NEDERLAND KANS DOOR VERSPEELT BLUNDER c J i I V c Radio en TV Reservoir aan priesters wordt geleidelijk kleiner EERST OPLOSSING KWES TIE NIEUW-GUINEA Het spookpaard Nederlandse Antillen Concurrent Oostenrijk vrijwel zeker in finale-groep Oranjeteam met Lenstra en Kuys K.N.V.B. laat de r.-k. clubs vrij 4 Onderwijs-achterstand in Italië wordt per T.V. ingehaald Schilkampioene van Nederland Herdenking voor televisie Beeld echter niet ongunstig Daarna financiële besprekingen Wij luisteren naar 10 VRIJDAG 10 'OKTOBER 1958 PAGINA 11 Schaaktoernooi in München door J. H. DONNER Van Wissen terug in de middenlinie Uitstel wedstrijden Semi-profs spelen wel Officieuze wereldtitel Yankeeswinnaars honkbaltweekamp WMjBffl Dynamo Slavia wint ook in Den Haag Berlijnse zesdaagse voor Schulte en Bugdahl Stroke-play Nieuw-Zeeland komt goed voor de dag Radicale verjonging van volleybalteams Geen Tierelantijnen Reportage over kinderkliniek MARKTBERICHTEN PRIESTERROEPINGEN IN NEDERLAND Plan tegen afzetcrisis der kolenindustrie Nota van Djakarta Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS Een ongeluksdag! Nederland heeft de finale van de Schaakolympiade voor landenteams niet gehaald. Eén ronde voor het einde hadden wij nog uitsteken de kansen, al stonden wij dan ook een punt achter op Oostenrijk en een half punt op Bulgarije. Nederland moest namelijk tegen Por to Rico spelen en hier lagen goede mo gelijkheden voor een overwinning met 40, terwijl Oostenrijk te doen kreeg met Denemarken, een sterke schaak natie, naar wij zelf een ronde tevoren hadden moeten ondervinden. Zelfs al zou Oostenrijk drie punten maken, dan nog zou Nederland overgaan naar de finale, aangezien bij gelijk aantal pun ten het systeem Sonnenborg-Berger zou worden toegepast, hetgeen in ons voordeel zou beslissen. Bulgarije stond een half punt voor op ons, maar het moest tegen Ierland en dat was dus „zeker" 40. Het heeft alles niet zo mogen zijn. Grote blunders gooiden alle berekeningen omver. De eerste klap voor ons kwam toen v.d. Berg, die een fraaie partij had opgezet, een stuk meer had, maar in grote tijdnood was, een zeer eenvoudi ge zet van zijn tegenstander overzag en verloor. De Denen vochten intussen Advertentie Van Nelle bestellen! Het Nederlandse elftal dat woensdag 15 oktober in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen Denemarken zal spe len is als volgt samengesteld: De Munck (DOS); Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); Van Wissen (PSV), Van der Hart (Fortuna), Klaassens (VW); Van der Kuil (Ajax), Lenstra (SC En schede) Kruiver (PSV)Van der Lan den (DOS) en Moulijn (Feyenoord). Res.: Pieters Graafland (Feyenoord); Rijvers (Feyenoord); Kraay (DOS) en Notermans (Fortuna). Het Deense team is als volgt samenge steld: From (AGF-Aarhus)Linde (B 1909-Kopenhagen) en Verner Nielsen (AB-Kopenhagen); Hansen (B 1909 Ko penhagen), Hans Nielsen (AGF-Aar- hus) en Lohse (Broenshoej-Kopenha- genPedersen AI A-Kopenhagen) Machon (Broenshoej), Madsen (HIK- Kopenhagen), Enoksen (Vejle) en Soe- rensen (KB-Kopenhagen). Res.: Larsen (B 1903), Eliassen, Er- ling Nielsen en Danielsen fallen B 1909). Onze sportredacteur tekent hierbij 83De bondscoach van de K.N.V.B. heeft duidelijk laten weten, wat zijn plannen zijn. Hij streeft naar verjonging van het Nederlands elftal zonder die po ging te willen forceren. Vandaar dat hjl bijvoorbeeld Van der Linden en Krui ver een nieuwe kans geeft om zich in te spelen. Vandaar ook, dat hij Lenstra terug haalde, waardoor de ervaren Fries niet alleen wat meer lijn,, m het aanvalsspel kan brengen, maar te vens de jongeren tot steun kan zijn in de moeilijke aanvangsperiode. Het terughalen van Lenstra kon des te ge makkelijker geschieden, omdat in de jongste interland andermaal is geble ken, dat Van Wissen geen echte aan valler is. In de middenlinie komt diens spel beter tot zijn recht. De terugkeer van Kuys ten koste van Kraay is bepaald niet dramatisch voor de laatste. Kraay voelt zich op de backplaats niet zó thuis. Hij krijgt zijn kans als spil nog wel. Het bestuur van de K.N.V.B. deelt mede dat het wedstrijdprogramma voor zaterdag en zondag doorgang vindt. Rooms-katholieke voetbalverenigingen kunnen voor zover het amateur-voetbal betreft het bondsbureau er telefonisch of telegrafisch van in kennis stellen dat zij in verband met het overlijden van Paus Pius XII niet zullen spelen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage hebben gemeld, heeft het bestuur van de N.K.S. de verschillende bonden verzocht de wedstrijden, waarbij katho lieke verenigingen betrokken zijn, af te gelasten. Evenals de hockeybond heeft ook het Nederlands handbalverbond besloten alle competitiewedstrijden, vastgesteld voor zaterdag 11 en zondag 12 oktober, waarbij rooms-katholieke verenigingen betrokken zijn, uit te stellen. Het bestuur en de nationale techni sche commissie van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie hebben inge volge het verzoek van de N.K.S. beslo ten de wedstrijden om het veldloop kampioenschap van Nederland, die zon dag in Oisterwijk zouden worden ge houden, uit te stellen. Alle overige atletiekwedstrijden vinden normaal doorgang. Hoe zeer het bestuur van de NKS de sportbonden in verlegenheid heeft ge bracht met het verzoek om de wedstrij den voor r.-k. verenigingen af te gelas ten en nog meer met de al te voort varende wijze waarop dit verzoek aan de openbaarheid is prijsgegeven, blijkt uit de beslissing, die de KNVB heeft genomen. Men kan zich bovendien afvragen of de NKS geen zinvoller ge baar had kunnen maken, daarbij voorkomend, dat de sportbonden ten onrechte werweten zou kunnen worden geen loyale houding aan te nemen. Uiteraard zullen ook wij waarderen, dat daar, waar met het niet spelen een zinvol gebaar wordt gemaakt, het ver- *©ek van de NKS wordt ingewUHgd. zeer dapper voor de Nederlandse zaak en stonden aan drie borden duidelijk beter. Alleen Larsen had met toren en paard en pion tegen dame moeilijkhe den tegen Dückstein. Toen begonnen jok de Scandinaviërs te blunderen. Het vierde bord was de eerste. In gewonnen stelling gaf hij een stuk weg en capituleerde onmid dellijk. Ook Larsen maakte Dückstein een soortgelijk present en staat nu met toren en loper tegen dame en lo per verloren, al is het nog moeilijk. Enevoldsen, een oude tournooirot, die in München aan het derde bord speelt voor Denemarken, kon na een ernstige fout van zijn tegenstander on middellijk winnen, maar zag het niet. In plaats daarvan verknoeide hjj zijn zeer goede positie dermate, dat ook hfl nu voor remise zal moeten vech ten. De laatste partij, die aan het tweede bord, is afgebroken. De Deen Andersen staat iets beter, maar winst zit er hier vermoedelijk niet in. Intussen wonnen Euwe en ik zelf zon der enige moeite onze partijen en ook Kramer kostte het niet veel hoofdbre kers. Zijn party is nog afgebroken. Hij staat echter volkomen gewonnen. Maar dat zal ons weinig baten. Vreselijk voor v.d. Berg was het, toen bekend werd dat het vierde bord van Bulgarije niet verder had weten te komen dan remi se tegen Ierland. Hadden wij dus met 40 gewonnen, dan zouden wij Bulga rije gepasseerd zijn en zeker zijn ge weest van een plaats in de finale. Dat Nederland het niet gehaald heeft is niet de grootste verrassing van dit tournooi. Hongarije, een land dat bij vorige gelegenheden gewoonlijk bij de bovenste vier van het eindtoumooi was, ligt er ditmaal uit. Na voortdurend te genslagen te hebben geïncasseerd moes ten de Hongaren in de laatste ronde met 31 van Polen winnen. Lange tijd stonden zij aan. alle borden goed, maar ook hier werd verschrikkelijk geblun derd. Szabo verliest nu van Sliwa en Milek staat eveneens verloren. Wij zul len dus in groep B. van de eindwedstrij- den tenminste een equipe van zeer groot formaat ontmoeten. Negende ronde: groep 1: Ned.-Porto Rico 2-1 -(- 1 afgebr. part., Oostenr.- Denem. 1-0 3 afgebr. part., Bulg.-Ierl. 3%-%, It.-Frankr. Y-1Y -)- 2 afg. part Rusland was vrij. Groep 2: Zuid-Afrika-Finl. 2^-1 j/ó, West Duitsl.-Iran 3K-K, Spanje-Noorw. 3%-%, IJsland-V.S. 1-3, Isr. vrij. Groep 3: Oost-Duitsl.-Schotl. 2)4-114, Philipp.-Engeland 0-1 3 afgebr. part., Polen-Hongarije 0-2 2 afg. part. Liba non vrij. Groep 4: Tunesië-Belg. 1-2 1 afg. part., Zwitserl.-Canada %-l% 2 afg. part., Zweden-Joeg. SI. 14-1M +2 afg. part., Griekenl.-Portugal 1-1 2 afg. part. Tsjecho-Sl. vrij. Stand: Groep 1: 1 Rusl. 27 p., 2 Buig. 2114 P-, 3 Oostenr. 19)4 P- 3 afgebr. part., 4 Nederl. 19}4 p. 1 afgebr. part., 5 Denem. 15 p. 3 afgebr. part., 6 Frankr. 14 p. 2 afgebr. part., 7 It. 9)4 p. 2 afgebr. part., 8 Porto Rico 8 p. 1 afgebr. part., 9 Ierl. 4 p. Rusland en Bulgarije zijn reeds zeker van een plaats in de finalegroep. Groep 2: 1 Spanje 23)4 P-. 2 Amerika 23 p. 3 West-Duitsl. 22 p., 4/5 IJsl. en Finl. 15)4 p., 6 Isr. 15 p., 7 Noorw. 11)4 p„ 8 Zuid-Afrika 10 p. afgebr. part., 9 Iran 7 p. 1 afgebr. part. Spanje, Ame rika en West-Duitsland gaan over. Groep 3: 1 Argent. 23 p., 2 Oost-Duitsl. 21 p., 2 Oost-Duitsl. 21 p., 3 Hongarije 19 p. 2 afgebr. part., 4 Polen 17)4 P- 2 afgebr. part., 5 Engeland 17 p. 4 afgebr. part., 6 Columb. 16)4 p., 7 Phi- lipp. 11)4 p. 3 afgebr. part., 8 Schotl. 10 p. 1 afgebr. part., 9 Libanon 2i/2 p. Argentinië plaatste zich in de finale- groep. Groep 4: 1 Tsjecho-Sl. 25 p., 2 Joeg. 23 p. 2 afgebr. part., 3 Zwitserl. 19 p. 2 afgebr. part., 4 Canada 18 p. 2 af gebr. part., 5 Zweden 17)4 p. 2 afgebr. part., 6 Belg. 10 p. 1 afgebr. part., 7 Tunesië 9 p. 1 afgebr. part., 8 Portu gal 8 p. 2 afgebr. part., 9 Griekenl. 714 p 2 afgebr. part.. Tsjecho-Sl. en Joeg.-Sl. gaan over. Advertentie Van Nelle bestellen! De New York Yankees hebben in de zevende wedstrijd van de „World Se ries" 1958 de Milwaukee Braves met 6-2 verslagen. Hierdoor werden de Yankees met 43 winnaar van deze honkbal tweekamp om het officieuze wereld kampioenschap. Het is de achttiende maal dat de New Yorkers de titel wonnen. Advertentie Van Nelle bestellen! Dit is de nieuwe raad van ministers van de Nederlandse Antillen: zittende v.l.n.r.: mr. S. W. van der Meer, premier E. Jonckheer, J. Yrausquin. Staande v.l.n.r.: C. D. Kroon, F. J. C. Beaujon en mr. F. P. de Vries, secretaris. Advertentie Van Nelle bestellen! De weduwe M. Habets uit Huls berg is donderdag in Valkenburg uitgeroepen tot Nederlands schil kampioene, nadat ongeveer vijftig deelnemers en deelneemsters hun beste kansen hadden gewaagd op de wedstrijden, welke waren georgani seerd door het comité Maastricht van het Koningin Wilhelminafonds in het kader van de herfstbeurs „Alles voor Eva". De opgave een pond aard appelen zo snel en zo dun mogelijk te schillen werd ook ter hand ge nomen door enkele mannelijke deel nemers die zich overigens zonder daverend succes aan deze typisch vrouwelijke wedstrijd hebben ge waagd. Reeds zeven minuten na het belletje, dat nijvere handen en mes sen op gang bracht, klonk een over- winningskreet. En voor de jury werd het een kwestie van wikken en wegen op een batterij weegschalen. Uiteindelijk werd de weduwe M. Habets uit Hulsberg als kampioene uitgeroepen. Zij ging met slechts 280 gram afval als eerste over de eind streep", „op de hielen gevolgd" door mevrouw L. A. van der Meulen uit Amsterdam. De kampioene ontving een automatische schilmachine, waar door bij haar het handschillen voort aan slechts een sportief evenement zal zijn. Advertentie Van Nelle bestellen! Het Haagse elftal heeft donderdag avond in Den Haag vcor 15.000 toe schouwers een lichtwedstrijd gespeeld tegen de Tsjechische club Dynamo Sla via. De Tsjechen wonnen de ontmoeting met 20, nadat zij bij de rust met 10 voor stonden. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Hagenaars hun technische minderheid ruimschoots compenseerden door een enorme strijdlust, die hun z:lfs in staat stelde gedurende vrij lan ge perioden in de eerste helft een kleine veldmeerderheid te verkrijgen. De Tsjechische achterhoede met doel man Dolesji aan het hoofd handhaafde zich echter vrij gemakkelijk. En al gauw bleek dat de aanvalslinie van Dy namo met de vooruitgeschoven binnen- spelers Hovorka en Stadler door gro tere snelheid uitermate gevaarlijk was. Het eerste doelpunt ontstond na 40 mi- ?oor een fout in de Haagse ach terhoede, die linksbinnen Stadler in staat stelde de uitstekende keeper Land man te passeren. (0—1). Dezelfde spe- .sco°rde na de rust, in de 17e mi nuut het tweede doelpunt na een verre H'® Dolesji (0—2). Nadien heeft gse ojftal. vooral door goed door- VÜ*V Timmermans, nog wel kansen gehad, maar door slecht schie ten kwam in de stand geen verande- ring meer. De Nederlands-Duitse combinatie Schulte-Bugdahl heeft de 45e zesdaagse van Berlijn gewonnen. Het Belgische koppel v. Steenbergen-Severeyns werd tweede en de Denen Nielsen en Lykke derde. De strijd om het wereldkampioen schap voor landenteams (amateurs) stroke-play is donderdag op de golf links te St. Andrews voortgezet. Het gecombineerde Brits-Ierse team dat na de eerste dag een voorsprong van 6sla- gc 1 had, heeft nog steeds de leiding. Na de tweede dag is de totale score van het Iers-Britse team 461 slagen (eerste dag: 227, tweede dag: 234). De tweede plaats is voor Nieuw Zeeland, dat donderdag verrassend goed speelde, met 462 slagen (236+226). Amerika is derde met 465 (233+232). Op de tweede dag was het totaal van het Nederlandse team de drie beste scores per land zijn beslissend voor de klassering 256. Nederland bezet nu met een score van 506 (250+256) de 18e plaats. He' beste persoonlijke resultaat be haalde de Nieuw Zeelander Bob Char les, die zowel woensdag als donderdag in 74 slagen rond kwam. Er is echter geen individuele titel aan deze wed strijd verbonden. De keuzecommissie van de Nederland se volleybalbond heeft, met 't oog op de landenwedstrijd Frankrtjk—Nederland «dames en heren) op 15 november te Parijs, een centrale training ingesteld Na de slechte resultaten tijdens dé in september te Praag gehouden Euro pese kampioenschappen heeft de vol leybalbond gemeend de nationale vol leybalteams radicaal te verjongen. Vooral uit het herenteam zijn bekende namen als Kaptein, 10 jaar vaste speler van de nationale ploeg, De Ruyter en De Hoog verdwenen. Met de voor de training gekozen jongeren zal eenmaal in de week te Den Haag, de dames in het Milvakamp en de heren in het Mon- tessori Lyceum, worden getraind. De geselecteerden zijn: Dames Nel Smit-Barzilay, Anneke van Beelen (Ce lebes) Tilly Boer, Hetty Kok, Wies van Putten (Allen Boemerang), Corrie van der Horst van Daalen, (DOG), Ine Hoff (Concordia), Corrie Blijleven, Ger- da van Zweeden (beiden RVC), Toos Buchner, (VC Den Bosch), Riet van den Heuvel (Be Fair), Ine Gielens (SOS), Bep den Hoed (AVC) en Corrie van der Haar (Haarlem). Heren: Tuinman (RVC), Zimmerman, Tink- hof, Lievaart (DES), Hans en Rudi van Wijnen (SOS), Dassen (MAVOC), Kor- sloot, Jansen (AMVJ), Van der Ploeg Van Lith (REVA) en Van der Stoep (Sportcentrum). De Italiaanse TV heeft van het mi nisterie van onderwijs een zeer belang rijke opdracht ontvangen. Deze op dracht betekent, dat de televisie zal wor den ingeschakeld om het in vele opzich ten nogal achterlijke Italiaanse onder wijs, aan te vullen. Ongeveer vijftig procent van de leer lingen van de Italiaanse volksscholen ontvangen niet meer onderwijs dan vijf klassen. Dit door gebrek o.m. aan leer krachten. Met hun elfde jaar staan ze dus op straat en zoeken maar ergens I een bestaan. Dit betekent echter, dat zij voor het moderne arbeidsproces bij voorbaat verloren zijn en dat zij op de duur gegarandeerd zullen behoren tot het miljoenenleger werklozen. De komst van de Euromarkt vervult de Italiaanse regering met zorg. Wil men kunnen meedoen, dan zal men kwa- liteitsprodukten moeten leveren, maar daarvoor zijn vakmensen nodig. De mo gelijkheden voor opleiding daarvan zijn in Italië volkomen onvoldoende. Maar allereerst is het nodig grote massa's verder te brengen dan vijf jaar volks school. Hier nu gaat het ministerie van on derwijs de televisie inschakelen. Te be ginnen in november worden op zes weekdagen dagelijks twee programma's van een half uur uitgezonden, voorna melijk bedoeld voor de bovenbedoelde grote categorie. De opleiding geschiedt door drie vrouwelijke en drie mannelij ke leerkrachten. Het programma om vat: Italiaans, geschiedenis, aardrijks kunde, Frans voor beginners, wiskun de, natuurkunde, scheikunde, natuurlij ke historie, tekenen. De eerste cursus duurt van november tot juni. De volgende cursussen zullen reeds in oktober beginnen. Er zullen boekjes te krijgen zijn voor aanvulling op het besprokene, die 120 pagina's om vatten en die ongeveer 1,50 zullen kosten. De leerlingen kunnen vijf schrif telijke proefwerken maken, die zullen worden gecorrigeerd. Iedere leerling kan worden toegelaten tot een speciaal „staatsexamen". Voor drie van die examens krijgt men een diploma dat recht geeft op verdere ontwikkelings mogelijkheden. Het ministerie en de televisie doen hier samen een grote, belangrijke stap. Tot na de teraardebestelling van Z. H. de Paus zal de K.R.O. haar amuse mentsuitzendingen laten vervallen. Mor genavond zal er dus geen uitzending van Tierelantijnen zijn. de instituten waar men trots op Is en van de andere, die dringend beter moeten worden gehuisvest. Het bezoek aan de kinderkliniek was goed voorbe reid, zodat we verscheidene belangwek kende en ook aardige zaken te zien kre gen. Met name werden over de verschil lende instrumentaria interessante dingen getoond en verteld. Reporter Russell werd onverwacht geplaatst voor een opdracht, waar hij zich goed doorheen sloeg. Tevoren hield Louis Frequin een vraaggesprek met staatssecretaris Moorman. De ondervrager onderbrak de ondervraagde teveel, en het gesprek eindige abrupt toen de marinedeskun- dige interessante dingen over de voor delen van moderne vliegtuigmoeder schepen met moderne vliegtuigen wilde gaan vertellen. In de moderubriek werd boeiend over de Empireltjn gesproken. J.v.S. Voor de televisie heeft mgr. Alfrink gisteravond de H. Vader met een korte rede herdacht. Daarna vertoonde men een herdenkingsprogramma, samenge steld uit oude en nieuwe filmopnamen en journaals. Dit overzicht gaf een in drukwekkend beeld van het leven van de overleden Paus. Vooral de beelden uit de jeugd van Eugenio Pacelli en de oudere journaalopnamen waren bijzon dere documenten. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! VEILING VENLO, 9 okt. Andijvie A t. Bloemkool A 37—38, B 21. Stamprinsesse- bonen, kas I 116119, idem natuur 6166; Sabo I 83—88, II 4143; Westlandia I 100, II 69—73; Mentor I 60; Spekbonen I 87; Pronkbonen I 2628. Komkommers, plat- glas A 64, B 54, C 43. Knolselderie A 19. Peen, rode; Breekpeen A 10. B 68, C 6. Prei A 1215. Natuursla A 8.301430. To maten per bak A 8.208.40, B 7.70830, C 7.407.70, CC 5.405.70, Bonken 3.103.90. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 9 okt. Eierveiling SJB.E. Aanvoer 316.080 stuks. Notering: eieren 53-60 gT. f 11.7815.07, 60-64 gr. f 15.0516.60; eende-eieren 53- 63 gr. f 6.99—9.86 65-72 gr. f 10.47—1134; alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Aanvoer 1.200.000 stuks. Notering; eieren 46-50 gr. t 9.20—10.68, 50-60 gr. f 10.94— 14.97, 60-68 gr. f 15.24—17.50, alles per 100 biermarkt. Aanvoer 1.950.000 stuks. No tering: eieren 61-65 gr. f 15.8016.75, al gemene prijs 1 16.35 per 100 stuks, kiloprijs f 2.62, basis 62.5 gr.; henne-eieren 57-62 gr. f 14.00—15.80, kiloprijs t 2.46—239; eieren 47-57 gr. f 9.75—14.00, kiloprijs f 2.07—2.46. Pluimveemarkt. Aanvoer plm. 67.000 stuks. Notering: slachtkippen f 1.801.85, slachtkuikens f 2.00-2-15, per kg; ganzen t 7.508.50, patrijzen (oud) f 1.251.75, patrijzen (jong) f 3.50425, alles per stuk. Varkensmarkt. Aanvoer 216 stuks. No tering: biggen f 50—65, drachtige zeugen f325—400. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver. Bierhandelaren. Grote eieren i 162516.75, gewicht 62-68 gr.; kleine eieren f 12.75— 16.00, gewicht 55-61 gr.; henne-eieren f 9.00 10.00, gewicht 45-50 gr. VEEMARKT DELFT, 9 okt. Aanvoer 892 stuks vee. Prijzen: nucht. kalv. f 4458, biggen t 4555. lopers f 70110, drachtige zeugen f 275375, magere varkens per kg lev. gew. f 1.801.90. KAASMARKT GOÜDA, 9 okt. Aanvoer 170 partijen. Notering: le kw. i 2.10—2.20, 2e kw. f 2.002.09. extra kw. f 2.21—2.60. PEPERTERMIJN'MARKT AMSTERDAM, 9 okt. - Witte Serawak. Stemming: kalm. Omzet: 1 ton. Noteringen: loco 28829fl (288—298), okt. 292—296, 293 ged. (291—295), nov. 290—294 (289—299), dec. 290—292 (289— 290), jan. 290—291 1289291), febr. 287—291 (285—289), mrt. 286—291 (285—287), april 286—291 (283—286), mei 285—290 283—285), juni 284—288 (282—285), juli 280—286 <276— 282), aug. 274—286 275—280), sept. 272—281 (273278). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Alle noteringen onveranderd (170 180). Een vrij uitgebreide rechtstreekse re portage gaf een overzicht van het leven in en om de r.k. Universiteit in Nijme gen, waarbij vooral aandacht werd be steed aan de kinderkliniek van prof. dr. J. P. Sloof. Een filmoverzicht gaf een indruk van het wel en wee van de universiteit, van Op basis van een seminariestatistiek die door het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut wordt samengesteld, heeft dr. Dellepoort een supplement geschreven op zijn dissertatie over de priesterroe pingen in Nederland. Dit supplement is opgenomen onder de rapporten van het K.S.K.I. Het geeft een kwantitatieve analyse van de seminariebevolking en de priesterwijdingen in de periode 1952— 1957. Uit het rapport blijkt, dat de aan meldingen voor de bisschoppelijke se- Advertentie Van Nelle bestellen! De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft bekendgemaakt dat zij de raad van mi nisters der E.G.K.S., die te Luxemburg zal vergaderen, een drie punten omvat tend plan tot overwinning van de afzet crisis der kolenindustrie zal voorleggen De Hoge Autoriteit zal voorstellen, dat Italië en Nederland bepaalde controle- maatregelen nemen tegen de kolenin- voer uit landen buiten de EGKS dat de regeringen der 6 E.G.KS.-landen zo veel mogelijk gegevens inzake de con tracten voor de invoer van kolen uit derde landen aan de Hoge Autoriteit verstrekken om het mogelijk te maken een juist inzicht in de kolensituatie te krijgen en de nodige maatregelen te nemen en tenslotte, dat de regeringen der E.G.K.S.-landen de kolenverbruikers aanbevelen kolen te kopen en niet op hun voorraden te teren. De kolenvoorraden bij de mijnen In de E.G.K.S. bedragen volgens de jongste gegevens thans ongeveer 22 müjoen ton. Normaal is de voorraad slechts 8 mil joen ton groot. „De Indonesische regering kan de financieël-economische belangen van Nederland In Indonesië niet bespreken, zolang geen oplossing is gevonden voor het vraagstuk van Nieuw-Guinea". Dit wordt gezegd in de nota, die zoals reeds gisteren is gemeld, woensdag op het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta werd overhandigd aan het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer Hasseiman, en waarvan de tekst gisteren in de Indonesische hoofdstad is gepubliceerd. De nota, een antwoord op de Neder landse nota van 15 september over de Indonesische maatregelen tegen Neder landse eigendommen in Indonesië zegt volgens het A.N.P. voorts, dat naar de mening van de Indonesische regering de betrekkingen tussen Indonesië en Neder land „op integrale wijze en in overeen stemming met de internationale evolu tie naar emancipatie tussen de volke ren op ieder terrein" moeten worden benaderd. De Indonesische regering noemt in de nota drie punten, die een basis kunnen vormen voor normale be trekkingen met Nederland. Als eerste wordt genoemd de liquidatie van het „vraagstuk van het kolonialisme in In donesië", voorts economische en han delsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland op grondslag van gelijk waardigheid en wederzijds voordeel en tenslotte „andere onderwerpen, die de betrekkingen tussen beide landen nau wer kunnen maken." In de nota wordt voorts gesteld, dat Indonesië van 1950 tot 1956 ten koste van grote inspanningen de financieel- economische verplichtingen, voorvloei ende uit de R.T.C., jegens Nederland is nagekomen „ofschoon Indonesië er zich van bewust was, dat de financieel-eco- nomische overeenkomst een zware last vormde voor Indonesië en over het al gemeen van meer voordeel was voor Nederland dan voor Indonesië." „Ge zien deze Indonesische bereidheid," al dus gaat de nota verder, „kon worden gehoopt, dat van Nederlandse zijde ten minste de morele plicht zou worden ge voeld de restanten van het kolonialis- minaries na 1915 met 27 pet zijn geste gen; deze stijging houdt gelijke tred met de groei van de katholieke bevol king. Dit is in zoverre verheugend dat hierdoor de tot nu toe steeds groter wordende discrepantie tussen de pries terwijdingen voor de bisdommen en de groei van het katholieke volksdeel in de toe' omst zou kunnen worden gestuit. Tegen een te groot optimisme moet echter worden gewaarschuwd. De laatste jaren blijven de aanmeldingen voor de klein-seminaries op gelijk ni veau, terwijl zij per jaar met 2 pet moeten blijven stjjgen om de groei van de katholieke bevolking bh te houden. Het aantal priesterwijdingen voor de bisdommen ligt bovendien 20 pet ach ter bij het aantal, dat strikt benodigd is om de huidige voorzieningen in de ziel zorg op het bestaande bezettingsniveau te handhaven. De aanmeldingen voor de reguliere seminaries zijn sinds 1945 minder sterk gestegen dan die voor de bisschoppelijke seminaries n.l. met 15 pet. Hoewel dus kan worden gesproken van een stijgend aantal aanmeldingen in het totaal, dient de aandacht te wor den gericht op de noodzaak de roepin gen voor de missionaire congregaties op te voeren. Wanneer dit niet geschiedt zal Nederland niet in staat zjjn zijn gro te missionaire taken buiten Europa in de bestaande omvang te blijven vervul len, constateert het rapport. Hoewel in vergelijking met de vele andere landen en in het licht van de godsdienstige crisis van onze dagen het beeld van de priesterroepingen in Nederland niet ongunstig is. consta teert dr. Dellepoort dat het reservoir aan priesters voor eigen land en voor de missie geleidelijk kleiner wordt. Daarbij neemt het rendement van do seminarie-opleiding blijkbaar nog af, en me op het grondgebied van de repu bliek Indonesië op te heffen. Het Indo- wej mej verscheidene" procenten, nesische volk kan waarlqk met begrij- v pen, welke redelijke motieven Neder land bewegen aan zijn koloniaal bestuur in Nieuw-Guinea vast te houden." Ten slotte wordt in de nota gezegd, dat het conflict op economisch gebied tussen beide landen is gerezen, „omdat Neder land het niet nodig schijnt te achten het geschil over Nieuw-Guinea langs de diplomatieke weg en door overleg op te lossen." In een nabeschouwing noemt dr. Del lepoort nog een aantal vraagstukken, die in de laatste jaren steeds scherper naar voren komen: het streven van se minaries om als gymnasium door het rijk te worden erkend, de toeneming van de late roepingen en hun specifieke op leiding, de daling van het rendement van de seminarie-opleiding en de me ningsvorming rond de functie van de klem-seminaries. 44) „Daar ben ik van overtuigd. Claire Hangst is net zo mm geestelijk abnormaal als jij of ik. Maar de afbraak ging niet gauw genoeg, daarom moest er met sterkere middelen worden gewerkt. Het slacht offer moest zo gauw mogelijk in een staat worden ge bracht, die haar rijp maakte voor zelfmoord. Of tenminste zelfmoord aannemelijk maakte. Aanne- ,m„.V v°or de buitenwereld. Het valt vrij gemak kelijk een zelfmoord te enscèneren, als de omgeving eenmaal op een zelfmoord is voorbereid, haar zelfs min of meer verwacht. Je kunt moeilijk ontkennen, Joost, dat al deze manoeuvres gericht waren tegen Claire Hangst en niemand anders. Wie kan jij me nu noemen, die hiertoe in de gelegenheid was en voor wie haar dood noodzakelijk was behalve haar schoonzuster? Haar man?" „Neen, neen, onmogelijk. Hubert is nog net zo verliefd op haar als toen ze pas getrouwd waren." „Het was dus een huwelijk uit liefde?" „Van zijn kant zeer zeker." Pieter Auguste Perquin kijkt zijn vriend verwon derd aan: „Van haar kant dan niet? Wat voor re den kan een knap, gefortuneerd meisje van goede familie hebben een landjonker als Hubert Hangst te trouwen, tenzij ze verliefd op hem was?" „Ik zeg ook niet, dat ze dat niet was. Ik zeg alleen maar, dat ik het niet weet. Ik ken haar eigen lijk maar oppervlakig en vóór haar engagement met Hubert kende ik haar helemaal met. Maar dat Mijn kennis van haar moet het hebben van feiten, die geld van Claire, dat heeft ze pas een paar maan- vrij' den geleden geërfd. Toen ze trouwde, had ze geen rode cent. Hubert heeft haar warempel niet om haar geld getrouwd." „Enfin, we zijn dan weer bij ons uitgangspunt te rug. Iemand heeft op een heel geraffineerde ma nier geprobeerd Claire Hangst tot waanzin en zelf moord te drijven. Dat is punt één. En je zult toch wel met me eens zijn, dat daar niet aan te tomen valt?" „Nnneen," zegt Joost Alland met tegenzin. „Mooi, nu punt twee: De enige, die een zeer ern stige reden heeft om vurig Claire Hangst's dood te wensen is haar schoonzuster. Als je deze beide bij el kaar telt, mijn waarde Joost, welke uitkomst krijg je dan?" Joost Alland van Limmerzoden springt op en loopt onrustig de kamer rond: „Ja, ja, ja, je hebt gelijk, dat weet ik wel. Het is volkomen logisch. Het sluit als een bus. En toch geloof ik het met! Ik mag ver domd zijn als ik het geloof, ook al redeneer je nog 00 zo logisch en kom je met nog zulke mooie bewijzen." te verplegen. Maar ze zou eerlijk toegeven, dat ze Urtrtf/HnpnonJ-Qiir PlAtPF All?UStfi Pftrflllill 71ot Wiin ViIH Minn ole cfal/ ]r fln Aanmaal lll4 lil/1 An moe jwel aan de oppervlakte liggen. Jq, die haar een leven lang kent, zult bijvoorbeeld een uiting als die van zoëven, ik bedoel die uitbarsting van vreugde over de zekerheid, die zij meent te hebben verkre gen over een spoedige dood van haar schoonzuster, anders waarderen dan ik, hoogstwaarschijnlijk." „Waarmee je bedoelt?" „Nu, fk vond dat vreugdebetoon vrij harteloos." „Neen, neen," zegt Joost Alland, uit zijn tent ge lokt, levendig. „Dan zie je het geheel verkeerd, Pie ter Auguste, geheel verkeerd. Je vergeet een erg ge wichtige factor. Leontine is geen stadsmens. Ze is opgegroeid hier op Ter Weem. Op het platteland zie je leven en dood anders. Een dier dat ongeneeslijk ziele js „Help je uit zijn lijden? Dat wil je toch zeggen? En een mens, Joost, wat doe je met een mens?" „Je verdraait mijn woorden," zegt Joost Alland heftig. „Leontine Hangst zou er niet aan denken een ongeneeslijk zieke te vermoorden, ze zou integendeel in staat zijn die met de grootste zorg en opoffering Hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin ziet zijn vriend nadenkend aan. „Dus jij gelooft niet aan Leontine Hangst's schuld? Waarom niet? Op psychologische gronden? Tja, dat maakt de zaak verdomd moeilijk, want ik zou wer kelijk niet weten wie anders Hij haalt moedeloos de schouders op en denkt aan de vele malen, dat hij hooglopende ruzie met commissaris van Waveren heeft geriskeerd omdat hjj ondanks het belastende feitenmateriaal weigerde aan de schuld van een beklaagde te geloven op de zelfde gronden. En nu lijkt het wel alsof hij zelf in de positie van zijn commissaris is gemanoeuvreerd. „Kijk eens, begint hjj dan opnieuw. ,,JJj kent deze mensen van kindsbeen af en ik niet. Als alles heeft dat zo je hele leven iemand gekend hebben zijn voor en tegen. Voor jou is Leontine Hangst met al haar eigenschappen, goede en kwade, Leontine Hangst. Ze is voor jou een vanzelfsprekendheid, om het zo eens uit te drukken. Je neemt haar zoals zij is of zoals je denkt, dat zij is. En wat niet past in het beeld van Leontine Hangst zoals het met de jaren in je is gegroeid, dat wijs je zonder genade af. Ik daarentegen ken haar eerst een paar dagen. bia was als zo'n stakker eenmaal uit zijn lijden was. Zo eerlijk is ze nu eenmaal. De gedachte, dat Claire jarenlang in een inrichting zou zitten opgesloten, is voor haar zoiets vreselijks, dat ze alleen maar blijd schap kan voelen als ze de zekerheid meent te heb ben, dat dit vreselijke haar door de dood bespaard zal blijven. Nog iets, Pieter Auguste, je zult toch moeten toegeven, dat die uitbarsting bewijst hoe vast Leontine in de authenticiteit van die verschijning ge looft." „Tenzij ze 6611 verbazend goed actrice is." „Dat is ze niet Ze zou niet kunnen acteren al moest ze er haar leven mee redden. Ze is om zo te zeggen transparant eerlijk en ze heeft veel te veel eerbied voor en geloof in de Hangstse tradities om ze te verlagen tot accessoires in een minderwaardi ge comedie. Als dat spookpaard dan werkelijk ge- truqueerd is „Dat is het." „Nu, dan staat het alleen om die reden al voor rnjj vast, dat Leontine er onmogelijk de hand in gehad kan hebben." (Wordt voroolcKi). ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - Nood klok. 12.03 Metropole ork. en so list (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 14.10 Gram. 14.25 Pianospel. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 17.20 Gram. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. week- overz. 18.10 Strijkork. 18.30 Dubbel kwart 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Caus. 19.35 Omr. ork. en solist. 20.30 Caus. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Caus. 22.05 Lich te muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 (ws. 8.18 Gram. 8 50 Caus. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 Caus. 15.20 Omr. ork. 16.15 Boekbespr. 16.35 Kinderkoor. 16.55 Gram. 17.30 Ra- dioweekjourn. 18.00 Nws en comm. 18.20 Hammondorgelsp. 18.35 Muziek- kiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.45 Caus. 19.50 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis Best? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Ac cord. muz. 22.00 Oude en nieuwe dansen. 22.35 Opsporing verzocht 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Vraag- en ant woordspel. 21.10 Tussenspel21.25 Avonturen met Doms. NTS: 22.45- 23.45 Eurovisie: Horse of the Year Show. ENGELAND, BBC Home Service, 380 m: 13.00 Ork. cone. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 16.24 Ork. conc. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. ENGELAND, BBC Light program- me, 1500 en 247 m; 13.30 Nws en lichte muz. 14.10 Gram. 14.45 Film- progr. 15.10 Lichte muz. 16.00 Ork. conc. 17.45 Pianospel. 19.00 Gitaar club. 19.30 Jazzmuz. 21.30 Nws en gevar. progr. 23.00 Dansmuz. 23.40 Dansmuz. 24.00 Gram. NDR-WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.30 Jazz. 14.00 Gram. 15.30 Volksliederen. 16.30 Ork. conc. 17.30 Schlagers. 20.00 Am us. muz. 20.30 Ork. conc. 22.10 Ork. conc. 22.30 Ge var. muz. 0.05 Dansork. 1.00 Jazz muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK III, 280 en 235 m: 12.05 Ork. conc. 14.35 Macbeth, opera. 16.45 Gram. 17.30 Ork. conc. 19.01 Gram. 19.30 Vocaal ens. 20.00 Ork. conc. 20.30 Gram. 22.11 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Gram. 15.00 Accordeonspel. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel (verv.). 16.00 Gram. 17.20 Gram. 17.30 Piano, recital. 18.00 Ork. conc. 20.00 Ork. conc. 20.45 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.15 Verz. progr. 23.05-24.00 Gram. 484 m: 12.15 Gram. 14.15 Ork. conc. 16.00 Nieuwe gram. 17.10 Bel Canto. 18.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 23.00 Jazz. DUITSE TV-PROGR. 17.30-18.30 Gevar. progr. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. 20.15 TV-Toto. Daarna: Woord v. d. zon dag. FRANS-BELG. TV-PROGR. 17.30 Wereldtentoonstelling. 19.00 La Pensée et les hommes. 19.30 Feuilleton. 20.00 Journ. 20.30 Een avontuur van Hoppalong Cassidy. 21.35 Cabaret 22.15 Film. 22.45 We- reldnws. VLAAMS-BELG. TV-PROGR. 15.30 V. d. jeugd. 16.30-17.30 We reldtentoonstelling. 19.00 Kath. uitz. 19.30 Nws. 19.45 De week in beeld. 20.15 Tekenfilm. 21.15 Feuilleton. 21.40 Vijgeblad en oude kant 22.45- 23.45 Eurovisie: Horse of the Year Show.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11