Bouwvakarbeidersbond „St.-Joseph" veertig jaar fyouud) Haarlemmers exposeren in de hoofdstad Spaarndams Gemengd Koor sluit jubileum af Terugval van haring in de maand augustus Export van visserij-produkten over de hele linie gestegen Volle winst voor Santpoort C.I.O.S. en O.V.R.A. f35- HENSEN BREIMACHINES D.S.S. blijft op NAAIMACHINES Gedurfd pionierswerk werd met succes bekroond Oudste leden gehuldigd Haarlemse beurs in Krelagehuis Rik van der Mey in Stedelijk Museum Uit STAD Ien STREEK het goede pad Monty-Coats ZONDAG FEEST IN HEEMSTEDE KN1TTAX Voetganger tien meter weggeslingerd Verwey en Andriessen bij De Boer VOLLEYBALCOMPETITIE DINSDAG 14 OKTOBER 195S PAGINA 3 KUIPERS, Kleine Houtsfr. 112 Telefoon 11142 Haarlem PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Mejuffr. M. M. Veeger overleden Oud-directrice r.-k Industrie- en Huishoudschool Geen spreekuur BLOEMENDAAL Films: Diversen: h.a.t. Burgerlijke Stand Haarlem Amsterdamse Bos voor tuinbouw en plant kunde Als het bulten plenst Bel een „Atax", dag en nacht. 1-2-3-4-5 Grootste wagenpark Bruggetje bij Holland Nautic niet onveilig Antwoord aan raadslid J. Willemse Slager ernstig gewond bij aanrijding in Haarlem 60 jaar herenmode Veteraan Van Dijk weer de snelste I HAUTE COIFFURE MOLENDIJK DAMESKAPPER Verkeerszuiltjes zwichtten voor geweld van vrachtauto T.Y.B.B. organiseert spelregelavond Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal Plechtige Requiemmis voor Z. H. de Paus BROMFIETSER ZWAAR GEWOND Lasvonken veroorzaken brand Programma Zeevis Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Beurs van Amsterdam Advertentie PAARLAARSTEEG 1 Beurs van New York Advertentie In „Polletje Piekhaar" geeft Willem van Iependaal een rake typering van de stand van zaken op een bouwwerk in de eerste jaren van de twintigste eeuw. „Wordt het nooit zaterdagavond, zaterdagavond zes uur", zongen de opperlieden en schilders, timmerlui en metselaars 's maandagsmorgens vroeg, nadat het nodige geestrijke vocht op die eerste dag van de week hun kelen reeds was gepasseerd. Krullenjongen zijn betekende in die tijd op de eerste plaats loopjongen zijn van de werklui, die om sterke drank verlegen zaten. Soms te dronken om heelhuids vanaf het dak de grond te bereiken gingen de bouwers 's avonds naar huis met het povere restant van een toch al niet te groot loon in hun zak en met een „stuk in hun kraag". Veertig jaar geleden gingen de bon den van de kalk- en stëenbewerkers en timmerlieden, aangesloten bij het r.-k. werkliedenverbond, over in de ka tholieke bouwvakarbeidersbond Sint Joseph, die ook in Heemstede een af deling kreeg. Als mannen van het eer ste uur moeten met ere worden ge noemd de voorzitter Jan van der Eem en de secretaris Toon Leuven. Een an dere bouwer, niet alleen van professie, maar ook voor het ideaal van een ge zonde vakvereniging was Kees Heems- Advertentie Koninginneweg 6, Tuinlaantje 18. Telef. 14024 Op 72-jarige leeftijd is te Heemstede Overleden mejuffrouw M. m. Veeger, oud-directrice van de r.-k. Industrie- en Huishoudschool aan de Voldersgracht te Haarlem. De overledene werd met ingang van 1 september 1922 benoemd tot directrice van de katholieke huis houdschool als opvolgster van mejuf frouw Michiels, de eerste directrice, die tot inspectrice was benoemd. Me juffrouw Veeger, Jie tegelijk met haar tweelingzuster, mejuffrouw H. E. Vee ger, aan de Haarlemse school verbon den werd, was tevoren werkzaam bij het katholieke huishoudonderwijs in Schiedam. Zij heeft de school aan de Voldersgracht met veel energie geleid en haar gaven op organisatorisch ge bied bleken onder meer tijdens en na de moeilijke bezettingsjaren, toen de meis- uit haar school verdreven werden. Dat begon al in de mobilisatietijd. Mejuffrouw /eeger slaagde er in een Onderkomen voor de school te vinden aan het Spaarne, tegenover de Waag, in het voormalige „Graalhuis". Tot 1947 bleef zij in functie. In genoemd iaar moest zij om gezondheidsredenen afscheid nemen van. de school, d:'vestig zo dierbaar was geworden. Zij vestig de zich te Heemstede. on De begrafenis is vrijdagmorgen op het r.k. kerkhof „Valkenburg ^e Heem stede na de plechtige Requiemmis, die om 11 uur wordt opgedragen in ae kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, houdt vrijdag geen spreekuur. kerk. Strijd voor betere arbeidsvoor waarden, hoger loon, recht op vakan tie, sociale voorzieningen en een ver betering van de menselijke relatie tus sen werkgever en werknemer beheers ten de activiteiten van die jaren. In geen enkel verslag van een jubilerende vakorganisatie ontbreken deze zakelijke opsommingen van activiteiten, maar weinigen zullen beseffen wat voor moei ten de voormannen zich hebben moe ten getroosten om die idealen te doen verwezenlijken. Wie de handschoen durfde opnemen in een rechtvaardige strijd voor humaan-verantwoorde ver houdingen kon terecht vrezen voor ont slag door eigen werkgever wegens „ro de sympathieën". Voor de betrokkene betekende ontslag maanden lang leven van een minimum-steun zonder kans op nieuw werk. Daar kwam nog bij, dat de voormannen ook in eigen kring met grote moeilijkheden te kampen hadden. Zo kon het gebeuren, dat de vakbonds voorman, die controleerde of de werk gevers de nieuwe vakantie-regeling na leefden, door collega's beticht werd van „bemoeizucht". In het ergste geval werd de man gemolesteerd. Het drankmisbruik, dat vooral tij dens hef werk zo funest was voor de arbeiders, kon geen stimulans zijn voor de patroons om het schamele uurloon van dertig cent te verhogen. De enige die daarvan zou profiteren was de caféhouder, die trouw elke zaterdag met de lat onder de arm zijn geld kwam halen. Er waren mannen als Jan van der Eem en Ko van der Linden nodig om de proble men in en buiten eigen kring op te lossen. Niemand zal het ons kwalijk nemen, wanneer in dit verband de persoon van de heer N. J. van der Linden de grootste aandacht heeft. Vier en dertig jaar leidde hij als voorzitter de Heemsteedse afdeling. Hij trok zijn mede-bouwvakkers weg uit een omgeving van uitbuiting en sociaal on recht, van drankmisbruik en gezinsont wrichting. Dat had in de eerste jaren van zijn voorzitterschap tot gevolg, dat ook hij ontslagen werd. Maandenlang bleef Ko van der Linden, die al spoe dig, gemeenteraadslid en voorzitter van de K.A.B. was geworden, werkeloos, omdat hij niet uit de weg wilde gaan voor onrechtvaardigheid. Ook hij heeft meer moeten riskeren dan het verlies van een toch al onbetrouwbare popu lariteit bij zijn vakgenoten. Jarenlang heeft hfj op de bres gestaan voor de belangen van zijn vakgenoten. Hij is nu gepensioneerd. Niettemin zal de heer van der Lin den zondag de voorzittershamer hante ren om de herdenkingsbijeenkomst te leiden. Het is jammer, dat zijn echt genote, die hem al die jaren trouw ter zijde heeft gestaan, het feest niet zal kunnen bijwonen wegens een reeds maanden durend ziekbed. Het feest wordt ingezet met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenbur gerplein te Heemstede. Daarna zullen de leden en genodigden zich rond de ontbijttafel in het Verversingshuis Groe- nendaal scharen. Hetzelfde Groenen- daal zal ook het toneel zijn van de feestelijke herdenkingsbijeenkomst en de receptie, die 's middags van half drie tot half vier wordt gehouden. De feestviering wordt besloten met een bonte avond. CINEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1.; 2, 7.30 uur. FRANS HALS: Het monster van Franken stein, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDOHet lokkend moeras, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Trapeze, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ariane, 18 jaar; 8.15 uur. Do.: Een ter dood veroordeelde óntsnapt, 8.15 uur. REMBRANDT: Sluip vaart in de Pacific, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Moord op de voorpagina, 18 jaar; 7, 9.15 uur. 20.000 mijlen onder zee, 14 jaar; 2.30 u. STUDIO: De 41ste, 14 jaar: 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 14 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Nieuw Operette Gezelschap met „Der Zigeuner- baron" van Johann Strauss. Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Eerste avond meesterserie. Jan Smeterlm, piano. Programma: Werken van Chopin. Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Optreden van de violist Paul Doktor voor de Heemsteedse Kunstkring. Jacobstraat 6, 8 uur: Tot de uiterste Srenzen der aarde, film voor Volksuniver siteit. Woensdag 15 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Opera concert, door het Haarlems Opera Koor oJ.v. Bep Ogterop. Solisten: Maria van Longen, sopraan; Chris Scheffer, tenor; Lvelyn Leythe, col. sopraan; Gerard Droog, bas-bariton. Programma: Gedeelten uit Carmen, Faust, Aïda, Zauberflöte. Frans Halsmuseum, Haarlem, 8 uur: Het nabije Oosten vanaf de pre-historie tot heden, cursus Volksuniversiteit. Zandvoort, 8 uur: Bezinningsavond. Le ting door dr. B. Delemarre Minerva-theater, Heemstede, 8 uur: To neelvereniging door de r.-k. Toneelgroep BEVALLEN van een zoon: G. f comp-Smolders; C. J. van Lierop- £°nk; H. C. Dekker-Kroon; A. J. T. -Sonneveld-Bruijnen; C. W. van Brum- *helen-de Boer; A. T. Metselaar-Rade- hiaker; G. M. Roosenschoon-Bakker. BEVALLEN van een dochter: E. Moss-Clapp; M. C. H. Peters-Midden dorp; g P. M. Buis-de Meijer; H. L. 4e Smeth-Antheunis. e; T. W. van Veen- £e Vos; C. W. M. Stolvoort-PolléW. V- Meier-van Gelder; C. M. J. Hoogen- doorn-Vergeer; W. J. Rinkel-List; W. C. o .B«voet-Fijen; J. E. F. Koedijk-van cnie; W. M. van Breda-van der Kamp. ONDERTROUWD: C. Marees en A. vnV, ai Dmgenouts; A. de Goede en J. van der Meij. j. Nijssen, 65 jr., iS^stniatweg; G. Vos-'t Hooft, 85 jr. Gaffierslaan: D- c- Smit-Blok, 67 jr. Gen Hendriks, 5 weken, rens'teeg traat; F" Smit' 74 ir- Boe" De afdeling Bloemendaal van Tuin bouw en Plantkunde opent het winter seizoen op dinsdag 28 oktober. Dan wordt in hotel Rusthoek een ledenver gadering gehouden, waarbij de dienst van Publieke Werken in Amsterdam de film het Amsterdamse bos na twintig iaar""zal vertonen. Het bestuur van de vereniging houdt dit jaar wederom een cursus bloembinden en bloemschikken. De cursus omvat vier lesavonden en zal door de heer A. Jonker worden ge- K de villa Bloemenheuvel Advertentie B. en W. van Haarlem hebben de heer J. Willemse (P.v.d.A.) in ant woord op diens schriftelijke vragen la ten weten, dat de berichten als zou het beruchte bruggetje bij de Holland Nau tic in de Spaarndamseweg onveilig zijn voor het verkeer, volstrekt onjuist zijn. Wel is het College met de vragensteller van oordeel, dat dit type brug met zijn vrjj steile op- en afrit uitermate hinder lijk is voor het verkeer. Het ligt in de bedoeling, zo schrijven B. en W., de brug te slopen, zodra de vaarrechten geliquideerd zijn, waarover reeds lan ge tijd onderhandelt wordt. Onder deze omstandigheden lijkt het het college niet verantwoord kostbare veranderin gen aan te brengen, waarmee ongetwij feld grote bedragen gemoeid zouden zijn. Een dergelijke verandering zou toch slechts tijdelijk kunnen zijn. Bij een aanrijding op de Rijksstraat weg ter hoogte van de Zaanenlaan te Haarlem is maandagavond een 60-jarige voetganger, een slager uit Haarlem, door een scootmobiel geschept en tien meter over het wegdek geslingerd. De man bleef liggen met breuken aan bei de benen en vermoedelijk met een zware hersenschudding. Het ongeval gebeurde, doordat de be stuurder van de scootmobiel, een 22- jarige verkoper uit Heemstede, de voet ganger waarschijnlijk niet gezien heeft. De verkoper passeerde namelijk kort voor de aanrijding een personenauto. Het voertuig werd aan de voorzijde ern stig ingedeukt; de bestuurder kreeg enkele snijwonden. Getuigen worden verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen. In oktober van het jaar 1898 vestig de de heer Jac. F. Lamp in het pand Barteljorisstraat 24 te Haarlem een magazijn van exclusieve herenmodes, dat thans, onder leiding van zijn neef de heer Constant Lamp zijn 60-jarig bestaan herdenkt. Het jubileum zal woensdag 15 oktober gevierd worden. De heer Jac. Lamp vestigde zijn zaak destijds in het huis waar tevoren de zaak in luxe- en huishoudelijke artike len gevestigd was van zijn vader Hein- rich Lamp (later door zijn zoons voort gezet onder de firma H. J. Lamp), die toen naar Barteljorisstraat 18 ver huisde. Zijn assortiment en zijn pro gressieve ideëen op het gebied van re- klame en verkoop-taktiek vielen zeer in de smaak van het winkelend pu bliek. De heer Jac. Lamp nam ook een vooraanstaande plaats in in het Haar lemse organisatie- en verenigingsleven. Zo was hij lange jaren lid van de Kamer van Koophandel. In de dertiger jaren kwam zijn neef Constant Lamp in de zaak, welke deze in 1938 onder eigen naam voortzette. De verkoopruimte van de jubilerende zaak is uiteraard in de loop der jaren voortdurend uitgebreid en aan de laat ste eisen aangepast. De winkelpui werd in 1938, toen de heer Constant Lamp zich er vestigde, tot haar tegenwoordi ge gedaante verbouwd. In 1956 werd het interieur grondig verbouwd, waar door de verkoopruimte een aanmerke lijke uitbreiding verkreeg. Op de eer ste en tweede verdieping zijn thans de confectie-afdeling, het atelier, het kan toor en de andere bedrijfsruimten ge vestigd. De 48-jarige Haarlemse wielervete- raan Ben van Dijk heeft in Princenhage (N.-Br.) zijn tiende seizoenoverwinning behaald, yan Dijk heeft deze overwin ning overigens niet cadeau gekregen, want in de beslissende eindsprint van een twaalf man sterke kopgroep moest hij er een combine tussen de Braban ders Van Dongen en Van Gennip voor doorkruisen. Met een wiellengte verschil trok de Haarlemmer tenslotte aan -iet langste eind. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk, Haarlem, 2. Van Dongen, Breda; 3. Tergouw Utrecht; 4. Van Gennip, Don gen; 5. Jacobs, Antwerpen; 6. Matthys, Antwerpen; 7. v. d. Beemt, Etten; 8. Smets, Tilburg. Bij de Amsterdamse kunsthande laar De Boer, Keizersgracht 542 (bij de Leidsestraat in de rich ting Vijzelstraat), exposeren tot 19 oktober Mari Andriessen en Kees Verwey. De tentoonstelling van werk van Andriessen wekte onze belang stelling; wat Verwey betreft waren we niet van plan nog iets toe te voegen aan hetgeen wij over hem schreven bij zijn reeks retrospectieve exposities o.a. in Haarlem, Arnhem, Leiden en Breda. Maar, wat hij nu weer bij De Boer laat zien, heeft ons zodanig geboeid, dat wij er niet aan kunnen ontkomen er alsnog enige alinea's aan te wijden. Hij brengt een portrettencyclus waar voor zijn moeder het geduldige model is geweest. En het is opvallend dat elk portret voor Verwey. na zijn meer dan veertigjarige praktijk, een nieuwe be levenis is, een diepgaande ontmoeting met een mens waarbij hij naar zijn middelen zoekt om van die ontmoeting te vertellen, stamelend soms om het wezen te raken, maar uiteindelijk een evenzeer diep doorvorst beeld oproe pend van de mens die tegenover hem zit. Voor ons resulteert de cyclus in het portret dat als no. 28 is gecatalogiseerd. De portretserie heeft Verwey gevat in een weelde van bloemaquarellen: spontane notities die steeds sterker van vorm en forser van kleur schijnen te worden. In plaats van te detailleren ziet men hem bij de doorwerking sa menvatten, maar met zijn eigenzinnige kracht legt hij zich toch nooit vast aan een manier. Een wel zeer eigenzinnig beëindigd Interieur en enige aquarellen uit zuidelijker streken completeren zijn expositie die na de grote retrospectieve de moeite van een aandachtig bezoek loont. Mari Andriessen heeft welgeteld zestien kleine plastieken bijeenge bracht die twintig jaar van zijn werkzaamheid bestrijken en dan ook een duidelijk beeld geven van zijn stijlwisselingen: het romaans-getinte van de dertiger jaren, het renaissan cistische van het volgende decen nium en het impressionistisch-klas- sieke waain zijn recente werk nog staat. Plastisch tot de mooiste dingen be hoorden voor ons het Pinksterrelief, dat decoratief en suggestief zeer krach- Mr1 Jw i M Bjj het gouden jubileum van Spaarn- dams Gemengd koor is het bestuur er veilig van uitgegaan, dat alle goede dingen in drieën moeten worden ge daan. Vandaar dat na de receptie de vorige zaterdag, en het jubileumcon cert op donderdagavond, afgelopen za terdagavond voor de leden nog een ge zellige en uitermate intieme feestelijke Dyeenkomst werd gehouden in het ge bouw „De Toerist", waarvan de eige- ?nar, heer „Oom Toon" A. van der z°veel heeft bijgedragen tot het welslagen van de jubileumactiviteiten van het koor. In de loop van de samenkomst heeft net bestuurslid mevrouw B. Roza-Bou- terse aan vier leden, die langer dan aft eeuw. deel van het koor uit- en, het „zilveren" verenigingsin signe uitgereikt. Dit kwam in hit bezit van de dames M. Klomp-van der Huure en o. Kuiper en van de heren C. Ame- link en voorzitter G. Klomp. Laatstge noemde bood vervolgens het „gouden" insigne mejuffrouw Polderman aan. Mej. Polderman, een krasse zevenen zestigster, die eerder naar de naam van „tante Tonia" dan naar die van mej. A. Polderman luistert, is het enige lid van Spaarndams Gemengd Koor van de oprichting af. Zij werd tevens benoemd tot ere-lid en is daarmee het tweede erelid van het koor geworden. Bij het vijfentwintig jarig bestaan had het bestuur destijds deze eretitel ver leend aan de heer P. Duinker. Als aan denken bij dit erelidmaatschap kreeg „Tante Tonia" van de leden een ver zilverde zuil met inscriptie aangebo den, waarboven op een harp troont, het embleem van de zang. Bij deze geschenken bleef het echter niet. Mej. Polderman bood als tegen prestatie een muziekstuk in volledige bezetting aan: het hertenkoor uit ,,Ro- samunde" van Franz Schubert, met de instudering waarvan in november een begin zal worden gemaakt. De dirigent, de heer Ernst van 't Kaar, kreeg van het koor een ge schenk onder enveloppe aangeboden alsmede een lederen muziektas uit dank voor het vele dat hij voor het koor heeft gedaan en vermoedelijk nog zal doen. De heer Klomp, die het ge schenk aan de dirigent uitreikte, maak te tevens bekend dat het bestuur aan alle leden het verenigingsinsigne zou uitreiken, voor de dames in broche-, voor de heren in speldvorm. Hij ver trouwde dat de leden hun steun zouden blijven geven en dat de hechte ge meenschapszin behouden zou blijven. Bij monde van de heer J. P. A. Bruinier brachten de leden de beide damesbestuursleden alsmede mej. Polderman een bloemenhulde en het bestuur een moderne wandklok voor het repetitielokaal in Spaarndam. Met dit geschenk legden de leden zichzelf de verplichting op voortaan op tijd te komen, daar zij nu niet meer kunnen zeggen niet te weten hoe laat het is. De heer Bruinier be trok bij het aanbieden van het ge schenk de Spaarndamse burgerij om haar dank te zeggen voor het mee leven met het jubileum van het koor. „Het kleine Spaarndam heeft in Haarlem aan de bel getrokken; met geringe middelen is een feest gehou den, dat de grote stad tot voorbeeld strekt", aldus de heer Bruinier. Na dit officiële gedeelte kon het feest beginnen, waaraan werd meegewerkt door het muzikale trio van Johny Wes terman en de humorist-imitator Ko van der Wel uit Velsen. Advertentie geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 Buslijnen 2 - 3 - 4 en 8 Onder het geweld van een vrachtauto hebben gistermiddag twee verkeerszuil tjes die stonden op een verkeersgelei der op de Kleverparkweg nabij de Mr. Cornelisstraat te Haarlem het begeven. Oorzaak van dat alles was een perso nenauto die plotseling vanuit de zij straat de rijbaan van de Kleverparkweg opreed. De chauffeur van de vracht wagen week uit, maar de voorzijde van de auto kreukelde door de manoeuvre de zuiltjes. De voetbalafdeling van de r.-k s v TYBB houdt donderdagavond in liet restaurant op het terreinencomplex aan de Schal kwijkerweg een spelresel- avond. De voorzitter van de Haarlemse scheidsrechtervereniging, de heer G W. H. de Korte, zal daarop op populai re wpze de voetbalspelregels uitleggen Iedere voetballiefhebber is welkom. Duitse romans: W. Bergengruen- Das Beichtsiegel; H. BÖU: Doktor Murkul gesammeltes Schweigen; R. Bones- Herz und Zeit; H. W. Geissler: Der He be Augustin; H. Holthaus: Trautes Heim; K. Magiera: Ich heisse nicht Ro- bertino; G. von Rezzori: Ein Hermelin in TschernopolL. Rinser: Abenteuer der Tugend; K. H. WaggerI: FróhUche Armut. We zijn nu toch wel écht aan het ein de van het bloemenseizoen gekomen al thans voorlopig, al is het frapnant dat er nog enkele dahlia's in prima kwaliteit werden geëxposeerd. Dat wa ren weliswaar niet de eerste de beste maar we moeten daarby bedenken dat we toch al half oktober zyn. De mooie chamoiskleurige pompon Sweet Harmony van Anth. Nuyen' Flo ra" te Limmen, werden ons nog op' een geraffineerd artistieke manier voorge schoteld in een drietal stukken die zelfs voor de meest verfijnde smaak een lust voor het oog waren. De fraaie kleur kwam met wat groen en bruin herfst blad goed tot zpn recht terwijl het hulp materiaal op originele wijze was toege- past. Ook de grote manden met s.c. Gladys van C. Geerlings uit Heemstede kon den de toets der kritiek glansrijk door staan. De fijne violette tint leek ons zelf dieper dan in het normale seizoen. Twee sterke dahlia'a, die dit jaar wei een bijzonder beste beurt hebben ge- msdikt M. C. v. Staaveren, Aalsmeer, bracht een vaas met de bekende gele, reeds oude freesia Souvenir naar voren. Sterke stelen en mooie brede kammen. De mooie, reeds vele malen beschreven Cataanche courulea major, met de uit zonderlijk fraaie blauwe tint, werd nog gebracht doqr P. v. Hensbergen, Hille- gom, als sluitstuk van deze keuring. tig geconcipieerd is, het beeldje van de Sumatraanse en de voorschets voor een moeder met kind. Het vergeestelijkt portret van Emile Erens reeds eer der in Haarlem te zien geweest ademt één sfeer met Verwey's portret no. 28 waar het ook bij in de buurt geplaatst is. Het hart van de collectie Andriessen is de cyclus Mozart-beeldjes. Het Mo- zartmotief leverde de maker in de Watteau-achtige rocococostumering en de houdingen van dirigent of instru mentalist de plastische mogelijkheden op. Het muzikale onderwerp daaren boven zal hem zeer getrokken hebben, Het zijn even ingetogen als elegante verbeeldingen. De tentoonstelling die de Amster damse schildersgroep De Keer kring in het Stedelijk Museum aldaar houdt, werd ingeleid door Rik van der Mey. Dit moge aanleiding zijn tot een hernieuwde kennisma king met deze oud-Haarlemmer, die sinds jaren in de hoofdstad woont. Voordat hij zich vestigde als schilder was hij lid van de redactie van het damesblad Beatrijs en leerde het schilderen bij Janus Wagemaker, die intussen eveneens het Haarlemse voor het Amsterdamse heeft ver wisseld. Van der Mey is acht jaar geleden de initiatiefnemer geweest voor de op richting van De Keerkring. Deze groep van vijftien schilders die niet wil uit groeien tot een grote vereniging, blijkt een geest van eensgezindheid te kun nen binden aan een genoegzaam grote verscheidenheid van individuele visie om levendig te blijven. De teneur is expressionistisch-fauvistisch: een pictu raal doorleefde visie op het onderwerp dat een grote mate van bestaansrecht behoudt. De tentoonstelling staat voor een plaatselijke vereniging al is deze plaats dan ook een nationaal centrum op hoog peil. Figuren als Bierman, Buytendijk, Ten Hoedt, Kuyper, Nols, Reneman, Sierhuis en Zwier bijeen te zien is toch wel een genoegen van hoog gehalte. De bijdrage van Rik van der Mey aan de expositie vertoont een logi sche ontwikkeling vanuit zijn Haar lemse beginpunt. Zijn opvatting heeft haar aanvankelijke karakter behou den, is in diepgang gerijpt, in vorm- benadering gematigder en vertoont nauwlettender beleving van het ge observeerde dan weleer. Zijn land schappen hebben onze voorkeur. Vooral dat met het landelijke brug getje is een goed voorbeeld van zijn kunnen op dit moment. De litho van zijn hand die wij hierbij reproduce ren is genomen uit een mapje litho grafieën van tien groepleden dat in beperkte oplage ter expositie verkrijg baar is gesteld. L. T. Litho van Rik van der Mey. In de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem zal vanavond (dinsdag) om zeven uur een plechtige H. Requiemmis worden opgedragen voor de zielerust van Z. H. de Paus. Bij het Kerkpad te Santpoort is maan dagmiddag omstreeks 5 uur de 37-jarige bromfietser H. de H., uit IJmuiden- oost, die van zijn werk op weg naar huis was, door een van rechts komende truck met oplegger aangereden en daar bij zwaar gewond. Met 'n schedelbasis- fractuur is hij in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-oost opgenomen. Aan boord van een drijvend tank station in de Vissershaven te IJmuiden is maandagmiddag omstreeks 4 uur brand ontstaan, toen tijdens laswerk- zaamheden in het ruim vonken in resten olie vielen. Het vuur zat tussen de scheepshuid en de tank met olie. De brandweer heeft .iet vuur met een nevel- I spuit snel kunnen bedwingen, waardoor erger werd voorkomen. Door de vry gunstige resultaten, be haald in de vorige maanden, bleef ook in augustus 1958 een groot aantal vaar tuigen, namelijk 149, de haringdryfnet- visserij uitoefenen, terwyi 61 schepen aan de haringtreilvisserij deelnamen. De resultaten van de drijfnetschepen waren over het algemeen bevredigend; die van de treilende vaartuigen waren minder, hoewel beter dan in juli. De kwaliteit van de haring afkomstig van de drijfnetvisserij was zeer goed. De aanvoer bestond namelijk overwegend uit volle haring. Tegen het einde van augustus kwamen enkele partijen ijle haring aan de afslag. De treilnetharing was vaak groot van afmeting. Door en kele vaartuigen werd de haringtreilvis serij uitgeoefend aan de Westkust van Engeland. De aanvoer bestond voor een gedeelte nog uit maatjesharing. Door het ontbreken van grote con tracten voor gezouten haring en door de goede afzetmogeiykheden voor ver se haring werd de regeling, dat 60 pro cent van de vangst aan haring per schip als gezouten haring voor menselijke consumptie mocht worden verkocht, ook na 15 augustus gecontinueerd. Be halve door de Scheveningse vaartuigen werd, vooral tegen het einde van de maand, ook door de Katwijkse schepen overgegaan een gedeelte van de haring in verse toestand aan te voeren. Vanaf het begin der teelt tot 31 augus tus werd dit jaar aangevoerd aan gezou ten haring 171.807 kantjes maatjes, 62.721 kantjes volle, 1.814 kantjes ijle en 49.329 kantjes steurharing met een ge middelde prijs van 45.90 per kantje. Vorig jaar was de gemiddelde prijs per kantje in deze periode 42,06, in 1956 37,99 en in 1956 30,67. De export van gezouten haring be droeg in augustus 2.600 ton voor een waarde van 2 miljoen tegen 2.068 ton voor 1,4 miljoen in de overeenkomsti ge maand van 1957. West-Duitsland, dat per 1 augustus weer een bedrag van DM. 1 miljoen voor de import van ge zouten haring beschikbaar stelde, nam 952 ton af. Naar België kon 760 ton wor den verzonden. Andere afnemers waren o.m. Denemarken (67 ton), Noorwegen (539 ton) en de U.S.A. (84 ton). Er was in augustus 5.036 ton verse SCHERVEN. Om vier uur gister middag werd een gedeelte van de Voor duinstraat te Haarlem bedolven onder een grote hoeveelheid glasscherven. Een vrachtwagen met aanhang, waar op kratten met lege melkflessen, raakte vanwege de geringe breedte van de straat, met het linkerachterwiel op het trottoir. Door de schok vielen veertien kratten op de grond. AANGEHOUDEN Gistermorgen om elf uur is een 22-jarige vormer uit Den Haag aangehouden, verdacht van diefstal van een draagbare radio uit een winkel aan de Kruisweg te Haarlem. De diefstal werd gepleegd in een eta lage door verbreken van een slot. De vier eerste klasse wedstrijden die gisteravond voor de volleybalcompetitie in Haarlem gespeeld werden verdien den het predicaat eerste klasse nauwe lijks en bleven gespeend van sfeer en spanning. CIOS speelde tegen de Bloe- mendaalse politie slecht, verloor zelfs de eerste set met 15-10 en moest in de overige sets nog alle zeilen bezetten om het kranig spelende PSCB er onder te houden; 15-8, 15-12 /en 15-11. De Blinkert kwam aan enthousiasme te kort om Santpoort werkelijk te kun nen bedreigen. De Santpoortenaren won nen de eerste set na 2-5 met 15-8. In de tweede set liep Santpoort uit tot 8-1 maar hun tegenstanders brachten met een degelijke serve de achterstand terug tot 11-9 en 14-12 en slaagden er zelfs in om na 14-14 met 17-15 de ploeg van Leijen te kloppen. In de derde en vier de verzuimde De Blinkert om de sterke aanval van- Santpoort met blokkeren enigszins in toom te houden en gemak kelijker dan nodig won Santpoort beide sets; 5-1, 10-3, 10-10, 12-13 en 15-13 en de vierde set 9-1, 9-7 en 15-8. Het Zandvoortse OSS bracht een ver- jongd zestal binnen de lijnen dat in rou tine en afwerking te kort schoot maar toch wel toonde over een juiste spelop vatting te beschikken. OVRA, dat zijn laatste wedstrijden te veel in mineur speelt en met wat meer enthousiasme tot betere prestaties zal komen, had behou dens de tweede set geen moeite met de OSS'ers en won de strijd met 15-7, 12- 15. 15-2 en 15-5. Bij de dames werd in het treffen tus sen OVRA en HVS te veel met serveren beslist. HVS speelde niet onverdienste lijk en won met 15-10, 15-9, 2-15 en 15-8. In de tweede klasse dames versloeg OVRA 2 de Vesmia-reserves gedecideerd; 5-15, 15-3, 15-11 en 15-2; PWN deelde de punten met AVC 2 en Set up klopte MHBS 2 met de opvallende setstanden 12-15 en driemaal 15-13. JBS gaf Gios 2 niets toe, 2-2. Bq de heren werden de OVRA-reser- ves verrast door De Blinkert 2 en ver loren met de spannende setstanden 16- 14, 15-12, 3-15 en 15-13. DSS blijft het uitstekend doen en versloeg nu het team van de Haarlemse politie met 3-0. Ra- piditas was uit vorm en kreeg een lesje van OVRA 3, 3-0. De uitslagen van maandag luiden: HEREN: CIOS-PSCB 3-1, OSS-OVRA 1-3, De Blinkert-Santpoort 1-3, De Blin kert 2-OVRA 2 3-1, OVRA 3-Rapiditas 4-0, DSS 2-Hepol 3-0, OVRA 4-PWN 2 2-2, WIK 3-Gios 3 4-0. PSVH-DSS 0-3, HVS 3- CIOS 3 4-0. DAMES: AVC 3-Spaarnestad 3-1, DSS 3-HBC 5 1-3, WIK-De Blinkert 4 3-1, JBS-Gios 2 2-2, MHBS 2-Set up 1-3, OVRA 2-Vesmia 2 3-1, PWN-AVC 2 2-2, OVRA-HVS 1-3. Woensdagavond zal het HVS in het Krelagehuis niet zwaar vallen om tegen het Helderse HCSC de derde overwin ning te behalen. Eclecta achten wy ster ker dan PSCB en de ontmoeting tussen de HVS en Die Raeckse reserves zullen de HVS'ers winnen. Bij de dames zal De Blinkert geen moeite hebben met Velox maar in de ontmoetingen OSS- Eclecta en Gios-Vesmia is een voorspel ling moeilijk te geven. Het programma voor woensdag luidt: Heren, overgangs klasse: HVS-HCSC (acht uur). Eerste klasse: PSCB-Eclecta (7 uur). Die Raeckse 2-HVS2 (9 uur). Santpoort 2- CIOS (8 uur). Tweede en derde klasse: Set up-Velox, Eclecta 2-Gios, Spaarne- stad-Hepol 2, WIK 4-WIK 2, De Blin kert 3-HBC 3. Dames, eerste klasse: De Blmkert-Velox (7 uur), OSS-Eclecta (8 uur), Gios-Vesmia (9 uur). Tweede en derde klasse: Die Raeckse 4-Eclecta 2, O.G. 2-Die Raeckse 3, HVS 2-Santpoort, De Blinkert 2-SSO, O.G. 3-DSS 2, DSS 4- HBC 4, Vesmia 3-OVRA 3 en De Blin kert 3-Gios 3. haring aan de markt, waarvoor gemid deld 0,36 per kg werd betaald. Voorts werden in augustus nog 42 ton pilchards aangevoerd. Van het totale aanbod van verse haring en pilchards werd 171 ton aan de vismeelindustrie afgeleverd. Voor verse haring bestonden zeer goede export-mogelijkheden. De uitvoer bedroeg nameiyk 3.158 ton voor een waarde van 1,3 miljoen. In augustus 1957 waren deze totalen 287 ton en 100.000,-. Afnemers waren o.m. Bel gië (435 ton) en West-Duitsland (2.707 ton). De treilvissery op zeevis vertoonde in augustus in grote lijnen hetzelfde beeld als in juli. Door de bevredigende uit komsten van de haringvisserij bleven de grote vaartuigen deze vissery uit oefenen. De kotters en een aantal log gers bleven aan de treilvisserij op zee vis deelnemen. Hoewel de weersom standigheden niet steeds even gunstig waren hadden alleen de kleine vaartui gen veel hinder van de krachtige wind. De aanvoer van rondvis bedroeg 2.361 ton en de gemiddelde prijs 0,41 per kg. Het aanbod van platvis was iets ruimer dan in juli; het liep op van 1.478 tot 1.875 ton, terwijl de gemiddelde prijs daalde van 1.17 tot 1.14 per kg. De verslagmaand leverde voorts een opval lende hoeveelheid sprot op (732 ton). Aan de sprotvisser^ werd door 36 vaar tuigen met lonende resultaten deelgeno men. In augustus 1958 werden grote hoe veelheden makreel aangevoerd, 1.871 ton, waarvoor bevredigende prijzen werden betaald. Deze schommelden tus sen 0.06 en 0,76 per kg. De gemid delde prijs lag op 0,27 per kg. Ruim 70 ton moest worden doorgeleverd aan de vismeelindustrie, terwijl 57 ton werd geëxporteerd. Schelvis was met 1.093 ton sterk ver tegenwoordigd. De gemiddelde prps lag op 0,35 per kg. Ruim 30 ton werd be stemd voor verwerking tot vismeel. De uitvoer van schelvis bedroeg 91 ton. De aanvoer van kabeljauw vertoon de met een hoeveelheid van 443 ton. ge middelde prijs 0,64 per kg een nor maal beeld. Bijna 100 ton werd uitge voerd. Het aanbod van schol was met 1.165 ton, gemiddelde prps f 0,50 per kg be- vredigend. Voor deze vissoort bestonden goede exportmogeiykheden. Ruim 230 ton kon worden uitgevoerd. Vergeleken met juli vertoonden de aanvoeren van tong een verbetering. Zu liepen op van 319 ton. gemiddelde prijs 3 33 per kg, tot 460 ton, gemiddelde prijs ƒ3,03 per kg. Vrijwel de gehele aanvoer werd geëxporteerd. In de verslagmaand kon 1.119 ton zeevis worden uitgevoerd voor een waarde van 2,3 miljoen tegen 1.052 ton voor ƒ2 miljoen in augustus 1957. Afnemers waren België (462 ten), West- Duitsland (52 ton), Frankrijk (82 ton), Italië (164 ton) en Groot-Brittannië (220 ton). In augustus werd 230 ton zeevis geïmporteerd voor 233.000.-. Advertentie opening 14/10 zware duffel waterdicht Kleurecht zuiver wol leeftijd 8 jaar (Niet officiële 1'. Ned 1953 1% Ned 1953 1(4 Ned 1956 Ned 1948 144 Ned 1950 Ned 1954 I". Ned 1955 1 i 3% Ned 1947 i Ned 62-64 bel fae inscbr Grtbfc 1946 3% BH.G. Won.bouwO Ned. Bande) Mij cert A.K.O. Van Berkel's Patent Calvê-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoom b. MU Ned. Scbeepv Unit B..VJL Dell Mt). cert. A'dam 2% '561 A dam '56 A dam CD Rentespaarbr vong Slot koersen J 93% 92 H 92% 85 85 87% 90% 92% 94% 109R 186 220% 328% 186 328% 415% 294% 351% 185.40 70% 150% 152% 127% 100.50 113% 124.30 84% 94 94% 114 82% 91% 93H 222% 422% 357 186.70 70% 151 152% 128% 114 124 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KXkU. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific -outhern Railway Stand. Oil NJ. tidewater U.S. steel 10/10 13/10 62% 63% 51 52% 57", 57% 67% 67% 49% 49% 102% 103% 26% 26% 39% 39% 40% 41% 66 66% 49% 50% 83% 83 57 57% 51% 51% 58% 59% 253.; 25% 84% 85% Stemming: pryshoudena

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3