Raketten zien zonsverduistering Godsdienstige opvoeding en geestelijke gezondheid „Vloervegers" contra „luistervinken I Oostpriesterhulp 300.000 verspreidt gods penningen D Stichter, pater Berthier. 50 jaar geleden gestorven Oudste inwoner (111) - schildert zelf - met gemak en CETALAC CONFRONTATIE MET DE VERVOLGDE KERK Voor het eerst zullen straks waarnemingen worden gedaan op honderd kilometer hoogte Psychotherapie is in diepste wezen zielzorg en leven V. m Kruis op toren geplaatst „Electra" op Schiphol CONGREGATIE VOOR LATE ROEPINGEN Met helikopter ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 PAGINA 11 (Van een medewerker) Bij de komende volledige zonsverduistering op 12 ok tober a.s. zal men voor het eerst door middel van raketten waarnemingen gaan verrichten. Zes raketten worden afgeschoten, voor, tijdens en na de verduiste ring, die slechts zeven minuten duurt. Elke raket zal gedurende vier minuten waarnemingen doen op een hoogte van ongeveer 100 kilometer. Hun observaties betreffen de zon zelf, maar ook de toestand van de aardatmosfeer tijdens de verduistering. De bevindingen van de instrumenten in de raketten worden radio grafisch naar de aarde geseind. De zonsverduistering van 12 oktober is alleen maar te zien in een smal gebied, dat van Nieuw-Gulnea tot aan Chili loopt. Op verschillende kleine eilandjes in de Stille Oceaan, die in dat gebied liggen, zijn al de nodige instrumenten opgesteld, beproefd en gecontroleerd, ten einde de vele waarnemingen, die men in het korte tijds bestek van zeven minuten wil verrichten, ongestoord te laten verlopen. Een internationale campagne, bijeen gebracht door het geofysisch jaar, houdt zich met de zonsverduistering bezig. Nederland neemt er dit jaar niet aan deel. Dat is wel geschied in 1954, toen een Nederlandse eclipsexpeditie naar Zweden reisde, en nog later, toen er een naar Colombo ging. In beide gevallen konden zjj geen waarnemingen doen, omdat op de be slissende ogenblikken de hemel bewolkt was. In zulke omstandigheden kunnen alleen de astronomen, die van radio-telescopen gebruik maken, nog waarnemingen doen. sigarettenwinKelier nieuws Première van demonstraties in Europa en Azië Examens Liturgische weekkalender Microfoon in kamer van kardinaal Mindszenty spoedig ontdekt Russisch op scholen van Egypte PLASTICVERF van Ceta-Bever iffilï aijuajxaapv Zonsverduisteringen komen gemid deld tweemaal per jaar voor. Uitzon derlijke verschijnselen zijn het dus niet. Zp zijn evenwel telkens slechts in een betrekkelijk klein gebied zichtbaar, en "et duurt vrij lang, voor men op een zelfde plaats weer een zoneclips kan zien. Zij worden, dit is al sedert de an tieken bekend, veroorzaakt door de maan, die zich tussen de zon en de aar de inschuift. Men heeft dit verschijnsel, waar men i^ivl°®ge.ru eeuwen en bij primitieve Jl^eren thans nog bijzonder bang voor g met wetenschappelijke wv fiyn waargenomen. Aanvanke lijk legde men slechts tijd, plaats en duur vast. Later, ten tijde van Newton zocht men er gegevens in voor een nauwkeurige beschrijving van de baan van de maan, de aarde en andere pla neten: hemelmechanische bewegingen stonden in de aandacht. Wel ontdekte men reeds in 1870 tijdens een verduis tering de protuberanzen, de uitbarstin- fen, die aan de rand van de zon zicht- aar worden, zonder dat men zich ze kerheid kon verschaffen of deze erup ties van soms tienduizenden kilometers hoogte op de zon dan wel op de maan hun oorsprong hadden. Pas later ging men ook de zon zelf nader onderzoe ken. Vooral in de laatste eeuw is de kennis van de processen, die er zich af spelen, door het bestuderen van zone clipsen sterk toegenomen, al weet men «„nog lang niet zoveel van als men zou J10?'" van deze zonne-studie ligt in 1842". in dat jaar hebben onderzoe kers uit Spanje en Frankrijk de zons verduistering, die in zuid-Europa te zien was, zeer intensief geobserveerd. In dat jaar werd ook een eerste fotogra fische opname van een zonsverduiste ring gemaakt, een daguerro-type, die duidelijk de zwakke corona laat zien, die alleen tijdens een zonsverduistering als een zwakke straling om de zon been te zien is. De kennis van de zon heett betekenis, omdat haar invloed op de aarde bepaald niet onbelangrijk is. De corona, hoe zwak haar straling ook is slechts een miljoenste deel van de straling, die de zon zelf uitzendt Ie* vert toch allerlei nuttige gegevens op omtrent de processen, die zich op de zon en in de atmosfeer daaromheen af spelen. Men verwacht nu, dat in dat op zicht juist de zonsverduistering van 12 oktober interessante gegevens zal verschaffen. De zon is juist een zon nevlekken-maximum gepasseerd en men meent, dat dit een coronastra ling tot gevolg zal hebben, die voor de wetenschap bijzonder belangwek kend is. Wat men omtrent de optredende pro cessen kan achterhalen is overigens niet alleen voor de astronoom interes sant, ook de physici zien er met alle aandacht naar uit, omdat toestanden van de materie, die men in de labora toria niet kan verwezenlijken, wel op de zon kan waarnemen. Er zijn nog andere zaken, die men, zoals de corona, alleen tijdens een vol ledige verduistering kan waarnemen. Een van die verschijnselen is het af buigen van het licht onder invloed van de gravitatie van het zwaartekracht veld van de zon. Einstein heeft dit ver schijnsel in zün algemene relativiteits theorie voorspeld. Het werd voor het eerst in 1919 door een eclipsexpeditie waargenomen: de sterren, die tijdens een verduistering zichtbaar werden in de naaste omgeving van de zon, sche nen een andere plaats aan de hemel in te nemen dan gewoonlijk. Het sterre- licht, dat langs de zon gaande de aar de bereikt, was inderdaad afgebogen. De apparatuur, waar men dit alles en nog vele andere dingen mee waar neemt, is de laatste eeuw zeer geper fectioneerd. Het gebruik van raketten opent nu weer nieuwe mogelijkheden. De waarnemingen, die zij in de aard atmosfeer zullen vastleggen, zijn o.m. van belang voor het radioverkeer, dat afhankelijk is van lagen in de atmos feer, die de radiogolven weerkaatsen. Da' ook de meteorologen bij deze waar nemingen belang hebben, spreekt wel voor zich zelf. Een van de prototypen van de Lock heed „Electra" is gisteren op Schiphol aangekomen, na een vlucht van Los Angeles via Montreal, Keflavik en Shan non. Voor dit toestel, dat de Lockheed fabrieken in de komende maanden voor demonstratievluchten gebruiken in Eu ropa en Azië, met Amsterdam als uit gangspunt, bestond bij aankomst op Schiphol grote belangstelling. Zaterdag en zondag zal het toestel in een der hangars worden nagekeken, waarna voor hjaandag en dinsdag een aantal demon stratievluchten voor KLM-employees, luchthavenautoriteiten en persvertegen woordigers op het programma staat. Na Amsterdam zal de reis naar Brussel tforden voortgezet en successievelijk komen vrijwel alle Europese hoofdste den aan de beurt. De KLM heeft 12 Jjan deze „Electra's" besteld, waarvan «e aflevering in oktober van het volgend Jaar zal beginnen. Er is de laatste jaren heel wat ge sproken en geschreven over de godsdienstige opvoeding. Men kan dat niet anders dan verheugend noe men. Aan de noodzakelijkheid van een verantwoorde godsdienstige opvoeding bestaat geen twijfel. Evenmin is het voor wie ook een open vraag, dat de traditionele methoden herziening be hoeven. Heel het wereldbeeld is zozeer, zo grondig veranderd, dat de werkwij ze van het kalme verleden niet meer past in de totaal nieuwe omstandighe den van het heden. De schrikbarende ontkerstening van de moderne samen leving plaatst vooral de godsdienstige opvoeding voor grote problemen. Juist nu vraagt de godsdienstige opvoeding een zeer bijzondere zorg. Daarover zijn allen het eens. Men heeft daarbij een opvoeding op het oog, die rekening houdt met de verworvenheden van al le wetenschappen aangaande de mens. Het hoofdaccent ligt dan uiteraard op het vormen van geestelijk-gezonde, geestelijk-volwassen mensen, om dat men, terecht, de overtuiging is toe gedaan, dat alleen dergelijke mensen de godsdienst, het christendom de kans geven zijn volle rijkdom te ontplooien. rv Het eigenlijke pro- A hleem van de godsdienstige op voeding bestaat in de juiste vor ming en ontwik keling van de menselijke natuur als natuur. Na tuurlijk is deze goede vorming niet bereikbaar zonder de genade, .maar even vanzelfsprekend is het, dat die vorming niet een zaak is van de genade alléén. Het bovennatuurlijke is niet bestemd om het werk te doen van het natuurlijke. F. J. Sheed heeft deze waarheid ver duidelijkt door het voorbeeld te geven van een groot pianist, die speelt op een slechte piano. Zjjn vermogen om te musiceren is reëel en objectief zo vertegenwoordigen ook de ingestorte bovennatuurlijke deugden een werkelij ke kracht maar op deze slechte pia no is het hem onmogelijk goede mu ziek te maken.Eerst wanneer hij een goed instrument ter beschikking heeft, komt zjjn muzikale begaafdheid tot "aar recht. Zo kan ook de genade pas onbelemmerd haar muziek maken, wan neer onze natuurlijke vermogens van ziel en lichaam als haar goede instru menten zuiver op haar intenties rea geren. Het is duidelijk, dat een goede gods dienstige opvoeding geen apart vak kan zijn met beperkte stof en leertijd. Zij omvat gedurende heel zijn bestaan de hele mens, wiens ideale le ven, naar evangelische spreekwijze, ge kenmerkt wordt door eenheid en onver deeldheid. „Gij zult de Heer, Uw God, beminnen uit geheel Uw hart en geheel Uw ziel, uit al Uw krachten en uit ge heel Uw verstand." Met deze woorden heeft Christus eens en voor goed het doet van de godsdienstige opvoeding vastgelegd. de laatste jaarvergadering van de katholieke vereniging voor geestelijke volksgezondheid heeft prof. dr. H. r ortmann in een briljante rede er met nadruk op gewezen, dat, hoewel de bij belse verlossing en de psychische the rapie kwalitatief op een geheel ver schillend niveau liggen, zij toch beide gericht zpn op hetzelfde doel: de herintegratie, van de gespleten mens. De therapie heeft bijzonder belang- Ulk, voorbereidend werk te doen om dat zp in dienst staat van de verlos- ,s.1.?g' Zij doet haar werk de. mense lijke instrumenten geschikt maken voor de muziek der genade uiteraard met zonder de genade, omdat nu een maal al het goede, dat de mens ten deel valt, genade is, maar evenmin doet de genade dat werk alleen. Het is ons voorrecht te mogen le ven in een tijd, waarin de wetenschap een machtig hulpmiddel is geworden om de mens te leiden naar geestelijke en godsdienstige volwassenheid. Z. H. de Paus heeft er voortdurend op aange drongen de verworvenheden der moderne wetenschap dienstbaar te maken aan het christelijk bestaan. Reeds geven tal rijke vooraanstaande geleerden hun beste krachten aan deze delikate taak. Zich daarbij soms te vergissen behoort tot de vrijheid, die elke pioniersarbeid gegeven dient te worden, vooral déze met zijn uitermate kwetsbare aard. Psychotherapie immers is in diepste wezen zielzorg, al is met de psyche van DELFT, 10 okt. Prop. geodetisch ing.: M. W. F. J. Creusen, Kerkrade; H. J. Meuter, Delft; R. B. Ruitenbeek, Doorn. Prop. bouwkundig ing.: P. F. M. Dahmen, Roermond; W. T. Duijff, Amsterdam; M. P. Evelein, Hilversum; mej. M. S. Everts, Amsterdam; J. P. H. C. Girod, Amsterdam; mej. C. M. Kroes, 's Gravenhage; M. J. M. Moll, Vlaardingen; K. J. Pluis, Amsterdam; G. J. Pijpers, Haarlem; D. G. Reitsma, Wageningen; H. G. G. Schroen, Heyt- huysen; F. A. Smoor, 's Hertogenbosch; E. Stipkovits, Delft; K. J. van der Veek, Lisse; J. G. Wegner, 's Graven hage; F. W. M. Ziegler, 's Gravenha ge- Prop. mijningenieur: L. J. A. Beer man, 's Gravenhage; W. J. M. Bertels, 's Gravenhage; J. A. Biesheuvel, Sant- §oort; H. ter Braak, 's Gravenhage: R. oeters, Nunspeet; A. Tuinman, 's Gra venhage; F. J. R. Veldman, 's Graven hage; D. IJbema, Schettens (Fr.). Prop. vliegtuigbouwkundig ing.: A. H. Bosma, Lemmer; H. van den Brink, Delft; J. Brinkman, Leiden; A. Brug- gink, Apeldoorn; R. Coene, Amsterdam; M. J. M. G. van Gennip, Vught; T. H. P. Konings, Nijmegen; W. van Rosma len, Utrecht; A. G. Walangitang, 's Gra venhage. Prop. natuurkundig ing.: D. van den Assem, Ermelo; J. W. M. Baars, Lienden; P. J. A. M. Beunes, Waalwijk; J. W. T. M. Braam, Heem stede; P. M. Buis, Haarlem; P. B. van der Burg, Delft; F. V. Dumoulin, 's Gravenhage; mej. C. Ejjgelaar, Rot terdam; G. Faber, Leeuwarden; C. F. A. Frumau, Delft; J. Haisma, Murmer- woude; W. B. Hofman, Arnhem; L. C. J. M. de Koek, Tilburg; G. Kortleve, Brandwijk; L. H. Luthjens, Schaesberg; H. A. W. Manders, Breda; A. G. Noor- dam, 's Gravenhage; P. Noordsy, Rot terdam; H. J. van Nouhuijs, Oegst- geest; W. van Ommen, Rhenen; W. J. A. M. Peterse, Delft; J. Politiek, Tzum (Fr.); J. H. Rietman. Haarlem; A. Schuijf, Rotterdam; B. van der Sijde, Zwijndrecht; R. A. Timmer, Noordwijk; F. Tuinstra, Assen; J. Vermeulen, Eindhoven; H. Vossers, Leiden; B. de Vrijer, IJlst. Prop. electrotechnisch ing.: H. B. F. Agterhuis, Enschede; R. H. Baecke, Aardenburg; L. M. G. Beks. Amster dam, W. J. Bleijs, Amsterdam; D. J. Bornebroek, Enschede; A. Breet, Steen- wijkerwold; A. F. M. Broers Alkmaar; M. Burggraaf, Rotterdam; J. Cohen, Maastricht; L. H. M. Crousen, Heerier- heide; L. T. M. Crouzen, Maastricht; J. A. Dinklo, Hengelo (O)R. Dufour, Voorburg: D. A. la Fleur, Middelhar- nis; W. J. de Graaf, Rijswijk (Z.H.); H. van der Graaff, Krimpen aan de Lek; T. A. Heijne, Lisse; J. A. van der Hoek, 's Gravenhage; H. M. Hoeksema, Warffum; J. P. C. Houtman, 's Graven- dit kan hage; K. van Hulst, Hulst; B. H. Hylke- j ma, Eindhoven; J. P. Jager Bruining, en mag nooit een reden zijn hun arbeid j .g Gravenhage; T. H. Jansen, Baarn; wantrouwend of verdachtmakend te P. A. R. de Jonge, Emmen; J. O. de beieeenen Het zou eerder van eerlij-Kat, s Gravenhage, H. W. Kempen, Dejegenen. net zou eeraer \an eenij Geleen. E w Kiers, Zwolle; H. J. ke werkelijkheidszin getuigen hun werk Klein Nibbelink, Hengelo (O); J. H. M. met oprechte belangstelling te volgen. Klooster, Helmond; B. C. Koolhaas, De godsdienstige crisis, die dé heden- Breda; K. Kopman, Gouda; J.L Kou- j wenhoven, Haarlem; H. J. Kranenborg, daagse mensheid doormaakt, is zeer Tilburg. 'A. G. J. Kurstjens, Tegelen; beslist niet in het bovennatuurlijke vlak j jj. A. Kuijken, Haarlem; P. Lohn- brêngen. Men j berg, Enschede; J. M. Luchies, 's Gra- De maan verduistert de zon; daar omheeh de coronastraling. de therapie niet hetzelfde bedoeld als met de ziel van de zielzorg. Maar al vergist men zich wel eens waar geschiedt dat niet? alleen tot oplossing te zal eerst, geholpen door de genade, moeten trachten goede mensen te wor den om goede christenen te kunnen zijn. De omgekeerde aanpak is tot misluk ken gedoemd. ZONDAG 12 oktober: 20e zondag na Pinksteren; eigen mis; (Utrecht en Haar lem: 2 geb. H. Wilfridus); credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H. Eduard, belijder; mis Os justi; wit. DINS DAG: H. Cailistus, paus-martelaar; mis Si diligis; rood. WOENSDAG: H. Teresia van Avila, maagd: mis Dilexisti; wit. DON DERDAG: H. Hedwig, weduwe; mis Cog- novi; wit. Utrecht, Groningen, Den Bosch en Roermond: Kerkwijding; mis Terribilis; Credo; wit. VRIJDAG: H, Margaretha Ma ria Alacoque, maagd; eigen mis; wit. ZA TERDAG: H. Lucas, evangelist; eigen mis; credo; pref. v. d. apostelen; rood. ZON DAG 19 oktober: 21e zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H. Petrus van Alcantara; 3 geb. voor de voortplanting v h. geloof; credo; pref. v. d. H. Drieëen heid; groen. venhage; W. Luikinga, Amsterdam; C. H. Luitwieler, Soestdijk; J. J. E. G. Merkx, Breda; G. de Nien, Gouda; H. Oderkerk. Haarlem: A. van Ooij, Rot terdam; M. T. I. Otten, Nijmegen; P. van Otterloo, Boskoop; D. Polet; Am sterdam; A. Proeme, 's Gravenhage; W. T. Robberegt, Schiedam; J. B. Schaapman, Leeuwarden; M. G. Sec kei, Enschede: A. de Silva Curiel, Am sterdam; G. F. Smid, Utrecht; T. W. van Steenbergen, Bennekom; R. S\j- branda, Enschede; F. W. Umbach, Aal ten; G. J. H. Uijen, Nijmegen: P. Veen- man, 's Gravenhage; J. de Vree, Rot terdam; A. H. van Vuren. Culemborg; P. A. L. M. van de Wiel, Rijen; J. van Wijngaarden, 's Gravenhage. Prop. werktuigk. ing.; G. W. V. van Aardenne, Dordrecht; B. J. Aris. Am sterdam; G. S. Bartha, 's Gravenhage; J. A. H. van Biesen. Rotterdam; P. V. M. van den Biggelaar, Almelo; C. G. Bins, 's Gravenhage; J. H. de Boer, Wijnaldum (Fr.); R. A. A. J. de Bont, Haarlem; J. G. Booij, 's Gravenhage; E. T. S. Botticher, 's Gravenhage; C. n het privé-kantoor van de Amerikaanse ambassadeui in Moskou heeft een Ame rikaanse technicus het is overigens reeds vijf jaar ge leden geschied een veront rustende vondst gedaan, aldus meldt U.P.I. Hij heeft daartoe het grote embleem der V.S., dat op de muur achter de stoel van de ambassadeur was aangebracht, voorzichtig los gemaakt ui* de kalk, waarmee het 'n de muur was beves tigd. Uit die kalk heeft hü een metalen voorwerp opge diept. Het voorwerp was niet groter dan een pakje cigaret- ten. Er zaten geen draden aan. Toch was het wat men in de internationale spionage- wereld een „luistervink" noemt, een technisch appa raat om gesprekken af tr luisteren. Het was een „echo-micro foon", een elektronische spie gel waarop een gebundelde zendgolf wordt afgestuurd die dan wordt weerkaatst Geluiden in de kamer beïn vloeden de teruggekaatste golven en zo is het mogelijk het in de kamer gesprokene te „horen" zonder veel kans op ontdekking. Het heeft jaren geduurd voordat van Amerikaanse zij de het bestaan van dit listige instrument werd toegegeven. Men wist van het bestaan ai jaren. Men gebruikte het zelf. maar de Amerikanen dachten er het monopolie van te heb ben. Het was een schok, toen men ontdekte dat de Russen het ook hadden, en met zoveel succes wisten te gebruiken. Het incident in de kamer van de ambassadeur in Mos kou was opmerkelijk, maar het was niet meer dan een incident, niet meer dan een „voorpostengevecht" in de strijd tussen „luistervinken" en „vloervegers" aan beide zijden van het ijzeren gor dijn. De „vloervegers" zo andere geheime luisterappa raten hebben voorzien. Het zelfde kan men vermoeden van alle hotels van die ca tegorie achter het ijzeren gordijn. Tijdens en na de Hon gaarse opstand kwam aan het licht, welk een uitge breid en ingewikkeld sys teem de communisten ge bruikten om telefoongesprek ken in hotelkamers af te noemt men de mannen van de contra-spionagedienst die met geheimzinnige en gehei me apparaten de instrumen ten opsporen, waarmee wordt afgeluisterd. Van Amerikaanse zijde wi men wel toegeven, dat mer. niet zonder afluistert kar maar dat is alles wat men loslaat. Wordt er openlijx over afluisteren gesproken dan is het over het afluiste ren dat de Russen doen. Het is v„n weerszijden een dure liefhebberij, dat luiste ren en vegen. Met de instru menten zijn enorme bedragen gemoeid. Zo weet men bij voorbeeld, "at de Tsjechen vrijwel alle kamers van het „Alcron"-hotel in Praag hotel waar vrijwel alle vreemdelingen worden ge bracht met microfoons en luisteren. Het einde van de revolutie bracht niet hei einde van het afluisteren. En kele weken daarna werd reeds een microfoon neerge laten in de schoorsteen van de kamer, waarin kardinaal Mindszenty ih de Amerikaan se legatie te Boedapest ver bleef. In de Amerikaanse am bassade in Praag ontdekte men bij een periodiek onder zoek, dat de Tsjechische ge heime politie op zolder wa« geweest. Er waren gaten in de vloeren geboord en men had vier microfoons opgehangen Bij de huidige stand van de techniek is geen gesprek meer werkelijk veilig. De dagen, dat microfoons in gordijnen ontdekt werden, zijn voorbij. Zo iets onbeholpens komt niet meer voor. In lampen en elektrische schakelaars, in muren, onder vloeren, in stoelen en bedden kan men tegenwoordig microfoon» vrijwel onvindbaar verstop pen. Vaak zijn ze op het oog ook niet meer als microfoons te herkennen. Soms zijn er geen draden bij nodig, som» gebruikt men als geleiders me talen delen die zich normaal in het vertrek bevinden. Een stevige tafel- of stoelpoot biedt al voldoende ruimt» voor een miniatuurzendertje, met batterijen en een micro foontje dat door haarfijn» boorgaatjes het geluid op neemt. Het is tenzij men de poot doorzaagt onvindbaar, behalve voor de „vloerveger" met zijn geheimzinnige appa raten. Telefoontoestellen zijn geliefkoosde bergplaatsen voor extra-microfoons. Het aantal variaties is ein deloos, en zo snel als een nieuwe methode is ontdekt wordt weer een volgende toe gepast. Wat doet men, al» men achter het ijzeren gor dijn onafgeluisterd wil spre ken? De beste raad, bin nenshuis, is een keukenmid deltje dat de contra-spiona gedienst van Hollywood heeft afgekeken, of misschien wel andersom: ga naar d» badkamer, laat het water volop lopen. Zet verder d» radio aan. zo hard mogelijk, bij voorkeur geen muziek maar gesproken woord. Ver mijd moeilijk verplaatsbare meubelen en verplaats vrij geregeld de meubels Een nog betere raad? Ga naar buiten. Ze kunnen we] de gehele kamer maar niet een heel bos of een heidevlakte met microfoons larderen. In de komende jaren zal Russisch in de plaats van Frans de tweede taal worden die op Egyptische cholen wordt gedoceerd. Engels blijft de eerste taal, a'dus is van een ambtenaar van het Egyptisch ministerie van onderwijs ver nomen van den Brink, Utrecht; P. Danz, Rot terdam; J. W. C. Baron van Dedem, Zwolle; J. E. M. van Dorsselaar, Laamswaarde; M. C. J. N. Dresen, Brunssum; A. van Dijk, Drachten; H. W. Elshove, Delft; H. J. A. Fortuin, Rotterdam; W. G. Gelling, Hoogezand; C. J. van de Graaf, Papendrecht; L. Hendriks. Groningen; P. J. Hupkens, Maastricht; R. J. Jaarsma, Arnhem; J. H. M. Johanns. Rotterdam; L. M. C. J Konings, Delft; P. D. van der Koogh, Noordwijk, M. T. Koot, Bergen op Zoom; L. Koster, Dordrecht; L. de Kruif, Kamerik, A. C. J. Kuivenhoven, Arnhem; J. J. Lambers, Heemstede; E. de Leeuw, Hilversum; Liem Kiem Gwan Tan, Delft; J. W. F. van Looke- ren Campagne, 's Gravenhage; IJ. J. van der Mark, Veendam; N. K. van Minnen, 's Gravenhage; Raden Mas Notonegoro Djati Prakoso, 's Graven hage; L. M. Poot, Rotterdam, W. R. van Rosmalen, 's Gravenhage; J. Schoonhoven, Apeldoorn, P. F. Snel, Delft; H. Swets, Hilversum; R. E. C. H. Tiepel. Amsterdam; Tjoa Kong Seng, Delft; W. B. den Toom, Voorburg; F. Treuren, Ouderkerk aan den IJssel; C. Veen, Wijk bij Duurstede; J. J. Voorha gen, Rotterdam; M. J. Wijnschenk, Amsterdam; N. P. Zwamborn, Gorin- chem. Prop. scheepsbouwk. ing.: B. van En gelsdorp Gastelaars, Schiedam; J. W. Muntz, Rotterdam; F. J. de Ranitz, Rijswijk (Z.H.); J. H. Vugts, Haarlem. Advertentie De Nederlandse afdeling van Oost priesterhulp heeft bü de Rijks munt een Godspenning laten slaan, die op grote schaal verspreid zal worden om de herinnering aan de ver volgde Kerk levend te houden en voort durend aan te sporen tot gebed. De Godspenning zal voor een gulden per stuk verkrijgbaar zijn. Binnen enige maanden hoopt Oostpriesterhulp in samenwerking met het comité Middag klok minstens 209.(MM) Godspenningen misschien zelfs 500.000 te versprei den. De opbrengst zal ten goede komen aan het werk van Oostpriesterhulp voor de vervolgde Kerk; de organisatoren hopen Oiin. een bedrag van 150.000,- te kunnen besteden aan de verdere bouw van het klooster voor de uit Tsje- choslowakije verdreven zusters van de H. Eucharistie te Salzburg. Uit andere bronnen heeft de Nederlandse Oost priesterhulp voor dit doel reeds f 130.000.- beschikbaar gesteld, met welk bedrag de bouw begonnen kon worden. Om te voorkomen, dat het werk zou worden stilgelegd, hebben de zusters thans een grote lening afgesloten; zij wachten nu met spanning op verdere Nederlandse bijdragen. Hoe belangrijk dit doel ook is, toch gaat het Oostpriesterhulp met de ac tie Godspenning niet op de eerste plaats om geld. „We hebben niets aan uw tien tje voor Oostpriesterhulp, wanneer u niet tevens voortdurend denkt aan en bidt voor de vervolgde Kerk", heeft pater Werenfried van Straaten, leider van de internationale Oostpriesterhulp, eens in een radiotoespraak gezegd, in de overtuiging, dat slechts een geeste lijk front in staat is, de communisti sche ideologie te bestrijden. De Gods penning wordt verspreid om zoveel mo gelijk nensen voortdurend te confron teren met deze strijd. Oostpriesterhulp wil, dat zeer velen de Godspenning in hun zak of tasje willen dragen, op hun bureau of werkbank leggen, kortom schilderij van Gerard ter Borch („Spinstertje") is een der belang rijkste stukken van een nieuw particulier museum waarmee Rotter dam zich verrijkt ziet. Het is de bekende reder en zakenman Willem ver. der Vorm. die in zijn grote huis, Westersingel 66, tijdens zijn leven een zodanig belangrijke collectie heeft aangelegd, dat zij mocht concurreren met de collectie Van Beuningen. Bij testament heeft hij bepaald dat zijn collectie, nadat opneming er van in Museum Boymans mislukt was, zou worden ondergebracht in een stichting welke thans het beheer voert over het museum, dat o.m. zeven van de mooiste werken der zeventiende eeuw bevat, waaronder twee Rembrandts. WERIE1LD >m,\VT ït Kuyie. De vormgeving is van Geurt Brinkgreve. die een bronzen munt ont wierp, ter 'grootte van een oude rijks daalder, met een gekartelde rand van elf grote tanden. De rand is versierd met een snoer van tien kralen, binnen welke drie inscripties zjjn aangebracht Vrjjdag is in Wenen een Europees als korte gebeden voor ochtend, mid- congres geopend over de priesterroe- Voor- en achterzijde van de Godspenning. VEKTOLCT door het zien van de Godspemiing da gelijks herinnerd worden aan de strijd, die de vervolgde Kerk zowel achter het IJzeren als achter he* Bamboe-gordijn moet voeren. De Godspenning is uitdrukkelijk niet bedoeld als een devotie voorwerp; het is geen medaille, scapulier of vro me mascotte, echter wel een memen to voor de vrede en de gekruisigde Kerk. een christelijke legitimatie in het dagelijks leven. Het oorspronkelijke idee en de naam geving zijn afkomstig van wijlen Albert dag en avond, resp. „Heer. wat wilt U dat ik doen zal?". „God red ons uit de nood! Geef vrede aan de wereld", „Heer blijf bij mij het wordt nacht". Aan de achterzijde staat de tekst „Wie u vervolgt, vervolgt Mij" rondom een kruis van prikkeldraad. Oostpriesterhulp zendt dezer dagen folders naar drieduizend parochie geestelijken, duizend K.A.B.-afdelin gen, vele andere organisaties en een aantal particulieren. Gevraagd wordt, in parochie, vereniging, bedrijf, te huis e.d. een actie voor de Godspen- ning te organiseren, b.v. geduren de de advent. °arochies, verenigin gen e.d., die 25 of meer Godspennin gen bestellen, mogen 20 pet. van de opbrengst zelf besteden aan liefdadi ge doeleinden, missie e.d. Acties voor verspreiding op grote schaal worden door Oostpriesterhulp desgevraagd ondersteund met affiches, folders, geluidsbanden e.d. Men kan de Godspenning ook rechtstreeks bestellen bij Oostpriesterhulp, p.a. R.K. Huis vestingscomité, Hekellaan 6, 's Herto genbosch, door op de adreszijde van een briefkaart voor een gulden extra aan postzegels te plakken. Oostpriesterhulp suggereert, dat werk gevers hun personeel een Godspenning zouden kunnen aanbieden. Particulieren zouden de Godspenning kunnen inslui ten bij hun kerstwensen aan relaties. Er zijn kortom tal van mogelijkheden om dit „teken van ons hunkerend ver langen naar een christelijke vrede" massaal te verspreiden, daarmede het gebed voor de vervolgde Kerk te sti muleren en het werk van Oostpriester hulp mogelijk te maken. pingen. Tekenend voor dit congres is. dat er speciale aandacht zal besteed worden aan de late roepingen. Niet al leen in Europa, maar ook in Amerika stijgt de belangstelling voor de late roepingen. In Canada publiceerde de kardinaal aartsbisschop van Montreal een her derlijk schrijven over de late roepin gen, die daar vooral na de laatste we reldoorlog sterk zijn toegenomen. In ons land werd reeds in 1895 een congregatie gesticht, die zich ten doel stelde aan jongens, die op latere leef tijd voor priester wilden gaan stude ren, hiervoor de gelegenheid te geven. Pater Berthier, missionaris van La Sa- lette, begon deze stichting te Grave. Tijdens zijn missies in de Franse dio cesen ontdekte hij jongens, die graag priester wilden worden, maar op de ge wone seminaria niet meer terecht kon den wegens hun leeftijd of gebrek aan financiële middelen. Om deze jongens de weg naar het priesterschap moge lijk te maken stichtte hij een apart in stituut, de Missionarissen van de H. Familie. Bij zijn dood, 16 oktober 1908, telde zijn instituut reeds meer dan 200 per sonen. Op het ogenblik is zijn congre gatie verspreid over Europa, Noord en Zuid-Amerika, Indonesië en Afrika. Pater Berthier was een man van een enorme werkkracht. Hij gaf gedurende zijn leven tientallen missies, schreef een dertigtal boeken plus ontelbare ar tikelen. Van zijn boeken werden ni tij dens zijn leven een miljoen exempla ren verspreid. Hij was een man met een grote apostolische ijver, liefde voor het reli gieuze leven en een onbeperkt vertrou wen in de goddelijke Voorzienigheid. In december 1950 begon in het bis dom Den Bosch het Kerkelijk proce» voor zijn zaligverklaring. De akten van het proces zijn in 1953 aan de H. Con gregatie der Riten overhandigd. De ge schriften van pater Berthier zjjn reed» aan een theologisch onderzoek onder worpen. 16 Oktober zal in de nieuwe grafka pel te Grave de herdenking van zijl» overlijden worden begonnen met een H. Mis op te dragen door de generaal overste der congregatie. Omstreeks half zes vrijdagmiddag is het kruis voor de toren te Nispen met behulp van een helikopter op zijn plaats gebracht. De vlieger van de helikopter, de heer E. Schuller, zag eerder op de middag de eerste poging mislukken omdat het kruis, toen het hefschroef- vliegtuig op ongeveer veertig meter hoogte vloog, losschoot en op de grond viel. Het werd vrii ernstig beschadigd. Het bleek noodzakelijk in Breda repa ratiewerkzaamheden aan het kruis te laten uitvoeren en toen deze waren voltooid, ondernam de he»r Schuller een tweede poging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11