De „Electra", een boemel met de snelheid van een expres De begrotingen van Oorlog en Marine zijn veel te vaag Prins Bernhard bezoekt jubilerende suikerfabriek Gestolen gouden beker kan hersteld worden Katholieke organisaties ver werpen bedrijfsgeneeskunde K ru iswoord raadse l Lockheeds chef-invlieg Herman Salmon jongleert met de propellers Britse vlootvoogd bij Staf Kunnen keuringsdiensten niet gecombineerd worden? Toen door naar Breda voor opening van een nieuw bedrijfspand Bewakingssysteem in Rijksmuseum nu aangepast99 Verregaande overheidsbemoeiing SAM SWAAP 70 JAAR DINSDAG 14 OKTOBER 1958 PAGINA 3 VOLGEND JAAR BIJ K.L.M.-LUCHTVLOOT Dierenmishandeling gestraft Benoemingen in het bisdom Groningen Zuster Pasqualina neemt afscheid Brandarisneemt jacht op sleeptouw H. van Sleen overleden Lid van de Tweede Kamer De N.S.-bestelling in Engeland Nederlandse industrie kon haar niet realiseren Inauguratie mr. H. D. van Wijk OVERWEG NIET GESLOTEN Tweede Kamer meent: Rijksdiensten 27 december gesloten Maatschappij Zeeland Nieuw m.s. „Koningin Wilhelmina" ATOMIC DEVELOPMENT MUTUAL FUND, INC. 32 Grijnzend schudt de oude het hoofd. „Nee, Koning, vraag wat ge wilt, maar dit niet. We zijn veel te verheugd, dat we eindelijk eens een paar van die Saksische schurken kunnen laten boeten voor hun wandaden." „Wat hebt ge aan die paar man?" valt Eric minachtend in. „Goed, ge kunt hen doden, en zes vijanden minder. Maar levend kan hij ons meer buit op leveren. Een van hen is een hoofdman. Welnu, wie weet wat voor een be langrijke gijzelaar we daarmee in handen hebben." De oude hoofdman staart hem peinzend aan. „Ge praat van „we", merk ik," mompelt hij. „Wat bedoelt ge daarmee?" „Ik wil proberen de schepen, die de Saksers mij ont stolen hebben, terug te veroveren", zegt Eric nuchter, „en aangezien ik be grepen heb. dat gij en Uw volk deze Saksers net zomin mogen als wij Noren, dacht ik, dat we misschien gezamenlijk iets konden ondernemen. Die Saksers steken iedere keer de koppen weer op. Reeds eerder heb ik deze zeerovers een lesje geleerd, maar nog niet duchtig genoeg, naar het schijnt. Er moet een eind aan komen." De oude hoofdman springt opgewonden uit zijn zetel. „Gij zijt een man naar mijn hart," zegt hij. „Ik zal dit ogen blikkelijk met de raad van krijgers bespreken. Wij hebben een lange reke ning te vereffenen met de Saksische honden. Oh, hoe schoon zou het zijn, om onder aanvoering van niemand minder dan de Koning der Noren ten strijde te trekken tegen deze rovers, al moet ik bekennen, dat wij maar een klein volk zijn en niet veel krijgers in het veld kunnen brengen. Maar goed, wij scharen ons onder uw bevel, dat beloof ik U!" Als Eric even later bui ten staat, krabt hij zich verbaast de kin. Dan tast hij onwillekeurig naar het bronzen paardje, dat onder zijn kleed om zijn hals hangt. „Ge zult vreemde vriendschappen sluiten," waren de woorden van de zwerver, „en het paardje brengt geluk." Hm, hij is te nuchter om dat allemaal te gelo ven, doch om ln de tijd van een ogenblik benoemd te worden tot opper bevelhebber van het volk, wiens gevangene je was, is óók amper te geloven. (Van onze luchtvaartredacteur) Jan Plesman, de dertienjarige kleinzoon van de stichter van de K.L.M. zat gisteren in de cockpit van een Lockheed Electra in plaats van in zijn schoolbank in de tweede klas van het Haagse lyceum. „Ja, vooruit maar," moedigde Herman Salmon, Lockheed's chef-vlieger, hem aan en daarop pakte de jonge Plesman glunderend de stuurknuppel. Een opwindende belevenis, die zijn gedachten evenwel niet zó bezighield dat zij hem even later kon behoeden voor een stevige luchtziekte op de eerste demonstratie vlucht van Lockheed's nieuwste vliegtuig voor de burgerluchtvaart. Hij was echter lang niet de enige wiens maag niet tegen het ruwe weer boven Nederland bestand was. Zelfs een van de stewardessen die Lockheed voor twee maanden van American Airlines geleend heeft werd na een half uurtje wat wit om haar neusje en moest haar werk staken. Chef-invlieger Herman Salmon bleek volkomen immuun te zijn voor het remous. Hij trok de Electra steil omhoog, maakte scherpe bochten naar links en rechts en voerde met ver bluffend gemak een schijnlanding uit op Schiphol, waarbij het vliegtuig zonder enige overgang van de matige landingssnelheid in zeer grote start snelheid overging. Bij de landing tenslotte jongleerde hij nog even met de verstelbare propellers die bij de Electra van een zeer bijzondere con structie zijn. Hierdoor kwam het grote viermotorige vliegtuig al binnen de 600 meter tot stilstand. De Electra, waarvan er volgend jaar om deze tijd twaalf aan de luchtvloot van de K.L.ÏV1. zullen worden toege voegd, moet in het straaltjjdperk een hiaat aanvullen. Straalverkeersvlieg- tuigen kunnen op de kortere trajecten niet zo economisch worden gebruikt. Machines als de DC 8 en de Boeing 707 zfjn voorbestemd om grote afstanden te overbruggen. Voor de middelgrote af standen, zoals bepaalde trajecten in Europa en de routes naar het Midden- Oosten, heeft de K.L.M. tot nu toe als enige Europese luchtvaartmaat schappij haar keuze laten vallen op de Electra. De Electra is uitgerust met schroef- turbinemotoren. Zo'n motor is in prin cipe vrijwel gelijk aan een straalmotor met dat verschil dat de kracht van de uitstromende gassen niet zoals bij de straalmotor voor straalvoortstu- wing worden gebruikt, maar groten deels voor de aandrijving van de pro pellers. Het vermogen van de schroef- turbinemotoren kan bij de huidige stand van de techniek veel verder wor den opgevoerd dan dat van zuigermo toren, waarmede de meeste huidige vliegtuigen zijn uitgerust. Daardoor kan de Electra een kruissnelheid van 650 km per uur halen dat is 200 km meer dan de Super Constellation en een maximum-snelheid van 725 km, dat is 12 km per minuut. Hierdoor doet de Electra op kortere trajecten aan snelheid vrijwel niet on der voor een straalverkeersvliegtuig, dat b.v. op een veel grotere hoogte moet vliegen en dus tijd verliest met klimmen. Vandaar dat de Electra op een traject met veel tussenlandingen een ideaal vliegtuig is. Het is een „boemel" met snelheid van een „expres". De schroefturbinemotoren brengen daarnaast voor de passagiers het grote voordeel met zich mede, dat het la waai ervan aanmerkelijk minder is dan van de zuigermotoren, terwijl de caBine vrijwel trillingsvrij is. Wat dit betreft moet de Electra natuurlijk onderdoen voor straalverkeersvliegtuigen als de Britse Cornet en de Franse Caravelle. De Alkmaarse rechtbank heeft een 30-jarige analist uit Beemster, tegen wie de officier van justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman, veertien dagen geleden vier maanden gevangenisstraf had ge- eist, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie maanden. De man had op 15 juli een hond die van Purmerend naar Beemster met hem meegelopen was, na het dier met chloroform verdoofd te hebben, met een mes opengesneden. Daarna had hij een stukje van de le ver afgesneden. Volgens verdachte was de hond reeds tijdens de narcose ge storven; hij zou het dier eerst een half uur daarna hebben geopereerd. Toen men het cadaver in een sloot vond kreeg men direct verdenking tegen de man van wie men vermoedde dat hij al eerder op soortgelijke wijze katten had geanaliseerd. De bisschop van Groningen Gisterochtend heeft ook zuster Pasqua- l' -.a, die 41 jaar de huishouding van de overleden Paus heeft verzorgd, afscheid van de Heilige Vader genomen. Dicht bij het hoogaltaar, waar de baar stond opgesteld, heeft zij een Requiemmis bij gewoond. In 1917 is zij in dienst getreden bij de Paus, die toen nog nuntius in Mün- chen was. Vele gelovigen, die haar vanochtend her kenden, hebben afscheid van haar ge nomen. Over enkele dagen vertrekt zij naar het moederhuis van haar orde de Zusters van het Heilige Kruis te Mensingen in Duitsland. Om tien uur vanochtend is de Ter- schellingse reddingboot „Brandaris" uit gevaren om te onderzoeken wat er aan de hand was met een jacht, dat zich in de branding in de Terschellinger gron den, ter hoogte van het Thomas Smith- gat, bevond. Het jacht lag nu eens met de kop naar het oosten, dan weer naar het westen. Noodseinen werden niet waargenomen. De „Brandaris" nam het schip, afkomstig uit Los Angeles, op sleeptouw en voer er mee naar de haven van West-Terschejling. In de ouderdom van ruim 67 jaar is hedennacht te Rotterdam overleden de heer H. van Sleen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, tot voor kort eerste plaatsvervangend voorzitter van de Kamer en oud-bur gemeester van Brielle. De bestelling voor 300 motoren en onderstelcomponenten, die de Neder- landsche Spoorwegen de vorige week bij Leyland in Engeland ten behoeve van dochterondernemingen heeft ge plaatst, heeft in industriële kringen en ook bij werknemers-organisaties in ons land enige verwonder5 ng gewekt. Naar het ANP van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen verneemt, is aan de plaatsing van deze bestelling geruime tijd van onderhandelen en be sprekingen voorafgegaan en is het be paald niet zo, dat de spoorwegen ter gelegenheid van een automobielshow, de vorige week in Engeland gehouden, zonder enige voorbereiding een be stelling bij Leyland heeft geplaatst. De ÜAF te Eindhoven zou in licentie deze motoren in produktie hebben kun nen nemen, doch van.de zijde van deze industrie voelde men niet veel voor deze bestelling, die neerkwam op een maan delijkse produktie van acht motoren. Daar komt bij, dat de investering voor deze bestelling enorme bedragen zou vergen. Wel zal de DAF in opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen 109 chasis maken voor de dochterondernemingen van de N. S. De nieuwe Leylandmotoren van 150 pk zullen door een Nederlandse rederij naar ons land worden verscheept. Frames en chasis zullen eveneens in produktie worden genomen, terwijl de Spoorwegen bij de Nederlandse caros- seriebouwers de opdracht zullen geven voor de bouw van carosserieën van de nieuwe bussen, die door alle dochteron dernemingen van de N. S. in gebruik zullen worden genomen. Met de bouw van de 300 motoren in Engeland is een bedrag van zeven mil joen gemoeid. De eerste bus. waarin deze nieuwe motor wordt gebouwd hoopt men gereed te hebben in de eer ste helft van 1960. De uitvoering van de gehele bestelling zal ongeveer drie en een half jaar in beslag nemen. Men heeft tot de plaatsing van deze bestelling besloten op grond van het feit, dat Leyland garandeert, dat da motor 500.000 kilometer loopt zonder dat reviseren noodzakelijk is. Maandagmiddag heeft mr. H. D. van Wijk het ambt aanvaard van buitenge woon hoogleraar in het administratieve recht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam door het uitspreken in de aula der universiteit van een rede getiteld: „formeel en vaag; opmerkin gen over de leer van onsplitsbare wils verklaring". Gistermorgen om kwart over zes zijn de spoorbomen van de overweg aan het Van Markenplein te Delft niet gesloten voor de trein, die uit de richting Den HaagDelft passeerde. De heer G. uit Delft was met zijn auto de overweg al opgereden, toen hij de trein vlak voor zijn wagen zag voorbijrazen. Door krachtig remmen kon hij een botsing voorkomen. De overwegwachter ver klaarde na het gebeurde, dat hij het belgerinkel niet zou hebben gehoord. Ondanks een vermindering van het aantal vliegtuigen met 15 vragen de bruto méérkosten op de begroting van Oorlog voor het jaar 1957 niet minder dan 151 miljoen. De oorspronkelijke ra mingen zijn er dan toch wel zeer ver naast geweest, zo meent de Tweede Kamer naar aanleiding van een sup- pletoire begroting van minister Staf. Een nadere uiteenzetting van de be windsman zou men „op prijs stellen" zo heet het in het verslag. Het is trouwens niet de enige kritiek op de door de minister toegepaste be grotingstechniek. Voor het „Hunterpro- ject" van de Luchtmacht zijn gelden Maandag heeft minister Staf op zijn ministerie de bevelhebber van de Britse schepen, die op het ogenblik ons land bezoeken, ontvangen. Men ziet hier de minister met zijn gast Sir William W. Davis (midden) en de chef marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. van Groningen heef' aan de zeereérw. heer Th. G. ten Hagen, pastoor te Creil in de N.O. polder, eer vol ontslag verleend als vicarius-oeco nomus van Rutten in de N.O. polder er benoemd tot pastoor aldaar de zeereerw heer C. J. Ebskamp. Voorts tot pastoor te Mussel (Gr.) de weleerw. heer J. W. Aarnink, die kapelaan was te Leeu warden (H. Bonifatius en gezellen). Nu Tweede Kerstdag dit jaar op vrij dag valt, zullen op zaterdag 27 decem ber de rijksdiensten gesloten zijn. De daardoor verzuimde werkuren zullen op andere dagen moeten worden inge haald. Z. K. H. Prins Bernhard heeft tijdens zijn bezoek aan het westelijk deel van Noord-Brabant een bezoek gebracht aan het nieuwe bedrijf van de „Vege". In het model van de zelfbedieningswinkel, die een onderdeel van het bedrijf vormt, werd de Prins door de directie een koek aangeboden. Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Verenigde Coö peratieve Suikerfabriek Dinteloord te Dinteloord, die dit jaar 50 jaar bestaat. De raad van overleg voor sociaal-eco nomische aangelegenheden, omvattende de K.A.B., het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen, de K.N.B. T., de Kath. Middenstandsbond alsmede St.-Adelbert en Werknemende Midden stand, is van mening, dat het door de regering voorgestelde systeem van be drijfsgezondheidszorg onaannemelijk is. De zes samenwerkende organisaties hebben hun unaniem standpunt medege deeld in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Aanleiding tot dit schrij ven is het gewijzigd ontwerp van wet. aanvulling veiligheidswet en stuwa doorswet met bepalingen omtrent pre ventieve gezondheidszorg in de bedrij- ve„. De katholieke organisaties hebben bij hun besprekingen ernstige bezorgdheid geuit over de wettelijke verplichting van bedrijfsgeneeskundige diensten voor bedrijven met beperkt aantal werkne mers. Zij menen, dat hiermede een ver regaande overheidsbemoeiing wordt in gevoerd, welke te verwerpen is. In het adres wordt voorts gezegd, dat de argumenten van de staatssecretaris niet overtuigen, terwijl van de andere kant in de maatschappij en bij de over heid vele andere middelen aanwezig zijn, om een verantwoorde ontplooiing van de bedrijfsgezondheidszorg verder te stimuleren. De voorgestelde wettelijke regeling is noch in het belang van de bedrijfsge neeskunde noch in het belang van de werknemers. Zoals reeds uitvoerig bericht, heeft ook de Kath. Artsenvereniging zich te gen het wetsontwerp verklaard. Na de begroeting, waarbij de voor zitter van de coöperatie, ir. M. A. Geu ze, de prins een exemplaar van het ge denkboek aanbood, gebr-likte Z.K.H. de lunch ten huize van de algemeen directeur der V. C. S., de heer L. P. van Malland. Vervolgens maakte de prins een excursie door het bedrijf te Dinteloord-Stampersgat, die de groot ste suikerfabriek van Europa heet te zijn. De prins volgde het gehele pro- duktieproces. Zijn belangstelling ging vooral uit naar de bedrijfsresultaten, waarover hij door ir. Geuse uitvoerig werd voorgelicht. Na de wandeling door de fabriek werden in de cantine drie leden van de ondernemingsraad aan de prins voorgesteld. Tegen vier uur vertrok zijne ko ninklijke hoogheid naar Breda, waar hij in de middaguren de opening ver richtte van het bedrijfspand van de groothandel in levensmiddelen de fir ma Th. Albada Jelgersma in Breda. Er waren honderden genodigden aan wezig, niet alleen uit Nederland, maar ook uit Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland, leden van dezelfde orga nisatie als waartoe de Bredase firma behoort. Na de officiële opening heeft de prins het bedrijf bezichtigd. Aan het einde van de bijeenkomst werd hem een kist aangeboden, waarin zich alle produk- ten van het bedrijf bevonden. Bovendien werd hem door een van de firmanten een snuifdoos overhandigd, die afkom stig is van een tuinman van een der oranjevorsten. De zwaar beschadigde drinkbeker van de kapitein, Cornells Schrijver, welke beker met een tweetal penningen en ketens uit het Rijksmuseum werd ge stolen, zal waarschijnlijk tot een rede lijke staat hersteld kunnen worden. Dit meent de directie van het Rijksmuseum. De gouden penningen en ketens hebben van de diefstal niet geleden. Zij zullen weer spoedig In de museumvitrines liggen. Toen de beker bij een antiquair in Keulen vorige week werd gevonden, was hij niet veel meer dan een klomp goud. Voetstuk, lid en handvat waren eraf gebroken en de kom was in elkaar geslagen. Samen met de penning van Isaak Rockesen was hij de antiquair voor 1380 D-Mark verkocht. De overige voorwerpen, waaronder dus de ketting van De Ruyter waren voor 720 DM bij een horlogier terecht gekomen. De dief, eer. geroutineerde Duitse museumdief die in West-Europa voor ruim een miljoen aan kunstvoorwerpen heeft gestolen, is nog altijd voortvluch tig. Vele tientallen tips, waaronder ge heimzinnige, komen bij de politie bin nen. Bij verificatie zijn ze tot dusverre nog steeds waardelos, zo niet belache lijk gebleken. Het Rijksmuseum is de Duitser van buiten af binnen gekomen, zonder een raam in de gevel te forceren. Het raampje waardoor hij geklommen is, ligt niet ver boven de begane grond Zeer waarschijnlijk heeft de man, die enige dagen in Amsterdam geweest is, eerder van binnen het raampje ont sloten, hetgeen hem als „museumbe zoeker" niet erg moeilijk gevallen moet zijn. Hij heeft niettemin een vrij kras staaltje geleverd door tijdens zijn nachtelijk bezoek onopgemerkt te blij ven, terwijl het museum 's nachts in overvloedig strijklicht staat. De politie heeft géén reden meer om te geloven dat dezelfde man ook het Klokkenmuseum in Utrecht een ongewenst bezoek gebracht heeft. Wei staat voor haar en de Duitse recherche vast dat hij de dader is van een reeks opzienbare inbraken in musea te Luxemburg, enz. Linz. München, Brugge, In het klooster der Zwarte Zusters te Brugge heeft de Duitser een paneel van het drieluik „De legende van Ste. Ursula" buitgemaakt. De Belgische recherche ontdekte enige tijd daarna dat het paneel in een koffer in Oost ende in een depot in bewaring was gegeven. De bewakers hebben aan de hand van de hun getoonde foto's kun nen bevestigen dat de Duitse museum- dief de koffer had afgegeven. Raadsels bestaan er nog omtrent een vrij kostbare ets, die de Duitser in Am sterdam bij antiquairs voor een zacht prijsje te koop had aangeboden. De Keulse politie, die uiteindelijk de ets in handen kreeg meende dat deze uit Nederland afkomstig was. Maar voor zover bekend wordt nergens in Neder land deze ets vermist. Naar wij van de directie van het Rijksmuseum vernemen zijn er na de geruchtmakende inbraak enige voor zorgsmaatregelen getroffen, waardoor soortgelijke „bezoeken" voorkomen kun nen worden. Het bewakingskorps van bijna 80 man heeft aanvullende instruc ties ontvangen. Hoe de bewaking van het Rijksmuseum was en nu is, blijft een angstvallig bewaard geheim. Er zijn hier en daar klachten geuit over een zeker aantal „lekken" in het veilig- heidsscherm. Politiefunctionarissen heb ben desgevraagd daarop medegedeeld dat er zeker geen schromelijke tekorten waren in het hier toegepaste systeem. Maar aan elk bewakingssysteem kleven nadelen, zo verklaarde zij. De stoomvaartmaatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandse Postvaart N.V. te Hoek van Holland, heeft van H. M. Koningin Juliana de goedkeu ring verkregen haar nieuwe schip de naam te geven van „Koningin Wilhel- Reeds eerder heeft de rederij een schip van deze naam gehad en wel in de periode 18951916. In de lange naamlijst van schepen, die sinds de op richting van de Zeeland in 1875, tot de vloot van deze maatschappij hebben behoord, komen tal van namen voor, die verbonden zijn met het Huis van Oranje. De directie van de maat schappij Zeeland wil met de naam van haar nieuwste schip eer bewijzen aan de vorstin, die in de moeilijke oorlogsjaren de leidsvrouwe is ge weest in de strijd voor de bevrijding van ons vaderland. Het nieuwe ms Koningin Wilhelmina, dat bij de werf De Merwede te Neder- Hardinxveld in aanbouw is, zal om streeks mei 1959 van de helling lopen. Het schip wordt uitgerust met de mo dernste vindingen op scheepvaartge bied en zal mede daardoor een aan winst worden voor de dagdienst Hoek van Holland-Harwich, die in het inter nationale verkeer een belangrijke plaats inneemt. aangevraagd op een post van de Ko ninklijke Landm cht. Maar de Kamer constateert tevens, dat door het over en weer lenen tussen de verschillende krijgsmachtonderdelen de balans toch weer in evenwicht is. In een aanvulling op de marinebe groting heeft de minister 6 miljoen extra aangevraagd voor „modernise ring en reparatie van het vliegkamp schip „Karei Doorman"." Ook hier acht men een verdere detaillering van verplichtingen en kosten gewenst. Tenslotte vraagt de Kamer zich af of het niet mogelijk zou zijn de keuring en selectie van het marinepersoneel te combineren met de overeenkomstige diensten van de land- en luchtmacht. Op woensdag 15 oktober zal de oud- eerste concertmeester van het Residen tie Orkest Sam Swaap zijn zeventigste verjaardag vieren. Sam Swaap werd te Amsterdam ge boren, waar hij aan het conservatorium studeerde. Tot zijn leraren behoorden Hendrik Willem Hofmeester en Carl Flesch. Na in 1907 het einddiploma te hebben behaald gaf hij reeds spoedig concerten in binnen- en buitenland. Zo trad hij op in Parijs, Madrid, Lissabon, Praag, Engeland en Zwitserland. Van 1909 tot 1913 behoorde hjj tot de eerste violisten van het Concertgebouworkest, waarna hij eerste concertmeester en tweede dirigent van het stedelijk orkest van Abo (Finland) werd. Later, in 1948, heeft hij daar nog voor de microfoon gespeeld. In het seizoen 1914-1915 zag men hem als eerste concertmeester van het Re sidentie Orkest, welke functie hij 35 jaar lang heeft vervuld. Tevens was hij pri marius van het Haagseh strijkkwartet, en met het trio Frenkel en Sam Ister- dael verwierf hjj veel bekendheid. Als dirigent leidde hij het amateurorkest Euterpe" en nadat hij het Residentie Orkest met pensioen had verlaten, ging hij het Nederlands kamersymfonie-or kest dirigeren. Sam Swaap is ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder in het Legioen van Eer, ridder in de Kroonorde van België, ridder in de Kroonorde van Roe menië en ridder in de orde van Adolf van Nassau. Horizontaal: 1. beraad - sporeplant 2. drinkgelag - zitstok voor kippen 3. strook - veer 4. laagte - kleur - klaar 5. vroegere Joodse Hoge Raad in Jerusalem 6. knorrepot - zwemvogel 7. tegenstelling van solo - verzoek schrift 8. grond 9. bloed aftappen 10. gevangenis - meisjesnaam 11. academische graad - woonschuit - verpakkings materiaal Vertikaal: 1. plek - kuststrook 2. angst - uitgedroogd 3. wilde rozelaar 4. grafschrift - baat 5. Frans lid woord - sensationele film 6. soort houweel - dubbele klinker 7. bodem - tegen 8. in wanorde 9. gehakt var kensvlees - Europeaan - nieuw (in samenst.) 10. rund behorend bij - windrichting 11. materie - dominee - oude vrouw Advertentie Een beleggingsaandeel dat het gehele gebied van de snelgroeiende atoomlndustrie bestrijkt. Het -/oiulst ln de Ned. taal verschenen Jaarverslag ls verkrijgbaar bij uw effectenhandelaar of bij 1 D. W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam-C. Koers 6X. overeenkomende met ca f220,— per certificaat van 10 aandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2