Verstekelingen ook onder legale omstandigheden niet toegelaten I m Hotel lion d'Or Kritiek op agrarisch beleid in nota aan Tweede Kamer i Honorering voor behandeling van ziekenfondsleden Kringvergadering Herwonnen Levenskracht te Haarlem Hotel Lion d'Or Het spookpaard Renault Dauphine Geen aanwijzing voor moeilijkheden ij aankomst in Indonesië bij Saneringsplan Alkmaar A Loslaten van garantieprijzen bepleit Bestaande regeling één jaar verlengd Stokoude auto's NEOMIST IN OUD-SCHOTEN Pater Th. Ruijgrok draagt eerste plechtige H. Mis op Nieuwe inzichten besproken MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN V.V.V.volkomen onaanvaardbaar Gevarieerde avond voor Sanatorium te Davos Algemeen Orgaan Voedselvoorziening Tandartsencongres te Maastricht in Zandvoort Derde traditierit van de P.A.C. Vrolijke klanken in Oud-Schoten G. Th. W. Smelter veertig jaar bij „De Spaarnestad" Ruitersport-successen MAANDAG 13 OKTOBER 1958 Z.O.GENfï! eiken glaasje Damclub „Hillegom" versloeg Zandvoort V olleybalpr ogramma 31 „Wacht maar," denkt Eric, als hij achter de krijger aan door een muffe gang loopt. „Je zult een toontje lager zingen, als je weet wie je voor hebt." Ze betreden een vertrek, waar een grijsaard hem vanonder bor stelige wenkbrauwen onderzoekend opneemt. „Gij zijt zeker de hoofdman hier?" begint Eric zonder veel plichtplegingen. De oude heft gebiedend de hand op, dat hij zwijgen moet, maar de Noorman bijt hem toe. „De Ko ning dei; Noren laat zich niet de mond snoeren door de eerste de beste, zelfs al heeft deze grijze haren. Ge doet er goed aan mij en mij mannen ogenblikkelijk de vrijheid terug te geven, of„Of niets," valt de oude met zware stem in. „Gij zijt aan mij overgeleverd. Aangenomen, dat ge de waarheid spreekt, dan zal nooit iemand weten wat uw lot hier geweest zou zijn. Uw vloot is in handen van de Saksers. Ge kunt dood zijn, of gevan gendoor de Saksers wel te verstaan. DusEric bijt zich op de lip pen, want inderdaad heeft de oude gelijk. „Ik zou me echter niet bezorgd maken over mijn lot," klinkt de donkere stem van de oude hoofdman, „want gij zijt vrij. Ge herinnert u de gewonde roeislaaf? Hij is mijn zoon. Jaren geleden viel hij in handen van Saksische piraten. Ik meende reeds hem nooit weer te zullen zien. Zijn redding zoals hij zelf vertelde dankt hij aan u en uw dappere krijgers. Gij kunt gaan en staan waar gij wilt; gij en uw mannen...... Koning. Wenst ge nog, dat wij iets voor u doen?" „Ja," klinkt Erics stem na een ogenblik van stilte. „De Saksische hoofdman en zijn krijgerslevert hen aan mij uit." T - - door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Wtenstd^n Pl6Chtig dankl0f be" Rijkwaliteit en zuinigheid van de GARAGE DEN HOUT Op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden mejuffrouw ten Broecke-Hoekstra <WD) en de heer Van Rijckvorsel (KVP) in verband met de terugzending naar Indonesië van 37 verstekelingen heeft de minister van justitie oun. het volgende geantwoord: De regering heeft besloten tot terug zending naar Indonesië van 37 van de 143 hier te lande aangekomen versteke lingen, omdat deze niet in Nederland zouden zijn toegelaten, indien zjj langs legale weg daarom hadden verzocht en omdat ook overigens in aanmerking genomen een complex van factoren, zoals de reden van hun vertrek uit In donesië, hun familiebindingen in Indo nesië en hier te lande, hun opleiding, hun verleden, hun algemene instelling van onvoldoende aanknopingspunten bleek om hen verblijf in Nederland toe te staan. Onder die omstandigheden zou hun toelating tot Nederland ongerecht vaardigde verwachtingen wekken in Advertentie De gespeelde damwedstrijd Hille- gom-Zandvoort had een geheel ander verloop, dan over het algemeen ver wacht werd. Of de Hillegomse damclub nu liet zien, dat zij zich in de twee vo rige beslissingswedstrijden „vergist" had, (tweemaal 10-10) of dat Zandvoort een offday had, is niet met zekerheid te zeggen. Wel is zeker, dat Hillegom thans met grote cijfers won: 18-2. Zo als begrijpelijk was dit een wedstrijd zonder spanning. Woensdag 15 oktober, clubavond, zul. len er onderlinge wedstrijden gehouden worden, doch maandag 20 oktober trekt „Hillegom" weer naar „Santpoort". Dit „nieuwe" Santpoort is een combi natie van Stabiel en Diagonaal. Na bun deling van beide krachten is hierüit een sterke vereniging ontstaan. Wat Hille gom deze dag zal presteren is daarom nog een groot vraagteken. •- De ClOS-club zal vanavond in het Kre- lagehuis te Haarlem weinig moeite heb ben om PSCB voor de voüeybalcompe- titie te kloppen, in tegenstelling tot OVRA en Santpoort die respectievelijk tegen Oss en De Blinkert wel winstkan sen hebben. In de damesontmoeting OVRA-HVS zullen de krachten weinig uiteen lopen evenals in de strijd tussen HBC en Die Raeckse 2 die dinsdag in de zaal van HBC aan de Cruquiusweg in Heemstede gespeeld wordt. Het programma «luidt: Heren, eerste klasse; CIOS-PSCB (ze ven uur), OSS-OVRA (acht uur), De Blinkert-Santpoort (negen uur). Tweede en derde klasse; De Blinkert 2—OVRA 2. DSS 3-CJMV, OVRA 3-Ra- piditas, DSS 2-Hepol, OVRA 4-PWN 2. WIK 3-GIOS 3. PSVH-DSS, HVS 3-CIOS 3 en PWN-HBC 3. Dames, eerste klasse; OVRA-HVS (kwart over negen). Tweede en derde klasse; AVC 3-Spaar nestad, DSS 3-HBC 5, WIK-De Blinkert 4. JBS-GIOS 2, MHBS 2-Set up, OVRA 2-Vesmia 2 en PWN-AVC 2. In de zaal van HBC op het sport park aan de Cruquiusweg worden dins dag gespeeld: Dames, eerste klasse; HBC-Die Raeckse 2 (negen uur), Twee de klasse: HBC 3O.G. en HBC 2-Ve- lox 2. Indonesië en niet zonder invloed hebben kunnen blijven op de beslissing op alle hangende en nog te verwachten verzoe ken om toelating van niet-Nederlanders uit Indonesië. Bij vorige gelegenheden naar Indone sië teruggezonden verstekelingen is geen leed geschied. Gelet op de om standigheid, dat geen der'teruggezonde nen voor het verlenen van politiek asiel, hoe ruim ook genomen, in aanmerking komt, is er dan ook geen aanwijzing, dat de teruggezondenen bij aankomst in Indonesië gevaar voor leven of vrij heid te duchten zouden hebben. Daarom bestond er voor de regering geen aan leiding de Indonesische regering om een overigens hoogst ongebruikelijke toezegging, als in de vraag bedoeld, te verzoeken. Mede gezien de bij eerderbedoelde ge legenheden opgedane ervaring is er evenmin reden om aan te nemen, dat de Indonesische regering, die enige dagen voor het vertrek van de Johan van Ol- denbarnevelt op de gebruikelijke wij ze van de terugzending op de hoogte is gebracht, de verstekelingen niet zou toelaten. Van enige bemoeiing van de zijde van de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging met dez mensen is niet ge bleken, deze vertegenwoordiging heeft hun geen Indonesische paspoorten of andersoortige reispapieren verstrekt. Geen van de teruggezonden verste kelingen kwam in aanmerking voor het verlenen van politiek asiel, hoe ruim ook genomen. Aan alle verste kelingen is duidelijk tijdig door de ambtenaren, die de verhoren hebben geleid, de vraag gesteld om welke re denen zij Indonesië hebben verlaten. Daarbij is in geen enkel geval ge bleken, dat zij tot de aanhanger (s) van de zuidMolukse republiek (r. m. s. of van de Indonesische ver zetsbeweging (Permes) gerekend wensten te worden. In de avond van 28 september is aan de betrokkenen medegedeeld, dat zij naar Indonesië zouden worden terug gezonden. Deze mededeling is aan elk hunner 'persoonlijk gedaan door de di recteur van de „Kruisberg", respectie velijk door een tweetal van diens mede werkers. Ongeveer vier uur nadat hun de mededeling was gedaan, zijn de ver stekelingen naar boord vertrokken. Het vervoer geschiedde met autobussen van de justitiële autodienst. De berichten, waarin sprake is van een hongerstaking onder verstekelingen op de „Kruisberg", zijn geheel uit de lucht gegrepen. De vereniging voor vreemdelingenver keer Alcmaria heeft het „volkomen on aanvaardbaar" laten horen over het saneringsplan van prof. Wieger Bruin, dat beoogt een groot deel van de Alk- maarse grachten te dempen. Met ontsteltenis heeft het bestuur, naar het schrijft, kennis genomen van het saneringsplan, omdat zowel: de waarde van het vreemdelingenverkeer als het stedeschoon in dit plan schromelijk worden miskend. Het is duidelijk, dat in de kleur, fleur en sfeer van de vrijdagse kaasmarkt, Alkmaars stadsbeeld een onmisbare factor is. In dit stadsbeeld spelen de grachten, de verschillende bruggen, de doorkijkjes en de straatwanden, samen met het water een dermate grote rol, dat wij ons, aldus het bestuur, geen illusies hoeven te maken, mochten de dempingsplannen ooit worden uitge voerd. De opstellers van het saneringsplan baseren het op vele verwachtingen. Wij kunnen ons slechts overtuigd houden van deze ene verwachting: door het wegebben van de stroom vreemdelingen en door het wegebben van de sfeer van de winkelcity zal ook het niet te schat ten bedrag aan bestedingen voor de Alkmaarse middenstand wegvallen. Het is duidelijk, dat de VW onmo gelijk kan meewerken de kip met de gouden eieren te slachten, als het gaat om deze plaatselijke belangen. Echter, Alkmaar als toeristencentrum is méér dan een plaatselijke aangelegenheid. Het is een factor van grote provinciale en nationale betekenis. Dat dit alge meen wordt ingezien, blijkt uit de stroom van reacties van buiten de stad: van de Oudheidkundige Bond, van Heemschut, van de ANWB, van de ar chitectenorganisaties, van de landelijke bladen, enz. Het comité Haarlem van het Neder lands Sanatorium te Davos houdt vrij dag 17 oktober in de Vleeshal aan de Groote Markt te Haarlem een geva rieerde avond. Aan het programma werken mee de auteurs Simon Carmig- gelt en Henri Knap die uit eigen wer ken zullen voordragen. Voorts zal de door N.V. Polygoon gemaakte documen- taire „Voorpost in de bergen", die een beeld geeft van het leven en het wer ken in het sanatorium, vertoond wor den. De avond begint om acht uur. Advertentie Iedere morgen een heerlijk kopje koffie In een nota aan de Tweede Kamer zet het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening een aantal bezwarentegen het in de rijksbegroting tot uiting komende beleid uiteen. Gesteld wordt, dat de agrarische han del met zijn sterk fluctuerende jaar resultaten in zijn ontwikkeling door het fiscale beleid, waarbij goede jaren wor den afgeroomd, doch verliezen in an dere jaren niet worden gecompenseerd, wordt afgeremd. Bezwaar wordt ge maakt tegen het feit, dat handelsacti viteiten niet worden aangemoedigd. Op het punt van financiering van handels ondernemingen wordt nogmaals gepleit voor een borgstellingsfonds als uitbrei ding en voortzetting van de door het Orgaan in het leven geroepen stichting produktiviteitskrediet. Een goed func tionerende handel, zo meent het Orgaan, Kwam op de eerste dag van het te Maastricht gehouden congres van de Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring van de tandheelkunde speciaal de doorvoering van een interne reorgani satie ter sprake, op de tweede dag (zaterdag) was dat de bestaande rege ling voor de honorering van tandart sen, die ziekenfondsleden behandelen. Het voorstel om de werkingsduur van deze regeling met één jaar, derhalve tot en met 31 december 1959. te ver lengen, werd door de vergadering aan vaard. Het betreft hier de honoreringsrege- ling, welke een ind maakte aan het conflict tussen de ziekenfondsen en de tandartsmedewerkers en. zo was de oorspronkelijke opzet, tot het einde van dit jaar van kracht zou blijven. Men maakte het voorbehoud om in overleg met de ziekenfondsen een definitieve regeling tot stand te brengen, nadat ook de minister van sociale zaken en volksgezondheid -en beslissing geno men zou hebben over de omvang van de tandheelkundige verstrekkingen, waarover tussen ziekenfondsen en tandartsen reeds overeenstemming werd bereikt. Buiten deze kwestie werd ook nog uitvoerig van gedachten gewisseld over eventuele maatregelen, die door tandartsen en werkgevers genomen zouden kunnen worden tot beperking van het werkverlet tengevolge van het noodzakelijk bezoek aan de tandarts door werknemers. Over de interne reorganisatie, waar aan de congresserende tandartsen reeds vrijdag hun fiat gaven (zoals wij in het kort al hebben bericht) verna men we nog, dat het doel hiervan is om een snellere meningsvorming van de gezamenlijke tandartsen mogelijk te maken. Op deze wijze zal men beter in staat zqn om de overheid en andere organen inzake tandheelkundige kwes ties van advies te dienen. Ook zal men hierdoor met grote ac tualiteit de stem van de tandarts kun nen laten horen, wanneer vitale be langen van patiënt en beroep in het ge ding zijn. In feite gaat het dus om een interne aanpassing aan de versnelling van de maatschappelijke ontwikkeling. behoeft een aantal vestigingsbesluiten mede ter bestendiging van de door het bedrijfsleven georganiseerde vakoplei ding. Het peil waarop de bedrijfsuit oefening plaats vindt, is door vakoplei ding aanzienlijk verbeterd, aldus de nota. Over het landbouwbeleid wordt in de nota gesteld, dat de landbouw op goed geleide en verantwoorde bedrijven zo veel mogelijk een wettelijk gegarandeerd redelijk inkomen moet hebben. Men wenst het systeem los te laten. Daarbij wenst men vrijheid van de boer in zijn teeltplan, zodat hij zich kan richten naar de marktvraag. Een toeslag per hectare bij verlies, berekend naar standaard-maatstaven per gebied zou het redelijke inkomen van de boer kun nen garanderen. Na te hebben gewezen op de onze kerheden inzake EEG en vrijhandels zone zegt de nota o.m., dat er veront rustende zaken zijn in de verhouding tussen vrije organisaties en bedrijfschap pen en de produktschappen. De rege ring, zo wordt geklaagd, overlegt alleen met produktschappen en landbouwschap met negatie van de bedrijfschappen voor de handel. Daarmee is het „be drijfsleven niet gehoord". Bedrijfschap pen en vrije organisaties komen in het gedrang en dreigen te worden gede gradeerd tot kiescolleges. Het Algemeen Orgaan heeft dan ook met ontsteltenis kennis genomen van de memorie van toelichting van binnenlandse zaken, waarin de overheid zegt slechts met bedrijf, of produktschappen (waarbij ook de bedrijfschappen in het gedrang komen) wenst te overleggen ten detri mente van de vrije organisaties. Zo wordt de PBO niet bevorderd, aldus Er hebben aan de derde traditierit van de Pionier Automobiel Club dit keer meer buitenlanders deelgenomen dan andere jaren, ongeveer twintig. Zondag morgen vertrokken van het Lucasbol- werk in Utrecht ruim zestig deelnemers in hun oude autootjes naar Zandvoort, waar des middags op het circuit een behendigheidsproef moest worden afge legd. De oude Fords, Peugeots, Lan- cia's, Chevrolets en Renaults deden het nog best. Zq waren niet van hun stuk te brengen en lieten zich gewillig rijden. De duizenden toeschouwers hebben me nig plezierig uurtje beleefd aan de staal tjes van de auto's uit de oude doos. De dertig jaar oude Bugatti van de Amsterdammer Paul, die met veel lof aan de proeven begonnen was, moest halverwege de strijd staken omdat een harde knal in de motor alle leven had weggebannen. Met handkracht moest de blauwe wagen van het circuit worden gereden. De oudste wagen was die van de Fransman Henry Malartre uit Lyon, die zich kan beroemen op een uitne mende stal oude automobielen. Hij reed met een Rochet Frères uit 1898. De meest spectaculaire wagen was die van de Nederlander Schade: een rode in België gebouwde Minerva, die enorme uitlaatwolken produceerde. De proeven bestonden in het aantik ken van paaltjes, waarop lichtjes waren aangebracht, die in een bepaalde stand gingen branden; in het rijden op een mechaniekje dat een bom tot ontploffing bracht en in het rijden van een rondje. De obstakels werkten niet altijd even feilloos, want al te vaak moest er een monteur aan te pas komen. De claxon, die telkens het einde van de behendig- heidsrit aangaf, hulde zich soms in een diep stilzwijgen. Aan de vreugde en het plezier deden deze mankementen overi gens niet veel af. Elke deelnemer kreeg Zondag is de jaarlijkse traditie-rit van Utrecht naar Zandvoort gehouden voor auto's ouder dan 1930. Te Zandvoort moesten behendigheidsproeven worden algelegd. Een aardig contrast in het Utrechtse straatbeeld. De parochie van O.L. Vrouw van Ze ven Smarten en de H. Bavo, aan de Rijksstraatweg in „Oud-Schoten" had dit weekeinde weer een neomist in haar midden, pater Th. Ruijgrok Ss.S., die zaterdagmiddag aan de Jan Gijzenbrug werd verwelkomd door een grote stoet bruidjes, die hem bij zijn ouderlqke woning aan de Lingestraat ook enkele liederen toezongen. Buurtbewoners hadden hun welkom in bloemen en een groet kenbaar ge maakt en die avond de jonge priester en zün familie genodigd in het Kajot- tersgebouw, waar hem een Latijns Bij bels-woordenboek werd aangeboden. Bij de verwelkoming waren met pas toor A. van Eeden, de parochiekape laans en ook een oom van de neomist, pater A. Ruijgrok van dezelfde congre gatie, die leraar is te Stevensbeek, aan wezig. De vele belangstellenden beant woordden met levendig applaus het dankwoord van de neomist, die hen te vens hartelijk noodde tegenwoordig te zqn, bij zijn eerste plechtig misoffer in de kerk, waar hy was gedoopt, zijn eer ste H. Communie deed, misdienaar was en thans als priester aan het altaar zou staan. Zondagmorgen om half negen werd pater Ruijgrok .met zijn assistenten, presbyter, pastoor A. P. van Eeden, di aken, pater A. Ruijgrok en subdiaken pater Bekker van dezelfde congregatie als de neomist, voorafgegaan door we derom een grote schare bruidjes de kerk binnengeleid, waar aan het fees telijk versierde hoogaltaar het plechtig dankoffer opgedragen werd. deze nota. Degradatie der vrije organi- i na het afleggen van zijn proef een saties tot protestorganisaties dreigt. applausje. Dat er onder de leden van de plaat selijke en parochiële comité's van Her wonnen Levenskracht uit de kring Haarlem een levende belangstelling be staat voor het veelomvattende werk van hun vereniging, getuigt wel het feit, dat 86 bestuursleden van deze comité's za terdagmiddag in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem aanwezig waren om deel te nemen aan de kringvergadering, die door hun hoofdbestuur was uitgeschreven. Voorzitter was de heer H. M. Fran ken, landelijk secretaris en penning meester, die in zijn openingsrede uit eenzette met welk doel een kringverga dering gehouden wordt: het zich bera men over het werk van de vereniging, die zich ten doel stelt de volksgezond heid te bevorderen en volksziekten te bestrijden, in de ruimste zin van het woord en overeenkomstig de katholieke beginselen. Een beschouwing hierover werd ge geven door de hoofdpropagandist, de heer van der Horst in zijn inleiding over „Onze plaats en taak in de vaart der ontwikkeling." Vanaf 1913 tot 1948 heeft Herwonnen Levenskracht zich uitslui tend gewijd aan de tuberculosebestrij- Advertentie Iedere middag een uitstekende lunch 46) „Zeg, ik dacht dat jij zo nodig naar Heussen moest?" vraagt Joost Alland. „Mijn hemel, we dachten dat u al minstens hal verwege was," merkte Eva Blaeke op. „Neen, ik had pech, een lekke band. Ik heb eerst een andere moeten omleggen. En ik ben, eerlijk gezegd, bang dat mijn worsteling met dat ding spo ren heeft nagelaten. Daarom vond ik het beter me eerst maar wat op te knappen voor ik op stap ga. Die koffie ruikt hemels, freule." „En u wou zo op de valreep wel graag een kopje hebben, zeker?" lacht Leontine Hangst. „Maar waar om heeft u Sjef die band niet even laten verwis selen?" ,,Sjef?" Daar heb ik, om u de waarheid te zeg gen, niet aan gedacht. Hij was trouwens zo druk met de stallen bezig, dat ik bang ben dat hij een sto ring voor zoiets onbeduidend als een autoband erg kwalijk genomen zou hebben. Bovendien geloof ik, dat mijn pech in dit geval uw geluk is. Zie u maar eens wat ik zo juist dicht bij de garage gevonden heb." Hij houdt het kleine boekje in de hoogte. „Maar dat hoort in de bibliotheek, dat is dat Italiaanse dagboek," roept Leontine Hangst verbaasd. ..Bij de garage hebt u het gevonden? Hoe kan dat nu? Hoe komt dat boekje bij de garage?" „Een Italiaans dagboek? Is het van haar? O, toe, laat me eens zien. Waarom heb je me nooit verteld, dat we hier een dagboek van haar hadden, Leonti ne?" „Maar Claire toch, je hebt het dingetje herhaalde lijk in handen gehad. Ik heb het je indertijd gege ven, omdat jij de enige hier bent, die vlot Italiaans leest. Je zou het voor ons vertalen. Maar je bent er nooit toe gekomen Claire Hangst ziet haar schoonzuster stomverbaasd aan: „Neen, ik heb dit boekje werkelijk nooit gezien, Leontine. Je bent misschien wel van plan geweest het mij te lezen te geven, maar het is er nooit van gekomen. Ik wist niet eens, dat er zoiets bestond. Heeft u het ook ingekeken, mijnheer Perquin? Of leest u geen Italiaans?" „Tot mijn spijt niet Tenminste geen geschreven schrift," laat hij er op volgen, wanneer hij de ver baasde blik van Joost Alland ziet. „Als ik iets ont cijferen wil, dan moet het in drukletters zijn en heel eenvoudig. Liefst gebiedende wijs, zoals de opschrif ten in treinen en op stations. Verder reikt mijn ken nis van Dante's taal hiet." „Nu, dat is voor een doorreis wel voldoende," meent Gerrie Slothouwer en glimlacht een beetje uit de hoogte. Iedereen kan ook geen linguist zijn" „Neen," zegt Pieter Auguste Perquin gedwee en drinkt genietend zijn koffie uit. „Kom, het wordt tijd, dat ik mij eens in beweging zet." De mensen in Heussen zeggen dat notaris Aloysius Bernardus Kimmel een vat is, tot de rand gevuld met geheimen, Maar een hermetisch gesloten en wel verzegeld vat. Al bijna veertig jaar behartigt hij de belangen van de verschillende families in de omtrek, zoals zijn vader dat voor hem had gedaan en zijn zoon dat na hem zou doen. Tenminste als er dan nog families over waren met belangen, die notariële zorg behoefden, dacht hij soms wel eens. Maar zulke som bere buien duurden nooit lang. Zoals hij daar op die stralende oktobermorgen ach ter zijn bureau troont, zijn welgedaan rood gezicht glinsterend als een vriendelijk miniatuurzonnetje, het parelgrijze vest gladjes gevlijd over de soiiede glooi ing van zijn buik, maakt hij nu juist niet de indruk, dat de vele familiegeheimen, waarvan hij, naar zijn stadgenoten beweren, de bewaarder is, hem boven mate zwaar drukken. Hij kijkt met een soort vader lijke welwillendheid naar hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin, wiens abnormale magerheid met des notaris' welgedaanheid contrasteert als de ma gere koeien uit Farao's droom met hun vette zuste- ren, en zegt docerend: ,,Neen, mijn waarde heer, neen, als mevrouw Hangst een testament had gemaakt, mag ik u van de inhoud niets meedelen. Notarissen mogen niet uit de school klappen, witte. En doarom," zijn olijke oog jes, half weggescholen achter het vette wangvlees, twinkelen olijk, „en doarom ben ik dan voor ons bei den moar blij dat ze d'r geen gemoakt heeft." „O juist," zegt Pieter Auguste een beetje beduusd. Notaris Kimmel lacht bulderend, zijn vleesmassa's schudden en trillen onder dit geweldig geluid. Maar dan wordt hij opeens weer ernstig. Hij laat zijn sap pig Brabants varen voor een zakelijk algemeen be schaafd en vraagt: „U had natuurlijk wel heel ernstige redenen om mij een vraag te doen waarvan u toch zelf ook wel kon verwachten, dat ik een weigerend antwoord zou moeten geven?" „Natuurlijk", zegt zijn bezoeker en laat er huise lijk op volgen: „Ik zou als het mogelijk mocht zijn, graag een moord voorkomen, ziet u." „Een moordvoorkomen? Houde gij mij voor den oap?" Notaris Kimmels ogen puilen uit van verbazing.... „Neen, dat zou toch wel een heel smakeloze aar digheid zijn, niet? De zaak ligt er werkelijk zo toe, dat ik ervan overtuigd ben dat op Ter Weem een moord wordt voorbereid. Maar ik weet tot nu toe niet, wie de rol van de moordenaar zal spelen in dit drama. Eigenlijk," voegt hq er bijna ondanks zich zelf aan toe, „ik ben van de hele rolverdeling nog niet helemaal zeker." „U is niet zeker van de identiteit van de moor denaar?" Neen." „En het slachtoffer? Wie is het aanstaande slacht offer?" „Ik heb alle redenen om aan te nemen dat het aanstaande slachtoffer baronesse Hangst is." „Mevrouw Hangst? Wie ter wereld zou mevrouw Hangst willen vermoorden en waarom?" Pieter Auguste Perquin haalt zijn schouders op. ding binnen de kring van de katholieke georganiseerde arbeiders. Mede dank zij maatregelen van overheid en instel lingen is de tuberculose op een klein terrein teruggedrongen. Als voorloper op de uitbreiding van haar taak begon de vereniging met uitzending van rust- behoevende moeders naar een rust- en herstellingsoord. Voor dit doel werden ingericht „Huize Sonnehaert" te Zeist en het dr. Poelsoord bq Maastricht. Vervolgens ging zq over tot het ver schaffen van hulp bq de uitzending van zwakke, astmatische en suikerzieke kin deren, tot het verlenen van gezinshulp- bijdragen enz. Inmiddels beschikt ae vereniging, sinds januari van dit jaar, over een eigen rusthuis voor rustpenoe- vende mannen: „Ariënshof" te huis ter Heide. Naast de zorg voor patiënten, die 't slachtoffer zijn van reuma en kin derverlamming, zal steeds meer aan dacht gevraagd moeten worden voor ge vallen van kanker en epilepsie. Deze enorme taakuitbreiding vereist ook een zo goed mogelijke taakverdeling, welke des te dringerder is door het toenemen de aantal woningen en huizenblokken. Wil Herwonnen Levenskracht haar taak derhalve naar behoren vervullen, dan zal het haar werkzaamheden zoveel mogelijk dienen te decentraliseren. Reeds is hiertoe overgegaan door de in stelling van parochiële comité's, waar door patiënten inde uitgebreide stads wijken gemakkelijker kunnen worden bereikt. Als nieuwe kringvertegenwoordiger voor de Landelijke Adviescommissie voor Plaatselijk Werk werd benoemd de heer Verheugd uit het comité Hillegom, die voor deze functie als enige kandi daat was gesteld. De heer L. F. Luqsterburg, districts propagandist, bie'd vervolgens een in leiding over „De landelijke acties, de propaganda en de voorlichting van Her wonnen Levenskracht." Wil de vereni ging aan de bovenomschreven taak ten volle beantwoorden, dan zal zij ook over ruime middelen moeten beschikken. Deze middelen worden in hoofdzaak verkregen uit de opbrengst van donatie- gelden, het Goede Week-offer, de jaar lijkse loterq en speldjesactie. Daar ver wacht wordt, dat Herwonnen Levens kracht de inkomsten, welke uit laatst bedoelde actie verkregen worden, bin nen enkele jaren zal moeten derven, is het zaak, dat de activiteit op een ander terrein wordt verhoogd. Een goede compensatie kan gevonden worden door het aantal donateurs uit te breiden. Dat hiertoe een goede mogelijkheid bestaat, r blijkt wel uit het feit, dat van de 4CO.OOO Sen de redevoeringen zorgden de he' K;A.B.-leden er nog altijd 220.000 leden I ren Van der Mark, Koch en Van Ekel In het priesterkoor hadden plaatsge nomen, pastoor L. van Teqlingen uit Amsterdam en de gewezen provinciaal van de congregatie van het Allerheilig ste Sacrament, dr. Warmerdam met de beide parochie-kapelaans, Vriesekoop en van Kesteren. Nadat pastoor Van Eeden de brief van het Nederlands Episcopaat had voorgelezen, schetste hij hoe de paro chie in haar midden een nieuwe pries ter had, wiens taak het zal zijn contact te leggen tussen God en de mensen en hoe ook deze jonge priester er een zijn zal volgens het verlangen van het Al lerheiligst Hart van Jezus. Naast een dankgebed vroeg hij een smeekgebed, dat het zo moge zijn. Het jongens- en herenkoor van de pa rochie voerde op verdienstelijke wijze onder leiding van de dirigent, de heer W. Peters, de Missa Brevis in B van W. A. Mozart uit, met aan het orgel de heer van Waasdorp uit Hoofddorp. Na het plechtig dankoffer werd het „Lau- date Dominum" van Vranken gezon gen. In de middag werd door de heer Oudendijk, woordvoerder van het „priestercomité" met een toepasselijk woord het parochiecadeau aangeboden, waarmee enkele verlangens van de jonge priester konden worden vervuld en dat bestond uit een kofferschrqfma- chine, ziekenbeurs en een electrisch scheerapparaat. Zeer erkentelijk voor deze geste zegde de neomist toe, de pa rochianen te zullen blq'ven gedenken in Rond acht uur klonken zaterdagavond in verschillende gedeelten van Oud- Schoten flarden muziek op, afkomstig van drie bands, die van de Nederlandse padvinders, van de St.-Jorisband en van het tamboer- en pqperskorps van de C.J.M.V., die na een stertocht te heb ben gemaakt, bij toerbeurt en geza. menlijk een vlot programma ten gehore hebben gebracht op het plein van de J. P. Coenschool, dat met een paar schijnwerpers werd verlicht. Met dit experiment hebben de bands een steentje willen bqdragen, om dit stadsdeel uit „zhn isolement" te helpen halen. Doordat hiervoor elke publiciteit had ontbroken, was de belangstelling wel niet zo heel groot, maar viel toch ook wee5 m.et helemaal tegen. Het weer hadden de jeugdige muzikanten, die on der meer ook gen taptoe brachten in ieder geval mee en de luisteraars wa« Ha?r,erg te sPreken over dit optreden, aai naar we vernamen, het volgend jaar een herhaling zal krijgen. De heer G. Th. W. Smelter, chef van de afdeling rotatie-diepdruk bij de N.V. drukkerq „De Spaarnestad", vierde za terdag .11 oktober zijn veertigjarig ju bileum. Allereerst werd hq met zijn echtgenote door de directie ontvangen, die hem haar dank betuigde voor de vele diensten in de afgelopen jaren be wezen. Na het genoeglijke onderhoud Ontving de jubilaris de gebruikelijke portefeuille met inhoud en begaf hij zich naar de kantine van het bedrijf, die geheel gevuld was met diepdruk kers. Met een spontaan lied werd het echtpaar Smelter een hartelijk welkom toegezongen, waarna de heer Herber, bedrijfsleider, de rij van sprekers open de. Uit zijn rede bleek, dat de heer Smelter niet alleen een uitmuntend diepdrukker was, maar dat hij ook in de electronica zijn sporen heeft ver diend. „Wanneer je Smelter een pot lood ln handen geeft", aldus spreker, ,,en je gaat met hem over een bepaald onderwerp praten, dan is het papier al ;auw gevuld met allerlei krabbels en ormules." Na de heer Herber sprak de collega van de jubilaris, de heer Bunnik, dia ook al vol lof was over de fenomenale machinekennis van de heer Smelter. Doch niet alleen zijn vakkennis werd ge prezen, maar ook zijn menselijke zijde. Als chef is de heer Smelter bq zijn mensen zeer gezien en hij heeft altijd een open oor voor hun moeilijkheden, die hij zo rechtvaardig mogelijk tracht op te lossen. Vele sprekers zongen ver der nog de lo£ van de jubilaris, die bedolven werd onder cadeaux, terwijl mevrouw Smelter vele bloemen in ont vangst mocht nemen. In de pauzes tus- zijn, die niet als donateur van Herwon nen Levenskracht staan ingeschreven. De rijschool Kennemergaarde uit Santpoort heeft zaterdag deelgenomen aan wedstrijden, die in Lage Vuursche werden gehouden. In de lichte dressuur behaalde Margaret Schreuder op Wartburg een tweede prijs. Zondag waren leden van de rijschool Kennemergaarde "te vinden in Mariën- bosch, waar zij deelnamen aan spring concoursen. Tanny Stradmeyer bereed hier La Husarde. Op 90 cm behaalde zq een vierde prijs, op 1,10 m een derde prijs, terwijl zq bij het springconcours kaartspel de vierde prijs behaalde, even eens op La Husarde. Arnoud Muller be haalde op Va t'en de vierde prijs bij het springconcours 1,15 en op Talpa de der- (Wordt vervolgd).de prijs op 1,40 m. voor een uitstekend muziekje, hetgeen de feestvreugde nog verhoogde. Na het dankwoord van de heer Smel ter kreeg hij vele handen te drukken, die evenzoveel bewijzen waren van de warme vriendschap die hem toegedra gen wordt. Advertentie zijn van dien aard, dat elke aanstaande koper met gezond critisch verstand zorgt zich nadere gegevens te verschaffen en in dien gewenst, eens proef te rijden. Telefoon 12138 en 15056

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2