mm. Maanraket teruggekeerd en de atmosfeer in geheel verbrand Desondanks vreugde in de V.S. over het gepresteerde LAATSTE AUDIËNTIE VAN PAUS PIUS XII Het leven gaat verder, ook dat van de Kerk Rome rondom de baar Duitse spion in Stuttgart gegrepen VeeWess Voor de stad en de wereld Conclaaf op 25 oktober? Het weer. Specialist op gebied van anti-duikboot- oorlog (join/will ROME, hedenmorgen. Ook als een Paus gestorven is gaat het leven verder, zelfs dat van de Kerk. Deze zomerse zondag ligt Pius de Twaalfde opgebaard in het hart van de St.-Pieter, de Kerk, de Orbis Catholicus. Al sinds de vroege zaterdagmorgen trekt het défilé voorbij, geleid tussen houten omheiningen als een stroom door zijn bedding. Daarbuiten en rondom heen is de orde van de dag: de zondagse Missen, overal in de kleine en grote kapellen, vinden voortgang. Voor de open biechtstoelen, in alle talen, wachten peni tenten. Elders wordt Communie uitgereikt. Er gaan communicantjes, jongens met witte gladiolen, de bruidjes plechtig gesluierd. En uit de centrale sacristie naderen steeds weer priesters, in de gi oene kleur van het Officie, misdienaars met rode toogjes, op weg naar hun toegewezen altaar. Zij banen zich een doorgang tussen de honderden, de duizenden, die zich buiten het défilé in de grootste aller kerken bewegen, mannen en vrouwen, religieuzen en leken, jong en oud. Een wereld van fluisterende, zwijgende mensen, de ruimte vervuld van aanhoudend, monotoon gerucht, een ruisen als in een reusachtige kinkhoorn. Alleen de klokken der basiliek verheffen gestadig hun stem en als de plechtige Requiemmis begint, de tweede der voorgeschreven negen diensten, ditmaal in de kanunnikenkapel, weerklinkt de zang van een koor. En of het met dit alles tot het beeld behoort: zichtbaar in heel de ruimte verheft zich de baar met de gestrekte gestalte, de Pauselijke dode in groot ornaat, hoog boven de beweging en het bedrijf. Ubi Petrus, ibi Ecclesia, waar de Paus is, is de Kerk. Begrafenis H. Vader N.G.R.V. ruilt zend tijd met K.R.O. Ook aanbod van de A.V.R.O. De Amerikaanse raket naar de maan, „Pionier", heeft haar doel niet bereikt, en is teruggekeerd naar de aarde, aldus melden U.P.I. en Reuter. Hedenmorgen om vijf uur Nederlandse tijd is de maanraket in de atmosfeer van de aarde teruggevallen. De „Pionier" is vermoedelijk door de grote wrijving met de lucht verbrand toen hij weer in de atmosfeer kwam. Vrouw door kolen damp gedood ee MORRIS before t/ou6ut// NOORSE SPORTTRUIEN 29 50 Plaatselijk enige regen MAANDAG 13 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30036 (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) Twee milioen inwoners telt Rome: men mag rekenen, dat vermt de mcer- derheid in deze dagen naar de Sint Fie ter is geweest om de Paus te zien op gebaard, een laatste eerbetoon aan Pius de Twaalfde, Hogepriester en Monarch, echter vooral wat velen zullen hebben gevoeld als een afscheid, een persoon lijk vaarwel van Eugenio Pacelli, groot en goed mens, een stad- en lotgenoot. Hoe had men zich destijds bij zijn ver kiezing verheugd: abbiamo in papa ro- manowij hebben een Romeinse Paus! Dit moest, het kon nauwelijks anders, voor de wereld een grote figuur wor den, en Hbe is die verwachting beant woord! Thans komt ieder met zijn herin nering: een moment, een ogenblik uit dat langjarig Pontificaat, een woord, ec.i gebaar, een blik die men nooit ver geten zal. Deze laatste zondag, dat de Paus nog boven aarde te midden van de Zijnen is, komt men van de ochtend- schemer tot de avond valt, zelfs in de uren der siësta, de benauwende warmte van de dag, om zich aan te- sluiten bij het eindeloos gelid, de men senmassa over de lengte wn het Sint Pietersplein, geduldig wachtend en voortschuifelend, naarmate de zon ho ger komt onder een scherm van mee gebrachte parasols. Onwillekeurig dwaalt de blik door de vertrouwde omgeving, omhocg naar de koepel, de beelden, de facade, de loggia bo ven de hoofdingang, d deuren, die zich openden voor het feestelijk ce remonieel van de zegen Urbi et Or- bi. De blik tast langs de contouren der Vaticaanse gebouwen, de ver weerde, terrakleurige muren, tot ginds onder de kroonlijst, de bovenste verdieping, waar men weet het woon verblijf van de overleden Paus, echt op zijn Romeins: hoe hoger, hoe mooier, hoe beter. De blinden zijn ge sloten, maar men heugt zich hoe ma- tineus zij werden geopend, vaak tot diep in de nacht het licht er had gebrand. De Romeinen brengen een laatste groet aan hun Romeinse Paus, die nooit en in niets zijn herkomst verloochende. Die als Hij sprak over de vrede Pasje zei als geboren Romein, en nooit Pat- che, in goed Italiaans. En die als eer ste, vóór elke andere autoriteit, te mid den der misère verscheen, toen op die julidag van 1943 de wijk San Lorenzo bomtreffers kreeg: de witte, tengere, broze gestalte tussen de rokende pui- ben, zoals zij later, in de hachelijke uren die volgen moesten, het schild van Rome zou zijn, haar tot open stad wist te doen verklaren en zo behoedde voor de ondergang. Aan dit alles denken de Romeinen, terwijl z\j langzaam de kerk bereiken, groepsgewijs worden toe gelaten en haastig de trappen be klimmen om binnen verder te schuife len naar de plaats, in het midden van de ruimte, waar zich het podium met de baar verheft. Een meesterlijke re gie heeft de Sint Pieter verdeeld in vijf ferkeersbanen. Geheel in het midden voert een esplanade recht naar de op gebaarde Paus. Zij is voor de dignita rissen, de autoriteiten, zij houdt ook de doorkijk op de baar indrukwekkend vrij. Aan weerskanten, in ordelijk tweerich tingsverkeer, treft het défilé, komen en s^an de tien-, de honderdduizenden. V®derom aan weerszijden, buiten het do heerst de orde van de dag, vin- uen diensten en bediening, heel de ziel- °rg ongestoord voortgang. Pius de Twaalfde ligt opgebaard on der de koepel van Michel Angelo, "et gelaat naar de hoofdingang, vlak voor de trap der Confessio, die om- voert in de crypte, en daarachter weer het pausaltaar, de baldakijn met zijn bronzen kolommen en hoog in het fronton de engelenfiguren, die de pauskroon, de tiara, geheven houden. Het stoffelijk overschot van de Paus ligt metershoog, rustend op een podium en een baar, alles schar lakenrood gedrapeerd en glinsterend van goudbrocaat. De Paus is in vol- ornaat, de roodgeschoeide handen (Vervolg op pagina 5) illlillilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllliiiiiiiiiiiiiii Op de derde vergadering der Kardi nalen is voorlopig vastgesteld, dat het Conclaaf tot keuze van een opvolger van Paus Pius XII zal beginnen op zaterdag 25 oktober te 16 uur. Deze vergadering, de zogenaamde Congregatio Generalis Preparatoria, had plaats op zaterdag te 10.30 uur in de zaal van het Consistorie en werd bijgewoond door zestien Kar dinalen. Behalve de twaalf Curie-kardi nalen waren aanwezig Hunne Eminen ties Ruffini van Palermo, Spellman van New York, Lercaro van Bologna, Arteaga di San Cristoforo van Havanna. De 82-jarige Kardinaal Celso Costa- tini, Kanselier der Heilige Roomse Kerk en secretaris van de Congregatie tot Verbreiding van het Geloof, is sinds en kele weken vrij ernstig ziek. Naar het KNP verneemt, bestaat ove rigens de mogelijkheid, dat het Con claaf toch nog tot 28 oktober wordt uitgesteld, als dit nodig mocht blijken om zoveel mogelijk kardinalen de ge legenheid te geven naar Rome te ko men. De Kardinaalsvergadering heeft mgr. Antonio Bacci aangewezen om de twee officiële Latijnse redevoeringen uit te spreken: de lijkrede op de overleden Paus en de preek over de Pauskeuze. De eerste „De pontifice defuncto" wordt gehouden bij de laatste en plechtigste rouwdienst op 19 oktober, de tweede ,,De eligendo pontifice" na de plechti ge Mis van de H. Geest, die in de St.- Pieter wordt opgedragen door de deken van het H. College in tegenwoordigheid van alle Kardinalen op de morgen voor het Conclaaf begint. Mgr. Antonio Bac ci is een Vaticaanse functionaris, die de officiële titel heeft van „secretaris der brieven aan de vorsten". Hij is een der bekendste Latinisten van het Vaticaan, heeft veel publicaties op zijn naam staan, waaronder een tweedelige dictio naire van Latijnse termen voor moder ne begrippen en hij is hoofdredacteur van het tijdschrift „Latinitas". Mgr. Bacci heeft ook op woensdag 1 maart 1939 voor het Kardinaalscollege de La tijnse oratie „De eligendo pontifice" ge houden voor men in het Conclaaf ging, waar Pius de Twaalfde zou worden ge kozen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiniiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiimiin Paus Pius de Twaalfde, zoals hij werd opgebaard onder de koepel van Bernini, in het hart van de St. Pieter. Edelgarde, Zwitsers en Palatijnse Garde hebben de dodenwacht betrokken. Buiten de omheining manen de Pauselijke carabinieri de mensenmenigte, die langs de baar defileert, tot gestadige voortgang. In verband met de begrafenis van de H. Vader heeft de N.C.R.V. met de K.R.O. voor vandaag zendtijd geruild in dier voege, dat de zendtijd van 15.30 uur tot 19.30 uur ter beschikking komt van de K.R.O. Een later gedaan aanbod van de A.V.R.O. om eveneens zendtijd te ruilen, werd door de K.R.O. ten zeer ste op prijs gesteld, doch behoefde niet te worden geaccepteerd, daar de zend- tijdruil met de N.C.R.V. toen reeds zijn beslag had gekregen. Zo stroomden sinds zaterdagmorgen de mensen de St. Pieter binnen, na in eindeloze files urenlang te hebben gewacht. Allen wilden de geliefde Paus nog eenmaal zien, hem naderen voor een laatste groet. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHHIIII (Van onze correspondent in Bonn) In het kweekbed der spionage en con- tra-sponage, de Westduitse bondsrepu bliek, is wederom een ernstig geval van voor de N.A.T.O. zeer nadelige agenten-activiteit aan "iet licht gekomen. Op last van de „Organisa tion Ghlen", de Westduitse „Abwehr", is de Luit. er Zee 1ste klasse Horst Ludwig gearresteerd verdacht van het onderhouden van landsverraderlijke be trekkingen met een ongenoemd land van het oostblok, waarvan men gevoeg lijk kan aannemen, dat het de Sovjet- Unie is. Ludwig is specialist op het ge bied van de anti-duikbootoorlog en vloog „Seahawk"- straaljagers der bondsrepublikeinse marine-luchtmacht, die waren voorzien van geheime instru menten voor jagen en vernietigen van vijandelijke duikboten. Het op de mari neluchtbasis Jagel in Sleeswijk-Holstein gestationeerde eskader van Ludwig be hoorde tot de N.A.T.O.-zeestrijd- krachten in de noordelijke sector, die vooral zo belangrijk is in de zee-defen sie van het Noordatlantische bondge nootschap. De verdenking bestaat, dat Ludwig voor de Sovjet-Unie werkte en zelfs in opdracht van de communisten dienst nam bij de Westduitse marinelucht macht, die hem naar Engeland en Ame rika stuurde om op marine-straaljagers te worden opgeleid en de speciale an ti-duikbootwapenen te leren bedienen. Nadere Inlichtingen over de arresta tie van Ludwig die in Stuttgart werd gegrepen, waarschijnlijk op weg naar een neutraal land zijn niet te krijgen, aangezien het verdere onder zoek nog gaande Is en er waarschijn lijk nog meer arrestaties zullen vol gen. Na zijn opleiding in Engeland en Amerika begon de 34-jarige Ludwig pas in deze zomer zijn actieve dienst op de marineluchtbasis Jagel. Dit zou boven de Stille Oceaan zijn gebeurd. Maar al is de 2y2 voet gro te, paddestoelvormige raket dan niet in de nabijheid van de maan geko men, voor het overige heeft zij toch alle doelen bereikt: de „Pionier" heeft een veel grotere afstand af gelegd dan ooit is gepresteerd door een door een mens gemaakt vehikel, heeft waardevolle weten schappelijke gegevens verstrekt en heeft bovendien de grote mogelijk heden bewezen van de kolossale drie trapsraket die hem naar de ruimte heeft gebracht. De Amerikaanse ge leerden zijn daarom toch verheugd over het gepresteerde. De gedeeltelij ke mislukking zullen ze bij een nieu we lancering volgende maand onge daan trachten te maken. Nog twee afschietingen zijn geprojecteerd voor later één ervan misschien met het doel een „zachte landing" van een onbemand ruimtevaartuig op de maan te krijgen. Ook president Eisenhower is ruim schoots tevreden met de verrichtingen van de „Pionier". De Amerikaanse pre sident heeft zijn gelukwensen gestuurd aan dr. T. Keith Glennon, de admini strateur van het „National Aeronauti cal and Space Office". „Wil mijn har telijke gelukwensen overbrengen aan allen die hebben deelgenomen aan de wetenschappelijke ruimteproef van za terdag, met deze buitengewone presta tie. Reeds is duidelijk dat de proef kennis van grote waarde zal' opleveren aan de mensheid, bijdragend tot de kennis van het heelal waarin wij le ven," aldus Eisenhower. (Vervolg op pagina 4) In de woning van het bejaarde echt paar Boonstra te Achlum bij Harlingen is zondag kolendamp ontstaan. De 67- jarige mevrouw E. BoonstraVan der Laan kwam hierdoor om het leven voordat de buren konden ingrijpen. Haar echtgenoot, de 72-jarige H. Boon stra was reeds buiten bewustzijn en is in het algemeen ziekenhuis te Harlin gen opgenomen. Verenigde Staten De synagoge van Atlanta, in de Amerikaanse staat Geor gia, is gisteren door een dynamietexplo- sie vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Deze radiografisch overgebrachte foto rechtstreeks uit New York toont de start van de maanraket, die zaterdag- ochtend op Cape Canaveral werd gelanceerd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enige regen en hier en daar tijdelijke opklaringen. Van nacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Zon: 7.01-17.50. Maan: 9.03-18.5L Advertentie BINNENVERINGBED hei besie bed rl|| ooit gemaald ,J t-Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei exlra versterkte middensedor BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red Omulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Ölrectie: J. W Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen Hoofdredactie' Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- tocgte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1