belangrijke dag in de Nederland—Denemarken 5—1 Algerijns Comité handhaaft oproep tot staking Ondanks het verbod van generaal Satan Portretten van 55 kardinalen HOOG WATER VERWACHT Staking bij de BOAC Noorse tanker „Lansing ramt een vijftig meter lange zandbak Een der twee opvarenden lag een kwartier in het water Bedrijven moeten banden met Nederland breken Indonesiërs nu met leiding belast Osservatore publiceert laatste redevoering van Paus Pius XII Weduwe bij Ossendrecht vermoord GESCHIEDENIS VAN ALGERIJE Staatssecretaris van oorlog Beperkte dijkbewaking in district zuid ingesteld OP NOORDZEEKANAAL Vliegramp in Venezuela Vaatkrampen openbaarden zich reeds zaterdagavond 4 oktober .Het weer. Benoeming verwacht van M. van Veen Zware storm in Deltagebied Prefect van Frans Guyana ontslagen 24 doden ACTIE IN OOST-JA VA „Adio. adio" Weer kernproeven in Rusland en de V.S. Vermoedelijke dader levenloos in put „Onze Luchtmacht" koninklijk £ee MORRIS 'fjeforegot/óvy/ Afnemend buiig Het weer in Europa DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 82ste JAARGANG No. 30039 De dag van vandaag is een belangrijke in de geschiedenis van Algerije. Want hedenmiddag heeft er in het land een krachtmeting plaats tussen generaal Raoul Salan en gene raal Jacques Massu, die beiden volledig achter premier De Gaulle van Frankrijk staan, en de rechtsgezinden in Alge rije, met wie de beide generaals in mei j.l. samengingen teneinde de regering van premier Pflimlin ten val en De Gaulle aan de macht te kunnen brengen. Deze krachtmeting namelijk is van grote betekenis voor de toekomst van het Algerijnse land. Nadat immers generaal Salan, de opper bevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije en tevens de hoogste burgerlijke gezagsdrager in dit Franse gebiedsdeel, de door het Comité afgekondigde staking had verboden en generaal Massu, de bevelhebber van de para chutisten en de voormalige voorzitter van het Comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije en de Sahara, in een voor radio Algiers gehouden toespraak bovendien een beroep op de luisteraars had gedaan niet „door betogingen op het verkeerde tijdstip" het sinds mei j.l. verrichte werk ongedaan te maken, verklaarde het Comité gisteravond dat het zijn beroep voor een algemene staking, vanmiddag, des ondanks handhaaft. Het Comité had dit besluit met 26 tegen zeven stemmen genomen. Het besloot ook zijn oproep tot bet houden van betogingen te handhaven. De Comité's van Upenbaai- Welzijn voor de gebieden van Algiers en Gon- stantine verklaarden later de algemene staking te steunen. De portretten van de 55 leden van het H. College van Kardinalen vindt men op de pag. 10 en 11- De meesten van deze kardinalen zul len dus op zaterdag 25 oktober aanstaande bijeen komen om een nieuwe Paus te kiezen, en de kans is zeer groot dat zich onder hen degene bevindt die de opvolger zul zijn van Paus Pius de Twaalf de. 55 De leiders van 258 Nederlandse bedrijven in Oost-Java is meegedeeld, dat zij, in opdracht van de Indonesische re- gerenig, alle banden met hun hoofdkantoren in Nederland moeten verbreken, aldus bericht het A.N.P. Tezelfdertijd hebben de provinciale autoriteiten in Oost-Java in vele Ne derlandse bedrijven de Nederlandse bedrijfsleiders door Indonesiërs vervangen. Aan de Nederlanders werd meege deeld dat zij van hun functies zijn ontheven. Suède dames/herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©Irectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Generaal Salan, die gisteravond uit Parijs, waar hij besprekingen met De Gaulle heeft gevoerd, te Algiers is te ruggekeerd, maakte onmiddellijk na zijn aankomst bekend dat hij geen al gemene staking zou toestaan. De ge neraal zei onder meer: nnjn te rugkeer uit Parijs heb ik vernomen, dat het voornemen bestaat donderdag een algemene staking af te kondigen en betogingen te houden. Ik kan u, na mijn besprekingen met generaal De Gaulle verzekeren dat de regeringspo- litiek met betrekking tot de behande ling van het Algerijnse vraagstuk on veranderd is en dat het niet waar schijnlijk is, dat hierin verandering zal komen. Ik moet de bevolking dan ook waarschuwen tegen bepaalde eenzijdi ge perscommentaren, die erop gericht zijn de geesten te verwarren. Onder deze omstandigheden hebben de voor genomen betogingen niet alleen geen doel, doch zij zouden tevens indruisen tegen het algemeen belang. Ik kan ze daarom niet toestaan. Ik verzoek een ieder vertrouwen in mij te stellen en kalm te blijven. Allen moeten donder dag hun normale bezigheden verrich ten," aldus Salan. Later hield de parachutisten-gene raal Massu een rede voor de Aigierse radio, waarin hij onder meer verklaar de: ,,Het voornaamste doel van het Comité, namelijk de eenwording van Algiers en Frankrijk, zou rechtstreeks te lijden hebben van wanordelijkheden, die het leger verplicht zou zijn de kop in te drukken." Hij voegde hieraan toe: „De door het leger gespeelde rol is met het vertrek van de officieren uit de Comité's van Openbare Welzijn niet beëindigd. De kolonels blijven de vrienden en raadgevers van de Franse en Mohammedaanse leden dezer comi té's. Stelt vertrouwen in ons." De twee man sterke afvaardiging, die het Comité dinsdag naar Parijs heeft gezonden om bij de Franse pre mier te protesteren tegen diens bevel dat het leger zich bij de aanstaande algemene verkiezingen in Algerpe buiten de politiek moet houden, heeft zich verrassenderwijs gedistancieerd van de oproep van het Comité tot het houden van een algemene sta king. De Mohammedanen Azem Oea- li en El Madanai zijn van plan naar Algerije terug te gaan. Zij willen ook een verzoek tot de Algerijnse bevol kingen richten geen gehoor aan de oproep te geven. Voorts is het van belang dat Leon Delbecque, die een van de invloedrijk ste burgerlijke leden van het Comité van Openbaar Welzijn in Algiers is ge weest, niet tegen ontbinding van het Comité is. Hij zou in een brief aan generaal Massu hebben gezegd dat net gevaarlijk zou zijn het Comité te laten voortbestaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllf Van bevoegde zijde wordt het ANP meegedeeld, dat het in het voornemen ligt de heer M. van Veen, oud-burge meester van Enschede en thans waar nemend burgemeester van Doetinchem, te benoemen tot staatssecretaris van oorlog. De heer M. van Veen is in februari 1893 te Blankenham (Overijssel) gebo ren. Van 1919 tot 1931 was hp als le raar M.O. werkzaam achtereenvolgens aan hogere burgerscholen te Amster dam, Heerenveen en Velsen. Van 1931 af was hij achtereenvolgens directeur van de rijks H.B.S. te Hoorn en te Zwolle en van de gemeente H.B.S.-A te Groningen. Hij werd door de bezetter uit laatstgenoemde functie ontslagen. De heer Van Veen is voor de tweede wereldoorlog lid geweest van de S.D. A.P. Hij is thans lid van de Partij van de Arbeid. De heer Van Veen werd in 1946 be noemd tot burgemeester van Enschede. Dit is hij gebleven tot enkele maanden geleden toen hij wegens het bereiken van de pesioengerechtigde leeftijd zijn ambt neerlegde. Bij zijn afscheid als burgemeester van Enschede is de heer Van Veen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw. Toen de burgemester van Doetin chem, de heer Boddens Hosang, over leed, werd de heer Van Veen waarne mend burgemeester van Doetinchem. Vanmorgen, om tien voor half elf zijn de telegrammen uitgegaan, waarhij een beperkte dijkbewaking is ingesteld voor het district zuid. De maatregel is genomen, omdat hoge waterstanden worden verwacht. Bij Vlissingen verwacht men een verhoging tot 3,50 meter plus N.A.P., te Hoek van Holland zal naar men verwacht het water een peil van 2.42 plus N.A.P. bereiken. In Vlissingen, waar het vanmiddag om tien over vier hoog water was, staat zo'n storm, dat aan de boulevardzijde geen deu ren meer open te krijgen zijn. Het grenspeil (dat is de hoogste stand die daar gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt) is 3,27 meter, dat is dus la ger dan het hoogwater dat vanmiddag werd verwacht. Het is vandaag hoog springtij, waar door het water in de Westerschelde ex tra hoog zal worden opgestuwd. Te Hoek van Holland was vanmiddag om zeven minuten over vijf hoog water Het grenspeil voor Hoek van Holland, de ge middelde hoogste waterstand eens in de twee jaar, is daar 2,42 meter plus N.A.P., even veel dus als de verwachte hoogste stand van vanmiddag. Vannacht is het water in Hoek van Holland tot 1,80 meter plus N.A.P. geko men. Er lopen praktisch geen schepen meer binnen. De loodsdienst is al sinds woensdagavond gestaakt. De gemiddelde windkracht bij Hoek van Holland is acht met uitschieters nu en dan tot windkracht twaalf. Een kustvaarder die vanmorgen op eigen risico binnenliep is nog even in moeilijkheden geweest, maar kwam toch veilig binnen de wa terweg. De voor «vanmiddag verwachte wa terstanden respectievelijk te Vlissingen en van Holland komen neer op yei-hogingen van 1,10 meter en 1,20 me ter. Met hoog water vanmiddag zal het uï' llar<f waaien, maar men ver wacht, dat de wind in de loop van de avond zal afnemen. Het was nog niet Advertentie Vele honderden handen gingen omhoog, toen tijdens een massale bijeenkomst op het Londense vliegveld van de onder- houds-technici, die door staking het be drijf van de B.O.A.C. hebben lamgelegd, werd gestemd over het al of niet voort zetten van de staking. bekend of de stormvloedkering in de Hollandse IJssel vanmiddag zou worden gesloten. Vannacht is dat wel het ge val geweest, maar dat was bp wpze van proef en niet uit voorzorg. Het district, waarvoor de beperkte be waking is ingesteld, omvat Zeeland, Noord-Brabant. Zuid-Holland en Noord- Holland tot Callantsoog. Overigens wor den de hoogste waterstanden verwacht in de omgeving van de Zeeuwse en Zuidhollandse zeearmen. Het dagblad „De West" meldt vol gens het A.N.P.De heer Voltellier, prefect van Frans Guyana, is plotse ling ontslagen en teruggekeerd naar Frankrijk. Dit geschiedde direct na aankomst van een vertegenwoordiger van generaal De Gaulle. Te Cayenne werd gedemonstreerd, waarbjj geworpen werd met stenen, flessen, stokken enz. De gendarmes werden te hulp geroe pen en maakten hieraan een einde. welingelichte zijde vernam ,,De West nog, dat de demonstratie tegen de heer Voitellier geschiedde tijdens het bezoek van minister André Malraux In zekere zin is Voitellier het slachtoffer geworden van een reeds geruime tijd bestaande ontevredenheid over de gang van zaken. Het record van Bakhuys is gebro ken. Voor de eenendertigste keer in zijn loopbaan als international passeert Lenstra de doelman van de tegenpartij. Het doelpunt bracht hem aan het hoofd van de lijst der Nederlandse topscorers. In de strijd tegen de Denen bracht hij met die treffer de stand op 4-0. Het werd uiteindelijk 5-1 voor het Oranje team. Voor de verslagen zie pag. 7. Als een onafwendbaar mes kwam de scherpe steven van de bijna 12.000 ton metende Noorse tanker Lansing woensdagmiddag omstreeks 5 uur op een met 400 ton zand geladen bak van ongeveer 50 meter van de Amster damse Ballast Maatschappij af. Met een harde slag werd de zandbak mid scheeps geramd. De schuit sloeg om en verdween in het woelige water. Een van de opvarenden van de zandbak had nog op een sleepbootje kunnen overspringen. De ander kon zich alleen uit de voeten maken door in het water te springen. Een kwartier heeft hij in het ijskoude en woelige water gelegen voordat hij werd opgepikt. Een vliegtuig van de „Linea Aero- postal Venezolana" is dinsdagavond niet ver van Maracaibo verongelukt, al dus meldt U.V.I. Er waren 17 passa giers en 7 bemanningsleden aan boord. Het wrak is op een bergtop gesigna leerd. Er zijn geen tekenen dat iemand de ramp heeft overleefd. Onder de pas sagiers bevonden zich negen leden van een Cubaanse balletgroep. (Van onze Romeinse correspondent) De Osservatore Romano publiceerde gisteren de laatste redevoering van Paus Pius XII. Deze rede werd gehou den op zondag 5 oktober te Castel Gan- dolfo voor de deelnemers aan het vijf de internationale congres van het La tijnse Notariaat. De Osservatore weet er bij te vermelden, dat reeds zaterdag avond 4 oktober te 8 uur de eerste symptomen optraden van de vaatkram- pen, waaraan de Paus uiteindelijk is overleden. Hjj herstelde zich weer eni ge mate, maar hiji bracht de nacht sla peloos door. De Paus wilde tot elke nrijs zijn afspraak nakomen en zo hield hij op zondagmorgen zijn toespraak tot de congressisten. Het slot van zijn rede luidde: „Wij zijn ervan overtuigd, dat een goede uitoefe ning van uw beroep, mijne heren, grote re steun zal verlenen bij het verbrei den van de zin voor gerechtigdheid on der de mensen en van de eerbied voor en de praktijk van de waarachtige lief de, het voorwerp vun de wensen van de Goddelijke Meester en de vrucht van Zijn verlossing. Het zelfde ideaal, dat u dagelijkse activiteiten ten behoeve van de enkeling inspireert, zal ook uw arbeid leiden die u hebt ondernomen op het internationale terrein. Wie ziet niet het belang in van de bijdrage die gij aldus levert aan de bestedingen van de steeds groeiende gemeenschap en aan het handhaven van de vrede die ver langd wordt door alle mensen van goe de wil? De Kerk, .lie met al haar krach ten werkt voor hetzelfde doel, kan zich hierover slechts verheugen. De 2.000 deelnemers aan het con gres werden door de Paus ontvan gen in de cortile van de zomerresi dentie en de Heilige Vader sprak hen toe vanaf een klein podium. Na het geven van de Apostolische zegen met het heel wijde gebaar dat men van hem gewend was bleek de Paus plotseling zijn handen niet meer te kunnen bewegen om zijn gehoor te groeten. Hij bleef toen nog enige ogenblikken zijn gasten toeknikken en het laatste woord, dat hij tot de laat- sten van de miljoenen bezoekers die hij in bijna twintig jaar ontving, ge zegd heeft, was: „Adio, Adio." Er is gisteren op het Amerikaanse proefterrein in Nevada een klein atoom wapen tot ontploffing gebracht, dat zich op een houten toren bevond, aldus be richt Reuter. De kracht van het wapen was minder dan 1.000 ton TNT. De Amerikaanse regering heeft giste ren tevens bekendgemaakt de achtste Russische kernwapenproef sinds 30 september waargenomen te hebben. Uit Malang meldt het A.N.P., dat de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders op een aldaar gehouden plechtigheid, die werd bijgewoond door gouverneur Samadikoen en de militaire bevelheb ber van Oost-Java. kolonel Sarbini, is meegedeeld dat zij in het vervolg slechts verantwoording schuldig zijn aan de militaire bewindhebbers in Oost-Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeelhouders of de directie hunner bedrijven in Nederland in verbinding te stellen. In vele gevallen zijn de nieuwe In donesische bedrijfsleiders aangesteld zonder voorafgaand overleg met de Ne derlandse staf. Tn één geval werd de bedrijfsleider van de Nederlandse tech nische firma Ruhaak, de Zwitser Wehr- li, ontslagen en werden in zijn plaats drie Indonesiërs met de bedrijfsleiding belast. In de bossen bij Ossendrecht is gis termorgen het stoffelijk overschot gevon den van de weduwe Irma Dekkers-van Loon uit die plaats. Zij had een snede in de hals. Haar gezicht was met een parapluie bedekt. De vrouw had de avond tevoren haar zoon bezocht en was pas laat op weg naar huis gegaan. Zij onderhield al enige tijd connecties met een Ossen- drechtse gemeentewerker, die niet meer met zijn vrouw samenwoonde. Deze heeft in de nacht van dinsdag op woens dag onder zijn huisdeur een briefje ge deponeerd, waarin stond, dat hij de weduwe Dekkers had vermoord. Boven dien gaf hij de plaats aan, waar het stoffelijk overschot te vinden zou zijn. Tenslotte deelde hij in dit briefje mede, dat men hem nooit meer terug zou zien. Inderdaad heeft men het slachtoffer op de aangeduide plaats gevonden. Kort nadat het stoffelijk overschot van de vrouw was gevonden, vond de po litie het stoffelijk overschot van de vermoedelijke dader in de put bij het huis van zijn vader. Het was een toe vallige ontdekking, daar een politieman, die met een speurhond de sporen van de man rond het huis volgde,eens in de put keek en de benen van verdachte bo ven water zag steken. Voorlopig laat men nog in het midden of de gemeentewer ker de moord op de vrouw heeft be gaan. Door middel van een onderzoek met speurhonden wil men trachten het mes te vinden, waarmee de vrouw om het leven is gebracht. Het gebeurde op het Noordzeekanaal te Velsen, even bewesten de plaats, waar vroeger de spoorbrug was. Een baggermolen van de Amsterdamse Bal last Maatschappij werkt er aan de verbreding van het kanaal. De zandbak werd juist verhaald om weggevaren te worden, toen uit de Noordersluis de tanker kwam varen. Met het oog op de harde wind en het woelige water is de sleepboot met de bak vermoedelijk wat te ver doorgevaren. De kapitein van de Noorse tanker had geen andere keus dan doorvaren. Zou hij zijn schip gestopt hebben, dan zou het zonder enige twijfel uit zijn roer gelopen zijn en dan waren de gevolgen helemaal niet te overzien geweest. De 33-jarige W. Ambachtsheer uit Nederhorst ten Berg stond achter op de zandbak. Hij zag het Noorse schip aankomen en liep zo hard hij maar kon naar voren. Hij kwam juist op tijd om nog op de sleepboot te kunnen over springen. Aan boord van de sleepboot St. An- tonius liet men. toen men het gevaar zag, onmiddellijk de sleeptros vieren om niet met de bak meegesleurd te worden. Dit dreigde de 32-jarige G. J. v.d. Broek uit Vinkeveen noodlottig te worden. Hij had het gevaar niet zo gauw gezien en toen hij op de sleepboot wilde overstappen, was de afstand al te groot om de sprong te kunnen wa gen. Er bleef hem geen andere keus dan In het water te springen. Met zijn zware werkkleding en zijn rubberlaarzen was hij extra gehandicapt. Hij verdween in de golven en naar zijn zeggen is hij on der het schip doorgegaan. Toen hij weer boren kwam zag hij de machtige scheepswand op korte afstand. Uit alle macht zwemmend wist hij de afstand tussen zichzelf en de tanker zo groot te houden, dat hij niet in de maalstroom van het schroefwTater terechtkwam. Op de sleepboot had men gezien, dat een van de mannen in het water was gesprongen. Men had hem nog een boei nagegooid, maar die kon hij, toen hij weer bovenkwam, niet bereiken. Toch wist hjj zwemmend het hoofd boven wa ter te houden. Na een kwartier kon hij, verkleumd van kou, uit het water wor den opgepikt. Van de gezonken bak stak slechts een klein gedeelte van de kiel boven water. Er was op dat moment nogal wat opgaand en afgaand scheepvaart verkeer. De scheepvaart-regelaar had echter onmiddellijk beide lichten op rood gezet. Pas na anderhalf uur, toen bleek, dat er ongeveer 40 meter door- vaart-breedte beschikbaar was, werd het scheepvaartverkeer eerst vanaf de zeekant, daarna in omgekeerde rich ting beurtelings doorgelaten. Direct werden maatregelen genomen om het obstakel zo snel mogelijk te verwijderen. Daarvoor moesten echter drijvende bokken uit Amsterdam ko men. Tegen middernacht was men zo ver, dat een strop om het gezonken schip gebracht kon worden om het te lichten. Hedenmorgen half 11 heeft men de bak gelicht. Minister Staf heeft woensdag in zijn de partement ontvangen de heren H. Ch. E. van Ede van der Pais, voorzitter, en E. Talstra, secretaris van de vereniging „On ze Luchtmacht". Tijdens deze ontvangst heeft de minister medegedeeld, dat H. M. de Koningin aan de vereniging „Onze Luchtmacht" het predikaat „Koninklijke" heeft verleend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en afnemend buiig. Aanvankelijk stormachtige tot krach tige, later tot matig afnemende noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon; 7.07-17.44. Maan: 12.30-21.25. max. neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm regen 11 4 Oslo sneeuwbui 9 53 hopenhager licht bew. 12 8 Londen zwaar bew. 14 0 Amsterdam onweer 14 6 Brussel regenbui 16 0.6 Luxemburg regen 14 1 Parijs zwaar bew. 17 0 Nice licht bew. 21 1 Berlijn regenbui 13 6 Frankfurt geheel bew. 16 0 München geheel bew. 15 1 Ztirich geheel bew. 17 0 Genève zwaar bew. 18 0 Locarno licht bew. 28 0 Wenen zwaar bew. 16 0.6 Innsbruck zwaar bew. 20 2 Rome zwaar bew. 25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1