120 woningen aan „St. Joseph" in Delftwijk overgedragen THEATER speelt Tennessee Williams' „Orpheus daalt af" Door te hoge huren woningwetwoningen niet meer bezet door degenenvoor wie ze feitelijk gebouwd worden G.S.: geen bezwaar tegen nieuw V.V.V .-kantoor Oostenrijkse onderscheiding voor mr. H. M. van Fenema Voortreffelijk spel maakt voorstelling tot een toneelgebeurtenis GERUCHTMAKEND BOUWPLAN GEREED Geschenken van ge.svoor.de da?te k°men nieuwe bewoners ICoorzangers De Groep exposeert in de Vishal Geluk onderscheiden Sfeerrijke plechtigheid in raadhuis van Zandvoort Uit STAD 1 en STREEK NEON Films: Opening door wethouder Bij aanrijding betrok ken Hagenaar overleden Ga het horen Ga het halen' MAANDAG 13 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Het, destijds geruchtmakende, bouwplan van de 120 flatwoningen in Delftwijk heeft gisteren officieel zijn verwezenlijking gekregen, toen het vijf blokken tellende complex werd overgedragen aan het bestuur van de r.-k. woningbouwvereniging „St.-Joseph" te Haarlem. Nadat pastoor A. S. van Rijn en zijn kapelaans de woningen hadden ingezegend, kwam een uit gebreid gezelschap bijeen in de „katakombe" van een der blokken aan de Delftlaan nabij de P. C. Boutensstraat. Daar heerste natuurlijk een plezierige stemming, welke echter niet verhinderde, dat tussen de woorden van ge lukwens ernstige stemmen opklonken. Niet alleen de moeilijkheden, die aan de uitvoering van dit project waren voorafgegaan, waren daartoe aanlei ding, doch evenzeer de woningbouw op de dag van vandaag. Aanbesteding schaft- en kleedlokaal Expositie Ank Campfens Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Huiverig BLOEMENDAAL Stationshond Inbreker gevat Sportongeval paui K.A.B.-jaarfeesten besloten Volksuniversiteit HEEMSTEDE Veertig jaren in gemeentedienst t Twee aanrijdingen op Westelijke Randweg bij Leidsevaart Spreekuren Haarlemse wethouders J. Timmer jubileert bij P.E.N. Wandelsport Mooi-Kennemerland- tochten werden een groot succes Beurs van Amsterdam -| -I had geen zin met „uitgekled Voorzitter P. Prins kon in zijn ope ningswoord vertegenwoordigers van verschillende gemeentelijke instanties de wethouders J. A. Schippers en W. F. Happé waren verhinderd aanwe zig te zijn begroeten alsmede be stuursleden van zusterorganisaties. Het verheugde hem, dat ook 'n deputatie van bewoners uit de nieuwe en de oude bouw present waren. Zonder enig goed koop sentiment, maar kort en zakelijk memoreerde hij voorts de voorgeschie denis van de bouw van dit project, wel ke in Haarlem de nodige deining veroor zaakte. In 1954 kreeg de vereniging het verzoek om het complex te bouwen. Het bestuur, dat met de bouw van 85 wonin gen in 19481949 prettige ervaringen had opgedaan met architect B. Stevens, trok direct dezelfde architect aan. In mei 1955 waren bestek en tekeningen klaar, doch tengevolge van overbezet ting van de bouwmarkt en de dringende bouw van andere complexen kon nog «iet tot aanbesteding worden overge gaan. Een jaar later geschiedde de aanbesteding ondershands, doch de prijs bleek te hoog. Het argument van de vereniging, dat de bouw van vijf blokken apart nu eenmaal meer geld kost dan ee aaneensluitende rij, vermocht geen indruk te maken bij de betrokken in stanties. Moeilijkheden bleven niet uit, vooral niet, toen een tweede prijs nog hoger bleek te liggen. De bezuinigingen, die van bovenaf werden voorgesteld, bleken niet aanvaardbaar. Het bestuur In het Haarlemse stadhuis heeft van morgen de aanbesteding plaatsgehad van het bouwen van een schaft- en kleedlokaal voor het gemeentelijk wa terbedrijf Haarlem op het terrein van het pompstation aan de Tetterodeweg te Overveen. De laagste inschrijver was de firma M. Th. Ebbeing uit Haarlem met 37.593. De hoogste was de NV ■Handelsonderneming Meijers Metselbe drijf te Duivendrecht met 53.000. Er waren twintig inschrijvingen. De expositie van werken van Ank Campfens in kunstzaal De Ark te te Haarlem is tot 19 oktober geopend. Abusievelijk meldden wij, dat z 9 oktober zou zijn. Men kan dus nog altijd gaan kijken. Advertentie Krouwels Koninginneweg 6 bij de Raambrug CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Het monster van Franken stein, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di 2.30 en 8 uur. LIDO: Het lokkend moeras, volw.; 2, 4.15, LUXOR°: Trapeze, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma. en dl.. Anane, 18 jaar; Do5; lEen ter dood veroordeelde ontsnapt. REMBRANDT: öluipvaart in de Pacific, 14 iaar* 2 4 15 7, 9-15 uur. ROXy': Moord' op de voorpagina, 18 jaar; 7, 9.15 uur. n na 20.000 mijlen onder zee, 14 jaar, 2.30 u. STUDIO: De 41ste, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 13 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Nieuw Operette Gezelschap met „Der Zigeuner baron" van Johann Strauss. Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Zangre cital door Jeanne Austin, m.m.v. David Money, piano. Programma: Werken van Purcell, Chausson, Debussy en Williams. Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Kees Hana spreekt over „De natuur van zee, strand en duinen" (Volksuniversiteit). Brinkmann, Haarlem, 8 uur: G. en w.- cursus Wat is katholieke literatuur? 9 uur: G en W-cursus: „De actuele we reldpolitiek". Dinsdag 14 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Nieuw Operette Gezelschap met „Der Zigeuner baron" van Johann Strauss. porete Concertgebouw, Haarlem, 8 uur. Eerste avond meesterserie. Jan Srneterlin, piano. Programma: Werken van Chopin. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uu Optreden van de violist Paul Doktor voor de Heemsteedse Kunstkring. „,w. Jacobstraat 6, 8 uur: Tot de uiterste grenzen der aarde, film voor Volksuniver siteit. BEVALLEN van een zoon: C. E. Wen- sing-van der Reep; L. J. Stoop-Schuijt; J. M. M. Hartman-Dreijer. BEVALLEN van een dochter: S. Mo- lenaar-RobinsonJ. Hofstra-Veldhui- zen. ONDERTROUWD: J. Spaan en H. J. van Straaten; G. P. R. Kappers en A. M. Grol. GETROUWD: J. Been en E. B. Phi- lippo; H. Kerbert en G. J. v. d. Linde; J. D. Viehoff en jonkvr. C. M. C. J. W. Reigersman; F. J. Vreeburg en E. A. Elsthout; J. B. Schouten en A. M. A. Beilschmidt. OVERLEDEN: J. J. van Bakel, 80 j, Hagestraat; J. van den Bos-van Dijk, 92 j, De Ruijterweg; H. Horst-Kamp huis, 83 j, Zaanenstraat; J. M. van Eijk- van Deursen, 75 j, Spoorwegstraat; W. A. de Bruin-Post, 77 j, Dr. Leydsstraat. had geen zin met „uitgeklede" wonin- ?n voor de dag te komen. Tegen het houden van een derde aan besteding protesteerde men hevig en het bestuur was toen oprecht van mening, dat de volkshuisvesting in Haarlem op 'n dood spoor was geraakt. Het bestuur ging toen maar zelf naar Den Haag, een stap, die veel stof op deed waaien. Of die stap te pas of te onpas werd ge daan aldus de heer Prins laat ik in het midden, maar de wens van het bestuur, in een brief zwart op wit neer gezet, dat uit die beroering veel goeds geboren mocht worden, is in ieder ge val voor een groot deel in vervulling gegaan. Enkele weken later kwam de grote kentering, waardoor aan de bouw van de woningen begonnen kon worden. Dank zjj architect, aannemer De Bot, opzichter en uitvoerder is thans een fraai complex woningwetwoningen ver rezen, dat de toets der critiek, ook ver geleken met premie woningen, gemak kelijk kan doorstaah. De heer Prins wees er vervolgens op, dat de woningen nu wel gereed zijn, maar dat de omgeving no" op orde gebracht moet worden. Hij hoopte, dat de gemeente in deze contact op zou nemen met de architect, opdat de be planting met de bouw een geheel i gaan vormen. Na zijn dank betuigd te hebben aan de heer Th. van Beek, di recteur van het huisvestingbureau, we gens de prettige samenwerking, richtte de heer Prins zich tot de nieuwe bewo ners en sprak hij de verwachting uit, dat zij hun huis zouden weten te waar deren. Namens die bewoners sprak de heer P. Hulsebosch, die verklaarde dat het bestuur recht had op dankbaarheid voor al hetgeen het in het ruim 32-jarige be staan van de vereniging had gedaan. Namens de nieuwe bewoners bood hij een klok en een kapstok aan, welke e- schenken met grote instemming en luid applaus werden aanvaard. De heer Prins zeide, dat dit voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging was ?- schied, en daarom was de verrassing des te groter. De heer Van Beek be dankte op zijn beurt het bestuur voor de goede samenwerking en het had hem deugd gedaan, dat het bestuur zo'n goede kijk had op de moeilijkheden, die er bij de toewijzing van huizen altijd zijn. woning om die reden bedanken. Spre- ker hoopte echter niet, dat men de op- lljfirfltfn, lossing zou zoeken in een huurverho ging. Het resultaat van de tot nu toe doorgevoerde huurverhogingen is ge worden een nog verder uiteengaan van de huren van de oude en van nieuwe woningen. Hij vestigde er bovendien de aandacht op, dat de woningbouwvereni gingen steeds meer een verlengapparaat van de overheid worden. Zij krijgen soms én een architect én de indeling van de woningen toegewezen. Dat brengt de animo van een vereniging te rug tot het minimum. Architect Stevens vond het prettig te verklaren, dat hij zo uitstekend met het bestuur had kunnen samenwerken. Hij prees het werk van aannemer, uitvoer der, opzichter en onderaannemers, die hij alle van harte bedankte Ook de heer A. Rood, voorzitter van de woningbouw vereniging ,,St. Bavo-Oost", bleek hui verig te zijn voor de toekomst. Hij meende, dat men heel gauw een andere kant op moest. Hij hoopte daarom, dat vanuit deze „katakombe" de goede tijd weer zou beginnen. Zowel de aannemer als de heer Orlemans de laatste niet alleen representant van de Dienst voor Volkshuisvesting, maar ook be woner in het nieuwe complex spraken woorden van gelukwens en waardering. De heer Prins dankte ook deze sprekers met enige welgekozen woorden. De voorzitter van de woningbouwver eniging „St.-Bavo-Noord", de heer J. B. Veltman, die mede namens de Haar lemse Federatie van Woningbouwver enigingen sprak, verklaarde, dat hij wat pessimistisch naar deze woningover dracht was geaan. Hij moest namelijk denken aan wat minister Witte onlangs heeft gezegd over de hoge huren. Daar door dreigen de woningwetwoningen niet meer bestemd te worden voor de genen voor wie ze feitelijk gebouwd worden Uit de woorden van de minis ter was gebleken, dat verhoging van de bijdrage door de regering niet mogelijk was. Evenmin kon de rentevoet met 1 pet verlaagd worden, waardoor de huur per week met 3 gulden verlaagd zou kunnen worden. Bleef tenslotte over, volgens de minister, vereenvoudiging van de woningwetwoningen. Dat laatste maakte de heer Veltman zeer huiverig. Hij herinnerde in dat ver band aan de goedkope woningen in Den Haag en Rotterdam, gebouwd in de Korea-tijd. Van deze huizen is niet veel bijzonders over. Hij drukte daarom de Woningbouwverenigingen op het hart op haar qui-vive te zijn en te blijven. De heer Prins moest de woorden van de heer Veltman onderstrepen. De arbei ders krijgen haast niet meer de kans de woningwetwoningen te bezetten omdat de huren te hoog zijn. Verschillende le den van zijn vereniging moesten bij voorbeeld voor het aanbod van een De herdershond, die woensdagavond iaat door de Bloemendaalse politie van h ft'011 Bloemendaal moest worden gehaald daar het dier het station on gevraagd bewaakte en reizigers lastig viel, keerde zondagmiddag omstreeks twee uur op zijn wachtpost terug. Voor ^„JWTede maa' heeft de politie de nona daar weggehaald en overgegeven aan de Dierenbescherming, die de vori ge Keer verzuimde de naam van de eigenaar te vragen toen deze de hond kwam afhalen. De Bloemendaalse politie heeft vrij dagavond aangehouden de 32-jarige E. i V. UT Hontenisse (Z). Hij was ont vlucht uit het Rijkspsychopatengesticht m Avereest en had zich behalve in Bloemendaal in nog vijf andere ge meenten schuldig gemaakt aan inbraak. In Bloemendaal had hij ingebroken in een villa in Kweekduin en een per ceel aan de Korte Zijlweg. Hij is van Bloemendaal naar Harderwijk overge bracht en daar aan de politie overge geven. Bij een voetbalwedstrijd tussen de NDSM en Kennemerland, zaterdagmid dag gespeeld aan de Bergweg in Bloe mendaal, kwam een dertigjarige speler van de Droogdok- en scheepsbouwmaat schappij zo ongelukkig in hotsing met twee andere spelers, dat hij werd ge wond aan het kapsel van zijn linker knie. De voetballer is naar het Marine hospitaal overgebracht. Toen Poppe Damave vrijdagavond in de Vishal te Haarlem wethouder D. J. A. Geluk het woord verleende ter ope ning van de aldaar ingerichte expositie, verrichtte hij als nieuwe voorzitter De Groep een vereniging van Haarlem se schilders en beeldhouwers zijn eerste officiële daad. De heer Damave getuigde daarbij van erkentelijkheid je gens het gemeentebestuur voor de me dewerking aan het tot stand komen der tentoonstelling. De wethouder stelde in zijn openings woord vast, dat Haarlem niet alleen blijkens de verklaringen, daaromtrent gedaan door een criticus in een Amster dams dagblad een eigen zelfstandig kunstleven bezit, zowel wat de beelden de als de dramatische kunsten betreft. Bij het vertrek van Pieter Leffelaar meende men, aldus spreker, dat de laat ste kunstzaal uit Haarlem was verdwe nen, doch sindsdien zijn er meerdere, op verschillend niveau werkende, expo sitiegelegenheden als paddestoelen uit de grond gerezen. Het verheugde hem, dat er thans weer kunst aan de wanden te zien was in de Vishal, nadat deze een tijd lang had dienst gedaan als verkoopruimte voor praktische artike len. Het speet hem, dat de vorm nog niet gevonden was om de Vishal blij vend voor de kunst te bestemmen. Vooralsnog konden de voorwaarden daartoe niet worden vervuld, vooral niet door het aanzienlijke tekort op de gemeentelijke begroting. De wethouder was evenwel dankbaar voor deze tentoonstelling en wenste alle succes toe aan de leden van De Groep en de exposanten in het bijzonder. (On ze medewerker voor beeldende kunst zal uitvoerig op de expositie terugko men in een critische beschouwing). De heren P. van der Berg en W. van der Vlugt, beiden lid van de tenoren vleugel van het kerkkoor „Benedica- inus Domino" van de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt, herdachten zondag het feit, dat zij respectievelijk 45 en 40 jaar geleden de eerste schre den op het pad van de kerkzang zet ten. De plechtige Hoogmis werd tot hun intentie opgedragen door de zoon van jubilaris Van der Vlugt, kapelaan F. van der Vlugt met assistentie van pas toor K. Notenboom, diaken, en pater S. van Rijn, subdiaken. Het parochiële zangkoor zong o.l.v. zijn dirigent André Kaart met begelei ding van de organist Jan Krouwels de mis „L'homme désarmé" van de Haar lemse componist Jan Mul en na de mis het motet „O bone Jesu" van de 15e eeuwse meester Loyset Compère. Na afloop van de plechtigheid werd tijdens een feestelijk ontbijt in de Picassozaal van het Triniteitslyceum door pastoor Notenboom aan de heer W. v. d. Vlugt de pauselijke onderscheiding „Pro ec clesia et Pontifice" uitgereikt, (de heer Van der Berg, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, ontving dezelfde on derscheiding enige weken geleden in het ziekenhuis St. Joannes de Deo.) Pastoor Notenboom legde in zijn toe spraak het accent op „qui bene can- tat bis orat". Niet de techniek van het zuiver treffen der intervallen alleen is belangrijk. Van groter waarde ls vaak de intentie die een zanger tot „kerk zanger" stempelt. Namens het kerkbe stuur sprak de heer Kimman, terwijl vice-voorzitter, de heer Vermeulen in een geestige speech de dank van het koor vertolkte. De jubilaris mocht ver der nog felicitaties in ontvangst ne men van afgevaardigden van de Haar lemse Korenbond, St. Gregoriusvereni- ging en Koor Katholiek Haarlem. In de Mariastichting te Haarlem is zondag de 30-jarige Haagse kantoorbe diende G. Paans overleden. Vorige week zondag werd hij het slachtoffer van een aanrijding die gebeurde op de hoek van de Hannie Schaftstraat en de Merovin- genstraat in Haarlem. P. reed met zijn motor in de Hannie Schaftstraat en gaf bij de hoek geen voorrang aan een personenauto. Minstens tweeduizendvierhonderd le den van de Haarlemse afdeling der Ka tholieke Arbeiders Beweging hebben ge noten van het blijspel „Pier de Wonder doener", hetwelk de eigen toneelgroep „De Spelers van Sint Frans" ter gele genheid van de jaarfeesten der K.A.B. voor het voetlicht heeft gebracht on der regie van Frans van Emmerik. Gisteravond werd dat meegedeeld tij dens de sluitingsavond van de jaarfees ten door de heer A. van der Veldt, die de afdelingsvoorzitter, de heer A. J. M. Angenent, verving. Hij dankte de spe lers voor hetgeen zij voor vertier der afdeling hebben gepresteerd: in acht dagen zes voorstellingen, en wat voor voorstellingen. Het succes bleek reeds uit de stormachtige ovaties na afloop. In het bijzonder huldigde de waarne mend K.A.B.-voorzitter regisseur Frans van Emmerik. De toespraak werd be antwoord door de heer Kempen, voor zitter der spelers van Sint Frans. Dinsdag 14 oktober houdt mr, Th. Re- gout voor de Volksuniversiteit in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat zijn causerie over een tocht van Alaska naar Vuurland. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland geen bezwaar gemaakt tegen het raadsbe sluit van 16 juli 1958, waarbij de ge meente Haarlem een krediet van 151.000 ter beschikking stelde ten be hoeve van de bouw en de Inrichting van een nieuw kantoor annex verkeers- huis voor de V.V.V.-Stichting „Haar lems Bloei" aan het Stationsplein. Tevoren waren inlichtingen ingewon nen omtrent de middelen, welke de Stichting dacht te verkrijgen uit ver hoogde bijdragen en anderszins uit de particuliere sector. De Dienst van Openbare Werken legt thans de laat ste hand aan het bestek, zodat de aan besteding binnenkort te verwachten is. Het transformatorhuisje op het terrein moet verplaatst worden. Reeds lang be staat het plan om het in het stations gebouw onder te brengen. Daar het de finitieve werk nog niet kan gebeuren, zal het Energiebedrijf een noodoplos sing aanbrengen. Bovenstaande tekening geeft de oost zijde van het nieuwe V.V.V.-kantoor aan het Stationsplein. Morgen is het veertig jaar geleden dat de heer W. Eekhof in dienst trad bij het toenmalig gemeentelijk gasbe drijf te Heemstede en wel als ovenher steller. Toen de gasfabriek direct na de oorlog werd stilgelegd, kreeg de ju bilaris werkzaamheden in de buiten dienst voor de verzorging van de open bare verlichting die toen nog voor een zeer groot deel uit gaslantaarns bestond. De laatste jaren ligt zijn arbeidsterrein in de binnendienst. Sinds 1 juli 1956 is hij als voorwerker werkzaam. De jubilaris en zijn vrouw worden 's morgens op het raadhuis door de bur gemeester ontvangen. Op verzoek van de jubilaris zal van verdere huldiging worden afgezien. De gehele dag zal de jubilaris in zijn woning. Eikenlaan 23 te Heemstede, aanwezig zijn om allen te ontvangen die hem naar aanleiding van dit jubileum hun gelukwensen willen aanbieden. Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema is vanmorgen onder scheiden met het gouden ereteken van de republiek Oostenrijk. De on derscheiding werd hem uitgereikt door de ambassadeur van Oostenrijk in ons land dr. Georg Afuhs. Nog vier andere ingezetenen van Zand voort kregen een hoge onderschei ding. Zij allen hebben zich tijdens de afgelopen oorlogsjaren bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor het Oosten rijkse volk. De uitreiking had plaats in de sfeerrijke raadzaal van het ge meentehuis in Zandvoort. Het inte rieur van het raadhuis was opgesierd Advertentie WAT? Het nog prille toneelseizoen heeft zijn eerste werkelijke gebeurtenis reeds achter de rug: de voorstelling van Ten nessee Williams' „Orpheus daalt af" door de Arnhemse toneelgroep Thea ter. Er was niet zo heel veel publiek in de Haarlemse schouwburg, waar het stuk zaterdag- en zondagavond werd vertoond. Dat is jammer, want er werd op overtuigende wijze toneel gespeeld, en men bracht een stuk, dat tot de belangrijkste van deze tijd gerekend mag worden. „Orpheus daalt af" is de geschiede nis van de jonge, dromerige liedjes zanger Val Xavier, die zijn Odyssee langs bars en nachtkroegen beëindigd heeft, en terechtkomt in een van die broeierige, materialistische stadjes van hetzuiden van de Verenigde Staten (en niet in „één van de Zuidameri- kaanse staten", zoals regisseur Ri chard Flink in het programma op merkt). Hij krijgt een baantje als ver koper in een bazar (en niet een manu facturenzaak, zoals de vertaler wil doen geloven), waar een diepe genegenheid groeit tussen hem en zijn bazin, de felle Italiaanse Lady Torrance, wier echtgenoot doodziek is en op zijn dood wacht. Die genegenheid groeit uit tot liefde en wanneer Lady's liefste wens moeder worden, nieuw leven dra gen door hem vervuld wordt, beslui ten zfj beiden samen te vluchten. Haar doodzieke echtgenoot doorziet haar en schiet haar neer. De jonge Val wordt door de omwonenden voor de politie honden geworpen. De titel van het stuk is dus duidelijk. Val Xavier is een andere Orpheus, een dromerige zanger, die na zijn Odyssee afdaalt in de onderwereld van het puur-materialistische, kleingeestige stadje, waar Lady Torrance, zijn Euridice hem wacht. Hjj wenkt haar toe hem te volgen naar het leven, maar die ene daad van liefde, die poging tot menselijke gemeenzaamheid, is ge doemd tot onder :ang. Euridice ver dwijnt voor goed uit het leven en Or pheus wordt door de moderne Maena- den voor de honden geworpen. Hoofdmoment in dit drama is de po ging tot gemeenzaamheid, die tot ver nietiging leidt. Dit is typerend voor de levens- (of doods-; philosophie van Wil liams: de mens is tot eenzaamheid ge doemd en iedere poging om daaraan te ontsnappen, zal hjj met de dood moe ten hekopen, de dood van het lichaam of de dood van de geest, de verstik king temidden van een vijandige we reld. In die zin is Williams' werk zui ver toneel in de klassieke zin van het woord: een strijd tussen leven en dood. „Orpheus daalt af" is de vijfde bewer king van zijn eerste grote toneelstuk, dat tot titel droeg „Battle of Angels" dat in 1940 voor het eerst werd opge voerd, maar alle succes miste. Sinds dien heeft de schrijver het voortdurend omgewerkt. Weer treft men er die zeldzaam krachtige, dramatische op bouw in aan: het gerekte, verwachtings volle begin: de snelle groei naar het hevig gespannen hoogtepunt en daarna de onontkoombare uitbloei. Er zou over het werk van Williams, en vooral over dit werk, onnoemelijk veel te zeggen zijn. Zijn psychologische poëzie, die denken doet en wezenlijk verwant is met die van August Strind- berg; zijn realisme, dat herinnert aan het werk van Gerhart Hauptmann. Het zou in het kader van deze bespreking te ver voeren. Richard Flink heeft de voorstelling uitstekend, helder en door zichtig geregissee-d, met gevoel voor het oppervlakkig realisme, dat onmid dellijk verwijst naar de psychologische achtergrond. Nog nooit is mij het we reldbeeld van Tennessee Williams zo huiveringwekkend duidelijk voor ogen getoverd, als in deze voorstelling. Wim Vesseur had voor een hard, verworden decor gezorgd, dat volledig paste in de opvatting van de regisseur. In de ver taling van Alfred Pleiter miste ik nogal eens de gespannen, harde poëzie die het origineel kenmerkt. Jan Blok had ge adviseerd tot een uitstekende muziek, die de voorstelling zowel omlijstte als verhevigde. In de rol van Lady Torrance was Caro van Eyck te zien, eindelijk weer eens te zien, is men geneigd te zeg gen. Het werd een volmaakte creatie van een niet meer jonge, maar nog al tijd naar leven hunkerende vrouw met prachtige, onverwachte uitvallen en eindeloos zachte momenten. Naast haar Maxim Hamel als de jonge Val Xa vier, in deze opvatting een zachte, dro merige jongeman, die onder zijn mas ker een heftige natuur verborg. Zie ik het goed, dan heeft de schrijver een meer actieve figuur bedoeld, maar zo als gezegd: in deze opvatting een prach tige tegenspeler voor Caro van Eyck. Naast dit tweetal stonden vele actri ces en acteurs in meer of min belang rijke rollen. Van hen noemen wij op de eerste plaats Mia Goossens als de geperver teerde Carol Cutrere, een typische vrou wenfiguur van Williams, die herinnert aan Blanche Du Bois uit „Tramlijn Begeerte" en Margaret uit „Kat op j een heet zinken dak". Mia Goossens diepte de rol op voortreffelijke wijze j uit en kreeg volkomen terecht een open doekje. Elly van Stekelenburg was het voor Williams' stukken even eens typerende gekke oude vrouwtje, hier de visionaire Vee Talbot, die haar onmacht om in de hel van negerver- volging en mensontering te leven, uit in vreemde, visionaire schilderijen. Een prachtige, vaak aangrijpende rol van deze begaafde actrice. Wij laten het bi) het noemen van deze namen. Voldoen de zij te constateren, dat vrijwel aj'e rollen goed bezet waren. Een uitzonde ring daarop vormt misschien Jacque; Snoek, die al tezeer aan de oppervlak te bleef met zijn pathetische verheel ding van de rol van Jabe Torrance, de doodzieke echtgenoot. Om zijn voor jonge kinderen weinig begrijpelijke inhoud en de harde, geen blad voor de mond nemende uitwer king, is dit stuk voor minderjarige kin deren niet geschikt. Voor ouderen daar entegen bevelen wij het hartelijk aan: het is een gebeurtenis. i J. W. v. d. V. I met rode en witte dahlia's, de kleu ren van Oostenrijk. De ambassadeur, vergezeld van zijn echtgenote, werd aan de grens van de gemeente door een motorordonnance van de Zandvoortse politie opgewacht en vandaar naar het raadhuis begeleid. Burgemeester Van Fenema begroette zijn gasten aan de voet van het bordes van het eerste huis in de gemeente. Hij bood mevr. Afuhs een bouquet rose an jers aan. Uit een verdekt opgestelde luidspreker klonk zachtjes het Oosten rijkse volkslied. In de hall werd het gezelschap voorgesteld aan de beide wet houders van de gemeente, de heren A. Kerkaman en G. Tates en verder de se cretaris, de heer W. M. B. Bosman. Na een kort verw. in de brr- s- terskatner vond in de raadzaal de offi ciële begroeting piaats. ..,e Curgemeesier verschafte de ambassadeur enkele ge schiedkundige informatie-: over Zand voort. In een beminnelijk toespraakje memoreerde de heer Afuhs de zware offers, die Nederland en Oostenrijk bei de in de laatste oorlog hebben gebracht. Hij roemde verder de snelle opbouw van de badplaats, waaruit naar zijn oordeel bleek, dat in de laatste jaren aan het roer van de gemeente de juiste mannen hebben gestaan. Daarna ging hij over tot het uitreiken van de eretekenen. Burgemeester van Fenema kreeg hei gouden ereteken van Oostenrijk, de heren H. Willemsen, mr. Ph. L. J. Reijinga en dr. A. E. J. Th. Plaschke ontvingen ieder het zilveren ereteken en de heer G. J. W. Vreman werd be giftigd met het gouden teken van ver dienste. In een danktoespraak zei burge meester Van Fenema dat de verdien sten in geen verhouding stonden met de onderscheidingen. Hij besloot met het voorlezen van een gedichtje, dat keize rin Elisabeth van Oostenrijk schreef tijdens haar verblijf in Zandvoort in 1885. Van dat keizerlijk bezoek was in de hall van het gemeentehuis een klei ne expositie ingericht. In de eerste mid daguren bezocht dr. Afuhs enkele delen van Zandvoort. De Oostenrijkse ambassadeur in ons land, dr. Georg Afuhs, die vandaag een officieel bezoek aan Zandvoort bracht overhandigt burgemeester mr. H. M. van Fenema het gouden ereteken van de Oostenrijkse republiek. De plech tigheid vond plaats in de raadzaal van het Zandvoortse gemeentehuis. Op het kruispunt Westelijke Randweg- Leidsevaart te Haarlem zijn bij twee aanrijdingen opnieuw enkele slachtoffer» gevallen. Zaterdagmiddag kwam een autobus, die uit de richting Heemstede het kruispunt naderde, in aanrijding met een op de randweg rijdende motor rijder. een 31-jarige luchtmachtofficier uit Eindhoven. De bestuurder van de motor liep vermoedelijk een hersen schudding op. Beide voertuigen wer den licht beschadigd. Vanmorgen om kwart over acht liep een 20-jarige Aerdenhoutse een arm breuk op. Zij was tezamen met een vrachtauto de kruising genaderd. Bij het oprijden zou de auto haar hebben gesneden. Omdat over de oorzaak van het ongeval de meningen uiteen lopen, worden getuigen verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. De Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk houdt deze week woensdag spreekuur van half twaalf tot half een. Wethouder Schippers is verhinderd spreekuur te houden. Donderdag 16 oktober is het veertig jaar geleden dat de heer J. Timmer, Van Dalenlaan 87 te Santpoort, in dienst trad bij het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf van Noord-Holland. De heer Timmer, thans technisch opzich ter-A bij de afdeling meters, zal die dag door de directie worden ontvangen. De Haarlemse wandelsportvereni ging „Jan Passtoors" heeft dit week einde de jaarlijkse „Mooi-Kennemer land herfstwandeltochten gehouden. Za terdag namen 180 wandelaars deel aan een der parcoursen over 10, 15 en 20ki- lometer en zondag waren er op deze afstanden en de 25 kilometer 429 deel nemers. Het parcours leidde van het Mendelcollege door Bloemendaal, Sant poort en Velsen-zuid. Alle deelnemers ontvingen de standaardmedalje met op schrift „Mooi-Kennemerland". Voor de groepen waren extra prijzen beschikbaar gesteld. De jury bestond stond hiervoor uit de heren W. J. Korte uit Heemstede en J. W. Schorfhaar uit Haarlem. De beoordeelde groepen, ze ven op zaterdag en twaalf op zondag, werden de volgende prijzen toegekend: zaterdag: 1. CWS ,,'t Spaame"; 2. WIK, Amsterdam; 3. Vebe, een wandelgroep van de B B. uit Velsen-Beverwjjk. Zon dag: 1. DVO, Hillegom; plus vier prijze voor wandelgroepen van de ver. „De Waal" uit Rotterdam. Op 14 december begint de winterserie van vier wandeltochten van Jan Pas stoors". De volgende data zijn 11 janu ari, 8 februari en 1 maart. NIET OPGELET Op de Delftlaan ter hoogte van de Zaanenlaan is zater dagmiddag een 80-jarige Amsterdamse, die zonder op het verkeer te letten de i ventweg overstak, aangereden door een bromfiets. De voetgangster liep een hersenschudding en enkele hoofdwond jes op. INBRAAK In een winkel aan de Kruisweg te Haarlem heeft men zon dag het slot van de deur van een etala ge verbroken. Uit de .kast wordt een draagbaar radiotoestel ter waarde van ongeveer 190 vermist. AANRIJDING Zaterdagmiddag is I een twaalfjarig meisje het slachtoffer i geworden van een aanrijding die ge- j beurde in de Herculesstraat te Haarlem. Het meisje stak de weg over vanachter een stilstaande auto. Zij werd door het voertuig aan het oog van de bestuurder van een motorcarrier onttrokken. Pas op het laatste ogenblik werd de chauf feur het meisje gewaar, maar een aan rijding v.as al onvermijdelijk. Het meis je kreeg een hersenschudding. vorig opening Slot 13/10 (Niet officiële 3% NeO 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3V4 Ned 1948 3Ned 1950 3','4 Ned 1954 3% Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fee insclu Grtbk 1946 3% BN.G. Won.bouw 6 Ned HandeJ Mtl cen SltO Van BerKeJ a Patent Calvë-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lt)t> Kon Ned. Stoomb. Mil Ned Scheepv Unle K.UM H.V-A Dell Mij cert. A'dam 2% '561 A'dam '56 A'dam III Rentespaarbr koersen; 93', 4 92% 92% 85% 85% 88 90% 92% 94% 109% 188b 218% 325 185% 324 408% 293 348% 179.90 70b 147% 151% 128% 100.30 112% 123.40 84% 94% 94% 114 92% 92A 94% 220% 418 351% 185 70% 148 152 127% 113 124.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3