Dulles: aanval Geen Indonesische Nieuw-Guinea op Nederland heeft „diepe bezorgdheid" geuit Subsidie kerkenbouw Schadevergoeding mogelijk van diamanten ter waarde van 4 miljoen gulden? Liefdevolle Vader van al Zijn kinderen Eerste prijs in Genève DAM PO i Pindakaas VERKLARING TEGENOVER MINISTER LUNS Minister Algera eervol ontslagen Kleuterschool afgebrand Door de Duitsers in de oorlog in ons land in beslag genomen De gehele wereld voorgegaan in het eenvoudige gebed Brit loopt over naar IJ slanders Indonesië koopt geen wapens meer Drie dagen rouw in geheel Italië Geen godsdienst onderricht in Juliana-dorp verkouden Burgemeester haalt waslijn leeg ONTHULLINGEN VAN NEDERLANDER Hulpbisschop van Boedapest tot pastoor gedegradeerd shme King Size sigaret alles -adsfoT\£ MGR. ALFRINK HERDENKT PIUS XII Grens van financieel vermogen bereikt Anderhalve maand voor desertie INCASSEERDER VERDACHT VAN VERDUISTERING Elly Ameling DONDERDAG 9 OKTOBER lv„ PAGINA 11 De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M, A. H. Luns, heeft tijdens de ontmoeting van de vorige week met zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles, uiting gegeven aan de „diepe bezorgdheid" van de Nederlandse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken tegen Neder lands Nieuw-Guinea, aldus bericht Reuter. In een verkla ring, die de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, aan journalisten heeft voorgelezen, zegt minister Luns van minister Dulles de verzekering te hebben gekregen, dat de V.S. geen redenen hebben om aan te nemen dat Indonesië overweegt geweld te plegen. De verklaring werd voorgelezen terwijl minister Luns voorbereidingen trof voor zijn vertrek per vliegtuig uit New York naar Willemstad op Curacao voor een bijeenkomst van hoofden van Nederlandse missies in Latijns-Amerika. De mémoires uit de oorlog van de Duitse jachtvlieger generaal Galland kunnen voor de vroegere Nederlandse eigenaars van diamanten ter waarde van vier miljoen gulden, die tijdens de bezetting door de Duitsers in beslag werden genomen, van groot belang blijken te zijn voor de mogelijkheid van een eis tot schadevergoeding bjj de Westduitse regering, aldus heeft de heer A. J. van der Leeuw, wetenschappelijk medewerker van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, dinsdag in Washington meegedeeld. Vertraging treinverkeer Wij zijn het er ovér eens, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn - zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit. Ik houd van het „Silk Filter" - hij heeft ze liever zonder mondstuk. PS I Aan lagere landbouwschool Op principiële gronden Enige duizenden guldens Dagelijks treinen naar de Expo BRAND IN VISROKERIJ TE IJMUIDEN In zjjn verklaring zei minister Luns: „Tijdens de besprekingen met minister Dulles in Washington heb ik de diepe bezorgdheid van de Nederlandse rege ring geuit, dat Indonesië militair ge weld tegen Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen gebruiken. De heer Dulles bevestigde mij dat de V.S., zoals hun beleid heeft getoond, stipt vasthouden aan het beginsel, dat geen geweld mag worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te bren gen en dat de V.S. van mening zijn dat deze politiek evenzo van toepassing is op de kwestie van de Straat van Formosa en dergelijke kwesties in an dere delen van de wereld met inbegrip van Nederlands Nieuw-Guinea. De heer Dulles legde er voorts de nadruk op dat de V.S. geen reden hadden om te geloven, dat Indonesië overwoog geweld tegen Nederlands Nieuw-Guinea te gebruiken". Minister Luns zei dat minister Dul les had verwezen naar verklaringen over dit onderwerp door de Indonesi sche minister-president, de Indonesische minister van buitenlandse zaken en an dere „verantwoordelijke autoriteiten die erop neerkomen dat tegen het Ne derlands gebied geen geweld zou wor den gebruikt. Minister Dulles had hieraan toege voegd, dat de V.S. „vertrouwden]' dat deze verklaringen de „besliste politiek" van de Indonesische regering vertegen woordigden. Een woordvoerder van de Neder landse delegatie bij de V.N. heeft verklaard dat Nederlans Nieuw-Gui nea slechts een van de onderwerpen was die minister Luns met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken had besproken. Op de vraag welke andere onderwerpen waren be- snroken zei de woordvoerder, dat beide staatslieden „allerlei kwesties in verband met de Algemene Verga- dlrintr en allerlei kwesties die van heianl waren voor Nederland en van belang voor dl V.S.. hadden bespro ken". Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiimmmiiimiHiimiiiimiiiiiiiiiiiii De heer Pieter 't Hoen, alias het Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A., de heer Goedhart, heeft in „Het Parool" een artikel geschreven naar aanlei ding van de aandrang, die prof. Rom- me in de Kamer op de regering heeft trachten uit te oefenen om een beslis sing te krijgen over een wettelijke subsidieregeling voor de kerkenbouw, zoals indertijd in het desbetreffende rapport van de commissie-Sassen werd voorgesteld. De schrijver in „Het Pa rool" kan, ondanks alle pogingen daartoe, niet verbergen, dat zijn be zwaren tegen zulk een subsidierege ling voor hem het zwaarst wegen, wanneer de Katholieke Kerk in Ne derland daarvan zou profiteren. Hij giet de Katholieke Kerk vooral als een politiek machtsinstituut, dat door het befaamde bisschoppelijke mande ment het doorbraak-streven van de P.v.d.A. heeft gedwarsboomd. Voorzo ver zijn bezwaren op deze partij-poli tieke overwegingen berusten, dienen zij als een teken van kortzichtigheid of verblindheid te worden afgewezen, aangezien in de voorgestelde subsi dieregeling alle kerkgenootschappen van enige omvang worden betrokken. Verschillende andere bezwaren tegen de voorgestelde regeling worden niet alleen door onkerkelijken, maar ootc door verschillende kerkdijken van verschillende gezindten gedeeld. Het argument, dat de R.K. Kerk in ons land over zo rijke aardse bezittingen zou beschikken, dat geen rijkssubsi dies voor katholieke kerkenbouw m ons land nodig zou zijn, miskent het feit, dat de Katholieke Kerk in ons land. nog tal van andere kostbare zor gen heeft en geldverslindende acti viteiten ontplooit dan alleen het bou wen van nieuwe kerken. De kerken bouw valt onder de zorg en de ver antwoordelijkheid van de verschillen de bisdommen en dat deze bisdommen niet over de benodigde geldmiddelen beschikken, valt naar onze mening met harde cijfers gemakkelijk aan te tonen. Zeker evenwel staat vast, dat ook voor de katholieken een rijks subsidie voor kerkenbouw alleen dan aanvaardbaar wordt geacht, wanneer daarbij het risico van een onduldbare inmenging van de overheid in kerke lijke aangelegenheden bij voorbaat wordt uitgesloten. verdere bjjzonderhe- Hij weigerde den te geven. Dr. Ali Sastroadmidjojo, de vaste ver tegenwoordiger van Indonesië bij de V.N., heeft later tegenover verslagge vers verklaard: „De Nederlandse ver klaring is een nieuwe propagandastunt tegen Indonesië. Zij bevat niets nieuws en dient slechts om spanning te scheppen". De Indonesische afgevaar digde voegde hieraan toe, dat volgens de verklaring minister Dulles „er de nadruk op heeft gelegd dat Amerika geen reden heeft te geloven, dat Indo nesië van plan is geweld te gebruiken". „Dit", aldus dr. Sastroamidjojo, „is in tegenspraak met de grote bezorgd heid die door de heer Luns is geuit". De - idonesische regering heeft giste ren aan de Nederlandse regering mee gedeeld, dat de kwestie van compensa tie voor de door de Indonesische rege ring overgenomen Nederlandse be drijven niet kan worden besproken los van andere nog openstaande vraagstuk ken tussen de beide landen, aldus heeft de correspondent van het A.N.P. van gezaghebbende Indonesische krin gen in Djakarta vernomen. In een fiota, welke gistermiddag werd overhandigd aan het hoofd van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Indonesië, de heer A. H. Has- selman, verklaarde de Indonesische re gering alleen besprekingen over een in tegrale oplossing van alle geschillen tus sen Nederland en Indonesië te kunnen overwegen, met inbegrip van de kwes tie westelijk Nieuw-Guinea. Deze nota was het antwoord op de nota van Nederlandse zijde, welke in septemberwerd overhandigd en waar in om opheldering werd gevraagd over het lot van de Nederlandse bedrijven in Indonesië. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllill Bij K.B. is aan de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera, ojj diens verzoek met ingang van 10 okto ber 1958 op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan H.M. de koningin en den lande bewezen. Zolang in de benoeming van een nieu we minister niet is voorzien, zal de por tefeuille van verkeer en waterstaat wor den beheerd door de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. De openbare Elisabeth-kleuterschool te Wapenveld (gemeente Heerde) is woensdagmiddag afgebrand. Van de inventaris kon niets worden gered. Een nieuwe piano en pas aangeschaft speel materiaal werden een prooi van de vlammen die in het houten gebouw, dat twee lokalen telde, gretig voedsel vonden. De Wapenveldse brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Zij slaagde er echter in twee in de nabijheid staan de hooibergen, die door de harde wind dreigden vlam te vatten, te behouden. De brand brak uit kort nadat ongneveer veertig leerlingen de school hadden ver laten. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De school werd ongeveer negen jaar geleden door ouders van leerlingen gebouwd uit delen van ba rakken uit de Noordoostpolder. Het ge bouw was verzekerd. Op een wel zeer ongewone wijze heeft burgemeester F. Breekpot van Valken burg woensdag in het Scalagebouw de tweede Limburgse damesbeurs Alles voor Eva geopend. De openingscere monie bestond hierin, dat burgemees ter F. Breekpot een voor de zaal ge spannen waslijn leeghaalde. Een en an der tot grote hilariteit van de aanwezi ge dames, onder wie vertegenwoordig sters van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. De burgemeester prees de initiatief nemer van deze beurs, de heer» J. Huynen, en noemde de expositie van belang voor alle huisvrouwen van Lim burg. Na deze opening maakten de aanwezigen een rondwandeling langs de diverse stands (vijftig in totaal), op gesteld in twee ruime expositiezalen. In een aparte tent zullen tijdens deze beurs (8 tot en met 16 oktober) dage lijks attractieve evenementen (aardap pelschilwedstrijd en modeshows) als mede cabaretvoorstellingen worden ge geven. De heer van der Leeuw, die een maand lang in Washington in beslag genomen Duitse documenten heeft be studeerd, zei te hebben vastgesteld, dat de vermiste diamanten aanwezig waren in het hoofdkwartier van de Nazi-partij te München, toen de Ame rikanen de stad in 1945 binnenrukten. Wat er verder met de edelstenen is gebeurd, is een raadsel gebleven. De vroegere eigenaars zullen echter op grond van de gevonden gegevens in staat zijn schadevergoeding van de regering te Bonn te eisen, aldus de heer van der Leeuw. Hjj zei, de diamanten op het spoor te zijn gekomen door het boek „De eerste en de laatste", van generaal Galland, in de oorlog inspecteur-generaal van de Duitse jachtvliegdienst. In dit boek schrijft Galland, dat Hitler hem met het ijzeren kruis met de diamanten had onderscheiden, maar dat maarschalk Goering, het hoofd van de Duitse lucht macht, hem later een ander exemplaar had gegeven, omdat de diamanten van het eerste kruis niet echt waren. Vol gens het boek werd het kruis ontworpen door de vrouwelijke professor Gerdy Troost. Deze opmerking, zo zei de heer van der Leeuw, leidde ertoe, dat hij op het spoor kwam van de vermiste stenen. Hij ontdekte dat er brieven en andere docu menten van prof. Gerdy Troost in de bibliotheek van het congres te Washing ton waren. Uit deze stukken blijkt, dat slechts enkele diamanten zijn gebruikt voor yzeren kruisen. De meerderheid bleef als losse diamanten opgeslagen in het hoofdkwartier v?u de partij te Mün chen. De heer van der Leeuw zei over en kele dagen naar Amsterdam te zullen gaan om de vroegere eigenaars in te lichten. De diamanten hadden in 1939 een waarde van 1.000.000 gulden. Thans In de nachten van zaterdag 11 op zon dag 12 oktober en van zaterdag 18 op zondag 19 oktober zal het treinverkeer tussen Delft en Schiedam van ongeveer 23.00 uur 's avonds tot ongeveer 8 uur 's morgens, tien tot vijftien minuten vertraging ondervinden in verband met werkzaamheden aan de brug over de poldervaart. Een spoor tussen Delft en Schiedam zal dan buiten dienst worden gesteld. zou de waarde ervan 4.000.000 gulden bedragen. Verder zei de heer van der Leeuw, dat het hier slechts om een klein deel van alle door de Duitsers in Nederland in beslag genomen diamanten gaat. Bij voorbeeld waren diamanten ter waar de van naar schatting 60.000.000 tot 100.000.000 gulden in Amsterdamse diamantbedrijven in beslag genomen. Bijna al deze stenen werden echter te ruggevonden en aan de eigenaars terug gegeven. De hulpbisschop van Boedapest, mgr. dr. Imre Szabo en de kanunnik protono- tarius van het bisdom Esztergom, dr. Meszlenyi, zijn als pastoors in een klein gehucht geplaatst. Dit meldt „Ma gyar Kurir", het nieuwsbulletin van het Hongaars Katholieke Persbureau. Van beide prelaten is bekend, dat zij zich vooral verzet hebben tegen de re organisatie van de Katholieke Vredes beweging, welke de laatste tijd aan de macht der bisschoppen is onttrokken en gesteld onder de macht van enkele vredespriesters. In het bisdom Eszter gom voltrekken zich volgens „Magyar Kurir" grootscheepse veranderingen in de vorm van benoemingen en over plaatsingen. Advertentie Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt. De aartsbisschop van Utrecht heeft vanmiddag om ongeveer een uur via de K.R.O. een herdenkingsrede uitgespro ken naar aanleiding van het verschei den van Paus Pius XII. De toespraak luidde letterlijk: „Onze H. Vader Paus Pius XII is van ons heengegaan, tenslotte heelt de dood overwonnen. Want al mag de rots waar op de Kerk gebouwd is naar Christus' worod en door Christus' macht onver woestbaar zijn, degene die door Chris tus wordt geroepen als Zijn Plaatsbe kleder hier op aarde, blijft onderwor pen aan alle menselijke zwakheid, tot aan de dood. Christus die aan Petrus, de eerste Paus, de marteldood voor spelde, heeft thans de 263ste opvolger van Sint Petrus opgeroepen en over heel de wereld treurt de Kerk over het heengaan van deze grote Paus, deze liefdevolle Vader van al Zijn kinderen, deze trouwe Beheerder van het erf goed, dat Christus Hem had toever trouwd. Toen ik in mei 1952 bij mijn eerste bezoek ad limina de H. Vader van zeer dichtbij mocht gadeslaan, ben ik ge schrokken van de overgrote moeheid die op Zijn gelaat gespreid lag, over de afgematheid van Zijn fletse ogen en Zijn zwakke stem. Maar er kwam een nieuwe frisheid in Zijn trekken en een nieuwe tinteling in Zijn goedige vader lijke ogen, toen Hij begon te spreken over Zijn gelovigen van Nederland, over hun geloof en godsdienstzin, over hun trouw aan P&us en bisschoppen en over hun grote ijver voor de missie. En nooit zal ik het gebaar vergeten, waarmee hij mij als dierbare herinnering aan dit eerste bezoek een aantal rozenkransen in de hand stopte, die Hijzelf had ge wijd en die Hij me gaf voor de mijnen en de vaderlijke goeaheid, waarmee Hij mij bij het afscheid de beste wensen meegaf voor de Kardinaal. De naaste omgeving van de H. Va der wist reeds lang, dat de Paus veel harder en veel zwaarder werkte dan Zijn gezondheid toeliet. Maar de on- uitblusbare kracht van Zijn geest en de onverwoestbare macht van Zijn wil had heel Zijn leven getriomfeerd over de zwakheid van Zijn lichame lijke constitutie. En nog de laatste ja ren beschikte Hij steeds over de kracht om waar Hij als Paus nodig was, onvermoeibaar Zijn verheven taak te vervullen met een energie en toewijding, die bovenmenselijk konden schijnen. Enkele dagen na mijn eerste bezoek aan de H. Vader heb ik hem de Sint Pieter zien binnendragen, op een draag stoel, met zulk een overgave aan Zijn taak van het ogenblik, met zoveel lief devolle toewijding voor de menigte gelo vigen, die Hem toejuichten in de Sint Pieter, zo totaal zichzelf vergetend, dat de persoon van Eugenio Pacelli totaal verdwenen was en niets anders over bleef dan de Paus, de Vader' van heel de christenheid, de Opperherder en de Plaatsbekleder van Christus. Wanneer de historici het pontificaat van Pius XII zullen gaan beschrijven, zullen zij Hem zonder twijfel rangschikken onder de grote Pausen van de Kerk. Zij zullen de Voorzienigheid prijzen, De 28-jarige Britse visser Victor' Smith zal als alles naar zijn wensen verloopt spoedig van partij veranderen in het Brits-lJ slandse visserij geschil, aldus bericht Reuter. Smith, die in Grimsby woont, heeft aan boord van een Britse treiler onder bescherming van de Royal Navy binnen de IJslandse twaalfmijlszone gevist, tot hij enige tijd geleden een aanval van blindedarmontsteking kreeg. De Britse autoriteiten kregen van de IJs landse premier toestemming om Smith in het IJslandse vissersdorp Patrick- fjord aan wal te brengen, waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen en geopereerd. De behandeling liet niets te wensen over. Victor had het best naar zijn zin en hij werd zelfs verliefd op de charmante 28-jarige directrice van het ziekenhuis. Thora Magnusson. Zij schijnt hem zijn visserij in de IJslandse wateren niet erg kwalijk te nemen, want Smith verklaarde gisteren toen hij in Grimsby terugkeerde, dat hij zo gauw mogelijk naar IJsland terug gaat om met Thora te trouwen. Hij wil zich op IJsland vestigen en IJs lander worden. die in de uiterst moeilijke en zware ja ren van de tweede wereldoorlog en in de gistende periode erna aan Haar Kerk een Paus gegeven heeft als deze. Een diplomaat, die van jongs af aan in de leerschool van de Pauselijke diplomatie was groot geworden, een man, die de verschillende delen van de wereld uit eigen ervaring kende, "omdat hij een groot deel van zijn leven in het buiten land had doorgebracht, door zijn reizen met de oude en nieuwe wereld bekend was geworden. Een talentvolle redenaar en een gro te geest, die in ontelbare redevoeringen en toespraken leiding gaf aan de Kerk Gods en aan alle grote en zelfs kleine problemen van het menselijke leven, waar geloof en godsdienst een woord hebben mee te spreken. Een Vader die hartelijk meeleefde met Zijn gelovigen, die van Rome op de eerste plaats, maar evengoed al de anderen van heel de wereld, die als zjj in nood verkeer den altijd weer een troostend woord en Zijn daadwerkelijke hulp mochten ondervinden. Die onder de oorlog de bewoners van de volkswijk San Loren- co ging bezoeken, die door een bom bardement smartelijk waren getroffen. Maar die evengoed Zijn afgezant naar Nederland zond toen ons kleine landje was getroffen door de watersnood van februari 1953. Een Verkondiger en Veiligstelier van het Geloof in de Dogmaverkla ring van Maria Tenhemelopneming en in zijn encyclieken Mystici cor poris, Divino afflante spiritu en Me diator dei en Humani generis. En bo venal een man van gebed en asce tisch leven, die geheel de wereld voorging in het eenvoudig gebed van de rozenkrans, dat hij het liefst voor de gelovigen van de hele wereld voor bad in gezelschap van een groep kin deren. De grote Paus Pius XII is niet meer van deze aarde. Wij, Zijn kinderen, willen Hem dankbaar gedenken in ons gebed. Wij mogen niet vergeten, dat Hij, die wij om de verhevenheid van Zijn ambt Heilige Vader noemen, mens blijft, zoals wij en dat Hij aan Christus, die hem hier op aarde aanstelde als zijn Plaatsbekleder, rekenschap zal heb ben af te leggen van Zijn zaak. De Kerk bidt voor Haar pausen zo als voor Iedere gelovige om vergiffenis en genade, mag het ook zijn in het vas te vertrouwen, dat God de Paus in de Hemel zal verenigen met de opper priesters die Hem zijn voorgegaan. Requiescat in pace, Hij ruste in vre de. De Indonesische minister-president, Djuanda Kartawidjaja, heeft vandaag verklaard, dat Indonesië voorlopig geen nieuwe pogingen zal doen om wapens te kopen. Tijdens een persconferentie zeide de premier: „Wij hebben de grens van ons vermogen om wapens voor onze strijdkrachten te kopen be reikt." Djuanda, die deze maand een offici eel bezoek aan Joegoslavië zal bren gen, verklaarde niet voornemens te zijn bij zijn besprekingen met de rege ringsleiders in Belgrado over de aan koop van wapens te praten. In de loop van dit jaar heeft Indone sië wapens waaronder Migstraal vliegtuigen gekocht van Joegoslavië, Tsjechoslowakije en andere Oosteurope- se landen, terwijl met de Verenigde Staten een overeenkomst werd gesloten voor de levering van lichte wapens. En geland heeft, na „bezwaren van be vriende mogendheden", geweigerd wa pens aan Indonesië te verkopen. De krijgsraad te velde-west te Den Haag heeft woensdagmiddag de zaak behandeld van een soldaat die 28 april 1952 in Duitsland deserteerde toen hij daar met zijn onderdeel uit Haarlem op oefening was. De 28-jarige soldaat, die in Duitsland woonachtig is, kon eerst zes jaar later, op 24 augustus aan de grens worden aangehouden. Gedurende de maanden die hij in dienst heeft doorgebracht, heeft de man zich een voorbeeldig soldaat ge toond. Intussen was hem gebleken dat hij van de dienstplicht kon worden ontheven. Hjj bleef echter in dienst, omdat hij, naar hij verklaarde, be roepsmilitair wilde worden. Voor zijn desertie op 28 april 1952 gaf hij als reden op de te geringe kost winnersvergoeding die de staat hem,- als gewezen vrachtwagenchauffeur, uitkeerde voor zijn vrouw en zoon in Duitsland. De auditeur-militair eiste twee maan den militaire detentie met aftrek. De krijgsraad heeft hem veroordeeld tot 45 dagen met aftrek Hij is inmiddels ontslagen uit arrest. Advertentie De Italiaanse minister-president, Fanfani, heeft in de vroege ochtenduren van vandaag, onmiddellijk na de be kendmaking van het overlijden van de Heilige Vader, een rouw van drie dagen in geheel Italië gelast. De vlag gen zullen halfstok van openbare ge bouwen waaien en film-, toneel- m andere voorstellingen worden afgelast. Vandaag waren bovendien alle scholen gesloten. Tijdens de rondvraag aan het slot van de dinsdagavond gehouden raads vergadering in Den Heledr bleek, dat een pastoor en een dominee in Den Helder hebben geweigerd voortaan nog godsdienstonderricht te geven aan de lagere landbouwschool te Julianadorp. De ouders van 36 leerlingen van die school hebben volgens het K.V.P.- raadslid Stoop om godsdienstlessen voor hun kinderen gevraagd zonder dat aan dit verzoek wordt gevolg gegeven. Het is n.l. een srlariskwestie gewor den. Tot voor kort kregen de eerwaarde heren wel salaris maar toen trok het rijk de subsidie in omdat godsdienst lessen niet langer als vakonderwijs wor den beschouwd. De wethouder van on derwijs, de heer Prins, zei dat hij kort geleden nog een onderhoud over deze kwestie heeft gehad met pastoor Hoek. Deze had geantwoord dat de lessen toch eigenlijk wel zonder salaris moesten wor den gegeven. De wethouder veronder stelde dat de zaak toen geregeld was en hij was verbaasd dat het onderricht door de pastoor noch door de dominee was hervat Een uitweg ziet men nog niet, want als hier zou worden betaald, moet dat ook op andere scholen gebeuren en dat kan niet De weigering schijnt zowel bij pastoor als dominee op principiële gron den te berusten. De woningstichting in Den Helder heeft bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van verduistering van enkele duizenden guldens door een van haar incasseerders. Deze man, was enige dagen geleden spoorloos verdwenen. Thans heeft men hem in de omgeving van Arnhem gevonden. Hij lag daar bewusteloos in zijn auto en is volkomen overspannen in een ziekenhuis aldaar opgenomen. De politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. Men weet nog niet precies hoeveel geld er wordt ver mist, maar volgens de politie moet het een bedrag zijn van enige duizenden gul dens aan geïncasseerde en niet met d» woningstichting afgerekende huur. Met het oog op de onverminderde be langstelling voor de wereldtentoon#el- ling te Brussel is besloten de ENpo treinen van Amsterdam uit via Den Haag-Roosendaal dagelijks tot en met de laatste dag (zondag 19 oktober) te laten rijden. De Expo-trein via Utrecht- Den Bosch-Roosendaal rijdt op de zon dagen 12 en 19 oktober en op woens dag 15 oktober. De laatste trein uit het noorden rijdt zaterdag 11 oktober. Vanmorgen kwart voor 8 werd brand gemeld in de visrokerij van de firma S. Meij te IJmuiden. De wand van een z.g. rookhang geraakte in brand en de vlammen sloegen al gauw door het dak. Het personeel greep snel in en wist het vuur met gebruikmaking van een brandslang te blussen. Toen de brand weer arriveerde, was het gevaar al ge weken. Mevrouw A. Ameling drijft een juwelierszaak in Rotterdam, maar in haar ogen kan geen enkel kleinood in de winkel wedijveren met het juweel dat de stem is van. haar dochter. Dat anderen soortgelijke gedachten h"bben is wel bewezen op het twintigste internationale mu ziekconcours in Genève, waar Elly Ameling de eerste prijs voor zang kreeg toegekend. Na de Aaltje Noordewierprijs op het Bossche concours in 1954 be tekent de triomf in Genève haar tweede internationale erkenning, die, zo mag men verwachten, gevolgd zal worden door een nieuwe golf van aanbiedingen om allerhande in het voornemen lig gende muzikale evenementen met haar volumineuze, vloeien de sopraanstem op te luisteren. Haar agenda is afgezien daarvan nu al tot mei volgeboekt. Daarin staat eindelijk ook een optreden met het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest vermeld, lang na dat het Concertgebouworkest haar capaciteiten reeds had ont dekt, èn daarvan had geprofi teerd. Elly Ameling is 25 jaar, en heel haar nog jonge leven is van de muziek vervuld. Het be gon heel huiselijk en eenvoudig met haar moeder samen: in de keuken tijdens de afwas. Het Angelus was een vast onderdeel van het repertoire, Elly eerste stem, moeder de tweede. Kinderliedjes door de radio zong zij geestdriftig mee, en ook in het schoolkoortje was zij een gewaar deerde kracht. Maar haar ouders stonden er op, dat hun (enige) dochter eerst de vijfjarige HBS voltooide alvorens zij haar muzikale ambities naar hartelust zou bevredigen. Direct daarna begon Elly haar opleiding bij Jo Bollenkamp in Rotterdam die 4 jaar haar leermeesteres is geweest. Ze was 19 jaar toen haar moeder buiten medeweten van Elly zelf inschreef op een talentenjacht van de KRO. Elly was woedend toen ze er achter kwam: „die hoempamuziek, dat is toch niets voor mij!" Maar ze moest wel gaan, en die eerste auditie in het Groothandelsgebouw leidde al spoedig tot een tweede, nu in de studio zelf. De luisteraars konden haar voor het eerst horen in de reeks „Wij stellen u voor", en in de winter 19541955 trad zij op in ,£>e Zilvervloot" met Nederlandse volksliedjes, waar zij erg veel van houdt. En op het internationale vokalistenconcours in Den Bosch, ge houden in 1956, werd zij reeds een kleine Irmgard (Seefried) genoemd Haar favoriete zangeres is echter Elisabeth Schwarzkopf, die zij het vorig jaar op het Holland Festival in Den Haag, waar Elly zelf ook optrad, mocht ontmoeten. Op het ogenblik studeert Elly, in Rotterdam geboren en getogen bij mevrouw Jacoba Dresden in Scheveningen. Naast de zang heeft ook de piano haar liefde, er zijn trouwens zovéél dingen die zich in haar belang stelling mogen verheugen. Haar kamer in het ouderlijk huis, hoog in een Rotterdams flatgebouw, legt daarvan duidelijk getuigenis af: 'n grote vleugel in het midden en daaromheen boeken, schilderijen en werkjes van kunst nijverheid. Haar muzikale carrière, die nu een grote vlucht belooft te nemen, heeft tot nu toe geen afbreuk gedaan aan haar natuurlijke ongekunsteldheid. Misschien blijkt dat nog het meest uit haar plezier in het kokerellen, gewoon thuis voor haar moeder en zichzelf. Voor de winkel heeft Elly nooit zo veel belangstelling gehad. Maar het moet mevrouw Ameling toch deugd hebben gedaan, dat haar dochter op de finale in Genève de Juwelenaria uit de ,faustr van Gounod heeft gezongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11