Onze steun aan de missie is maar heel schamel O en moeten uitgroeien tot offers k n Acht miljoen gulden voor zeven schilderijen I Eisenhower: De bezetting van Quemoy te groot Djakarta gaat vaststellen welke be drijven Nederlands eigendom zijn Nationaliteit van aandeelhouders, niet zetel van het bedrijf is doorslaggevend EISENHOWER CONTRA MONTGOMERY Cairo wijst de uitlevering van Eisele af Verbonden aan militaire gezondheidsdienst Pindakaas Requiemmis achter barricaden Ruim twee miljoen voor een Cézanne Hoorspelen voor kinderen Tsjang Kai Sjek zal echter niet tot vermindering gedwongen worden KRITIEK OP OORLOGVOERING Vrijspraak voor de vrouw Nixon onthult Amerika's eerste ruimtevliegtuig Eert schort voor mannen VEILING BIJ SOTHEBY Drie bekroningen maar Guardian bepleit vrijlating van Speer, Hess en Von Schirach „Ergerlijk geval van dood door schuld" Anjumse moordzaak I.v.m. Allerheiligen „vroege dienst" in broodbakkerijen DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PAGINA 9 12Ó'oeSerV0Zalenschatte men samen last van Zenuwen? LOVELY 31 ct Bewonderd door kenners. Geprezen door genieters. ------ - Rechtbank Maastricht Advertentie nlangs is uitgerekend, dat tal Van Afrikanen om godsdienstonderricht te krijgen dagelijks heen en weer zoveel kilometers lopen, dat deze katechumenen, wanneer ze gedoopt worden, te voet een afstandhebben afgelegd gelijk aan die van Moskou naar Madrid. Men kan zo'n rekensommetje diminutief gaan uitleggen aangezien wel aan te nemen is, dat een dergelijke wandeling voor de mensen in kwestie wat minder inspannend is dan ze voor de Europeaan zou zijn, doch het blijft voor de verwende katholiek van het westen bijzonder leerzaam te zien welke inspanning deze Afrikanen er voor over hebben om het doopsel te verkrijgen. Men raakt hierbij weer eens aan het denken over de eigen inspanning om degenen, die buiten ons geloof staan, te trekken tot de Kerk en men komt dan andermaal tol de bevinding, dat voor wat het materiële aspect betreft het geestelijke onttrekt zich aan beoordeling onze steun aan het missiewerk maar heel schamel is. De cijfers van de middelen, die ter beschikking van de missie worden gesteld, kunnen op zichzelf genomen wel indruk maken, doch van die indruk blijft niet zoveel over wanneer men ten eerste let op detaken waarvoor de missie staat en wanneer men ten tweede een vergelijking maakt met hetgeen voor andere doeleinden beschikbaar is. Gespannen aandacht hij Godsdienstonderricht. Op een veiling bij Sotheby te Londen hebben zeven meesterwerken van vier de grootste schilders van de Fran- J1® impressionistische school gezamen- lijk 81.000 pond sterling: opgebracht, eeïl kleine acht miljoen gulden. De hoogste prijs werd betaald voor ré/anne's „Gar^on au gilet rouge" met een bedrag t an 220.000 pond (ruim twee miljoen gulden). Zowel het totale bedrag van de verkoop als de prijs voor de Cézanne waren record-bedragen. Ce hoogste prijs, die voordien voor 'n en kel schilderij werd betaald' Wp®, veer 1.040.000 gulden voor■een Gauguin, verleden jaar in Parijs. De vorlf® cord-verkoop in Londen was o05-^ pond (ongeveer 6.050.000 gulden), maar dat was voor niet minder dan 80 scnn- derjjen. Veie groten uit de internationale kunsthandel waren in de beroemde vei- iingzalen van Sotheby bijeen, om een bod te doen op de zeven schilderden uit de nalatenschap van wijlen Jakob Gold- schmidt, een bankier uit Berlijn en New York. Sotheby had geschat, dat de op brengst een kleine zes miljoen gulden zou zijn. Na de Cézanne brachten de andere schilderijen de volgende bedragen op: Het zelfportret van Manet, 65.000 pond (ong. 650.000 gulden); ,,La promenade: portrait de madame Gamby au jardin de Bellevue" van Manet, 89.000 pond (ong. 890.000 gulden); ,,La rue de Ber- Advertentie Het nationaal instituut voor de radio Omroep in België en de Nederlandse Radio Unie hebben een wedstrijd uit geschreven in het schrijven van luister spelen voor kinderen in de leeftijd van '■12 jaar. Voor deze wedstrijd werden in totaal 255 manuscripten ingezonden, waarvan 104 door Belgische en 151 door Neder landse schrijvers. De jury, bestaande Jht: mejuffrouw Leni Verstegen en de feren Marcel Coole, Frits van Tiche len, Frans Roggen, Wim Paauw en Ary van Nierop, vergaderde op 13 oktober onder voorzitterschap van mevrouw An- M. G. Schmidt. He eerste prijs ten bedrage van 1000 werd toegekend aan René Strue- ens te Wesenbeek-Oppem voor het luis- erspel „De zon gaat onder in het wes ten". y He tweede prijs, groot 500 ging naar ®n Naaykens te Hilvarenbeek voor i'r® Orgelpopjes" en de derde prijs tot te» bedrag van 250 naar Cees Pijpers k» s Gravenhage voor „Paard in de Wias Een eervolle vermelding ver- vn Yports Fernand Demets te Gent ?r zijn luisterspel; „De laatste brief an Sinterklaas". da? h van flessetrekkerij is woens- rige v°r ,de Venlose politie een 39-ja- Verrf„ mpse koopman aangehouden, in ons zou °P ta' van plaatsen bebho„ v d grossiers in textielwaren 1X.(K>0 _enadeeld voor in totaal ne" van Manet, 113,000 pond (ong. 1.130.000 gulden); „La pensée'* van Re noir, 72.000 pond (ong. 720.000 gulden); Van Gogh's „Jardin public a Aries", 132.000 pond (ong. 1.320.000 gulden); „Stilleven met appels" van Cézanne, 90.000 pond (ong. 900.000 gulden). De hele veiling duurde niet langer dan iets meer dan 20 minuten. Het openingsbod op de eerste Manet was 5000 pond, maar dat liep spoedig op tot 65.000 pond. De zaal gonsde van opgewondenheid, toen de hamer viel, want dit hoge bedrag was een eer ste aanwijzing, dat de prijzen hoog zou den zijn. Het bieden voor de tweede Ma net ging langzamer, maar de New Yorkse kunsthandel Keiler deed het hoogste bod met 89.000 pond. Dezelfde firma, kocht de derde Manet. Toen het cijfer van 100.000 pond werd bereikt en overschreden was de verbazing in de zaal duidelijk waarneembaar. '- Het schilderij van Van Gogh begon met een bedrag van 20.000 pond en klom toen snel op tot 75.000 pond. Een bieder in een van de andere vertrekken, die de verkoop volgde door middel van een televisie-toestel, gaf per telefoon een bod op voor de Van Gogh van 100.000 pond, maar de uiteindelijke prijskwam een derde hoger te ligëen dan £a* dragen wel 132.000 pond. Samuel Rosenberg van de grote New Yorkse kunsthandel van Rosenberg en mie Dei kreeg door dat hoge bod de Van Gogn in bezit. De eerste Cézanne bracht, zoals ge zegd, 90.000 pond op. De tweede Cézanne klom spoedig omhoog van 20.000 tot 105.000 pond. Keiler deed het hoogste bod van 220.000 pond. Deze record-veiling was een van de grote society-gebeurtenissen van het Londense seizoen. De voornaamste vei- ungzaal van Sotheby, die hel verlicht was door de lampen van de televisie (voor een verslag van de vfrkoop voor het grote televisie-publiek in Engeland) en van het „journaal", was overvol. Onder de talrijke aanwezigen uit de hoogste kringen bevond zich o.m. Lady Churchill, de echtgenote van Winston Churchill en ook de fabuleus-rijke Ma- harani van Baroda. Het totaal aantal belangstellenden in de veilingzaal en De wereldopbrengst voor de drie pau selijke missiegenootschappen („Voort planting van het Geloof", „Sint Petrus Liefdewerk" en ,,H. Kindsheid") was in 1957 ruim 86 miljoen gulden, het geen bijna tien miljoen gulden hoger was dan het jaar daarvoor. Voor Ne derland, dat internationaal bezien met zijn bijdragen op de achtste plaats komt, was het cijfer in 1957 ruim 2,6 miljoen gulden, bij welk bedrag zeker nog een indrukwekkende, doch niet exact te noemen, som mag worden op geteld van de bijdragen, die niet langs de weg van de drie genootschappen aan de missie ter beschikking worden gesteld. Te bagatelliseren zijn deze cij fers natuurlijk niet, maar wie zich ook maar even verdiept in de zorgen van de missie, begrijpt meteen, dat er veel meer geld beschikbaar moet komen. Enkele voorbeelden zeggen in dit ver band voldoende. Het Sint Petrus Liefdewerk kwam in het afgelopen missiejaar voor de bouw, het herstel en de uitbreiding van semi naries ruim 9,5 miljoen gulden tekort. De consequenties hiervan waren onder meer, dat in het bisdom Mwanza in Tanganyika van de 200 kandidaten oor de priesteropleiding er wegens ruimte gebrek 120 moesten worden afgewezen; dat in Suriname een seminarie, dat niet meer dan 100.000 behoeft te kosten, niet gebouwd kon worden; dat in Zuid- Korea 17 kandidaten voor het groot seminarie en 60 kandidaten voor het klein-seminarie geen plaats konden krijgen en zo kan men verder gaan. Wanneer bij de Wereldmissiedag de jaarlijkse balans van het missie werk wordt opgemaakt is het telkens weer beschamend te zien hoeveel din gen er niet gedaan kunnen worden om de simpele reden, dat het geld er voor ontbreekt. In het zuidelijk ge deelte van Nieuw-Guinea werkt mgr. Tillemans met 150 „voorlopers", jon ge papua's, die zich met hun gezin vestigen in de dorpen en daar de eer ste contacten tot stand brengen met de primitieve bevolking. Deze me thode belooft veel succes, maar ter wijl het aantal voorlopers uitge breid zou moeten worden tot 500, zul len er 100 ontslagen moeten worden omdat dit werk niet meer te betalen is. In het stroomgebied van de Ama zone in Zuid-Amerika wil de bisschop van Tefé, mgr. de Lange, een nieu we parochie stichten, doch de boot, die nodig is voor het bevaren van een zijrivier met een lengte van 780 kilo meter, ontbreekt. Aan deze paar voorbeelden zou een reeks andere van gelijke aard toegevoegd kunnen worden. Daartegenover staan dan de som men, die aan andere objecten besteed worden. 86 miljoen voor de missie, maar een bedrijf als de Unilever be steedde het vorig jaar alleen al aan de reclame voor haar produkten een be drag van 880 miljoen en men schat, dat de Sovjet-Unie voor haar propaganda in het buitenland een bedrag van 700 miljoen gulden uitgeeft. Voor een be drag van 86 miljoen gulden kunnen drie grote bombardementsvliegtuigen ge maakt worden. Het is wrang het te constateren, maar het feit ligt er, dat de gehele katholieke wereld voor haar drie missiegenootschappen niet meer hq elkaar brengt dan gestoken wordt in drie van deze vliegtuigen. De steun aan de missiegenootschap pen staat los van persoonlijke inzich ten, verlangens en sympathieën. De missie-actie krijgt hierdoor haar vor mende kracht. Wanneer wij elkander de vraag stellen of deze steun niet aan zienlijk op te voeren is, dan moet het antwoord bevestigend luiden. Het lid maatschap van de genootschappen („Voortplanting van het Geloof" 1,30 per jaar, „Sint Petrus Liefdewerk 1 en „H. Kindsheid" 30 cent per jaar) dient een vanzelfsprekende zaak te zijn en daarenboven is het zaak de collecte, die op 19 oktober wordt gehouden te be denken niet zo maar met een paar weg geworpen centen, doch royaal. Uiter aard verheugt het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missie-Actie zich er over, dat de collecte van het vorig jaar 76 pet. meer heeft opgebracht dan die van 1956. Dat is dus een aanzienlijke vooruitgang, maar intussen is de op brengst toch beperkt gebleven tot ge middeldes cent per katholiek boven de dertien jaar. Het moet mogelijk zijn de ze bijdrage op te voeren. Op de Wereld missiedag wordt allereerst het gebed van alle katholieken gevraagd voor de verspreiding van het geloof en op de tweede plaats een materiële steun, die, zoals mgr. Fulton Sheen het eens heeft uitgedrukt, niet beperkt blijft tot gif ten, doch uitgroeit tot offers. T.E. Honderden vormden een blok lang. nieuwsgierigen buiten rjj van een half huizen- Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. UI President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat de V.S. van mening zijn dat er te veel nationalistische troepen op Quemoy zijn geconcentreerd, aldus meldt Reuter. De V.S. zijn echter niet van plan generalissimus Tsjang Kai Sjek te dwingen dit aantal te verminderen, aldus Eisenhower, Hij weigerde voorts de vraag te beantwoorden of hij het zou toejuichen als Tsjang uit vrije wil nationalistische troepen van Quemoy terugtrok. Eisenhower merkte op dat hij een publieke verklaring hierover op het ogen blik van geen nut achtte. Deze verklaring zou misschien verkeerd begrepen kunnen worden in Taipeh, aldus de Amerikaanse president. Het Engelse liberale blad Manchester Guardian heeft vandaag in een hoofd artikel aangedrongen op vrijlating van de drie nazileiders, die hun straf voor oorlogsmisdaden in de gevangenis te Spandau nog uitzitten: Hess, Speer en Von Schirach. „Nog afgezien van de groteske kos ten voor hun verblijf in Spandau ruim 200.000,- per jaar is hun gevangen schap voor onze rechtszin of uit poli tiek oogpunt niet langer van enig nut. Politiek gezien is de vrees, dat de Duit sers hen als helden zouden vereren on gegrond gebleken. Deze mannen kunnen geen genade verwachten, maar ook kan hun bestraffing nooit hun misda den evenaren. Ze moeten vrijgelaten worden niet voor henzelf maar voor onze gevoelens van recht en menselijk heid. Hun straf en de geschiedenis heb ben hun het zwijgen opgelegd," aldus de Manchester Guardian. v.: Beiroef, de hoofdstad van Libanon, is nog steeds vol barricaden. Toch 'zijn ook in deze stad plechtige requiem missen gehouden ter nagedachtenis van Paus Pius XII. Tussen de barricaden door zoeken de gelovigen hun weg naar de kerk. „Een zeer ergerlijk geval van dood door schuld", zo kwalificeerde de of ficier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank de zaak, welke woensdag voor deze rechtbank diende. Terecht stond een 19-jarige pluimveehouder uit Heerhugowaard, die op 25 augustus van dit jaar in beschonken toestand (ver dachte had achttien glazen bier ge dronken) een auto bestuurde en daar mee een botsing veroorzaakte te Schimmert. Bij deze botsing kwam een vriend van verdachte, die in de auto zat, om het leven. Verdachte botste in Meerssen tegen een auto op, reed gewoon door en ram de iets verder onder de gemeente Schimmert een bermpaaltje langs de weg en vervolgens een boom. De officier eiste 1 jaar en 8 maanden jeugdgevangenis en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De verde diger van verdachte bepleitte clemen tie. Uitspraak 29 oktober a.s. President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft gisteren verklaard, dat hij de nederlaag van Duitsland in de tweede wereldoorlog tot 'n feit heeft ge maakt elf maanden na de invasie in Normandië, terwijl de meeste militaire autoriteiten voorspeld hadden, dat daar voor 2 jaar nodig zouden zijn. Dit is vol gens United Press International zijn ant woord op de bewering van de Britse veldmaarschalk Montgomery dat Eisen hower's strategie als geallieerd opper bevelhebber in Europa de oorlog heeft verlengd en veel mensenlevens heeft gekost. Op zijn persconferentie bracht Eisenhower in herinnering dat öe voor malige Britse premier Sir Winston Churchill de snelheid had geprezen waarmee de nederlaag van Duitsland De commissie, die door de Indonesi sche regering is ingesteld voor de door de regering overgenomen Nederlandse bedrijven, heeft vandaag besprekingen gevoerd over het aanbrengen van ver beteringen in het beheer over deze be drijven, zulks ter bevordering van de Indonesische economie. De minister voor oudstrjjdersaangelegenheden, Chairul Sa- leh, die deze besprekingen leidde, deel de mede, dat tot de beoogde verbete ringen behoren een doeltreffender be drijfsvoering en bevordering van de ex port. Voorts wordt rekening gehouden met de politieke aspecten van de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland, aldus deze minister. Van de zijde van het ministerie van handel is nog medegedeeld, dat thans voorzieningen zijn getroffen om vast te stellen of een bedrijf al dan niet Nederlands eigendom is. Maatgevend is niet de zetel van het bedrijf, doch de nationaliteit van de aandeelhou ders. Een buitenlandse onderneming zal als niet-Nederlands worden beschouwd, als meer dan vijftig procent van de aan deelhouders niet-Nederlanders zijn. Voorts moeten in vergaderingen van aandeelhouders en van houders van prioriteitsaandelen vijftig procent der stemmen worden vertegenwoordigd door niet-Nederlandse buitenlanders, terwijl ook de raad van commissarissen voor meer dan vijftig procent uit niet-Neder landers moet bestaan. Voorts deelde de betrokken ambte naar van het ministerie van handel me de, dat de winsten voor niet-Nederland se buitenlandse aandeelhouders recht streeks naar hun respectieve landen kunnen worden overgemaakt. Naar Ne derlandse aandeelhouders zullen geen winsten mogen worden getransfereerd. De nationaliteit van de aandeelhou ders, van degenen dig stemrecht heb ben en van de leden van de raad van commissarissen, moet worden bekrach tigd door hun respectieve diplomatieke vertegenwoordigingen. Deze voorschrif ten, aldus bedoelde zegsman, dragen nog slechts een voorlopig karakter. De rege ring zal nog later definitieve voorschrif ten. vaststellen, aldus meldt het ANP. (Van onze correspondent) Nadat zij ruim twee jaar in voorar rest had gezeten Is vanochtend een 38- jarige vrouw uit Anjum onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Dit geschiedde, na dat het gerechtshof te Leeuwarden haar had vrijgesproken van uitlokking van doodslag, waarvoor zü verleden week vijf jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen. De rechtbank had de vrouw dit voorjaar na een eis van vijf jaar veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar. Het hof achtte het ten laste gelegde niet bewezen. De staatssecretaris van sociale zaken heeft in de staatscourant een beschik king gepubliceerd, waarbij wordt toege staan, dat in de nacht van 30 op 31 ok tober vroeger mag worden begonnen met het werk in broodbakkerijen. Voorts mag op vrijdag 31 oktober van 8 uur 's ochtends af brood worden vervoerd en verkocht. Dit geldt alleen voor die bedrijven, waar zaterdag 1 no vember niet wordt gewerkt. werd bereikt. Ook zei Eisenhower dat zijn Europese strategie al eerder gekri tiseerd was en dat hij verwachtte dat de kritiek zou voortduren. Eisenhower vertelde ook dat Churchill hem toenter tijd verteld had, dat als Parijs ver overd zou worden tegen Kerstmis na de invasie, dit een van de snelste mi litaire overwinningen van alle tijden zou zijn. De invasie had plaats in juni 1944. Parijs werd eind augustus veroverd. Maar een 'van de bekendste Duitse generaals uit de tweede wereldoorlog is het eens met de kritiek van de Brit se veldmaarschalk Sir Bernard L. Montgomery op de oorlogvoering in het Westen onder leiding van Eisenho wer. Generaal Hasso von Manteuffel, commandant van het vijfde tankleger in de Ardennen-sector, heeft namelijk gisteren verklaard, dat hij de opvatting van Montgomery deelt, dat de gealli eerden tegen de winter van 1944 de Rijn hadden kunnen bereiken en het be langrijke Ruhr-gebied hadden kunnen bezetten. Men vroeg Eisenhower of er niet een tegenstrijdigheid bestaat tussen de ver klaring die zijn minister van buiten landse zaken, Dulles, dinsdag heeft af gelegd en de uiteenzetting die Dulles twee weken geleden heeft gegeven. Op 30 september heeft Dulles de in druk gewekt dat de Verenigde Staten zullen proberen Tsjang Kai Sjek te be wegen zijn troepen op de eilanden voor de Chinese kust te verminderen, mits er een betrouwbare wapenstilstand ge sloten zou worden, zo zei een verslag gever. Maar dinsdag verklaarde Dulles dat de V.S. hoegenaamd niet van plan zijn om druk op Tsjang uit te oefenen. Eisenhower reageerde hierop met de mededeling dat hij geen twee mannen kende in de Amerikaanse regering, die dichter bij elkaar stonden dan Dulles en hij. Eisenhower verklaarde zich volkomen akkoord met Dulles' woor den van dinsdag. Op de vraag hoe de verhouding tussen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië op het ogenblik is, vooral gezien in het licht van de bezorgd heid van Europa voor de Amerikaan se politiek t.o.v. Formosa, antwoord de Eisenhower met een verwijzing naar recente uitspraken van premier Macmillan van Groot-Brittannië en diens minister van buitenlandse za ken, Selwvn Lloyd. Beide mannen hebben verklaard dat men niet ~k- koord kan gaan met gebiedsuitbrei ding van de communisten door mid del van geweld, aldus Eisenhower. De besprekingen, die in Warschau worden gevoerd tussen de V.S. en com munistisch China, zijn voor een week opgeschort. De Amerikaanse ambassa deur Beam zal zijn Chinese collega Wang Ping Nan volgende week donder dag weer ontmoeten. De Amerikaanse vice-president, Nixon. heeft gisteren bij Los Angeles het revolutionaire éénmans-raket-vlieg- tuig X-15, die de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen, onthuld. Dit melden AFP, Reuter en UPI. Toen de Amerikaanse staatsman op een knop drukte, schoven de deuren var 'n hangar open en werd het toestel door een trac tor naar buiten gereden. In zijn toe spraak zei Nixon, dat Amerika thans in de ruimtevaart weer vooraan gaat. Het thans onthulde toestel is een pro totype. Twee andere zijn op het ogen blik nog in de maak. De X-15 moet door een B-52 bommenwerper op een hoogte van ongeveer twaalf kilometer gelan ceerd worden, waarna de vloeibare- zuurstofmotor van het ruimtevaartuig voor de verdere voortstuwing tot een afstand van ruim zeshonderd ldlometer van de aarde moet zorgen. De grote moeilijkheid is die van de terugkeer in de dampkring rond de aarde en het overwinnen van de wrijvingshitte. De minste fout van het apparaat of van de ruimtepiloot zal fataal zijn. De eerste mens die met dit apparaat een ruimtereis zal gaan wagen is de 37-jarige invlieger Cross- field, de eerste ook, die met een snel heid van tweemaal die van het geluid heeft gevlogen. Als piloten van de twee andere toe stellen, die in de maak zijn, worden genoemd Robert White en Joseph Wal ker. De 37-jarige Crossfield zei bjj de ont hullingsplechtigheid dat hjj in februari zijn eerste ruimtevlucht met de X-15 zal maken, maar verwachtte nochtans dat het toestel nog voor het einde van dit jaar reeds een proefvlucht gemaakt zal hebben met snelheden van een 7000 km per uur. De motor van de X-15 heeft een vermogen van 500.000 pk. Onder de leuze „Ook emancipatie van de mannen" is een Duits winkel concern begonnen met een schort dat speciaal voor mannen is ontworpen. Het concern is van mening dat het vrouwelijk cachet (voor de man) in hoofdzaak fout is aan het bekende schort. De nieuwe schorten zijn een voudig van snit, hebben sobere kleu ren en hebben grote, diepe zakken waarin de heer des huizes dan bij voorbeeld zijn pijp en zijn krant kan opbergen. BONN, hedenmorgen De regering van Nassers Verenigde Arabische Republiek heeft afwijzend geantwoord op het verzoek van het Westduitse ministerie van buitenland se zaken tot uitlevering van de Mün- chense concentratiekamparts dr. Eise le. Naar men zich herinnert, vluchtte dr. Eisele naar Cairo, kort nadat in het te Bayreuth gevoerde proces tegen de concentratiekampbewaker Martin Sommer, deze wegens de door hem op geïnterneerden in Buchenwald gepleegde moorden en wreedheden tot evenslange tuchthuisstraf werd veroordeeld. Tijdens het proces werd de naam van dr. Eise le herhaaldelijk genoemd in verband met de in Buchenwald gepleegde mis daden. Voc. de Westduitse justitie hem kon grijpen, ontvluchtte Eisele echter. De Egyptische autoriteiten arres teerden hem aanvankelijk en stopten hem in de gevangenis voor buiten landers in Caïio, maar ontkenden .a- ter ooit van Eisele te hebben gehoord. Met de weigering hem aan de West duitse justitie l it te leveren erkennen zij thans achteraf, dat Eisele zich dus toch wel in Egypte bevindt. In Bonn meent men te weten, dat hij aan de militaire gezondheidsdienst dar V.A.R. is verbonden. Eisele schijnt wel zodanig vol vertrouwen te zijn geweest in de afwijzing van het Bonnse uitleve ringsverzoek, dat hij via ondergrondse kanalen zijn vrouw in Miinchen op dracht gaf zijn woning en praktijk (voor 60.000 Mark) te verkopen en met zijn twee kinderen naar Egypte te ko men,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9