HET SPANT VANMIDDAG IN ALBLASSERDAM ■y v LA H00 h.2 PING k :J I Kiesstelsel voor Algerije Ferhat Abbas wil met Frankrijk onderhandelen TRAITAL 3 Klassieke muziek op de plaat Shakespeare s Othello op de plaat Een bron van levend onderricht Oost en West 10 november Genève bijeen Zaterdag! 't Zit er op A Alleen nog de melkfles omspoelen! Het spookpaard Schip is ruim 200 meter langrivier is 235 meter hreed té In dit stadium geen duurdere melk Philips eist van V.S. 20 miljoen Over de „verrassingsaanval" in Minister Dulles naar Rome Nieuwe opleving van kleine grens verkeer verwacht ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 PAGINA 6 Gewijd bronwater vervangt champagne W/TTEt ¥öi VONDELIN [v: HO rSTRAt ,sooo< ^Koerr 15000 00^ Op weg naar huis Nederlandse arts in Joegoslavië ver ongelukt Vrijgesproken van diefstal en brandstichting Zuster Pasqualina uit Castel Gandolfo vertrokken Brandblussers in brandende auto Wens vakcentralen Schadevergoeding voor ingetrokken patenten Dr. J. Meyer Ranneft verlaat Raad van State Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Maatschappij Nederland Mr. Delprat treedt af als president-commissaris Oorspronkelijk defective-verhaal door MARTIN MONS Als vertegenwoordigen van Eisenhower By Verolme in Alblasserdam spant het vanmiddag. Het spant in alle let- teriykheid, want twaalf ankerkabels, elk verzwaard met twee kluwens van kettingen, zullen zich rekken om een ko lossaal schip by de tewaterlating te beteugelen en de djjk aan de overkant ■SN-KC& co rfELKBEL lELkBEL&DJ/ {NADRUK VERBODEN) voor een geweldige stoot te behoeden. Met de techniek om een lang schip in een smal water aan zijn element toe te vertrouwen zyn de mannen van Verol- me's bedrijf in Alblasserdam wel be kend. Reeds eerder zyn op de manier, zoals ook vandaag wordt toegepast, tan kers te water gelaten, en nog nooit is er iets mis gegaan. Maar omtrent de 33.000 tons tanker Presidente Jusceiino, die op de helling ligt te wachten, le ven de ingenieurs en technici nog in grote onzekerheid. Deze gigant, het grootste schip, dat ooit boven de Rotterdamse bruggen is gebouwd, is namelijk 203 meter lang, terwijl de rivier de Noord, waar hp in het water zal glijden, slechts 235 meter breed is. Als het geweld van de stapel loop de ingenieurs in hun berekeningen niet zal beschamen, zal de ruimte tussen het tewatergelaten schip en de dijk niet meer dan vijf meter bedra gen. By de voorbereidingen voor de te waterlating is uiteraard zo weinig mo gelijk aan het toeval overgelaten. Er staan te veel belangen op het spel. Be schadigingen aan het schip en de-dijk lopen direct in de tienduizenden gul dens. Maar iedereen, die bp de gebeur tenis is betrokken, weet, dat het toeval niet geheel uitgeschakeld kan worden. Proefnemingen in het scheepsbouwkun dig station te Wageningen hebben na- melijk niet de absolute zekerheid ge geven, waarop de ingenieurs hadden gehoopt. Hun voorzorgsmaatregelen, die toch waarlijk doordacht genoeg zijn, kunnen falen, en dan is een ramp niet denkbeeldig. Overigens is men bp Verol me ook ten aanzien van vanmiddag weer bezield met het gebruikelijk opti misme, al is de spanning er niet min der om. De drie vorige tankers, die in Al blasserdam van stapel liepen sinds Verolme er de scepter zwaait, ma ten elk 27.000 ton. Men heeft deze schepen in bedwang kunnen houden door op de flanken zware remschotten te monteren, die de vaart aanmer kelijk afremden, en door bovendien de tankers met hele series ankers en kettingtrossen te belasten. Dezelfde techniek zal ook bp de Presidente Jusceiino worden gevolgd met dit verschil, dat al het materiaal van nog zwaarder kaliber zal zyn. De ket tingtrossen, door deskundigen peuren genoemd, wegen elk vyf ton. Zij zullen er voor moeten zorgen, dat de tanker, vóór deze zich met de neus in de dyk kan boren, een zwaai neemt en parallel aan de dpk tot stilstand komt. Er blpkt dan nog een ruimte van vpf meter over, zodat de uitloop van het schip niet meer dan dertig meter mag bedragen. Acht miljoen kg staal, dat op de helling een vaart kan bereiken van 40 tot 50 kilometer per uur, zal met deze geringe speling genoegen moeten nemen, zo hebben ze het daar in Al blasserdam berekend. De Presidente Jusceiino is genoemd naar de huidige president van Brazilië en zal 't grootste koopvaardijschip wor den van dit land. De opdracht voor de bouw is verstrekt door de Petróleo Bra- zileiro s.a. Petrobas in Rio de Janerio. Mevrouw Joaquim de Souza Leao, echtgenote van de Braziliaanse gezant in Nederland, zal de doopplechtigheid verrichten, echter niet met champag ne, maar met bronwater, geput in de geboorteplaats van de president. Het water is gewpd door de aartsbisschop van Diamantino. De tewaterlating wordt gefilmd uit een Kolibri, de helikoper van Neder landse makelij. Men wil namelijk achter af nog eens op zijn gemak nagaan, wel ke krachten door het schip zpn losgesla gen en of deze overeenkomen met de gemaakte berekeningen. Vrijdag hebben enkele kikvorsmannen op de bodem van rivier voor de laatste maal onderzocht, of de ankers en peuren zich op de juis te plaats bevinden. Via het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag ontving het dokters gezin Buyen te Meyel vrijdag het tra gische bericht dat de 46-jarige arts H. P. H. Buyen op een vakantiereis in Joegoslavië dodelijk is verongelukt. Dok ter Buyen, aldus dit bericht, schijnt met zijn auto in een ravijn te zijn gestort. Hp was op weg naar huis. Een medepas sagier (een Engelse lifter) schijnt licht te zijn gewond. Welke krachten komen los, als deze kolos in het water glijdt? Vanmiddag wordt het antwoord bekend op deze vraag, die iedereen in Alblasserdam een weinig beklemt. Ferhat Abbas, de „premier" van de „Vrije Algerijnse regering", heeft gis teren in „El Moedjahid", het orgaan van het Algerpnse bevrijdingsfront, de (F.L.N.), aangeboden onderhandelingen met Frankrijk te beginnen „o m de po litieke en militaire voorwaarden voor een wapenstilstand te bepalen", aldus meldt Reuter. Op een gisteren gehouden persconfe rentie verklaarde hy dat een aantal Franse soldaten, die door de Algerijn se verzetsstrijders gevangen zijn geno men, binnenkort amnestie zullen krij gen. Van Algerijnse zijde wordt dit aan tal op 20 geschat. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken deelde in Parijs mee, dat er on geveer 200 Franse soldaten in handen van de rebellen zijn. De Franse regering heeft gisteren byzonderheden bekendgemaakt over het kiesstelsel voor Algerije, aldus be richt Reuter. Naar de nieuwe Natio nale vergadering zullen 45 Mohamme danen en 21 Europeanen worden af gevaardigd. Bovendien zullen vier afgevaardigden voor de Sahara wor den gekozen. Algerije al in 18 kiesdistricten worden verdeeld. Er zal gestemd worden op kandida tenlijsten. De kandidaten van de lijst waarop bp eerste stemming de mees te stemmen worden uitgebracht, zpn allen gekozen. Herstemmingen worden In Algerpe niet gehouden. Het aantal Mohammedaanse en Euro pese kandidaten op elke lpst zal in ver houding staan tot de Mohammedaanse en Europese bevolking in ieder kiesdis trict. De stad Algiers bp voorbeeld zal twee Europeanen en twee Mohamme danen afvaardigen. Wegens gebrek aan bewijs heeft de rechtbank te Rotterdam een 30-jarige los werkman uit .Alblasserdam vrijge sproken. Hij heeft veertien dagen ge leden terecht gestaan, omdat hij er van verdacht werd uit een huis te Alblasserdam een tas met 500.te hebben gestolen en daarna, om de dief stal te verdoezelen, brand te hebben gesticht. De officier van justitie had anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De Franse minister van voorlichting, Soustelle, heeft verklaard, dat de rege ring grote betekenis hecht aan de ver kiezingen in Algerpe omdat zy verwacht dat deze Mohammedaanse leiders te voorschpn zal brengen, hetgeen van groot belang zou zpn voor de toekom stige ontwikkeling van Algerije. De verkiezingen in Algerije worden 23 november gehouden. De Duitse ordezuster Pasqualina, die vele jaren de leiding heeft gehad van de Pauselijke huishouding, is giste ren uit het zomerpaleis te Castel Gan dolfo vertrokken, aldus meldt Reuter. Zij nam in een kooi de zes kanarievo gels mee, die vaak het enige gezel schap van wijlen Pius de Twaalfde wa ren. Twee nonnen, die moeder Pasqualina bij de vervulling van haar taak heb ben bijgestaan, hielpen haar. met haar twee koffers, in een auto. Zuster Pas qualina hield haar gezicht, bp het weg rijden van de aüto, afgewend. Fotogra fen zijn er nimmer in geslaagd een dui- delpke foto van haar te nemen. Op een Peelweg nabij Griendts- veen is vrijdagmiddag de zo goed als nieuwe auto van de heer E. G. uit Helmond, vertegenwoordiger in brandblusmiddelen, in brand geraakt. In de verre omtrek is geen telefoon (om hulp in te roepen), maar de heer G., die verscheidene soorten brandblusapparaten in zijn auto had, maakte zich, daarover aanvankelijk niet te veel zorgen, omdat hij nu de ongedachte gelegenheid zou hebben de brand met eigen middelen te blussen. Hij zou wellicht in zijn pogingen zijn geslaagd wanneer hij maar een der apparaten uit de auto had kunnen krijgen maar het vuur was direct zo hevig en verspreidde zich zo snel dat hij met lede ogen moest toezien dat de auto in vlam men opging. De drie werknemersvakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben zich in een telegram tot de minister raad gewend in verband met maatre gelen, die in overweging zpn en die kun nen leiden tot een verandering van de consumentenprps voor melk, hetzij als gevolg van de verhoging van de slyters hetzp door andere oorzaken. De vakcentralen wpzen erop, dat het de ministerraad niet onbekend is, dat in het kader van de adviesaanvragen van de S.E.R. het gehele vraagstuk van de consumentenprps voor melk in de be schouwingen zal worden betrokken. In verband hiermede dringen de drie werknemersvakcentralen er bp de mi nisterraad ten sterkste op aan in dit stadium elke beslissing, die zou leiden tot een verhoging van de consumenten prijs voor melk, aan te houden. Indien onverhoopt een beslissing van de ministerraad wel zou leiden tot een verhoging van de consumentenprijs, moeten de drie vakcentralen zich allo vrpheid voorbehouden, aldus het tele gram. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie AECheeft a.s. woensdag een „hearing" vastgesteld betreffende een aanspraak van Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven op een schade loosstelling ter hoogte van 20.000.000 dollar, in verband met de rol die deze onderneming heeft gespeeld in de ont wikkeling van de atoomenergie, vóór en tijdens de tweede wereldoorlog- Deze aanspraak, de enige die door een buitenlandse onderneming is in gediend bij de AEC, is al hangende sedert begin 1955 toen Philips aan de Verenigde Staten zowel om compen satie als erkenning vroeg voor het werk dat zij had gedaan op atoomgebied. De aanspraak van Philips werd gede poneerd op basis van de Amerikaanse wetten van 1946 en 1954 op de atoom energie, welke voorzien in compensatie voor patentrechten welke door de Ver enigde Staten ingetrokken werden, en in beloningen voor uitvindingen of ont dekkingen welke de vooruitgang van het kernonderzoek bevorderden. De „hearing" wordt gehouden n.a.v. de conclusie van de AEC de vordering af te wijzen. Het hoofdargument van de AEC is, dat de Amerikaanse bepa lingen inzake beloningen niet bedoeld zijn voor buitenlandse patenten. Dr. J. W. Meyer Ranneft heeft met ingang van 1 november aan H.M. de Koningin ontslag gevraagd als lid van de Raad van State. Dr. Meyer Ranneft heeft zitting in dit staatscollege 1945. Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Voor de handel: N.V. Handelmij. R. F. M. Wernekinck, Amsterdam Ditmaal geen muziek op de plaat, maar toneel: Shakespeare's „Othello" door de Marlowe Socie ty of the University of Cambridge op vier grote LP's van de Argo Record Company (RG 121.4). Het merk wordt in Nederland geïntroduceerd door Pho nogram. De platen zyn verpakt in een cassette met toelichtingen en een synop sis alsmede de complete tekst van het stuk in de Cambridge Pocket editie. Othello" opent de ry van de com plete opname op grammofoonplaten van Shakespeare's werken, alle door de Marlowe Society onder auspiciën van de British Council. Men kan zich nau welijks een meer genereuze onderne ming voorstellen dan deze. Wat de uitvoering betreft, men weet, dat de Marlowe Society geheel uitgaat van de tekst, van Shakespeare's poëzie, die Bernard Shaw deed spreken van muziek en hem bracht tot de verkla ring: „het is de partituur, niet het li bretto, die het werk levendig en fris houdt en daarom zou het alleen aan muziekcritici toegestaan behoren te zyn zich met Shakespeare te bemoeien". En hy vervolgt: „Wat is het jammer, dat mensen, die Shakespeare's klank be minnen zo zelden op het toneel komen. Het oor is de zekere sleutel tot hem In een dove natie zouden deze stukken al. lang dood zyn gegaan." Shaw was geen groot bewonderaar van Shake speare als toneelschryver. Inzonderheid op Othello" had hy het niet begrepen. Hy heeft eerst het stuk veroordeeld als „pure melodrama without a touch of character in it that goes below the skin", maar hy kwam daarna toch tot althans gedeeltelijk andere gedachten, sinds toen hy ontdekte de enorme gepassio- neerdheid van het stuk en zijn woord- De V.S. hebben de Sovjet-Unie giste ren meegedeeld dat zjj er mee akkoord gaan 10 november te Genève techni sche besprekingen te beginnen over de wyze waarop men een verrassingsaan val kan voorkomen, aldus bericht Reu ter. De Amerikanen stellen in een in Moskou overhandigde nota voor, dat het Westen vertegenwoordigd wordt door Naar wij vernemen heeft mr. D. A. Delprat aan d^ Raad van Commissaris sen der Stoomvaart Mij „Nederland" medegedeeld af te willen treden als voorzitter van deze Raad. Als reden voerde de heer Delprat aan, dat zijn Veij andere werkzaamheden hem niet voldoende tijd laten voor de uitoefening yan deze functie. De aftredende voorzit ter blijft wel lid van de Raad. Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijl 45) „Het kan zyn, dat je gelyk hebt, maar je neemt my zeker niet kwalyk, dat ik my voorlopig myn oor deel voorbehoud. Kun jy werkelijk niemand anders noemen, die voordeel zou hebben by Claire Hangst's dood?" ,,Ik zou werkelyk niet weten wie." „Bedenk je eens goed. Ze heeft een paar maan den geleden geërfd, vertelde je my. Kan die erfenis niet de aanleiding zyn tot deze macabre geschiede nis? Is er niemand onder de gasten op Ter Weem, die van haar dood profiteren zou?" „Neen, tenzy ze een testament ten voordele van een van hen zou hebben gemaakt. Maar dat kan ik me haast niet voorstellen." „Ik zou eens met Kimmel kunnen gaan praten. Kimmel is toch natuurlyk ook de notaris van de Hangsten, niet? Misschien wil hy wat loslaten als ik hem de zaak uitleg. Als Leontine Hangst dan niet de poppenspeler mocht zyn, die hier aan de touwtjes trekt, moet ik te weten komen, wie het wel is. Voor het te laat is, Joost, vóór het te laat is. En het kan iedere minuut te laat zyn." Dan opeens, met dat snel le overschakelen, dat anderen zo vaak in verwarring brengt: „Die Slothouwer? Dat is een oude sobat van Claire Hangst niet?" ,,Ja, een soort neef. Die vriendschap dateert al van de wieg, geloof ik." „Wat voor een type is hy?" „Och, je hebt hem meegemaakt. Nog al bereisd, een vlot causeur, by vlagen tenminste. Een heel dun maar breed uitgesmeerd laagje cultuur aan de op pervlakte. Zo het type, dat zich het meest thuis voelt in een mondaine bar, maar als het voordeliger is, kan doen of het ver de voorkeur geeft aan een ex- cursie naar een museum." „Geld?" „Zo kaal als een kerkrat." „Zou je met zeggen, als je ziet hoe hy zich kleedt. Misschien een of andere behoorlijk betalende baan? Zo een van die representatieve gevalletjes, die te genwoordig zo in de mode zyn? Public relations of een van die internationale kongsies met al die let ters en een Delastingvry inkomen in dollars?" „Neen, hy leeft als de leliën des velds." „En is beter gekleed dan Salomo in al zyn heer- lykheid. Is hy veel op Ter Weem?" „Hy begint zo langzamerhand een huisgenoot te worden." „Zyn Hubert en Claire Hangst in gemeenschap van goederen getrouwd?" „Dat zou je notaris Kimmel moeten vragen." „Geloof jy, dat als dat niet mocht zyn, Slothouwer kans had te erven? Ik bedoel: als Claire Hangst zonder testament stierf?" „Neen, dan niet, behalve haar man zyn er nog een moeder en een zuster." „Juist, als Claire Hangst geen testament heeft ge maakt, dan kunnen we dus die mynheer Slothou wer wel als belanghebbende schrappen. Maar in dat andere geval ,,Zou hy kunnen behoren tot de mensen, die voor deel hebben bij haar dood. En hy is myns inziens veel meer het type om een dergêlyke ingewikkelde intrigue op te zetten dan Leontine Hangst, Pieter Auguste." „Ja, maar ook iemand, die er veel minder ge legenheid toe heeft. Leontine Hangst kan overal in huis gaan of staan zonder dat het opvalt of iemand er ook maar aan zou denken haar rekenschap te vragen. Als zy van die ongebruikte verdieping komt, zal niemand denken: „Hé, wat heeft Leontine daar boven gedaan?" Er kunnen immers honderd en één geldige redenen zyn, die haar gedwongen hebben te gaan. Maar als iemand Gerard Slothouwer daar vandaan ziet komen, kyk, dan wordt het een an dere zaak." „In een huis, zo groot als Ter Weem, kun je met een beetje handigheid en wat uitkijken overal gaan en komen zonder dat iemand je ziet. Het is ten slotte geen vierkamerwoning." „Hm, neen. Zeg, ik geloof dat het toch nog niet zo dwaas zou zijn ais ik Kimmel eens opzocht; Joost. Je kunt nooit weten." HOOFDSTUK XII Het was bruin, even bruin als de dorre blade ren, waaronder het half verborgen lag. Als het verguldsel van de stempels niet even had op gelicht in de zon, zou Pieter Auguste het niet hebben op gemerkt. Nu echter bukte hy zich en raapte het op. Het was een klein boekje, octavo formaat, op de bruin leren band was in goud een familiewapen ge stempeld, dat niet het wapen van de familie Hangst was. Pieter Auguste denkt, dat het bandje een heel mooi specimen van zeventiende-eeuwse boekbinders kunst is en dat de verliezer er zeker wel naar zal zoeken. De band draagt geen titel en nieuwsgie rig opent hy het boekje. Het is niet jedrukt, maar geschreven, tot zyn verrassing. Eén vloeiende Ita liaanse hand geeft daar in diezelfde taal een aan tal recepten. Er zijn er voor geleien, voor gebak en potpourri, maar de meeste zijn toch recepten voor toilet- en schoonheidsmiddeltjes. Geamuseerd leest hy verder, niet zonder moeite, want de taal wykt op tal van punten af van het moderne Ita liaans en het handschrift, hoewel heel mooi, is an tiek en niet altyd gemakkelijk te lezen. Hy ge niet van een bijzonder smakelyk recept, glimlacht om een middel tegen zomersproeten, schudt het hoofd over een liefdeselixer, waarvan de ingrediën ten toch niet zo helemaal onschuldig zyn. En dan opeens fronst hoofdinspecteur Pieter Auguste Per- quin de wenkbrauwen en zyn onderlip schuift zich naar voren.» Hy laat zich met een plof op een omgevallen boomstam zakken, haalt een notitieboek je uit zyn zak en begint verwoed een pagina uit het gevonden boekje te copiëren. Wanneer hy klaar is, staat hil op en gaat langzaam terug naar het huis. In de gele kamer, waar het gezelschap aan de elf uur koffie zit, wordt hy ontvangen met uitroepen van verbazing. (Wordt vervolgd deskundigen uit de V.S. Groot-Brittan- nië, Frankryk, Canada en Italië. Mogelyk kunnen ook deskundigen uit andere Westelyke landen aan de confe rentie deelnemen, aldus de nota. In de nota wordt gezegd, dat het eer ste doel van de byeenkomst moet zyn het onderzoek van de methoden en voorwerpen van onderzoek en het taxe ren van de resultaten, die door toepas sing van deze methode verkregen kun nen worden. De studie moet worden aangepakt met het oog op de v0or?eI reiding van een technisch verslag, aat de resp. regeringen ter overweging Kan worden aanbevolen, aldus de Ameri kaanse nota. De V.S. zyn voorts van mening dat de besprekingen gehouden moeten wor den zonder rekening te houden met de standpunten van beide regeringen ten aanzien van de afbakening van de ge bieden, waarvoor de te nemen maatre gelen moeten gelden, en ten aanzien van de tijdsbepaling of onderlinge afhanke- lykheid van de verscheidene aspecten van de ontwapening. Als de Sovjet-Unie hiermee instemt gaat de Amerikaan se regering ermee akkoord de confe rentie te Genève op 10 november te beginnen, aldus de nota. In de nota wordt voorts de Russische beschuldiging verworpen, dat vliegtui gen van de Amerikaanse strategische luchtmacht met kernbommen aan boord provocerende-vluchten maken in de omgeving van dë Russische noord- poolgrenzen. Zoals bekend zyn de Russen op 15 september akkoord gegaan met het hou den van een conferentie van deskundi gen. De Sovjet-Unie stelde toen voor deskundigen uit Rusland, Polen, Tsjecho- slowakye en Roemenië namens het communistische blok aan de conferen tie te laten deelnemen en de delegatie van de Westelyke landen samen te stellen uit deskundigen uit de V.S., Frankrijk, België en Groot-Brittannië. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren zyn minis ter van buitenlandse zaken, Dulles, aan gewezen als zyn vertegenwoordiger by de begrafenis van Paus Pius XII in Ro me, maandag a.s. Vóórts zullen mevr. Clare Boothe Luce, de vroegere ambas sadeur in Italië en John McCone, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, de Verenigde Staten by andere plechtigheden in verband met het overiyden van de Paus verte genwoordigen. Eisenhower is van plan zelf dinsdag een H. Mis voor de Paus by te wonen die in Washington zal wor den opgedragen. Dulles, die zelf niet katholiek is, zal alleen de voornaamste begrafenisplech tigheid bywonen. Mevr. Luce en McCone zullen in Rome biyvén voor de andere plechtigheden. Zy zyn beiden katholiek. William Shakespeare, wiens „Othello", gespeeld door de Marlowe Society, thans op de plaat te horen is. muziek: „Beoordeeld met het verstand is het belachelijk, beoordeeld met het oor is het subliem." Wat hier van zy, de Marlowe Society gaat uit van de tekst, wat niet alleen voor Shakespeare een goed beginsel is, maar voor alle dichters van het toneel Gespeeld behoort er slechts "té" Wórden wat zich in de verzen laat zeggen, m.a.w. zonder dat het vers wordt ver drukt of uit elkaar gerukt, en zo dat haar volle klank tot ontplooiing komt. Uiteraard wil dit niet zeggen, dat de Marlowe Society zich ermee vergenoegt het stuk met verdeelde stemmen te la ten lezen. Het is dramatische poëzie, het is zelfs volop drama, maar van de andere kant gaat het hier om een zui vere geluidsweergave, een hoorspel auditie, waar by het accent nog meer dan bij 't toneel op de tekst valt, maar waarbij tevens uit de tekst alle drama tiek gepuurd moet worden. Enig ander middel is er niet. Men kan niet anders zeggen dan dat dit m Othello" op de meest indrukwekkende wyze is ge slaagd. Het is een zeldzaam genot deze taal in zijn meest verscheiden facetten zo te horen klinken en tevens in die klank de karakters voor uw geestes oog te zien verschynen. Want verschy- ningen zyn het, die men ervaart, on- werkelyk wezenlyke mensen, die zich in de onbeperkte ruimte van de fan tasie tegen elkaar aftekenen, levend in de enkele klank van hun woorden. Het is niet minder dan groots, en het blyft tot in de laatste regel boeien. Van wie de stemmen zyn, die men hoort blyft onbekend. De spelers van de Marlowe Society zyn anoniem. Men weet alleen, dat George Rylands de ar tistieke leider is. Voor allen, die Shake speare dieper willen kennen dan u' een enkele avond schouwburgbezoek moge lijk is, zelfs dan de lezing van de teksten toelaat en bovenal natuurlijk ook voor de hogere klassen van de middelbare scholen, is hier een schatkamer van le vend onderricht geopend. L.H. Het hoofddouanekantoor in Nordhorn verwacht, dat in de komende dagen een nieuwe opleving van het kleine grensverkeer aan de Nederlands-Duit se grens zal ontstaan door de invoer van „kaarten voor kleine hoeveelhe den" voor het vrij van invoerrechten invoeren van genotmiddelen uit Ne derland. Van nu af aan kan elke grensbe woner twee maal per maand 25 gram koffie, 20 gram thee en 20 sigaretten (of 5 sigaren of 40 gram tabak) vry van invoerrechten uit Nederland mee brengen. Op de kaarten wordt aange tekend wanneer de tochten voor het doen van inkopen werden gedaan. De maatregelen, die de Westduitse autoriteiten onlangs hebben genomen tot beperking van de invoer van mar garine uit Nederland hebben volgens Nederlandse winkeliers aan de grens juist een tegengestelde uitwerking ge had. Sedert de verscherpte invoerbe- palingen op 1 oktober van kracht wer den is hun margarine-omzet met 15 procent gestegen. De Westduitse minister van financi en had bepaald, dat sedert 1 oktober margarine in het kleine grensverkeer in het geheel niet en in het grote grens verkeer nog slechts in een hoeveelheid van 5 kg per persoon mocht worden ingevoerd, tenzy duideiyk biykt, dat de margarine uit zuiver plantenvet is ge maakt. De Russische componist Dimitri Sjostakowitsj, die donderdag de Sibelius- prys (7% miljoen Finse mark) ont vangen heeft, zal zyn prys overdragen aan de vereniging voor Fins-Russische vriendschap, „ter bevordering van de culturele uitwisseling tussen Finland en de Sovjet-Unie". In het stedelijk van Abbe-museum te Eindhoven zal op dinsdag 14 oktober de tentoonstelling „Nederlandse kera miek" worden geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6