Verkenning van de Euromarkt I Nederland zal alle zeilen bij moeten zetten om exportkansen te benutten Nederlands produkt ligt over het algemeen goed in de markt Chefariiie 4 E Rusland neemt evenveel kernproeven als de V.S. en Engeland samen Sovjet-Unie moet met eigen veiligheid rekening houden Westduitse jongelui bekennen twee moorden, die zij echter niet hebben gepleegd Het spookpaard Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Installatie door T. J. Twijnstra Duitse markt biedt nog vele mogelijkheden Kerk voor de RAF. Voorwaardelijke straf voor Pools priester Menon: Nieuw- Guinea is geen conflict waard Werkelijke daders thans ook achter slot en grendel Successen voor de opstandelingen op Sumatra? Nieuive voorzitter S.E.R. Si garettenindustrie protesteert tegen verlenging hogere O.B. Nieuwe ontdekkingen in de geneeskunde GROMYKO OP PERSCONFERENTIE De portefeuilles zijn verdeeld OM INTERESSANT TE DOEN WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 9 Euromarktpartners zitten met stil. Van deskundige Examens Evenrediger spreiding in elk geval nodig Antilliaans kabinet Commissie bestudeert statuut en wetten Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS En met starre ogen blijft se toekijken hoe het (Van onze redacteur) De Euromarkt is in wording. Dat wil in de praktijk onder meer zeggen dat door de geleidelijke ophef fing van de handelsbelemmeringen, zoals die voorzien is in het E.E.G.-verdrag, voor het Nederlandse bedrijfs leven, dat zich toelegt op de voor onze economie zo hard nodige export, nieuwe exportmogelijkheden kunnen ont staan. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat de voor delen die de Euromarkt kan bieden het bedrijfsleven min of meer automatisch ten deel zullen vallen. Inte gendeel een grote krachtsinspanning van alle betrokke nen zal nodig zijn om de kansen, die er liggen ook daad werkelijk te kunnen grijpen. Met andere woorden de Nederlandse exporteur zal het zich in de Euromarkt, die straks met de eerste verlaging der douanetarie ven op 1 januari aanstaande geleidelijk werkelijk heid gaat worden, niet kunnen veroorloven passief te den door Nederlandse aannemers en ar beiders en met Nederlandse materia len en zal zodoende een monstercollec- tie vormen van wat Nederland op ge land verdrongen kunnen worden. Immers de vnf overige ,.0 bied van woningbouw en bouwmateria- v _T j ..r len heeft aan te bieden. Naar men aan- zijde is men van oordeel dat het Nederlands bedrijfs- blijven. Zodoende zou hij niet alleen exportkansen aan zijn neus voorbij zien gaan, maar wellicht ook nog van de al verworven afzetgebieden in binnen- en buiten leven, de gunstige uitzonderingen niet te na gesproken, nog veel te weinig beseft, dat er door het ontstaan van de Euromarkt een geheel nieuwe situr tie voor haar afzet wordt geschapen. Het is van groot belang, ook al zal de Gemeenschappelijke markt eerst over enige jaren zichtbare voordelen kunnen opleveren, dat men zich nu reeds een beeld tracht te vormen van de mogelijkheden en moeilijkheden op de Euromarkt om op grond daar van een gedragslijn te bepalen. Dit klemt te meer omdat het bedrijfsleven in de partnerlanden en met name in Duitsland zich grondig voorbereidt op de komende Euromarkt, Op uitnodiging van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat, die haar activiteit ook naar de vijf andere Euromarktlan- den wil uitbreiden, en vliegend met een van die fraaie voorbeelden van Neder lands fabrikaat de F 27 Friendship, door Fokker welwillend ter beschikking ge steld, z(jn wij in de gelegenheid geweest een „vluchtige verkenning" van de Euromarkt te maken. In Frankfort aan de Main, in Milaan en Parijs, drie ste den, waar de polsslag van het econo misch leven duidelijk waarneembaar is, hebben we kunnen praten met bestuur ders van Kamers van Koophandel al daar, met consuls-generaal en met im porteurs en andere zakenmensen. In het algemeen gesproken is ons ge bleken, dat het Nederlandse produkt en door zijn kwaliteit en door zijn prijs gunstig in de markt ligt en dat de Ne derlandse zakenman een goede naam heeft, een „königlicher Kaufmann" zo als men in Frankfort zei. Maar on danks deze winstpunten zal de Neder landse exporteur, wil hij de mogelijk heden benutten, die er voor zijn produk- ten zeker nog zijn op de buitenlandse markt, alle zeilen bij moeten zetten. Een actieve verkooppolitiek, markton derzoek, goede reclame, verlenen van service, aanpassing aan de landelijke smaak etc. en indien nodig hierbij nauw samenwerkend, dat is het arsenaal waar uit hij zal moeten putten. Men mag zich daarbij gelukkig prij- *en, dat in het buitenland de steun aan wezig is van actieve en ter zake kun dige consuls en bestuurders van Ka mers van Koophandel, die niet alleen beschikken over vele nuttige inlichtin gen en gegevens over de markt in hun gebied, maar die ook steeds zelf actief plannen ontwikkelen om de afzet van het Nederlandse produkt te bevorderen. Hun werk verdient aller steun. Romantisch Duitsland De „Friendship" streek op onze reis bet eerst neer op het vliegveld bij de stad Frankfort aan de Main. De consul-generaal de heer H. Men- De installatie a.s. vrijdag van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart als voorzitter van de S.E.R. zal geschieden door de heer T. J. Twijnstra, die als waarne mend voorzitter is opgetreden. De in stallatie zal plaats hebben in de ge wone openbare vergadering van de raad en een eenvoudig karakter dragen. Bij gelegenheid van de gebruikelijke receptie voor het bedrijfsleven in de eerste week van januari zal prof. Ver rijn Stuart zijn eerste nieuwjaarsrede uitspreken en er is dan gelegenheid in brede kring met de nieuwe voorzitter kennis te maken. Aan de raad wordt voorgesteld prof. Verrijn Stuart te benoemen tot voor zitter van de organisatie-commissie, de commissie financiën bedrijfslichamen, de commissie uitvoering vestigingswet en de commissie uitvoering wet assuran tiebemiddeling. AMSTERDAM, 7 okt. Kand. rech ten: mej. T. A. Beens, Wierden; mej. E. J. Bulder, Bussum; N. Keyzer, Amster dam; A. J. Pronk, Bloemendaal. Doet. rechten: L. H. B. Lieve, Amsterdam; R. E. W. Bundas, Paramaribo; G. H. Zweers, Den Haag. AMSTERDAM, 7 okt. (G.U.) Kand. geneeskunde 2e gedeelte: J. F. v. Luin, Heemstede, F. J. M. v. d. Berg, Makas sar, G. M. de Boer, Amsterdam, F. J. Foppen, Amsterdam, J. Kamp, Rijsber- gen, F. de Leeuw, Amsterdam, J. A. Roose, Groningen, mej. Th. M. M. A. R. Wilking, Hulst. Na verlengd examen: F. Bootsman, Den Haag, mej. M. M. Scheers, Nijeveen, mej. E. J. M. Schol ten, Amsterdam. AMSTERDAM, 7 okt. (V.U.) KmkL geneeskunde eerste gedeelte: mej. C. L. de Bruyn, Rotterdam, A. van Enk, Zuid laren, mej. C. B. van Eijsden, Halfweg, J. H. W. Keur, Hillegom, J. H. F. Koet sier, Delft, H. van Rijn, Amsterdam, mej. M. S. Speelman, Zuidlaren, D. J. Taze- laar, Kats (Zld), E. R. te Velde, Apel doorn, A. Vos, Rotterdam. Kand. psycho logie: mej. L. v. d. Wey, Goes. AMSTERDAM, 8 okt. (G.U.) Kand. Pol- en soc. wetenschappen mej. G. B. Tjan (Amsterdam) en met lof voor het hand. soc. aardrijkskunde C. Brinkman (Den Haag). GRONINGEN, 7 okt. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer J. Nieuwenhuis, geboren :e, Staphorst, op een proefschrift, ge- JWeld: „Reacties van acetyleenaethers ketenen en isocyanaten". GRONINGEN, 8 okt. Kand. genees kunde 2a dames B. H. Arstad, Oslö; A. Stienstra, Leeuwarden; D. M. Smith, T e?ir^am' heren A. de Boer, Marum; W. Beekhuis, Zaandam; K. de Vries, -°uw; Th. J. Jaarsma, Rijsoord; doe lt j ,economische wetenschappen: M. de Jong, Nieuwe Schans. ke gaf in een korte inleiding al onmid dellijk een paar behartenswaardige tips voor de Nederlandse exporteur naar Duitsland. Om te beginnen moet men komen met duidelijke overzichtelijke prijscouranten, zodat de klant eenvou dig en gemakkelijk zijn bestelling kan samenstellen. De prijzen moeten op C.I.F.-basis worden opgegeven, het „C.I.F.-Geschaft" is een sterk levend begrip voor de Duitse zakenman. De Duitser wil, hóe kan het anders, een de gelijk produkt. De Nederlander, die naar W.-Duitsland wil exporteren moet door een marktonderzoek op kwaliteit, illiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliillililillliilillilltlllllliiiiliiliiilli iiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiii smaak en prijs er zich van vergewissen of verkoop van zijn produkt zoals het is, mogelijk is en in hoeverre daaraan iets dient te worden gewijzigd. Ook de ver pakking van het artikel is van belang. Indien het verpakkingsmateriaal een goedkoop cadeautje kan zijn (leuk doos je bijv.) zal dit trekken. Aan de andere kant moet de verpakking weer niet te duur aandoen, men moet tenslotte niet de verpakking, maar het artikel kopen. Een belangrijk punt is ook de recla me, hierbij dient rekening te worden ge houden met de mentaliteit van de Duitse koper. De reclametekst moet ingesteld zijn op de hier aanwezige hang naar het romantische en moet appelleren aan de actieve, positieve instelling van onze oosterburen, die o.a. met zich brengt een waardering voor duidelijke contras. ten. Inschakeling van deskundigen op dit gebied is dan ook gewenst. Hoe be langrijk men in Duitsland de psycholo gie van de verkoop wel vindt mag wel blijken uit het feit, dat in Frankfort aan de „Akademie für Welthandel" als vak wordt onderwezen „Auslandpsycho- logie", dus: hoe verkoop ik het best aan Engelsen, aan Fransen, aan Ame rikanen etc. Als op de verpakte artikelen een tekst staat, dan moet deze tekst ook goed zijn; niet vertaald (en soms nog slecht vertaald) Nederlands, maar echt Duits. Deugdelijke argumenten kunnen hun waarde geheel verliezen door een in stuntelige taal gesteld betoog. Voorts werd het van groot belang geacht, dat de Nederlandse firma's, die eenmaal een afzetgebied in Duitsland hebben ver worven, aldaar de beschikking hebben over een magazijn, zodat nabestel lingen snel uit een in Duitsland aanwe zig pakhuis kunnen worden gel eve rth Marktonderzoek, was de heer Menke van oordeel, kan gedaan worden en is ook wel gedaan door een combinatie van firma's met gelijksoortige produkten. Maar combinatie schijnt een moeilijk woordt te zijn voor Nederlanders; toen zal men van de beproefde gedachte moeten uitgaan „samen zijn we sterk De Duitsers aarzelen ook niet, indien nodig te combineren en samen te wer ken. Economische Voorlichtingsbeurs, con sulaten en de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel werken nauw sa men bij hun poging de handel over en weer te bevorderen. Laat men niet schromen van hun diensten gebruik te maken. De Westduitse markt biedt Nederland ongetwijfeld nog grote ongebruikte ex portmogelijkheden, was de mening van de voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel de heer M. J. E. Fincken, maar men heeft te ma ken met een veeleisende markt (zowel wat betreft kwaliteit als prijs). Willen we onze plaats op de -Duitse markt be houden en nog vergroten dan zullen we onze uiterste best moeten doen. Lan den als Engeland en Denemarken bijv. zijn zeer attent op de Duitse markt, het eerste land benoemde onlangs vijf handelscommissai'ssen in Duitsland. Voor verschillende produkten werden nog goede mogelijkheden aanwezig ge acht bijv. voor: bouwmaterialen en voor de bouwnijverheid zelf, machines en ap paraten, produkten van de elektroni sche industrie, matrassen, postpapier, schoenen, lakken en verven en voorts voor vele produkten uit de le vens- en genotmiddelenbranche. De ve le Duitsers, die ons land bezoeken en ons 's avonds hebben zien zitten sche meren, blijken bijv. plotseling zo ver liefd te zijn geworden op die „schone Lampchen", dat er thans een goede markt in Duitsland is voor schemer lampjes. Als men de Duitse markt wil bewer ken, dan moet men niet in 't wilde weg gaan werken en „eventjes" de markt gaan doen. Men moet zich eerst vol doende op de hoogte stellen van de mogelijkheden voor een bepaald pro dukt. Nederlandse wijk in Duitse stad Bij de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel bestaan nog verschillende plannen, die het hunne moeten bijdra gen tot de exportbevordering. In de eerste plaats moet dan wel de aan dacht gevestigd worden op het specta culaire plan van de actieve heer Fin cken, die in een grote Duitse stad (Frankfort zal hiervoor ongetwijfeld een goede kans maken) een Nederland se wijk wil opbouwen. De gedachten gaan uit naar een pleintje of parkje, waar omheen zo'n 70 a 80 kleine een gezinswoningen door Duitsers bewoond, met een kerkje en een school, gegroe peerd zijn. Het geheel zal gebouwd wor- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Geleerden hebben onidekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chef arine „4 - elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nig beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen IIIIUUVIV- BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dit wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. neemt bestaat daarvoor in Duitsland grote belangstelling. Het plan zal waarschijnlijk in het be gin van 1959 in het stadium komen, dat de onderhandelingen met de Neder landse ondernemers, die er hun mede werking aan zullen willen verlenen, kun nen beginnen. In Duitsland hoopt men dan inmiddels het plan rond te hebben, er zal daar dus een stad gevonden moe ten worden, die bereid is voor dit doel een bouwrijp stuk grond af te staan. Daarnaast heeft de Kamer nog an dere plannen. Men wil meer Neder landse koopweken gaan organiseren (in 1959 bijv. is München aan de beurt). Dan wil men de contacten met de gro te warenhuizen verder uitbreiden, om te komen tot meer propaganda voor de Nederlandse waren. Verspreiding op ruime schaal van propagandamateriaal, waar de Nederlander nog al eens wat te zuinig mee is, en het houden van filmvoorstellingen staan voorts nog op het programma. Als verlengde van het Nederlands be drijfsleven gaat de gedachte verder nog uit naar een nieuwe organisatie, een soort trustee, die voor kleinere bedrij ven bijv. voor 5 jaar vertegenwoordi gingen zou arrangeren centralen, en ook controle op de voorraden zou uit oefenen. De Stichting Sigarettenindustrie heeft in een adres aan de Tweede Kamer ge protesteerd tegen het voornemen de tijdelijke verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten, welke zou geiden tot 1 augustus 1959, te verlengen tot I januari 1961. De industrie is hierdoor bepaald ontgoocheld, aldus het schrij ven, omdat bij het nemen van haar be sluit, de helft van de uit de verhoogde omzetbelasting voortvloeiende verlaging van handelsmarge met 12cent voor haar rekening te nemen, de tijdelijke duur van de verhoging tot augustus 1959 de doorslag heetf gegeven. De stichting acht voorts handhaving van de verscherpte discriminatie in fis caal opzicht ten ongunste van sigaret ten niet gerechtvaardigd. De totale ver bruiksbelasting op sigareten is geste gen van 67 procent tot 69 procent, waar van 7 procent o.b., terwijl de totale verbruiksbelasting op shag, sigaren en senoritas gelijk is gebleven, respectie velijk 45 procent (waarvan 5 procent 0.b.), 14 procent eri 20 procent. Het adres komt tot de conclusie, dat indien budgetaire bezwaren het doen aflopen van de tijdelijke omzetbelas tingverhoging verhinderen, in elk geval de fiscale lasten op meer evenredige wijze over de tabaksprodukten kunnen worden gespreid. De volgende maat regelen worden in overweging gegeven: 1. de omzetbelasting-verhoging op siga retten terug te brengen tot 1 procent, zodat de omzetbelasting van 7 op 6 pro cent komt: 2. de o.b. op kerftabak (75 procent hiervan is shag) van 5 procent te brengen op 6 procent en 3. de o.b. op sigaren en senoritas weer in te voeren tot 6 procent. Als resultaat hiervan wordt, mede tengevolge van een verschuiving in het gebruik, een hogere belastingopbrengst verwacht van f 21 miljoen. De sigarettenindustrie meent dat met het nemen van deze maatregelen tot herverdeling niet moet worden gewacht tot 1 augustus 1959, maar dat ze op kor te termijn tot stand moeten worden gebracht. Het Prismaboekje: „Nieuwe ontdek kingen in de geneeskunde" van Frie- drich Deich, vertaling van C. Meurs, be vat een bonte verzameling opstellen van verschillende kwaliteit over talrijke medische onderwerpen. Enkele beschreven ontdekkingen zijn reeds weer achterhaald door nieuwere en bij sommige stellingen dienen wel vraagtekens geplaatst te worden. Aan het slot worden enkele hoofd stukken gewijd aan behandelingsmetho den die vooralsnog meer tot de kwak zalverij gerekend dienen te worden en derhalve niet beantwoorden aan de titel van de bundel. Het geheel zal wel enig begrip wek ken en niet te veel aanleiding geven tot meedokteren, een omstandigheid die in het voordeel van het boekje spreekt. T. S. Een tijdens de oorlog zwaar beschadigde kerk te Londen, die inmiddels is gerestaureerd, zal dezer dagen door Koningin Elizabeth in gebruik worden gesteld als officiële kerk van de R.A.F. en als een permanente herdenkingsplaats voor de gevallen leden van de R.A.F. uit de twee wereldoorlogen. De Noorse en de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht hebben een belangrijke gift aan de „vlie- gerskerk" gedaan: De Noorse luchtmacht schonk de fraaie doopvont op de voor grond; de Nederlandse luchtmacht schonk het altaar. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft giste ren op een persconferentie in New York verklaard, dat de Sovjet-Unie er „alle redenen" voor heeft om de proeven met kernwapens voort te zetten, tot zij net zoveel proeven heeft genomen als Engeland en Amerika samen sedert de Sovjet-Unie op 21 maart j.l. besloot haar proeven te staken. Al dus meldt Reuter. De Sovjet-Unie heeft de proeven moeten hervatten, om dat de Verenigde Staten en Engeland geweigerd hebben de hunne te staken. Bij het vaststellen van de datum voor het staken der proeven moet de Sovjet-Unie rekening houden met haar veiligheidsbelangen en de gelijkheid met andere landen die kernwapens bezitten, aldus de Sovjet-minister. Gro myko merkte voorts op, dat reeds vóór de Sovjet-Unie op 31 maart haar proeven stopzette, de Amerikanen veel meer proeven hadden genomen dan de Sovjet-Unie, zodat toen reeds ongelijkheid bestond. Bij de beantwoording van vragen zei hij, dat de Sovjet-Unie hoopt dat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties de Sovjet-resolutie zal aanvaar den waarin am onmiddellijk staken van de kernproeven „zonder voorbehoud", wordt gevraagd. Wij hopen, dat Ame rika en Engeland een positief stand punt ten aanzien '-an onze resolutie zul len innemen, zei hij, omdat wij gelo ven dat het denkbeeld niet alleen voor de Sovjet-Unie goed is, doch ook voor Engeland, Amerika en alle andere lan den. Hoe sneller de Assemblée der V.N. een dergelijk voorstel aanneemt, hoe beter het is en hoe sneller de mo gendheden een overeenkomst bereiken, hoe beter. Toen men hem vroeg of de Sovjet- Unie met de proeven om gelijk te komen zal doorgaan zelfs als de Brit ten en Amerikanen hun proeven sta ken, zei Gromyko, dat dit een acade mische vraag was. Engeland en Ame rika hebben de proeven niet stopge zet. Als Frankrijk met proeven be gint, zal men deze proeven bij die van de Amerikanen en de Britten moeten tellen, zo voegde hfj hier nog aan toe. Op de vraag of zijn verklaring, dat de Sovjet-Unie redenen heeft om het aantal proeven van het Westen in te ha len niet een versterking van de bewa peningswedloop betekent, antwoordde hij, dat het niet aan de Sovjet-Unie ligt. „Wij hebben voorgesteld nu on middellijk en voorgoed de proeven te staken", zei hij. Toen de journalisten vroegen of het volgens Sovjet-geleerden mogelijk is om een nog vernietigender wapen dan de waterstofbom te vervaardigen ant woordde Gromyko, dat de vernietigen de kracht van de waterstofbom kan worden vergroot en dat er bij wijze van spreken geen grens 1 .staat voor vergroting van die kracht. De Sovjet-minister verklaarde voorts, dat de Sovjet-Unie niet tegen controle van een staken der proeven is. De ge leerden hebben in Genève „geen slecht systeem" uitgewerkt, meende hij. Deze kwestie zou ter sprake komen op de conferentie van Amerika zal deelnemen als haar voorstel wordt verworpen om de ministers van buiten landse zaken naar Genève af te vaar digen, zei hij, dat zijn regering aan mi nisters van buitenlandse zaken de voor keur geeft, omdat dat meer in over eenstemming is met de belangen, "die op het spel staan. Naar aanleiding van de verklaring van Gromyko heeft het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken een com muniqué uitgegeven. Het zegt daarin, dat het aan de Sovjet-Unie te wijten zal zijn als Amerika zich niet kanhouden aan zijn voorstel om de kemproeven voor een jaar te staken, in afwachting van een internationale overeenkomst over deze kwestie. Het Amerikaanse i aanbod is slechts geldig, als ook de Sovjet-Unie na 31 oktober de begin datum van de onderhandelingen tussen Oost en West te Genève geen kern proeven meer neemt. De Poolse priester Kazimlerz Bier- nacki'is maandag j.l. te Krakau tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens „schending van de wet betreffende de gewetensvrijheid," aldus bericht Reuter. Hq was ervan be schuldigd een aantal zijner parochianen te hebben aangezet tot betogingen te gen leden van de Pools-Katholieke Kerk die zich 35 jaar geleden van de Ka tholieke Kerk heeft afgescheiden die bezig waren een dienst in de open lucht voor te bereiden. Zeven parochianen kregen voorwaardelijke of definitieve gevangenisstraffen wegens het versto ren van genoemde dienst en het omver gooien van het daarbij gebruikte al- De Indische minister van defensie, Krisjna Menon, heeft gisteren in de Al gemene Vergadering n.a.v. het Neder lands-Indonesische geschil over weste lijk Nieuw-Guinea verklaard, dat de vooruitgang in Indonesië wordt geremd door de problemen die voortvloeien uit het oprijzen van Indonesië uit het kolo niale bestuur, aldus bericht Reuter. Doch Nederland is, een „goed gezien lid van de Verenigde Naties, dat veel ervaring in het Oosten heeft". Indië hoopte nog steeds dat een oplossing voor de kwestie-Nieuw-Guinea zou kun nen worden gevonden, nu Indonesië niet om opneming van de kwestie op de agende der Assemblée heeft gevraagd. Nieuw-Guinea is geen conflict waard, zo zei hij, hieraan toevoegend dat het een deel van Indonesië is. In het Antilliaanse kabinet zijn de portefeuilles als volgt verdeeld: E. Jonckheer; minister-president en algemene zaken; mr. S. W. van der Meer: vice premier en justitie; J. E. Yrausquin: financiën en welvaartszorg; C. D. Kroon: sociale en economische zaken plus onderwijs en volksontwik keling; F. J. C. Beaujon: verkeer, ver voer en volksgezondheid. In een redevoering over alle radio stations van de Antillen heeft minister president Jonckheer meegedeeld dat het resultaat van de verkiezingen inhoudt, dat er thans een nieuwe regering op treedt die dezelfde beginselen voor staat als die, welke vier jaar geleden optrad. Het regeringsprogram zal zo spoedig mogelijk aan de staten worden toe gezonden, maar nu kan al worden meegedeeld, zei hij, dat binnen zeer korte tijd door de "regering een com missie zal worden ingesteld, waarir vertegenwoordigers van diverse poli tieke groeperingen zitting hebben die op korte termijn aan de hand var opgedane ervaringen met het statuut en rijkswetten de regering zal dienen te adviseren welke daarin voorkomende bepalingen zich niet verdragen met de door de Nederlandse Antillen ver worven zelfstandigheid en daarom wijziging behoeven. Nadat deze commissie verslag heeft uitgebracht aan de regering, zal het no dige overleg met andere rijksdelen vol gen. De heer Jonckheer kondigde voorts aan, dat aan een verdere ontwikkeling van de sociale wetgeving en aan ver breding van de welvaartsbasis zal wor den gewerkt. (Van onze correspondent in Bonn) Kort na de „dodenrit", die eind juni vooralsnog onbekende daders met een gestolen auto door het landschap ten zuiden van de Westduitse hondshoofd- Frankrjj*k "d ië~31 oktober in^ Genève zal stad maakten,; waarbij de boer Griffels beginnen. Toen men hem naar aanlei ding hiervan vroeg, of de Sovjet-Unie 42) „U verheugt u dus op de aanstaande dood van uw schoonzuster?" „Ja," zegt ze fluisterend. „Leontine!" „Ik kan er niets aan doen, Joost, werkelijk, ik kan er niets aan doen. En ik geloof, dat ik eerlijker en barmhartiger ben dan jullie allemaal. Wensen jul lie haar dan een leven van jaren, het ene grauwe jaar na het andere, in een gesticht?" „Is het nooit bij u opgekomen, freule, dat die historie met Robin net zo goed getruqueerd zou kun nen zijn als de verschijning van het spookpaard?" „Ik gelool niet, dat die verschijning getruqueerd is, mijnheer Perquin. En u heeft voor die stelling van u niet het minste bewijs. U neemt mij hoop ik niet kwalijk, maar „Helemaal niet," verzekert Pieter Auguste Per quin gemoedelijk, terwijl hij zich nog een kopje thee inschenkt. ,,U heeft volkomen gelijk, een bewijs voor mijn stelling heb ik niet. Dat wil zeggen, nog niet. Maar ik zal het wel krijgen. U zult zien Het gerinkel van brekend porselein brengt hem tot zwiigen. Leontine Hangst heeft haar kopje la ten vallen. „O wat dom van me," zegt ze, terwijl ze met tril lende vingers de scherven bijeen zoekt, „wat vrese lijk dom." op haar bellen toegeschoten Riekje de rommel red- dert. „U wilde om raad vragen, freule, als ik me goed herinner," verbreekt Perquin het drukkende zwijgen, dat na het heengaan van het meisje in de eetzaal heerst» „Ja, ik heb er ernstig over nagedacht. En ik durf alleen de verantwoordelijkheid niet meer aan. Ik ben van plan dokter Dézentjé te vragen de vol gende week hier te komen met een psychiater. Ze snikt weer en maakt een wanhopig gebaar met beide handen alsof ze iets van zich afduwt. „Neen, ik doe het niet langer. Het is tijd, dat iemand anders deze verantwoordelijkheid met mq deelt. Die is te zwaar voor één mens. Ik heb Hubert willen sparen, schandaal willen vermijden...... Voor al het eerste, ook al gelooft u dat dan misschien wel niet, mijnheer Perquin. En ik zal het blijven probe ren deze laatste dagen. Maar ik zal blq zijn als ik mijn verantwoordelijkheid aan een bevoegde kan overdragen. En ik ben blij, heel blq, dat Claire wer kelijk het spookpaard heeft gezien. Nu kunt u me mijnentwege gerust onmenselijk en gevoelloos en wat u maar meer wilt, noemen, maar dat verandert er niets aan. Blij ben ik, blij!" Het klinkt als een triomfkreet. „Je hebt volkomen gelijk, Leontine, er moet hoe eer hoe liever een psychiater komen, zegt Joost Al- land van Limmerzoden toonloos. Vervolgens staat hij op. „Je wilt me zeker wel excuseren, ik heb nog een paar brieven te schrijven. Pieter Auguste, als je...." „Ja, als je het mij nu geven kunt graag," vangt Pieter Auguste de hem toegekaatste bal op. Zwijgend gaan ze samen naar Joost Allands ka mer. „Wil je een sigaret? Of wil jeZeg, als je soms denkt, dat het Leontine is, die Hij loopt doelloos de kamer op en neer. „Neen Pieter Auguste, ik kan dat niet geloven! Ik kan het eenvoudig niet! Leontine! Ik heb haar ge kend van dat ik een turf hoog was! Het is onmoge lijk! Er moet hier ergens een fout zitten in je rede nering." „Die kamers boven de onze, wat zijn dat voor ka mers? Waar worden ze voor gebruikt, bedoel ik." „Nergens meer voor. Ze staan al tijden leeg. Vroe ger was er hier op Ter Weem natuurlijk een veel grotere staf. Toen waren het kamers voor het per soneel." „Een van die kamers is afgesloten." „Welke?" „De hoekkamer boven de kamer, die tegenover de slaapkamer van mevrouw Hangst ligt." „Die hoekkamer? O, dat was vroeger de speelka mer. Het is een vrij grote kamer, weet je, zij loopt om de hoek heen." „Zodat zjj van twee kanten uitziet op de afgeslo ten tuin?" „Juist. Maar waarom stel je zoveel belang in die kamer? Alleen omdat zij op slot was? Dat kan wel toeval zijn. Of een heel simpele reden hebben. De huishoudster kan er bijvoorbeeld een deel van de in maak hebben geborgen." „En maken geweckte groenten of vruchten een ge luid als het zoemen van een reusachtige bromvlieg?" „Het zoemen van een bromvlieg?" „Ja, of van een kleine motor, als dat je meer zegt," ,,Het spijt me maar „Dat die kamer aan één kant uitziet op de slaap kamerramen van mevrouw Hangst, zegt dat je ook niets?" „Bedoel je...... wil je zeggen, dat In die kamer het spookpaard wordt gecreëerd?" Maar hoe dan?" „Heb je wel eens met een smalfilmtoestel ge werkt?" „Ja, maar „Ik weet wat je zeggen wilt. De afstand, de ge richtheid. Maar dat is allemaal makkelijk te ver helpen." „Dus een soort toverlantarenvoorstelling? Maar de film? Hoe kom je aan de film? Je hebt dat beest immers zien galopperen? Bestaan er dan opnamen van zulke paarden, die eigenlijk geen paarden zijn? Geen normale paarden, maar paarden uit een nacht merrie!" „Naar de aquarellen te oordelen, die beneden in de gele kamer hangen, is freule Hangst geen slechte tekenares." „Neeeeen", zegt Joost Alland gerekt. „In tegen stelling tot alle andere Hangsts heeft Leontine wat je een artistieke inslag zou kunnen noemen. Dat komt zeker van moeders kant. Maar op technisch gebied is ze een volslagen analfabeet, dat kan ik je met de hand op het hart verzekeren, mijn waarde." (Wordt vervolgd). en de gemeente-ambtenaar Feiten (bei den vaders van grote gezinnen) in koe len bloede werden doodgeschoten, hark te een „Sonderkommission" der bonds- republikeinse criminele recherche 133 verdachten bij elkaar. Men herinnert zich, dat pas eind augustus twee hun ner bekenden de moorden te hebben gepleegd en pochten, dat zij de tien Uit kringen van de Indonesische op standelingen heeft U.P.I. gisteren ver nomen, dat de Indonesische rebellen- strijdkrachten onder majoor Boike Nain- golan zich van Sibolga en Taroetoeng in de provincie Tapanoeli, in het noor den van Midden-Sumatra, meester heb ben gemaakt. Volgens de zegsman, die verklaarde een radio-uitzending te heb ben opgevangen van de „Revolutionai re republiek Indonesië" op Sumatra, zou Sibolga 23 september in handen zijn ge vallen van de strijdkrachten van Nain- golan. Hij voegde daaraan toe, dat Indone sische regerings-autoriteiten volgens de berichten naar het eiland Nias, tegen over Sibolga gelegen, waren gevlucht en dat vliegtuigen van de Indonesische regering sedertdien die havenstad voort durend hebben gebombardeerd. Vier da den na de verovering van Sibolga, al dus de zegsman, viel de strijdmacht van Naingolan Taroetoeng aan en ver overde dat. Taroetoeng ligt op onge veer 65 kilometer ten noordoosten van Sibolga. jaar gevangenisstraf, die ze daarvoor misschien zouden krijgen, wel „op de rand van een scheermes" zouden uit zitten. De derde in dit groepje hield evenwel hardnekkig vol, dat noch hq, noch zijn twee kameraden iets met de diefstal van de auto en de dubbele moord te maken hadden. In haar poging tegen deze weigeraar zoveel belastend materiaal te verza melen, dat ook hij tenslotte wel zou zijn gedwongen te bekennen, kwam de recherche echter op het spoor van een wapendiefstal, die in het begin van dit jaar in een dorpje nabij Bonn was ge pleegd. Deze wapens bleken te zijn ge bruikt bij de dubbele moord die juni avond en zij waren in het bezit van de twee Bonnse gebroeders Affeld en een neef van diezelfde naam, die wegens autodiefstallen, inbraken en een zeden misdrijf ook ai in hechtenis waren. Ge confronteerd met de moordwapens, be kende thans de drie Affelds boer Grif gels en de gemeente-ambtenaar Feiten te hebben vermoord. Toen echter gebeurde het merkwaar dige feit dat de twee jongelui aanvan kelijk weigerden hun bekentenis te her roepen en insisteerden, dat zij de da ders waren. Gisteren hebben zij einde lijk toegegeven, dat zij om interessant te doen, zichzelf hadden beschuldigd er het verhaal van de auto-diefstal en de moordrit uit hun duim hadden ge zogen, daarbij geholpen door het vel* dat zij erover in de Westduitse geïllus treerde bladen hadden gelezen. Waar om zjj zichzelf beschuldigden, is een vraag die alleen een psychiater kan beantwoorden. Ook zij blijven in hech tenis, want zjj hebben enkele autodief stallen op hun geweten. Voor de Bonnse recherche is te hopen, dat nu de jong ste bekentenissen van de drie Affelds steekhoudend zullen blijken te zijn. China Premier Tsjoe En Lai heeft verklaard dat China bereid is behalve het krediet van 40 miljoen dollar nog meer economische hulp aan Indonesië te verstrekken. Hij zei dit in een ge sprek met een Indonesische parlemen taire delegatie. De nieuwe hulp zou kun nen worden verleend in de vorm van een krediet, zonder politieke voorwaar den en zonder dat er Chinse technici naar Indonesië behoefden te worden ge zonden. (A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9