Uitersten in kinderverzorging en in onschuld Tien dronken pendelaars in gevecht met de politie WAARDOOR ONTSTAAT ZIEKTE? z 1+1=1 H 3.000,- Ontsnapte S.S.-er meldt zich bij de politie voor een nachtverblijf Vuurwapens brengen uitkomst Prijsverlaging stookolie Proef met fluorescerende verf op militaire vliegtuigen Verduistering van OPROEP TOT HET VOLK VAN NEDERLAND GIRO STICHTING DOOR DÉ EEUWEN TROUW Drie jaar geëist ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) j-^ieze eeuw wordt wel de „eeuw van het kind" J genoemd. En daarmee bedoelt men dan waar schijnlijk te zeggen, dat er nimmer een tijd is geweest waarin zoveel aandacht werd besteed aan de specifieke problemen en „noden" van het kind. En men heeft inderdaad de laatste decennia allerlei wei-uitgekiende paedagogische systemen ontworpen. De „psychologie van het kind" werd het onderwerp van studie van bijzonder geleerde mensen en het „jeugdwerk" werd waarlijk van een wereldomvattende betekenis. Later zal wellicht worden uitgemaakt in hoeverre al deze activiteiten wezenlijk hebben bijge dragen tot het geluk van „het" kind dan wel of het onder al die wijdvertakte belangstelling ook niet enigszins gebukt is gegaan. Te veel liefdebetoon brengt het gevaar met zich mee dat het voorwerp er van in de verdrukking raakt. Deze soort overwegingen mogen dan betrekking hebben op de inderdaad op vallende zorg die er aan de normale kinderen wordt besteed. Anders liggen de zaken wanneer het gaat om kinderen, die door en onder welke omstandigheden dan ook in de verdrukking zijn geraakt. Geen „eeuw van het kind" heeft het kunnen verhinderen dat een „kinderbescherming" nog steeds noodzakelijk is. Daar moeten wij de aandacht op vestigen, nu men weer aan de vooravond staat van de „kinderpostzegel actie", die, zoals onze lezers wel weten, telkenjare wordt gehouden onder het motto „Dóór het kind, vóór het kind" en zulks onder auspiciën van de „Stichting voor het Kind". Wij hebben ons gewend tot uw regering: het was vergeefs. Daarom richten wij ons thans tot u, vofk van Nederland, want wij weten dat tiw hart menselijk en uw moed groter is/ de ware feiten U moet helpen, want het fcèn. 37 zijn in nood. DIT MOET U DOEN. deze 37 stakkers te helpen (Van onze correspondent) In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee wachtmeesters van de rijkspolitie in Prinsenbeek door tien dronken arbeiders aangevallen, toen te, heeft ziciï deze week aangêmeid 'bijzij één van hen, een inwoner van St.-Willebrord, die in kennelijke staat op oorJog was i straat lag, wilden aanhouden. Er ontstond een gevecht waarbij de politie eerst de wapenstok en later de vuurwapens moest hanteren uit zelfverde diging. Eén arbeider uit St.-Willebrord werd in het linkerbeen getroffen en is naar het Sint-Ignatiusziekenhuis in Breda overgebracht. De geschiedenis der beschaving geeft steeds verfijnder methoden te zien tot het opsporen van ziekte-oorzaken Kinderbescherming in de „eeuw van het kind" Een van de zusters Domicanessen van Bethanië die in Hom een „jeugddorp" hebben gesticht, met een summiere pupil. Zoals gezegd, nog steeds zijn er kin deren die beschermd" moeten wor den Tegen het ongeluk dat hen op welke wiize dan ook heeft getroffen en tegen de uit voor de hand liggende omstandig heden voortspruitende onmacht, die de maatschappü-van-elke-dag te hunnen opzichte wel moet voelen. De hemel zij dank zijn er in ons goede vaderland talloze mensen en instellingen, die zien het lot van deze kleinen, die of 'vden in onschuld, óf wellicht zonder het zelf te weten, zoveel tekort komen aan eenvoudig menselijk geluk. Wij hebben dat mogen ondervinden toen wij on langs een tocht konden maken langs verschillende inrichtingen waar men zich daadwerkelijk bezig houdt met de verzorging-in-alle-opzichten van in hun bestaan getroffen jongens en meisjes. Deze bemoeienissen zijn vanzelfspre kend in hun onderlinge verhouding van geheel verschillende aard, zoals het dui delijk is dat de noden van kinderen in hun onderlinge verhouding van zeer uit eenlopende aard zijn. Er gaapt bijvoorbeeld een afgrond tussen de kinderverzorging, zoals die in de- mr. H. P. van Heukelomstichting in Haren (bij Groningen) wordt beoefend of zoals zij ter hand wordt genomen door de zusters Dominicanessen van Bethanië in het Limburgse Horn. Maar er gaapt ook een afgrond tussen het leed dat beide groepen van kinderen heeft ge troffen. In het eerste geval betreft het de geestelijk en lichamelijk zeer mis deelde kleinen, in het andere kinderen, wier opvoeding door de ouders op in grijpende wjjze werd verwaarloosd. Het staat voor ons zonder twijfel vast dat, indien hét mogelijk zou zijn, een goed deel van het Nederlandse volk lijfelijk te confronteren met de althans subjectieve ellende van de kinderen, die verpleegd worden in de Van Heuke lomstichting, er een stroom van liefda digheid zou losbreken. Het gaat hier dus om kleinen die niet opgenomen wor den door psychiatrische inrichtingen, maar die nochtans dusdanig geestelijk en lichamelijk ontwricht zijn, dat zij in elke maatschappij hopeloos uit de toon vallen. Zij zijn debiel en slechthorend of geheel doof, z(j zijn slecht-ziend of ge heel blind; en meestal komt het hierop neer dat deze kleinen de eerste levens verrichtingen nog moeten worden bijge bracht. Velen kunnen, wanneer zij in het huis arriveren, nog niet kauwen. En het verplegend personeel werkt in het internaat werkelijk met bijna ver bijsterend geduld en zelfopoffering. De vijfenveertig meisjes en de vijfen twintig jongens - er is een wachtlijst van veertig kinderen z\jn er verdeeld in zeven groepen van tien k -deren Lij krijgen onderricht in simpele handen- rrbeid en wanneer mogelijk in schrijven, rekenen en lezen of m brailleschrift. Het ontmoedigende^ van deze opleiding is dat zelfs bij de meest ideale resultaten de kinderen wanneer zij de inrichting verlaten, meestal nog niet geschikt zijn voor de geringste maatschappelijke functie. Het is aan echter in de meeste gevallen slechts ge lukt hen te doen delen in de elemen tairste vorm van „levens"-geluk. Bij algeheel falen wacht hun dan de psy chiatrische inrichting. Al moet gezegd dat plaatsing aldaar zeer veel moeilijk heden oplevert en dat het de Van Heu kelomstichting tot nu toe slechts twee maal is gelukt twee zware epileptici ondergebracht te krijgen. De verzorging van deze kinderen is echter even noodzakelijk als ontmoedi gend. Zij hebben recht op het leven, zo als ieder ander, ook al zijn zij dusdanig gehandicapt dat zij zijn uitgesloten van de normale „beleving" van dat leven. Meer voldoening gevend en niet minder nuttig lijkt ons de verzorging, zoals die ten deel valt aan de jongens en meisjes van het r.-k. Jeugddorp in Horn, dat, zoals gezegd, geleid wordt door de zusters Dominicanessen van Be thanië. Dit jeugddorp is écht helemaal een dorp, met woningen, waarin „gezin nen" huizen. En dat zijn dan inder daad gezinnen tussen aanhalingstekens, want ije beslissende functies van vader en moeder kunnen er uiteraard niet wezenlijk worden vervuld. Zij worden slechts nagebootst door een zuster, die aan het hoofd van elk gezin staat en door een der leiders, die aan het hoofd staan van de vier wijken, waarin het dorp is verdeeld. Dezr leider is er practisch gezien voor het verrichten van uitgesproken mannelijke karwei tjes en meer ideëel beschouwd, als ver tegenwoordiger van „de" man, zoals die dan in de ogen van kinderen be langrijk kan zijn. Het gaat dus in dit jeugddorp om kleine gemeenschappen, die opge bouwd zijn naar analogie van echte gezinnen en dat lijkt dan bepaald niet onredelijk waar het gaat om kinderen die juist in hun gezinsleven het zwaarst zijn getroffen. Deze ana logie gaat overigens vrij ver. Men kent er in Horn ook al het instituut van de „ooms", waaronder men dan wel kan verstaan jongelui uit de om trek, die een goed deel van hun vrije tijd, met name de weekends, beste den om te assisteren in het jeugd dorp. Al is het maar in het vrolijke, wanneer er bijvoorbeeld een dans avond wordt gehouden. Hun activiteit biedt bovendien dit voordeel dat „de wereld van buiten" in het dorp wordt binnengevoerd. Die wereld van buiten is overigens ook van binnen uit voor de kinderen bereikbaar. Precies als in een echt gezin is het voor de ouderen onder hen immers mogelijk om, na verkregen toestem ming, 's avonds ergens op visite te gaan of de bioscoop te bezoeken. Een in de gegeven omstandigheden nogal opzienbarend gevolg van deze gang van zaken in het jeugddorp is dus dat er coëducatie wordt doorge voerd. Dat is overigens alles zeer na tuurlijk gegroeid. Toen enige tijd ge leden in het dorp een gezin van negen kinderen in zijn geheel moest worden opgenomen, had men eenvoudig het hart niet broertjes en zusjes van el kander te scheiden. Pogingen in die richting ketsten bovendien af op een vastberaden verzet. Sindsdien heeft men het zo gelaten en bovendien mag men stellen dat zelfs een nabootsing van het natuurlijke gezinsleven nu een maal coëducatie impliceert. Men is er zich in Horn overigens terdege van bewust dat het gezins leven zoals het er gecreëerd is, alle kenmerken draagt en moet dragen van „Ersatz". Men is er echter, en, naar ons lijkt, niet ten onrechte van over tuigd, dat deze gang van zaken de beste waarborgen biedt voor d e ze kinderen, dat zij deelachtig kunnen zqn aan een brok levensgeluk, dat zij niet kunnen missen. Voorzover er dan al niet de hereniging van het oorspronke lijke en échte gezin mee wordt be reikt. Ach, er zijn gelukkig nog vele moge lijkheden om kinderen, die dat nodig hebben, te „beschermen". Wij zouden u kunnen vertellen wat men presteert in het Instituut voor slechthorenden St. Marie in Eindhoven, waar men zeer slechthorende kinderen langs acoustische weg, dus met behulp van gehoorprotheses, opvoedt tot men sen die behoorlijk aan een conversatie kunnen deelnemen. De zusters verrioh- ten er wonderen. En wij zagen een wonder zich bijna voor onze ogen vol trekken, toen wü er getuige van moch ten zijn hoe in de laagste klasse kinder tjes door een der zusters werden ge wikkeld in een „gesprek" over de „poes, die op de tafel zat" en dat zo danig dat men b(j alle hulpbehoevend heid van de kleinen bijna over poëzie zou kunnen spreken. Wij zouden kunnen spreken over het Hendrik van Boeyenoord in Assen, waar debiele kinderen in ver schillende graden van debiliteit worden opgevoed met onuitputtelijk geduld en misschien ietwat te zeer op het psychologische gericht begrip. Maar doorslaggevend bij dit alles is dat men zich overal met bewogenheid en kundigheid bezig houdt met het lot van, naar menselijke begrippen, ten onrechte lijdende kinderen. U kent het werk van de kinderpost zegelactie al lang. Dit jaar is het „Leit motiv": „Bestel dit keer wat méér!" Wij zouden zeggen, u moest dat maar doen. Misdeelde kinderen helpen is een uitgezocht werk van barmhartigheid. Advertentie 37 in Levensgevaar A. 37 jonge mannen, waaronder 30 Am boo nezen, ontsnapten met levensgevaar uit Indonesië omdat zij zich als anti-commu nist en pr'o-nederlands, bedreigd voelden onder hét daar heersende regiem. B. Als verstekeling kwamen zij in Nederland aan. Zij werden geïnterneerd. Op goede grbnden vertrouwden zij erop binnenkort in Nederland te worden opgenomen. C. Om 2 uur in de nacht van zondag 28 sep tember werden zij plotseling en onver wacht van hun bed gelicht en in overval auto's naar het klaarliggende schip de Johan van Oldebarnevelt gebracht, en al daar opgesloten. D. Uw regering trachtte dit feit zo lang mo gelijk geheim te houden. E. Uw regering stelt: tegen hen zullen in Indonesië geen vergeldingsmaatregelen worden genomen Onze harde vraag is: hoe weet uw regering dat zo zeker? Is zij Jungschlaeger verge ten? En de honderden andere rechts- schendingen en uitingen van kwade trouw? Uw regering stelt: zij hebben geen bin ding met Nederland. Dit is een flagrante onwaarheid. Om één voorbeeld te noe men: D. Saptenno werd teruggestuurd, terwijl zijn vader hier in Muiden woont. Dit zijn enkele van de feiten die de hou ding tegenover deze 37 vluchtelingen bestempelen tot on-nederlands, om niet te zeggen lafhartig. F. I. Denk erover na, en probeert zich eens in hun positie voor te stellen. Praat erover met tm kennissen, en draag uw mening uit Schrijf erover, ja, ook aan 6w kamerlid. Denk niet dat hetgeen ge doet van weinig waarde is, want élke stem. ètk woord heeft nü zijn betekenis. Steun de bijeenkomsten en demonstraties als die in uw stad worden gehouden. Bidt voor hen. II. Voor deze bittere aktie, om hen binnen 4 weken veilig te stellen, is geld nodig. Véél geld in korte tijd. Want binnen 4 weken is het schip m Indonesië en vóórdien moet uw regering alsnog besluiten deze 37 asyf te verlenen. Gééf daarom - volk van Nederland gééf, wélk bedrag u mag en kunt missen. Geef uit de volheid uws harten, en doe dit snef. Giro 426, Stichting door de Eeuwen Trouw, Eindhoven. Postwissel of enveloppe met postzegels aan: Stichting door de Eeuwen Trouw. Eindhoven. ..426 Een 36-jarige man, die in 1949 is ont snapt uit de Limburgse mijnen, waar hij gedurende zijn straftijd vrijwillig werk- hij als gewezen S.S.-officier veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Later werd die straf gewijzigd in zeven en een half jaar. Sinds zijn ontvluchting is de man in Duitsland geweest. Hij is daar gehuwd en heeft zich een nieuw bestaan opge bouwd, maar alles mislukte uiteinde-' lijk, zodat hjj besloot zijn familie in Hengelo weer op te zoeken. Deze fami lie ontving hem vrij koel en wilde hem maar enkele dagen onderdak verschaf fen. Hij meldde zich daarom bij de po litie aan voor een nachtverblijf. Toen bleek, dat de man in het opsporings register voorkwam, is hij overgegeven aan de officier van justitie te Almelo. De man nam in het begin van de oorlog dienst bij de S.S. en vocht 1 jarenlang in Rusland. Advertentie .Vrije" expressie in een prettige „vrije" tijd. (Van. onze medische medewerker) Dat is de Flexa één-pot methode! Eerst de verf ver dund erop - dan onverdund er overheen. Kleur voor jaren olang de mens met ziekten te maken heeft, heeft hij ge- P?°fd een verklaring te vinden voor het ontstaan er van. Primitieve volke ren schreven ziekten zon- toe aan boven- oZo i ingrijpen van monen en andere geesten boven of in de aarde. Tegenwoordig zijn •ii u 6r u°® verschillende on ontwikkelde volken waar tovenaar of medicijnman de geneeskunst uitoefent Het zijn echter niet alleen de primi tieve volken die gezondheid ver wachten van wonderdoeners. De lou ter materialistische verwachting waar mee sommigen in Lourdes geloven, het spektakel van de Amerikaanse gebedsgenezer Osborn, de aardstra- lenkastjes enz. tonen duidelijk aan dat het geloof in de magie nog springlevend is. En dat is ook niet zo erg, als tenslotte de realiteit maar niet uit het oog wordt verloren. Doch dat is nogal een teer punt. De beschaafde volken in de Oud heid, met name de Grieken bij wie het geloof in hun vele goden en god- jes verflauwde, gingen studie maken van het verschijnsel ziekte en de hierop tenslotte volgende dood. De natuurlijke ziekte-oorzaken traden naar voren, hoewel het nog eeuwen heeft geduurd voordat de officiële geneeskunde het geloof aan boven natuurlijke invloeden heeft afgezwo ren. Bü de Grieken ontstonden enkele eeuwen vóór Christus voor het eerst in de Westerse geschiedenis genees kundige scholen. Uit één daarvan is de vader van de westerse genees kunde: Hippocrates voortgekomen. Van hem of van zijn leerlingen stamt de leer van de lichaamsvloeistoffen. Men kende enkele lichaamsvloeistof fen: bloed, lymphe, gal, die bij de gezonde mens in een evenwichtstoe stand verkeren. Wordt het evenwicht verbroken, overheerst een van deze vloeistoffen, dan is ziekte het gevolg. Deze opvatting heeft tot in het begin van de vorige eeuw vurige verdedi gers gevonden. Eerst door de mi croscoop is er de genadeslag aan toe gebracht. Niet definitief evenwel, de endocrinologie (de leer van de hor monen) brengt de oude leer, welis waar in gans gewijzigde vorm, weer in de belangstelling. De cel werd ontdekt, het menselijk oog kon bac teriën zien. Nieuwe ziekte-oorzaken, waarvan men soms het bestaan ver moed had, kwamen in de belang stelling. In 1857 werd door Virchow de „Cellular Pathologie" gegrondvest en in korte tijd algemeen aanvaard Deze theorie gaat er van uit dat alle' ziek teoorzaken hun oorsprong vinden in de cellen, de microscopisch zichtbare bouwstenen van alle levende weef sels. Deze ziekteleer was een sterke prikkel tot onderzoek en ontwikkeling van nieuwe ideeën, zij is met de scheikunde een van de voornaamste aan is om alles te willen kennen en doorgronden. Deze vergelijking gaat tot op zekere hoogte aardig op. Denk er dan evenwel nog bij, rat de ma chines bij Philips, afgezien van slij tage, dode en onveranderlijke, zij het kostbare dingen zijn. Alle „ma chines" in het menselijk lichaam zijn echter levend, veranderen dus voortdurend. Dit veranderen houdt in verbeteren (door oefenen bijvoor- pijlers waarop de vooruitgang van ie medische wetenschap van de laatste 100 jaar is gebaseerd. De electronen- microscoop heelt het mogelijk ge maakt wederom een grote stap voor waarts te doen; het is nu mogelijk 100.000 maal en meer te vergroten. Langzamerhand is zelfs de tijd ge komen om de cel als kleinste object van onderzoek te passeren en de aandacht op nog veel kleinere struc turen te richten. Aanvankelijk ontplooide de schei kunde en wij bedoelen hier natuurlijk dat deel van de schei kunde dat medisch georiënteerd is zich onafhankelijk van het cellenon- derzoek. De laatste tientallen jaren heeft zich in de scheikunde een rich ting ontwikkeld, die zich bezighoudt met de t scheikunde van het leven: biochemie. De endocrinologie, de leer der hor monen is hiervan een gewichtig on derdeel. Merkwaardig en interessant is, dat de steeds verder gaande spe cialisatie juist een synthese (samen voegen) van wetenschappen van node heeft om niet in onvruchtbaarheid te verzanden. Allermodernste opvattingen willen elke ziekte zien als een stofwisse lingsziekte van de cellen öf de stof ertussen. Er treden veranderingen op in de organisatie en werking van de cellen, waardoor het welzijn van het geheel wordt verstoord Men vergelijkt het menselijk lichaam wel met een grote zeer uitgebreide fa briek, laten wij zeggen zo iets als Philips in Eindhoven. Daar gaat zo veel en voor een leek dermate onbe grijpelijks om, dat er geen beginnen beeld), maar evenzeer verslechtering: ziekte. et onderzoek naar de chemische ziekteoorzaken wordt derhalve voortdurend belangrijker. Van daar dat het moderne ziekenhuis, ja de geneeskunde als geheel, steeds grotere en duurdere laboratoria heeft. Het ziekenhuis is het instituut om de zieke mens te onderzoeken en te behandelen, maar daarbuiten is het wetenschappelijk onderzoek, los van één bepaalde patiënt, van het aller grootste belang. Er zijn nog talrijke ziekten die de geleerdste arts reeksen vragen stellen, waarop hij aan 't ziek bed geen verdere antwoorden zal vinden. Theoretisch onderzoek in la boratorium en studeerkamer; het verwerken van literatuur (de er varingen van anderen, proeven op dieren) vormen het thuisfront van de strijders aan het ziekbed. Eerst goed gecompliceerd wordt de geneeskunde als wij ook nog de invloed van psychische factoren op ziekte en gezondheid in aanmerking gaan nemen. Van de wisselwerking tussen 's mensen geest en de schei kundige factoren weten wij thans nog niet veel meer dan dat die wis selwerking moet bestaan. Vanzelfsprekend komt bij het overwegen van deze problemen de vraag naar voren of met het alsmaar wegvallen van technische beletselen voor diepergaand onderzoek naar de structuren en functies van het „le ven" ook het wezen van het leven zelf zich aan ons zal openbaren. Over het antwoord op deze vraag een volgend maal. de Terf voor het schilóerfoest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt, zullen met ingang van 13 oktober de noteringen voor zwa re stookoliën hier te lande worden ver laagd. Voor de lichtere soorten bedraagt deze verlaging f 5,25 tot f 5,60 per 1000 liter, resp. kg. en voor de zwaarste soorten f 7,15 per 1000 kg. De meeste leveranciers zijn echter, als gevolg van concurrentie, met hun prij zen reeds geruime tijd op deze verla ging vooruitgelopen, zodat de feitelijke invloed op de bestaande Nederlandse verkoopprijzen beperkt is. Per 13 oktober werden voorts ook de prijzen van dunne stookolie verlaagd met f 0,15 per 100 1. Deze arbeiders komen uit St.-Wille- brord en omgeving. Zij pendelen naar Rotterdam. Tegen deze pendel is her haaldelijk gewaarschuwd. Het is onder de pendelaars gewoonte geworden aan het einde van de week, wanneer het loon is geïnd, de nodige café's aan te doen op de terugweg. Een zestiental pendelaars, die met volkswagenbusjes huiswaarts keerden, was in Zevenbergsche-Hoek in een café terecht gekomen. Later kwamen zij door Prinsenbeek, waar een kleine aanrijding ontstond. Dit werd aanlei ding om opnieuw 'n café binnen te gaan. Het was over elf uur, toen de wacht meesters de dronken man op de rijweg van de Groenstraat aantroffen. De man kon niet meer opstaan. Toen de wacht meesters hem wilden opbrengen, kwam een tiental mannen tegen hen in ver zet De wapenstok moest eraan te pas komen, maar de overmacht was te groot. Uit zelfverdediging trok de poli tie toen de revolver. Er werd een schot in de lucht gelost Dit had geen uitwerking. Het tweede schot werd be nedenwaarts gericht en een art>eider werd getroffen. De in Etten te hulp ge roepen assistentie verscheen in de Groenstraat, waar het tumult de no dige opschudding verwekte, juist op tijd. Met vijf man zag de rijkspolitie toen kans in korte tjjd acht aanvallers te arresteren. Enkelen werden op de vlucht gegrepen. De gehele nacht hebben de verhoren geduurd, waarna zes man naar huis werden gestuurd. In arrest bleven twee inwoners van St.-Willebrord, die voor de officier van justitie zullen wor den geleid. Tegen acht personen is pro ces verbaal opgemaakt. Er zal een ver volging wegens verscheidene overtre dingen worden ingesteld. De koninklijke luchtmacht neemt op I den voorzien van twee brede ringen om het ogenblik proeven met daglichtfluo- de romp, een voor en een achter de vleu- rescerende oranjeverf, welke, op vlieg-1 gels, evenals dit bij de vliegtuigen van tuigen aangebracht, deze beter zicht baar moet maken in de lucht. De proe ven worden genomen in navolging van die in de Ver. Staten, waar in de laatste jaren talrijke botsingen In de lucht zijn voorgekomen. Voorlopig wordt slechts geëxperimen teerd met deze oranjeverf op een Fok ker S 14 lesvliegtuig met straalaandrij ving. Binnenkort zullen twee vliegtuigen van niet-operationeel type bij de koninklijke luchtmacht in gebruik eveneens met deze hel oranje verf worden bespoten. Voor een dergelijke behandeling ko men in aanmerking de S-ll, de Har vard, de S-14, de T-33, de twee persoons Meteor en de twee persoons Hunter, evenals de Dakota's van het transport esquadron van de koninklijke lucht macht. Zodra is gebleken, dat de resultaten aan de verwachtingen voldoen, zullen ook de overige niet-operationele vliegtui gen een soortgelijke behandeling onder st. gaan. De proefexemplaren zullen wor de Amerikaanse luchtmacht geschiedt. De operationele vliegtuigen, zoals ja gers, verkenners en bommenwerpers, komen niet voor beschildering in aan merking, uit een oogpunt van paraat heid, aangezien het verwijderen van de oranje gedeelten in noodgevallen te veel tijd zou vergen. De officier van justitie bij de recht bank te Assen heeft drie jaar gevange nisstraf geëist tegen een 39-jarige se cretarie-ambtenaar verdacht van het verduisteren van een bedrag van onge veer 3000 gulden ten nadele van de ge meente Anloo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9