Stoffelijk overschot met militaire eer ontvangen In lijkwagen met glazen wanden overgebracht van Jj^H Castel-Gandolfo jj^^H Begin van de volgende week begrafenis in St. Pieter Kardinaal Masella camerlengo Pelgrimage naar geboortehuis van de Paus in Rome Elke minuut slaat dag en nacht, de zwaarste klok van de Sint Pieter Uit Rijksmuseum gestolen voorwerpen terecht «-H.'iïxn lilLUVVL IIMMIILLITIüvllL UUUIIMI1I Televisie zendt begrafenis uit Sultan Hamid naar Nederland Kard. Wyszynski naar Rome? Dodelijk ongeval op bouwwerk Duitse dief is nog voortvluchtig .Het weer. ilifcW II III Ulllfcfciiiww— www... voo,u.a,,.„r^raw53.„ VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30034 Vanmiddag om 2 uur wordt het stoffelijk overschot Van Paus Pius XII van Gastel Gandolfo overge bracht naar Rome. Van de Pauselijke zomerresi dentie tot aan de muren van Rome geschiedt dit „in forma privar'a", incognito zou men kunnen zeg gen, om buiten de stad het ingewikkelde protocol te vermijden. Men verwacht dat de overbrenging om zes uur zal zijn geëindigd. De overledene wordt vervoerd in een lijkwagen met glazen wanden. Deze is door de gemeente Rome aan het Vaticaan beschikbaar gesteld. Om stuwd door motorrijders van de Italiaanse politie en gevolgd door auto's waarin de dignitarissen van het Pauselijk hof gezeten zijn, rijdt de cortège langs de Via Appia Nuova met een snelheid van slechts 30 km naar de Eeuwige Stad. Op de grens van de gemeente getuigt de oudste wethouder namens de gemeenteraad van Rome van zijn eerbied voor de stoffelijke resten van Paus Pacelli. Alle verkeer van de zijwegen en zijstraten wordt door de verkeers politie en de carabinieri gestremd. Mgr. dr. v. Dodewaard vicaris-generaal Nieuw bisdom in Canada Een van de laatste daden van de Paus Gevangenisstraf in Indonesië uitgezeten Enige vertegenwoor diger van de Kerk der stilte In Lisse: Jongeman door stroom van lift gedood (Van onze Romeinse correspondent) Rome maakt wederom de dood van een Paus mee. De Romeinse bladen, van welke politieke kleur of richting zij ook zijn, wijden driekwart van hun ruimte aan deze gebeurtenis, aan het komende conclaaf en aan alles wat heden rond het overlijden van de Paus en de voorbereiding van de keuze van een nieuwe Paus wetenswaard is, en dat is veel. Rome is voor enkele tijd weer het Pauselijk Rome. Maar deze maal is er een bijzondere noot: Paus Pacelli was een van Rome's eigen zonen. Zo ziet men steeds door, mensen trekken naar de Rioni di Ponte, de wijk waarin Pius XII geboren werd, en het bezoek aan 's Pausen geboortehuis lijkt op een bedetocht, een pelgrimage. Een uur lang hebben in de steden en dorpen van Italië de klokken geluid en de kleine parochiekerk van Castel Gandolfo had de wereldprimeur. Nu zwijgen de klokken, behalve één. Elke minuut slaat dag en nacht door de zwaarste klok van de St. Pieter, die naklinkt over het plein: de 261ste vicarius Christi en de 260ste opvolger van St. Petrus is in Gods heerlijkheid ingeslapen. De Westduitse politie is er in samenwerking met Interpol in geslaagd een groot aantal kunstvoorwerpen op te sporen, die uit Europese musea zijn gestolen. Onder deze kunst voorwerpen bevinden zich de vier gouden kunstschatten, die in de nacht van 26 op 27 september uit de afdeling „Va derlandse geschiedenis" van het Rijksmuseum te Amster dam zijn gestolen. ee MORRIS ibeforei/wóu/// CAMELDUFFELCOATS 59.50 Iets minder zacht Iets kouder Het weer in Europa Overleden Paus wordt opgebaard (Van onze Romeinse correspondent) st- Jan van Lateranen, de Kathedraal van Rome's bisschop, staan de vertegenwoordigers van de Ita liaanse regering, de minister-president, de burgemeester van Rome en tal van andere autoriteiten. Troepen brengen de militaire eerbewijzen. In de St. Jan wordt de absoute verricht, daarna trekt een lange stoet met hoogwaardigheids- bekleders, militairen, seculiere en re guliere geestelijkheid van de stad langs het Colosseum en de Via dei Von Im- Periali over de Piazza Venezia door de vprso Vittorio Emanuele naar de Smt Pieter. De Italiaanse regering had be paald, dat de overbrenging binnen Ro me zou geschieden volgens het proto col van een overleden staatshoofd. Voorop gaan de tamboers der ca rabinieri, dan volgde een regiment van het Italiaanse leger en de clerus. Na de lijkwagen komen d. Pauselijke edei- sarde en de carabinieri, dan volgen d auto's met de familie, leden van het Pauselijk Hof en de vertegenwoordigers Van de regering. De stoet wordt geslo ten door de standaarddrager van Rome, het college van burgemeester en wet houders, de gemeenteraad en een deta chement stadspolitie. Op het St. Pie tersplein wachten de geestelijke en Wereldlijke leden van 's Pausen hof, de vertegenwoordigers van Vaticaanstad en het kapittel van St. Pieter. Illllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft de bisschop-coadju tor mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard be- hoemd tot zijn vicaris-generaal. -Met de jongste benoeming van mgr. Ie n dodewaard heeft het bisdom Haar- J Tvrnu twee vicarissen-generaal. Mgr. v' M. Groot, de andere vicaris, be- heH zVn eh?en taak. De werkzaam- ziinl' die mgr' Van hodewaard met Be? benoeming tot coadjutor zijn toe- Zii Zun' staan tos van het vicarisschap. benoeming tot vicaris is voorna- thaeVo geschied om hem ook bestuurs- te geven, waardoor hij in voor- Ve!?en gevallen mgr. Huibers kan 1 vangen in diens bestuurlijke taak. De plechtigheden bij de uitvaart van Paus Pius XII zullen door de N.T.S. worden uitgezonden. De Italiaanse tele visie heeft reeds in beginsel toestem ming voor de uitzendingen gekregen. De N.T.S. heeft gisteren besloten de volledige Italiaanse uitzending over te nemen en van Nederlands commentaar te voorzien. Paus Pius XII op zijn doodsbed. Een van de laatste daden van Z.H. Paus Pius XII is het instellen van een nieuw bisdom in Canada geweest, al dus meldt Reuter. Het is gevormd uit delen van het aartsbisdom Toronto en het bisdom Hamilton. De Paus benoem de mgr. Thomas McCarthy tot bisschop van dit nieuwe diocees. Het Vaticaan maakte dit gisteren bekend. (Van onze Romeinse correspondent) De eerste vergadering der in Rome aanwezige kardinalen heeft donderdag morgen te half twaalf plaats gehad, on der het voorzitterschap van kardinaal Tisserant, de deken van het Heilig Col lege. Deze vergaderingen zijn door de Apostolische Constitutie van 8 december 1954 „Vacantis apostolicae sedis" voorge schreven en beten in dit stuk de „con- gregationes generalis". De bijeenkomsten welke vóór het conclaaf plaats hebben en die elke dag gehouden dienen te wor den, noemt men de „voorbereidende congregationes". Nadat de Pauselijke constitutie was voorgelezen en de kar dinalen de eed op deze constitutie had den afgelegd, ging men over tot het aan wijzen van de kardinaal-camerlengo der H. Roomse Kerk. Hiervoor werd aange wezen Benedetto Kardinaal Aloisi Ma sella, de 79-jarige kardinaal-bisschop en aartspriester van de Sint Jan van Late ranen, Prefect van de Congregatie der Heilige Sacramenten en bisschop van Palestrina. Tot secretaris van het Heilig Conclaaf werd benoemd mgr. Alberto di Jorio, een 74-jarige Vaticaanse prelaat die o.m. ,,IS van de secretarie van het Heilig College. De camerlengo bewaart en beheert tijdens de vacati van de H. Stoel de rechten en de goederen van de Kerk lu de ad interim-periode zijn hem verschillende taken opgedragen, en met het driemanschap van de oudste der kardinaal-bisschoppen, kardinaal- Priesters en kardinaal-diakens, vormt h iie jdaSelijks bestuur. Pius XII zelf functie van camerlengo ver vuld na de dood van Pius XI. Het was nog bij afwezigheid van de camerlengo dat de kardinaal-deken, Tis serant, officieel de dood van de H. Va- aer vaststelde in diens privévertrekken Gandolfo en het apostolisch paleis verzegelde en 's Pausen testament onder zijn beheer nam. Tijdens de eerste xarainaalsbijeenkomst is dit testament voorgelezen. Voorts werd een reeks 'uiten getroffen inzake het overbren gen van het stoffelijk overschot ,van y ae rouwdiensten en begrafe nis werden bepaald, de 'wee redenaars aangewezen die een Latijnse rede houden over de gestorven Paus en la ter vlak na het conclaaf over het kiezen van een nieuwe Paus. Ook werden dag en uur vastgesteld van de ontvangst van het Corps Diplomatique en van de de legatie van de Ridders van Malta. En toen ook tenslotte een reeks materiële maatregelen genomen waren met het oog op het komende conclaaf, ging de congregatie over tot de korte plechtig heid: de vissersring van Pius XII en de matrijs van het loden zegel der Apos tolische Kanselarij met Paus Pacelli'? wapen werden gebroken. Wanneer een nieuwe paus gekozen wordt, houdt men hem een brandende vlok vlas voor met de woorden: H. Vader zo vergaat 's we relds roem. Het breken van de Pause lijke ring en zijn wapen is de afsluiting van een cyclus: ook een Pontificaat neemt een einde. Te beginnen met zaterdag zal het li chaam van Paus Pius XII gekleed in de pontificale gewaden in de paarse litur gische kleur, het hoofd gedekt door de gouden mijter, worden opgebaard in de Benedetto Aloisi kardinaal Masella, pre fect van de Congregatie van de Heilige Sacramenten, die door de vergadering van kardinalen in Rome is benoemd tot camerlengo. Sint Pieter. Het staat momenteel nog niet vast of de katafalk geplaatst zal worden in de Sacramentskapel, gelijk dit bij vroegere Pausen geschiedde of voor het Pausaltaar midden in 4e basiliek. De begrafenis zal begin volgende week geschieden. Volgens de wens van de overledene zal hij worden bijgezet in de onderkerk van de Sint Pieter en wel in de nis waar eens dc H. Pius X rustte dicht bij het graf van de Vorst der Apos telen. Het stoffelijk overschot van de Paus wordt, gebalsemd, in een cypressenhou- ten met fluweel beklede kist gelegd. De tweede kist, die daar om heen gaat, is van 4 mm dik lood. Tenslotte wordt deze weer omvat door een kist van ge politoerd iepenhout. Deze is bedekt met een kruis, de Pontificale emblemen en het wapen van de Paus. Sultan Hamid II van Pontianak zal binnen veertien dagen naar Nederland vertrekken, om zich bij zijn gezin in D 'n Haag te voegen, aldus meldt de correspondent van het A.N.P. in Dja karta. Sultan Hamid, die tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld we gens een poging tot omverwerping van de Indonesische regering, werd twee maanden geleden weer in vrijheid ge steld. Hij heeft verklaard, te hopen zijn arbeidskracht te kunnen wijden aan de ont ikkeling van zijn vroegere sulta naat Pontianak. Hij heeft dit sultanaat in september bezocht en werd daar hartelijk ontvangen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim, Uit Warschau heeft U.P.I. vernomen dat Stefan kardinaal Wyszynski, waar schijnlijk de enige kardinaal van de „Kerk der stilte" zal zijn, die zal deel nemen aan de verkiezing van een op volger van Paus Pius XII. Wyszynski bevond zich in de oude Poolse hoofd stad Gniezno, toen de Paus gisternacht overleed. Verwacht wordt dat hjj van daag naar Warschau zal terugkeren, al dus vertelde een woordvoerder van het episcopaat, en dat zaterdagochtend een conferentie van het episcopaat zal worden gehouden. Men verwacht dat deze bijeenkomst zal resulteren in de aankondiging dat de kardinaal naar Rome zal reizen om de begrafenis mee te maken. Uit regeringsbronnen wordt vernomen dat de kardinaal nog geen paspoort heeft aangevraagd. Men kon niet zeggen wat yoor stappen genomen worden als kardinaal Wyszynski een pas aanvraagt, maar in zeer betrouw bare kringen gaf men te verstaan dat de kardinaal stellig toestemming krijgt om de reis te maken. Met even grote stelligheid meende men te kunnen zeggen dat twee andere kardinaals van achter het IJzeren Gor dijn, kardinaal Stepinac in Joegoslavië en kardinaal Mindszenty in Hongarije, geen toestemming zullen krijgen het Consistorie in Rome b\j te wonen. Bei den hebben, evenals kardinaal Wyszyns ki, vele jaren in gevangenschap ver toefd. Doch kardinaal Wyszynski kwam op vrije voeten na de Poolse revolutie van oktober 1956 en hij heeft met de re gering een overeenkomst bereikt welke de Katholieke Kerk een grote mate van vrijheid geeft. Bij bouwwerkzaamheden in het uit breidingsplan „Meer en Duin" te Lisse is gisteren de 19-jarige leerling-mon teur M. de Groot uit Lisse op tragische wijze om het leven gekomen. Hij is door onbekende oorzaak in aanraking geko men met een elektrische lift, die zon der dat de jongen dat wist onder stroom stond. Hij werd op slag gedood. Het hoofdartikel in de Osservatore Ro mano, van de hand van graaf Dalla Torre, draagt tot titel „Pastor Angelicus en Defensor Civitatis". Nadat de schrij ver de roeping van de Kerk geschetst heeft, het werk van de H. Stoel en de leiding der Opperherder, van Leo XIII tot heden, stelt hij dat Pius XII Zijn zen ding vooral beleefd en gezien heeft in het magisterium, het leraren. Men hoort wel de kritiek dat de overleden Paus te veel sprak en over een te ongelimiteerd aantal onderwerpen, waarbij Hij zich ver buiten de grenzen van het strikt religieuze en zedelijke onderricht be gaf. Deze kritiek ziet echter het motief niet dat Pius XIX leidde. Dit motief was de mensheid duidelijk te maken, dat elke sector van het leven en iedere acti viteit bestuurd wordt door de moraal. En de Paus toonde aan en bleef herha len, juist aan de hand van concrete ge gevens en actuele problemen, dat de Christelijke zedenleer de meest volmaak te is, de meest lichtende. De historische karakteristiek van dit lange, bijna 20- jarige Pontificaat, is Pius' pastoraal be leid geweest. Kardinaal Micara en kardinaal Agagianian (rechts) verlaten Castel Gandolfo na bij het stoffelijk overschot van Paus Pius XII te hebben gebeden. Hij was inderdaad de Pastor Angeli cus, de engelachtige herder. Rome gaf hem een tweede eretitel, die van Defen sor Civitatis, 6e verdediger van de stadgemeenschap. Hij stond op de bres voor zijn vaderstad. Hij redde het cen trum der Christenheid in de oorlog. Zijn naam kon genoemd worden naast een Gregorius. een Leo, een Innocentius. De draagwijdte van deze titel gaat echter ver boven het materiële en -plaatselijke uit. Juist door Zijn leraren heeft Pius Xn de gehele menselijke „civitas", de we reldgemeente, en de „civitas Christia na" willen verdedigen. En zijn verdedi ging van de stad is hier tevens een symbool van. De Acropolis van Athene ziet uit op grasvelden, onder de pyra- miden aan de oevers van de Nijl sluime ren de eeuwen, maar te Rome staat de Miliarium Aurium de gulden mijl paal, van waaruit de wegen naar vrij heid, gerechtigheid en liefde uitgaan over de wereld. Advertentie Voorts zijn o.m. opgespoord het vijf tiende eeuws houten Madonnabeeldje, dat 15 augustus van dit jaar uit de eta lage van het A.N.V.V.-kantoor in Keu len verdween en twee waardevolle schilderijen uit het gesloten staats- museum van Luxemburg, die in de nacht van 7 op 8 juli werden ontvreemd. Volgens een schatting bedraagt de to tale waarde van de thans achterhaalde kunstschatten ongeveer 1.500.000,-. Verdacht van deze diefstallen wordt een veertigjarige beroepsinbreker uit Keulen, die al 24 veroordelingen ach ter de rug heeft. Men heeft hem nog niet kunnen aanhouden. Hij wordt be schouwd als de dader van diefstallen uit musea in Frankrijk, Nederland, Zwitserland, Luxemburg, West-Duits- land en Engeland. De vier gouden uit het Rijksmuseum gestolen kunstschatten van historische waarde zijn een ketting, die volgens de overlevering aan Michiel de Ruyter heeft toebehoord, verder een keten met penning van kapitein Isbrand Gotske, een beker van Cornells Schrijver en een penning van Isaac Rockesen. Deze voorwerpen waren verdwenen uit twee vitrines, die op schandalige wijze waren vernield. Merkwaardig was, dat de dief de andere kunstvoorwerpen op deze afdeling had laten staan. De politie heeft hieruit geconcludeerd, dat het de dief dus kennelijk om het goud te doen is geweest. Deze diefstal was, voor zover bekend, de eerste geslaag de uit het Rijksmuseum. De enkele po gingen, die in de loop der tijden zjjn ge daan, waren alle verijdeld. De .gestolen kunstschatten zijn door de man, die zich steeds met een pas poort op de naam van „Lasalle" legiti meerde, aan een juwelier in Keulen verkocht. Deze juwelier en kunsthande laren uit München hadden ontdekt, dat hun aankopen van diefstal afkomstig waren toen de Westduitse politie be schrijvingen van de uit Europese mu sea gestolen kunstvoorwerpen rond stuurde. Het was daarna niet moeilijk meer „Lasalle" te identificeren, want uit de kartoteek van de Keulse politie bleek, dat verdachte zich vroeger ook al van de naam „Lasalle" heeft be diend. De politie is op het spoor van de Duitser gekomen, toen zij bij een kunsthandelaar in München het hou ten Madonnabeeldje vond, dat uit het A.N.V.V.-kantoor in Keulen was ge stolen. De kunsthandelaar herkende de Duitser van hem voorgelegde fo to's als de man, van wie hij het Ma donnabeeldje (waarde ruim 5.000,-) voor nog geen 1.000,- had gekocht. De dief had aan een andere kunst handelaar in München twee schilderijen uit een Luxemburgs museum voor on geveer 9.000,- verkocht. Het is niet bekend of zich onder de in Duitsland opgespoorde kunstvoor werpen soms exemplaren bevinden van de bij de inbraak in het Nederlands goud- en zilvermuseum in Utrecht ver dwenen 96 kostbare antieke uurwerken. Die inbraak werd eveneens in de nacht van 26 op 27 september gepleegd. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Later plaatselijk enkele opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige zuidelijke wind, morgen ruimend naar zuid west en iets afneriend. Iets minder zacht overdag. Zon: 6.56-17.57. Maan: 4.55-17.10. Het is waarschijnlijk, dat in de loop van morgen polaire lucht tot in ons land zal binnendringen. Dit geschiedt bij win den tussen west en zuidwest en daarom is er geen grote afkoeling te verwach ten. Het passerende koufront zal op de meeste plaatsen enige regen veroorza ken. Station max neersi Weei temp afgel gisteren 24 uur Helsinki half bew. 14 0 Stockholrr licht bew. 15 0 Oslo zwaar bew. 15 0 Londen motregen 16 0 Amsterai.: half bew. 16 4.1 Brussel zwaar bew. 16 1 Luxenl u half bew. 16 0 Parijs mist 18 0 Nice licht bew. 24 0 Berlijn zwaar bew. 17 0 rankfu onbewolkt 17 0 Müncl.ei laagh. mist 18 0 Ztincb mist 16 1 Genève mist 17 0 Locarno licht bew. 22 0 Wenen mist 17 0 Innsbruc mist 23 0 Rome licht bew. 30 di in e a 11 MimrcTDAAT e ua ADI PM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- êhkssi NIFIIWF HAARIFMSrHF PflllRANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1