Balsemen van de Paus was een gehe vroeger im Bisschoppelijk „In Memoriam" hij overlijden van de EL Vader Laatste audiëntie van Paus Pius XII OPERATIE TANKER EEN ONVERDEELD SUCCES Vele doden en gewonden in het verkeer tijdens het weekeinde heeft een aparte rokerskring! Oude kruidenzaak bestaat nog Bezorgde Vader en groot Leraar Eindhoven eert Antoon Gooien Duizenden belangstellenden troonden de bijzondere gebeurtenis bij EMERITUS-DEKEN J. Th. JACOBS OVERLEDEN ZELFGEMAAKTE „RAKET" OP DE GROND ONTPLOFT Cultuurprijs voor „De grote voltige Geen champagnemaar wijwater Een hogere rente voor jeugdspaarders Internationaal Bouw- eongres te Rotterdam Kastelein beslecht ruzie in Haags café met mes Twee mannen naar het ziekenhuis Eerste artsen van Nijmegen Benoemingen bij de Lazaristen MAANDAG 13 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Benoeming bisdom Rotterdam I'S If! I»"»» J°°r. sleepboten Proces-verbaal voor drie jeugdige Apeldoorners Nieuwe leden Sint- Radboudstichting Ned. Spaarbankbond kritiseert R.P.S. Volgend jaar Beëdiging toch a.s. zaterdag Erekanunnik Haarlems kapittel (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) Tn het avondlijk uur na afloop van het défilé, als het stoffelijk over schot van Paus Pius de Twaalfde hoog en eenzaam op de katafalk in krans van kaarslicht scheen te ^veven in de duistere ruimte van de Sint Pieter, is de dodenwacht van Edelgarde en Zwitsers getuige ge feest van de activiteit der deskun digen, belast met het conserveren van het pauselijk lichaam. Het laat je is ditmaal op nadrukkelijke wens Van de overledene geschied volgens een andere methode dan tot dusver gevolgd. Het lichaam wordt hierbij intact gelaten, niets weggenomen of verwijderd, maar toch de natuurlijke staat, kleur en soepelheid zoveel mo gelijk behouden. De methode sluit ®an op die van het oosten en het christendom met een zo groot moge lijke piëteit tegenover het ontzielde ichaam. Zij beoogt geen mummifice- !hg als bij de Egyptenaren, evenmin ®cn vorm van verstening, zij laat het ierlijk van de dode intact. Het succes van dit „osmotisch aro matiseren", zoals de methode zou kun- k»miworden aangeduid, is echter afhan- eiuk van tal van.factoren en luistert Zeer nauw. Als voorheen in het oosten ëüo" et op inwikkeling van het li- CTi toepassing van oliën en es- 1W ,No°dzakelijk is een behande- i®g ™et korte, regelmatige tussenpo- f» 'a i als het ware wordt afgesloten m de laatste rustplaats zelf, gevrii- ten?uchtVan de inwerking van de bui- Zij het teruggrijpend op een oude, beproefde methode, is ditmaal dus een geheel nieuw, experimenteel pro- cede gevolgd, dat in elk geval sterk verschilt van het systeem van balse men, zoals dat tot in onze tijd het geheim is geweest van speciaal daar toe aangewezen deskundigen. De laatste officiële expert is pas twee jaar terug overleden en heeft het ge heim van zijn methode mee in het graf genomen. Het was de oude, al gemeen geachte apotheker Luigi An- geli, wiens zaak, bijna tweehonderd jaar oud, gevestigd is op de Corso Vittorio Emmanuele en nog altijd zijn naam draagt. Hij was in zijn jeugd een jaar- en klasgenoot van de thans overleden Paus en stamde uit hetzelfde Romeinse milieu, waartoe ook de prinses Lancelotti behoorde, die sinds de ondergang van de Kerke lijke Staat in 1870 nimmer meer de poort van haar paleis op de Via dei Coronaei wilde openen. De apotheek van Luigi Angeli is een ®er laatste van het klassieke type, met Öe plechtige betimmering, zware eiken houten banken, een grote klok, en op de kasten de fraaie, oude apothekers- Potten met een vermelding in sierlet ters van het soort kruiden, dat zij he etten, eeuwenlang de basis van heel de receptuur. De apotheek was speciaal Aangewezen als pauselijke kruidenwm- kel, een status die eerst in 1929, bij het van kracht worden van het Verdrag van Lateranen, beëindigd is. Het Vati- caan voorzag toen öp eigen gebied in de noodzakelijke farmaceutische be hoeften. Tot de officiële taak van de Pauselijke kruidkundige behoorde ook het prepareren van het stoffelijk over schot van een overleden Paus. Calderon heeft een beschrijving ge geven van de vroegere gang van zaken. Wanneer de Paus overleden was en de eerste formaliteiten vervuld, reed een rijtuig uit om de kruidkundige naar het pauselijk paleis te ontbieden. Deze ver zamelde onverwijld uit meer dan zestig ovale spanen dozen en enkele potten de benodigde kruiden en zalven en borg die in een cassette. Niemand anders dan hij kende samenstelling en de be nodigde hoeveelheid. Geen der dozen en potten droeg trouwens een opschrift, alleen maar nummers. Met het pause lijk rijtuig dat had gewacht, begaf zich de expert naar het paleis waar hij door de medici ontvangen werd en naar de dode geleid. Tot veertig, vijftig jaar ge leden was het de gewoonte om voor de eigenlijke balseming de ingewanden en andere snel vergankelijke delen uit het lichaam te verwijderen. Zoals van de Habsburgers werden die ook van de Pausen bewaard, en wel in de kerk van San Vincenzo a Fontana di Trevi, ge borgen in doorzichtige vazen met zui vere alkohol en aromatische kruiden gevuld. Bezoekers van de kerk hebben lange tijd de vazen mogen zien. Na het balsemen werd het lichaam van de Paus gereinigd, het hoofd gekapt en de baard geschoren. Soms bracht men een kunstmatige kleur op het gelaat ofwel men bedekte het met een mas ker van was, dat de trekken nauwkeu rig weergaf. Er is in deze dagen door velen veel gebeden voor de overleden Paus. Religieuzen tijdens het défilé op het gedeeltelijk afge zette St. Pietersplein. Naar aanleiding van het overlijden van Paus Pius XII heeft het Nederlands Episcopaat zich gisteren met een „In Memoriam" tot „herders en gelovigen" gewend. De tekst van de bisschoppelij ke brief luidde: Het heeft God behaagd Hem, die aile katholieken van de hele wereld met kinderlijke piëteit „onze Heilige Vader" plegen te noemen, op te. roepen naar de eeuwigheid. Elk kind wil zijn gestorven Vader eren en ge denken en daarom past het ook ons, herders en gelovigen van Katholiek Ne derland, even met onze geest en met ons hart te verwijlen bij onze overle den Vader Paus Pius XII. Van weinig Pausen in de geschiedenis zal zo vaak en zo nadrukkelijk gezegd zjjn, dat Gods Voorzienigheid Hem door gaven van natuur en bovennatuur, door menselijke hoedanigheden en ervarin gen alsook door geestelijke grootheid en kracht, op de vervulling van het hoogste ambt had voorbereid. En al die menselijke en geestelijke trekken en eigenschappen groeiden tijdens zijn pausschap steeds nog schoner uit tot een haast volmaakte synthese en har monie van menselijke en religieuze grootheid. Zijn tengere en rijzige gestal te leende zich volkomen om vorm te ge ven aan zijn ascetische en geestelijke persoonlijkheid. Zijn gang en omgang spraken van energie en vlugheid des geestes. Zijn open oog en Zijn niet wij kende glimlach weerspiegelden inner lijke goedheid en hartelijkheid. Zijn diep geestelijk woord en Zijn brede zegen vertolkten Zijn grote zorg en diepe lief de voor de zielen. En als Hij dan zo tal loze malen, met het heel brede gebaar van zijn wijdopen armen en met helde re en smekende blik ten hemel, voor Zijn kinderen trad om hun Gods zegen af te roepen, dan werd Zijn verschij ning als een monument van een een voudige en vaderlijke goedheid, maar toch ook van een geheel ongewone ver hevenheid. Met de maat en het tempo van een rusteloze ijver en liefde heeft deze Paus zich gegeven aan de goddelij ke opdracht: „Weid mijne lammeren, weid mijn schapen." Ook onder men selijk opzicht vroeg Hij hierbij van zichzelf het bovenmenselijke, en onder (Vervolg van pagina 1). voor de borst gevouwen, het hoofd met de witte mijter rustend op een kussen De voeten onder de super plie uit zijn gestoken in roodsatijnen, met goudbrocaat bestikte muilen. Rondom het podium zijn vierentwin- tig brandende kaarsen geplaatst. Ook de vergulde olielampen op de ba- lustrade van de Confessio, achter het podium, zijn ontstoken. Maar het ficht, dat op de Paus valt, daalt recht Uit de koepel, hoog en helder, door- gloeid van de zon uit de vensters en nog versterkt door schijnwerpers, onder de gewelven van het midden schip. Om het podium heen is de wacht betrokken: de Edelgarde, pre sent in rood en witte uniform, zwar te paardenstaarten aan de helm. He Zwitsers in geel, rood en blauwe lands knechtendracht, hellebaard aan de voet, de Palatijnse Garde, rode plui men op de sjako's, gouden epauletten, bajonet op het geweer. Roerloos als wasfiguren staan zij daar. Er is nog een tweede wacht: die der biddende prelaten op een knielbank voor het podium. Het Romeinse volk défileert. Ook uit de omgeving is men gekomen, van beinde en ver in het land. Mensen van elke leeftijd, uit alle milieus, met kin deren aan de hand en op de arm, die straks bij de Paus hoog boven de hoof den worden getild, invaliden die gehol pen, gedragen worden. De gang is moeizaam, voor velen zwaar, vooral in de warmte en het verblindend licht bui ten op het plein. Parasols, kranten en Maaiers zorgen voor wat koelte. Af en toe worden mensen weggedragen: de ambulance is roet auto's paraat. Een maal in de kerk gaat het beter, versnelt z>ch ook het tempo, van afstand tot afstand door Vaticaande carabinieri met zachte drang gaande gehouden. Er valt stilte, een eerbiedig zwijgen, vrou- tyen plooien sluier of doek, kinderen z'en gespannen uit met grote, verwon derde ogen. De gezichten op dit mo ment spreken een eigen taal, een niet m miskennen getuigenis. Zij verinnigen, de trekken verzachten, ook de harde, de Vermoeide, de onverschillige van daar juist. Het is of zich een fluïdum vormt °m allen gelijkelijk, wie of wat zij mo- Sen zijn: welgestelden, paupers, opstan- fugen, kloosterlingen, militairen, theo loganten, kostschoolmeisjes, wetende uejaarden, nieuwsgierige jongeren, huis genoten allemaal, verwanten, broeders vj 2usters, één grote familie, samenge- jJdubt en verenigd door eenzelfde ge- ydf. eenzelfde gevoel, eenzelfde besef droefheid en rouw. Eenzaam ligt Hij daar boven de hoof den, verheven en eenzaam zoals Hij een zaam en verheven heeft geleefd tussen hemel en aarde, tussen God en de men sen, tussen heil en verwerping: één voor allen en voor allen gelijk. Het gelaat van de Paus, waar de blikken zich op richten, is bijna lichtend wit, het maakt de indruk van te zijn besmeerd met een zilverwitte zalf. Maar de trekken zijn onveranderd, van een serene rust. Het smalle aristocratische profiel, de karakteristieke neus, reeds bij het jeve.i ais van albast. De stille smarte lijke mond, die zoveel woorden heeft gevormd van troost, bemoediging en wijsheid, bij zoveel gelegenheden in zo veel talen, is voor altoos gesloten. Ook de opslag, de uitdrukking der ogen ont breekt, onvergetelijk voor wie ze ooit mocht ontmoeten, vergeestelykt, ver gevend, vol deernis en begrip. Zoals ook die hand voor altijd rust, die met een symbolische aanraking zovelen, die voor hem knielden, als in een omhel zing «aar zich optrok om hun noden te aanhoren, hun zorgen te knnen, een oplossing te vinden. Voor het laatst neemt men de trekken in zich op, de zo vertrouwde fysionomie nog eenmaal geprent in de herinnering, in het hart. Zowel van de eenvoudigen. die onbe wust, als van hen die wetend begrepen hebben de grandeur van dit gelaat, de schier bovenaardse luister. Tussen de kandelaars rondom de baar worden bloemen gelegd, boeketten rode rozen, witte anjers, hagelblanke gladio len. Als in een droom gaan de men sen langs de dode heen, de meesten pas weer zichzelf buiten op het plein, tussen de colonnades. De zon schijnt fonteinen spuiten, de roep der ven ters vervult de lucht: portretten, me dailles, rozenkransen, souvenirs van de overleden Paus en verderop, buiten de Vaticaanse grond, jjs en limonade. Het leven gaat verder, het is warm, men heeft dorst. Over de Via della Conciliazione naderen nieuwe mensen massa's, auto's en scooters als wrie melende torren- en mierenlegers: de colonnades strekken hun armen uit. Ginds, onder de koepel, houdt Paus Pius de Twaalfde Zijn laatste audiëntie. Mgr. M. A. Jansen heeft tot kape laan te Bodegraven (H.Willibrordus) be noemd de weleerw. heer P. A. M. Hoogenbosch, die kapelaan was te Oegst- geest. geesteljjk aspect kreeg Hij hierdoor iets van Paulus, als deze over zichzelf aan de Corinthiërs getuigt: „Ik ge troost me van harte offers en ik put mij zelf uit voor uwe zielen." Met een onbegrensde gulheid en met een onvermoeibaar uithoudingsvermogen zette Hij alle krachten in, dag in dag uit, gebruik makend van alle midde len en gaven, waarover God hem liet beschikken: Zijn talenkennis, Zijn redenaarstalenten, Zijn beminnelijk karakter, Zijn rijk geheugen, Zijn ge makkelijke omgangsvormen, Zijn vlugge igeest en zuivere reactie, maar vooral Zijn diepe vroomheid en lief de tot_ God en alle mensen. Zo werd voor iedereen zijn ideaal zichtbaar en tastbaar: hij wilde zo goed hij maar kon met Gods genade „alles voor allen" worden. Twee trekken zullen wel altijd bepa lend blijven voor zijn pausschap: Zijn inmense bezorgdheid om de ontkersten de wereld weer terug te brengen tot waarachtig geloof en tot echt christe lijk leven; en Zijn verlangen om de in houd van dat geloof en de zedelijke nor men van dat christelijk leven aan de mensen te leren. Onze Heilige Vader was diep bekom merd over de neergang van het christe lijk leven en de verzwakking van het geloof. Zij pastorale bekommernis over de afval van de wereld van God en Christus was mateloos groot; Hij zag die wereld haar eigen ondergang be werken, „want de oorzaak van alle rampen, die zo wreed en zwaar de men sen kwellen en volkeren en naties druk ken, is duidelijk vooral hierin gelegen, dat velen de bron van alle levende wa teren hebben verlaten om zich gebar sten putten te slaan, die geen water kun nen houden, dit is: 'Hem verlaten, die alleen de Weg, de Waarheid en het Le ven is". De Vader, die tijdens zijn we reldomvattend herderschap zo dikwijls de chaotische verwording en verwarring heeft geschilderd, waarin de wereld door het vergeten en verlaten van Kruis en Evengelie geraakt is, heeft eens al les bloot gelegd, wat er leefde in Zijn hart, toen Hij ons leerde bidden tot de Moeder van alle mensen: „Breng de zondaars tot inkeer, droog de tranen van hen die bedroefd en bedrukt zijn, bemoedig de armen en geringen, doof de gevoelens van haat, verzacht de ruwe zeden, bewaar in de jeugd de bloem van de zuiverheid, bescherm de heilige Kerk, laat alle mensen de betovering on dervinden van de christelijke goedheid". Zo trad deze Paus naar voren als de diep bezorgde Herder. Even opvallend en schoon staat zijn figuur voor ons als de Leraar der dwalende mensheid. Wij hoeven hier Zijn grote Encyclie ken niet op te sommen, dat zal de geschiedenis doen en zij zal er een groot Leraar der volkeren in ont dekken, die de diepe en zuiver gees telijke aard van Zijn roeping als Leraar wellicht het duidelijkst heeft geopenbaard in Zijn verheven Ency cliek over de Kerk ais Mvstiék Lichaam van Christus, („Mystici Cor poris Christi" van 29 juni 1943.) Wel licht nog meer en in elk geval rpet meer persoonlijk accent komt Zijn Le raarschap uit in Zijn bijna tal loze toespraken, waarin Hij even graag optrad voor professoren als voor studenten, voor ondernemers als voor arbeiders, en waarin werkelijk geen categorie of groepering niet luisterend aan zijn voeten mocht zit ten, hoe gewoon en profaan hun func tie ook mocht zijn. Met dezelfde gloed, waarmee Hij zich in mondiale uiteenzettingen aan alle volkeren richtte, gaf Hij ook in letter lijke zin les aan elke groep die tot hem kwam. Er zal een lange en brede studie no dig zijn om alles te verzamelen wat de ze grote Leraar in al zijn redevoeringen, toespraken en uiteenzettingen heeft neergelegd, e.u altijd weer met persoon lijke overtuiging, met persoonlijk ac cent, maar bovenal met eeen zuiver geestelijke belichting vanuit de Openba ring. Ook hier komt het menselijke naar voren naast het boven-menselijke, iets heel eenvoudige naast iets heel dieps, het natuurlijke naast het geestelijke en bovennatuurlijke. Zijn woord en lering is geworden als een weelde, waaruit de gelovige mens putten kan, als een rijkdom, waarmee de geestelijk zo ver armde wereld zich kan verrijken. Thans is deze rusteloze Vader der Christenheid gaan „rusten in vrede Thans moge Hij ons Gods lering en lei; ding bemiddelen vanuit de hemel. Wij moeten en willen Hem dankbaar blijven. Ook moeten wij voor Hem bidden en of feren, want Hij was tenslotte een mens verheven ambt. Katholiek Nederland is altijd zo echt trouw geweest aan Rome - en aan de Paus. Nu is weer zo'n mo- ment gekomen, waarop wjj dat door de daad moeten tonen. Dit dankbare gebed zal dan tevens de beste inzet zijn van de smeekbeden, welke wjj nu ook moeten richten tot Jesus Christus, onze enige Hogepriester en ons enig Hoofd, opdat Hij ons weer een waardige en wijze, ijverige en heilige Plaatsbekleder moge geven, in wien wij dan weer even graag I en met hetzelfde geloof „onze heilige I Vader" zullen zien. Drie jeugdige Apeldoorners 15, 18, en 20 jaar hebben een poging ge daan een zelfgemaakte „raket" te lan ceren. De poging mislukte en de bijna een halve meter lange raket kwam met een hevige knal op de grond tot ont ploffing. De kracht van de explosie was zo groot dat stukken verwrongen staal op een afstand van vijftig meter werden gevonden. De jongens hadden de raket gevuld met een half pond springstof en voor zien van een elektrische ontsteking. Dank zij het feit, dat zij dekking zochten achter een dikke stalen plaat deden zich geen ongelukken voor. De politie maakte proces-verbaal op, zodat de „raketproef" nog wel een staartje zal krijgen. Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft te rekenen van 1 okto ber 1958 af, de heren dr. L, W, J. Stuyt te 's Gravenhage en ir. dr. H. J. A. de Goey te Overveen benoemd tot leden van genoemd bestuur. De cultuurprijs 1958 van de gemeente Eindhoven die dit jaar is toegekend in de sector letterkunde is ten deel geval len aan Antoon Coolen voor diens boek „De grote Voltige". Burgemeester Van Rooy heeft de prijs vanmiddag in de trouwzaal van het Eindhovense stadhuis aan de schrijver uitgereikt. Hoewel woordelijk is weer gegeven. waar de roman zich afspeelt, geeft hij een schildering van de wijze waarop het Brabantse land van zijn traditionele beslotenheid snel uitgro^jjjt tot een sterk door de techniek bepaald levensmilieu, aldus het jury-rapport. Daar Eindhoven in laatstgenoemd op zicht in deze streek wel de meest spre kende exponent is, is de roman mede een schildering van de ontwikkeling van Eindhoven en de daarmede samen hangende problematiek. De jury bestond uit wethouder Van Eupen, voorzitter, mevrouw dr. H. Ver- weij Jonker, mevr. Mignot Schellens, prof. dr. W. Asselbergs, Nijmegen, dr. K. Meeuwsen, Breda, Emiel van Hemel- donck, Borselaar België, en prof. dr. P. Minderaa. Er waren 9 aanmeldingen. Advertentie Voor de duizenden toeschouwers was de stapelloop van de tanker „Presiden te Juscelino" zaterdagmiddag in Al- blasserdam, als een vertraagde film. Onwaarschijnlijk langzaam gleed het schip de kalme Noord in, gebreideld door vijf sleepboten en een groot aan tal met kettingen verzwaarde ankers. Geen ogenblik werden de teugels ge vierd Het machtige, roestbruine ge vaarte, 8 miljoen kilo zwaar, had nau welijks het water bereikt, of het was al uit met de vrijheid. Er zou hoogstens nog vijf meter ruimte overblijven tus sen schip en dijk, zo hadden de deskun digen berekend. Zij werden in hun be cijfering beschaamd: de speling na de tewaterlating bedroeg ruim 35 meter. De dijk had slechts een flauwe golf slag te verduren, die de tanker vrien delijk voor zich uit stuwde. De met zo veel spanning tegemoetgeziene tewater lating in Alblasserdam is op een onver deeld succes uitgelopen voor de man nen van de Verolmewerf en heeft het j bewijs geleverd, dat de bouw.van zelfs nog grotere schepen dan deze 33.000- tonner mogelijk is boven de bruggen van Rotterdam. Mevrouw E. Gerin de Sousa-Leao, echtgenote van de Braziliaanse ambas sadeur in ons land, was de doopster van de „Presidente Juscelino". Zij had daartoe een fles met gewijd bronwater uit Brazilië bij zich in plaats van cham pagne. De eerste maal wilde de fles niet breken, maar bjj de tweede poging sloeg het glas in duizend splinters en droop het wijwater over de boeg. En toen bleek al spoedig, dat een doop met water zeker een zo gunstig effect heeft als een met kostbaar druivennat. Het was bijna kwart over drie, toen de tan ker van de helling af begon te kruipen, in al zijn krachten tot het uiterste be knot door zwoegende sleepboten en waar trekkende ankers. Het gejuich van de toeschouwers vermengde zich met het triomfante lijk geloei van omliggende schepen en de sirene van de werf. Wederom was een riskante tewaterlating tot een goed eind gebracht. Direct daarop werd de kielplaat gelegd voor de tweede tanker voor de Petrobras in Rio de Janeiro die bjj Verolme in be stelling is. Nog een derde en een vierde zullen volgen, terwijl ook in Japan drie tankers van 33.000 ton elk worden gebouwd. De directeur van de V.D.S.M., de heer C. Verolme, hoopte, dat de samenwer king met het Braziliaanse scheepvaart bedrijf even goed zou blijven, wanneer hij, Verolme, ook in dat land zijn on derneming zal openen. De stapelloop werd bjjgewoond door de burgemeester van Cork, Ierland, waar, zoals bekend, over enkele maanden eveneens een werf van Verolme in bedrijf zal wor den gesteld. Bij Anjum is zaterdagmiddag de 67- jarige bromfietser Johannes de Haan uit Morra om het leven gekomen, nadat hij in de bocht van de weg met een motorrijder, de 27-jarige D. Douma uit Lioessen in botsing was gekomen. Laatstgenoemde is met zware verwon dingen aan het hoofd naar het acade misch ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Zaterdagavond is de 44-jarige L. Mi- chilse uit Nijmegen om het leven ge komen. Hij reed met zijn auto op de Berg en Dalseweg te Nijmegen tegen een boom. De auto werd totaal ver nield. Van twee andere inzittenden, neven van het slachtoffer, werd de 20-jarige H. L. P. uit Breda zwaar ge wond en kreeg de 16-jarige H. van K. uit Nijmegen een arm- en een been breuk. Beiden verden overgebracht naar het Canisiusziekenhuis te Nij megen. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder een voor hem rijdende auto wilde inhalen en daarbij te veel naar links uitweek. De 46-jarige veehandelaar Folkert Wilkens uit het dorp „De Tike" (Fries land) is zaterdagavond in Drachten met zijn motor tegen een afsluithek op de rijksweg 43 gereden. Hij was vrijwel op slag dood. De duopassagier, de heer B. van der V„ eveneens ui' de Tike, kreeg een schouderfractuur. De 23-jarige J. Verstegen uit de ge meente Zeeland (N.-Br.) is zaterdag middag toen hjj per bromfiets de rijksweg Den BoschNijmegen over stak door een personenauto aange reden. Hij werd zo zwaar gewond dat hij dezelfde avond in een ziekenhuis in Nijmegen is overleden. Omstreeks 11.30 zondagmorgen is de 58-jarige W. N. K. uit Bilthoven op de Rondweg bij Utrecht door een auto aan gereden. K. liep op deze autoweg te wandelen en werd door een personen auto geschept. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij in de namiddag is overleden. De 36-jarige H. Schonewille uit Vriezenveen is zondagmiddag om het leven gekomen na een ongeluk met een scooter, waarbij hij oj. de duo zat, op de weg tussen Vriezenveen en Almelo. De scooter werd bestuurd door de echtgenote van de heer Scho newille. Door nog onbekende oorzaak kwam het echtpaar met de scooter te vallen waarbij de man zo ernstig gewond werd, dat hij later in het dia- konessenhuis te Almelo is overleden. Zijn echtgenote werd zeer licht ge wond. Zondagavond is op de Napoleonse- weg onder Neer in Limburg de 22-jarige bromfietser M. Heynen uit Neer in volle De Nederlandse Spaarbankbond te Amersfoort deelt, aanhakend bij mede delingen van de directie van de P.T.T.- R.P.S., omtrent de kwestie van de ho gere rente voor jeugdspaarders mede, dat zijn vertegenwoordigers in eerste aanleg hebben geprotesteerd tegen het geven van een hogere dan de normale rente aan de jeugdspaarders, omdat er weinig reden is om de jeugdspaarders naast de premie van overheidswege nog een extra beloning toe te kennen. Gezien het feit, dat de inleggersrente bij de bondspaarbanken uiteenloopt; konden de vertegenwoordigers van de Ned. Spaarbankbond niet akkoord gaan met een uniforme rente. Wel is gepleit voor een rente gelijk aan die, welke in het normale spaarverkeer wordt ver goed. Bepaald onjuist is het volgens de Spaarbankbond, dat de R.P.S. er zich op beroept, dat enige grote bonds spaarbanken hadden aangekondigd een rente van 3% pet. te vergoeden. Nadat een aantal boerenleenbanken te kennen had gegeven dat zij 3M, pet. aan de jeugdspaarders zou vergoeden heeft aanvankelijk slechts een van de de grote bondsspaarbanken dit voor beeld gevolgd. Daarop heeft de R.P.S. in het kader van de jeugdspaarwet tot een rentever hoging besloten, hetgeen voor een aantal bondsspaarbanken aanleiding is geweest om de rente eveneens te verhogen. Het is evenmin in overeenstemming met de werkelijkheid, aldus nog steeds de Spaarbankbond, dat vele spaarban ken reeds een hogere rente vergoeden over spaargelden, die op langefe ter mijn kunnen worden belegd; dit komt slechts in uitzonderingsgevallen voor. Terecht kan dus aan de R.P.S. worden voorgehouden, dat zij door haar optre den een niet gemotiveerde renteverho ging bij de bondsspaarbanken heeft uit gelokt, aldus de Nederlandse Spaar bankbond. vaart tegen een hem tegemoetkomende Duitse personenauto uit Oberhausen ge reden. De bromfietsbestuurder was op slag dood. Zijn duopassagier, de 23-ja- rige J. Schreurs. eveneens uit Neer, moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Roermond worden op genomen. De echtgenote van de Duitse chauffeur, die door glassplinters vrij ernstig aan haar gelaat werd gewond, is naar het ziekenhuis te Roermond ge bracht. Op een voorstel van Russische zijde zal in 1959 te Rotterdam een niterna- tionaal congres over bouwresearch wor den gehouden dat onder leiding komt te staan van ir. J. van Ettinger voorzit ter van het conseil international du ba- timent. Het congres waar men 300 a 400 deel nemers hoopt welkom te kunnen heten, zal medio september worden gehouden. Zaterdagavond kwamen in een enigs zins aangeschoten toestand, een 45-ja- rige koopman en 'n 36-jarige metselaar een café aan de Korte Twentstraat in Den Haag binnen. De kastelein wilde de mannen niet meer tappen, waarop een woordenwisseling ontstond. Al spoedig gingen de mannen op de vuist en be zigden glazen en bierflessen als wapens. Toen zij achter de tapkast doordrongen, greep de kastelein een mes en stak toe. De koopman kreeg steekwonden in de schouder en de rug en de metselaar in de hartstreek. De mannen zijn naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht. De toestand van de koopman is vrij ern stig. De kastelein heeft zich bjj de po litie gemeld en is ingesloten. Hoewel het aanvankelijk in het voor nemen lag de beëdiging van de eerste te Nijmegen afgestudeerde artsen we gens het overlijden van Z. H. de Paus uit te stellen, is thans besloten deze beëdiging toch op zaterdag 18 oktober te doen geschieden. De vereniging van de medische facul teit, „Sint Lucas", zal de uitslag van het artsenexamen, die 's middags om 12 uur bekend wordt, aan het hoofdbe stuur van de St. Radboudstiehting en aan minister mr. J. M. L. Th. Cals door middel van postduiven bekend maken. In het St.-Franciscusgasthuis te Rot terdam is zondagmiddag op 75-jarige leeftijd overleden de hoogeerw. ereka nunnik J. Th. Jacobs, tot okt. '57 deken van Alkmaar en pastoor van de H. Laurentius aldaar. De thans overledene werd 4 novem ber 1882 in Rotterdam geboren en 15 augustus 1907 priester gewijd. Achter eenvolgens was hjj kapelaan in Naald wijk, Amsterdam (Allerh. Hart van Jezus) en Haarlem (St.-Bavo), in wel ke laatste parochie hij eveneens een tijdlang waarnemend pastoor is ge weest. Op 30 april 1927 werd hij pas toor in 't Kalf (Zaandam), 9 juni 1934 pastoor-deken in Wognum en 10 juni 1939 in Alkmaar. Ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest werd deken Jacobs. 1 augustus 1957 benoemd tot erekanunnik van het Haarlemse kathe drale Kapittel. De uitvaart zal donderdag geschie den. Bij de Lazaristen hebben de volgende benoemingen plaats gehad: de zeereerw. heer J. Burm is benoemd tot overste van het internationale studiehuis der Lazaristen te Rome; de zeereerw. heer J. Donders tot overste van St. Vincen- tius seminarie Wernhoutsbrug te Zun- dert) drs. L. Dietvorst tot overste van het Missiehuis te Helden-Panningen; de zeereerw. heer R. Verdonk tot overste van het huis te Susteren-Mariaveld; drs. L. Mennens tot overste te Eindhoven en de zeereerw. heer H. Hermans voor de Missie op Formosa. De 33000 ton metende supertanker „Presidente Juscelino" is zaterdag met succes van de werf van Verolme in A. erdam te water gelaten. Ofschoon de lengte van het schip bijna even groot was als de breedte van de rivier slaagde de operatie volkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5