Paus de driekroon op het hoofd Het zogenaamde decreet van Constantijn Plechtigheden voor de zielerust van de Paus Mgr. Van Lierde en mgr. Smit gaan wereld voor in gebed Een huwelijk tussen Oost en Westin de Kerk Kardinaal Agagianian Pro-Prefect van de Propaganda Fide Cosmopolitisch lid van de Romeinse Curie Langer Paus dan Petrus De oudste kardinaal-diaken zet de nieuwe H. Mis in Moskou voor Paus Pius XII GEDURENDE NEGEN DAGEN Hoe wilt gij heten? Landgenoot van Stalin Nederlanders op laatste audiëntie van de Paus Academische zitting te Nijmegen ZATERDAG 11 OKTOBER 1953 PAGINA 5 (Van onze Romeinse correspondent) Het is een van die spelingen der historie, dat men de afkomst en oorspronkelijke zin van het symbool bij uitsték van het Pausdom, de tiara, slechts gissenderwijze benaderen kan. De eerste maal, dat er iets tot ons komt over een verre voor vader van de huidige driekroon, is tijdens het pontificaat van Con- stantius (708716). Toen deze Paus een bezoek bracht aan de Byzantijnse keizer, droeg Hij bij zijn binnenkomst in Konstantinopel, zo verhaalt de kroniek, speciale keizerlijke attributen. Zijn hoofd was bedekt met een „camelaucus, gelijk Hij die in Rome placht te dragen". Men gelooft, dat deze camelaucus de latinisering van een vermoedelijk oosters woord een soort phrygische muts was, gelijkend op (de voorloper van) de mijter. In elk geval blijkt, dat er toen een onderscheidingsteken bestond In de vorm van een bijzondere hoofdbekleding van de bisschop van Rome en wel een onderscheidingsteken, dat op het niveau stond van keizerlijke insignia. Deze kroniek wordt gesteund door een ander document, de z.g. „Donatio of Constitutio Constantini". ROME, hedenmorgen (Van onze Romeinse correspondent) Hedenmorgen zijn in de Sint Pieter de zogenaamde Novemdialis, de negen dagen durende plechtigheden, begonnen voor de zielerust van de overleden Paus. Om tien uur werd een pontificale Hoogmis gecelebreerd in de koorkapel der basiliek door mgr. P. C. van Lierde. Gedurende de volgende dagen zullen de celebranten zijn mgr. Principi, mgr. Ronca, mgr. Venini, mgr. Smit en weer mgr. Principi. Niet minder dan twee Ne- derlandse bisschoppen zullen dus de ze dagen de Stad en de Wereld voor gaan in het gebed voor wijlen Paus Pacelli. Voorheen werden op de laat ste drie dagen de solemniteiten ge houden in de Sixtijnse Kapel. Maar om tegemoet te komen aan de wens van tallozen om deze Heilige Missen te kunnen bijwonen, is thans door het kardinaalscollege en het kapit tel van Sint Pieter bepaald, dat deze plechtigheden zullen geschieden aan het Cathedra-altaar in de Sint Pieter. Alle in Rome aanwezige kardinalen, de leden van het Pauselijk Hof, het Corps Diplomatique en tal van hoog waardigheidsbekleders wonen deze diensten bij. Volgens een oud ge bruik, dat terug schijnt te gaan tot de vijftiende eeuw, houdt na de laat ste rouwdienst een daartoe door het kardinaalscollege aangewezen gewij de redenaar een Latijnse toespraak, waarin de figuur van de overledene, diens verdiensten en zijn belangrijk ste daden in zijn Pontificaat worden belicht. Pius IX regeerde ruim 31 jaar In deze constitutie (decreet) van keizer Constantijn de Grote bepaalde de alleenheerser onder meer, dat de bis schop van Rome het bewind kreeg over de Stad, Italië en heel het Westromein- se keizerrijk. De Constitutio Constan tini is een vervalsing. Het stuk is niet uit de vierde eeuw, maar eerst uit de 8e-9e en werd gemaakt in Frankrijk om politieke redenen. Intussen stamt de tekst uit dezelfde tijd ongeveer, als het boven genoemde bezoek van de Paus Constantinus aan Constantinopel. In de Constitutio nu leest men, dat de keizer zijn diadeem en keizerlijke gewa den aan de Paus (S. Silvester) schonk. Maar omdat de Paus het diadeem wei gerde „hebben Wij met eigen hand op het hoogheilig hoofd geplaatst een phry gische muts, helderwit en schitterend, beduidende de verrijzenis van Onze Heer en Wij hebben gedecreteerd, dat deze phrygische muts gedragen zal worden bij processies door Hem en al Zijn opvolgers." Een document uit de 9e eeuw, het protocol voor de inwijding der Pausen, getuigt, dat na de consecratio van de Paus Hem het „regnum" het rege ringssymbool werd opgezet, voor hu bezit ging nemen van Zijn kathedraal, de St.-Jan. Dit regnum wordt omschre ven als: een witte bekleding in de vorm van een helm(muts). Van Gregorius VII (1073-1085) is bekend, dat Hij deze hoofdbedekking droeg, wanneer Hij zich op Kerstmis Van de S. Maria Maggiore naar Zijn paleis begaf. Maar in diezelfde tijd wordt naast het woord regnum ook het woord corona, kroon, genoemd. Afbeeldingen laten zien, dat zich toen langs de onderrand van de muts een kroon, een diadeem ontwikkeld had. In de Middeleeuwen droegen de Pau- ■en dit svrcibool op feestdagen bp pro- cessies, zo dat de kalender ging spre ken van „dies festae coronae", feest dagen, waarop de Paus de kroon droeg. De tiara waarmee in 1939 Paus Pius de Twaalfde werd gekroond. et staat niet vast, wanneer precies het regnum overging in de twee- kroon en de tiara. Volgens som mige historici is het Bonifacius VIII ge weest, die bij de opening van het (eerste) Heilig Jaar in 1300 een tweede diadeem aan de eerste toevoegde om, naar de leer dier dagen, 's Pausen hoog ste gezag uit te drukken in geestelijke, zowel als wereldlijke zaken. Anderen menen, dat het dezelfde Bonifacius was, die de tiara heeft ingevoerd. Maar een borstbeeld van Èenedictus XII (1334- 1342) in de onderkerk van de St.-Pie- ter draagt duidelijk de tweekroon. Hoe het ook zij, gedurende de periode te Avignon van het Romeinse pontifi caat (dat is het grootste deel van de 12e eeuw) kwam voorgoed de tiara in zwang. De tiara is geen liturgisch voorwerp. Reeds Innocentius III, begin elfde eeuw, maakte een onderscheid tussen de kroon en de mijter. „Als teken van Zijn wereldlijke macht draagt de Romeinse pontifex de kroon, als teken van Zijn opperherderschap de mijter," aldus de ze Paus. En zo is het mutatis mutandis gebleven. Bjj alle religieuze plechtig heden is de Paus in wezen gelijk ge kleed, als Zijn broeders in het ambt, de (aarts)bisschoppen. Hij draagt de mij ter en de herdersstaf, die echter bij Hem de „pedum rectum", de rechte, in een kruis uitlopende staf is. De historie van de Pauskroning loopt ongeveer parallel met de ont wikkeling van het regnum tot de tia ra. In vroeger tijden was het de oud ste kardinaal-bisschop, die de nieuwe Paus consacreerde, introniseerde en kroonde. Tegenwoordig zet de oudste kardinaal-diaken de Paus de tiara op het hoofd. Maar deze kroning is slechts een uiterlijke plechtigheid. De volheid van het Pausschap gaat in op het moment, dat de nieuw geko zene verklaart het pontificaat' te aan vaarden. Pius XII zei op het tweede congres van het lekenapostolaat, oktober 1957, dat zo een leek tot Paus zou worden ge kozen, hij zijn verkiezing weliswaar slechts zou kunnen aanvaarden, als hij geschikt is om de priesterwijding te ont vangen en bereid is deze te ontvan gen Maar de canonieke macht om te onderrichten, te besturen en hét cha risma van de onfeilbaarheid zouden hem worden verleend vanaf het ogen blik zijner aanvaarding, zelfs vóór zpn wijding. In de kerk van Saint Louis des ffan" caises", Moskou's enige katholieke kerk, is gisteren een H. Mis opgedra gen voor wijlen Paus Pius XII, aldus meldt D.P.I. De kerk, die onder leiding staat van vicaris Joseph Boetorowitz, valt binnen het diocees van de bisschop van Wilna. Het diocees heeft geen organische ban den met het Vaticaan, waarmee de Sovjet-Unie geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt. 17 oktober zal de Hongaarse aartsbis schop Joszef Grösz in de basiliek van Boedapest een Requiemmis opdragen voor Paus Pius XII. De baar met het stoffelijk overschot van Paus Pius XII wordt de St. Pieter in gedragen. De rook, veroorzaakt door het verbranden van de stembriefjes, moet de buiten wereld melden of men ov het conclaaf tot een resultaat is gekomen. Een foto uit 1939. De Nederlanders, die de vorige week de laatste algemene audiëntie van Paus Pius XII op de binnenplaats van Castel Gandolfo hebben bijgewoond, zijn een groep van de Derde Orde van St. Franciscus, van het katholiek Vrou wengilde uit Maastricht met de dertig ste St. Servaas Romevaart en van ka tholieke professoren en studenten van de rijksuniversiteit te Groningen. De Paus heeft toen niet de duizenden pelgrims toegesproken. Hij heeft hen toegewuifd en de zegen gegeven. Op de dag van de begrafenis van wij len Z.H. Paus Pius XII zal de r.-k. Universiteit te Nijmegen in de aula een plechtige academische zitting houden, waarin een gedachtenisrede zal worden uitgesproken. Zoals reeds werd bericht, zal die dag in de St.-Josephkerk een plechtige Requiemmis worden opgedra gen. Daar de viering van het zevende lustrum van de universiteit, aanvanke lijk vastgesteld op vrijdag 17 oktober, is uitgesteld tot 10 november, zullen uiter aard ook eerst op die dag de drie aan gekondigde eredoctoraten worden ver leend. Voorts is de plechtige installatie van de eerste artsen, die hun studie aan de medische faculteit van de r.-k. Universiteit te Nijmegen hebben afge maakt, tot later datum uitgesteld. (Van onze Romeinse correspondent) „Quomodo vis vocariis de eerste vraagdie een nieuwe paus gesteld wordtals hij zijn keuze heeft aanvaard. Hoe wilt gij heten?" Het is de Kardinaal-Camerlengo, die dit volgens het protocol de H. Vader vraagt. Deze is geheel vrij in zijn keuze, hij behoeft zelfs geen nieuwe naam aan te nemen. In de pauslijst kan men naspeuren, dat het, naar waarschijnlijk heid, de Romein Mercurius geweest is, die voor het eerst bij zijn verheffing tot bisschop van Rome een andere naam aannam. De zijne, die van de Ro meinse god van de handel, was te zwaar beladen en hij noemde zich Johan nes. Dat was in het jaar 533. Octavianus graaf van Tusculum nam de naam Johannes aan (955), Petrus van Payia eveneens de naam Johannes (983), Bruno, hertog van Karinthië Gregorius (996) en in 999 noemde Gerbert van Alvernia zich Silvester. Dan is men aan de tijd toe, dat het vaste gewoonte werd voor de pontifices om zich een andere naam te kiezen. In grote trek ken kan men dus vaststellen, dat in het eerste millenium de pausen hun eigen, in het tweede millenium een nieuw gekozen naam droegen. Uitzonderingen zijn geweest Adriaan Floriszoon Boeyens van Utrecht, die zich in 1522 ook als paus Aananus (VI) heette en Marcello Cervini uit Montepulciano, die als Marcellus (II) m 1555 de troon besteeg. De 261 pausen, die elkaar opvolgden, droegen eenentachtig verschillen de namen. Daarvan komen er 45 slechts eenmaal voor. Na de dood van Paus Landone uit Sabinia in midden Italië (914) ziet men geen tot dan toe onbekende namen meer in de pauslijst verschijnen. Aanvankelijk nog was dit toeval, later na het jaar 1000 plachten de Opperherders zich de naam van een hunner voorgangers te kiezen. Zo droegen 216 pausen slechts 36 ver schillende namen. De meest gekozene is die van Johannes geweest: 23 maal. De laatste Johannes stierf in 1417. -cnA, Sinds de regering van Sixtus V Peretti (1585 1590) hebben zijn 33 op volgers hun keuze beperkt tot slechts negen namen: Paulus (V), Alexander (VII en VIII), Gregorius (XIV—XVI), Leo (XI—XIII), Benedictus (XIII— XV), Innocentius (IX—XIII), Pius (VI—XII), en Clemens (VIII—XIV). Om nog nader te preciseren: in de laatste twee eeuwen kwamen slechts zes namen voor, die van Benedictus, Clemens, Gregorius, Innocentius Leo en Pius. Een van de vele al of niet anonieme auteurs van voorspellingen over de pausen, de z.g. „monnik van Paduabegint zijn voorzeggingen bij Bene dictus XIV Lambertini: In de namen van zijn (14) opvolgers tot heden heeft hij zich slechts tweemaal vergist: Benedictus XV noemde hij Paulus Vl en Pius XII had volgens hem Gregorius XVII moeten heten. Sluiten wij deze nomenclatuur met de in elk geval dubieuze voorspelling van de reeds genoemde monnik. Van de komende paus wordt o.m. gezegd. „Onze zeer heilige Vader Paulus VII (lees in elk geval Paulus VI): Ziet hier de volkomen vrede teruggekeerd". Toen wijlen de Amerikaanse pre laat, kardinaal S. A. Stritch op 1 maart van dit jaar benoemd werd tot pro-prefect van de Congrega- i°- Voortplanting van het Geloof, werd m de omgeving van de Paus ver klaard, dat deze benoeming niet alleen een erkenning betekende van de per soonlijke bekwaamheden van de kardi naal, maar dat zij ook het verlangen van de H. Vader tot uitdrukking bracht om de Romeinse Curie een meer in ternationaal karakter te geven. In de wereldpers werden ook nog andere vermoedens uitgesproken: de Kerk zou gedwongen zijn om uitdrukking te ge ven aan het feit, dat meer dan 60 pet van alle missiegelden, die in Rome ontvangen werden, uit de Verenigde Staten afkomstig zijn. Ook werd be toogd dat Je missie-organisatie een hervorming behoefde, die het best zou kunnen worden doorgevoerd door een Amerikaan, op wie niet de zware last van sommige vastgeroeste tradities drukte. Helaas stierf kardinaal Stritch kort na zijn benoeming. Zijn opvolger was een prelaat uit een geheel andere omgeving. De Paus be noemde 18 juni kardinaal Agagianian, patriarch van de kleine groep van 200.000 Armeense katholieken, tot Zjjn opvolger. Wie is deze kardinaal, wiens naam tot voor kort in West-Europese katho lieke kringen nog weinig klank had, maar die in Rome bekend stond als een der meest briljante en meest cos- mopolitische leden van het college der kardinalen? Lazarus Agagianian werd 62 jaar ge leden geboren in de huidige sovjet provincie Georgië. Hij is dus een land genoot van Stalin. Zijn familie behoorde tot de groep der met Rome verbonden geünieerde christenen in Armenië. Reeds als kind toonde hij zich zo be gaafd, dat hij door de persoonlijke be middeling van Paus Pius X naar Rome werd gezonden om te studeren aan het College van de Propaganda Fide. Op 22-jarige leeftijd werd hij priester ge wijd en keerde hij terug naar Rusland, waar hfj als priester werkte in Tiflis, dat toen juist een der brandpunten van de revolutie vormde. In 1921 riep kardi naal van Rossum z.g. hem naar Rome terug en werd hij vije-rector van het Pauselijk Armeens College. De kardinaal is een fantastisch talen kenner: hjj spreekt elf talen waaronder Engels, Russisch, Duits, Italiaans, klas siek Grieks en Hebreeuws en hij ver staat Arabisch. In 1935 benoemde Paus Pius XI hem tot aartsbisschop van de Armeniërs. Hij vestigde zich te Bey routh in Libanon, het land der Chris ten-Maronieten. In 1946 werd hij kardi naal. En zijn benoeming tot pro-prefect van de Propaganda Fide bracht de man, die oost en west in zijn persoon verenigde, op een der allerbelangrijkste posten in de Romeinse Curie. Het versterken van het internatio naal karakter van het bestuur van de Kerk wordt vooral vereist door de Kardinaal Agagianian in gesprek met pater Brockbernd O.S.B. bij een bezoek aan de K.R.O.-studio in Hilversum. vele nieuwe vraagstukken, waarvoor de Kerk zich gesteld ziet in de een- wordende wereld van vandaag. De nieuwe leiders moeten vooruitziende mannen zijn uit alle volkeren, die de nieuwe feiten onder het oog kunnen zien en de houding van de Kerk mede kunnen bepalen. Zoals in en na de eerste wereldoorlog kardinaal Van Rossum een persoonlijkheid was, die de balans van de algemene politieke toestand in de wereld kon opmaken en daarna als prefect van de Voort planting des Geloofs het gehele mis siewerk reorganiseerde, zo richtte de blik van de Paus zich thans achter eenvolgens op twee mannen, die door nieuwe ideeën en inzichten een oplos sing naderbij konden brengen van de missieproblemen, juist omdat zij bui ten de denkschema's uit een aflopen de periode van uitsluitend Europees overwicht en van het koloniale tijd perk stonden. De benoeming van de Armeense pa triarch was op zich al een revolutio naire gebeurtenis in de Kerk, want nog nooit was een kardinaal van de Oos terse Ritus benoemd als hoofd van de Congregatie van de Voortplanting, de Congregatie nog wel, waaruit de Oos terse Kerk destijds zelf is uitgetreden, omdat zij het als krenkend beschouwde als missiekerk te worden behandeld. Ongetwijfeld zal deze benoeming nieuwe impulsen geven aan de hereni ging der schismatieke Oosterse Kerk met Rome en zij zal het missiewerk meer richten op het Oosten, waardoor de kerken van alle riten in een ge meenschappelijke activiteit verenigd zullen worden. Een journalist schreef onlangs, dat in deze benoeming van kardinaal Agagianian een huwelijk tus sen oost en west tot uitdrukking komt, zoals wij tot nu toe bij een leidingge vende persoonlijkheid der Kerk nog niet kenden. De nieuwe pro-prefect der Pro paganda, westers en oosters gevormd als hij is, leraar van priester-kandida ten van alle riten in Rome, is een symbool van de universaliteit van de Katholieke Kerk in de moderne tijd. Toen de kardinaal na zijn bezoek aan Brussel, waar hij een indrukwekkende rede hield over de Kerk en de vooruit gang der economische minder-ontwik- kelde volkeren, doorreisde naar Neder land, heeft hij o.a. een bezoek gebracht aan het Nationaal Bureau van de Mis siegenootschappen in Den Haag. De nationaal directeur, mgr. Van Hussen, heeft hem bij die gelegenheid in zeer nadrukkelijke woorden de medewerking van katholiek Nederland toegezegd, om steeds krachtiger door gebed en finan ciële steun de grote missie-activiteit der Katholieke Kerk te ondersteunen. De Wereld-Missiedag van 19 oktober a.s. biedt een goede gelegenheid aan de Nederlandse katholieken om deze belofte in te lossen. Daags na zijn bezoek aan Den Haag was kardinaal Agagianian in Wittem in Zuid-Limburg om te bidden op het graf van kardinaal van Rossum, die daar begraven ligt in de bekende pel grimage-kerk der paters Redemptoris ten. Bij herhaling had de nieuwe pro prefect in ons land zijn diepe verering uitgesproken voor de nagedachtenis van de grote Nederlandse missie-kar dinaal, die hij zo goed gekend had in Rome, toen hij in 1921 door hem uit Tiflis naar de Eeuwige Stad was terug geroepen om te werken bij de Voort planting des Geloofs. De nieuwe pro-prefect noemde bij zjjn bezoek aan het Nationaal Missiebureau een hernieuwde ijver en energie voor de door kardinaal Van Rossum zo krachtig georganiseerde Pauselijke Missiegenootschappen een absolute noodzaak. De Wereld-Missiedag stelt ieder op eenvoudige wijze in de ge legenheid zich bij het wereldomvattend werk der Missiegenootschappen aan te sluiten. Hoe ernstig de vraagstukken van de uitbreiding van het Godsrijk ook zijn, ze zouden voor een groot deel zijn opgelost, indien alle katholieken lid waren van die Genootschappen. Een massale toetreding van honderdduizen den nieuwe leden moge de welkomst groet zijn aan deze bewonderenswaar dige Prins der Kerk, aan wie de leiding en de zorg over heel de missiewereld is toevertrouwd. Maandagnamiddag zal, zoals gemeld, de voorlopige bijzetting van Pius XII plaats hebben. De laatste absoute wordt door een kanunnik van St.-Pieter ver- richt in de tribuna, de grote ruimte tussen het Pausaltaar en de absis der Vaticaanse basiliek. Daarna geleidt een plechtige processie de kist met het stoffelijk overschot naar de zijkapel m de Sint Pieter, die de Kapel der Presentatie heet en waarin de Heilige Pius X rust in een kristallen schrijn onder het altaar. Links van het altaar verrijst het in zijn eenvoud wellicht meest ontroerende monument van de Sint Pieter, het grafgedenkteken van Benedictus XV. Recht daartegenover wordt de rechterzij wand gevormd door een zeer grote, onbewerkte marmeren plaat. Achter deze plaat is een ruimte, waarin de resten der Pausen plegen bijgezet te worden tot hun permanente laatste rustplaats gereed is gekomen. Ook het lichaam van Pius XII zal daar, vlak bij de door Hem zo bewonderde en door Hem tot de eer der altaren verheven Pius X, toeven tot Zijn graf in de onderkerk van de Sint Pieter klaar zal zijn. Gelijk wij reeds eerder mededeelden worden de stoffelijke resten van de Paus in een driedubbele kist gelegd, een van cypressenhout, een van lood en een van iepenhout. Op de derde kist is in brons het wapen van de Paus aangebracht en het opschrift dat de H. Vader 82 jaar, 7 maanden en 7 dagen leefde en gedurende 19 jaar, 7 maanden en 7 dagen het Romeinse Pontificaat bekleedde. In een loden cylinder is een perkament geborgen, waarop een korte levensbeschrijving van Pius XII staat en deze cylinder wordt aan de voeten van de Paus ge legd, evenals een roodfluwelen beurs met de jaarmedailles in goud. zilver en brons en de munten, die tijdens Zijn regering werden geslagen. (Van onze Romeinse verheven werd. Men ver- pauvre prince Italien" tot correspondent) telt, dat men hem geen de eerste morele macht Bij zijn verheffing lang pontificaat voorspel- ter aarde, terwijl hij door wordt de nieuwe Paus de. Afgezien uiteraard van zijn bestuur en niet het toegewenst, dat hij de ja- het Opperherderschap, had minste in zijn sociale en- ren van St. Petrus' pon- men deze Paus een soort cyclieken, els het ware tificaat moge overtreffen. De traditie wil, dat de Prins der Apostelen 25 jaar de bisschopszetel van Rome zou bekleed hebben. Deze overlevering stamt uit de 4e eeuw en biedt geen vaste historische bo dem. inhaalde, wat in de voor gaande tijden van troebe len was blijven liggen. Andere pausen hebben nooit een pontificaat van 25 jaar bereikt. Pius VI was er met 24 jaar en zes- en-een-halve maand dicht bij, twee Pausen, Adria- In elk geval is de heil- ^overgangsregering in poli- nus I en Pius VII, regeer- wens, dat de Paus langer ticis toegedacht, waaron- den ruim 23 jaar. der de gemoederen tot Van de andere kant rust zouden komen, zodat de kortste ponUficaten zqn opvolger de pijnlijke heel kort geweest. Het mnfïlTvjn r H <st record als wij dit mogen met Italië ontetaan do^r Zegge-n Sta?-t °P-naam de inlijving van de Ker kelijke Staat, in vrede zou kunnen regelen. dan 25 jaren de Kerk moge regeren, er niet minder om! Intussen is deze wens slechts eenmaal, en houdt men heel pre cies aan 25 jaar vast: tweemaal in vervulling ge gaan. Pius IX was 31 jaar en bijna acht maanden Paus. Aan dit langste Ro meinse pontificaat herin nert een mozaïek met het portret van Pius IX boven het befaamde bronzen beeld (met de afgesleten teen!) van St. Pieter in de Vaticaanse basiliek. Zijn opvolger kardinaal Pecci, die o.m. nuntius in Brussel geweest was, erva- Als er ooit menselijke berekeningen niet zijn uitgekomen, dan is het wel onder Leo XIII. Ofschoon hij de vrijwillige gevan gene van het Vaticaan en, werelds gesproken, het tweede lid van een afge zette vorstendynastie (bo vendien nog de oudste van van Stefanus n (752), die slechts drie dagen Paus was. Op hem volgen Ur- banus VII en Marcellus II, die dertien dagen het roer hielden. Bonifacius VI re geerde 15 en Theodoras n 20 dagen. Ofschoon dit eigenlijk niet thuis hoort in deze lijst: de monnik Philippus, die tot tegen paus gekozen werd op 31 juli 768 „eodem die ad suum monasterium rever- titur", zoals de kroniek de wereld) was, heeft in ren bestuurder en ge- een regering van 25 jaar zegt: hij keert dezelfde dag leerde, was niet heel sterk en vijf maanden Leo XIII nog in zijn klooster terug, van gezondheid, toen hij de naam van het paus- waar hjj als gewoon pries- op de zetel van Petrus schap hersteld van „un ter verder bleet VAN REGNUM TOT TIARA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5