VSY komt op „Schoonenberg" tot vaak bijzonder aardig voetbal De Graafschap eerst kort voor tijd naast Velsenaren HDVS WIJST RCH TERUG IN SFEERLOOS TREFFEN Goal van Ten Braak ontneemt Haarlemmers de strijdlust Haarlem blijkt Alkmaar erg onproductief in Stormvogels moet zijn voorsprong prijsgeven EDO veel sterker dan DOSKO Felle Haarlemmers zorgen voor „wilde ouverture' In één klap weer complicaties Enschede, PSV en MVV verliepen FeijenoordSHS en DOS bereiken opzienbarende scores mÈÊM Amateurstart ons niet Fel Vitesse scoort na rust de verdiende gelijkmaker ERE-DIVISIE Eerste divisie eerste divisie semi-profs Slagvaardig DOS kan ADO gemakkelijk baas Engels wielergeschil na 16 jaar bijgelegd VOETBAL IN HET BUITENLAND K.N.V.B. -reserves ■CR Betaald voetbal: Willem II op Houtrust gewillig slachtoffer tweede divisie semi-profs K.N.V.B.-TOTO NOG DICHTER BIJ DE DRIE TON Geen uitverkochte interlands 5INA MAANDAG 13 OKTOBER 1958 PAGINA 7 (Van onze verslaggever) Hel herstel van VSV, dal zich scheen ie hebben ingezet, blijkt van duurzame aard te zijn. Het gelijk spel mei De Graafschap moge een maar half bevredigend resultaat zijn, de wijze waarop de Velsenaren tweemaal drie kwartier de ruim duizend toeschouwers hebben bezig gehouden mag alleszins aantrekkelijk worden genoemd. Er is op „Schoonenberg" namelijk een behoorlijke partij voetbal gespeeld, waarin van begin tot èind een flinke dosis span ning heeft gezeten. Tot slechts enkele minuien voor het einde leek een Velser zege het meest waarschijnlijk, maar Pe Graafschap kreeg met de toen gescoorde gelijkmaker ongetwijfeld loon naar werken. De puntenverdeling was een voor beide partijen aanvaardbaar resultaat. Van de Bogert excelleert Zaterdagvoetbal S.H.S. vuurt zes maal raak Het begin stond in het teken der sen satie. Vanaf de aftrap stevenden de Velsenaren op het doel van De Graaf schap af en toen Dolder rechtsback Jo- chemsen had gepasseerd was ook doel man Gerritsen niet meer tegen het drei gende gevaar opgewassen (1-0). De Graafschap droeg deze tegenstand man moedig en zorgde er voor, dat er, zo niet aan de scorepaal, dan toch in alle geval binnen de lijnen evenwicht bleef. Een ontzettend hard schot yan de gevaarlijke rechtsbuiten Sluiter werd door Geerlofs, die ook overigens een foede wedstrijd heeft gespeeld, fraai ge- eerd. VSV verraste met een goed- sluitend combinatiespel, waarbij de open ruimte niet werd veronachtzaamd. Er ontstonden kansen voor Bredeveld DOS had een aanloopje van een half uur nodig, om naar de ruststand van 2-0 naar de eindscore van 5-0 te sprin gen, maar als het 10-0 voor de lands kampioenen was geworden, zou het ook heel normaal zijn geweest. Evenzo zou het de gewoonste zaak van de wereld zijn geweest, als ADO in het eerste half Uur de leiding had genomen. Na 32 min. opende Okhuysen de score, hiertoe in staat gesteld door Luiten en v. d. Linden. Kort hierop was het 2-0 door Lammers, die maatwerk kreeg van v. d. Bogert. Na de rust dreigde ADO Ineen te storten. Weliswaar was ADO dichtbij een tegenpunt toen de DOS- defensie in eigen doel wilde gaan spelen, maar Luiten maakte aan alle twijfel een einde na het ontvangen van een goede pass van Koole (3-0). Een schitterend ^taaltip individueel spel van Lammers na even fraai aangeven van v. d Bogert bracht de stand op 4-0 en tenslotte kreeg Luiten nog eens zijn kans, toen zowel Lammers als v. d. Linden een onbaatzuchtige bui hadden Het conflict tussen de twee Engelse wie lerbonden, dat 16 jaar geduurd heeit, is zondag geëindigd doordat de Britse League of Racing Cyclists met 58 tegen 7 stemmen besloten heeft tot onmiddellijke samensmel ting met de National Cyclists Union. Van 1 januari a.s. af zal een nieuwe orga nisatie, de British Cycling Federation, de gehele wielersport in Engeland controleren. Uitslagen van de Duitse competitie: West: Duisburgers V1. F C Köln 1-1; Viktoria 04 (Keulen)Fortuna (Dusseldorp) 3-1; Borussia (Dortmund) Schalke 04 1-3; STV HorstMeide- richer SV 2-2; Borussia (München Glad- bach)SV Sodingen 2-0; VFL Bochum— Alemannia (Aken) 2-0; Rot Weiss (Es- gen)Preussen (Munster) 0-1; Westfalia (Herne)Rot Weiss (Oberhausen) 5-0. Zuid: TSG Ulm 46Viktoria (Aschaf- fenburg) 1-1; VFB StuttgartKarlsruher SC 0-1; FC Schweinfurt 05Bayern (München) 2-2; I860 München—FSV Frankfurt 2-2; Eintracht (Frankfort)— SSV Reutlingen 2-0; Kickers (Offen bach)—VFR Mannheim 2-0; SV Wald- hof—1. FC Nürnberg 0-3; SPVG Fürth BC Augsburg 3-0. Zuid west: Tura (Ludwigshafen)— Mainz 05 4-2; SPVG Weisenau—Phoenix (Ludwigshafen) 2-2; 1. FC Saarbrücken SPFR Saarbrücken 2-1; FV Speyer— FK Pirmasens 1-4; Eintracht (Kreuz- nach)VFR Frankenthal 1-0; 1. FC KaiserslauternNeuendorf 5-2; Ein tracht (Trier)Wormatia (Worms) 7-0; Borussia (Neunkirchen)Saar 05 (Saar brücken) 3-1. Berlijn: Blau Weiss 90Hertha (Zehlendorf) 1-3; Wacker 04—Tasmania 1900 3-0; BSV 92—Spandauer SV 1-1; Union 06—Hertha BSC 2-2; Sudring— Tennis-Borussia 2-3; Rapide Wedding Viktoria 89 2-3. Noord: ConcordiaHolstein (Kiel) 2-3; Altona 93—VFV Hildesheim 2-1; Berge- dorf 85Eintracht (Nordhorn) 2-1; Han nover 96—VFL Wolfsburg 0-0; Ein tracht (Brunswjjk)Phoenix (Lübeck) 5-1; VFR Neumunster—Werder (Bre men) 2-5; Bremerhaven 93—Hamburger SV 1-5; VFL OsnabrückFC St.-Pauli 1-0- Franse competitie: Eerste divisie: Sedan—Sochaux 0-1; Lens—Marseille 4-1; AngersSaint Etienne 0-1; Nancy Ales 3-0; Racing Club ParisNice 1-1; MonacoStrassbourg 2-1; NimesRen- nes 3-0; LyonValenciennes 2-2; Tou louse—Lille 3-1; ReimsLimoges 1-0. Belgische ere-divisie: Antwerp FC FC Luik 2-1; Waterschei ThorSt. Trui den 3-3; Berchem SportBeerschot AC 2-2; Standard LuikBeringen FC 2-0; Tilleur FCRC Doornik 2-4; Olympic CharleroiUnion St. Gilloise 1-5; SC An- derlechtLa Gantoise 1-4; Lierse SK CS Verviers 2-0. Semi-profs: 2A: Wageningen 2EDO 2 5"—1; Stormvogels 2Alkmaar 2 32; VSV 4Haarlem 2 3—5. Amateurs: 2C: VSV 3—Ajax 4 0—1. 3F: ?(-H 4EDO 3 2—5; Roda 2Stormvogels 3 r 4; Aalsmeer 2Zandvoortmeeuwen 2 Haarlem 4HFC 2 24; Beverwijk VVB 2 4—0. District West I. Derde klasse A: Ken- Jtemerland—NDSM 2—0; CSCA—De Geuzen 2—3. en van der Heijden, die echter, deels door de gladheid, deels door het goede werk van Gerritsen voor de roodhem- den verloren gingen. Aan de overkant genoot Kluin veel vrijheid. Enkele voor zetten van Sluiter „over de hele", voor Kluin bedoeld, sorteerden voor de Graafschap echter geen effekt, daar de bal ook al weer door het gladde veld, •bjj herhaling doorschoot. De Graafschap oefende enige druk uit en drong lang zaam maar zeker op. Dit gaf de Velse naren aan de overkant ruimte. Toen stopper Jansen de bal half raak te en Joehemsen verzuimde in te grij pen, kwam Pelser onverwacht vrij. Hij omspeelde Gerritsen met een „over stapje" en schoot in het verlaten doel (2-0). Nog voor de rust scoorden de be zoekers voor de eerste maal tegen. Na een fraaie combinatie, in de achterhoe de opgezet, schoot Kluin langs Geerlofs (2-1). Gesterkt door dit resultaat trok De Graafschap onmiddellijk na de her vatting weer op Geerlofs af. De Velser goali redde echter door dapper op d.e bal te duiken alvorens Smulders voor een schot kon uithalen. Een kwartier lang golfde het spel snel heen en weer, maar daarna kwam het overwicht aan Graafschappelijke zijde te liggen. Spaans en Pieterse verdedigden afdoend. Van de opbouw der Velser aan vallen kwam echter steeds minder te recht. De gelijkmaker, die van der Schuur vier minuten voor het einde na een vrije trap van Smulders, scoorde, was dan ook verdiend. Op de vergadering van het betaalde voetbal heeft de voorzitter van de sectie, de heer Martens, verklaard dat hij op de districtsvergadering van West II had bemerkt, dat er in de kringen van de amateurs bepaald niet prettig wordt gesproken over het betaalde voetbal. De heer Martens zei hierover: „Als ik alles wat op die vergadering gezegd werd, moet geloven, bestaat het betaalde voetbal geheel uit schooiers". Wij moeten, aldus de heer Martens, elkander de helpende hand bieden, maar zo waarschuwde hij „als men ons aanvalt kan men verwachten, dat wij terugslaan". De voorzitter van de sectie amateur voetbal, de heer J. J. Egberts, heeft in zijn openingswoord cp de algemene vergadering van deze sectie verklaard, dat het aantal toeschouwers bij ama teurwedstrijden in het vorige seizoen is gedaald met 7 procent. Bij het be taalde voetbal was een stijging met 13 procent. De heer Egberts meende dat deze teruggang bij het amateurvoetbal niet in eerste instantie door het be taalde voetbal was veroorzaakt, doch door de mat'ge prestaties van de ama teurs. Uit deze situatie kwam Feijenoords tweede doelpunt voort. Terwijl Rijvers, rechts, en de op de grond liggende Van der Hart een fel persoonlijk duel hebben uit gestreden, kijkt doelman Belski van Fortuna naar de andere kant. Waarheen is de bal gegaan? (Van een onzer verslaggevers) RCH heeft zondag in de ontmoeting met Hermes DVS b(j de nauwelijks drieduizend toeschouwers een allesbe halve solide indruk achter gelaten. En de Schiedammers zetten onder de waardering zwak nog eens een vette streep door op overtuigende wijze hun suprematie in het veld tot uitdrukking te brengen. Driemaal moesten de Haar lemmers het hoofd buigen voor de rappe aanvalslinie van Hermes, terwijl de Ra cing zelf niet eenmaal het hechte ver- dedigingsblok van de Schiedammers kon passeren. De verwachting dat RCH een moei lijke middag zou krijgen is ten volle be- (Van onze sportcorrespondent) Het klinkt misschien gek, maar Haar lem speelde het grootste deel van deze wedstrijd beslist beter dan de thuisclub. Technisch waren de roodbroeken uit stekend op dreef en als een cijfer voor schoonheid gegeven zou worden, had de nriis gisteren zeker naar Noordhollands hoofdstad gegaan. Maar waar voetbal nog altijd een spel is, waar het om de doelpunten gaat, moest Haarlem wel het hoofd buigen, omdat zqn voor hoede daartoe totaal onmachtig bleek te zijn. In tegenstelling tot Alkmaar, dan dank zij de weer voortreffelijk opererende Wagemaker keer op Keer zeer gevaarlijke situaties voor Snuders heiligdom schiep. En uit die vele situa ties kwamen kansen en Buis en Kaas mogen dan geen grote voetbalintellec ten zijn, met zovele kansen moeten er wei goals komen en die kwamen dan ook, hoe moedig Snijders zijn doel ook verdedigde. Als geheel was het zeker geen on aantrekkelijke wedstrijd, want Alkmaar vergoedde het gemis aan techniek door een grote dosis geestdrift, zodat de ruim 3000 toeschouwers tot het einde toe geboeid bleven. Haarlem was het gladde veld het eerst de "baas, maar verder dan harde schoten van Groene- veld en De Graaf kwam het niet. Plaatsgenoot Koelemeij m het Alk- maarse doel kende daarvoor geen ge nade. Trouwens die Koelemeij was deze middag toch goed op dreef. Na 20 mi nuten bleef heel Haarlem staan voor vermeend buitenspel en toen had Kaas geen moeite Snijders kansloos te slaan. Ook naar onze mening was er wel een buitenspel-luchtje aan. Nauwelijks was er afgetrapt of spil Sybrandi trapte mis en Buis was er als de kippen bij om doelman Snijders weer naar het net te verwijzen, nadat Bult hem goed had gelanceerd 20. Tegen de verhoudin- 111 veld in dus snel een flinke Aikmaarse voorsprong en dat stimu leerde de thuisclub vol te houden. Haarlem bleef goed spelen, maar de mooiste kansen gingen door treuzelen en slecht afwerken teloor. De vuisten van Snijders moesten een kanjer van Buis keren, terwijl Haarlem pech had, toen een felle schuiver van Groene- veld over gmg. Peggeman moest daar na zijn doelman koppende op de doel lijn te hulp komen, terwijl De Graaf Koelemey ook nog testte, maar ver diende Haarlemse doelpunten kwamen er met. Na de rust waren de bordjes wel wat verhangen, want nu speelde ook Alk maar beter voetbal, vooral geleid door de uitstekend manoeuvrerende Wage maker. Reeds in de eerste minuten moest Snijders tot driemaal toe ware saves verrichten, hetgeen hem goed af ging. De donkere Degenaar in de Haar lemse voorhoede deed prima werk, maar zijn schot is te zacht om succes sen te kunnen boeken. Jammer, dat deze jongeman niet wat meer kracht in de benen heeft. Aan weerszijden kwamen talrijke kansen, maa. sensa tioneel was een hevige schermutseling in de Haarlemse veste, die eindigde door zeer moedig en resoluut optreden van Snijders. Helaas echter kwamen daarbij deze doelman en spil Sybrandi met elkaar in botsing en even later ging Snijders naar de kleedkamer om vervangen te worden door Keesman. Pech had Haar lem toen scheidsrechter Veldhuizen een „geheide" strafschop niet toekende, maar de bal buiten de strafschoplijn legdeNa 24 minuten werd alle Haarlemse hoop de bodem ingeslagen. Een mislukt schot van Kaas kwam bij Tijm, die Buis vrij zag staan en toen was Keesman al geslagen voor hij het wist 30. Koelemeij moest toen alle zeilen bijzetten om de inmiddels als midvoor opererende Groeneveld te ke ren, maar toen die aanval ook afge slagen was kreeg Kaas uit de naar voren gespeelde bal plotseling een kansje en weer was de moedige Kees man geslagen 40. Na 40 minuten kwam eindelijk het volkomen verdiende Haar lemse doelpunt van de voet van Groe neveld 41. Een fraai staaltje voetbal van Berendrecht en Vreeken resulteerde ook al niet in een Haarlems doelpunt, terwijl Berendrecht kans zag alleen voor Koelemeij staande nog te missen. Tegen zoveel onmacht moest Haarlem het afleggen en het liet zich dan ook verder rustig naar het einde voeren. Haarlem ging met 41 ten onder, niet zozeer door de kracht van de tegen stander, als wel door eigen machte loosheid. Overigens een verdiende Aik maarse zege! waarheid. Op de middenvoorplaats van Hermes opereerde de talentvolle tacti cus Van der Tuyn die zich niet liet im poneren door de forse Van de Brink en op de linkervleugel sprintte herhaalde lijk de uiterst snelle Ten Braak langs Schoonenberg. In de aanval ging het RCH zo mogelijk nog slechter af. Eerstens was de verdediging van Her mes zeer sterk, en op de tweede plaats waren de combinaties van de Racing zo doorzichtig en was het plaatsen zo slecht, dat het niet anders kon dan dat de attaques voortijdig werden afge broken. Slechts vijftien minuten in het eerste kwartier na rust is de wedstrijd het aankijken waard geweest, toen RCH meer elan aan de dag legde, waardoor Hermes DVS veel van zijn kracht moest aanwenden om onheil te voorkomen. Een doelpunt van Ten Braak, dat RCH een 2-0 achterstand be zorgde, ontnam de Haarlemmers echter de moed om verder te strijden. Het en thousiasme verslapte en de wedstrijd kreeg hetzelfde beeld als voor rust. Toch was het RCH, dat de eerste be hoorlijke aanval op touw zette, maar daarvoor was het nodig, dat Kruyer zijn rechtsbuitenplaats verliet. Succes sorteerde dit uitstapje echter niet. Her mes DVS, dat duidelijk had gemaakt, dat het RCH weinig wilde toegeven, kwam na vijftien minuten op zeer ge lukkige wijze aan het eerste doelpunt. Ten Braak mocht een corner nemen, Van der Tuyn zette zijn hoofd onder de bal en tot grote schrik van het publiek verdween het leer door de handen van Van der Voort in het doel. De tweede drie kwartier begonnen uitermate spannend en levendig. RCH speelde met meer vuur, zowel tech nisch als tactisch aanzienlijk beter dan in de eerste helft. Het gevolg was, dat Hermes zich geducht diende in te span nen om treffers te voorkomen. De Ra cing beheerste het spelbeeld en het was dan ook geheel tegen de verhouding in dat Ten Braak scoorde. De linksbuiten ving de bal op, stormde in sneltrein vaart langs de verdediging van de Haarlemmers en loste een schot, dat keeper Van der Voort volkomen ver raste. De aardigheid was er voor RCH af, de kans op een gelijkspel was ver keken. In de dertigste minuut viel defi nitief de beslissing. Van der Tuyn kreeg de bal, gaf door naar Ten Braak, die op zijn beurt het leer op het hoofd van Mijnsbergen lepelde. Een boogbal en het was 3-0. De Oostduitse club Wismut heeft de te Kiev gespeelde beslissingswedstrijd tegen het Roemeense elftal Petrolul Ploesti met 4o gewonnen. Wismut heeft zich hierdoor in de achtste finale van de competitie om de Europese voetbalbeker geplaatst. Voor de aanvang van de wedstrijd kondigde SHS, dat bij de kleedkamers twee vlaggen halfstok had gehangen, een minuut stilte aan. Een piëteitvolle daad tegenover de katholieke tegen stander. De snelle start van SHS is zo langzamerhand al bekend. Ook tegen Willem II was het na drie minuten al 1-0 door Huntink. De kansen stapel den zich op door weifelend spel en zwak ingrijpen van de Tilburgse ver dediging. Linkshalf De Wit greep er een aan om te scoren (2-0). Nog voor de rust kwam Willem II aan een tegen punt toen doelman Landman een schot van Koopal niet voldoende wegwerkte en middenvoor Smolders de eenvou dige kans niet miste (2-1). Even kwam Willem II na de rust fel opzetten. Een enorm schot van Koopal was er het gevolg van maar Landman, die daarvoor nog bitter weinig gelegenheid had gehad, demon streerde zijn kwaliteiten door de kogel mee een razendsnelle reactie te keren. Toen was het gebeurd met Willem II. Huntink bracht de stand op 3-1 en tegen het einde pas overrompelde SHS de nog steeds met gulle hand kansen uitdelende Tilburgse defensie, Huntink, Moreels en Wim Zwarts maakten het halve dozijn vol. Tjjdens de wedstrijd AGOWWageningen heeft de rechtsbinnen van AGOW, Bakker, een kuitbeen gebroken. (Van onze sportcorrespondent) De liefhebbers van een spannende voetbalmatch hebben bij Vitesse Stormvogels alles gekregen wat zij verlangden. Flitsende aanvallen van weerskanten, verrassend goede combi naties (vooral van Stormvogels in de eerste helft) in een pittig tempo, dat alle lof verdiende en een resultaat, dat niemand had voorzien (1-1). Want, beide ploegen kregen in het laatste kwartier nog zoveel goede kansen, dat de balans gemakkelijk had kunnen door slaan. Een merkwaardig incident vond in de veertigste minuut plaats. Vitesses midvoor Theunissen trachtte zich door de verdediging van de „vogels" te wrin gen. Plotseling sloeg hij tegen de grond en begon daarop luidkeels te proteste ren. Eerst toen floot scheidsrechter Dreimüller af en snelde, al wijzend, naar de bekende kalkstip. Dit bracht de IJmuider mannen in het geweer. Er werd heel wat gepraat, de bal verwis selde een paar maal van plaats, de grensrechter mocht nog even het zijne zeggen en toen.toen nam Theunissen een aanloop voor een daverende kogel. Er weerklonk een dreun, de lat schud de, weer een klap, en het gevaar was voor de Stormvogels geweken.... Och, een dergelijke sensatie die gelukkig de stemming binnen de lijnen niet be dierf en daarbuiten alleen wat gejoel en gefluit veroorzaakte, hoort er nu eenmaal bij. Voor het overige kon men werkelijk, zoals we in de aanhef al zeiden, spre ken van een ontmoeting op behoorlijk peil. Zo goed, als we tot nu toe op Nieuw-Monnikenhuizen nog niet heb ben gezien. Het begin was wat speels. Vitesse dartelde enige keren in de rich ting van De Graaf, die zich ontpopte tot een zeer goede doelman, en de Stormvogels-voorwaartsen vaak uit stekend gelanceerd door Brom en Lup- pens drongen eveneens dikwijls ver door. Het schieten was aanvankelijk niet hun beste zijde. Zo peuterde V. d. Lugt met een te hoge trap aan de let ter „i" op het scorebord en de klok mocht even later van geluk spreken, dat ie z'n ruit behield. Niettemin een kopbal van Janssen veroorzaakte een gevaarlijke situatie, maar de uitgelopen L'Amie zag tot z'n groot geluk, dat de oplopende Jan sen ook niet meer bij het leer kon, Een beste kans kreeg De Boer in de 27e minuut. V. d. Lugt bood hem de gelegenheid tot een precisie-schot en alleen dank zij zijn grote capaciteiten gelukte 't L'Amie in te grijpen. Op fantastische wijze grabbelde De Graaf een paar seconden later, de bal van de lijn. nadat hij de voorzet had gemist. De zich rap herstellende IJmui der doelman dook onmiddellijk in de richting van zijn gebied en voorkwam daarmee een goal. Na het penalty-incident welke gun stige afloop Stormvogels veel moed gaf, maakte de Vitesse-spil Beekman een rare fout. Hij liet een hoge bal gaan, waardoor hij voor L'Amie een buitenge woon moeilijke situatie veroorzaakte. Deze loste de zaak op door voor de voeten van H. Groot te duiken. Een minuut voor de rust klopte De Boer Van Lent in de sprint. L'Amie greep niet afdoende in, zodat H. Groot met een zacht duwtje tegen de bal de vo gels de leiding kon geven (0-1). De tweede helft was iets minder van kwaliteit, maar toch nog altijd zeer interessant. Vitesse bezat in die periode vaak een aanzienlijke veldmeerderheid. In de 70e minuut leidde dit tot de ge lijkmaker van De Kleermaker, die De Graaf met een tactisch, afzwaaiend schot verraste (1-1). Eerst tegen het einde kwamen de IJmuidenaren weer los. Hun schoten misten echter de goede richting. Rapid JC—PSV 2—1; Rapid JC: Bisschops, Lenz. PSV: Kruiver. 16.000 NOAD—NAC 3—3; NO ADLomer, Van Osch (Zx). NAC: Schruyer (ei oen doel), Canjels f2x J. 10.000 DOS—ADO 5—0; DOS: Luiten (Zx), Lammers (Sx), Ok huysen. H-000 Blauw WitDWS (A) 13; Blauw Wit: V. d. Berg. DWS (A): Kick, Vonhoff, Den Oude. 37.000 Spel. EnschedeSparta 02; Sparta: Bosselaar, Van Ede. 9000 FeyenoordFortuna 60; Feijenoord: Bak, Moulifn, Meijers, Rifver», Van der Gijp en Schouten. 40.000 MWElinkwijk 13; MVV: Coenen. Elinkwijk: Westers, Kruin (2x). 10.000 SHS—Willem II 6—1; SHS: Huntink (Sx), De Wit, Moreéls en Zwarts. Willem II: Smolders. 19.000 VVV—Ajax 3—2. VW: Ouderland (eigen doel), leeuwen, Klaassens. Ajax: Van der Kuil, Franss. 9000 PSV 7 4 2 1 Enschede 7 5 0 2 r*W 7 3 3 1 DOS 7 4 12 Sparta 7 3 3 1 DWS/A 7 3 3 1 VW 7 3 3 1 Feijenoord 7 2 4 1 Rapid JC 7 3 2 2 SHS 7 3 13 Fortuna 7 3 13 Ajax 7 2 2 3 Blauw Wit 7 3 0 4 Elinkwijk 7 2 14 ADO 7 2 14 NAC 7 0 3 4 Willem II 7 115 NOAD 7 115 5? 10 14—6 10 16—U 9 16—9 9 18—10 9 17—10 13—8 15—10 17—10 16—13 16—16 9—15 12—12 16—19 9—15 9—20 12—19 11—21 13—25 A: LeeuwardenFortuna (VI.) 30 (Van onze verslaggever) Plechtig was het moment waarop voor de aanvang van de wedstrijd EDO DOSKO het overlijden van Z.H. de Paus werd herdacht. Eén minuut stilte, ge wijd aan de nagedachtenis van de H. Vader, vormde een stijlvol begin van een overdonderend offensief van EDO, dat reeds na enkele minuten tot het eer ste Haarlemse doelpunt leidde. Het in spireerde de Haarlemse club tot een uit stekende partij voetbal, waartegen de Zuidelijke club niet opgewassen bleek. Nadat de rust met 21 voor EDO was ingegaan, wonnen de Haarlemmers uit eindelijk met 41 alleszins verdiend. Het doel van DOSKO kwam onmid dellijk in gevaar te verkeren, want van de aftrap af nam EDO het spel in han den. Doelman Proost moest handelend optreden en hoewel deze een goede in druk vestigde, werd hij reeds na drie minuten door Duivenvoorden gepasseerd toen de EDO-midvoor een hoekschop van Vark keurig inkopte 10. EDO bleef technisch vooral de toon aangeven, maar de Zuidelijken wisten door een groot enthousiasme de strijd vrijwel in even wicht te houden. Hoewel EDO de beste kansen kreeg kwam na 24 minuten de gelijkmaker, toen rechtsbuiten Vonk net voor de out-linie de bal te pakken kreeg en zijn schot voor invaller doelman Hurkmans onhoudbaar bleek 11. EDO had z'n antwoord klaar. Nauwelijks twee minuten later glipte Spiers door de Zuidelijke defensie, omspeelde de doelman en prompt was het 21 voor de thuisclub, met welke stand gedraaid werd. De tweede helft was lang niet zo aar dig als de eerste speelhelft. Wel had EDO ook n# een technisch overwicht, hetgeen na tien minuten tot het derde doelpunt leidde. Het werd gescoord door Koek, die een voorzet van Duivenvoor den benutte, 31. DOSKO vocht wel iswaar dapper terug, maar slaagde er niet in het nodige verband in zijn aan vallen te leggen, zodat de niet zo zeker spelende EDO-defensie niet vaak in moeilijkheden kwam. In het laatste kwartier moesten van DOSKO-zijde rechtsachter Mertens en doelman Proost het veld wegens blessures verlaten. EDO liet Spiers en Duivenvoorden aan de kant staan en de strijd tussen de reste rende negentallen had weinig meer om liet lijf. Drie minuten voor het einde bracht Klein de stand op 41 en daar mee werd afgefloten. Met 178 tegen 140 punten in totaal. 112100 bij de heren en 6640 bij de dames, heeft Oost-Duitsland in een attetieklnterland Tsje- choslowakije verslagen. Het gezicht van de top van de ranglijst in de Er Divisie is gisteren in één klap volledig veranderd, e is geen sprake meer van een suprematie van Enschede en PSV, de twee ploegen, die in het prille begin van de competitie opzien baarden met sprekende over winningen. Enschede leed na de smadelijke nederlaag in Amsterdam andermaal verlies, nu thuis tegen Spar ta. PSV maakte voor het eerst in dit seizoen kennis met de nederlaag. De wijze, waarop het gebeurde was zelfs bepaald sensationeel. Tien minuten voor het eindt' nam PSV de leiding tegen Rapid JC, vijf minuten later werd het gelijk en nog voor het laatste fluitsignaal had geklonken kaapte Rapid met een tweede doel punt zelfs de halve buit voor PSV's neus weg. MVV had van dit alles kunnen profiteren, zeker nu het als tegenstander had het juist van de laatste plaats weg gevluchte Elinkwijk. MVV faalde echter aan de Maas trichtse Boschpoort en verloor ook: 13. Door deze uitslagen is de situatie in de bovenste regionen bij zonder gecompliceerd geworden. PSV en Enschede be hielden de leiding en MW bleef dus wel op één pur slechts, maar naast MVV hebben zich Sparta, VVV DWS en DOS geschaard en onmiddellijk daarna volgen met nog een punt achterstand, Feijenoord en Rapid JC. Er zijn namelijk, behalve de reeds genoemde neder lagen van PSV, Enschede en MVV veel meer schok kende dingen gebeurd. Allereerst vragen drie overwinningen van formaat de aandacht. Feijenoord en SHS scoorden zes keer elk en DOS kwam tot het respectabele totaal van vijf treffers. Vooral de 60 van Feijenoord tegen Fortuna springt in het oog. Zijn de sterren van Rotterdam zuid eindelijk gaan schitteren? Met slechts twee pun ten achterstand op het leidende duo ligt de sprong naar de top in het onmiddellijke bereik. SHS verpletterde Willem II met 61, zodat het er werkelijk naar uit gaat zien, dat de rentree van de Tilburgse ploeg toch een te grote overgang is geweest. Dat DOS na een vermoeiende reis naar Portugal met daar een zware wedstrijd in de nacht van woensdag op donderdag toch nog de fut had om ADO met 50 te verslaan, is mis schien wel de sprekendste score van de dag, In de hoofdstad beleefde DWS-Amsterdam weer een pret tige zondag. Het bleef in de derby met Blauw Wit met 3—1 in de meerderheid. Vanaf de tribunes klonk al, schuchter overigens, de kreet „hup kampioenen" Tot besluit willen wij andermaal de aandacht vesti gen op het dappere Volendam. Een zeventienjarige jongeling uit het onuitputtelijk schijnende spelersarse naal ven de „wijdbroeken" was er gisteren de held van de dag. Hij stelde tegen ZFC Volendams zege en trotse record veilig. Volendam blijft de enige club in het betaald^ voetbal, die nog geen enkel punt heeft ver speeld. Heel de katholieke sportwereld boven de grote rivieren droomt in stilte reeds van de verwezenlijking van een langgekoesterd ideaal: de eerste club die de top bereikt. Bijna heeft de KNVB-toto een inleg van drie ton bereikt. Deze keer namen 206.612 mensen deel aan de voetbalpool en zij zorgden voor een inzet van f 294.555. Daardoor kwam de eerste prijs te staan op het respectabele bedrag van ƒ82.475, waarvoor zich vanmorgen één gegadigde met liefst veertien punten heeft gemeld. Zij, die dertien punten verzamelden delen de tweede prijs van 35.347. Of de komende interlandwedstrijden van het Nederlands elftal voor een uit verkocht stadion zullen worden gespeeld, is nog de vraag. Zowel voor Nederland- Denemarken als voor Nederland-Zwitser land is de kaartverkoop op dit ogenblik 16 beneden de raming. Woensdagavond 22 oktober speelt het voorlopig Nederlands elftal in het Gof- fertstadion te Nijmegen een oefenwedstrijd tegen de Duisburger S. V. Een voetbalwedstrijd tussen de nationale teams van Tsjechoslowakije en Bulgarije is geëindigd in een zege van 10 voor de Bulgaren. ZFCVolendam 0—2 BWHelmond 3—3 Eindhoven —DFC 2—1 AGOW— Wageningen 2—2 VSV—De Graafschap 2—2 Alkmaar— Haarlem 4—1 SWLimburgia 1—1 Volendam 5 5 0 0 10 12—1 Helmond 5 4 0 1 8 15—6 L xiburgia 5 3 2 0 8 10—14 SW 5 3 2 0 8 10—5 Leeuwarden 5 3 0 2 6 13—7 ZFC 5 3 0 2 6 10—8 .maar 5 3 0 2 6 13—14 ..GOW 5 2 1 2 5 10—9 De Graafschap 5 1 2 2 4 8—11 Fortuna VI. 5 2 0 3 4 6—11 VSV 5 1 2 2 4 6—13 DFC 5 1 1 3 3 11—12 BW 5 1 0 4 2 6—9 Haarlem 5 1 0 4 2 8—13 Eindhoven 5 1 0 4 2 6—13 Wageningen 5 0 2 3 2 7—15 B: HVCRigtersbleek 3—1 RCHHerin es/D VS SittardiaHeracles 4—1 VitesseStormvogels GVAVExcelsior 3—1 Helmondia —KFC 0—1 RBCRoda Sport 3—1 HVC 6 4 1 1 9 17—12 Sittardia 5 3 2 0 8 16—5 Hermes DVS 4 2 2 0 6 11—6 GVAV 5 3 0 2 6 12—10 Excelsior 4 2 1 1 5 8—5 Stormvogels 4 2 1 1 5 9—6 RBC 5 2 1 2 5 10—9 Volewijckers 5 2 1 2 5 12—12 Vitesse 5 1 3 1 5 8—10 Rigtersbleek 5 2 0 3 4 12—14 Heracles 4 1 1 2 3 9—12 Helmondia 5 1 1 3 3 7—9 RCH 5 1 1 3 3 7—11 KFC 5 1 1 3 3 5—11 Roda Sport 5 1 0 4 2 7—18 A: EDO—DOSKO 4—1 De ValkHilversum 0—2 UVSLonga XerxesDHC EBOH—Wilhelmina 3—0 1 GooiVelox BaronieZeist Hilversum 5 4 0 1 8 14—2 DHC 5 3 2 0 8 10—2 Velox 5 3 1 1 7 8—5 EDO 5 3 1 1 7 12—8 't Gooi 5 3 1 1 7 7—6 Longa 6 3 1 2 7 8—7 Da Valk 4 2 1 1 5 75 Xerxes 4 1 2 1 4 4—5 EBOH 5 2 0 3 4 5—11 ONA 4 1 1 2 3 7—7 UVS 4 1 1 2 3 4—7 Zeist 5 1 1 3 3 6—11 Wilhelmina 5 1 0 4 2 1013 DOSKO 5 0 2 3 2 4—9 De Baronie 5 1 0 4 2 5—13 B: VeendamOosterparkers 3—1 NEC—PEC 0—0 Go Ahead— ■Rheden 3—2 Heerenveen —Velocitas 1—1 TubantiaEnschedese Boys 1—1 Zwolse BoysBe Quick 0—0 Go Ahead 5 4 1 0 9 15—4 Zwolse Boys 6 3 1 2 7 9—8 Be Quick 5 2 2 1 6 17—10 NEC 5 2 2 1 6 8—5 Rheden 6 2 2 2 6 10—9 Oosterparkers 6 3 0 3 6 10—16 Tubantia 4 1 3 0 5 7—6 Velocitas 5 1 3 1 5 11—9 Veendam 5 2 1 2 5 7—9 Zwartemeer 4 2 0 2 4 8—9 PEC 5 1 2 2 4 7—8 Heerenveen 5 0 4 '1 4 5—7 Ensch. Boys 5 0 2 3 2 5—11 Oldenzaal 4 0 1 3 1 5—13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7