Mgr. Van Lierde verricht plechtigheid van de absoute Moeilijkheden op Tahiti zijn de schuld van OOPA Paard trapt naar kindje De Gaulle verbiedt aan de officieren in Algerije politieke activiteit Op de bres voor en vrije verkiezin Militairen treden uit Algerijns comité voor openbaar welzijn ubrca éfi/ PLECHTIG CEREMONIEEL DUURDE TWEE UREN Osservatore doet beroep op pers VIERLING IN DE V.S. Tahiti voor de Tahitiërs en de Fransen in zee Grafmonument voor Pius XII STRAALJAGER NEERGESTORT Minister van Rijnpalts ontslagen STAKING BIJ DE B.O.A.C. .Het weer. Enige regen DINSDAG 14 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30037 Het was gisteren drie minuten over zessen, dat de grote, zware, donkergele kist, welke het zo broze, tere, fragiele overschot borg van Pius de Twaalfde, 261ste Paus van Rome, in beweging kwam. De kist zweefde in een zorgzaam gelegde strop boven de houten stellage, die voor het Pausaltaar van de Sint Pieter was aangebracht, boven de Confessio. Zij hing aan kabels en blokken, bevestigd aan een dwarsbalk, tussen twee staanders. Zo liet men haar vieren, zakte zij langzaam weg, de luttele meters omlaag, die het verschil in niveau vormen tussen de huidige Sint Pieter en haar voorgangster, de vroeg-Christelijke basiliek van Constantijn. In de ruimte hier, de keldergewelven, ten onrechte grotten genoemd, zou het stoffelijk overschot zijn bestemming vinden, de plek, die de Paus zich had gewenst, in de nieuwe ondergrondse Sint Petruskapel, vlak bij het in 1950 gevonden graf van de Prins der Apostelen. Op het ogenblik dat de kist in de touwen hing, het plankier boven de Confessio was verwijderd, begonnen de klokken van de Sint Pieter te luiden. De velen, die buiten in het vallende duister hadden gewacht, zwegen eerbiedig en sloegen een kruis. Priesters maakten een zegenend gebaar. Hier en daar knielde men neer. Oo het spitsuur, in de brouhaha van het wereldstadverkeer, brachten de klokken aan Rome de boodschap, dat Paus Pius de Twaalfde Zijn laatste rust plaats had bereikt. Postzegels van het Vaticaan Pontificale requiem mis in kathedraal te Haarlem Piloot om het leven gekomen Kleuter aan wonclen overleden Twee welpen vragen liefdevoller moeder ce MORRIS ilef ore por/ói/p/ STURKA SCOOTERKLEDING Enige regen Bezoekt de tentoonstelling Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 208U0 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuidem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A, M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Paus Pius XII bijgezet in crypte van de St. Pieter i (Van onze speciale verslaggever Fred Thomas) In de St. Pieter vormde dit moment het slot van een ceremonieel dat twee Uur had geduurd en zich in hoofdzaak afspeelde in de Absis, achter hetPaus- altaar. Een begrafenisplechtigheid, die met de eigenaardige, schavotachtige °P~ bouw in het hart der kerk, het naakte, ruwe hout slechts ten dele in rood ge camoufleerd, allerlei associaties wekte, nog versterkt door de omlijsting van staatsie en praal, de wisseling van kleu ren met dominerend nuances rood, het blinken "van helmen en kurassen, het flitsen van degens en hellebaarden: een gebeurtenis, een schouwspel buiten werkelijkheid en tijd. Tot welks sfeer de formaties bijdroegen van Edelgarde, Zwitserse Garde, Palatijnse Garde, de Kerkelijke autoriteiten in groot ornaat, kardinalen, kanunniken, de in processie samengestroomde clerus, acolieten en misdienaars, de busolante in het zwart met grote witte plooikraag. En boven hen allen uit de witgemijterde rijzige gestalte van mgr. Van Lierde, de vi caris-generaal van het Vatcaan, die staande tegenover de centrale stellage het verloop van de handeling gadesloeg. Tijdens de plechtigheid was de St. Pieterskerk gesloten. Tot twaalf uur 's middags had het défilé geduurd, dat de laatste morgen kennelijk nog velen van elders had doen komen, mensen uit de provincie, ook tal van kinderen en bejaarden. Om twaalf uur uur gingen de hekken dicht voor de toe bereidselen tot de bijzetting. Lang voor het uur van vieren kwamen reeds de genodigden via de verschil lende ingangen het kerkgebouw bin nen. Hun aantal was beperkt gehou den, maar liep met alte introductie even goed nog in de duizenden. Be halve de kardinalen en kanunniken behoorden hiertoe de leden van het Corps Diplomatique, de Pauselijke Hofhouding, de pastoors der stad, de familie van de H. Vader. En natuur lijk vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties. In de halve cir kel van de Absis en op de hoeken van de kruisbeuk rondom het cen trale Pausaltaar waren tribunes ge bouwd. Houten schotten verdeelden de kerk in afgepaste sectoren, zorg vuldig door carabinieri bewaakt, waarbij de verschillende groepen geno digden volop plaats vonden. Na af loop van het défilé had men het po dium, waarop de overleden Paus drie dagen lang den volke was getoond, verwijderd. Het stoffelijk overschot, binnen het carré der kaarsen en in het strijklicht van batterijen schijn werpers, lag thans op een lage baar. Het gelaat van de Dode was krijtwit. Nog steeds hielden Eregarde en Zwit sers de wacht. Piketten Zwitsers stonden ook op gesteld bij de zijingangen, waarlangs de autoriteiten de Sint Pieter betraden. Zij brachten het verschuldigde eerbe toon met rinkelende stoot der aan de voet geplante hellebaarden, begeleidden de voornaamste genodigden naar hun iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiin De „Osservatore Romano" heeft gis teravond een beroep op de wereldpers gedaan om de „meest ondraaglijke be lediging" te vermijden, die bestaat in het suggereren, dat de kardinalen, die de nieuwe Paus moeten kiezen, zich hierby laten leiden door politieke of persoonlijke belangen, aldus meldt Reu ter. De „Osservatore Romano" verzoekt de bladen de „meest vereerde Senaat" van de wereld niet ten onrechte te hou den voor een gewoon politiek kiescolle ge. De „Osservatore Romano" vraagt dan de bladen het vooroordeel te ver mijden, dat uit het conclaaf niet de nieu we stedehouder van Christus, niet het hoofd van de rooms-katholieke Kerk en ook niet de hoogste vertegenwoordiger van de christenheid en de geestelijke leider van miljoenen gelovigen, doch de leider van een politieke stroming In de Een overzicht van de St.-Pieter tijdens de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Pius XII. In het midden openbaarheid zal treden. van de foto zijn de kist en het stoffelijk overschot daarnaast zichtbaar. (Telefoto) In de Amerikaanse stad Detroit is gis teren een vierling, vier meisjes, ge boren, aldus meldt C.PJ. De kinderen werden allen binnen veertien minuten geboren en maken het uitstekend. Hun gewicht is omstreeks vier pond. Ook de toestand van de moeder, de 33-jarige mevrouw Julia UUman, is goed. Het college van kardinalen heeft maandag besloten een serie postzegels uit te geven ter herinnering aan het pauselijk interregnum. De zegels, met het opschrift „sede vacante", zullen ver sierd zijn met de gekruiste sleutels van Petrus en het wapenschild van de ca- merlengo, kardinaal Masella. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, zal donderdagavond om acht uur in de kathedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem een H. Requiemmis op dragen voor de zielerust van Z. H. Paus Pius m Zo zagen de Nederlandse televisiekijkers het stoffelijk overschot van Paus Pius XII tijdens de plechtige bijzetting in de St.-Pieter. Men ziet hier het stoffelijk overschot even voordat het gekist werd. 9? Tahiti- he' paradijsachtige eiland i grondbezitter is geweest een fel po- v'inêên een glimp op van kar- Stille Oceaan, hebben politieke liticus. Hij heeft de afgelopen maanden dinaal Spelïman, juist toen hij de basi- ^^Hlkheden geleid tot bomaanslagen I een verbitterde politieke strijd geleverd liek betrad, een' vlugge, kleine gestalte tussen opmerkelijk lange, plechtig zwarte, zo te zien Keltische geleiders. Er waren ook tal van Aziatische en Afri kaanse hogere clerici, representerend de Wereldkerk. En vol wisselende luister van ambstgewaad en nationale dracht vertoonde zich het Corps Diplomatique, de Oosterse gezanten in het bijzonder decoratief. De dames van het gezel schap droegen de voorgeschreven rouw, in haar zwart-kanten sluiers verhuld Ook thans zag men soutane en habijt in alle variaties, die de Kerkgemeen schap kent, priesters en theologanten van alle stam en taal, tal van vrouwe lijke religieuzen, zoals het vijfttal „Zus ters van de Paus": Franciscanessen van het H. Kruis van Menzingen in Zwit serland. Moeder Pasqualina, de getrou we, had een ereplaats. (Vervolg op pagina 7) en de arrestatie van de premier Pou vanaa Oopa en een vijftigtal van zijn peeteangerS' Dit Reuter uit Pa- een 63-jarige afgevaar digde m de Franse Nationale Vergade ring, is indertijd op Tahiti gekozen on der de leuze „Tahiti voor de Tahitiërs en de Fransen in zee". Hij heeft de af gelopen maanden een felle campagne ge voerd tegen de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet, doch de mees te inwoners van de Gezelschapseilanden, waarvan Tahiti deel uitmaakt, hebben zich voor de grondwet van generaal De Gaulle uitgesproken. Oopa staat in Parijs bekend als een man met een mild karakter, die maai weinig spreekt in de debatten in de Na tionale Vergadering. Doch thuis op Tahiti is Oopa die achtereenvolgens patat-fritesverkoper, timmerman en Op de vier zijden van het grafmonu ment voor Pius XII zullen volgens A.F.P. de onderstaande teksten worden Aangebracht: „Toen een verschrikkelijke oorlog bijna alle volken deed lijden, was Hij ®heen de Bemiddelaar die werkte voor een ware vrede, de Verdediger van Rome, de Trooster vol zorg voor allen nie getroffen waren." „Hij legde met onoverwonnen geest kracht de vinger op alle dwalingen, Hij richtte een vaderlijke vermaning tot alle dwalende kinderen, de waarheid in een geest van liefde verdedigend." „Als Pastor Angelicus leidde Hij met "^vermoeide ijver de kudde die Hem J-oevertrouwd naar de weide van t Eeuwige Leven." het Pinksterwonder vernieu- srho„ tracl. Hij op als een Redenaar, Eert=^,v?nnig d°or de kracht van Zijn BrnM j' verheven door Zijn verstand, j door Zijn welsprekendheid. Hij ltipFlreer,de de volkeren van alle talen de gedachten en wees hun juiste weg.' Met veel lawaai en een snelheid van drie kilometer per uur kruipt op het ogenblik in de buurt van de Duitse stad Mainz een speciale trein over de rails, ontworpen voor het gladslijpen van de spoorstaven. Deze „slijptrein", de eerste in Europa, werkt zo secuur, dat zelfs oneffenheden worden weggeslepen, welke met het blote oog niet te zien zijn. hetgeen erg belangrijk is, want ook deze kleine ongelijkheden veroorzaken grote schade aan het rijdend materieel. De gehele trein bestaat uit drie „slijp-wagens", een motorwagen en een wagen voor materiaal. Verder rijdt een wagen mee, waarin de bemanningwoont en slaapt. met een deel van zijn democratische par. tij, die in mei „in opstand" kwam tegen zijn pogingen om op Tahiti inkomsten belasting in te voeren. De oppositie werd gesteund door blanken en Tahitiërs Oopa kon zijn belastingplan dan ook niet uitvoeren. Er braken onlusten uit en de Franse gouverneur schorste in feite de regering door haar niet meer bijeen te roepen. In het afgelopen weekeinde zijn op Tahiti aanslagen gepleegd met benzine bommen. Politie en militairen hebben daarop huiszoeking bij de premier ge daan. Zij troffen Oopa thuis, beschermd door 40 lijfwachten. In het huis, dat er uitzag als een belegerde vesting, werd een flinke voorraad benzinebommen aangetroffen. Gistermiddag omstreeks vier uur is een fotoverkenningsvliegtuig van het type RF ,84-F „Thunderflash" van de vliegbasis' Deelen bij Schijndel veronge lukt. De vlieger, de 28-jarige ongehuw de reserve eerste luitenant G. Steen huis uit Den Haag, kwam hierbij om het leven. Hij had tevoren enige oefenlandingen op het vliegveld Eindhoven uitgevoerd. Bij terugkeer naar zijn thuisbasis is het toestel door nog onbekende oorzaak in open bouw land neergestort. De regering van de W'estduitse deel staat Rijnpalts heeft het ontslag aan vaard van Wilhelm Nowack, die in de afgelopen zeven jaar minister van fi nanciën is geweest, aldus meldt Reuter. Het ontslag is het gevolg van de publi- katie van een rapport van een parle mentscommissie, waarin wordt gezegd dat Nowack persoonlijk voordeel heeft getrokken uit zijn werkzaamheden als president-commissaris van een bedrijf, dat voor het grootste deel in handen is van de staat. Genoemde functie bekleed de hij uit hoofde van zijn ministerschap. In het St. Jozefziekenhuis te Heerlen is in de nacht van zondag op maan dag het 2%-jarig zoontje Wi'ly van de familie Penders uit Elkenrade-Wylré, dat zondag door een paard levensge vaarlijk werd verwond, overleden. Samen met zijn ouders, die in een weiland bij hun huis de koeien aan het melken waren, vertoefde Willy Pen ders zondagmiddag in dit weiland, waar ook het paard van de familie Penders liep. Op een onbewaakt ogenblik heeft dit paard de kleine Willy getrapt en le vensgevaarlijk aan het hoofdje gewond. Met een gespleten schedel werd het knaapje naar het ziekenhuis overge bracht, waar het later aan de opgelo pen verwondingen is overleden. Willy Penders was het tweede kindje van het nog jonge gezin van landbou wer Penders te Wylré. Er is vannacht een staking uitgebro ken bjj de Britse Iuchtvaartmaatschap- PÜ B.O.A.C., welke vliegt op alle we relddelen behalve op Europa. Vliegtui gen, welke gereed stonden voor norma le dienstvluchten naar Canada, de Ver enigde Staten, Afrika, Singapore en an dere bestemmingen konden niet ver trekken tengevolge van de staking van mecaniciens. Sedert enige tyd weigeren de mecaniciens van de B.O.A.C. over uren te maken, zulks omdat de directie niet bereid was hun laatste eisen tot loonsverhoging in te willigen. Gisteren werd aan het personeel me degedeeld, dat degenen die voortgingen met te weigeren overuren te maken zich blootstelden aan onmiddellijk ont slag. Om te tonen dat het haar ernst was ontsloeg de directie gisteren vijf leden van het personeel, die weigerden overuren te maken. Dit ontslag werd gevolgd door een wilde staking van alle mecaniciens. Het stakend personeel zal heden een poging ondernemen om het personeel van de B.E.A., de luchtvaart maatschappij welke de diensten op Europa onderhoudt, over te halen om in sympathie-staking te gaan. De leeuwin Cita van het „Circo Es- panol", dat op het ogenblik te Steen- wijk staat, neeft gisteravond het leven geschonken aan twee welpen. Zij wil echter niets van haar kleintjes weten, zodat nu gezocht wordt naar een grote wijfjeshond, die de welpen kan zogen. Wie er een beschikbaar wil stellen kan dat meedelen aan de politie te Steen- wijk (tel. 05210—2244). De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, heeft de Franse officie ren van het leger in Algerije bevolen alle politieke activiteit op te geven, aldus bericht United Press International. Dit bevel, dat voorkomt in een gestrenge brief aan generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber in Algerije, is de sterkste veroordeling die tot nu toe van de zijde van De Gaulle aan het adres van de officieren is uitgesproken. Zoals bekend maakten deze officieren het in mei j.l. mogelijk dat De Gaulle weer aan de macht in Frankrijk kwam. In de brief aan Salan komen bovendien richtlijnen voor die beogen „zuivere en vrije verkiezingen in Algerije" te verzekeren. „Wij willen de besten onder de Algerijnse politici in staat stellen voor het voet licht te treden," aldus De Gaulle. Hij verklaart in zijn lastgevingen volgens Reuter verder dat „verzekerd dient te worden, dat alle schakeringen der Algerijnse openbare mening volledig aan de dag kunnen treden, met in begrip van eventuele stromingen, „die een onafhankelijk Algerije wensen." Enkele door De Gaulle getroffen re gelingen zijn: militairen, die lid zijn van een Algerijnse politieke organisa tie, moeten voor hun lidmaatschap bedanken. Voorts mogen militairen en bestuursambtenaren zich geen kandidaat laten stellen in de op 23 no vember te houden verkiezingen. Er mogen geen Algerijnse of' in Frankrijk gedrukte dagbladen in beslag worden genomen, tenzij er artikelen in voor komen, die aanleiding geven tot het instellen van een strafrecchtelijke vervolging. Er mogen tegen kandida ten geen beperkende maatregelen worden genomen, tenzij dit geschiedt met toestemming van de commissie voor de verkiezingen en ter bewaring van de openbare orde. Behalve mili tairen en bestuursambtenaren kunnen slechts die personen van het kandi daatschap worden uitgesloten, die „terroristische aanslagen bedrijven en deswege in staat van beschuldi ging kunnen worden gesteld." De Gaulle besluit zijn richtlijnen met: „Ik hecht er bijzonder veel belang aan, dat er een daadwerkelijke wedijver be staat, dat wil zeggen dat er concurre rende lijsten worden ingediend. Niets zou noodlottiger zijn dan het ontstaan van variaties van één enkele, officieel goedgekeurde kandidatenlijst. Slechts door een Algerijnse politieke élite in staat te stellen in de openbaarheid te treden, kunnen wij het politieke lucht ledig vullen, dat de leiders van de op stand hun kans heeft gegeven," aldus premier De Gaulle. De dertien militaire leden van het comité voor openbaar welzijn voor Al- gerije en de Sahara zijn vandaag in overeenstemming met de richtlijnen van De Gaulle uit het comité getreden. In gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers denkt men, dat de stap der officieren ontbinding van de comités voor openbaar welzijn in het gehele land tot gevolg zal hebben. Onder de officieren bevindt zich ge neraal Jacques Massu, die een der twee voorzitters van het comité was. Er werd in de richtlijnen niet ge sproken over de beweging voor open baar welzijn. Deze beweging verklaart zelf geen politiek karakter te dragen. Advertentie matrassen Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TH. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot krach tige wind tussen west en zuidwest. Zon: 7.03-17.48. Maan: 10.20-19.36. Advertentie R.A.I.-GEBOUW Geopend: dagelijks van 10-17.30 en van 19.30-22.30 uur. Entree 1.incl. belasting Een actieve depressie bij Zuid-Groen land koerst langzaam in de richting van IJsland. De fronten van deze de pressie zullen morgen ons land bereiken hetgeen met veel bewolking en wat regen of motregen gepaard zal gaan. max. neersl. Station Weer temp. gisteren afgel. 24 uur Stockholm mist 12 0 Oslo geheel bew. 10 2 Kopenhagen regen 13 1 Londen zwaar bew. 14 12 Amsterdam half bew. 12 4 Brussel regen 11 8 Luxemburg Parijs regen regen 9 13 7 0.2 Nice zwaar bew. 24 0 Berlijn regen 14 0.5 Frankfurt regen 13 10 München geheel bew. 10 2 Zürich regen 11 3 Genève geheel bew. 12 0 Locarno half bew. 20 0 Wenen onbewolkt 13 23 Innsbruck zwaar bew. 9 10 Rome onbewolkt 24 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1