Haarlemse politie gaat verkeersactie voeren Eerste controle gericht op rijwielbrom- en bakfiets t 1 Voorstel tot verhoging van subsidie Haarlems Bloei aangehouden Studies van Jan Campfens in Kunstzaal „De Ark" Cilly Wang met boeiend programma in Haarlemse Schouwburg Agenda Haarlem Naaimachine kopen Kamermuziekavond Frans Halsmuseum AAR SCHAAP LOPEN Oude zilveren rijksdaalders uit de roulatie Eindsalarissen leraren worden niet verhoogd P ONMIDDELLIJK OP DE BON KAMER VAN KOOPHANDEL HAARLEM Sergeant „vorderde militaire truck VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Bromfietsen 1L Burgerlijke Stand Haarlem Een opzienbarende rechtspraak Eerste concert serie-V N.Ph.O. Haarlems Bloei Cilly Wang, die 21 oktober voor een langduurige tournee door Ameri ka en Australië vertrekt, heeft gis teravond haar laatste afscheidsvoor- stelling hier te lande gegeven in de Stadsschouwburg van Haarlem, waar reeds uit de meer dan stormachtige ovaties na afloop bleek, hoezeer zij haar publiek in de ban van haar unieke kunst vermag te brengen. In de U.S.A. zal zij als de „Pavlova of Parody" geannonceerd worden, bij ons noemt men haar nuchter-weg „dans-parodiste", zelf spreekt zij van „metamorfosen", maar iedere nomenclatuur of classificatie schiet te kort door het enige karakter van haar iedereen aansprekende creati viteit. Zowel met cabaret, als pan tomime, clownerie of ballet heeft het iets te maken, maar het is vooral Cilly Wang zelf, die door een zeld zame suggestieve kracht en veelzij digheid weet te boeien. De vernuf tige hulpmiddelen bij haar „one wo man-show" spelen daarbij bewust een ondergeschikte rol. Extra-lede maten, rompen of hoofden, zij zijn slechts hulpmiddelen bij haar ver wezenlijking van het onmogelijke, dat wij zo graag zouden zien. Films: Toneel Diversen KRUISSTRAAT 25 - TEL. 12921 T entoonstellingen „Prestatieconcert" door Harmonie- en F anf ar ekorpsen Ravage in etalage door zonnescherm Beurs van Amsterdam a. va Beurs van New York Plechtige Requiem missen voor de Paus Afgelaste wedstrijden in de afdelingen R.-K.T.T. Oranje Zwart last wedstrijden af Groentekar schuift in het water van het Spaarne Volgend jaar 15 miljoen nieuwe munten Overleg afgebroken De Haarlemse politie zal binnen zeer korte tijd een aantal speciale verkeers- acties houden om te komen tot een meer intensieve en vooral tot een meer gerichte controle op de naleving van de bepalingen van het Wegenverkeersre glement. Men hoopt daarmee te berei ken, dat de verkeersveiligheid in Haar lem in belangrijke mate wordt ver hoogd. Het ligt in de bedoeling per pe riode van drie weken gedurende twee dagen een strenge controle uit te oefe nen op de nakoming van een aantal voorschriften, waarbij als regel zonder enige waarschuwing verbaliserend wordt opgetreden. De afdelings- en posthuiscommandan ten wordt opdracht gegeven zoveel mo gelijk personeel voor de te houden spe ciale controles aan te wijzen. Boven dien is bepaald, dat de controles wor den gehouden in straten, op wegen en weggedeelten die daarvoor de meest geëigende zijn. Voor zover mogelijk wordt ook het personeel van de afde ling bijzondere wetten ingeschakeld, waardoor de gehele geüniformeerde politiemacht deel zal nemen aan de ac tie. Tijdens een persconferentie die de hoofdinspecteur van de Verkeerspolitie de heer I. B. Brauckmann, gistermid dag hield en waarbij van het voorne men van de politie melding werd ge maakt, werd de eerste controle be kend gemaakt die gericht zal zijn op de inrichting en de verlichting van fiet sen (met inbegrip van bakfietsen) en rijwielen met hulpmotor, en op het meevoeren van personen. Aan het per soneel is opdracht gegeven na te zien of rijwielen voorzien zijn van een bel, een goed werkende rem, een achter spatbord, dat over een afstand van ten minste dertig centimeter helder wit moet zijn, en bij nacht een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang van één niet verblindend koplicht en van één rood achterlicht, aangebracht op het witte gedeelte van het achterspatbord. Bakfietsen met twee voorwielen en één achterwiel dienen een bel te heb ben, tenminste één goed werkende rem, welke in aangezette toestand vastgezet kan worden, één wit achter- spatbord als bij fietsen, één rode re flector, aangebracht op de uiterste lin kerzijde en bij nacht twee koplichten en één rood achterlicht op 't achterspat bord. Voor bakfietsen met één voorwiel en twee achterwielen zijn voorge schreven twee witte spatborden voor de achterwielen, één witte reflector op de linkervoorzijde en bij nacht één kop licht en één rood licht op het linker achterwiel. Rijwielen met hulpmotor moeten een bel hebben het gebruik van een an der geluidsapparaat is verboden een Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend 8-l?30en Ié-I8u. Dinsdag 8-I3 u. BEVALLEN van een zoon: W. van Oojjen-Kuiper, E. Smidt-Lammers, J. J.- Jonker-Jungen, C. A. Rodenburg- Molenkamp, M. C. Prins-Tromp. BEVALLEN van een dochter: C. N. Roeterink-Montijn, G. Jansen-Jansen, G. F. Wubbels-Enninga, A. E. van de Poppe-van Vliet. GEHUWD: A. Koelemeijer en C. A. van Straaten; J. B. Lubbers en E. Lex; J. A. J. de Bruin en E. Kuiper; R. Ver hoef en C. Bouman. OVERLEDEN: K. Salentqn, 62 j., Mrt. van Heemskerkstraat; J. A. Bud ding, 72 j., Timorstraat; J. A. Gart- worst, 65 j., Gasthuisvest; E. H. van Eek-Lang, 39 j., Aart v. d Leeuw straat; E. M. S. Braakhuis-Wolke, 76 j., Dr. Schaepmanstraat. over de gehele lengte gasdichte, geluid dempende uitlaat, tenminste één goed- werkende rem op ieder wiel, waarvan er minstens één een trommel- of schijf rem is, één koplicht en één rood ach terlicht. Bijzondere aandacht besteedt de politie ook aan de aanwezigheid van een gele plaat. Het is inmiddels geble ken, dat er nog slechts weinige brom fietsers zijn die niet in het bezit zijn van de gele plaat. Sedert de in werking treding van de bepaling werden in Haarlem 47 processen-verbaal te dier zake opgemaakt, echter alle op de eer ste dagen. Uit mededelingen van de politie blijkt, dat tevens nauwgezet wordt na gezien op het op gevaarlijke wijze ver voeren van een tweede persoon op een rijwiel, zoals op de stang voor de be stuurder. De onlangs gewijzigde bepa ling in zake het vervoeren van perso nen op bromfietsen verbiedt de zogehe ten amazone-zit. Een passagier dient een doelmatige zitplaats te hebben en moet met de voeten aan weerszijden op steunen kunnen rusten. Sedert de in werking treding van deze bepaling wer den tot en met 25 september in Haar lem niet minder dan 190 processen-ver- baal opgemaakt: 74 in augustus en 106 in september. Overigens is de zoge naamde buddy-seat" niet meer ver boden. Pater Henri de Greeve komt op 16 oktober voor de tweede maal naar Heemstede om voor de leden van de K.A.B. en de r.-k. middenstandsvereni ging een spel op te voeren. Dit keer: „Een opzienbarende Rechtspraak", een boeiend Maria-spel. De avond wordt in „Nieuw-Berken- rode" gegeven en begint om kwart voor acht. Vrijdag 17 oktober vindt het eerste concert van de V-serie van het Noord hollands Philharmonisch Orkest plaats. Het concert wordt geleid door Henri Arends. Voor de pauze worden uitge voerd de symfonie no. 67 van Haydn en de symfonie „Mathis der Maler" van Hindemith. Beide werken worden voor de eerste maal in Haarlem ten gehore gebracht. Na de pauze treedt de pianist George van Renesse op met het Eer ste pianoconcert van Brahms. George van Renesse doorliep de 5-ja- rige cursus van het Amsterdams con servatorium in drie jaren en behaalde op 19-jarige leeftijd de Prix d'Excel- lence van die instelling. Zijn leraar voor piano was Ulfert Schults. Vervol gens studeerde hij bij Ricardo Vines te Parijs en bij Leonid Kreutzer te Berlijn. Inmiddels had hij reeds gedebuteerd als solist bij alle Nederlandse orkesten. Van Renesse begeleidde vele interna tionale beroemdheden en maakte enige tournees met Yehudi Menuhin. Als so list bereisde hij vele landen van Euro pa en trad voorts op in het toenmalige Ned. Oost-Indië, Ned. West-Indië en in de stad Holland in Michigan. Burgemeester mr. M. M. Kwint met arm in het gips inspecteert samen met commissaris J. P. Weyburg de reserve- politie van Velsen, aangetreden voor het raadhuis van Velsen bij de viering van het 10-jarig bestaan van dit korps. 11 Onder voorzitterschap van de heer B. F. Enschedé hield de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstre ken donderdagavond een openbare ver gadering, de zevenendertigste algeme ne ledenvergadering. Nadat in nog geen uur de eerste zes agendapunten waren afgewerkt, heeft de secretaris van de Kamer, mr. A. G. de Blécourt, geduren de anderhalf uur een uitvoerige voor dracht gehouden naar aanleiding van het agendapunt dat de wijziging van het reglement van het Hoogheemraad schap voor Rijnland behelsde inzake zuivering van afvalwater. Hjj ging in een historisch overzicht terug naar de Graventijd; het Hoogheemraadschap Rijnland is het oudste waterschap van Nederland (ongeveer 750 jaar). Onder de graven waren er reeds met des kundigheid op waterstaatkundig gebied. Er waren in de dertiende eeuw reeds particuliere organisaties, die de nood zakelijkheid inzagen het water zuurstof rijk te houden. Later kreeg de zuivering van afvalwater zelfs een bindend ka rakter. Het gebied van Rijnland strekt zich uit over een gebied van 105.000 hectare, waarop ruim 800.000 mensen wonen. In grote lijnen behandelde mr. De Blecourt het ontwerp van wijziging, en hij zei dat de radio-actieve invloed de aandacht heeft. In Haarlem zijn alle grachten boezemwater en het is daar om niet zo verwonderlijk, dat men een gracht als de Bakenessergracht niet kan dempen. Rijnland vraagt daar een ander water voor terug en dat is er niet. „Men kan toch met om de„Bake nessergracht te dempen, de Zijl weg openbreken". De eerstvolgende vergadering van de Kamer werd bepaald op Dan zal de agenda vermelden het ai- scheid van enige leden en de verkie zing van nieuwe leden. De ontwerp-begroting voor 1959 sluit met een bedrag van 251.300,- tegen 228.000,. begroot in 1958 en 244.100,- als schatting van de inkomsten in 1958. Met salarissen, toelagen en gratifica ties is een bedrag van 140.000,- ge moeid. De subsidies zijn in vergelij king met 1958 opgevoerd van 4000,- naar 6000,-. Voor de verschillende Ne derlands-buitenlandse Kamers van Koophandel is de subsidie met honderd procent verhoogd, van 25,- tot 50,-. Het ontwerp vermeldde een verhoging van de subsidie aan „Haarlems Bloei" met 250,-. De subsidie was 500,- en De kunstzaal De Ark is tot 9 okto ber bezet met het werk van Jan Camp fens en Harry Volker dat op de aan kondiging omschreven wordt als teken en schilderstudies, monotypes en ruim tekunst. Bij ontstentenis van de eigen lijke inleider heette de schilder Josel Santen de vele aanwezigen welkom en vertelde hij iets over de techniek van de monotype. Jan Campfens vertoont een duidelijke aanleg voor ornamentale versiering. Zjjn monotypes zijn fantasierijk van lijnvoering en gevoelig van kleur. Ho is leerling aan de Amsterdamse kunst nijverheidsschool en ofschoon zijn expo sitie bescheiden is aangekondigd is het toch wel voorbarig schools studiewerk onder eigen naam ten toon te stellen. Niettemin en in dit geval doet het ons persoonlijk een genoegen dat het kunst lievend publiek in Haarlem door deze tentoonstelling kan zien hoe het moder ne kunstonderwijs langs nieuwe banen de jonge kunstenaars en artisans vormt, hun bekwaamheden ontwikkelt langs een andere weg dan de gebruike lijke van voor de atrtisieke „renaissan ce van de twintigste eeuw". Hun beel dend beleven wordt allereerst gericht op materiaal, vlakverdeling, harmonie en ritme, waarbij de observatie slechts zij delings, n.l. via de geactiveerde herinne ring, wordt betrokken. Deze benadering is lynrecht gelegen tegenover het imi- tatief doorvorsen van de vorm als stu- diebegin via het tekenen naar gips en de levende natuur. De resultaten van dit uitgangspunt van de opleiding zijn, zoals men hier zien kan, dikwijls zeer interessant en, waar ze binnen het ornamentale blijven, kunnen ze zelfs gaaf zijn. Waar Campfens met het penseel ge werkt heeft zien we van hem zelf meer dan in de monotypes waar het mate riaal toch altijd nog zijn charmes spreidt en de maker nauwelijks meer doet dan de automatiek ervan in bewe ging zetten. Een aquarel als no. 17 ge tuigt duidelijker van vormbewust wer ken waarbij de maker nauwer en bij voortduring betrokken is. De deelname aan deze expositie door Harry Volker is lichtvaardig. De ruim te zal voor hem in het platte vlak min der problematisch worden als hij ge leerd heeft de beeldende vorm te han teren. Zijn beste aandeel in de expositie is de indeling van de zaalruimte. In de ze drie-dimensionale bezigheid voelt men de vakmatige beheersing die zijn geëxposeerde werk mist. L. T. zal worden gebracht op 750,-. Het voorstel werd aangehouden. De heer Warmer wilde ook deze sub sidie verdubbelen en brengen op dui zend gulden. Hij meende dat het voor beeld van de Kamer dan een stimu lans voor bedrijven en particulieren zou zijn de subsidie eveneens te verhogen. Mede met het oog op de afwezigheid van de heer Hooij werd het voorstel aangehouden. De voorzitter, die tevo ren had verklaard, dat Haarlem wat de subsidiepolitiek betreft, een povere indruk maakt bij andere Kamers van Koophandel had sympathie voor het nut tige werk van „Haarlems Bloei", doch meende dat het voorlopig bij een verho ging van 50 pet. moest blijven. De Kamer heeft een schrijven doen uitgaan naar het college van B. en W. van Haarlem, waarin wordt verzocht in de Sint Nicolaasperiode de winkels te mogen open houden tot tien uur des avond. Dit geldt voor de periode van donderdag 27 november tot en met don derdag 4 december. Voor het personeel zou een rustperiode zjjn van zes uur tot half acht, waarvoor de winkels in deze uren gesloten moeten zijn. „Breng jü me eens even vlug met de wagen thuis" had een beroepssergeant bij de Nationale Reserve, afkomstig uit Haarlem, tegen een van z\jn onderge schikten gezegd. - „Zullen we dat nu wel doen?" vroeg deze, maar de sergeant lachte de bezwaren weg en zei dat hij de verantwoordelijkheid wel op zich zou nemen. Dat deed hij en dat bracht hem uiteindelijk voor de rechter. Woensdagmiddag stond hij terecht voor de Krijgsraad te Velde-west in Den Haag, waar de Haarlemmer verwe ten werd dat hij voor particuliere doel einden een militaire wagen „gevor derd" had en ten onrechte een mindere bevel had gegeven hem thuis te bren gen. „Het was geen bevel, maar een ver zoek", zo verdedigde zich de beklaagde, maar president en leden van de krijgs raad zagen daar niet veel in. Ook de auditeur militair hield beklaagde voor, dat een verzoek aan een mindere als het bovendien nog in dergelijke woor den vervat is, heel veel van een bevel weg heeft en dat een mindere dit dus opvolgt. De sergeant was gewoon met de fiets naar huis te gaan. Anderen wer den na afloop van hun werktijd met een militaire wagen thuis gebracht. Toen zijn fiets dan ook kapot was besloot hij een wagen te nemen, daar hij snel thuis wilde zijn. Zijn fiets werd in de auto geladen. De auditeur wilde rekening houden met de goede staat van dienst van be klaagde. „Het is jammer dat hij zich zo snel heeft laten kennen", zei hij. Ern stiger bijkomende aangelegenheid vond de auditeur dat beklaagde kort na zjjn slipper een aanrijding had gehad, waar bij hij zwaar gewond werd. Daarvan was hij nu nog maar gedeeltelijk her steld. Dit alles wilde de auditeur mili tair gewicht in de schaal laten leggen bij het bepalen van de strafmaat. Te meer daar beklaagde in dienst goede papieren heeft vond hij het niet nodig deze door een krijgsraadvonnis te laten bederven. Vandaar zijn eis: terugwij zing van de zaak naar de tot straffen bevoegde militaire commandant. De raadsman was de auditeur daarvoor uiteraard erkentelijk en drong op de zelfde straf aan. Het is een samenloop van omstandigheden geweest, de situa tie thuis dwong beklaagde spoedig thuis te komen, dat was de reden van zijn haast, zei hij. Beklaagde heeft de gewoonte om mi litairen met een auto thuis te brengen na de dienst klakkeloos toegepast, al dus de raadsman. Na raadkamer verwees de krijgsraad de zaak, conform de eis, terug tot de commandant voor krijgstuchtelijke be straffing. De inspecteur der P.T.T. te Haarlem (telefoondistrict), de heer J. van Gin- kel, is, ingaande 1 januari 1958, benoemd tot inspecteur voor bijzondere diensten der P.T.T. met behoud van de per soonlijke titel van adjunct-directeur. Wim de Vries, de fijngevoelige piano- begeleider van Cilly Wang, speelde aan het begin van haar optreden geparafra seerde thema's uit de „Drei Groschen Oper", muziek uit de twintiger jaren, die de laatste tijd Schlager-achtig mis- wordt, maar die volkomen past ttt ,y Wang's expressie-vermogen. Wat de Drei Groschen Oper in het groot en met genadeloos cynisme analyseert doet Cilly Wang de kleine détails van de ons vertrouwde sociale verschijnselen aan. Maar haar cynisme wordt steeds weer getemperd door een mild begrip, door een soort van coquetteren met men selijke onmacht en idealisme. „Ik dans de humor van de ernst", zo In het kader van het comité „Voor jonge kunstenaars" concerteerden gis teravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum drie dochters van Euterpe te weten: Marjolein Snijder, piano (solo), Rosemary Le Gras-Pier- son, mezzo sopraan met pianobegelei ding van Hanneke Compaan-Houbolt. Rosemary le Gras-Pierson, die haar zangvoordracht opende met „II mio bel foco" van de achttiende eeuwse compo nist Marcello, is ongetwijfeld een intel ligent zangeres, die met goede dictie en tekstbegrip weet te zingen, doch voor het predikaat liederzangeres bestaat er een bundeling van facetten die men no de kan ontberen. Zo misten wij in ver schillende liederen van Schumann de expressie in het mezza voce, terwijl me de door een lichte detonatie de vertol king niet boven het schoolse uitkwam. Bijzonder raak daarentegen was de weergave van de kostelijke Spaanse liederen van de Cubaanse componist J. Nin met als hoogtepunt ,,Pano Murcia- no." De begeleidster Hanneke Com paan-Houbolt beschikt over een gave techniek, jammer dat bij haar begelei ding soms het poëtische element ont brak, dat voor een hechte eenheid tus sen zangstem en piano noodzakelijk is. Na de pauze was het de pianiste Marjolein Snijders, die met werken van Mozart, Franck en Debussy haar aan deel aan het programma leverde. In de suite „pour le piano" van Debussy wist zij de impressionistische sfeer (die de componist met zijn muzikale penseel in geraffineerde klankkleuren jieeft omge zet) door een gaaf en transparant tou cher op te roepen, terwijl César Francks Prélude, Choral en Fugue een verklan king kreeg, die de „maitre angélique" waardig was. Kortom een optreden, dat een belofte voor de toekomst inhoudt. A. Brt. Advertentie CINEMA.PALACE: De tien geboden, a. 1.; 2) 4 .«50 uur. FRANS HALS: Het monster van Franken stein 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Het lokkend moeras, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Trapeze, a. 1.; 2, 7 9 15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Vr. en zo.: De zevende sluier, 14 jaar. Vr. 8.15 uur. Zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Bambi a. 1. Za. 2.30 uur; zo. 2 en 4.15 uur Ma. en di.: Ariane, 18 jaar; 8.15 uur. Do.: Een ter dood veroordeelde ontsnapt, 8.15 uur. REMBRANDT: Sluipvaart in de Pacific, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYMoord op de voorpagina, 18 jaar; 7, 9.15 uur. 20.000 mijlen onder zee, 14 jaar; 2.30 u. Zo. 2 en 4.15 uur. STUDIO: De 41ste, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 10 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Neder landse Comedie met „Een tik van de zon", toneelspel van N. C. Hunter met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Berg. Regie; Joan Remmelts. Pre mière voor Haarlem. Zaterdag 11 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Thea ter met „Orpheus daalt af", toneelspel van Tennessee Williams. Regie: Richard Flink. In de hoofdrollen: Caro van Eyck en Maxim Hamel. Première voor Haarlem. Zondag 12 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Thea ter met „Orpheus daalt af". Zie zaterdag 11 oktober. Maandag 13 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Nieuw Operette Gezelschap met „Der Zigeuner baron" van Johann Strauss. Dinsdag 14 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Nieuw Operette Gezelschap met „Der Zigeuner baron" van Johann Strauss. Woensdag 15 oktober Minerva-theater, Heemstede. 8 uur: To neelvereniging door de r.-k. Toneelgroep H.A.T. Donderdag 16 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: R.-k. Toneelgroep Thalia met „Gerda van de Anna's hoeve" voor de r.-k. Commissie De Vrije Tijd. MUZIEK ÉN BALLET Vrijdag 10 oktober Concertgebouw, Haarlem, 7.30 uur: Jeugd- eoncert door het Noordhollands Philhar monisch Orkest o.l.v. Marinus Adam. Pro gramma: Werken van Strauss, Mozart en Schubert. Maandag 13 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Zangre cital door Jeanne Austin, m.m.v. David Money, piano. Programma: Werken van Purcell, Chausson, Debussy en Williams. Dinsdag 14 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Eerste avond meesterserie. Jan Smeterlin, piano. Programma: Werken van Chopin. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur- Optreden van de violist Paul Doktor voor de Heemsteedse Kunstkring. Woensdag 15 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Opera- concert, door het Haarlems Opera Koor o.l.v. Bep Ogterop. Solisten: Maria van Dongen, sopraan; Chris Scheffer, tenor; Evelyn Leythe, col. sopraan; Gerard Droog bas-bariton. Programma: Gedeelten uit Carmen, Faust, Aida, Zauberflöte. Donderdag 16 oktober Concertgebouw, Haarlem, 7.30 uur- Presta tieconcert voor Harmonie- en Fanfarekorp sen. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur; Ballet der Lage Landen met ,,De Notenkrakers- suite". Zwanenmeer, tweede akte. Vrijdag 10 oktober Geb. St.-Bavo, Haarlem: Jaarfeesten KAB; Speler van St.-Frans met „Pier de wonderdoener". Minerva-theater, Heemstede, 8 uur: Sie na, de hooghartige, in het land van de rode aarde", lezing voor de Volksuniversiteit. Brinkmann, Haarlem, 8 uur: Mr. H. Phaff over het Haarlems stadhuis voor Algemeen Nederlands Verbond. Zaterdag 11 oktober Dreefzicht, Haarlem, 8 uur: Cabaretpro gramma voor „De Oosthoek". Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Feest avond van de Verenigde Huiseigenaren. Zondag 12 oktober Zandvoort, Circuit, ca 3 uur: PAC-rit voor oude automobielen. Geb. St.-Bavo, Haarlem: Jaarfeesten KAB. Spelers van St.-Frans met „Pier de wonderdoener". Maandag 13 oktober Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Kees Hana spreekt over „De natuur van zee, strand en duinen" (Volksuniversiteit). Brinkmann, Haarlem, 8 uur: G en W-cur- cursus „Wat is katholieke literatuur?" 9 uur: G en W-cursus: „De actuele we reldpolitiek". Dinsdag 14 oktober Jacobstraat 6, 8 uur: Tot de uiterste grenzen der aarde, film voor Volksuniver siteit. Woensdag 15 oktober Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Het nabije Oosten vanaf de pre-historie tot heden, cursus Volksuniversiteit. Zandvoort, 8 uur: Bezinningsavond. Le zing door dr. B. Delemarre. ■■"n Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur Cruqulnsmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp In februari 1953 Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.30—16 urn- Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend op werkdagen van 1016 uur; op zon en feestdagen van 1316 uur. Grote Kerk Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge mstrumenten. mineralen. Geopend tedere werkdag, behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 14—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Kunstzaal „ln 't goede uur", KI. Houtstraat: Tekeningen en grafiek van Pieter Giltay. Geop. dag. van 10—22 uur (tot 1 nov.). Kunstzaal „De Ark", N. Heiligland: Ten toonstelling van werken van Harry Vol ker en Jan Campfens. Geop. dag. van 9—14 en van 19—22 uur. Zo. van 16—22 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland: Tentoon stelling van schilderijen en plastieken van Chapon, Frankot, Yvonne Kracht e a Geop. op werkd. van 1117 uur (tot 18 okt.). Huis van Looy: Jaarlijkse lentoonstel- ling: Jacobus van Looy en Willem de Zwart. Geop. dag. van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Van Bennekon Braakman-Ten Bruggen- Cate en Van der Colk. Geop. dag. 11—17 uur; zo. 14—17 uur; wo. gesloten (tot 19 okt.). i deelt zjj in het programma mee. Wat wij serieus plegen te nemen, wat wjj zelfs aan extra vaganties bij anderen begrijpend accepteren, kortom: cli ché-uitingen, Cilly Wang kan ze al» be lachelijk aan de kaak stellen. Als het doek bijvoorbeeld opgaat, worden we geconfronteerd met de „gewone man", de slaaf van de klok, die hem dagelijks een kringloop laat dansen. We zien hem opstaan en naar bed gaan, lamlen dig, trots, gewichtig-doend, „swell" en wanhopig (als voetganger in het ener verende verkeer). „Marianka", het Rus sinnetje, is volkomen anders lieftal lig en fantastisch, omdat ze zelfs kan zweven. Ze komt dan ook uit Rusland, het land, waar alles mogelijk is en waar zelfs de wet van de zwaartekracht anders is. Daarna „His Masters Voice" de bekende grammofoon-hond, die ook niet meer goed bestand is tegen het ze- nuwen-gedoe, dat zelfs onze grammo foons kunnen produceren. Subliem ge observeerde wanhoop kan zij ten toon spreiden in „De muzikale buren", een nummer, dat laat zien, waartoe stunte lige piano-studie bij de buren iemand kan brengen, die rustig zijn krant le zen wil. Ballettomanen, die Cilly Wang's „Pas de deux" voor het eerst zien, moe ten wel met hun gevoelens niet goed raad weten. Hier is het klassieke ballet het onderwerp van een ongenadige ana lyse, maar tevens van een volmaakte techniek en expressiviteit. De ballerino neemt echter om het zo uit te druk ken een loopje met zijn partner, die een pop is. Wanneer zij zou leven, zouden we ernstig en verheerlijkt hebben toe gekeken. Hetzelfde zou met de „Gast- dirigent" gebeurd zijn, het volgende onderwerp van een persiflage, die mis schien ook wel de „moderne muziek" geldt. Maar de „verbluffende" acroba tiek krijgt evengoed een beurt in „Al les in handstand". Volkomen anders is de poëtisch wuivende bloempot, „Plantaardig In termezzo". „This is not a flower-pot this is a lady", schreef een Amerikaan se krant onder een foto van die verruk kende creatie. Komisch, maar ook van een verrukkelijke élégance was de be kende „Salon-giraffe", en weer ontroe rend het arme dienstmeisje, dat de rui ten zo schoon moet lappen, dat men ze niet meer ziet en dan de even voor de hand liggende als onjuiste oplossing van die opdracht uitvoert. De costumering was al even perfect als de uitvoering van Cilly Wang's „me tamorfosen". Zij speelde het klaar om het irreël evan wat cartoon-tekenaars bedoelen, te laten leven, tot zelfs in de gezichtsuitdrukking van de poppen en beesten waarin (of waarmee) ze optrad. Soms was het bijvoorbeeld bij de „His Masters Voice-hond,, of in de „Gast-dirigent of men levende plaat jes uit Punch of nog meer uit Simpli- zissimus kon ondergaan. Dat gebeurde vooral tijdens het „Middernachtballet", een clownesk-ontroerende heksendans. Persiflerend was „Twee vrolijke acro- baatjes" en vooral de onvergetelijk on benullige gelaatsuitdrukking van het „Mondaine danspaar". O. Donderdag 16 oktober te 19.30 uur wordt in de gemeentelijke concertzaal van Haarlem een „prestatieconcert" ge. geven door de Haarlemse Harmonie- en Fanfarekorpsen, waarbij medewerking wordt verleend door het Tamboer- en Hoornblazerkorps „Bato". De korpsen, welke voor subsidie van de gemeente in aanmerking wensen te komen, zijn gehouden aan het jaarlijks te geven prestatieconcert deel te ne men. Een jury, gevormd door Jos de Klerk, Gerard Boedijn en majoor R. van Yperen zal het spel beoordelen. De uitspraak van de jury is mede van invloed op het te verlenen subsidie. Het concert wordt besloten met een finale waaraan vier muziekkorpsen en „Ba to" deelnemen. Onder meer wordt in deze finale, onder leiding van Jos de Klerk, „Haarlems Tempe" uitgevoerd in de door deze geschreven bewerking voor harmonie en fanfare. In de etalage van een juwelier aan de Anegang te Haarlem is gisteravond rond kwart over negen een enorme ra vage aangericht door het zonnescherm van een naast de juwelierswinkel geves tigde automatiek. Oorzaak van dat al les was een vrachtauto die bestuurd werd door een 18-jarige chauffeur uit Haarlem. De jongeman was met de wa gen de Anegang ingedraaid en was, naar hij zei, gedwongen op het trottoir te rijden, omdat aan de andere zijde auto's geparkeerd stonden. Eén botsing met het scherm was onvermijdelijk en dat het scherm door de etalageruit ging, was evenmin te voorkomen. De schade kon op het tijdstip van het ongeval niet -vastgesteld worden; de vrachtwagen liep lichte beschadigingen op. Uit een onderzoek is gebleken, dat de bestuur der van de auto niet in het bezit was van een voor het voertuig geldig rijbe wijs. vorig opening Slot 10/10 (Niet o. -iéle SV, N ea 1953 3% Ned 1953 Shi Ned 1956 3% Ned 1948 3V« Nea 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 82-64 bel fee tnschi GrtbR 194b 3% B.N.G Won.bouw 8 Ned Handel Mil cen A.K.O. V an BerRel s Patent Calve-Delft cert van Geidei Kon Hoogoven» eert U nil ever cert Ned Kabel Philip» Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Hull Amerika Lfln Kon Ned Stoomb Mil Ned Seheepv Unie KLM Dell Ml] cert. A'dam 2% '561 A dam '56 D A dam ID Rentesnasrbr Koersen: 9314 92 H 8444 8444 85 87tf 87(4 91A 94« 9244 92 94(4 109(4 185 216(4 218 328 186 321 40644 292 34444 179.50 148 15144 128(4 101.50 11144 123.80 8544 9344 94(4 114(4 418 344 179.80 69 148 152(4 128(4 112 123.40 Anaconda i_oppej Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KLM Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion OU Southern Pacific •Southern Railway Stand. Oil NJ. I'ldewatei U.S. Steel 8/10 6144 49(4 58(4 Stemming 49% 101% 2644 39(4 38% 63% 48% 84% 564s 50(4 58% 25% 81% onregelmatig 1/10 61 49(4 58% 67(4 49% 101% 26(4 39% 39% 64% 48% 83 57 51(4 5844 25% 82% Voor de zielerust van Z. H. de Paus wordt in verschillende kerken een plechtige requiemmis opgedragen. In de kerk van Overveen is dat vanavond om half acht. Zaterdag is er 's morgens om zeven uur een plechtige requiem mis in de kerk van de H. H. Elisa beth en Barbera, maandagavond om acht uur in de St. Josephkerk. In het Kleverpark eveneens maandagavond, maar dan om negen uur. In de afdelingen Haarlem en Arnhem van de KNVB zün alle voor dit week einde vastgestelde wedstrijden, waarbij katholieke verenigingen betrokken zijn, afgelast. In de afdeling Noord-Brabant gaan zondag alle wedstrijden niet door, ir.et uitzondering van die in de vroegere kring De Betuwe. In verband met het overlijden van paus Pius XH zijn alle wedstrijden van de r.-k. tafeltennisvereniging die vrij dag en zaterdag zouden worden ge speeld, afgelast. Met een sombere blik in zijn ogen heeft gistermiddag omstreeks een uur een Haarlemse groentehandelaar zijn kisten met groenten en fruit uit het wa ter van het Spaarne gevist; het was al les nutteloos, want door de aanraking met het water, waarin tal van schade lijke stoffen zitten, gingen zowel de groeten als het fruit voor de consump tie verloren. Een en ander vond zjjn oorzaak in het feit, dat de bakfiets, die de groente handelaar gebruikt, was gaan glijden en van de wal in de sloot was ge raakt. De handelaar had de fiets in zijn pakhuis aan de Korte Herenvest ge plaatst en de rem vastgezet. Toen hij even weggelopen, zag hij plotseling, dat zjjn wagen achteruit het pakhuis uit gleed en van de wal kantelde. Met een roeiboot dobberde de groentehandelaar even later tussen zijn kisten om te red den, wat er te redden viel. Omstanders en een politieagent trokken inmiddels de kar uit het water. Met ingang van 15 oktober 1958 zul len de oude zilveren rijksdaalders bui ten omloop worden gesteld, te weten alle rijksdaalders, die sedert de tot standkoming van de muntwet 1839 wer den geslagen. Zij kunnen dus de beel tenis dragen van koningin Wilhelmina, van koning Willem III of van koning Willem n. Om te voorkomen, dat te zijner tijd twee typen zilveren rijksdaalders, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe rijksdaalder van een kleiner model, ge lijktijdig gangbaar zullen zijn, worden de oude munten nu reeds ingetrokken. Zoals in de memorie van toelichting bij de begroting 1959 van het staats- muntbedrijf is medegedeeld, zal in het komende jaar begonnen worden met de aanmaak van 15 miljoen rijksdaalders. Het zilvergehalte van deze munt, die in 1954 in plaats van het oude 21/2- gulden stuk in de muntwet 1948 is op genomen, blijft 720/1000. Het gewicht wordt teruggebracht van 25 tot 15 gram en de diameter van 38 tot 33 mm. Tot 18 februari 1959 bestaat gelegen heid tot inwisseling bij alle postkan toren, bij- en hulpkantoren der poste rijen en poststations, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Ne- derlandsche Bank N.V. (Van onze onderwijsredacteur) In de donderdag gehouden vergade ring van het georganiseerd overleg voor het V.H.M.O., het kweekschoolonder- wijs en het middelbaar nijverheidson derwijs is namens de regering ver klaard, dat er geen aanleiding bestaat voor een verhoging van de eindsala- risse.1 van leraren, zoals die met ingang van 1 september 1956 is toegekend aan de hogere ambtenaren. Een departementale commissie heeft in opdracht van de regering een onder zoek ingesteld naar de salarispositie en het carrièreverloop van de leraren bjj genoemde takken van onderwijs. Ne bestudering van de in het georganiseerd overleg naar voren gebrachte standpun ten aangaande dit rapport heeft de re gering het standpunt ingenomen, dat het gemiddelde salaris van de leraren over de gehele loopbaan berekend bo ven het gemiddelde salaris van de totale groep van academisch gevormde ambtenaren ligt. Indien de lerarenorganisaties zulks wensen is de regering wel bereid met behoud van de bestaande verhouding tussen beide gemiddelden te spreken over een andere opbouw van de lera rensalarissen, welke echter niet tot hogere uitgaven leidt De organisaties menen echter, dat in dit verband een andere salarisopbouw niet aan de orde is en dat voortzetting van het overleg dus geen zin heeft. Met het onderzoek naar het carriere verloop van leraren en vergelijkbare ambtenaren werd reeds in mei 1957 begonnen. Uit de kring der docenten klonken bezwaren tegen het feit dat er inzake de lerarensalarissen een spe ciaal onderzoek moest worden ingesteld, doch de leraren hebben wel gebruik gemaakt van de hun geboden gelegen heid om een vertegenwoordiger te laten deelnemen aan het werk van de inter departementale commissie. Het rapport een lijvig stuk van 41 pagina's tekst, 61 grafieken en 23 tabellen zal nu gepubliceerd worden bij de memorie van antwoord op de onderwijsbegroting. Men is het in het georganiseerd overleg niet eens kunnen worden over de in terpretatie van de gegevens in het rap port. In de kring der leraren is men de mening toegedaan, dat men een „ver geten groep" is: de hogere ambtenaren hebben een salarisverhoging gekregen, de lagere en middelbare ambtenaren hebben hiervan geprofiteerd en de on derwijzerssalarissen zijn eveneens ver beterd, waarbij overigens aan te teke nen is, dat in het georganiseerd over leg voor het lager onderwijs kortge leden geen overeenstemming bereikt kon worden over de aanpassing van de onderwijzerssalarissen aan de verho ging van de ambtenarensalarissen van 1 april 1958.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3