PEKING VERLENGT HET BESTAND IN DE STRAAT VAN FORMOSA EISENHl0 WER: Goed nieuws Maanraket valt terug V.A.R. loopt boos weg uit vergadering Arabische Liga I Radio en TV Avonturen van Dorus Het treinongeval bij Wezep uitvoerig gereconstrueerd Werknemende Middenstand wenst Katholiek Verbond van de Arbeid Herdenking der gevallenen in het „Oranjehotel" Gedurende nog 2 weken Na ongezouten kritiek van de Tunesische afgevaardigde Politieke leiders in Pakistan gearresteerd Autobus zou niet met een wiel buiten de overgang zijn geraakt Vrijhavens in Indonesië Max Friedlander overleden W.M. nog steeds onvolwaardig en al te zeer geïsoleerd Veel belangstelling bij begrafenis van oud-minister P. A. Kerstens Stil défilé langs dodencel 601 Kolonel Salam Aref naar Bonn De nieuwe quiz Slecht commentaar VOORZITTER OP ZILVEREN FEEST Voor de dertiende keer sinds de oorlog Zoontje van Rajk mag naar Hongarije terug MAANDAG 13 OKTOBER 1958 PAGINA 4 Nieuw hoofd van het Chinese „bevrijdings leger" Generaal Hoeang Ke T sjeng Examens Radio Peking heeft volgens United Press International en Reuter bekend gemaakt, dat de Chinese communisten het bestand in de Straat van For mosa met twee weken hebben verlengd. Aanvankelijk had de communisti sche regering van China bepaald, dat de vijandelijkheden na een week van daag weer zouden beginnen. President Eisenhower van de V.S. heeft on middellijk op dit bericht uit Peking gereageerd. Hij noemde het goed nieuws en zei dat het een nieuwe kans biedt op de regeling van de spanning in het Verre Oosten via diplomatieke onderhandelingen. Overigens zijn diploma tieke waarnemers in Warschau van mening dat de verlenging van het be stand niet zal leiden tot een doorbreking van de impasse in de Amerikaans- Chinese besprekingen, die thans in de Poolse hoofdstad worden gevoerd. Dit zon alleen het geval kunnen zijn, indien de Verenigde Staten de be standsverlenging als een gewaarborgd bestand zouden aanvaarden, en dit achten genoemde waarnemers onwaarschijnlijk. De aankondiging betreffende de ver lening van het staken van het vuren is van het Chinese ministerie van landsverdediging afkomstig. Zij werd gedaan in de vorm van een boodschap aan de Kameraden van het Volksbe vrijdingsleger aan het front in Foe- kien". Er wordt in gezegd dat de verdere staking van de vijandelijkhe den werd afgekondigd „om te zien wat de andere partij nu gaat doen" en „om onze landgenoten op de Quemoy- eilanden in staat te stellen voldoende voorraden, waaronder levensmiddelen en militaire uitrusting te verkrijgen." In de bekendmaking wordt evenwel vastgehouden aan de eis. dat de Ame rikaanse militaire eenheden in het ge bied van Formosa moeten vertrekken. Bovendien wordt in de aankondiging gezegd dat er onmiddellijk zal worden geschoten als de Amerikanen de kon- vooiering van nationalistische schepen naar Quemoy hervatten. De Amerikaanse minister van defen sie, Neil H. McElroy, is onderwijl gis teren op een vooruitgeschoven Ameri kaanse luchtmachtbasis op Formosa gearriveerd. Te Taipeh zal hij confe reren met generalissimo Tsjang Kai Sjek en andere autoriteiten. De minis ter ontkende bij zijn aankomst dat hij de nationalistische regering een plan zal voorleggen dat de vermindering van de troepensterkte op de eilandjes voor de Chinese kust inhoudt. (Vervolg van -pagina I). De raket van het type „Thor-Able" is zaterdagmorgen om achttien minu ten voor tien op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida met succes gelanceerd. Toen de raket onge veer een derde van de weg naar de maan had afgelegd, 127.478 kilometer, begon zij naar de aarde terug te val len. Dit gebeurde gisteren om 12.42 uur Nederlandse tjjd, precies 27 uur na het lanceren in Cape Canaveral. Dr. Lewis Dunn, het hoofd van de Ameri kaanse technische laboratoria voor de ruimtevaart in Californië, heeft ver klaard dat de maanraket de snelheid om de maan te kunnen bereiken niet heeft gehaald als gevolg van een lichte afwjjking in de uitgezette koersljjn. Hij zei dat de raket een snelheid van 35.250 voet per seconde had moeten be reiken om in de buurt van de maan te kunnen komen. De raket heeft het echter tot 34.000 voet per seconde ge bracht. Dunn zei ook dat de maan raket 314 graad „te steil" is afgevuurd. Hierdoor" kon de gewenste snelheid niet worden bereikt. Zoals bekend diende de raket een gebogen baan te beschrijven om in het veld van aantrekkingskracht van de maan te komen. De baan die de „Pionier" thans heeft beschreven is te veel gebogen. De grens tussen de velden van aantrekkingskracht van aarde en maan ligt op ongeveer 32.200 kilometer van de maan en 320.000 kilo meter van de aarde. Door de afwijking in de baan profiteerde de raket niet ten volle van de extra-snelheid die zij door de draaiing van de aarde verkrijgt. Dit had tot gevolg dat de snelheid „slechts" 34.000 voet bleef. De Amerikaanse geleerden hebben zaterdag en zondag en vannacht nog tevergeefs getracht de laatste raket in de „Pionier", de zgn. retro-raket, te ontsteken. Dit was de raket die de „Pionier" in staat had moeten stellen een baan om de maan te gaan beschrijven als hij dicht genoeg in de buurt was gekomen. Dr. Dunn heeft verklaard dat de temperatuur in de maanraket kennelijk de oor zaak van deze mislukking is geweest. Volgens Dunn trachtte men met het laten exploderen van de zgn. retro- raket de afwijking van de berekende koers te verminderen. De maanraket, die eveneens een bot sing met een meteoriet heeft gehad, heeft sedert de lancering een constan te stroom van wetenschappelijke gege vens naar de aarde gestuurd. Hiertoe behoren belangrijke gegevens over de ring van dodelijke straling om de aar de, welke misschien een beletsel is voor een spoedige ruimtevaart van de mens. De ring van dodelijke straling rondom de aarde schijnt echter min der dicht te worden naarmate men dieper in de ruimte doordringt. Blij kens de zeer voorlopige gegevens was de „Pionier" op 10.000 mijl blootgr feld aan 3 Röntgen per uur en op 17.000 mijl aan 2 Röntgen per uur. Op 5.000 mijl was de straling 4 Röntgen per uur. Arbeiders in de atoomindustrie mogen niet meer dan Röntgen per week ontvangen. Bij het lanceren bedroeg de temperatuur van de .Pionier" 71 gra den, na drie uur 41 graden en na ge ruime tijd was deze constant, tussen 35 en 36 graden. Deze veranderingen waren van ongunstige invloed op de werking van de batterijen. De televisie camera die om materiaal te besparen, eveneens op deze batterijen is gekop peld, kon niet worden gebruikt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meege deeld dat alle gegevens snel worden bewerkt en voor zover hem bekend worden doorgegeven aan de deel nemers aan het internationale geofy sische jaar, de Sovjet-Unie inbegrepen. Radio Moskou heeft zaterdagavond aan het eind van het bulletin voor het binnenland melding gemaakt van de lancering van de „Pionier". Hoewel het bestand thans weer ver lengd is en waarnemers op de nationa listische eilanden gerapporteerd heb ben dat de bouwactiviteit 'ij de com munistische stellingen in het kustge bied plotseling is verdwenen, gaat de evacuatie van burgers van de Quemov- eilanden door. Sinds donderdag zijn 7.000 burgers, voor het merendeel vrou wen, kinderen en ouden van dagen, naar Formosa overgebracht. De evacu atie geschiedt met landingsvaartuigen. Zaterdag heeft men op de onbewaakte spoorwegovergang te Wezep, waar op 1 oktober een bus door een sneltrein gegrepen werd en waarbij vier mensen om het leven kwamen, een reconstructie van het ernstige ongeluk gemaakt. Hier passeert een bus van hetzelfde type als de verongelukte, de zeer smalle overgang. Kolonel Salam Aref, de afgezette vi ce-premier van Irak, is gisteren per vliegtuig uit Bagdad naar Bonn ver trokken om zijn nieuwe functie van am bassadeur van Irak in West-Duitsland op zich'te nemen, aldus meldt Reuter. Het vliegveld van Bagdad was zwaar bewaakt door veiligheidstroepen. Kolo nel Aref werd op 30 september onthe ven van zijn functie van vice-prcmier en minister van binnenlandse zaken. Het vertrek van kolonel Aref wordt door waarnemers gezien als een duide lijke nederlaag van Arefs socialistische Baath-partjj. De Baathisten hadden ge wild, dat de kolonel in Irak zou blijven. Aref zelf zou weinig voelen voor de functie van ambassadeur te Bonn. Het vertrek van Aref, „de Nasser van Irak", wordt ook beschouwd als het einde van de vooruitzichten op een onmiddellijke unie van Irak met de V.A.P De Verenigde Arabische republiek is zaterdag weggelopen van een vergade ring van de Raad der Arabische Liga als protest tegen kritiek van Tunesië, aldus meldt Reuter. De Tunesiërs heb ben meegedeeld, dat zij de huidige zit ting niet verder zullen bijwonen. In een communiqué, uitgegeven door de Tune sische ambassade te Cairo, is later ge zegd, dat samenwerking tussen Tune sië en de V.A.R. onmogelijk is en dat Tunesië geen vertrouwen heeft in de regering van de V.A.R. De zitting was speciaal belegd ter verwelkoming van de Tunesische afgevaardigde, El Habib El Sjatti. Tunesië is pas kort lid van de liga. El Habib oefende in zijn eerste redevoering kritiek op „sommige Ara bische landen, die pogen de vergaderin gen van de Arabische liga te overheer sen." Volgens radio Cairo heeft hij daaraan toegevoegd: „De liga volgt slechts één leiding, werkt voor één par tij en gehoorzaamt de bevelen van één lid. Wij moeten voorkomen, dat één lid van de liga er een gewoonte van maakt de mening der anderen te negeren." De afgevaardigde van de A.R., Ab- del Hamid Ghaleb. president Nassers onderminister van buitenlandse zaken, heeft geantwoord: „Enkele dagen gele den verwelkomden wij Tunesië als lid, maar na de toespraak van de Tune sische afgevaardigde, die de bewering van buitenlandse persbureaus herhaal de, dat de V.A.R. zou trachten de ver gaderingen van de liga te overheersen, verzoek ik mijn collega's van de V.A.R. te vertrekken, zodat niemand dat meer kan zeggen. Nu wordt de liga, in plaats van een instrument van opbouw een in strument van afbraak." Hierna verliet hij aan het hoofd van zijn delegatie de vergadering. Een dergelijk incident is in de geschiedenis van de liga nog niet voorgekomen. .Avonturen van Dorus" noemde Tom Manders zijn nieuwe serie televisie-uit zendingen, waarin hij iedere maand een ander beroep zal uitbeelden. Za terdagavond voor de V.A.R.A.-TV was hjj een glazenwasser. En hij kreeg als taak de „wolkenkrabber" op het Am sterdamse Victoriaplein onder handen te nemen. Natuurlijk was dit gegeven voldoende om veel nonsensicale situa ties op het beeld te brengen. Men moest er vaak om lachen, ja zeker. Men be wonderde daarnaast de vindingrijkheid waarmee verschillende muzikale num mers in het verhaal geweven werden. Dorus zong ook weer liederen, die via de grammofoonplaat wel beroemd zul len worden, hij had weer knappe con structies gemaakt, zoals de kast. waar in hij zichzelf opsloot en ook de sleutel naar buiten werkte. Maar wij vinden het altijd weer jam mer, dat Tom Manders nooit verder komt dan Dorus. Dat het altijd grof gfeschut is waarmee hij werkt. Dat hij consequent lonkt naar de gunst van het grote publiek, want het is een dikke traan en een brede lach die hij opwekt. Zelfs de overigens bewonderenswaardi ge scherpe persiflage op de politie ging net iets te ver om fijn te zijn. Het raag- en antwoordspel van het vorig laar heeft de V.A.R.A. praktisch gehandhaafd. En terecht, want het was een aardig spel. Men heeft alleen wat fouten weggewerkt, zoals de storende juffrouw tussen ondervrager en onder vraagde en men heeft een competitie element ingevoerd. De pauzemuziek blijft een moeilijke zaak. Men zoekt de oplossing te ver. Geef wat muziek zon der meer, zonder close-ups van zich in spannende instrumentalisten en gal mende juffrouwen in ballonrokken. Het is waar dat niets zo moeilijk is als natuurlijk en vooral als eenvoudig te zijn. Pauze-oplossing van een door de omroepster besproken filmaankondi ging was geen succes Die dame kan misschien aardig aankondigen, maar uit het hoofd geleerde wijsheden ver kondigen over de geschiedenis van W. C Handy kli..kt noch latuurlijk noch eenvoudig. Iedere H.B.S.-er weet meer van W. C. Handy De reportage van The Horse of the Year Show uit Londen stond dit jaar niet op het peil van de vorige malen. Dat ligt natuurlijk een heel eind aan het t-eval van het programmaverloop. Zeer leuk en belangwekkend was op de ze avond de reportage over de „pony clubs". die de ruitersport in Engeland zeer bevorderen. Het commentaar van Aad van Leeuwen was een stroom van woorden en dus een slecht commentaar. J. v. S. Tunesië welks president Habib Bour- guiba algemeen als pro-Westers wordt beschouwd, was pas elf dagen geleden als volwaardig lid tot de Arabische Liga toegelaten tegelijk met Marok ko. De liga bestaat dertien jaar. Be halve deze twee landen zijn er lid van: de V.A.R., Jordanië, Irak, Saoe- di-Arabië, Libanon. Jemen, Libië en Soedan. De liga heeft ten doel de so lidariteit onder de Arabische lar.'en te bevorderen. Nadat de delegatie van de V.A.R. was vertrokken, ontspon zich een verhit debat, waarin de dele gatie van Irak zich distancieerde van de Tunesische verklaring. Ook Marok ko vond de opmerkingen van de Tu nesische afgevaardigde ongewenst. De Egyptische pers heeft gisteren president Bourguiba van Tunesië als een „verrader" van de Arabische zaak en een werktuig van het „Brits-Ameri kaanse imperialisme" gebrandmerkt. Radio Cairo heeft verklaard, dat in het Tunesische communiqué de breuk wordt geweten aan „bescherming" van Salah Ben Joessef, de voormalige secre taris-generaal van de regerende Tune sische nieuwe-grondwetspartij, door de V.A.R. ruim twee jaar geleden vluchtte Joessef uit Tunesië, na verschil van me ning met zijn partij over de houding te genover Frankrijk. In Oost-Pakistan zijn gisteren acht vooraanstaande politici onder beschul diging van corruptie gearresteerd, al dus meldt U.P.I. Tot hen behoort Ha- midul Haq, die tot minister van handel werd benoemd enkele uren voordat pre sident Mirza de staat van beleg afkon digde en de volksvertegenwoordiging liet ontbinden. Voorts zijn gearresteerd de oud-minister Abdul Mansur Ahmed en Abdul Khaleque, Sjeikh Mujibur Rahman en de vooraanstaande linkse politicus Moulana Bhasani. Bhasani heeft onlangs in Cairo besprekingen ge voerd met president Nasser. President Mirzr zou dit als hoogverraad beschou wen. De president en vice-president van de Wereldbank, Eugene Black en William Iliff, kwamen gisteren voor een bezoek van drie dagen in Karachi aan. Beiden zullen besprekingen voeren over de fi nanciële situatie van Pakistan, wellicht met president Mirza en de opperbevel hebber van de strijdkrachten generaal Mohammed Ayub Khan. President Mao Tse Toeng van China heeft generaal Hoeang Ke Tsjeng, on der-minister van defensie, benoemd tot chef van de generale staf van het „Be vrijdingsleger", aldus meldt het persbu reau Nieuw China. Generaal Hoeang is 56 jaar. Hjj werd in 1927 lid van de communistische partij. In 1949 werd hij gouverneur van Tientsin en op 28 sep tember 1956 secretaris van het centrale comité van de partij. Het is niet waarschijnlijk, dat de bus van de Veluwse autodienst, die woens dag 1 oktober j.l. op een onbewaakte overweg bij Wezep door een trein werd gegrepen, met een der wielen naast de spoorwegovergang is terecht gekomen. Dit is de voorlopige conclusie, die gisteren is getrokken uit de recon structie van dit spoorwegongeval, waar bij vier personen het leven lieten. Op last van de officier van justitie te Zwolle, mr. P. J. Stichter, werd gister middag nog eens met een V.A.D.-bus over deze spoorwegovergang gereden. Het Indonesische nieuwsagentschap ..Antara" heeft zaterdagavond meege deeld, dat de Indonesische regering de instelling van vrijhavens overweegt. Deze mededeling was ontleend aan de toespraak die minister Mohammed Na- zir van scheepvaart te Sabang heeft uitgesproken. Daarin verklaarde hij dat Poeloe Weh, op de noordpunt van Su matra, door de marine als vlootbasis zal worden ingericht voor de oorlog was het een vrijhaven en dat nog niet vaststaat waar de geplande vrijhavens zullen worden ingericht. Het is de be doeling dat zü met Singapore concurre ren, aldus minister Nazir. v Chauffeur Stegeman die de rampbus bestuurde en bjj de reconstructie toezag, verklaarde: „Ik meende dat de wielen naast de houten overgang tussen de rails stonden". Zjjn collega evenwel, die gisteren de bus bestuurde, slaagde er haast niet in om de dubbele achterwielen naast de rails te krijgen, ook niet toen de bus met zijn rechtervoorwiel in het zand voor de overweg wegzakte. De officier van justitie ging zelf in de ca bine zitten en de chauffeur gooide het stuur helemaal naar rechts, zodat de bus scheef op de baan kwam te staan, maar ook toen gelukte het niet de zware achterwielen naast de «baan te krijgen. De bus werd met 46 passagiers ge vuld, precies zoals dat op woensdag 1 oktober het geval was. Men stond op dezelfde spoorwegovergang, alleen wa ren er nu geen treinen in aantocht. De spoorwegen hadden het verkeer op deze lijn voor één uur gestaakt. Langs de kant stond de conductrice, wie deze realistische heropvoering van het verschrikkelijk gebeuren spoedig te machtig werd. Zij stortte in tranen uit en moest worden weggevoerd. Inmid dels cijferden de mannen van de politie en werden uitvoerige metingen ver richt. Langzaam trok de chauffeur de zwaarbeladen bus op. De wielen bleven op d,e rails. Toen de voorwielen van de bus de overweg waren gepasseerd, moeten zjj zijn weggezakt in de vrij zachte zand en grintgrond aan de zoom vlak achter de overweg en daarin zijn weggegleden. Op dat moment moet de motor zijn af geslagen. De chauffeur, die wist dat er een trein in aantocht was, moet ner veus zijn geworden en heeft geen kans meer gezien, de motor te starten om met verhoogd gas de bus door de zand grond te trekken, aldus de conclusie. Aan de hand van de gemaakte foto's kort na het ongeval, de verwrongen resten van de bus en de berekeningen van gistermiddag zal een rapport wor den gemaakt, dat zal dienen als bewijs materiaal voor de komende procedure over de schuldvraag van het ongeval. Reeds in 1919 was het dr. Poels dui delijk, dat de snel in omvang en bete kenis toenemende werknemende mid denstand de oprichting van een eigen standsorganisatie noodzakelijk maakte. Hier tekende zich onmiskenbaar een maatschappelijke groep af met speci fiek eigen belangen, noden, behoeften, mogelijkheden, plichten en verantwoor delijkheden, een groep ook, waarvan een beduidende invloed ten goede of ten kwade kon uitgaan en die daarom een specifiek eigen vorming van haar leden behoefde. Het was zaterdagmiddag de voorzitter van de r.-k. standsorganisa tie voor de Werknemende Middenstand, de heer A. J. A. van der Donck, die hieraan herinnerde toen hij tijdens de feestvergadering te. Utrecht ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de W.M. het wel en wee van zjjn or ganisatie de revue passeren liet. Hij herinnerde er tevens aan, dat de eerste pogingen tot oprichtLig van de W.M. mislukten, totdat op de Limburgse Ka tholiekendag 1933 de definitieve stoot in de goede richting gegeven werd. Het was alsof dr. Poels zelf weer sprak, toen de heer Van der Donck diens argumenten herhaalde voor de herkerstening van het openbare leven door standsorganisaties, in de overtui ging, dat van de overigens noodzakelijke vakorganisaties het heil niet uitsluitend komen kon. Is dit een verouderd denkbeeld? Vol gens de heer Van der Donck vraagt on ze tijd dringend om deze structuur. Wan neer Poels ideaal nog verre van gerea liseerd is, moet de oorzaak gezocht wor den in het verzuim van velen, de pro blemen, waarvoor zij staan, voldoende door te denken. De oprichting van de W.M. onder vond niet overal instemming en sym pathie. Het gevolg was, dat zij, in te genstelling tot alle andere standsorga nisaties, vrjjwel geheel van het sociaal- economisch terrein werd geïsoleerd. „Wij staan maar op de bres voor de hal ve mens." drukte een schrijver in het jubileumnummer van het maandblad het uit. Na de bevrijding werd een over eenkomst gesloten met de K.A.B., waar door het ledental tot 17.000 gestegen is. Hoeveel voldoening dit ook moge ge ven, aldus de heer Van der Donck, vol daan kunnen wij nog niet zijn. Ons le dental staat nog geenszins in een juiste verhouding tot het aantal katholieke me diale werkers in ons land. Het isole ment, dat op de W.M. het stempel van onvolwaardigheid drukt, werkt nog al tijd remmend, vooral bij de leden van vakorganisaties, die niet bij de K.A.B. zijn aangesloten. Om uit dit benauwend isolement te geraken en tevens om de nog lang niet bereikte eenheid van alle katholieke werknemers van hoog tot laag tot stand te brengen, aldus de voorzitter, zijn wij voorstanders van een structuurhervor ming van onze katholieke sociale bewe ging, die gerealiseerd zou kunnen wor den in een de laatste tüd weer veel be sproken Katholiek Verbond van de Ar beid. De totstandkoming daarvan zien wij als een zegen en een groot katho liek belang. De feestvergadering, waarvoor vele leden uit het hele land waren samenge stroomd, werd o.m. bijgewoond door de vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. Th. Hendriksen, de hoofdaalmoe zenier van arbeid in Limburg, mgr. Roncken, vertegenwoordigers van de katholieke Kamerfracties, het Katholiek Maatschappelijk Beraad, de K.V.P., de Beroepscentrale Katholieke Intellectue len (B.K.I.) en talrijke vakorganisaties, al of niet met de W.M. verbonden. Staande aanhoorden de aanwezigen eerst een herdenkingswoord bij het overlijden van Z.H. de Paus. 's Mor gens had de burgemeester van Utrecht Op 91-jarige leeftijd is zaterdag morgen te Amsterdam de kunsthisto ricus Max J. Friedlander overleden. De heer Friedlander, Duitser van geboorte en sinds 1933 in Nederland woonachtig, gold als de grootste kenner van de oud-Nederlandse kunst De teraarde bestelling zal in alle stilte geschieden. (Van onze Haagse redactie) Onder grote belangstelling is zater dag het stoffelijk overschot van de heer P. A. Kerstens, oud-minister van han del, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visserij op de katholie ke begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag ter aarde besteld. Een lange stoet familieleden, vrienden en kennissen begeleidde de lijkbaar vanuit de kerkhofkapel naar het familiegraf. De absoute werd verricht door pastoor J. R. van Dael. Tot intentie van de woensdag op twee- enzestigjarige leeftijd in Den Haag over leden heer Kerstens was tevoren een plechtige, gezongen Requiemmis opge dragen in de St. Jacobuskerk in Den Haag. Celebrant was pastoor J. R.v- Hij werd geassisteerd door de kapeiaa L. Wüst en E. Vereecken. Het verst'era- te, parochiële zangkoor voeJ°® t der leiding van organist-directeur J. Schmitz, de driestemmige requiem mis van Lorenzo Perosi uit. De H. Mis werd bijgewoond door o.a mei. mr. M. Klompe, minister van maatschappelijk werk, mr. J. a. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer, prof mr C P M. Romme, voorzit ter van de K.V.P.-fractie in de Twee de Kamer, prof. mr. L J. M. Beel en mgr. H. J. J- van Hussen, natio naal directeur van de Pauselijke Mifc- siegenootschappen. Het dagblad „De Tijd", waarvan de heer Kerstens een jaar hoofdredacteur is geweest, werd vertegenwoordigd door de directeur hoofdredacteur, mr. W. A. M. van der Kallen, en de redacteuren A. van Domburg en L. Hanekroot. Op het kerkhof waren ook vele vrien den en kennissen van de heer Kerstens aanwezig uit de tijd dat hij in Indonesië werkzaam was. Onder hen waren dr. P. J. A. Idenburg, mr. J. E. van Hoo- genstraaten, mr. M. Kiveron en mr. N. S. Blom. De ambassadeur van Indië was vertegenwoordigd evenals Radio Nederland Wereldomroep, bij welke stichting de heer Kerstens een tweele dige functie heeft bekleed. Hij was ondervoorzitter van de Stichting en voor zitter van de programmaraad. (Van onze Haagse redactie) Honderden hebben zaterdag voor de dertiende keer sinds de oorlog in de Scheveningse gevangenis familie en vrienden herdacht die onder vijandelij ke heerschappij werden gefusilleerd. Langzaam passeerden de deelnemers Dodencel 601 waar de gevallenen hun laatste uren hebben doorgebracht. Op de binnenplaats van het voorma- g „Oranjehotel" sprak prof. mr. R. P. Cleveringa een rede uit. Hij zei onder meer: „Wij willen met alle kracht die ons gegeven wordt trachten voort te gaan en te bouwen aan de toekomst van ons vaderland in de geest van hen die hier onder vijandelijke heerscha- pü het leven lieten." Men bad het Onze Vader en zong het Wilhelmus met begeleiding van de po- litiekapel. Door middel van telegrammen heb ben H. M. de Koningin, prins Bern- hard en prinses Beatrix van hun deel neming betuigd. Bij de aanwezigen bevonden zich de vertegenwoordigster van prinses Wilhel- mina, staatssecretaris vice-admiraal b d. H. C. W. Moorman en burgemeester Kolfschoten met zijn echtgenote. In het Kurhaus werd des middags een bijeenkomst gehouden welke voor- namelijk was gewijd aan de gevallenen Honderden nabestaanden van m de oorlog gevallenen, oud-gevangenen, autori- die om ras of geloof werden vervolgd, teiten en belangstellenden hebben zaterdag weer een stille tocht langs cel bül, Men heeft het eerste gedeelte van de de dodencel in het Oranje-hotel de strafgevangenis te Schevemngen gemaakt. film over Westerbork vertoond. iVTej. J. C. AI. M. G€ld&7is l€Qt hier gbtl krcins bij de dodencel. jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. tijdens een ontvangst van de Centrale Raad van de W.M. op het stadhuis, de grote dode eveneens herdacht met een gevoelig woord, waaruit hoge waardering sprak. De middagbijeenkomst werd stijlvol opgeluisterd door bet Utrechts Byzan tijns Koor, o.l.v. dr. Myroslaw Anto- nowytch. De feestrede werd uitge sproken door prof. -dr. E. J. Leemans hoogleraar in de empirische sociologie te Nijmegen onder de titel „Enkele so ciologische aspecten van het standen en klassenprobleem". Het probleem als een feitelijk gegeven, dat altijd heeft bestaan, aanvaardend, bezag de hooggeleerde spreker het vanuit en kele sociologische gezichtspunten, zon der te willen streven naar het aange ven van een oplossing. Daarna sprak de met de zilveren W.M. jubilerende geestelijk adviseur, de zeereerw. heer J. Colsen C.M., die in een bewogen woord zowel waardering had voor de taaie pioniers ais enige zelfkritiek in vragende vorm uitoefen de. Kunnen wij, katholieken, niet ver trouwelijker met elkaar overleggen dan door de vuile was op straat te hangen? Waarom kan, door het centraal stellen van wat katholieken en andersdenken den verenigt, wel, een oecumenisch ge sprek op gang komen, maar kunnen de katholieken onderling dit niet? Mgr. Hendriksen, die namens het Episcopaat gelukwensen aanbood, ge tuigde van zjjn grote bewondering voor de W.M., die 25 jaar tegen de stroom heeft opgeroeid en zonder imposante re sultaten het ideaal levend heeft gehou den. Voor het werk op geestelijk terrein, voor de leden en de gehele maatschap pij verricht, dankte mgr. Hendriksen de W.M., welke hij een schone toekomst toewenste, ook al zouden misschien niet alle wensen in vervulling gaan. Uit doorgaans goed ingelichte Hon gaarse bronnen te Londen heeft U.P.I. vernomen, dat de tienjarige zoon van Lazlo Rajk naar Hongarije kan terug keren. Zijn moeder en een kleine twin tig andere vrouwen en kinderen, die door de Hongaarse communisten en het Russische leger naar Roemenië zijn ge deporteerd, worden daar nog steeds gevangen gehouden. Een van de vrou wen geeft de kinderen onderwijs. De situatie in het kamp waar dit ge zelschap verblijft is weinig rooskleurig. Lazlo Rajk werd in de dagen van de Kominform-breuk met Joegoslavië ge- executeerd, maar in 1956 gerehabili teerd. Zijn vrouw werd gearresteerd, toen zij, samen met Imre Nagy en en kele van zijn medewerkers, de Joego- slavische legatie in Boedapest verliet, aan het einde van de Hongaarse op stand. Het gehele gezelschap werd naar Roemenië gedeporteerd. Nagy' en een aantal medewerkers zjjn inmiddels be recht en geëxcuteerd. Jonas Kadar. de leider van de Hongaarse communisti sche partij, was indertijd een goede vriend van de familie Rajk. eJ\ "W" meent te weten, dat de toestemming om de jonge Lazlo naar Hongarije te laten komen van hem afkomstig is. 1955) dë h er Jyot: Bhusan das Gupta, geboren te Calcutta India, ^romotor fxfnc nrof dr. j- M- Romein. AMSTERDAM. 11 okt. (G.U.) Docto- ..f„, eeneeskunde: H. Th. A. M. Heslen- feld (Naarden), C. v. d. Molen (IJmui- den). J- R- v- Haeringen (Heemstede), B J. N. Heems (Haarlem), J. F. Sint- nicolaas Vlaardingen)A. J- M. Don ker (Halfweg), mej. C. L. C. D. van Capelle (Eindhoven)i Th. J. Hondius (Bussum), G. J M. Gerrits (Zandvoort), J. Drukker (Santpoort!, F. Boerrigter, H Brummelkamp, M. A. J. Romme, J. P. Murphy, P. v. Lookeren Campagne, Oei Oen Liang, mej. A. M. Th. Gar- mann, J. D. Busé, L. A. Dougle. G. A. Meijer, A. P M. de Gier, V. P. Eijsvo- gel, mevr. Th. Th. H. Bak-van Sonde ren, mej. C. J. Voermans, mej. M. C. B. Loonen, W Nijenhuis, H. Premsela, mej. J Alderhout, J. P. Levendig, mej. A. C. M. Sikking, mej. R. S. Manqunku- sumo, H de Jong, mej. M. G. Oltmans, Lim Beng Hok, J. B. Roosen, G. C. Or- sini, R. A. Janknegt. H. A. de Ruyter, C. J. Bense (allen Amsterdam). Docto raal psychologie mej. W. H. C. M. Hoog veld (Amsterdam) en J. G. Neeteson (Utrecht! LEIDEN. 13 okt. Kand. gen. II: mej. C. P. F. Kerrebijn, Den Haag: mej. A. E. Meijer, Rotterdam; mej. A. A. W. Opbroek, Den Haag, mej. C. J. M. Rust, Rotterdam, mej. J. Seelen, Voorburg; mei. M. Spaa, Den Haag; mej. M. J. Vrijer, Den Haag; mej. J. I. Walkate Jansen, Rotterdam; en de he ren J. de Bruijne, Leiden; H. W. Dicke, Den Haag- C. Franken, Alkmaar; P. de Groot, Den Haag; H. Hollander, Den Haag; M. H. Hopp (U.S.A.), G. C. Kou- wenhoven. Voorburg; F. K. v. Lamoen, Delft; P. Luning, Den Haag; H. F. Lun- singh Scheurleer, Den Haag;; W. J. Peek, Schiedam: E. Plooy, Alkmaar; G. J. Rosenveldt, Den Haag: H. F. Schou- wink, Lochem; G. B. Snow, Huizen; Tio Tiong Oen, Oegstgeest. H. R. Tjong Joe Wai, Wassenaar; J. H. de Boer, Scheveningen en E. H. Nauta, Haarlem. LEIDEN, 13 okt. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Chlooramphenicol en urineweg-infecties veroorzaakt door escherichia coli". P. Sjoukes, geboren te Amsterdam en thans wonende te Leiden. LEIDEN. 13 okt. Doet. ex. Ned. recht: mej. J. Jesse. Den Haag;; J. H. Westra van Holthe, Leiden en J. W. D. v. Oldenborgh, Overveen. NIJMEGEN, 13 okt. Semi-arts- examen; mej. R. E. G. M. van Uden (Eindhoven) en M. A. Leferink (Neede). I geneeskunde: de dames A. H. M. v. Adrichem (Den Haag) en M. E. J. Th. Pröpper Venlo)de heren K. J. M. Assmann (Roosendaal), A. M. R .H. Bier mans (Heerlen), L. H. M. Cremer (Sus- teren), Th. J. G. Dekkers (Eindhoven), H. J. Drenth (Kerkrade). A. H. A. M. v. d. Eerden (Heerlen), L. M. G. Gee- raedts (Nijmegen), A. A. J. Geertman (Boxtel), J. B. J. Jansen (Eindhoven!, H. J. Knops (Maasniel), W. A. M. Koch (Geldrop). R. A. P. Koene (Maastricht!, J. P. J. Maokenbach (Eindhoven), J. W. M. Masseling (Enschede), W. J. Muller (Nijmegen), J. H. S. M. Nadorp (Hil versum), B. Nio Sien Jauw (Nistelro- de), R. P. E. Pauwels (Maastricht), R. J. Reijnen (Koningsbosch), P. J. D. Ronde (Boxtel), J. P. Satter (Den Bosch), H. J. A. Sonderkamp (Venlo), M. J. L. M van Thiel (Oudenbosch), J. H. F. M. v. Velthoven (Den Bosch) en P. F. P. Verdaasdonk (Terheyden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4