Landbouwschap uit bezwaren tegen garantiebeleid Ministers lijden nederlaag Tweede Kamer m Brief van Paus Pius XII voor de Missie te Amsterdam Amsterdam koopt deel van colleetie-Regnault Nog wel 15.000 ha land aan de Friese kust te winnen Kruiswoordraadsel k Brief aan de Staten-Generaal Driedimensionale radar ontwikkeld Beraadslagingen geschorst Jan Poortenaar overleden Raad verleent na uitvoerig dehat krediet van twee miljoen Spoed gevraagd bij de uitvoering van het Lauwerszee-project Snip en Snaprevue DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PAGINA 2 Op agent ingereden Metselaar krijgt een jaar hechtenis Amerikaanse leger meldt: bij Ex-Expo-hostesses ■h de K.L.M. Ambitie voor het vak van stewardess Eurovisie zendt rouwdienst uit Opvolger van Van Sleen Uittreksel vervalst Getrouwde man wil weer naar stadhuis Amsterdam leent 1,5 miljoen Indonesische minister bij auto-ongeluk gewond Gerard Hordijk overleden Vervreemding landbouwgronden Trekking woningbouw lening Amsterdam 1951 f 50.000 op no. 7; serie 4668 Stakingen bij Britse en Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen Regisseur-generaal bij opera-ballet Nog voor Zijn dood verzonden Brinkgreve (K.V.P.) acht ton te duur Hoofdingenieur-directeur van de Domeinen London Starletsroos 100e voorstelling Brandstof fenbij slagen verhoogd 8 9 10 11 Oplossing van woensdag ra». --v. 34 De aanvoerder kijkt beteuterd naar zijn krijgers. „Zijn jullie taal. „Zoek het zelf maar uit!" „Nog één keer zon grote mond vriend, en bang of lijkt dat maar zozegt Eric zoetsappig. „Bang niet, eh, maar het deugt niet in dat moeras", mompelt de aanvoerder. „Er wonen mon sters en gedrochten." „Ooit gezien?" merkt Eric op. De krijgers schudden ontkennend het hoofd. „We zullen verdrinken," klinkt de stem van een on zeker. „Nu, jullie zijn me het stelletje wel," zegt Eric geringschattend. Geen wonder, dat die Saksers zo'n praats hebben. We zullen vlotten bou wen, want voor zover ik weet kan hout drijven op water." De sarcastische toon ontgaat de mannen niet. „De Saksische gevangenen zullen bomen kappen. Breng de aanvoerder hier!" Weinige ogenblikken later staat de Sakser voor Eric en kort deelt deze hem mede, dat hij hun de weg moet wijzen door het moeras. „Ik denk er niet over," mompelt de Sakser bru- ik laat je krijgers nog een paar stammetjes extra hakkenom er een net galgje voor jou van te maken!" zegt de Noorman kil. „Jij wijst ons de weg en als je kunsten probeert uit te halen, stop ik je midden in het moeras met je hoofd in de modder." De Sakser doet er verder wijselijk het zwij gen toe en terwijl de gevangenen bomen vellen, gaat een aantal krijgers op jacht om een flinke voorraad leeftocht te vergaren. Het duurt enkele dagen voor de vlotten gereed zijn, maar dan kan de onzekere tocht beginnen. Dagenlang zien de mannen niets dan water en riet om zich heen, ep zelf* Eric slaakt een zucht van verlichting, als zij op een middag het frisse groen van een strook bos voor zich zien opdoemen. g Het Landbouwschap zal in een brief aan de Staten-Generaal bezwaren ken baar maken tegen de voornemens van minister Vondeling inzake de nieuwe ga rantieprijzen. Het schap heeft principië le bezwaren tegen een verdeling van de marktkansen tussen boeren en over heid op de wijze als nu is voorgesteld. Deze overdracht van een gedeelte van het marktrisico aan de boeren betekent een principiële wijziging van het tot nu toe gevoerde garantiebeleid. Er is nu geen sprake meer van een minimum-garantieprijs. In de beslissing van de regering is m feite ook geen con crete grens gesteld aan de overdracht van het marktrisico Dit schept voor de veehouderij 'n onaanvaarbare onzeker heid. Het landbouwschap verwijt de re gering verder, dat zij zelf onvoldoende aandacht heeft besteed aan de moge lijkheden van afzetvergroting in de zui velsector, waarbij gewezen wordt op hot feit, dat de regering niet voldaan heeft aan de lang gekoesterde wens van het bedrijfsleven om het vetpercentage /an de melk tot 3 pet te verhogen. Ook over de beslissingen van de regering met be trekking tot het akkerbouwprijsbeleid toont het Landbouwschap zich over het algemeen teleurgesteld. De heer Tiggelaar van het socialis tische A.N.A.B. meende, dat het allo- maal nog wel meeviel. Naar buiten moeten wij natuurlijk wel van ontevre denheid blijk geven en niet zonder meer akkoord gaan, maar intern mag i m toch wel bekennen, dat het uiteindelijk resultaat niet onbevredigend is. De heer Mertens, (K.N.B.T.B.) kwam hiertegen op. Hij meende, dat het schap bij de on derhandelingen een aantal concessies gedaan had, waarover men het, nu de minister bekend heeft gemaakt, wat hij naast al die concessies nog meer wil, De rechtbank te Zwolle heeft dinsdag een 30-jarige metselaar uit Kampen wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, onder toezicht stelling van een consul tatiebureau voor alcoholisme en ontzeg ging" van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. Op 13 juli j.L was hij te Kampen in de auto van een kennis gaan rijden, nadat hij tussen de tien en twintig gla zen bier alsmede enkele cognacjes had gedronken. Twee agenten, die van het gebeurde in kennis waren gesteld, za gen hem op het Stationsplein. Juist toen hij achteruit reed om te keren sprong een der agenten met de fiets aan de hand voor de auto, terwijl zijn collega, die schuin voor de auto stond, met een zaklantaarn zwaaide, die rood licht uit straalde Verdachte gaf vol gas en Je agent die voor de auto stond kon slechts door snel opzij te springen voorkomen dat hij werd overreden. De fiets werd vernield. Al het ten laste gelegde, zo als poging tot doodslag, vernieling van een fiets, het besturen van een auto zonder toestemming van de eigenaar en het rijden onder invloed, werd be wezen geacht. Het Amerikaanse leger heeft meege deeld, dat drie modellen in werking zijn van een superradar-apparaat, „Fes- canar" genaamd, dat „een der belang rijkste ontwikkelingen in de elektro nische ontdekking sedert de uitvinding van radar" wordt genoemd. Het apparaat, waaraan tien jaar is gewerkt, is driedimensionaal. Het geeft gelijktijdig de hoogte en afstand van het waargenomen voorwerp aan. „Fes- canar" werkt over een grotere afstand en met grotere precisie dan de ontdek kingsinstrumenten waarover het Ameri kaanse leger tot dusver beschikte. Het apparaat is kleiner en mobieler dan normale radarinstallaties en kan door één man worden bediend, aldus meldt AFP. Het bestuur van de Brusselse wereld tentoonstelling heeft de K.L.M. gepolst over de mogelijkheid, dat een aantal Vlaamse hostesses van de Expo ais stewardess in dienst treedt bij de K.L.M. Aan het einde van deze week sluit de wereldtentoonstelling, zodat de hostes ses -- met vele andere Expo-employé's naar een andere baan uitkijken. De Vlaamse meisjes hebben door hun werk op de wereldtentoonstelling belangstel ling gekregen voor het vak van ste wardess. Bij de K.L.M. staat men uiter aard niet afwijzend tegenover het ver zoek van het Expo-bestuur. De ex- Expo-hostesses zullen echter normaal bij de K.L.M. moeten solliciteren en aan de gebruikelijke keuringseisen moe ten voldoen. De Nederlandse Televisie Stichting zal de Eurovisieuitzending van de plechtige rouwdienst die voor Paus Pius XII in Rome, a.s. zondagmorgen, wordt gehou den, in Nederland uitzenden. De celebrant is kardinaal Tisserant, doyen van het college van kardinalen. Kardinaal Tisserant zal worden bijge staan door de kardinalen Spellman, Frings, Lercaro en Feltin. De uitzending zal duren van 09.55 tot c.a. 12.00 uur. Als opvolger van wijlen de heer H. van Sleen komt op de lijst van de Par tij van de Arbeid voor mr. H. B. En gelsman te Schiedam, die voorzitter is van het gewest Zuid-Holland van deze partij. De heer Engelsman is ook lid van de gemeenteraad te Schiedam. Het ligt in het voornemen van de heer En gelsman, zo hij benoemd verklaard wordt, in de Tweede Kamer zitting te nemen. heus niet meer eens zou worden. De heer van der Ploeg van de katholieke landarbeiders verzette zich tegen de verdeling van het marktrisico, omdat dit systeem zo weinig perspectief biedt voor de toekomst. Hjj vreesde namelijk, dat de regering, die momenteel nog 5 cent volledig wil vergoeden, een volgend jaar b\j nieuwe begrotingsmoeilijkheden wel terug zal vallen op 4 cent en zo verder. De heer Louwes, voorzitter van het Landbouwschap verweet de regering een gebrek aan sportiviteit. Daar zij ar gumenten gebruikt, die in wezen waar deloos zjjn, doch die het in de publ: ke opinie bijzonder goed dóen. De Apeldoornse politie heeft aange houden een 31-jarige voormalige amb tenaar van huisvesting, op het ogenblik zonder beroep. De man "heeft bekend valsheid in geschrifte te hebben ge pleegd door een uittreksel uit het be volkingsregister na te maken, teneinde een meisje, waarmee hij omgang had, een onjuiste voorstelling van zijn bur gerlijke staat te geven. De man is na melijk getrouwd. Hij zal aan de officier van justitie in Zutphen worden voorgeleid. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het aangaan van twee geldleningen op onderhandse schuldbekentenis, groot f 500.000 en f 1.000.000. Beide leningen worden aan gegaan voor de tijd van drie jaren en zullen geheel worden afgelost op 18 oktober 1961. De opbrengst van deze lening wordt aangewend voor de finan ciering van kapitaalsuitgaven. De Indonesische minister van justitie, Maengkom, die deel uitmaakt van de re geringsmissie welke op het ogenblik een rondreis maakt door het op de opstande lingen heroverde gebied van Noord-Ce lebes, is met twee van zijn medeleden van deze missie gewond, toen de auto waarin zij gezeten waren, nabij de ha venplaats Bitung slipte en over de kop sloeg. Een vierde inzittende, een amb tenaar van het ministerie van finan ciën, kwam om het leven. In Amsterdam is woensdag in de leeftijd ven 59 jaar overleden de kunst schilder Gerard Hordijk. Hij genoot bekendheid als muurschilder en ont werper van toneeldecors. Hij was re dacteur van het maandblad „Kroniek van Kunst en Cultuur", (Van onze parlementaire radacteur) De ministers van landbouw en justi tie hebben in de Tweede Kamer gister middag een nederlaag geleden bij de behandeling van het wetsontwerp in zake de vervreemding landbouwgron den. Het artikel in de wet, dat het mo gelijk had moeten maken om de over dracht van land tussen echtgenoten en bloedverwanten in de rechtè lijn, wan neer deze wonen in herverkavelingsge- bieden of in de IJsseimeerpolders, te onderwerpen aan een toetsing door de Grondkamers, is met 60 tegen 52 stem men verworpen. De 60 tegenstemmen kwamen alle van „rechts". Daarna is een amende ment Engelbertink-Rijckevorsel even eens met 60 tegen 52 stemmen aange nomen. Dit amendement wilde voorko men dat de pachters voor de tweede maal een voorkeursrecht kunnen uit oefenen. In dit geval was de stemver- Woensdagochtend is te zijnen huize in Naarden op 72-jarige leeftijd overleden de schilder en schrijver Jan Poortenaar, lid van Arti et Amicitiae te Amsterdam en van de Gooise schildersvereniging te Laren. De begrafenis geschiedt a.s. zaterdag te half twaalf op de nieuwe algemene begraafplaats te Naarden. Jan Poortenaar is op 23 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij kreeg gedu rende enige tijd schilderlessen van Piet van Wijngaardt. Als etser, houtsnijder en schrijver was hij autodidact. Voor de eerste wereldoorlog woonde hij in Londen, verbleef daarna enige jaren in Indonesië en vestigde zich later te Am sterdam. Na zijn eerste Amsterdamse etsen verschenen er grote van Londen, Edingburgh, Newcastle, enz. Hij schil derde veel hofdanseressen en wajang spelers en etste landschappen uit Indo nesië. Jan Poortenaar exposeerde o.a. in Amsterdam, Parijs, Berlijn, Londen, Singapore, Batavia. Wenen, Erinburgh, Glasgow en New York. Hij schilderde bloemen, stadsgezich ten en voornamelijk portretten, o.a. van Arthur van Schendel, Else Mauhs en zijn eerste echtgenote Geertruida van Vladeracken, zangeres-componiste, die hij op haar concerttournees accompag neerde. Over zijn werk is een boek versche nen ,,Jan Poortenaar en zijn werk" door R. W. P. de Vries. Zijn werken werden bekroond met verscheidene buitenland se onderscheidingen, hij verkreeg b.v. de internationale medaille op een ten toonstelling te San Francisco. In mu sea in Amsterdam en Rotterdam en ve le buitenlandse grote steden hangen werken van hem, in Londen. Parijs, We nen, New York, Chicago, Manchester, enz. Naast graficus en schilder was Poortenaar ook schrijver en publiceer de hij o.m. „Coster- niet Gutenberg", „Rembrandt, zijn kunst en zijn leven", .Rembrandt-tekeningen"Rembrandt als etser", „De gulden snede", „Kunst reis in de tropen", „De papierwereld", „Prenten en platen", een biografie van Jeanne d'Arc, „Schilders van het Hol landse landschap", „Oosterse schoon heid". Verscheidene van zijn werken werden vertaald. Te Amsterdam is de trekking gehouden van de 2Va pet. Woningbouw Premielening 1951 ten laste van de gemeente Amsterdam. Deze lening is in totaal groot f 10 miljoen. Uitgeloot werden 300 obligaties van f 1000, waarbij de premie van f 50.000 viel op obligatienummer 7 van serie 4688. De pre mie van f 10.000 viel op nummer 6 van serie 5841 en die van f 5.000 op nummer 7 van serie 3249: 5 obligaties werden uitge loot met een premie van f 1.000, t.w. nummer 4 van serie 3851, nummer 1 serie 8803, nummer 4 serie 8803, nummer 4 serie 7691 en nummer 9 serie 8622. Voorts viel de bezitters van de volgende 12 obligaties een premie van f 500 ten deel: nummer 2 serie 140, nummer 2 serie 4047, nummer 9 serie 4047, nummer 2 serie 2419, nummer 5 serie 1499, nummer 5 serie 5684. nummer 5 serie 6637, nummer 3 serie 2627, nummer 9 serie 8803, nummer 2 serie 3249, nummer 3 serie 1432 en nummer 7 serie 6862. Tenslotte werden 450 obligaties uitgeloot met f 125 elk. houding KVP, AR, VVD ei> Staatkun dig Ger. voor; PvdA, Communisten en CH tegèn. Een uitzondering was de heer Andriêssen van de KVP diê even eens tegenstemde. Minister Samkalden (justitie) heeft na deze laatste stemming schorsing .n de beraadslagingen gevraagd. Aanvan kelijk wilde de Kamer de behandeling voortzetten, nadat gebleken was dat sléchts technische en geèn pólitiêke moeilijkheden waren ontstaan. Achteraf bleek echter al spoedig dat schorsing toch onvermijdelijk was, vanwege de repercussies van andere amendemen ten die men niet meer kon overzien. Generaal Mohammed Ayub Khan, die belast is met het toezicht op de staat van beleg in Pakistan, heeft in Karachi een persconferentie gehouden na het in werking treden van het militaire bestuur. Generaal Ayub, die zijn opleiding kreeg aan de militaire akademie van Sandhurst, vroeg de aanwezige journalisten van president Mirza en hem geen wonderen te verwachten. Bijna 2.600 mecaniciens, die bij di verse luchtvaartmaatschappijen in het noorden van de Verenigde Staten werk zaam zijn, hebben te middernacht het werk neergelegd, toen geen overeen stemming kon worden bereikt Over een nieuw arbeidscontract. De mogelijkheid bestaat, dat hét luchtverkeer tussen negentig steden in Amerika moeilijkheden zal ondervin den. De luchtvaartmaatschappijen zul len zo veel mogelijk onderhouds- en toezichthoudend personeel Inschakelen voor de werkzaamheden der mecani ciens. De staking van 4.000 man onder houdspersoneel van de British Over seas Airways Corp. (B.O.A.C.) gaat intussen vandaag de derde dag in zon der dat een oplossing in zicht lijkt. De bekende Russische ballet-regisseur Dimitri Romanoff zal vrijdag a.s. uit New York op Schiphol aankomen. Hij zal geruime tijd verbonden zijn aan het Ballet van de Nederlandsche Opera als regisseur-generaal. (Van onze verslaggever) In de kapel van het r.-k. Lyceum voor meisjeg de Zustes Fanciscanes- sen „Fons Vitae" te Amsterdam heeft kapelaan J. Solleveld woensdagavond een gedialogeerde Mis gecelebreerd, die werd bijgewoond door alle hoofdstede lijke geestelijken en missionarissen, die de komende Amsterdamse Missie zul len leiden. Op het altaar had plaats genomen mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Tijdens een korte toe spraak las Haarlems Kerkvoogd een schrijven voor, dat Z.H. Paus Plus XII z.g. nog tijdens Zijn leven aan hem had gestuurd. De Nederlandse vertaling van de La tijnse tekst luidt: „Aan Z.H. Exc. mgr. Joannes Pe trus Huibers, bisschop van Haarlem. De hoogverheven Opperpriester prijst de herderlijke zorg, welke u aanzette om in de stad Amsterdam een wat men noemt H. Missie te laten predi ken. Voor de schare van priesters, aan wie de leiding van dit werk is toever trouwd, bidt Hij een overvloed af van (Van onze verslaggever) De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagmiddag na een uitvoerig de bat met 28 tegen 11 stemmen het voor stel van B. en W. goedgekeurd om 20 schilderijen uit de colleetie-Regnault voor twee miljoen gld. aan te kopen. De overige 216 werken uit deze collectie zullen worden geveild. Tegen waren drie van de acht leden van de K.V.P. fractie, zeven van de negen leden van de V.V.D. fractie en de heer du Buy, die een eigen partijtje vertegenwoor digt. Waren de heren oajet (P.v.d.A.) en Seegers (Comm.) voorstanders van de aankoop, de heren Brinkgreve (K.V.P.) en Le Cavalier (V.V.D.) opperden ve le bezwaren, hoewel de laatste, toen het op stemmen aankwam, toch nog voor stemde, dit in tegenstelling tot het grootste deel van zijn fractie. De heer Le Cavalier achtte het nood zakelijk dat een zo breed mogelijk sa mengestelde commissie over de aan koop zou beslissen en dat het Stedelijk Museum zich beter kan bepalen tot de aankoop van het werk van heden daagse Nederlandse, in het bijzonder Amsterdamse schilders. Voor aankoop van moderne Nederlandse kunst wordt maar een klein bedrag beschikbaar gesteld maar voor deze buitenlandse kunst moet er ineens twee miljoen op tafel komen. Hij vond ook dat B. en W. veel te laat onderhandelingen over de aankoop zijn begonnen waardoor zij in een dwangpositie zijn gekomen. De heer Brinkgreve leek de handel in moderne kunst meer een dwaze tul penhandel, die men waarlijk nog niet behoeft te overdrijven, zoals B. en W. z.i. willen doen. Aan de hand van vei lingcatalogi en dergelijke en op grond van gegevens, hem door kunsthandela ren verstrekt, rekende hij uit dat de schilderijen acht ton te veel kosten. De betrokken schilders zijn boven dien z.i. nog slecht door de gekozen wer ken gerepresenteerd. Het gekozen werk van Picasso b.v. is een „afschu welijk ding", aldus de heer Brinkgreve, die het geld er voor besteed dat hl] becijferde op drie ton weggegooid achtte. Wethouder Mr. de Roos (P.v.d.A.) deelde mede dat B. en W. zijn afgegaan op het advies van vijf deskundigen, die onafhankelijk van elkaar dit advies heb ben uitgebracht, nl. de directeur en da onderdirecteur van het Stedelijk Mu seum, de hoofddirecteur van het Rijks museum, de directeur van het „Pa lais des beaux arts" in Brussel en een van de voornaamste leidende figuren van het museum-Boymans in Rotter dam. Deze deskundigen zijn aangewe zen in overleg met de regering. De wet houder erkende dat de gekozen werken niet allemaal meesterwerken zijn, maar een schilder moet ook in zijn middelma tigheid worden gerepresenteerd. Er was geen tijd meer om een breed sa mengestelde commissie te benoemen noch om de raad te raadplegen. Men moest terstond beslissen. Toch heeft men de volle gelegenheid gehad een vrije keus in de collectie te doen. Had den B. en W. niet ingegrepen dan was het zeer onzeker geweest of men nog ooit een deel van de collectie voor het Stedelijk Museum had kunnen behou den. Amsterdam geeft per Jaar 60.000 voor de aankoop van moderne Neder landse kunst. En déze aankoop van een deel der collectle-Regnauit gebeurt maar ééns. Natuurlijk weet men pas over lange tijd of de gekozèn werken inderdaad tot de belangrijkste kunst werken behoren maar over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Wat de prijzen betreft zijn de deskundige advi seurs onafhankelijk van elkaar tot na genoeg gelijke ramingen gekomen. Een van deze adviseurs is zelf veilinghou der en kent dus de prijzen zeer goed. Kunsthandelaren die winst voor zich zelf moeten reserveren, ramen de prij zen altijd naar zich toe, museumdirec teuren van zich af want zij kunnen be ter de situatie in het buitenland over zien. Daarom was het beter museumdi recteuren advies te vragen dan aan kunsthandelaren. Bij de prijzen zijn de reeds door de veilinghouder gemaakte kosten ingecalculeerd alsmede de prijs stijgingen van de laatste jaren en het recht op de eerste keus. Dat is bij el kaar wel acht ton. Had men gewacht tot de veiling en daar op willen ko pen dan zou men nooit zeker zijn ge weest van de aankoop. Op een vraag van de heer Le Cava lier of de aangekochte schilderijen niet in de kelder van het Stedelijk Mu seum zullen verdwijnen antwoordde de wethouder, dat dit natuurlijk niet het geval zal zijn. Er zijn wel eens moei lijkheden geweest met de heer Reg- nault toen het museum plaatsgebrek had maar die moeilijkheden zijn al lang opgelost. En desgevraagd door de heer Zee wezen (Prot.) deelde hij mede dat de financiering van de aankoop voorlopig is verzekerd door de staatssecretaris, met wie overleg Is gepleegd, gunstig is gereageerd. Er Is echter nog over leg tussen de departementen over de wijze van financiering. Hemelse genaden, opdat hun werk de door U zo gewenste vruchten overvloe dig moge voortbrengen. De gelovigen van deze zo beroemde stad spoort Hij dringend aan, dat zij, vervuld van de vreze Gods, maar ook met blij vertrouwen en met vernieuw de ijver voor een heilig en onberispe lijk leven, de naam van christen zullen hooghouden en daardoor hun eeuwig geluk zullen verzekeren. Tenslotte verleent de H. Vader, op Uw verzoek, aan U en aan allen, die deze H. Missie prediken en haar vol gen, volgaarne Zijn Pauselijke Zegen. Gegeven in het Vaticaan, 4 okt. 1958 Namens Zijne Heiligheid A. dell'Acqua substituut" Mgr. Huibers wekte de priesters op (Van onze correspondent) De hoofdingenieur-directeur van de Domeinen ir. H. A. M. C. Dibbits heeft woensdag in Ferwerd tijdens een verga dering van het ontwikkëlingsschap de kieibouwstreek verklaard, dat wanneer het streefplan voor afronding van de, landaanwingswerken in het noorden wordt uitgevoerd, er tussen Zwartehaan aan de Friese kust en de Eems nog omstreeks 15.000 ha land gewonnen kan worden. Ir. Dibbits zei dit in een lezing over de landaanwinning aan de Friese kust, die werd aanhoord door vele autori teiten onder wie de commissaris der koningin en een aantal burgemeesters. Volgens ir. Dibbits zijn de kosten van het niet verantwoord is om volgens de huidige methoden door te werken. In 1956 werd voor de landaanwinnig in Friesland en Groningen een bedrag van ƒ4.850.000 uitgetrokken en voor dit jaar was dat 4.000.000, doch voor 1959 is een bedrag van 3.100.000 op de begroting gezet. Mechanisatie zal bij de landaanwinning de oplossing vor men. Volgens het streefplan zullen randpolders aangelegd worden tussen Zwartehaan en Holwerd en benoorden Groningen. Het gebied tussen Holwerd en de. N.O. punt van Friesland is nog in studie, doch waarschijnlijk za] hier Ken06 !-=C«n~h«^ Eewol^ dat Rijk Gods is alleen ten koste van strijd in bezit te nemen, maar de velden zijn rijp en de oogst staat te wachten", al dus de bisschop. Eerder op de avond heeft pater ma gister dr. Maltha O. P. nog een voor dracht gehouden over „Gods Soeverei niteit". (Van onze verslaggever) De honderdste opvoering van de Snip en Snaprevue „Een avondje uit" in Car ré te Amsterdam werd woensdagavond niet alleen gekenmerkt door een bloe menregen voor alle medewerkenden maar ook door de aanbieding van een nieuwe, in Aalsmeer gekweekte roos, die de naam van „The London Star lets" die van het revueballet zal dragen. Het was bedoeld als een hulde van de Aalsmeerse kwekers, die elk jaar de leden van het ballet tracteren op een bezoek aan de Aalsmeerse bloemenkas sen. De heer Wunnink, directeur van Car ré, merkte ad rem op, dat de bloe men, bij de première van de revue geschonken, wel al lang «ijn verwelkt, maar dat de revue zelf nog al haar fris heid heeft behouden. In tegenstelling tot wat hij had verwacht, dat n.l, het bezoek door de bestedingsbeperking wel wat minder zou zijn dan verleden jaar, is het bezoek juist groter. Maar hij dankte dit aan de '"ovalere enscenring van de revue, de bijzonder luimige en geslaagde nummers en het prachtige teamwork van alle 150 medewerkenden. En inderdaad, Willy Walden en Piet Muvselaar, die deze revue weer met de Engelse dansgirls dragen, hebben, gesteund door de andere medewerken den, ook de honderdste voorstelling een elan en vlotheid gegeven alsof ze er geen honderd hadden opzitten. Geen wonder dus, dat ook deze voorstelling weer vrijwel was uitverkocht en de aanwezigen zich bijzonder hebben ver maakt. De entourage evenaart welhaast die van de grote Franse revues, maar „Snip en Snap" zorgen er voor dat het toch altijd een echt Hollands karakter blijft behouden. Navolging dus van elders maar geen namaak. worden volstaan met dijkverhoging. Ir. Dibbits verklaarde dat nog wordt be keken of het mogelijk is om de dijk verhoging te combineren met de aan leg van randpolders, zodat op deze wij ze een kostenbesparing wordt verkre gen. Bij de nabespreking is vanuit de vergadering aangedrongen op een zo spoedig mogelijke uitvoering van het Lauwerszee-project. Ir. Dibbits deel de mede, dat het rapport over de afwateringsvraagstukken van de Lau- werszeepolder gereed is en binnen kort aan de minister zal worden aan geboden. Ten aanzien van de afronding van de landaanwinningswerken zei hij nog, dat er naar schatting tien jaar nodig zal zijn voor de sanering van de kust. De staatssecretaris van sociale zaken heeft de brandstoffenbijslagen voor be paalde categoriën personen, die sociale bijstand ontvangen, verhoogd. Hij heeft dit gedaan omdat de kolenprijzen zijn gestegen. De desbetreffende beschikking is opgenomen in de staatscourant. Horizontaal: 1. genezen, - bitter vocht; 2. misge- bed, - meisjes- naam; 3. gedwee, - ledig; 4. soort halfaap, - scha- ven; 5. wind- bloem, - verbin dingsstuk; 6. voor- schrift voor cere- moniën bij de ere dienst; 7. lid- woord, - prul, - met spoed; 8. flauw, - schraal; i/j 9. de oudste, - deel van bijbel; 10. hoofdstad in Ver- -o re Oosten, - tegen deel van plus; 11. door vreemd r- grondgebied inge sloten stuk land. oo Verticaal: 1. bevelhebber; 2. q. radioactief metaal. - godin van de da- geraad; 3. deug- S niet, - luchtstrijd krachten (afk.) 4. Frans voeg- woord, - namaak; 5. rivier (Sp-). gehoorapparaat; 6. ongekunsteldheid; 7. bijkans, - 1050; 8. huid, - sier" boom; 9. knus, - vennootschaps vorm; 10. strijd perk, - uniform; 11. doelpaal, korte broeken. Horizontaal: 1. ara; 3. sok; 4. los; 6. alt; 8. sop; 10. tel; 13. poes; 15. drie; 16. reg; 17. wie; 18. inkt; 21. even; 24. ate; 25. sas; 27. ems; 28. rok; 29. inn; 30. iep. Verticaal: 1. aks; 2. alp; 3. sterker; 5. stre ven; 6. a.p.; 7. Lo.; 9. of; 11. ei; 12. le; 14. set; 15. die; 18. ia; 19. n.t.; 20. ja; 22. em; 23. n.sj 25. ski; 26. sip.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2