5 km per seconde berei ken. De lancering van een raket naar de maan vereist een snelheid van ongeveer 11,2 km per seconde. Daar bij moet nog gevoegd worden een handicap van ongeveer 0,6 km per seconde als gevolg van de wrijving in de atmosfeer. De totale snelheid zou dus moeten liggen in de orde van grootte van 12 km per seconde. Dat betekent, dat er vijf raketten nodig zijn om een nuttige lading naar de maan te vervoeren. Indien men die lading onbeschadigd wil laten neer- Wanneer de mens eens de maan betreedt, zal hij tenminste van één ding verzekerd zijn: een postver binding. Op bovenstaande teke ning ziet men in beeld gebracht hoe een post-capsule landt op de maan. De werking van de retro- raket zorgt voor een rustig neerkomen. komen, zal daar nog een zesde raket i aan toegevoegd moeten worden. Als de nuttige lading één pond be- draagt, moet de raket die deze la- 5 ding op het maanoppervlak brengt i de vijfde trap vijf pond wegen. De vierde trap moet vijf maal zo zwaar wegen: 25 pond. De derde trap weegt weer vijfmaal zo zwaar i als de vierde, dus 125 pond. De tweede trap weegt 625 pond en de eerste trap de totale raket dus weegt 3.125 pond. Dit gewicht valt in het niet verge- leken bij de reuzen onder de heden- daagse raketten. Het is maar weinig meer dan de nuttige lading, die de Russen bij het lanceren van de derde Spoetnik in een baan om de aarde brachten. Om een pond onbeschadigd op de maan te doen landen is natuurlijk ook nog een vier pond zware retro- raket nodig de zesde trap. De totale nuttige lading zou, de retro- raket inbegrepen, dan vijf pond in plaats van één pond bedragen. Ver- menigvuldig 3.125 met 5 en de com- plete raket zal ongeveer 15.625 pond wegen, dat is ongeveer het brand- stofgewicht van de Vanguard-raket. Dr. Ritchey stelt, dat bij de re- I search en ontwikkeling van 20 sys- temen de kosten ongeveer 10 dollar per pond zouden bedragep. De vijf- traps-raket zou dan ongeveer 32.000 dollar kosten en de zestraps-raket 160.000 dollar. Hoe zou de post-capsule samenge steld zijn? 5 Voor het omhulsel zou ongeveer 75 gram staal nodig zijn. Voor een klei- ne explosieve lading en een merk- teken om t.z.t. de opsporing te vergemakkelijken ongeveer 125 gram. De overblijvende 300 gram zou bestaan uit brieven. Op 300 gram microfilm kunnen 6400 brieven van twee pagina's elk vastgelegd worden. Bp een investering van ongeveer 5 160.000 dollar zou men dus 6400 brie- ven naar de maan kunnen zenden, wat neerkomt op ongeveer 25 dollar per brief. Voor hen, die vrezen dat de tref- zekerheid van de raket niet groot ge- noeg is om de maan te raken, zij het voldoende erop te wijzen, dat een 5 veel grotere mate van nauwkeurig- held vereist is om een intercontinen- taal ballistisch raket naar zijn doeJ te brengen. Nog dit jaar hoopt Amerika een satelliet om de maan te doen cirke- len. Om de aarde te verlaten, rond- om de maan te cirkelen en dan weer naar de aarde terug te keren zijn veel nauwkeuriger berekeningen no- dig dan voor de landing zonder meer van een postcapsule op het maan- oppervlak. Als onderdeel van een landelijke oefening in Zweden, is de bevolking van het plaatsje Trollhattan in haar geheel geëvacueerd. Op deze dag werd tevens de grootste lunch geserveerd, die ooit in Zweden is gezien. 3500 liter wittebonensoep met varkensvlees, 3000 liter melk, 15000 porties roomijs, 15000 Deense pastijtjes en 80 kilo koffie werden uitgedeeld aan de 10000 inwoners van het plaatsje, die aan deze oefening deelnamen. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, Mr. J. van Ysendoorn, heeft gisteren tegen een 40-jarige gros sier uit Wageningen een gevangenis straf geëist van negen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. De grossier was ten laste gelegd het plegen van valsheid in geschrifte door aan de mess van het schietkamp Hars kamp goederen in rekening te brengen die nimmer waren geleverd. Het ging om een bedrag van rond ƒ1600.doch er waren meer soortge lijke vervalsingen gepleegd. Verdachte gaf toe dat op deze wijze ongeveer ƒ7000,— ten onrechte in rekening was gebracht. Hier tegenover staat een be drag van ƒ6800,— dat hij nog van mi litairen zou hebben te vorderen. De bij deze affaire betrokken sergeants van de mess te Harskamp moeten zich eer daags voor de krijgsraad te Arnhem verantwoorden. Verdachte gaf een uiteenzetting van een geval waarbij hij 414,- aan St Nicolaaspakketten wel had berekend, doch niet had geleverd. Toen hij wilde afleveren zeiden de desbetreffende ser geants, dat de kas van de kantine 'n te kort aanwees omdat een feestje meer geld had gekost dan volgens de begro ting geoorloofd was. Een sergeant vroeg de medewerking van de grossier om het tekort weg te werken door eenvoudig een factuur te schrijven en de pakketten niet te leveren. De gros sier heeft deze medewerking zoals ook in andere overeenkomstige gevallen niet geweigerd. Verdachte is er volgens een accoun tantsrapport financieel niet veel beter van geworden en intussen is hij ook zijn klandizie kwijt. De officier wilde met deze omstandigheid rekening hou den. De raadsman memoreerde, dat zijn cliënt in de oorlog gemakkelijk geld heeft verdiend en daarna weer gemak kelijk heeft verloren. Later heeft deze hardwerkende serviele man, die geen neen kon zeggen, weer een flinke zaak opgebouwd. Toen hij eenmaal de leveranties had vroegen verschillende onderofficieren hem geld en hij ging dadelijk door de knieën. Het waren niet zulke brave jongens, deze onderofficieren. Van hen is het schrijven van valse facturen uitge gaan. aldus pleiter. Verdachte is nu geruïneerd. De verdediger vroeg een ge heel voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van de vereniging Rembrandt zullen verscheidene musea gedurende een aantal dagen gratis o- pengesteld worden, opdat nog eens ex tra de aandacht van het publiek geves tigd zal worden op het werk van deze vereniging. Het rijksmuseum Kröller-Müller te Otterloo zal gratis toegankelijk zjjn van 11 tot 18 oktober. Het rijksmuseum te Amsterdam en het „Mauritshuis" te 's-Gravenhage zullen van 12 tot 20 ok tober gratis opgesteld zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7