Sint Bavo verrast DDD in Alkmaar Wormerveer winnaar van de Zaanse derby Bourguiba verbreekt de betrelddngen met Nasser Radio eo TV Om damclubkampioenschap Weerkundige op eenzame post gestorven Besluit van Tunesië Franse priester in arrest Gas uit Sahara naar Europa Hij zou Algerijnen hebben verborgen en helpen ontvluchten Kleuren-T.V. in de Sovjet-Unie Ik heb de graaf vermoord De oude man en de zee Kunstveiling DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PAGINA 10 Het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gistermiddag bekendgemaakt, dat Tunesië heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te verbreken, aldus meldt Reuter. Verwacht wordt, dat president Bourguiba vandaag in een rede in de Grondwetgevende Vergadering zal meedelen, waarom Tunesië tot deze stap is overgegaan. De Tunesische minister van buitenlandse zaken, Mokkadem, heeft het besluit gisteren aan de ambassadeur van de V.A.R. te Tunis overhandigd. Criaanto Lu que, (69 j.), aartsbisschop van Bogota, Columbia. (Van onze dammedewerker) Het gehele competitierad werd nu voor de damclubs in werking gesteld. En daarmede werd een begin gemaakt met de honderdduizenden zetten, lie nodig zijn om de verschillende club kampioenen aan te wijzen. In de hoofd klasse deden zich reeds enige verras singen voor, naast enkele sprekende feiten. In groep A kwam Gezellig Sa menzijn A toch nog met de volle winst aandragen, doordat Jansen Zijn afge broken partij tegen Het Oosten in winst wist om te zetten. Een veel groter ver rassing kwam uit Alkmaar, waar DDD door St. Bfvo tot rede werd gebracht. De verre reis vanaf Heemstede was voor Stevens en zijn dapperen geen re den om zich nu maar zoetsappig te ge dragen. Het werd na spannende strijd dus 88 en naar het zich laat aanzien, zullen de punten wel worden gedeeld, omdat een 19—10 eindstai «7 te verwach ten is. In groep B van de hoofdklasse wer den vinnige uitslagen b reikt. Vooral de voor het pas gepromoveerde Zaan dam zo belangrijke ontmoeting tegen Wormerveer was een strijd met gloei ende oortjes. Deze Zaanse derby werd tenslotte door de meest noordelijke Zaankanters gewonnen en dat beteken de een geweldig gedrang in de midden moot van de ranglijst. Het Amsterdamse DSTO was zeer constant in zijn voor nemen om straks de finalewedstrijden te mogen meespelen. Met niet minder dan 157 gingen Henk Smit en zijn meelopers ten onder. Eigenaardig ge noeg werd CDA nogmaals geklopt met dezelfde cijfers en wel nu door Gezel lig Samenzijn B. Vadertje Roschar kon zijn spirit niet overbrengen op zijn damschare en opnieuw ging Henk Smit met een troosteloos gezicht huiswaarts. Al met al kwam CDA. eens een kans rijke kampioenskandidaat, met 0 pun ten te lande bij steltloper St. Canisius, dat tot nu toe al evenmin verheffend spel liet zien. De uitslagen en standen in de hoofd- klasse-clubcompetities werden als volgt: Hoofdklasse groep Het Oosten Gezellig Samenzijn A 911, DDD—St. Bavo 88 (vermoedelijke eindstand 19— 10V Stand der clubs nu: Joz. Blank. B St. Bavo IJmuiden Gezellig Sam. A Haarl. Damclub DDD Het Oosten Damlust Hoofdklasse groep B: CDADSTO 713, ZaandamWormerveer 911, CDAGezellig Samenzijn B 713. Volgorde der deelnemende vereni gingen in deze groep daardoor als volgt: Jozef Blank. A DSTO Zaandam Wormerveer Gezellig Sam. B Oostzaan CDA St. Canisius In de eerste klasse was vooral het optreden van DCG van belang, omdat deze club voor het eerst meespeelt na jarenlang in de hoofdklasse te hebben vertoefd. Reed6 uit dit debuut tegen het sterke Kunst en Genoegen, uit De Kwakel mocht worden vastgesteld, dat DCG het vaste voornemen koestert om in de hoofdklasse terug te keren. Ondanks de grote zege werd het toch een span nende strijd! Daar zórgde onder meer Fakkeldij wél voor, die een monsterlijk eindspel moest toelaten, dat hij niette min met eindeloos geduld tot winst wist te herleiden. Minder gelukkig waren de Diemer kampioen stond gewénnen, Crescendo. Een vermakelijk verloop deed zich aan het eerste bord voor De Diemeh-kampioen stond gewonnp daarna verloren, weer gewonnen om tenslotte toch nog te verliezen. Het ergste was, dat met dit gooien met winspunten de zege terechtkwam bij Crescendo, dat er allang niet meer op De Amerikaanse weerkundige Otto Hornung, die op het eiland Jarvis in de Stille Oceaan was gestationeerd voor waarnemingen in het kader van het internationale geofysische jaar, is tij dens zijn werkzaamheden op dit een zame eiland aan een hartaanval over leden. Toen Hornung zich vrijdag niet met zijn radio meldde, is het Britse landingsvaartuig „Narvik" dat voor de Britse kernproeven bij Christmas Island was, naar Jarvis Island gevaren. De bemanning trof Hornungs lijk daar aan in zijn bed, waar het door het in heemse echtpaar dat met Hornung op het eiland vertoefde, was neergelegd. Hornung, die eerder in de week vla de radio had laten weten dat hij ziek was, is gestorven aan een hartaanval, die hem trof toen hij vrijdag zijn ronde deed om zijn instrumenten af te lezen. Het inheemse echtpaar, dat zijn huis houding verzorgde, had een zwart over hemd aan een stok bevestigd om de aandacht van passerende schepen te trekken. Zij konden Hornungs radio niet bedienen. Hornung is door de Britse zeelieden in het koraalzand begraven. rekende! Ook de beide andere ontmoe tingen warén opmerkelijk spannend, hetgeen mede uit de eindstanden tot gelding kwam. Zij waren in deze klasse aldus: Eerste klasse: DiemenCrescendo 911, OuderkerkWeesp 119, ODV Gezellig Samenzijn 1010, DCGKunst en Genoegen 13—5. In de tweede klasse kwam de club van Belderok al dadelijk met een fikse zege aandragen en dat nog wel tegen één der ernstigste kampioenskandida ten, namelijk het sterke Fahrenheit. Doch ook de Over-IJse club van Mul deed een flinke duit in de kampioens- zak en verpletterde Jozeph Blanke naar. En zelfs de politiedammers zorg den voor een verrassing door Gezellig Samenzijn met een nederlaag huis waarts te zenden. De resultaten waren hier als volgt: Tweede klasse: Jozeph Blankenaar DV Noord 8—15, FahrenheitDID 8 12, APGS—Gezellig Samenzijn 11—9. In de derde klasse nam het A-team van de Diemer Damclub resoluut de leiding door liefst twee matches te winnen, zij het dan dat één daarvan tegen het B-tiental ging. De uitslagen waren hier: Derde klasse: Diemen ADiemen B 14—6, DSTOKunst en Genoegen 128, WèespDiemen A 9—11, ODVOuder kerk 8—12. De verhouding tussen de twee landen is zeer gespannen geworden na de Tu nesische beschuldiging van vorige week zaterdag, dat de Verenigde Arabische Republiek poogde de politiek van de Arabische Liga te dicteren. Een reeds lang aanwezig geschilpunt is, dat Egyp te asyl heeft verleend aan Salah Ben Joessef, die in Tunesië ter dood veroor deeld werd wegens een samenzwering tegen president Bourguiba. Verder zou president Nasser pogen in Tunesie te infiltreren door middel van zvjn mili taire attaché en de idee van een Arabisch rijk trachten te propageren door het zendén van Egyptische onder wijzers. Een punt van geschil tussen Cairo en Tunis is ook de Algerijnse kwestie. Nasser is voorstander van een str^d tot het bittere einde in Algerije; Bour guiba staat niet afwijzend tegenover on derhandelingen met Frankrijk en is voorstander van een wel Arabisch, maar tegelijk Westersgezind Noord-Afrika. Bourguiba wordt in Egypte reeds aan geduid als een „werktuig van de im perialisten". De Algerijnse opstandelin gen hebben sinds vorige maand hun hoofdkwartier overgebracht van Cairo naar Tunis. In Cairo heeft de raad van de Ara bische Liga volgens U.P.I. gisteren een beroep op Tunesië gedaan weer deel te nemen aan de huidige zitting. Deze uit nodiging is vervat in een resolutie, die door acht Liga-landen werd aanvaard bij onthouding van de Verenigde Ara bische Republiek en Jemen. Maar te- geiykertijd besloot de raad president Bourguiba de tekst toe te zenden van de maandag aangenomen resolutie, waarin Tunesië's beschuldiging tegen de V.A.R. wérd veroordeeld en verwor pen. De Saoedi-Arabischè afgevaardig de Assaad Al Fakih stelde voor dat Tu nesië zou terugkeren onder aanvaar ding van dé afkeurende resolutie van maandag. (Tunesië heeft de zitting sinds zaterdag geboycot. De afgevaar digde van de Verenigde Arabische Re publiek verliet de zitting zaterdag ook, maar keerde later terug op uitnodiging van de raad, die daarbij tevens de Tu nesische beschuldiging afkeurde.) Een Franse geesteiyke, die ais pries ter-arbeider werkzaam was bü het cen trum voor atoomonderzoek te Saclay bü Parys, is aangehouden, aldus meldt Reuter. Hy wordt beschuldigd van het verbergen en helpen ontvluchten van Algerijnse opstandelingen. De broer en zuster van een tweede priester zijn eveneens aangehouden. De priester zelf zou voortvluchtig zgn. De Russische minister van verbin dingen, Nowokowsky, heeft in een onderhoud met een redakteur van het Zweedse communistische dagblad ,,Ny Dag" verklaard dat in december in Rusland een begin zal worden gemaakt met het uitzenden van tv-programma's ln kleuren. De tv-toestellen, die voor kleuren ge schikt zijn, zullen voorlopig viermaal zo duur zijn als normale toestellen, ver klaarde de minister, maar als over on geveer een jaar de massaproduktie be gint zullen de prijzen sterk dalen. De verslaggever van de Economische Commissie van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa, de Fransman Maurice Lemaire, heeft gis termorgen zün rapport toegelicht met betrekking tot de exploitatie van het aardgas, dat in de Sahara wordt ge vonden, aldus meldt het A.N.P. Hy zet te uiteen dat op niet meer dan 2000 kilometer van de grote Europese indus triecentra een grote hoeveelheid gemak kelijk te exploiteren methaangas in de Sahara aanwezig is, die op verschei dene miljarden kubieke meters wordt geschat. De pry's van dit methaangas zou in Europa niet meer dan vyfeneen halve frank per kubieke meter kosten en een caloriewaarde van 9000 (het ge wone stadsgas heeft slechts 4500 calo rieën) bedragen. Het gas zou worden aangevoerd door pijpleidingen via Gi braltar of Italië, waarvan een gedeel te over do zeebodem zou lopen. Het zou echter ook met methaantankers kun nen worden aangevoerd. Bovendien zou door middel van dit gas in Algerye op gewekte electriciteit per kabel naar Europa kunnen worden overgebracht. De eerste oplossing, het vervoer per pijpleiding, 'nek Lemaire te verkiezen, omdat daardoor de prijs lager zou zijn. In het rapport wordt erop gewezen, dat de Europese gemeenschap de eerst volgende 20 jaar rekening zal moeten houden met een jaarlijks energietekort dat overeenkomt met 200 miljoen ton steenkool. Daar de atoomenergie voor lopig nog niet in voldoende mate voor handen is, zou het aardgas dat in de Franse Sahara wordt gevonden, de leemten in de Europese energievoorzie ning volledig kunnen vullen. Frankrijk beschikt evenwel niet over de middelen om de installatie van de pijpleidingen geheel alleen te kunnen verzorgen, noodzakelijk om het gas naar Europa en de landen in Noord-Afrika te leiden. In dit verband wordt het comité van ministers aanbevolen de geïnteresseer de regeringen uit de nodigen deel te nemen aan de financiering van dit pro ject. Op zondag 26 oktober a.s. wordt op de renbaan Duindigt te Wassenaar een wedstrijd gehouden tussen de dravers van Nederland en België. Er worden drie koersen gereden, voor de 4-jarigen, de 5-jarlgen en de 6-jarigen en oude ren. Voor Nederland Is het jammer dat van de paarden der ,,r"-jaargang, de merries boven zeven jaar, niet mogen starten. Dit werd door de Stichting Draf- en Rensport met de Belgische bond overeengekomen. Zo zal bijvoorbeeld Ria Olivier niet kunnen deelnemen. Bij het aanwijzen van de paarden is er ook ernstig rekening mee gehouden of de eigenaren destijds medewerking ver leenden aan de wedstrijd België-Nêder- land, die op Sterrebeek bij Brussel ge houden werd. De vooroorlogse thriller „Ik heb de graaf vermoord" van Alec Coppel is door Walter van der Kamp uit het stof gehaald en aan de televisie-eisen aan gepast. Het toneelgezelschap „Ensem ble" gaf er gisteravond onder regie van de bewerker een voorstelling van voor de A.V.R.O.-T.V. Walter van der Kamp heeft het spel in een aantal korte scènes geknipt, die elkaar snel opvolgen om wat vaart te brengen in het soms ver rassende, maar vaak eentonige ver haal. De uitstekende opvoering maakte het stuk als divertissement toch wel aan nemelijk. Verzorgd was alles van het begin tot het eind. Snel wisselden de scènes, er zat veel tempo in het geheel, onmerkbaar gingen life- en filmgedeel ten in elkaar over. In betrekkelijk korte tijd heeft men het stuk moeten instude ren. Maar aan de resultaten was dat niet te merken. Er werd met zeer véél entrain geacteerd, er was sfeer, men had er kennelijk plezier in. Er viel veel te genieten van indivi dueel spel, zoals "an Lo van Hensber- gen als inspecteur Davidson en Diana la Lune van Andrea Domburg. Het complotterende drietal werd kostelijk espeeld door Fred Sterneberg, Ton uyl en Henk van Ulsen. J. v. S. gc K Naar het beroemde verhaal „De oude man en de zee" van Ernest Hemingway werd een luisterspel gemaakt, dat van avond voor de AVRO wordt opgevoerd. De prachtige rol van de oude visser wordt gezegd door Albert van Dalsum (298 m 20.50 u). De komende veiling van kunstwer ken uit dé verzameling Regnault geniet nu reeds een internationale belangstel ling. Op de veilingdagen zal de K.R-O- opnamen maken, welke in de vorm van een klankbeeld zullen worden uit gezonden in het programma van zater dag 25 oktober. De Cesarewiteh-handicap, een ren over 214 mijl (ongeveer 3600 meter) te Newmarket is gewonnen door Mor*» cambe. HET HEILIG COLLEGE VAN KARDINALEN Jaime de Barros Camara (64 aarts bisschop van Sao Sebastiao, Brazilië. Fernando Quiroga y Palacios. (58 j.), aartsbisschop van Santiago di Com- póstella, Spanje. Joseph-Ernest van Roey, (84 j.). aarts bisschop van Mechelen, België. Manuel Arteaga y Betancourt (78 j.), aartsbisschop van San Cristobal. Havanna. Stefan Wyszynski, (57 j.J, aartsbisschop van Gnesen en Warschau, Polen. Antonio Caggiano, (69 j.), aartsbisschop van Rosario, Argentinië. Manuel Goncalves Cerejeira, (69 patriarch van Lissabon, Portugal. Edward Mooney (76 j.), aartsbisschop van Detroit, Verenigde Staten. Joseph Frings (71 j.j, aartsbisschop van Keulen, Duitsland. Joseph Wendel, (57 j.), aartsbisschop van München, Duitsland. Clemente Micara, (78 vicaris-gene raal van bisdom Rome Italië. James Charles McGuigan (73 j.) aarts bisschop van Toronto, Canada. Pierre Gerlier (78 j.), aartsbisschop van Lyon, Frankrijk. Elia dalla Costa (86 j.), aartsbisschop van Florence, Italië. Giacomo Lercaro, (67 j.), aartsbisschop van Bologna, Italië. Francis Spellman (69 j.). aartsbisschop van New York, Verenigde Staten. Ernesto Rujjtnt, (70 j.), aartsbisschop van Palermo, Italië. José Maria Caro Rodriguez (92 j.), aartsbisschop van Santiago, Chili. Carlos Maria de la Torre, (84 j.), aarts bisschop van Quito, Ecuador.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 10