Van weinig Pausen kennen wij laatste rustplaats In Rome slechts zestig graven te vinden Leidende figuren betrokken bij de aanslag op Salan? 111 meter hoge betonnen radiotoren te Roermond in gebruik gesteld WYBERT Groeiende vijandigheid jegens de missie in vele landen Elders opmerkelijke successen m Victoria Duitse consul-generaal in New York op staande voet door Bonn ontslagen Pius XII bijgezet in crypte onder St.-Pieter 1 Vergankelijke monumenten Van groot belang ook voor nationale en internationale televisie Edelmoedig 72-jarige Oostenrijkse journalist uit gescholden voor Dreckjude BAZOOKA-PROCES IN PARIJS Televisie krijgt meer ruimte NEDERLANDSE BANKDIRECTEUR VRIJGELATEN Hans von Saucken erfenis uit de tijd van Von Ribbentrop Djakarta wijst verzoek van Air Ceylon af Aanwezigheid van Nederlands kapitaal vastgesteld ZES JAAR VOOR HEEMSTEEDSE NOTARIS DINSDAG 14 OKTOBER 1958 PAGINA 7 MISS WORLD 1958 Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Luchtdicht verpakt -'J -1^ Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid (Van onze Romeinse correspondent) Pi us XII z.g. is begraven m de crypte van de St. Pieter bij de tombe, waar tot zijn heiligverklaring Pius X rustte. Deze crypte of ouderkerk heet in het Italiaans „le grotte Vaticane". Ons lijkt de veel voorkomende ver taling der „Vaticaanse grotten" misleidend, omdat men nu eenmaal bij het woord „grot" denkt aan een door de natuur gevormde onderaardse ruimte. De kelders of crypten onder de St. Pieter zijn ruimten, die gevormd zijn door het niveauverschil van de vloer der huidige basiliek, welke op 30,23 m. boven zeespiegel ligt en die van de oude, de Con- stantijnse kerk, die op 27,20 m ligt. Onder de Sint Pieter werden 143 pausen begraven, waaronder 35 heiligverklaar- den. Men kan aannemen, dat elke Paus, te beginnen met Sint Petrus, een al of niet bescheiden grafmonument gehad heeft, althans een laatste rustplaats, die de mensen bekend was en door hen werd onderhouden Van de 261 Pausgraven is intussen slechts een derde tot ons gekomen. De tijd, het barbarendom, natuurrampen en branden hebben de grote meerderheid van hen verwoest. De Vaticaanse heuvel was het pauscimèterium bij uitstek. De lijst der 143 Vicarü Christi, die onder of nabij de koepel van Sint Pieter de dag der opstanding afwachten, vindt men in marmer gegrift op de wand van de gang, die van de Vaticaanse basiliek naar de sacristie leidt. Maar waar zich precies hun gebeente bevindt, weet niet een. De graven en monumenten, welke men in de crypte aantreft, zijn slechts die van enkele tientallen Pausen, waaronder de Duitser Gregorius V en de enige Engelse Paus uit de geschiedenis Adrianus IV (Breakspear). In geheel Rome kan men u niet meer dan zestig Pausgraven wijzen, waaronder de dertien in de befaamde Pauscrypte van de Callixtuscatacombe. De Neder landse Paus Adrianus VI ligt in de Santa Maria dell' Anima. Tussen de 4e en 9e eeuw gold de Vaticaanse heuvel als het kerkhof bij uitstek van de Christenheid. Naast de Pausen lieten zich er consuls, prefec ten en keizers beaarden, zodat het atrium en de crypte, zelfs de basiliek zelf zich vulden met gr en. Bijna niets is uit die tijd gebleven. Toen in de 16e eeuw de nieuwe Sint Pieter ge bouwd werd, heeft men als het ware de bulldozer door deze eerbiedwaardigste plaatsen gehaald en de brokstukken van de gedenktekenen van heiligen. Pau sen en keizers achtte men nauwelijks goed genoeg om als puin te dienen voor de funderingen. Met de jongste opgravingen onder de Sint Pieter waarover wij t.z.t. uitvoerig zullen be richten bleek, dat keizer Constan- tijn heel wat meer eerbied voor de graven der heidenen toonde, toen hij de oude Sint Pieter liet bouwen over een begraafplaats, dan Paus Julius II voor die van zijn voorgangers op de Stoel Petri Ook in het atrium en in de kerk Allerheiligste Verlosser (heden Pausen nu" van Lateranen) zijn vele onder w?' Maal" hun §raven zii" ten onder gegaan. Tweemaal ging de l lrke" in vlammen op en bij de volledige herbouw in de 17e eeuw bleven slechts enkele fragmenten van graven bewaard. Buiten Rome vindt men in Italië nog een twintigtal Pausgraven. Zo vindt men in de Franciscanerkerk van het oude en prachtige Pausstadje Viterbo het kleine graf van Adrianus V (Fieschi), die Dan te in zijn „Pur- gatorio" gierigheid verweet en van de Fransman Clemens IV (Fulcodi). Gregorius X stierf in Arezzo en werd daar begraven. Te Avignon zijn de merendeel verwoeste en geschonden graven van de Pausen uit de tijd der zg. Babylonische gevangenschap in de 14e eeuw. De Duitser Clemens II (von Morsleben und Homburg) be paalde, dat hij te Bamberg, waar hij was geweest, begraven zou worden. Dit is het enige Pausgraf, dat nog in Duitsland over is. Met Martinus V, Colonna (1417—1431). de hersteller van de eenheid in de Kerk en de orde te Rome, doet de Re naissance haar intrede in de Eeuwige Stad. Zijn bronzen in laag relief uit gevoerde grafplaat ligt voor het hoog altaar in de Sint Jan. Graven als van Nicolaas V en Paulus II gingen verloren door de niets ont ziende bouwijver van Julius II. Het is een speling der historie, dat deze Pau® het grafmonument, dat hij voor zich had laten ontwerpen, wijds als de py- ramiden der oude faronen, nooit ge kregen heeft. Het kwam bij lange na niet af en de onvergankelijke Mozes van Mi chelangelo in de kerk van Sint Pe trus' Banden te Rome, een der ont worpen 30 beelden, die het gedenkte ken van deze Renaissance-°aus moes ten sieren, houdt eerder de naam van de grote en gekwelde kunstenaar levendig, dan die van zijn opdracht gever. Sinds die tijd werden de Pausen in hun bisschopsstad begraven, vooral on der de Sint Pieter. Maar ook in andere kerken staan de renaissancistische, ba rokke of klassicistische grafmonumen ten van de telgen ener roemruchte priesterdynastie. Van de Pausen der laatste honderd jaar werden Gregorius XVI, Sint Pius X, Benedictus XV, Pius XI en Pius XII in de crypte der Vati caanse basiliek bijgezet. Pius IX heeft een simpel graf in een kapel van Sint Laurens buiten de muren. De mozaïk- wanden dier kapel tonen, hoe heel de wereld meegeleefd heeft met de lotge vallen van de laatste Paus-koning. Leo XII werd op zijn verlangen in de Sint Jan begraven. Zo toont ook de geschiedenis van de graven der Opperherders, dat nerlnne- ringstekenen in brons of marmer ver gankelijk zijn, als de „gloria mundi De marmeren graftombe van Paus Pius de Elfde onder de Sint Pieter. Advertentie In Parijs is gisteren het „Bazooka- van Kovacs terechtstaan, alle verkla- proces" voortgezet, echter nog steeds in ringen van Kovacs die hem raken van afwezigheid van de hoofdbeklaagde, de de hand gewezen. Ook Pascal Arrighi, voortvluchtige dr. René Kovacs, aldus een afgevaardigde van Corsica, heeft bericht A.F.P. Deze heeft 16 januari 1957 gisteren getuigd. De parlementariër heeft met vijf anderen getracht generaal Sa- Kovacs 17 december 1947 ontmoet. Maar lan, de opperbevelhebber van de Franse hjj sprak eveneens de „belachelijke en strijdkrachten in Algerije, door middel monsterachtige beweringen" van de be- van een bazooka, die opgesteld was op klaagde over een „Comité van zes" te- het dak van een gebouw in de onmid- gen. „Er is één samenzwering geweest. dellijke nabijheid van het algemeen Dat was die van de mensen van de pers hoofdkwartier te Algiers, om het leven die met deze affaire de verdedigers van te brengen. Generaal Salan werd door Frans Algerije hebben willen onteren", afwezigheid niet het slachtoffer van de aldus Arrighi. aanslag, wel echter een officier van zijn staf 5' Hierna werd de zitting opgeheven. Vandaag zal generaal Raoul Salan, de Tijdens het vooronderzoek heeft Ko- j algemene afgevaardigde van de rege-ing vacs verklaard te hebben gehandeld in in Algerije, getuigenis afleggen. Het vlakke midden-Limburgse land rond Roermond wordt sinds kort be heerst door de 111 meter hoge betonnen radiotoren, die in de afgelopen drie jaar tussen de gemeenten Herten en Roermond is verrezen. Vanmiddag is deze radiotoren officieel in dienst gesteld. Bij deze gelegenheid is de bete kenis van dit imponerende bouwwerk uitvoerig geschetst. De realisatie van deze toren is van grote betekenis voor de nationale en internationale tele visie. Niet alleen is de televisie-ontvangst in Zuid-Oost-Nederland mogelijk geworden. Voor het doorgeven van reportages is om de eenentwintigste verdieping van de Roermondse radiotoren immers een zgn. reportagering aangebracht. Daarnaast is deze toren een belangrijke schakel in het Euro- visieverkeer. Buitenlandse uitzendingen b.v. uit Italië komen bij Roermond Nederland binnen, vanwaar zij eerst via het straalverbindingsnet naar de studio's te Bussum gaan om vandaar uit weer terug te gaan naar de thans 4 en in de toekomst 5 televisiezenders. verstandhouding met een „Comité van zes", bestaande uit hoge burgerlijke en militaire figuren, met het doel desnoods met geweld de vervanging van generaal Salan te bewerkstelligen, die beschouwd werd als „te zacht" in de strijd tegen de Algerijnse opstandelingen. Kovacs heeft zijn handlangers de naam van ge neraal Cogny, de opperbevelhebber van de Franse troepen in Marokko, genoemd als opvolger van generaal Salan. Gisteren heeft generaal Cogny voor het permanente tribunaal van de strijd krachten, waarvoor de vijf handlangers Penelope Ann Coelen, een 18-jarige blondine uit Durban, z.-Afrika, is maan dagavond te Londen tot „Miss World 1958" uitgeroepen. De heer G. Schütte, directeur van de Nederlandse Nationale Handelsbank, die op bevel van de Indonesische militaire overheid twaalf dagen in de Djakar- taanse Tjipinang-gevangenis in arrest heeft gezeten, is gisteravond op vrije voeten gesteld. De heer Schütte was twee dagen na de bekendmaking dat de bank twaalf van haar kantoren in de archipel zou sluiten, gearresteerd. Dit meldt het A.N.P. Advertentie Advertentie Bij de energieke kritiek op de iner tie der katholieke intellectuelen zijn zeer scherpe dingen gezegd over de K.R.O. en zijn televisie. Maar wat er ook onbevredigend moge zijn in de radio en televisie, de bereidheid tot onderlinge hulpverlening bij de ver schillende omroepverenigingen heeft zich bij de dood van de Heilige Vader op een treffend oecumenische wijze gemanifesteerd. De N.C.R.V. bood de K.R.O. een deel van haar zendtijd aan en de A.V.R.O. wilde zo nodig zend tijd ruilen. Van deze genereuze aan biedingen heeft de K.R.O. dankbaar het nodige gebruik gemaakt en wij twijfelen er niet aan, dat de K.R.O. zich bij mogelijk voorkomende gele genheden niet in edelmoedigheid zal laten overtreffen. De zuilen der ver zuiling blijken toch naar elkaar toe ie hunnen buigen. De mondiale waar dering voor een Samson van geest en dart als wijlen Paus Pius XII heeft dit bewerkt. „Als ik twee zielen had, zou ik er een van willen opoffe ren om deze bisschopswijding te verrichten; maar nu iJc er slechts één heb, welke ik zalig wil maken, zal ik deze consecratie nooit verrichten zonder dat ik hiervoor toe stemming van Rome ontvangen heb." Met deze bewogen verklaring heeft mgr. Li, bisschop van Puchi, zich aan vankelijk verzet tegen het toedienen van de bisschopswijding aan de Chinese priesters Tung en Yüan. De communistische machtshebbers in China onderwierpen echter de bisschop een week lang aan een „herscholing". Er valt slechts te raden naar hetgeen zich in die week precies heeft afgespeeld, doch de uitkomst van de herscholing is bekend. Mgr. Li heeft gehoorzaamd aan de opdracht van de communistische Nergens in Azië is de situatie voor de Kerk zo slecht als in China, maar ook in diverse andere landen kampt de mis sie met een groeiende vijandige gezind heid. Daar waar het missiewerk zich vrjj ontplooien kan, ziet men vrijwel overal een opmerkelijke groei van het katholicisme. In Zuid-Korea bijvoor beeld zijn de laatste jaren gemiddeld zestig bekeringen per dag genoteerd, op Formosa is het aantal katholieken in vijf jaar gestegen van 22.000 tot 114.000, in Zuid-Vietnam konden na de vrede 50 000 doopsels worden toegediend en in Singapore is de belangstelling voor de katholieke godsdienst zo snel toege nomen dat min met schriftelijke cur sussen' in het Engels, het Chinees en het Indochinees moest, begmnen om m het elementair onderricht te voorzien. In andere gebieden echter wordt missie nog wel getolereerd, doch met argwaan in verschillende gradaties om ringd. Indië bijvoorbeeld waar men toch al staat voor het levensgrote pro bleem hoe het christendom gepredikt moet worden aan een bevolking van 350 miljoen mensen, die in overgrote meerderheid niet eens één maaltijd per dag hebben verdient in dit op zicht aandacht. De Kerk in Indië is op weg een inheemse kerk te worden, doch zij heeft nog dringend behoefte aan bui tenlandse missionarissen en voor hen is het „klimaat" in sommige delen van net land niet gunstig meer. Zij krijgen bijwijlen bezoek van ambte naren, die willen weten hoe ze het heb ben klaargespeeld een aantal dopelin gen te krijgen en er klinken beschuldi gingen, dat de missie de bekeerlingen „koopt", hen ontrouw maakt aan de volksaard en dat de christengemeen schappen gebruikt worden als toekom stige aanvalsbases ten dienste van het imperialisme. In Afrika doen zich soortgelijke pro- Dlemen voor. De Islam en het commu nisme trachten de missie de pas af te snijden. De gevaarlijkste gebeurtenis ^ar)"e.t afgelopen missiejaar acht men ae Alrikaans-Aziatische conferentie van Cairo, welke geleid heeft tot de oprich ting van een secretariaat, waarin de commumsten duchtig gepenetreerd zijn. Het hoofdprobleem voor de missie in iMliiliiiimillllllllliimillllllllllllllllllllimillllllllllllllllllliyj Afrika is het schreeuwend gebrek aan E r-_ E priesters. In de streken, waar de mis- 1 /fj Tl f jfl (J Q Cïk'trïnPT' sie gunstige resultaten boekt, is het sue- ^UUUUë ces veelal beangstigend omdat het de rpv j priesters, wanneer zij zich ook maar |f I enigszins willen bekommeren om dege- i nen, die in de Kerk opgenomen wen- iflilllllllliillllllllllllllllllllllllllilllillllllllluilllllilllllIlllliliTi sen te worden, onmogelijk is ook nog partij en op 13 april van dit jaar de beide priesters toch tot bisschop gewijd. Deze gebeurtenis vormt een van de meest dramatische feiten, welke vermeld zijn in het missie-jaaroverzicht van het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missie-Actie. Het schisma in China is een zaak, die men natuurlijk wel kent uit de berichten dienaangaande, doch die de harten en geesten van de in vrijheid levende katholieken over het algemeen nog te weinig occupeert. Op de komende Wereld missiedag wordt daarom met name gevraagd om gebed voor de Kerk in China, die men van binnenuit tracht te ver nietigen. Indische vrouwen biddend tijdens een H. Mis. zorg te besteden aan de reeds gedoop- ten. Centraal-Afrika heeft op het ogen blik voor zijn ruim 7,2 miljoen katho lieken slechts ruim 3800 prie ters, ter wijl er zeker tweemaal meer zouden moeten zijn. Afrika in z'n geheel telt thans drie miljoen katechumenen, dat is drie-vierde van alle aanstaande be keerlingen ter wereld. Een andere moeilijkheid doet zich nog voor in Zuid- Afrika, waar de katholieke kerk, die geen rassenscheiding kent, de tegen stand ondervindt van blanken, die de apartheid voorstaan. Het Verre Oosten en Afrika bepalen voor een belangrijk deel het huidige missiebeeld, doch daarnaast dient men ook oog te houden op de zorgen van de Kerk bijvoorbeeld in Zuid-Amerika, in het Middenoosten en in een dun bevolkt vicariaat als Noord-Noorwegen. Ander zijds mag niet onvermeld blijven de snelle vooruitgang van het aantal be keringen onder de Amerikaanse negers: jaarlijks worden hier circa 10.000 vol wassenen gedoopt. De Wereldmissiedag wil alle ka tholieken een geestelijke injectie geven ter verlevendiging van hun interesse voor de missie. Men wijst daarbij op het woord van de pas overleden Paus, wiens gehele pontificaat vervuld is ge weest van de zorg om de missie: „Een katholiek kan zich niet innig verbonden gevoelen met de Kerk, wanneer hij niet verlangt naar haar verspreiding en uni versaliteit." T. E. Naar in Colombo werd vernomen, heeft de Indonesische regering een ver zoek van Ceylon om toekenning van volledige verkeersrechten aan de Cey- lonese luchtvaartmaatschappij Air Cey lon International voor haar oostelijke lijnen afgewezen. Aanvankelijk had Ceylon van het ge zantschap in Djakarta bericht ontvan gen, dat Indonesië geen bezwaar had tegen toekenning van deze rechten. Na dat haar echter gebleken was, dat in de Ceylonese luchtvaartmaatschappij een aanzienlijk bedrag aan Nederlands ka pitaal is geïnvesteerd, besloot de Indo nesische regering tot afwijzing van de aanvrage. Dit bericht A.F.P. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Hans von Saucken, de consul-generaal der Bondsrepubliek in New York, is gisteren op staande voet door de minis ter van buitenlandse zaken, Von Bren- tano, ontslagen. De tegen hem ingebrach te beschuldiging - het uitschelden van de correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" bij de Verenigde Naties in New York, de 72-jarige Oostenrijker dr. Max Beer, is gebleken op waarheid te berus ten. De 65-jarige Von Saucken heeft de nestor van de correspondenten bij de V.N. uitgemaakt voor „Dreckjude", in het bijzijn van derden, onder andere van de correspondent van een Zwitserse krant die het incident aan zijn blad meldde, waarna het door Amerikaanse dagbladen werd overgenomen en het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn derhalve met een nieuwe „affaire" werd belast. Dr. Max Beer heeft boven dien tegen de belediging geprotesteerd bij de president van West-Duitsland, Heuss, en een onderscheiding terugge zonden die hem door de regering van de Bondsrepubliek was verleend. Het was het Kruis van Verdienste, de hoogste civiele Westduitse orde. Dr. Beer heeft al zijn familieleden in nazi-concentratie kampen verloren. Von Saucken heeft de beschuldiging dat hij anti-semitische uitlatingen tegen de Oostenrijkse journalist heeft gebe zigd natuurlijk bestreden, maar er waren te veel getuigen. Het ministerie heeft eerst een hoge ambtenaar van de juri dische afdeling naar de Verenigde Staten gezonden om een onderzoek in te stellen. Deze ambtenaar bracht vervolgens Von Brentano mondeling verslag uit. Hetgeen hij te zeggen had, was blijk baar voldoende om consul-generaal Von Saucken naar Bonn terug te roe pen. In de Westduitse hoofdstad werd toen nogmaals een grondig onderzoek naar de ware toedracht van de affaire ingesteld. Toen bleek dat Von Sauc- lan inderdaad de grijze Oostenrijkse publicist voor „vuile Jood" had uit gescholden, liet Von Brentano niet na de consequentie van dit ernstige feit te trekken en ontsloeg de consul-gene raal onverwijld uit de dienst. De ex-consul-generaal Hans von Saucken is een „erfenis". Hij is niet alleen een „erfenis" uit de tijd, toen de tegenwoordige president van de E.E.G., prof. Walter Hallstein, nog secretaris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken was (onder bondskanselier dr. Adenauer als minister), maar ook uit de tijd van Joachim von Ribbentrop. Dat heeft intussen de informatiedienst van de Westduitse sociaal-democratische partij aan het licht gebracht. Von Saucken trad reeds in 1922 toe tot het toenmalige Rijksduitse ministerie van buitenlandse zaken. Hij kon na 1933 slechts in dienst blijven, als hij lid werd van de N.S.D.A.P. Dit werd hij in 1936. Een jaar later volgde zijn offi ciële benoeming. De oppositiepartij stelde in dit verband de vraag, of - na de oorlog en de heroprichting van een Duits ministerie van buitenlandse za ken met zijn eigen diplomatieke dienst - de conduites van de vroegere Ribbentrop-ambtenaren niet wat zorg vuldiger „op de korrel" hadden moe ten worden genomen. De S.P.D. voegde hieraan toe: „Antisemitische uitlatin gen tijdens bier-avonden op het minis terie van buitenlandse zaken en ande re departementen en in kringen der ouden („Alte Kampfer", de oudste le den en voorvechters der N.S.D.A.P.) waar men zich veilig voelt, zijn helaas geen zeldzaamheid. Het is wellicht zo langzamerhand tijd. dat dertien jaren na de (Duitse) capitu latie de afdeling personele zaken van het ministerie van buitenlandse zaken (die tot voor kort onder leiding stond van de tegenwoordige Westduitse ambas sadeur in Nederland, dr. Löns) een strengere maatstaf aanlegt ten aanzien van de democratische instelling op het departement dan daarvoor tot dusverre is gebruikt. Wanneer dit zou worden verzuimd zou de overigens dunne laag van sympathie voor de prestaties der Bondsrepubliek in het democratische buitenland gemakkelijk in het tegendeel kunnen verkeren", aldus de Westduitse socialisten. Het internationale televisie verkeer via zender Roermond zal geschieden in samenwerking met het Duitse station Simmerath bij Aken. Het beeldtrans port vanuit de studio's te Bussum naar Roermond verloopt via het P.T.T. Vi- deoschakelcentrum te Bussum, alsme de via de zenders Lopik, Loon op Zand en Mierlo. De aanvoer van het televi siesignaal geschiedt over een twee voudige straalverbinding, die op een folflengte van 7 cm werkt met et dichtstbijzijnd straalverbindingsre laisstation in de radiotoren te Mierlo. Wat de televisiezendinstallatie betreft valt op te merken, dat de televisiezen der, geleverd door P.T.I. Hilversum, is opgesteld op de twintigste verdieping en vandaar uit door middel van twee kabels verbonden is met de antenne, die hoog boven de betonnen toren op een vakwerkconstructie is aangebracht. Het door deze antenne effectief ge straalde vermogen bedraagt voor het beeldsignaal 50 hW. Het station werkt in band Hl, kanaal 5. Het frequentie-gemoduleerde T.V.-ge- luidssignaal, dat met het beeldsignaal door dezelfde antenne wordt uitge straald. wordt laagfrequent aangevoerd over aders in het muziekUjnennet van P.T.T., afdeling kabels en versterkers. Terwille van de bedrijfszekerheid is de Roermondse radiotoren voorzien van een eigen noodspanning. door mid del waarvan het bedrijf in ge val van netspanningsonderbreking normaal wordt voortgezet. Op de twee de verdieping van de toren staat daar toe een automatisch startende nood- stroomaggregaat met een vermogen van 75 kVa opgesteld. Voorts is er zorg voor gedragen, dat alle vitale appara tuur voor het zendbedrijf de beschik king heeft over een of andere vorm van reserve of uitgevoerd is als twee gelijkwaardige onderling onafhankelijke helften. Andere bijzonderheden van de Roer mondse radiotoren zijn nog, dat het bouwwerk 8 miljoen kilo weegt; dat in de toren 2700 m3 beton en 290.000 kg staal zijn verwerkt; dat de trap 508 treden telt, en dat een reis van de begane grond naar de vier en twintig ste verdieping per lift twee minuten en lopend meer dan een kwartier duurt. Het bouwwerk is gebouwd in opdracht van het staatsbedrijf van de P.T.T. De directie berustte bij 't bouw- en advies bureau ir. K. Bakker en ir. H. A. Di- cke uit Rotterdam met medewerking van architect ir. I. Moerman eveneens uit Rotterdam. De aannemer was de N.V. Internationaal Gewapend Beton te Breda. De Amsterdamse rechtbank heeft een 56-jarige notaris uit Heemstede, die kan toor heeft gehouden in de Deurlostraat te Amsterdam, wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek. Voorts heeft de rechtbank de verdachte het recht ont zegd ambten te bekleden voor de tijd van 11 jaar. Tegen de notaris was 14 dagen gele den. eveneens wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen ge- nleegd. 8 iaar gevangenisstraf met trek en ontzetting uit het recht ambten te bekleden geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1947-1957 ten nadele van joodse na latenschappen een bedrag van f 338.000 had verduisterd. (Vervolg van pagina 1). Om vier uur precies zette de koor zang in, verzorgd door de mannen- en jongensstemmen van de Sixtijnse Ka pel, en trok een lange processie van hogere en lagere geestelijken de ba siliek binnen. De kanunniken van St. Pieter liepen er in mee, de ceremo- niarri van het laatste ritueel. De stoet begaf zich door het middenschip naar het stoffelijk overschot. Plech tig werd de baar op de schouders getild en meegedragen tot in de Ab- sis. Hier verrichtte mgr. Van Lierde de plechtigheid der absoute, waarna, onttrokken aan de blikken van het grootste deel der aanwezigen, het stoffelijk overschot werd neergelegd in een kist van cypressenhout en be dekt met zijden doeken in witte en paarse kleur. Deze kist werd in een tweede geplaatst, een loden, en deze nog weer in een derde van iepenhout. Zwak klonk de echo van hamergeklop door de ruimte. Tot het ceremonieel in de Absis be hoorde het voorlezen van de officiële overlijdensakte, een taak die werd vervuld door de Kanselier van het Kapittel. Verder het verzegelen van de kist, verricht door kardinaal Te- deschini, aartspriester van de St. Pie ter, en kardinaal Masella als Camer- lengo. Tenslotte het uitspreken van de lijkrede, waarmede mgr Bacci, secretaris van de Brieven aan de Vor sten, was belast. Het Sixtijnse Kapel koor zong de speciale oratie voor een overleden Paus. Vertrouwd en vredig als in een dorpskerk klonk op het daartoe bestemde moment het „In Paradisum": één ogenblik was het of de immense ruimte van de St. Pie ter zich vulde met de wiekslag van grote scharen engelen, die de eenza me menselijke ziel Eugenius Pacelli uit zijn aardse verhevenheid met wat die bracht aan teleurstelling, zorg en verdriet, geleidden naar het grote licht, de beloofde vrede van het Paradijs. Requiescat in Pace. Het was nu kwart voor zes geworden. Er vormde zich opnieuw een processie stoet, thans van geringe omvang Op een rijdende baar bracht zij de zware kist uit de Absis naar de stellage voor de bijzetting. Het Sixtijnse koor zong het Benedictus, een laatste uitgeleide. Vaardige handen plaatsten de kist op het plankier boven de Confessio, legden deskundig de dubbele strop, terwijl zij met kleine rode kussentjes de verse laklaag tegen schavelen beschermden. Rondom sloten zich de gardes aaneen, de sabels geheven, de hellebaarden aan de voet. Mgr. Van Lierde plaatste zich midden voor de trap der Confessio, die leidt naar de „grotten", de onder- kerk. Achter het carré van priesters en levieten namen de dignitarissen plaats, op enigerlei wijze bij het laatste ritueel betrokken. En alle aanwezigen zagen toe hoe omzichtig en zorgzaam de kist in de touwen werd bevestigd, één kort ogenblik in de ruimte hing en toen langzaam werd gevierd, omlaag in het grafgewelf. Buiten luidden de klokken. Velen maakten het teken des kruises, prevelden een gebed, vluchtig en werktuiglijk, dan wel in zichzelf verzonken zoals een oudere priester in monnikspij, die terzijde bleef, ver achteraf stond, de handen gevouwen, het hoofd in meditatie gebogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7