van marktrisico boeren Verdeling tussen regering en Min. Vondeling: Wanverhouding in de zuivelsector tussen produktie en afzet TV Radio en Indrukwekkende reportages van radio en televisie NEDERLAND AL VAN ZEGE OP ZEKER POLEN SPANNING DUURT VOORT IN HOOFDKLASSE HEREN HANDBALCOMPETITIE LCOTjE VELPON VLOOTJE Het spookpaard WIJZIGING VAN MELKGARANTIEBELEID Gering succes met volle melk Jonge typografen bekroond Met motor tegen auto gebotst Wayne Power weer thuis Miinchen 1938 Westduitse kampioen Unzicker verrast Amerikaan Reshevski Aalsmeer klopt lijstaanvoerder Opdracht voor De muze en de jeugd" Bestuurder gedood Schaaktoernooi in Miinchen Plechtigheden in Sint Pieter Feest in Den Haag Ook zevende partij in remise geëindigd Australië heeft de beste amateurploeg Militaire elftal tegen Griekenland DINSDAG 14 OKTOBER 1958 PAGINA 9 Duitse films vertoond voor ex-S.S.-ers Examens Japanners besteden geld voor organisatie van geisha-feestjes VI Deense spelers jonger dan de Nederlanders Spil Nielsen heeft routine Gelderse semi-profclubs met nieuwe plannen door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Wereldtitel dammen Stroke-play MARKTBERICHTEN (Van onze Haagse redactie) Hoewel de regering, blijkens een nota van minister Vondeling, de garan tieprijs voor melk handhaaft op 28,90 per 100 kilogram melk, heeft zij toch enige maatregelen ingevoerd welke aan het melkgarantiebeleid het absolute karakter ontnemen. Minister Vondeling verdedigt deze garantie- beperkende maatregelen door te wijzen op de wanverhouding tussen pro duktie en afzet in de zuivelsector. Als deze maatregelen in het nu aflopen de melkprijsjaar reeds van kracht geweest waren, zou de regering honderd miljoen gulden minder aan melkprijsgarantie hebben hoeven te betalen. Hoeveel de regering het komende melkprijsjaar op de garanties kan be sparen valt nu natuurlijk nog niet te zeggen, daar de hoogte van deze ga ranties en dus ook de mogelijke besparingen daarop geheel afhanke lijk is van het verloop van de marktprijzen van melk- en melkprodukten. dat de regering het gehele marktrisico van de melkveehouder voor haar reke ning nam. Zij suppleerde de boer wat hij op de markt aan zijn garantieprijs te kort kwam, „ïoeveel dat ook was. Minister Vondeling wil de boer nu nog maar vijf cent per kilogram melk vol ledig garanderen, terwijl de rest van het verschil tussen opbrengst en garan tieprijs door boer en regering gedeeld moet worden. Zou dus de markt voor zuivelprodukten het komende jaar even slecht zijn als dit jaar het geval was hetgeen men niet verwacht dan zou de boer gemiddeld zeven cent min der dan de garantieprijs ontvangen, doch hij zou van de regering geen zeven maar slechts zes cent nabetaald krijgen. Een andere beperkende maatregel is het terugbrengen van de basishoe- veelheid van de gegarandeerde melk- produktie tot vijf miljard kilogram per jaar. Dat wil zeggen, dat de rege ring slechts een garantiebelofte geeft voor deze produktiehoeveelheid. Alles wat daarboven geproduceerd wordt telt niet meer mee, hetgeen in de praktijk kan betekenen, dat de garan tie per kilogram melk uiteindelijk ge ringer wordt naarmate er meer dan vijf miljard kilogram geproduceerd wordt. Verwacht wordt, dat deze vijf miljard kilogram melk gelijk zal zijn aan ongeveer negentig procent van de totale melkproduktie. In het af lopende melkjaar garandeerde de regering nog een hoeveelheid van 5,18 miljard kilogram melk. Bij de berekening van de kostprijs van de melk heeft de regering zich ge baseerd op een bedrijfstype, dat twee hectaren groter is dan het de afgelo pen negen jaar gebezigde basistype. Verder heeft de regering de volledige doorwerking van de werkklassificatie in de landarbeid, welke zo daarover overeenstemming was bereikt eerst op 1 mei 1959 zou worden ingevoerd, reeds nu in de garantieprijzen verwerkt. Minister Vondeling heeft bovenge noemde voorstellen gehandhaafd on danks het verzet, dat daartegen op di verse punten in het landbouwschap tot uiting is gekomen. Het schap heeft voor al bezwaar tegen de deling van het marktrisico welke het als een aan tasting van het garantiebeleid be schouwt en tegen de vergroting van het bedrijfstype waarvan bij de kost- De voornaamste beperking welke mi nister Vondeling wil invoeren is de ver deling van het marktrisico tussen rege ring en boeren. Tot nu toe was het zo, De commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek heeft een prijsvraag ingesteld voor jeug dige typografen. Gevraagd wordt een ontwerp te maken voor haar de ieucri aSe J?oekenweekuhgave voor nen in <jp "L loemlezingen die verschij nen m de muzereeks, waarin dit jaar r>A7P nriisvrancrT J." neT neeiai eerst gehouden onder oud?<^rlIn|£n van dfeA^Sf957amvLkrUnSt^jVerheïd^chOo" die na 1957 voor het eindexamen slaagden. Als prqzen werden uitgeloofd een eerste prijs van 600 en een twee de en derde prijs van respectievelijk 100 en 50. Twee en twintig inzendingen kwamen hierop binnen. Een jury bestaande uit de heren Jan Bons, Mart Kempers, Ot to Treumann en mr. D. Vis, onder voorzitterschap van de heer Chr. Leef- lang kwam tot de conclusie dat de beste twee inzendingen elkaar zo voor treffelijk aanvulden (de ene was typo grafisch van zeer bijzondere kwaliteit terwijl van de andere omslagontwerp en illustraties excelleerden) dat het in de rede lag, de inzenders de eerste en tweede .prijs te laten delen en hun ge zamenlijk de verzorging van het boekje op te dragen. De commissie C.P.N.B. heeft deze suggestie overgenomen. De inzendingen blijken te zijn vervaardigd door Bartha Bik en Frederique Spaanderman, bei den te Amsterdam. De derde prijs werd toegekend aan Ruud van den Hoed, eveneens te Amsterdam. De jury had veel waardering voor de grote zorg die de inzenders a&h het werk hebben besteed. Het algemene peil rechtvaardigt zeker een jaarlijks uitschrijven van deze wedstrijd. Maandagochtend is de 58-jarige ge huwde kantonnier van het heemraad schap de Wieringermeer J. de Jager uit Wieringerwerf, op het kruispunt Scha- gerweg-Waardweg te Middenmeer met zqn motor tegen .en van rechts komen- v* Y^auto uit Hippolytushoef ge hotst. Hij wer,j ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij bij aankomst reedsbleek te zijn overleden. In een zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van de „Hinag", een organisatie van Nederlandse oud-S.S. ers, zijn enige van de Duitse ambassa de afkomstige films vertoond. Naar de Duitse ambassade meedeelt is dit zonder haar voorkennis gebeurd en zijn de films langs een omweg ter beschikking van de „Hinag" gekomen. Zij zijn na melijk door het „Duitse reis- en infor matiebureau" te Amsterdam, een ver tegenwoordiging van de Duitse centrale voor vreemdelingenverkeer, op verzoek van een Amsterdamse firma aan deze firma uitgeleend. Deze firma heeft de films voor de Hinag" gedraaid. Het Duitse reis- en informatiebureau was er niet van op de hoogte dat dit zou gebeuren, aldus de mededeling van de Duitse ambassade. DELFT Prop. civiel ing. E. T. Agterhof Doetinchem, P. Bakker Hoogezand, J. A. Battjes Winschoten, J. P. van Ber- kum Baarn, H. Bootsma Hennaard (Fr.) J. Bootsma Kubaard (Fr.), H. van den Born Huizen, J. E. Bourdrez Amster dam, A. A. Brolsma Schoonhoven, J. Buijs Krimpen a.d. IJssel, F. J. Cree- mer Amsterdam, N. D. v. Driel Kort- gene, mej. M. Geense Rotterdam, M. Geleedst Alblasserdam, W. v.d. Hoef Wolvega, H. Jongedijk Eindhoven, N. Jonkhof Leeuwarden, N. G. Ketting Rot terdam, J. W. v.d. Kieft Rijswijk (Z.H.), A. J. Klein Voorburg, T. v.d. Meulen Voorburg, J. C. Meijer Heemstede, J. W. B. Nienhius Delft, G. Nieuwenhuij- «en Aken (Did.), A. B. M. v.d. Plas Rot terdam, P. J. C. Romme Rosbergen, G. JScheffel 's Gravenhage, J. P. Schelle- kens, Eindhoven, J. W. B. Stark Eindho ven, C. J. Strijland Nieuwesluis, J. Swint 's-Gravenhage, A. A. Verheijen, Bussum, J. H. Visser Sneek, P. A. Wal- hout Sint Annaland en D. Westland Hui zen. Kand. voor werktuigkundig ing. A. M Alma 's-Gravenhage, G. E. Beren schot Hengelo (O.), M. Goorden Bergen op Zoom, T. L. Mulder Haarlem en L. A. Raming Breda. Ingenieursexamen vhegtuigbouwk. ing. G. A. Escher Baarn en J. j. Merz Eindhoven. in de vooravond is uit de Konings bon6? *e Rotterdam het stoffelijk over- jïï opgehaald van de 45-jarige stoker vM. Fabert. De nan, die zonder vaste b aT ,°t verblijfplaats was, werd sinds oktober vermist. prijsberekening wordt uitgegaan. Mi nister Vondeling deelt deze bezwaren niet, daar hij van mening is, dat de bestaanszekerheid van de boeren ook bij de nieuwe regeling gewaarborgd is, hetgeen hij met berekeningen poogde aan te tonen. De genoemde verdeling van het marktrisico zal, zo zij van toepassing wordt, vooral gevoeld worden door de duur producerende gemengde zandbe- drijven. Als compensatie daarvoor wil de regering daarom vijfentwintig mil joen gulden beschikbaar stellen, waar uit vermoedelijk toeslagen op de pro duktie van voedergranen betaald zullen worden. Tevens heeft de regering be sloten vijf miljoen gulden uit te trek ken voor een versnelde bestrijding van de runderziekte genaamd abortus-Bang. Hierdoor zal de melkproduktie tijdelijk wat dalen, terwijl bovendien de ex portmogelijkheden stijgen naarmate de ziekte sneller overwonnen wordt. Ook een aantal garantieprijzen voor akkerbouwprodukten is in de nota van minister Vondeling vastgesteld. De ga rantieprijs voor tarwe is vastgesteld op 30.95 per 100 kilogram met 17 procent vocht. Voor de oogst 1958 was die prijs 29,20. De suikerbietenprijs voor oogst 1959, welke moet dienen voor een nog nader vast te stellen suikerprijs, is be paald op 53,40 per 1.000 kilogram met een suikergehalte van 16 procent, hetgeen 60 cent lager is dan voor de oogst 1958. De minimumprijzen voor gerst en haver zijn 60 tot 65 cent per 100 kilogram hoger geworden. Voor fa brieksaardappelen steeg de minimum garantieprijs met 10 cent per 100 kilo gram. De stijging van de kosten van le vensonderhoud welke uit deze nieu we garantieprijzen voortvloeit zal vol gens minister Vondeling uiterst be perkt zijn. Of de prijs van consump- tiemelk hoger zal worden hangt mede af van de uitkomsten van het advies van de S.E.R. aan de regering. De verhoging van de tarweprijs betekent een kostprijsstijging van 0,45 cent per brood van 800 gram. Deze hogere kostprijs gaat echter eerst in na de oogst van 1959. De suikerprijs zoq in 1959 wellicht iets kunnen dalen. Minister Vondeling heeft tijdens een gisteren gehouden persconferentie mee gedeeld, dat de vraag of het vetpercen tage van de melk uniform verhoogd moet worden tot bijvoorbeeld drie pro cent, op dit moment nog niet in over weging is. Hij toonde zich teleurgesteld over het geringe succes, dat met de duurdere volle melk behaald werd. Hij zei er verbaasd over te zijn, dat het bedrijfsleven zo weinig animo getoond had voor dit produkt en meende uit dit feit ook het geringe succes geheel te kunnen verklaren. Aan het prijsver schil tussen de normale en de volle melk kon dit slechte resultaat naar zijn mening immers niet worden toege schreven, daar dit eventuele bezwaar van de consument door middel van re clame te overwinnen was geweest. Slechts een beperkt aantal genodig den leden van de Curie van het Pau selijk Hof, van de familie Pacelli en van het Corns Diplomatique hebben giste ren de plechtigheden in de Sint Pieter bijgewoond. Maar in de rust van de huiskamer kon men alles zien en ho ren. De televisie gaf een prachtige re portage van een groot deel v;an plechtigheden, die door de radio geh®® uitgezonden werden en van commen taar voorzien. Later gaf de radio zelis nog een herhaling van een gedeelte van de uitzending. Bjj de televisieuitzending waren weer een groot aantal camera's ingezet. Men zag beelden van het Pietersplein in de middagzon, van de Vaticaanse tuinen, van de aankomst van de genodigden. Eenmaal binnen in de immense ruim te van de Sint Pieter grepen de Italiaan se cameramannen hun kans om een prachtige reeks beelden te geven van deze hoofdkerk der christenheid. De plechtigheden kon men op de voet vol gen. Alleen toen de H. Vader in de kist gelegd werd, wendden de camera's zich af. De toelichting op de beelden door Jan Dijkgraaf was zeer sober en ter zake en werkte bijzonder verhelderend. De uitzending was indrukwekkend, doordat men zulk een plechtigheid van zo nabij kon volgen. Het geheel werd aan ons op een zeer mooie en technisch ver zorgde wjjze overgebracht. De uitzen ding eindigde, terwijl men doende was de eerste van de drie kisten te sluiten. Daarna gaf de camera nog prachtige beelden van de Sint Pieter en van de eeuwige stad. De radio-uitzending omvatte de plech tigheden van het begin tot het einde. Het commentaar werd gegeven door pater van der lüioft, die de liturgische bqzonderheden toelichtte en Dick de Vree, die de plechtigheden beschreef. Beide commentatoren bevonden zich op een tribune boven de ingang, van waar zq van bovenaf een vrij uitzicht op de plechtigheden hadden, terwijl het opre ken in de microfoon niemand stoorde. Na de radio heeft de televisie herin neringen opgehaald aan de donkere da gen van Miinchen 1938. De V.P.R.O. toonde daarvan gisteravond een pro gramma, dat qua documentatie verre de mindere was van het klankbeeld van de heren van Dijk en van Herpen voor de radio. Belangwekkend was in de TV- uitzending de uiteenzetting van dr. M. van Blankenstein. De presentatie was bepaald niet evenwichtig, met name de ondervraging van dr. van Blankenstein was slecht. In het verdere programma viel een zeer interessante film over radio-activi teit op. Het was een telerecording van een van de veelbesproken programma's van Ed. Murrow. Het schijnt, dat de ondervragingen in deze programma's vaak te ver gaan. In de ons getoonde film was dat zeker niet het geval. Wel werden openhartige mededelingen ge daan en opmerkelijke beelden getoond. J. v. S. De A.V.R.O. zendt vanavond van 22.15-23 uur een gedeelte van het jubi leumconcert uit, gegeven ter gelegen heid van de jubilea van Willem van Otterloo, Herman Krebbers en Theo Olof. Op het programma staan de „In- trada van Willem van Otterloo en „Va riaties op een Uilenspiegel-thema" voor twee violen en orkest, gecomponeerd vóór het jubileum van Olof en Kreb bers. Het thema en de slotvariaties zijn van Willem van Otterloo, terwijl de tien overige variaties door tien verschillen de componisten zijn geschreven (298 m). Wayne Power, voormalig soldaat in het Amerikaanse leger, die aan het einde van de oorlog deserteerde en ging inwonen by Yvette Bleuse, een meisje uit Saint Quentin met wie hij later trouwde, viert met zijn vrouw en vijf kinderen zijn vrijlating. Power, die door de Amerikaanse krijgsraad wegens desertie tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, kreeg onlangs gratie en ontslag uit het leger. Hij keerde na zijn vrijlating met zijn vrouw en vijf kinderen onmiddellijk terug naar hun woning te Saint Quentin, waar hij zal blijven wonen. (Van onze handbalmedewerker) De uitslagen van afgelopen zondag in de hoofdklasse heren van de handbal competitie hebben opnieuw danig huis gehouden in de volgorde van de stan- denlijst. De meest opzienbarende ver rassing schreef Aalsmeer op zijn naam, dat er tegen elke verwachting in slaag de, het vorige week nog leidende Niloc een nederlaag in de schoenen te schui ven. Vervolgens maakte UDI een flinke sprong naar boven door een zwaar be vochten overwinning op Blauw Wit, terwijl ook de moeizaam verworven zege, die Olympia behaalde bij PSV, in niet geringe mate tot de „revolutie" bij droeg. Bij de dames hoofdklasse ging het er heel wat rustiger aan toe: zó rustig zelfs, dat de ploegen alle hun zelfde plaats in de rangschikking hielden. Op merkelijk was wel, dat WLC met een verschil van slechts één punt in Hygiëa zijn meerdere moest erkennen, wat ove rigens niets afdoet aan het feit, dat de Haagse kampioensploeg nog steeds on geslagen op de troon zit en wederom een goede kans maakt, de landstitel te prolongeren. Al mag Hygiëa dus na de benauwde overwinning van 43 op WLC voor lopig op fluweel zitten, de strijd om een eervolle plaats in de hogere regio nen blijft gelukkig zouden we haast zeggen een open vraag. Doordat Zee burg dit weekeinde niet in het veld kwam, bleef een bewijs achterwege, of de Amsterdamse ploeg zich mogelijk als naaste concurrent van Hygiëa kan handhaven. Zeeland Sport had het in Eindhoven tegen PSV zeer moeilijk en moest met liefst 70 de vlag strijken. Ook Niloc heeft zijn draai nog niet ge vonden. De verliescijfers van 17 tegen Athene wijzen er onmiskenbaar op, dat dit team een moeilijke tijd door maakt. De stand is nu: Hygiëa 5 10 UDI 4 4 Zeeburg 4 8 Athene 5 4 WLC 5 6 Niloc 5 0 PSV 5 6 Zeeland Sp. 5 0 Dat er dit seizoen in de hoofdklasse heren klaarblijkelijk van alles kan gebeuren, hebben de afgelopen wed strijddagen reeds aangetoond. Desniet temin wekt het tóch opzien, dat de staartploeg Aalsmeer het stoute stuk je uithaalde, om leider Niloc met 1012 naar het tweede plan te ver wijzen. Blauw Wit en UDI hebben het elkaar sportief gesproken danig zuur ge maakt. Het was een uitermate spannen de partij, die de bezoekende Arnhem mers met 1011 in hun voordeel be slisten. Ook de ontmoeting tussen PSV en Olympia werd gekenmerkt door spanning, zoals de uitslag van 9—10 in het voordeel van laatstgenoemde dui delijk te kennen geeft. De enige die zich royaal de meerdere van zijn te genstander toonde, was DES, dat Hellas met 5—12 een lesje in schotvaardigheid gaf. In deze interessante afdeling is de totaal gewijzigde stand nu als volgt: DES 5 7 PSV 5 4 Olympia 5 6 Blauw Wit 5 4 UDI 5 6 Hellas 5 4 Niloc 5 5 Aalsmeer 5 4 Vriendschap boekte in de eerste klas se dames van district west A een nut tige overwinning van 34 op het ster ker geachte AVA; nuttig, omdat dit team met dit resultaat van de zevende naar de derde plaats sprong. Voorts roerde JHC zich danig, getuige de zege van 61 over HHC. Daardoor is de stand nu: Athleta Amstel Vriendschap AVA Sagitta Ook in de tweede klasse B slechts twee wedstrijden. DWS doorstond de aanval van Concordia op zijn record van nog steeds ongeslagen zijn zonder al te veel moeilijkheden (14) en Kruisster werkte zich wat los uit de buurt van de laatste plaats via een overwinning van 23 op Lynden. 4 8 DSG 4 3 3 5 JHC 4 3 3 4 HHC 5 3 3 3 AOG 2 0 4 3 DWS Tonegido VZV ADO 5 10 4 6 3 4 3 4 Kruisster Concordia Lynden Foresters De grootste belangstelling concen treerde zich in de derde ronde in de winnaarsgroep op de partij tussen Un zicker tegen Reshevski waarin de Duit se kampioen onder groot applaus de kleine Amerikaanse grootmeester ver sloeg. Joegoslavië en Rusland boekten ge makkelijke overwinningen. Maar Ar gentinië imponeerde niet, al zal het wel winnen en het leidende Tsjecho- slowakije kon Oostenrijk in de eerste zitting niet onder krijgen. Ir de eerste kwalificatiegroep boekte Nederland dat het tot en met vrijdag zonder dr. Euwe moet stellen en dit maal Van den Berg rust had gegeven wederom een zege. Ditmaal op Polen. Donner had het tegen Sliwa hard te verduren. Om erger te voorkomen gaf hij de kwaliteit. Toen de Pool in hevige tijdnood kwam leek het even of Don ner zou ontsnappen maar toen het ein de der zitting gekomen was stond Sli wa nog steeds zeer goed. Aan het twee de bord trad Prins tegen de Siciliaanse verdediging van Witkowski bijzonder energiek op. Hij hield zijn tegenstander voortdurend onder druk en bereikte duidelijk stellingsvoordeel. Tenslotte bracht een blunder van Witkowski diens ondergang. Kramer verweerde zich Siciliaans te gen Kostro. Doch hij werd door zjjn te genstanders voorshands op onbekende pa den geleid, hetgeen weliswaar niet ter stond tot rampen leidde, doch de Fries wel veel bedenktijd kostte. Door energieke verdediging wist Kra mer tenslotte onder opoffering van een stuk remise te bereiken. Roessel opende tegen Brzozka wat onregelmatig. Een soort Konings-In- disch in de voorhand en verkreeg daar mee vrij spel. En wat voor de jonge Amsterdammer misschien nog wel be langrijker was een overwicht aan denk tijd. Door een fraai loperoffer op h 6 De uitslagen in het district west A zijn: Dames 2e klasse A: LarenTavenu 1—4. 2e klasse B: ConcordiaDWS 14, LijndenKruisster 23. Heren 2e klasse A: LijndenHHC 87, TonidoZndv. Meeuwen 410, VriendschapSS VU 614. 2e klasse B: Aalsmeer 2Concordia 2 15—7, HOC—Niloc 2 3—3, Laren— Amersfoort 117. Een commissie van onderzoek is tot de conclusie gekomen dat een comité dat geld heeft ingezameld voor de uitzen ding van Japanse atleten naar de Olym pische Spelen te Melbourne in 1956, ongeveer 117.000 gulden heeft misbruikt. Het comité heeft een verbazingwekkend aantal geisha-feestjes georganiseerd en een deel van de onvoldoend verant woorde gelden is daarvoor misschien gebruikt. De commissie van onderzoek, die be noemd was door de Japanse Amateur Atletiekbond, absolveerde minister van buitenlandse zaken Foejijama, wiens naam door het comité gebruikt was als ere-voorzitter, van elke verant woordelijkheid. Volgens de commissie van onderzoek heeft de organisatie die in februari 1954 was opgericht om te helpen de deelneming van de Japanse atletiek- ploeg aan de Olympische Spelen in Melbourne en de Aziatische Spelen in Tokio te financieren, voor „aanvechtbare doeleinden" ruim 11 min. yen gebruikt heeft van de ingezamelde" 270 miljoen yen. De directeur van de organisatie, Noboroe Sato, heeft nagelaten 11.415.000 yen voldoende te verantwoorden. Hij heeft dit bedrag opgevoerd als 4.585.000 yen onkosten van de wervingsactie en 6.830.000 „sociale onkosten". Ook heeft Sato geweigerd mensen te noemen die geld hebben ontvangen, omdat, zo heeft hij verklaard, deze kwestie verband houdt met regeringsinstanties. De tweedaagse atletiekwedstrijd tus sen Polen en West-Duitsland heeft een geljjke eindstand 110-110 opgeleverd. Advertentie Het Deense elftal, dat morgen te Rot terdam tegen Nederland uitkomt, telt in totaal 281 jaar. (gem. leeftijd 25,5 jaar), dit betekent, dat de Deense spelers ge middeld ruim anderhalf jaar jonger zijn dan onze vertegenwoordigers, die teza men tot een totaal komen van 298 jaar. (gem. leeftijd ruim 27 jaar). Joem Soerensen, de 22-jarige links buiten is de benjamin. De lange doel man Henry From is met 32 jaar de oudste. From is in de laatste 13 wed strijden steeds voor het nationale Deen se team uitgekomen. Het backstel Er- ling Linde Larsen (27 jaar) en Ver- ner Nielsen (eveneens 27 j aaD gaat door voor uitermate betrouwbaar. Nielsen is de man met de meeste routine en speel de 24 wedstrijden voor zijn land. Van de middenlinie is in Nederland weinig bekend. Tezamen zijn rechtshalf Bent Hansen (25 jaar), spil Hans Christiaan Nielsen (3CT jaar) en linkshalf Benny Lohse (23 jaar) slechts 7 maal in de nationale ploeg opgesteld geweest. Vooral spil Nielsen echter, heeft na de wedstrijd tegen West-Duitsland een uitstekende pers gehad. De routine van de voorhoede is aan voerder Poul Pedersen, die evenveel ja ren als caps telt. namelijk 25. Hij is een der meest op de voorgrond tredende Deense voorwaartsen en speelt tegen Nederland rechtsbuiten. De middenvoor-plaats wordt ingeno men door Ole Madsen (23 jaar) de enige debutant die ondanks het feit, dat h(j in een derde klas ploegje speelt, werd uitverkoren om tegen Neder land de aanval te leiden. Tussen Pe dersen en Madsen staat de 24-jarige Mogens Machon, een vrij gedrongen speler met een goede balcontrole. De linkervleugel wordt gevormd door Hen- ning Enoksen (23 jaar) en Joern Soe rensen (22 jaar). Vooral linksbuiten Soerensen is een snelle en knappe drib belaar. Hij was vijf maal international en vestigde de aandacht op zich in de wedstrijd Denemarken-Nederland on der de 23 jaar op 8 oktober in Aarhus. De geringe belangstelling van het Nederlandse publiek voor de beker competitie van de KNVB, is er oorzaak van dat de Gelderse semi-profclubs nieuwe wegen hebben gezocht om hun financiën op peil te houden. AGOW, De Graafschap, Wageningen, NEC en Rheden zijn van plan een onderlinge competitie te organiseren om het kam pioenschap van Gelderland. Het plan is uitgegaan van Wageningen en later uitgewerkt door Vitesse. De betrokken verenigingen zijn van mening dat der gelijke wedstrijden, die het karakter hebben van streek-derbies, hogere re cettes zullen opleveren dan de beker wedstrijden. Het ligs in de bedoeling de ontmoetin gen te houden op zondagen waarop be kerwedstrijden worden gespeeld, op zaterdagen voor interlands en zo nodig na de competitie. 47) „Dat had ik nu juist gehoopt hier te weten te ko men. Maar als zij geen testament heeft gemaakt, dan kunnen er geen redenen van geldelijke aard zqn. Tenzij zij ergens anders een testament heeft laten maken, natuurlijk." „Neen, da's helemoal niet noatuurljjk," notaris Kimmel zwelt op van verontwaardiging. „Ons no- toariskantoor heeft al geslachten lang de zoaken van de Hangsten van ter Weem beheerd. De gedachte alleen, dat enen Hangst noar enen aanderen notoaris zou goan, is belachelijk, meneer, ronduit belachelijk. Bovendien zou rk niet weten, wanneer ze dat dan zou hebben moeten doen," laat hij er wat kalmer op vol gen. „Sinds ze die erfenis kreeg, is mevrouw met van Ter Weem weg geweest, en vóór die tijd had ze niets te vermaken." „Heeft u die erfenis voor haar afgewikkeld? „Natuurlijk heeft ons kantoor dat," zegt notaris Kimmel op indrukwekkende toon. Eigenlijk zou hq maar liefst die vreemde snuiter zo gauw mogelqk zien verdwijnen. De man moet niet goed snik zijn met zijn gedaas over een moord in wording op Ter Weem. „Dan kan er toch onmogelijk een andere drijfveer zijn dan die kinderloosheid," denkt Pieter Auguste hardop. „Kinderloosheid? Wat voor kinderloosheid? Dat hu welijk dateert toch nog maar van twee jaar terug. Neen, nog niet eens twee jaar, mijnheer. Mijnheer en mevrouw Hangst kunnen het dozijn nog wel vol maken," zegt notaris Kimmel verbaasd en er nog sterker van overtuigd, dat er met zijn bezoeker iets met pluis is. „Maar mevrouwstamelt Perquin, „het is toch onmogelijk dat mevrouw „O, zegt de notaris. Zo, ja, juist. Daar was mij mets van bekend." Pieter Auguste bespeurt zijn verwarring en vraagt: „Is dat dan niet algemeen bekend? Ik had de in drukIk heb niet indelicaat willen zijnIn Wee meroyen schijnen zelfs de mussen het van de da ken te schreeuwen." „Nu, dan weten die mussen in Weemeroyen meer dan ik, zegt notaris Kimmel beledigd. „Ik kreeg van dokter Dézentjé niet de indruk „Och, medisch geheim, niet waar?" zegt Perquin liefjes. Het is een diep teleurgestelde Pieter Auguste Perquin, die, na een haastige lunch, weer koers zet naar Weemeroyen. Eerst nu dit gesprek met nota ris Kimmel achter de rug is, beseft hij ten volle hoe hij er op had gerekend door hem zijn laatste theorie bevestigd te zien. Het was uit een psychologisch oog punt beschouwd immers zoveel logischer geweest. Voor een sophisticated type als Gerard Slothouwer, eerder gewoon op zijn slimheid dan op zijn lichaams- kracht te vertrouwen was een zo geraffineerd in el- kaar gezette moordpoging als deze juist geweest wat iemand kon verwachten Een onberispelijk kunstwerk, in zijn soort even onberispelijk als de snit van zijn pakken en het kleurengamma van zijn sokken, over hemden en dassen. Terwijl voor een vrouw als Leon- tine HangstNu ja, psychologie, tenminste zijn psychologie was ook niet onfeilbaar. Errare huma- num est. En wel beschouwd, lag, gegeven het sujet en de aanleidende oorzaak tot deze toekomstige moord de kwestie toch eigenlijk eerder op het gebied van de psychiatrie dan van de psychologie, dat moet ieder toch toegevenDus toch Leontine Hangst. Tenzij Claire Hangst haar testament had laten ma ken door een andere notaris. Dat was natuurlijk een mogelijkheid. Maar dan zou dat in een van de grotere steden gebeurd moeten zjjn. En daar was je bijna een dag mee kwijt. Volgens notaris Kimmel was Clai re Hangst na het overlijden van die erfoom niet van Ter Weem weg geweest. Natuurlijk kon hij zich ver gissen, hij was tenslotte ook niet alwetend. Er bleef altijd de mogelijkheid. Maar Pieter Auguste Perquin weet drommels goed, dat hij zelf aan die mogelijkheid niet gelooft. Neen, Claire Hangst heeft geen testa ment gemaakt en zonder testament is er geen mo tief voor Gerard Slothouwer om haar dood te wensen Het is nu eenmaal zo, hij kan Slothouwer als ver dachte wel afschrijven. „Tjasses, wat een dag," denkt hij, terwijl hh' zo nijdig hard op de gaspedaal trapt, dat zijn geduldig Chevroletje als een steigerend paard naar voren schiet. Enfin, hij zal zich nu maar concentreren op Leontine Hangst als de enige mogelijke verdachte En energiek onderdrukt hij een twijfel, die sedert de vondst van dat boekje die morgen zachtjes naar on ophoudelijk in hem knaagt. Een twijfel, die hem in fluistert. dat de zaak nog wel eens heel wat inge wikkelder kon zijn dan men zo op het eerste gezicht kan denken. Dat, wie weet„Neen," zegt Pieter Auguste hardop, „dat zou je puurste waanzin in het kwadraat zijn. De hemel weet, dit zaakje is zo al in gewikkeld genoeg. Laten we toch alsjeblieft logisch blijven, En toch laat die derde mogelijkheid hem geen rust. Hij berekent, dat hij, als hij in hetzelfde tempo doorrijdt, nog juist dokter Bitter te pakken kan krij gen. En hij besluit, dat het toch geen kwaad kan eens een paar vragen te stellen, ook al leiden die, lo gisch geredeneerd, tot niets. Dokter Bitter schijnt niet bepaald enthousiast zijn bezoeker te zien en probeert van hem af te ko men door al dadelijk bij Pieter Auguste's binnen treden hem te vertellen, dat hij geen tijd, maar dan ook helemaal geen tijd heeft. Behalve als het voor een medisch consult is, natuurlijk. In dat geval is het zqn plicht als arts mijnheer Perquin te woord te staan en hem een fractie van zijn kostbare tijd te offeren. Pieter Auguste Perquin verzekert zonder blikken of blozen, dat het doel van zjjn komst zeer zeker een medisch advies is en haalt kalm zijn notitie boekje voor de dag. Er zijn een paar dingen, waar over hij als leek natuurlijk geen geldige mening kan hebben. Tja en waarover hij zich toch zeker heid, absolute zekerheid diént te verschaffen. Als dokter Bitter nu zo goed zou willen zijn hem zijn onschatbare hulp en voorlichting te geven? En dan stelt hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin heel langzaam en heel uitvoerig zjjn vragen. (Wordt vervolgd). zette Roessel tenslotte de kroon op het werk en won kort daarna. Uitslagen. Finalegroep: Zwitserl.-Bulg. 21/,-1 y,, Rusl.-West-Duitsl. 234-134. Klassificatiegroep A: Finl.-Frankr. 2-2. Klassificatiegr. B: It.-Ierl. 2K-1K, Iran- Philipp. 2-2, Noorw.-Porto Rico 3-1, Zuid-Afr.-Schotl. 2-2. Finalegroep: West-Duitsl.-V.S. IA-V2 2 afgebr. part., Bulg.-Rusl. A-2]A 1 afg. part,, Joeg.-Sl.-Zwitserl. 3H-34. Tsj.-Slow.-Oostenr. 1-0 3 afg. part., Spanje-Oost-Duitsl. 1-0 3 afg. part, Argent.-Eng. 11/,-1% 1 afg. part. Klassificatiegroep A: Israel-Zweden %-1'A 2 afg. part, Frankr.-LTsl. 1-2 1 afg. part., Denem.-Finl. 3-0 1 afg. part., Canada-Hong. 2-1 1 afg. part., Polen-Ned. 34-2'/, 1 afg. part., Co- lumb.-Belg. 2)4-1)4. Klassificatiegroep B: Schotl.-It 34-Vj 3 afg. part., Port.-Z.-Afr. 0-0 4 afg. part., Porto Rico-Libanon 2-1 1 afg. part., Philipp-Noorw. 234-1'/?, Griekenl.- Iran 1-1 2 afg. part., Ierl.-Tunesië 1-3. De standen. Finalegroep: 1 Joeg.-SI. 734 pnt 2 afgebr. part., 2 Rusland 7 pnt 1 afgebr. part., 3 Tsjecho-Slow. 6 J4 pnt. 3 afgebr. part., 4 Argent. 634 pnt 1 afgebr. part., 5 West-Duitsl. 6 pnt 2 afgebr. part., 6 Spanje 4)4 pnt 3 afgebr. part., 7 Amerika 434 pnt 2 afgebr. part.. 8 Oostenr. 4 pnt 5 afgebr. part.. 9 Engel. 4 pnt 1 afgebr. part., 10 Zwitserl. 4 pnt, 11 Buig. 334. pnt 1 afgebr. part.. 12 Oost-Duitsl. 2 pnt 3 afgebr. part. Klassificatiegroep A: 1 Ned. 8)4 pnt 1 afgebr. part., 2 Hong. 7 pnt 2 af gebr. part., 3 Columb. 6)4 pnt, 4 Zweden 6 pnt 2 afgebr. part., 5 Isr. 5)4 pnt 2 afgebr. part., 6/7 IJsland en Polen 5)4 pnt 1 afgebr. part, 8 Denem. 5 pnt 2 afgebr. part.. 9 Canada 5 pnt 1 afgebr. part., 10 Belg. 4 pnt, 11 FinL 334 pnt 1 afgebr. part., 12 Frankr. 3 pnt 1 afgebr. part. B: 1 Philipp. 734 pnt. 2 Noorw. 7 pnt, 2 Schotl. 6 pnt 4 afgebr. part De zevende partij van de tweekamp tussen de Canadees Marcel Deslauriers en de Rus Iser Koeperman om het wereldkampioenschap dammen, maan dagavond te Gieten gespeeld, is na zes uur in remise geëindigd. Deslauriers speelt met wit. De stand is thans 7-7. Het wereldkampioenschap (golf) voor* amateurs (teams) is door Australië ge wonnen. In de beslissende wedstrijd* over 18 holes, die op de golflinks van St. Adrews werd gespeeld, zegevierde Australië met 2 slagen over Amerika. Australië kwam tot een totaal van 222 en de V.S. tot een totaal van 224. De beide ploegen eindigden zaterdag jl. gelijk. Het totaal was toen over 72 ho les 918 geweest. Het Nederlandse militaire elftal, dat op woensdag 22 oktober op Houtrust in Den Haag tegen het militaire team van Griekenland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: d.: Hoogerman (Ajax), a.: Koole (DOS) en Pesman (Zwartemeer), m.: Renders (PSV), Kraay (DOS) en Midler (Ajax), v.: Den 'Engelse (ADO), Kruiver (PSV), Janssen (Stormvogels), Groot (Storm vogels) en Moulijn (Feyenoord). Res.: Mooy (NOAD), Swart (Ajax), Huyer (RCH), Van der Lippen (RCH), Van Borghuis (GVAV). EIERMARKT APELDOORN, 13 okt. Aanvoer circa 240.000 stuks. Grote eieren 16.50—17.10 en henne-eieren 10.50—15.35 per 100 stuks. Prijzen opgemaakt aan de hand van 40 noteringen. KLEINVEEMARKT APELDOORN, 13 okt. Aanvoer pluimvee circa 15.000 stuks. Kip pen 1.651.80 per kg; oude hanen f 3.50 4.50 per stuk; jonge hanen f 1.802.10 per kg: schapen f 6080; lammeren f 3545; geiten 2535; kalveren f 4060; biggen 37—58. VEILING POELDIJK, 13 okt. Tomaten A f 9.40—12.80, B 8.90—9.70, C f 8.70—11.40, CC f 4.004.30, per bak van 12)4 kg. Drui ven: Alicante f 1.201.35, Golden Champion f 1.60—1.75, Frankenthaler f 1.35—1.75, Mus- caat f 1.55—2.15. Gros Maroc f 1.20—1.35, Gros Colman f 1.25, Witte Alicante f 1.30 1.55. Appelen 1641 cent, Peren 1731 cent. Andijvie 79.5 cent. Prei 1518 cent. Rode kool 5 cent, Schorseneren A 6070 cent, B 30 cent, Pepers, rood 85105 cent, groen 5060 cent, Prinsessebonen 4380 cent, Kasprinsessebonen 1.151.25. Kassnijbo- nen f 1.351.50. Pronkbonen 2529 cent, alles per kg. Aubergine 59100 cent, Pa prika 716 cent, Vijgen 9.5 cent, Bloem kool (6) 27 cent, (8) 18 cent, (10) 13 cent, Netmeloenen (6j 69 cent. Ananasmeloenen (8) 80 cent, (10) 50 cent, alles per ïtuk. Peen 1115 cent per bos. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 14 okt. Eierenmarkt. 10.000 eieren: jonge henne- eieren f 8.00—10.00, kippe-eieren f 14.00 15.00 r>er 100 stuks. 500 eende-eieren f 9.00 per 100 stuks. Veemarkt. Aanvoer totaal 962 runderen. 385 vette koeien f 2253.20 per kg; 414 geldekoeien f 450875 per stuk, matig; 110 melkkoeien f 8401100 per stuk, goed; 38 pinken f 350—590 per stuk, matig; 915 stie ren f 6901200 per stuk, matig; 19 graskal veren f 250350 per stuk, kalm; 92 vette kalveren 1.802.70 per kg, stug. 183 nuch tere slachtkalveren en nuchtere fokkalve ren: nuchtere slachtkalveren f 1.301.70 per kg, f 5075 per stuk, stug; nuchtere fokkalveren f 75135 per stuk, stug. 182 vette slachtvarkens, vette varkens voor de zouterij en vette zeugen: vette slachtvar kens f 1.841.94 per kg, goed; vette varkens voor de zouterij f 1.801.76 per kg, goed- vette zeugen f 1.66—1.76 per kg, goed. 1283 biggen en schrammen: biggen f 4580 per stuk en schrammen f 70105 per stuk, kalm. 16 fokzeugen f 250350 per stuk, stil. 2324 vette schapen, fok- en weidesehapen, weidelammeren en vette lammeren: vette schapen f 65—95 per stuk, vlug; fok- en weidesehapen f 55—90 per stuk, vlug; wei delammeren f 40—55 per stuk, vlug; vette lammeren f 55—90 per stuk, vlug. 72 hokken en geiten f 1045 per stuk. stug. 130 Gerage- lammeren f 90—125 per stuk, stug. 16 paar den f 4001000 per stuk, kalm. 4 veulens geen notering. Totaal aantal dieren 5283 st. Piuimveemarkt. 8100 oude kipen en ha nen. wit en rood, f 1.70—1.75 per kg. 1800 oude kippen en hanen, blauw. 1.70—1.80 per kg. 4500 jonge hanen, wit en rood. f 1.902.15 per kg. 900 eenden: jonge een den f 1.752.40 en oude eenden f 0.801.00 epr stuk. 600 konijnen f 3.00—6.50 per stuk en f 1.801.95 per kg. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTER DAM, 13 okt. Omzet 87 contracten. Con sumptie-aardappelen: Bintje 35 mm april f 19.5019.40, Bintje 45 mm okt. f 14.50, april f 21.00, Voran 35 mm maart f 13.5C en f 14.00, Libertas maart f 14.50. Pootaardap- pelen: Eerstelingen-K nov f 22.00 en f 22.10, f 21.50—21.00 en f 20.50. dec. f 22.50, Bintje-E okt. f 21.00, nov. f 22.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9