Voor het eerst in de ruimte doorgedrongen m Waardevolle resultaten van gedeeltelijk succes Sola procedeert tegen Gero en Unilever E3—MARKT no-iron shirts 6?5 Peek&Cloppenburg Ir. Manusama beschuldigt het C.C.K.P. van laster Nader onderzoek gewenst s RADIO en te£urisi& Minister Staf gebrelc aan zorg vuldigheid verweten RAKET NAAR DE MAAN Tafelcouverts in het geding Nieuwe maan raket in november Dynamietaanslag op Nederlandse bisschop Elke woensdag A B.P.R.M.S. overweegt een aanklacht in te dienen Een nuttig bedrijf Tweede Kamercommissie acht de memorie van toelichting te summier INBREUK OP MERKRECHT Te Koemassie in Ghana Inlanders willen een negerbisschop //King" TERUGZENDING VAN VERSTEKELINGEN F. C. Noordhoff, J. Noordhoff SIEMENS Wetsontwerp wijziging dienstplichtwet Hoofdaalmoezenier K.J.B. J. van der Meuten benoemd DINSDAG 14 OKTOBER 1958 PAGINA 5 CORRY RIET OVERLEDEN A. A K--v- De sprong in het heelal is, alhoe wel nog niet volledig geslaagd, toch realiteit geworden. De reis naar de maan in twee en een halve ag. blijkt mogelijk. De geslaagde lan cering van de eerst maanraket, die de r, of,^5 kr?eS. is het begin van een de techniek en lfetdbe^"tWikkel1i"g tevaart in de begm van de ruim- woord. Het terugvallen''de'Takef voor zij het gestelde einddoel van haar vaart in de ruimte had kunnen bereiken doet daar niets aan af. Men weet, dat de oorzaak te zoeken is in de afwijking van de berekende baan, die de raket reeds bij het lanceren had gekregen. Daardoor kon zij niet voldoende profi teren van de rotatiesnelheid van de aarde, zodat haar eigen snelheid ontoe reikend werd. Er is voldoende reden om aan te nemen, dat men alles zal doen om de geringe onnauwkeurigheid van dit experiment bij een volgende gelegenheid te vermijden. Voorlopig zal de lancering van een bemande raket nog wel op zich laten Wachten, maar ook dat zal op den duur Werkelijkheid worden. De programma's, Voor de verdere ontwikkeling van ra- "Pgesteld, houden er ernstig reke- lling mee. De proeven die gedaan worden om het mogelijk te maken dat de gelanceerde raketkoppen weer op aarde worden teruggebracht, laten zien dat ook aan de prac- tische oplossing van dit probleem Wordt gewerkt. Plannen om bemande raketten te lanceren liggen gereed. De X-15, een bemande raketjager, moet antwoord gaan geven op vele tot nu toe nog onopgeloste vragen. Zodra met de x-15, die nu nog niet gereed is, de proeven zullen gaan beginnen, kan men veel nodige ervaringen opdoen. Het resultaat van de Amerikaanse ra- Eet is een bewonderenswaardige pres tatie. Men heeft bij de lancering ge bruik gemaakt van de gecombineerde raket Thor-Able. Het is een drietraps raket. De le trap is een Thor door de Luchtmacht ontwikkeld. De tweede trap is een gewijzigde Vanguard-raket van de Marine. Deze beide raketten worden gedreven door vloeibare brandstof. De Vanguard heeft een aantal van 8 klei nere raketten, die zorgen dat zodra de Thor uitgebrand is en losgemaakt het overblijvende systeem een rotatie gaat uitvoeren rond de lengteas. Hierdoor krijgt het geheel een grotere stabili teit en kan de baan nauwkeuriger wor den gevolgd. De stuwkracht van deze raketten is groot en zorgt ervoor dat een voldoende aanvangssnelheid ver kregen wordt. De derde trap is speciaal ontwikkeld om te worden toegepast bij het lanceren posilievdmaan ajsgerakeirond posiriev.d.maan b^apceringv.d posiHev.d.rakei na24uur dampkring v.d. aarde fT.', van een raket naar de maan. Het ge wicht van de derde trap, waaraan de Pionier eveneens was bevestigd, is niet groot, maar de vaste brandstof, die er in gebruikt wordt kon de Pionier zo sterk versnellen, dat de maanraket niet meer naar de aarde zou terugvallen, maar in het bereik komen van de aan trekkingskracht van de maan. De moeilijkheden die men heeft moe ten overwinnen waren vele. Afgezien van het ontwikkelen van raketten met voldoende stuwkracht, heeft men bij het lanceren van een raket naar de maan te zorgen dat deze nauwkeurig een van te voren berekende baan volgt. Daar men nog niet in staat is om tijdens de tocht van de raket precies genoeg cor recties aan te brengen, moet men zorgen dat de raket bij de start reeds de juis te richting heeft. Een elektronische re kenmachine volgt na de start de raket gedurende ongeveer vijf minuten om te controleren of de baan die zij heeft, de juiste is. Tijdens deze vijf minuten had men wel de mogelijkheid om kleine cor recties aan te brengen door middel van kleine Vernier-raketten. Maar daarna ging de maanraket geheel haar eigen weg. Op het: moment van de start was de maan nog niet op de plaats aan de he mel, waar de raket naar toe werd ge richt. Daar de raket voor de reis van 354.000 km twee en een halve dag no dig had moest men weten, waar de maan twee en een halve dag na de start van de raket zich aan de hemel, of be ter in de ruimte zou bevinden. Daar richtte men de raket naar toe. We hebben reeds vernomen dat bij de start een vergissing is begaan, die er de oorzaak van is geworden dat de ra ket niet het uitgerekende punt in de ruimte kon bereiken, om van daar in een baan om de maan te kunnen wor den gebracht. Men had dit willen doen door de richting waarin de raket zich tot op dat ogenblik bewoog, te wijzigen en daarvoor was aan de Pionier nog een raket bevestigd, die in werking zou worden gesteld zodra men wist dat de raket in de gunstigste positie voor de ze manoeuvre was gekomen. Dit is het zenderparkvan de maan raket Pionier", die zaterdag j.l. van Cape Canaveral werd afgevuurd. Twee technici van de basis ziet men hier na de montage in het satellietomhulsel de radio-apparatuur met behulp van ultra violette stralen steriliseren. Maar zelfs nu dit laatste doel van de lancering is mislukt heeft de raket toch al zoveel waardevolle gegevens verza meld en doorgezonden naar de stations op aarde, dat deze proef als zeer ge slaagd mag worden gezien. Gegevens over de intensiteit van de kosmische straling werden reeds verkregen. Dit zjjn de eerste waarnemingen door aard se instrumenten verricht in het heelal. Ze kunnen van niet te schatten waarde zijn. De waarnemingen van de maan zelf met behulp van de televisiecamera aan boord van de Pionier hadden vervol gen het oppervlak van de maan moe ten laten zien. Dit is voor het ogen blik nog niet gelukt, maar er is reden om aan te nemen, dat het bij een vol gende poging wel zal lukken. Details van enkele tientaHen kilometers kun nen op de voorgenomen wijze worden waargenomen. Het meest actuele van de televisiewaarnemingen zal zijn dat ook de „achterzijde" van de maan zal worden geobserveerd. Door getijde- krachten van de aarde op de maan en omgekeerd is er een toestand ont staan, waarbij de maan om haar as draait in precies dezelfde tijd als waar in ze om de aarde heen draait. Het gevolg is dat de aardbewoner altijd maar één helft van het bolvormige maanoppervlak heeft kunnen waarne men. Wat de achterkant zal laten zien is nog een raadsel. Er zijn in de loop der tijden allerlei fantastische moge lijkheden geopperd, zoals de suggestie dat de achterzijde hol zou zijn. Dat men iets dergelijks werkelijk niet behoeft te verwachten weten de astronomen trouwens al langer. De maan laat ons namelijk zo nu en dan de mogelijk heid iets te zien van hetgeen zich aan haar van de aarde afgewende zijde be vindt. Door het effect, dat de astro noom libratie noemt, schommelt de maan een klein beetje heen en weer. Daardoor is niet slechts de helft, maar is 60 pet van het maanoppervlak be kend. Evenwel blijft het interessant te weten of er op de „achterkant" dezelf de of iets andere oppervlaktestructu ren worden aangetroffen. ST. VAN AGT 'Baan van deraket Maandagmiddag diende voor de president van de Utrechtse rechtbank mr. J. J. Flugge het kort geding, aanhangig gemaakt door de Sola-fa- brieken te Zeist tegen de Gero-fabrie- ken en de Levers Zeep Mij. wegens een reclame-actie voor een wasmid del, waarbij de Unilever tafelcouverts aanbiedt aan het publiek onder de naam „Ilona". De Sola-fabrieken, die sinds jaren een couvert op de markt brengen onder het merk „Nona", zien hierin een inbreuk op het merkrecht en vragen de rechtbank op straffe van betaling van een dwangsom van 10.000,. per overtreding de tegen partij te gelasten de actie terstond stop te zetten, alsmede de Ilona-cou- verts uit de handel te nemen. Namens eiseres trad op mr. F. B. Keulen te Utrecht, die betoogde dat de winkeliers zich door deze reclame-actie in hun debiet geschaad voelen. De Cen trale van Bonden in de Huishoudelijke, Luxe- en Speelgoedbranches (C.H.B.) is onlangs een tegenactie begonnen te gen de reclame-campagne met „Ilona" couverts, die worden aangeboden voor de helft van de normale prijs, n.l. 2,- en bovendien worden aangeprezen als „het produkt van jarenlang vakman schap Pleiter wees erop, dat de Sola-fa- brieken sinds 1932 het merk „Nona" voor haar goedkopere produkten voert en het publiek deze kan kopen voor een lagere prijs, n.l. 1,90 per cou vert. Voorts acht het C.H.B. de aan kondiging misleidend, dat de couverts gemaakt zijn van „de beste kwaliteit massief, vlekvrij metaal". Pleiter overlegde in dit verband een analyse rapport van ir. Schuitemaker uit Den Haag, waaruit zou blijken, dat de ma terialen van „Nona" en „Ilona" gelijk zijn. Eenqewichtopaarde vanlOOO kilo weegt hier nog maarl kilo l?p Kunstmaan} tot hier strekt zich de aantrekkingskracht van de aarde ui f MeKunstmaanV Pleiter achtte de keuze van de naam „Ilona" niet toevallig omdat zowel de klank als het uiterlijk beeld'op elkaar lijken, waardoor reeds verwarring is ontstaan. De hoofdschuldige bij de in breuk op eiseresse's merkenrecht schijnt Gero te zijn, doch dit betekent volgens mr. Keulen niet, dat Unilever vrijuit zou gaan. Hij concludeerde tot toewijzing van de ingestelde vordering en verzocht een vonnis op zeer korte ter mijn. Voor de Holl. Handel- en Expl. Mij. en de Levers Zeepmaatschappij trad op mr. W. Blackstone, die betoogde, dat de naam Ilona niet gekozen was door de Gero-fabrieken, maar door Unilever. Wat de naam „Nona" van de tegen partij betreft, wees pleiter erop, dat de Sola-fabrieken van dit merk nooit eni ge ophef hebben gemaakt, maar er zelfs bij de winkeliers op aandrongen elke connectie met het hoofdprodukt Sola te verzwijgen om de naam niet in discrediet te brengen. De couverts „Nona" zijn n.l. een uiterst simpel ta felgerei waarvoor nooit reclame is ge voerd. Door de gevoerde tegenactie zijn deze merken scherp tegenover elkaar komen te staan. Volgens pleiter is het ondenkbaar, dat het publiek voor zijn geld dus Sunil-bonnen hetzelfde pro dukt zou krijgen als de Sola-fabriek le vert. Hij zag in deze affaire een geheel andere achtergrond, n.l. het feit, dat eiseres zelf graag de couverts had ge leverd en er zelfs bij de Unilever over had geklaagd, dat zij bij het ma ken van offerte was gepasseerd. Pleiter concludeerde, dat de naam „Ilona" geheel te goeder trouw was ge kozen en verzocht de president mede gelet op de achtergrond de vordering als onjuist af te wijzen. Namens de Gero-fabrie ten trad op mr. Oppenheim, die zich in grote lijnen aan sloot bij de zienswijze van de Unilever. De Gerofabriek is alleen bij deze actie betrokken door een overeenkomst met de Unilever voor vervaardiging van cou verts tegen een bepaalde prijs. Aanvan kelijk was het zelfs niet eens zeker of ze onder merk zouden worden geleverd en dit heeft zeker geen rol gespeeld Ui de prijs. Aan de naam „Ilona" heeft de Gero-fabriek part noch deel, betoogde pleiter, want de reclame-campagne is voor rekening van de Unilever. Wellicht zal de Amerikaanse lucht macht gedurende het weekeinde van 79 november een nieuwe poging on dernemen om 'n maanraket te lanceren aldus heeft U.P.I. in Washington ver nomen. Hoogstwaarschijnlijk zal men dan trachten de raket een hogere snel heid te geven dan de 24.120 mijl per uur van de „Pionier". Het hoofd van het Caltech straalvoortstuwingslabora- torium te Pasadena, in de staat Califor- nië, dr. William H. Pickering, heeft naar aanleiding van het mislukken van de „Pionier" opgemerkt dat de Russen wellicht meer zijn geïnteresseerd in het construeren van een bemande aard- satelliet dan in het zenden van een raket naar de maan. Gezien het feit dat niets bekend is omtrent pogingen van Sovjet-geleerden een raket naar de maan te zenden en de succesvolle proe ven met honden leek het dr. Pickering waarschijnlijk dat men thans alle aan dacht op een bemande satelliet concen treerde. Krobo Edoesei, de minister van bin nenlandse zaken van Ghana, heeft de politie opdracht gegeven de woning van de Nederlandse bisschop van Koemas sie, mgr. A. van den Bronk, te bewa ken, nadat zaterdag op hem een dyna mietaanslag was gepleegd. Kort nadat de bisschop van een be zoek aan Accra in zijn woning was te ruggekeerd, ontplofte er in een hoek van zijn privé-kapel een metalen buis met dynamiet. De bisschop werd niet gewond. Bepaalde elementen van het katholieke volksdeel van Asjanti, het deel van Ghana, waar de bisschop woont, willen een negerbisschop heb ben. In de ouderdom van 33 jaar is de bekende Zaandamse schilderes Corry Riet overleden. Zij verwierf grote be kendheid door haar zuivere kunst werkjes die zij met de mond schilder de. omdat zij aan beide handen gehan dicapt was. Veel van haar werken werden op kaarten en kalenders gere produceerd. Vorig jaar bracht zij een werkbezoek aan Amerika, waar zij haar werkmethode propageerde voor Ameri kanen, die aan kinderverlamming lij den. Advertentie Elke moeder naar de jongens- markt voor het beste no-iron shirt tegen de laagste prijs prima kwaliteit Engelse poplin nieuw Coronet boordmodel dress-mancheften parelmoeren knopen juniormaten in twee mouwlengten kleine stijging per maat (Van onze Haagse redactie) „Met verbijstering en afschuw kom ik thans tot de ontdekking hoe bepaal de officiële en semi-officiële instanties, door het (opzettelijk?) verspreiden van bepaalde voor enige teruggestuurde verstekelingen ongunstige en nadelige geruchten, om alle sluiers van geheim zinnigheid nog een rookgordijn van las ter proberen te leggen teneinde op die wijze, de onrechtvaardigheden en de onmenselijkheid, begaan bij de terug zending der mensen, te camoufleren." Met deze woorden gaf ir. J. Manusa ma, een van de vertegenwoordigers van de B.P.R.M.S., de voornaamste belangenvereniging van de vrije zuid- Molukkers in Nederland, maandagmid- Getuige de spreuk „Perutile Negotium Gero" en de oprich tingsdatum 9 sep tember 1858 voeren de Erven P. Noord hoff al een eeuw een „nuttig bedrijf". Het jubileum is van 9 september uitge steld tot 18 oktober omdat de school boekuitgever aan het begin van de nieuwe schooltijd doodeenvoudig geen tijd heeft voor jubi leumviering. Catalo gisering van de schoolboeken en wandkaarten, die „Noordhoff" in de loop der jaren heeft uitgegeven, levert op zichzelf al weer hele boekwerken op. Er zijn leerboek jes voor kinderen van 6 jaar, maar ook studie- en na slagwerken voor hoogleraren, met daar tussen heel de scala van mogelijk heden op elk ge bied. Zijn we niet allen vertrouwd ge raakt met de boeken, kaarten en platen van de Erven Noordhoff? Bij het horen van namen als R. Bos-K. Zeeman, Luinge en Stegemann denken we onwillekeurigterug aan de „beurt", die we kregen om op „de kaart van de K kT~kra5 aLlerlei vreemd-klinkende namen aan te wijzen. Het klasliokaal met am de wand die vertrouwde aardrijkskundige platen, ook al van Noo d poffen getekend door kunstenaars als Wenckebach, Van Johcn^lj'ykstra e a Wiggers, Hart Nibbrig, Heyenbroek, Jan Sluyters, u de sch°olbanken gebogen over de wiskundige schoolboeken van P. Wijdenes, het schoolatlas van R. Bos, de Flora van Heukels, de Engelse leerboeken van Roorda of later dr. H. G. de Maar, om zo maar enkele bekende werken te noemen. Misschien vonden we in die jaren de inhoud met altijd „om te jubelen," al waren de boeken aantrekke lijk en verzorgd uitgegeven. „Kun je nog zingen, zing dan mee" was ook al van Noordhoff. De huidige directeuren van dit 100 jaar oude, maar uiterst moderne bedrijf, drs. F. C. Noordhoff en J. Noordhoff zijn opgegroeid tussen en met de boeken. Als jongens ravotten ze door de zaak, waar de schoolboeken hoogopgetast lagen en in de klas zagen ze dezelfde boekjes terug. Uitgeverij en boek staan centraal in hun leven en dat is geen wonder. Over zichzelf praten willen de directeuren dan ook niet. Elke persoonlijk gerichte vraag interpreteren ze allervriendelijkst in algemene zin, wijzen met een beminne lijk gebaar naar een geschilderd portret van een vriendelijke oude heer, grootvader P. Noordhoff of vader J. Noordhoff of attenderen ons op bijzon dere uitgaven. Het begin was een bescheiden boekhandel waar, volgens het oude. kasboek, op de openingsdag werd verkocht: een katern postpapier, inkt, ouwels en een kaart van Nederland. Er kwamen tien klanten en de feestsfeer werd aangegeven door de post uitgaven: „twee ons koffie -twintig cent: room -twee cent; melk -twee en een halve cent." Maar de zaak breidde regelmatig uit, zo zelfs dat de stichter aan een huwelijk kon denken. Hij huwde in 1863 met mejuffrouw C. C. Brugsma, een van de dochters van de bekende paedagooa en directeur van de Gro ningse kweekschool. Dit verklaart eveneens 'de belangstelling voor het uitgeven van schoolboeken. Toen in 1903 de stichter overleed was diens zoon Jacob Noordhoff al 5 jaren in de zaak opgenomen. Hij bouwde vooral een groot onderwijsfonds op. De uitgeverij overvleugelde de boekhandel geheel en deze laatste tak van bedrijf werd in 1920 overgedaan aan een andere firma. De beide zoons, drs. F. C. Noordhoff en J. Noordhoff zijn al sinds 1936 directeuren van de N. V. Noordhoff. Onder hun leiding groeide het onder wijsfonds nog verder, werd het handelswetenschappelijk fonds uitgebreid en werd een internationaal fonds opgebouwd. Juist dezer dagen gaat weer een oplage van een wetenschappelijk werk naar Amerika. In de laatste twintig jaren werd de produktie verdrievoudigd. De invloed die deze uitgeverij heeft uitgeoefend op de wetenschappelijke vorming is groot, want een goed verzorgd leerboek helpt de kwaliteit van het onderwijs verhogen. Bij het doorbladeren van verschillende uitgaven ziet men als het ware in de boeken heel de gigantische ontwikkeling van onze maat schappij weerspiegeld. En wat de jubileumviering betreft: 17 oktober is er een feestavond voor het personeel; 18 oktober worde een intieme herdenking van directie, commissarissen en personeel en een receptie. Verder is er een speciaal nummer van „Valcooch", een tweemaandelijks blad voor onderwijs en opvoeding verschenen en een beperkte herdruk van een boek dat dertig jaren geleden verscheen „Het boek van Trijntje Soldaats", een verzameling Groninger volksvertellingen, die ons terugvoert naar het Groningen van zo'n 150 jaar geleden. Er is in deze zich snel veranderende wereld zo weinig tijd en plaats voor aloude sprookjes. Deze jubileumuitgave is daarom zo nuttig. Het staat heus niet voor niets in het wapenschild) dag op een persconferentie in Den Haag uiting aan zijn teleurstelling over het antwoord van minister Samkalden op vragen van twee Kamerleden over de uitwijzing van zevenendertig verste kelingen. Ir. Manusama gaf met stel ligheid een lasterbron aan: Het C.C. K.P. (Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden) De persconferentie, waarop de heer Manusama zijn mededelingen deed, was de vorige week, vóórdat het ant woord van de minister bekend was al aangekondigd. De woordvoerder van de B.P.R.M.S. zei bewijzen voor de laster campagne te hebben. Volgens hem zou het hoofd van het C.C.K.P. de heer Moora vertrouwelijk hebben gezegd dat tenminste vier van de teruggezon den verstekelingen op Java bendelei ders zijn geweest, die meegedaan heb ben aan de anti-Nederland-campagne. Volgens andere inlichtingen zouden een entwintig van de teruggezondenen een anti-Nederlandse instelling hebben. De heer Manusama zei dat, zelfs als er zesendertig communisten zouden zijn onder de zevenendertig verstekelingen, het dan nog de moeite zou ionen voor de overgeblevene op te komen. „Maar daar komt nog bij dat, zo lang de Nederlandse regering niet op afdoende wjjze heeft aangetoond dat onder deze zevenendertig mannen in derdaad lieden zitten met een ongun stig en onguur verleden, het zolang bepaaldelijk onjuist is in te gaan op kwistig rondgestrooide lasterpraat jes," aldus ir. Manusama. Hij gaf twee voorbeelden van de wijze waar op volgens hem zogenaamde „bui- tenambtelijke deskundigen" lichtvaar dig verklaringen ten ongunste van de betrokken verstekelingen hadden af gelegd. Zeven van de jonge versteke lingen zouden in januari in Djakarta een Nederlands meisje hebben gemo lesteerd. Deze beschuldiging bleek volgens ir. Manusama bij politie-on- derzoek onjuist te zijn. Enige van de verstekelingen hadden zitting gehad in de Stichting hulp aan landgenoten in Indonesië, afdeling Surabaja. Er waren klachten over de financiën van dit plaatselijke comité. „Men zegt dat deze klachten optoelaatbare financi ële praktijken betroffen van het gehele comité," aldus r. Manusama. „Het ministerie van justitie en het C.C. K.P. zijn echter bekend met het feit dat deze klachten alleen maar slaan op de presidente van het comité." Volgens de heer Manusama was het optreden van de directeur, van het in- Hat antwoord van minister Samkal den op de vragen van mr. Van Rijcke- vorsel en mej. Ten Broecke Hoekstra verzekert ons, dat de 37 teruggezon den verstekelingen niet zouden zijn toegelaten, indien zij langs legale weg om toelating hadden verzocht. Had de minister hun illegale binnenkomst nu moeten belonen met toelating, en daarmee het hek van de dam halen? Och,4 hun definitieve toelating zou waarschijnlijk geen nieuwe stroom van verstekelingen hebben uitgelokt. Verstekelingen plegen niet bij stro men te komen, ook al omdat de scheepvaartmaatschappijen daar niet dol op zijn. Bovendien schijnt de ani mo wat te zijn geluwd. Zo verschrik kelijk zou het niet geweest zijn die 37 man er nog bij te nemen, bij de acht tienduizend Ambonezen die we al hebben. Die terugzending is daarom wel wat benauwd-ambtelijk. Maar grof onrecht is zij niet. Gaat men er eenmaal van uit, dat niet iedereen klakkeloos kan worden toegelaten en dat een ordentelijke schifting nodig is, dan moet men niet meteen moord en brand roepen, als ten gevolge daar van een klein aantal lieden wordt te ruggezonden. De hele zaak wordt echter anders, als er redenen zouden zijn voor poli tiek asiel. De minister ontkent met klem, dat er zulke redenen zijn: aan hangers van de R.M.S. zijn er niet on der de teruggezondenen. Een verba zingwekkende mededeling, die de vraag oproept wat voor onverantwoor delijke herrieschoppers die ir. Manu sama en de stichting Door de Eeuwen Trouw dan wel zijn. Het lijkt ons niet in het belang van de teruggezonden verstekelingen dat er nu in het open baar bewijzen worden aangedragen, dat zij bij terugkeer in Indonesië wel degelijk gevaar lopen. Een nader on derzoek ter zake is de taak van een Kamercommissie die dan ook wel spoedwerk mag leveren. De buiten staander kan er voorlopig slechts dit van zeggen: het is mogelijk, dat de minister gelijk heeft als hij zegt, dat de teruggezondenen geen gevaar lo pen: maar het risico, dat hij ongelijk heeft is zo verschrikkelijk, dat het belang van een ordentelijke schifting van de immigranten tegen dat risico niet opweegt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii terneringskamp „De Kruisberg" tegen over de verstekelingen zeer vaderlijk en zeer humaan geweest. Over het op treden van de onderdirecteur, een op perwachtmeester en een wachtmeester van de rijkspolitie was hü niet erg te spreken. Een verstekeling zou een week opsluiting in de cel hebben opgelegd gekregen van een opperwachtmeester omdat h(j niet wilde werken. Deze maat regel zou door een majoor van de rijks politie teniet zijn gedaan. De verstand houding tussen de verstekelingen en de opperwachtmeester zou daardoor zijn verslechterd. Klachten van de verste kelingen zouden door de onderdirecteur zijn afgedaan met de woorden: „Hou je mond, anders ga je naar Indonesië terug." Een verstekeling zou door een wachtmeester in een cel mishandeld zijn. De heer Manusama zei te menen dat, hoe onbelangrijk deze feiten ook mogen schijnen, zij bij de beoordeling van de onverklaarbare, onverwachte terugzen ding van de zevenendertig verstekelin gen niet buiten beschouwing gelaten mo gen worden. Volgens hem zou de instel ling van een Kamercommissie, die de gang van zaken rond de terugzending en de voorgeschiedenis daarvan zou be kijken, een oplossing zijn voor de huidi ge impasse. Hij verklaarde verder te denken over de mogelijkheid een aan klacht tegen het C.C.K.P. in te dienen wegens laster. Het CCKP wenst geen commentaar te geven op de beschuldiging van dr. Ma nusama. Advertentie Bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de dienstplicht wet en de wet voor het reserve-per soneel der krijgsmacht werd in de vas te commissie voor oorlog en marine van de Tweede Kamer algemeen de vraag gesteld, of de minister een verklaring kan geven over het gebleken gebrek aan zorgvuldigheid, daar men op zijn departement heeft nagelaten de gevol gen van een grondwetswijziging op de organieke wetten, welke in het bijzon der zijn ministerie betreffen, na te gaan. Heeft de minister ter zake maat regelen genomen? De commissie vraagt dit in het voorlopig verslag over het wetsontwerp. Het ging om de uitzending van dienst plichtigen naar Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Uit de grond wet was de bepaling, dat voor deze uit zending de toestemming der betrokken dienstplichtigen nodig was, geschrapt. In de dienstplichtwet kwam zij nog voor, reden waarom thans wijziging dier wet is voorgesteld. Algemeen had men er zich over verbaasd, dat de memorie van toe lichting geen andere dan juridisch- technische beweegredenen voor de indiening van dit wetsontwerp geeft. Men achtte dit in strijd met de fei telijke omstandigheden, waaronder dit nu wordt ingediend. De memorie van toelichting is dan ook te sum mier. Op welke wijze, vroeg men, denkt de minister gebruik te maken van de al gemene machtiging, welke hij door de ze voorgestelde wijziging van de dienst plichtwet en de wet voor het reserve- Dersoneel der krijgsmacht krijgt? Men sprak de hoop uit, dat de minister de staten-generaal ten deze niet voor verrassingen zal stellen, dit te minder waar dit soort verrassingen wel zeer kostbare consequenties zou kunnen heb ben. De minister zal de garantiebepalingen inzake de hogere inkomsten gedurende het verblijf tussen de keerkringen in een algemene maatregel van bestuur vastleggen. Naar wij vernemen, heeft het Epis copaat de zeereerw. heer J. van der Meulen te Breda benoemd tot hoofd aalmoezenier van de Katholieke Jeugd beweging (jongens tot 17 jaar) als op volger van de zeereerw. heer A. L. J. Verhoeven, die onlangs tot pastoor te Nijmegen werd benoemd. Hoofdaalmoe zenier Van der Meulen, die 15 april 1924 werd geboren, is sedert 15 juni 1954 diocesaan aalmoezenier van de K.J.B. in het bisdom Breda. De benoeming gaat in op 1 november. In de kringen van de K.J.B. werd zijn naam reeds eerder genoemd als mogelijke opvolger van de hoofdaalmoezenier. Men is thans zeer verheugd over zijn benoeming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5