Meeste katholieke bureaus verkeren in moeilijkheden Aambeien? Het spookpaard Chemische industrie neemt nog steeds in belangrijkheid toe Radio en TV HEMOTABS Waarschuwing voor defecte remmen Motie De Vreeze (IC.V.P.) voor regering onaanvaardbaar Aan geneeskundige zorg in overheids apparaat ontbreekt nog wel ivat Meerum Terwogt wordt 75 jaar Fiscaal klimaat in ons land niet gunstig voor positie in Euromarkt BEROEPSKEUZEVOORLICHTING Overheid stelt (oud) particulier initiatief achter hij (jonge) rijksbureaus Weekends voor jonge ren in Vinea Domini Geen optreden tegen de Hinag Geen voorschotten op de ambtelijke salarisverhogingen Partijraadsvergadering van de K.V.P. Gezondheidszorg in de bedrijven Lofthouse terug in Engels elftal Zweeds I.T.K. bereikt achtste finale Meer dan 5/4 miljoen sportbeoefenaren in West-Duitsland Schaakteam met Euwe tegen Engeland Mevrouw Heemskerk verslagen Zevende remise in damtweekamp Invitatietoernooi in Eindhoven Kramer wil uitbreiding van „tenniscircus" x4nders dan anderen HET ECHTPAAR PANZERA MIREILLE VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PAGINA 11 In Kv| pof. Jfent Dan, neem 4it tabletje en U stilt de pijn* Voor duel met Rusland Europese voetbalbeker Danlonschaaktoernooi Deslauriers-Koeperman Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS wat Levert levert is goed! Ereklasse 47/2 Formule voor Mille Miglia blijft ongewijzigd Sportflitsen Examens De gevolgen van de onjuiste over- neidspolitiek met betrekking tot de par ticuliere bureaux voor beroepskeuze z'jn duidelijk af te lezen in de situatie, daarin met name de katholieke bu- feaux over het algemeen, behoudens «en enkele uitzondering, verkeren. Het Jantal onderzoekingen vertoont sinds 1957 een daling, er zijn weinig bureaux Jaet een behoorlijke staf, er is een aan tal armetierige bureaux en door te be delen bij particulieren, ondernemin gen en sociale organisaties wordt het leven gerekt, maar als we zo nog een Paar jaar moeten doorsukkelen, is het einde van vele bureaux gekomen. Ver leden jaar heeft de minister van Socia le Zaken positieve toezeggingen ge daan, dat de zaak over 1959 in orde zou Jjin, maar in de Memorie van Toelich ting op zijn begroting begaat hij de on beleefdheid, over heel het werk van de Particuliere beroepskeuzevoorlichting Keen woord te zeggen. Aldus formuleerde de heer J. Zwanik ken, bestuurslid van de Nederlandse Katholieke Centrale voor Beroepskeu zevoorlichting en lid van de Tweede Kamer, zijn bezwaren tegen de houding van de minister. Hij deed dit tijdens «en te Utrecht gehouden persconferen tie. De particuliere bureaux worden zeer summier gesubsidieerd (ƒ4 per individueel onderzoek), terwpl de rijksarbeidsbureaux voor 100 pet be taald worden uit rijksgelden 30 a ƒ34 per geval). Op de begroting 1959 is, zoals de laatste jaren gebruikelijk, weer een bedrag van 80.000 uitge trokken voor de particuliere bureaux. Volgens drs. A. Verdijk, secretaris van de Katholieke Centrale, zou de Het katholiek vormingscentrum VI- bea Domini te Witmarsum belegt ge durende het winterseizoen een reeks openhartige gesprekken voor jongeren dit de drie noordelijke provincies onder bet motto „contacten met eigen tijd". Het centrum heeft daarvoor zeven Veekeinden georganiseerd en daarbij beslag weten te leggen op bp uitstek deskundigen. De belangstelling voor dez® weekeinden is zo groot, dat de I eeste reeds zijn volgeboekt en tiental- ;eh aanvragen wegens gebrek aan dimte moeten worden afgewezen. De feeks opent 25-26 oktober met een in- aiding over ,,Gods afwezigheid" door Pater dr. X. Rosier, de jonge Karme liet, die met zijn persoonlijke ervarin gen in industrie- en mijncentra van Europa twee opzienbarende boekdelen heeft gevuld. Pater Rosier heeft, na als arbeider te hebben gewerkt, enige ja ren in het Karmelietenklooster te Ro- ine doorgebracht. Binnenkort vertrekt bij naar Chili. De onderwerpen der weekeindge- sprekken zijn bijzonder aangepast aan de bijzondere situatie der katholieken in de overheersend niet-katholieke om- leving van noord-Nederland. Dit blijkt uit de weekeinden van 29-30 no vember en 25-26 april 1959, die gewijd lijn aan Rome/Heformatie. De eerste discussies sluiten aan op een inleiding van kapelaan dr. L. G. M. Altin" von Geusau uit Groningen. Het tweede weekeind over dit onderwerp lal worden ingeleid door de doopsgezin de predikant dr. W. F. Golterman en Prof dr J. G. M. Willebrands, voor zitter van de St.-Wilübrordvereniging. Andere weekeinden zijp jewijd aan „Hamer en sikkel" (inleider prof. dr. C. Kwant O.E.S.A.); „Kerk en per soonlijk geweten" (inleider aalmoeze nier p.c. Groenendijk van Waalheuvel) »De Film" (inleider Charles Boost) en „Menselijke Verhoudingen" (inleider Pater dr. N. Luypen, O.E.S.A.). (Van onze narlementaire redacteur) Minister Samkalden heeft nog niet "Oldoende gronden op te treden tegen de Hinag, een organisatie, waarvan bet doel wordt omschreven als „Hulp aan invalide oud-Oostfrontstrijders". De Sinister zei dit donderdag in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van ue communist Wagenaar. De heer Wagenaar had gevraagd of bet juist is dat voormalige SS-ers en Oud-NSB-ers onder de vlag van de Hi- bag bijeenkomsten organiseren en of de Westduitse ambassade daaraan me dewerking verleent in de vorm van het beschikbaar stellen van films. Hij wil de van de minister weten welke maat- begelen de bewindsman denkt te nemen. Minister Samkalden zei, dat de Hi- bag inderdaad zaterdag een verga dering in Krasnapolsky in Amsterdam beeft gehouden. Langs een omweg was Jben in het bezit gekomen van een ï^eetal films van niet-politieke strek- hing. De doorgave van deze films ge schiedde zonder voorkennis van de jJ/stduitse ambassade. De bewinds man zei, dat de activiteiten van de or ganisatie nauwlettend worden gevolgd dat hij niet zal schromen in te griJ- Pen, wanneer dit wenselijk zal blijken. De Tweede Kamer heeft bezwaar ge- aflakt tegen de uitbetaling bij voor schot van de voorgenomen salarisver lagingen van de vice-president en de ,«den van de Raad van State en de J°orzitter en leden van de Rekenka mer de -u het voorlopig verslag op „«grotingswijziging, waarin de beno ude gelden door de regering wo: -n „abg„vraagd wordt gevraagd waarom aangekondigde wetsontwerp, dat tioor nodig is, j. de salarisverhogingen niet is ingediend. Men nerinneiuu „aan dat de kamer reeds vroeger de verhoging van de top-salarissen ua°r ambtenaren er bezwaar tegen ♦..«It gemaakt voorschotten uit te be- w«b als de verhoging zelf nog niet bij to was vastgesteld. De uitbetaling is eh ook opgeschort. partijraadvergadering van de die reglementair is voorgeschre- en waarin de fractievoorzitter Romme voorlichting geeft om- de staatkundige situatie en het <j6r. menaire werk, zal gehouden wor- W°P vrijdag 12 en zaterdag 13 de- utfpjK in bet jaarbeursrestaurant te thiia De vergadering vangt aan op T^aKavond 12 december te 19.30 uur. Ïm bestuursraad van d KVP komt dagmiddag half drie te Utrecht subsidie 600.000 moeten bedragen, d.w.z. 17 per onderzoek. De Centra le wenst geen subsidie op basis van een exploitatietekort, evenmin een subsidie die gekoppeld wordt aan hetgeen provincies en gemeenten in 'ent dit opzicht doen. De heer Zwanikken wees er dat de beroepskeuzevoorlichting noodzake lijker wordt naarmate het maatschap pijbeeld ingewikkelder wordt, waarbij voor ons land nog de noodzaak komt van omschakeling naar de industrie per jaar moeten 12.000 jonge boe ren van beroep veranderen terwijl voorlichting ook noodzakelijk is voor toekomstige emigranten. Er zijn in ons land 5.000 beroepen met 20.000 beroeps variaties; ouders en kinderen weten niet meer waar zij aan toe zijn. Reeds vijftig jaar geleden werden de eerste particuliere initiatieven op het terrein van de beroepskeuzevoorlich ting genomen; de katholieke vakbewe ging trok hiervoor in 1917 prof. dr. Jac. van Ginneken aan en er bestaan nog enige bureaux, die hun oorsprong von den in dit initiatief. Ook van protestant se zijde werden initiatieven genomen. Pas in 1948 begon ook de overheid op dit terrein te werken, toen de rijksar beidsbureaux aan beroepskeuzevoor lichting gingen doen. Dit werk wordt geheel met rijksgeld betaald, terwijl aanvankelijk de adviezen gratis wer den gegeven; thans wordt een kleine bijdrage gevraagd, die echter niet in verhouding staat tot de kosten (10 i 3t.) Volgens de heer Zwanikken doet het particulier initiatief op dit terrein goed werk, al is het voor verbetering vatbaar. Juist toen de particuliere bu reaux zich het sterkst begonnen te ont wikkelen (1946-1947) doorkruiste de overheid het werk door met r(jksbu- reaux te beginnen. Intussen is het reeds zeven jaar ge leden, dat de Tweede Kamer een mo tie-De Kort (K.V.P.) aanvaardde, waarin de regering werd uitgenodigd, de particuliere bureaux te subsidië ren op gelijkwaardige wijze als de kos ten van de rijksbureaux bedra gen. De vraag „waarom confessione le instellingen voor beroepskeuzead viezen?" werd ter persconferentie be antwoord door dr. J. J. A. Volle- bergh, directeur van het Gemeen schappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie, die vooropstelde, dat de Katholieke Centrale niet eist, dat de adviezen slechts op confessionele ba sis gegeven mogen worden, evenmin dat iedereen verplicht zou zijn, ad vies te vragen aan een instantie van zijn eigen levensbeschouwing. De N.K.C.B. wenst slechts, dat ieder een zich kan laten adviseren door een zelf gekozen instantie en dat de rijks overheid dit recht van vrije keuze niet beperkt tot een privilege voor de financieel meest draagkrachtigen. Dr. Vollebergh stelde voorts, dat moeilijkheden bij de beroepskeuze vaak samenhangen met problemen In de per soonlijke sfeer en dat bij de school keuze voor onvolwassenen soms het vraagstuk van de opvoeding aan de orde gesteld wordt. In verband met de voor dit Werk noodzakelijke vertrou wensrelatie is het van belang, dat de adviseurs dezelfde levensbeschouwing zijn toegedaan als degenen die advies vragen, hoewel kwesties van levensbe schouwelijke aard niet in alle gevallen expliciet aan de orde komen. Op grond hiervan concludeerde dr. Vollebergh, dat de oprichting van con fessionele instituten voor beroepskeu ze gerechtvaardigd is en dat aan hen die om bepaalde redenen van deze in stituten gebruik willen maken, de mo gelijkheid daartoe geboden moet wor den, in hun eigen belang, maar ook in het belang van de samenleving, die slechts gediend is met adviezen, welke door de betrokkenen worden aanvaard. De taak van de overheid het bevor deren van het beroepskeuzewerk in al gemene zin t.a.v. deze instituten bestaat in het scheppen van de moge lijkheid om het werk verantwoord te verrichten, o.a. door subsidiëring. Advertentie Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verliohting van hun kwaal met Hemotabs. 'n Nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor "n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f. 1.47 Bil Apothekers en Drogisten. De Rotterdamse technicus J. Engelman heeft een remstoring-signaalapparaat geconstrueerd. Men ziet hem hier met dit „accessoire", dat heel gemakkelijk op alle bestaande auto's met hydraulisch remsysteem te monteren is. Door middel van twee lampjes groen en rood geeft het aan, of het remsysteem in orde is of dat er iets aan mankeert. Daar het rode lampje reeds begint te branden als er volgens het gevoel van de chauffeur nog niets aan de hand is, kan men zeker zeggen, dat het mensenlevens kan sparen. (Van onze parlementaire redactie) Het debat rond het regeringsvoorstel, dat bedrijfsgeneeskundige diensten ver plicht wil stellen, heeft ook gisteren niet tot een beslissing van de Tweede Kamer geleid. Na het antwoord in eer ste termijn van de staatssecretaris van sociale zaken, mr. van Rhijn, werd de behandeling geschorst. Mr. van Rhijn verklaarde nogmaals dat het de be doeling is om de bevoegdheden, die de regering door het wetsontwerp wil verkrijgen, slechts zeer geleidelijk te effectueren. Dat geldt zowel voor de eigenlijke invoering als voor de omvang van de bedrijven, waarvoor de bedrijfs geneeskundige dienst verplicht wordt gesteld. Kleine en middelgrote onder nemingen blijven dus in ieder geval voorlopig vrij van de verplichting. De staatssecretaris keerde zich tegen het voorstel om de Kruisverenigingen vertegenwoordigd te doen zijn in de commissie van Advies. Bedrijfsgenees kundige zorg ligt niet op de eerste hun terrein, zo meende hij. «P r'e organisaties van werkgevers en werknemers hun ver tegenwoordigers moeten hebben. een vraag hoe het staat met de bedrijfsgeneeskundige verzorging in de overheidsbedrijven moest mr van Rhijn toegeven, dat deze niet overal wordt gerealiseerd al valt in begin sel het hele overheidsapparaat onder de rijks geneeskundige dienst. De motie -an de heer de Vreeze (K.V.P.) noemde de bewindsman on aanvaardbaar. Hij vroeg zich af hoe het „Maatschappelijk Orgaan" dat in de motie wordt genoemd eruit zou moe ten zien, hoe het zou werken. Ook meende hij dat, als men de bedrijfs geneeskundige dienst niet verplicht zou stellen maar wel allerlei eisen wil for muleren waaraan eon vrijwillig tot stand gekomen dienst moet voldoen, dit de vrijwillige totstandkoming niet zou stimuleren. De regeling, werkt dan eerder als een rem en dat is niet in het belang van de arbeidersbeseher- ming, aldus de staatssecretaris. Mr. de Vreeze had tegen deze opvat ting van de bewindsman over de bete kenis van zijn motie nog wel wat in te brengen maar na een vergeefse in terruptie besloot hjj zijn argumenten tot de replieken te bewaren. Zoals ge zegd kwam de Kamer daar niet meer aan toe. Zij zal de behandeling volgen de veek voortzetten. Hans Meerum Terwogt, de nestor der Nederlandse sportjournalisten, wordt maandag 29 oktober a.s. 75 jaar. Al veel langer dan een halve eeuw be weegt deze markante figuur zich met zwier en gratie in de wereld van de Nederlandse sport. Hij is zelf actief sportman geweest en werd, in de jaren voor en kort na de eerste wereldoorlog, als scheidsrechter zowel nationaal als internationaal zeer gewaardeerd. De meeste bekendheid verwierf Meerum echter als slagvaar dig, briljant en vaak sarcastisch ridder van de pen en van het woord, daar bij altijd blijk gevend van een uiterst gedegen kennis van zaken, van een goed hart voor de jongeren en van een veelzijdige belangstelling die de gren zen van de sport verre overschrijdt. Meerum Terwogt werd in 1909 be noemd tot sportredacteur van de Nieu we Rotterdamse Courant. Toen had hij al een carrière achter zich als mede werker of redacteur van tal van tijd schriften en periodieken, o.m. van wij len Leo Lauer's onvolprezen Revue der Sporten. Het Engelse voetbalelftal, dat op 4 oktober te Belfast gelijk speelde tegen Noord-Ierland, is voor de woensdag in het Wembley-stadion te spelen wedstrijd tegen Rusland op vier plaatsen ge wijzigd. Nat Lofthouse, Bill Slater en Bryan Douglas keren in de ploeg terug, Graham Shaw, vervanger van de ge- blesseèrde Banks, debuteert als links achter. In verband met de herkiezing van Lofthouse werd Bobby Charlton van Manchester United, in Belfast midden voor van de ploeg, als rechtsbinnen op gesteld. De opstelling van het Engelse elftal is: doel: McDonald (Burnley), achter: Howe (West Bromwich Albion) en Shaw (Sheffield United), midden: Clayton (Blackburn Rovers), Wright (Wolver hampton Wanderers) en Slater (Wolver hampton Wanderers), voor: Douglas (Blackburn Rovers), Charlton (Man chester United), Lofthouse (Bolton Wanderers), Haynes (Fulham) en Finney (Preston North End). Reserves: Doelman Hopkinson (Bolton Wanderers), Morton (Luton Town) en Kevan (West Bromwich Albion). De Zweedse club IFK heeft zich ge plaatst in de achtste finale van de strijd om de Europese voetbalbeker. Daartoe versloeg zij woensdagavond in Göteborg La Jeunesse d'Esch uit Luxemburg met 5-1. De rust ging in met gelijke stand n.l. 1-1. Het was de derde en beslis sende wedstrijd tussen beide clubs. Op 14 september wonnen de Zweden met 2-1 in Luxemburg en op 30 september zegevierde Jeunesse in Goeteborg met 1-0. IFK komt in de achtste finale uit tegen de Duitse vereniging Wismut (Karl Marxstadt). In 1957 waren ruim 5j4 millioen West-Duitsers aangesloten Dij de 42 sportorganisaties, die de sport in de Bondsrepubliek leiden. De grootste orga nisatie is nog steeds de voetbalbond, die 1.585.563 leden telt. Daarop volgen de turnbond (1.3 miljoen) en de atletiek- bond (435.000). In vrijwel alle organi saties groeide het ledental. Voor medische onderzoekingen ten behoeve van de sport werd in 1957 een bedrag van 282.000 DM (ca. 254.000 gulden) uitgegeven, waarvan 215.000 DM ter beschikking was gesteld door de regering. In de laatste twee jaren werden ruim 2600 nieuwe sportcomplexen etc. aangelegd. Het Nederlandse schaakteam, dat op zaterdag 25 en zondag 26 oktober te Vlissingen tegen Engeland zal uitkomen, wordt gevormd door de volgende spelers: Dr. Euwe, Donner, Prins, Cortlever, Kramer, Van den Berg, Muhring, Roessel, Van Scheltinga en mr. Span jaard. Res.: dr. Barendregt en Orbaan. Van de Engelse ploeg is de samenstelling nog niet geheel bekend. Wel is zeker dat de internationale meester Alexander aan het eerste bord speelt en dat verder de gehele Engelse équipe, die op het ogenblik in München deelneemt aan het FIDE-landentoernooi, aanwezig zal zijn. Het betreft hier de spelers Golom- bek, Wade, Penrose en Barden. Donderdagavond zijn de partijen voor de tweede ronde van het derde Danlon schaaktoernooi voor dames gespeeld. De uitslagen waren: mevr. C. Roodzant mevr. F. Rinder 0-1. mej. M. Lazarevic mej. C. Benini 1-0, mevr. F. Heems kerkmevr. Chaude de Silans 0-1. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen mej. Lazarevic en mevr. Heemskerk eindigde in remise. Na twee ronden luidt de stand: 1. mevr. Rinder (W.-Dld.) 2 pnt; 2. mej. Laza revic (Z.-Sl.) I14 pnt.; 3 en 4 mevr. Roodzandt (Ned.) en mevr. Chaude de Silans (Fr.) beiden 1 pnt.; 5. mevr. Heemskerk (Ned.). pnt.; 6. mej. Benini (It.) 0 pnt. Donderdag is te Amsterdam de negende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen Deslauriers (Canada) en Koeperman (Rusland) gespeeld. De partij eindigde na de 51ste zet van Deslauriers (wit) in remise De stand In de tweekamp is nu 9-9. Pieter Auguste Perquin strijkt voorzichtig met de hand over zijn gezicht en constateert de aanwezig heid van een flinke heuvel boven zijn linkeroog. ,,Ik ehben gisteravond in het aonKer te gen iets opgelopen," zegt h*j lam. „Joa, meneer," antwoordt Toon correct en re Kt hem zijn koffie. „Wil ik meneer nog een tweed. Pieter Auguste Perquin raapt het op en be kijkt het peinzend. Het schiet hem te binnen dat hjj onder de worsteling die nacht een scheurend geluid heeft gehoord? Hij neemt zijn kamerjas van de stoel waarop hij ligt neergesmeten en onderzoekt die nauwkeurig. Neen, die is ongeschonden. Het moet dus het pak van zijn tegenstander geweest zijn, dgt 50) Gerulslqos steekt hij de loper in het slot en komt dan tot de ontdekking, dat het onnodige moeite is. De deur is helemaal niet afgesloten. Met een flinke zwaai stoot Pieter Auguste Perquin haar open. Wat dan volgt, gebeurt zo snel, dat hij er zich onmogelijk rekenschap van kan geven. Uit de donkere kamer stort zich iets op hem. Een iets, dat watervlug in zijn bewegingen is en spieren schijnt te hebben als stalen veren. Zijn vingers grijpen een stof, die aanvoelt als ruwe tweed. Hij ruikt zweet, paarden en stalmest en daar doorheen een andere geur, die hjj niet thuis kan brengen. Met inspanning van al zijn krachten beproeft hij de man vast te houden, maar iets, dal scherp is en zwaar treft hem tegen de slaap. En dan valt hij, een val die zonder einde lijkt. Wanneer hoofdinspecteur Pieter Auguste Perquin weer bijkomt, is het bijna daglicht. Duizelig, een beetje onpasselijk kruipt hij huiverend de trap af, de gang door naar zijn kamer. Om hem heen is het huis nog zonder ge rucht. Hij iaat zich als een blok op zijn bed vallen. Hij wordt pas wakker als Toon met de morgen koffie bij zijn bed staat en hem ontzet aanstaart. „Tjessis, meneer, wa hedde gijGe ziet er uit as een.as eenstottert hij. Hè? Wat?" vraagt Pieter Auguste duizelig. Hii heft het hoofd van het kussen en heeft opeens een gevoel als lagen zijn hersens los in zijn schedel. Er komen sterrên vóór z'n ogen. „Moar meneer dan toch!" zegt Toon weer. Iltflll AIJII KUiilCi VV11 IA IllcIlCvi 11 O t-\„ j1 r"" v "u b1'"1111' o bakske hoalen?" informeert hij dan. „Da wil nen hp hoorde scheuren. Die knoop zal aan een zak of mens wel es goed doen as tieh« Pau®l®rle>?f" "u"~ en gaat dan verder: „astie in den donker tege „Mooi zo," overweegt Pieter Auguste ter. „Nu gaan ze ook nog geloven, dat ik nem om gehad heb. Een stille drinker! Toe rnaar,„fPj hoe langer hoe mooier." Maar het voorgesteld twee de kopje neemt hij toch in dank aan. Onder het aankleden, terwijl hp alle ^°Sehlke kunst en vliegwerk te baat neemt om de die nacht ontstane heuvel, die nu alle kleuren van de regen boog vertoont een beetje minder voyant te maken bedenkt een teleurgestelde Pieter Augste Perquin, dat hij nu eigenlijk nog geen stap verf®5p0 roerige nacht hem behalve dan een ,°"ge" 0 Iaatsversiering niets maar dan ook niets he opge leverd. Of het moest dan de wetenschap zpn, dat het niet Leontine Hangst was, die de projector in de le ge kamer gehanteerd had. Want de gedaante die met wiekende armen en benen als een dol geworden wind molen op hem was aangevallen, was zeer zeker geen vrouw geweest. Maar van enig belang we.s dat feil niet, want voor een dergelijk baantje kon zp beel goed haar mensen hebben. De kerel had naar paarden er zweet en stalmest geroken, het kon dus best die kwaadaardige stalknecht met zijn Hangstse paarde gezicht geweest zpn. Maar wat ter wereld was dan toch die geur, die zijn aanvaller even zo goed had omzweefd als de meer plebejische stallucht? Dat was geen luchtje, dat iets met stallen of mest te ma ken had. Waarmee had het dan wel te maken? Waarmee? Pieter Auguste's haarborstel blijft wel een minuut lang bewegingloos boven zijn schedel hangen Waar, verdorie had die kerel nog meer naar gero ken? „Warempel, ik mag een kameel zijn," zegl hp en doet de borstel energiek weer neerdalen op zijn schedel. Dan valt zijn oog op iets naast zijn bed. Het is een knoop met een lapje stof er nog aan. Een goedkope zo van zijn kamerjas zijn blijven haken. Want de knoop en de stofreep kunnen nergens anders van af komstig zijn. De huisknecht Toon draagt zulke tweeds niet. Perquin meent zich te herinneren, dat de stal knecht met het paardegezicht iets dergelijks droeg. Jammer dat het nu te laat is om eens even bij dat heerschap te gaan neuzen. Maar wat in het vat blijft, verzuurt niet. HOOFDSTUK XIII De binnenplaats van Ter Weem is vol roodgerokte ruiters en wriemelende honden. Hun vrolijke stem men en in alle toonaarden weerklinkend geblaf wor den teruggekaatst tegen de zware muren. De herfst zon tintelt in het koper van de jachthoorn, die de ruiters om de schouders dragen, het kleurt het rood van de jassen nog dieper en doet de paardehuiden satijnig glanzen. Het valt Perquin op hoe nog een vrij groot aantal van de dames als amazone rijden. Het is een bont, gemengd gezelschap. Er zijn ook talrijke genodigden van over de grens en er wordt veel Frans gesproken. Het schouwspel herinnert Pie ter Auguste Perquin aan de jachten, die hjj heeft mee gereden bij zijn Franse grootvader op Ventour Ie Rideau. Zeker, Ventour was mooier, grootser dan Ter Weem. maar de sfeer was dezelfde. En hij staat er weer even afzijdig bij als daar met diezelfde be klemmende tegenzin in wat er gaat gebeuren. Hii was een goed, een uitstekend ruiter zelfs, al was hij dan ook geen elegante verschijning in het zadel, maar hij had nu eenmaal stierlijk het land aan dit soort jachten. Dat besef deed hem zich steeds onder al deze joyeuze enthousiasten een schutterige buiten staander voelen. Met een flauw glimlachje denkt hii terug aan een gesprek tussen twee vrienden van zijn grootvader waaruit hij begrepen had dat ze hem. de zoon van een Nederlands politieman, maar een vreemd geval vonden. (Wordt vervolgd Advertentie LEVERT CO - AMSTERDAM OORLAM ZELR OUDE GENEVER Gedurende 1957 bezette de chemische industrie qua omzet evenals in het voorafgaande jaar de vierde plaats in Nederland achter de metaalnijverheid, de voedings- en genotmiddelenindustrie en de textielindustrie; verwacht lean worden, dat zij in het lopende jaar naar de derde plaats boven de textiel industrie opschuift. Aldus wordt me degedeeld in het jaarverslag over 1957 van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Bij een totale industriële omzet in ons land van 29,1 miljard bereikte de chemische industrie een omzet van 2.450 miljoen in 1957 tegen 2.200 in 1956. Hiervan werd 1.217 1.026) n^iljoen geëxporteerd, d.i. 49% (47%) van het totaal. De export in geld uit gedrukt was ruim twee en een half maal zo groot als de import door deze industrietak. Het aandeel van de che mische industrie in de totale Neder landse export steeg over 1957 voor het eerst sedert 1948 wederom boven de 10%. Naar de landen van de E.E.G. werd voor 336 miljoen uitgevoerd, maar geheel West-Europa voor ca 647 miljoen. De chemische industrie van ons land neemt evenals in het vorig jaar de vijfde plaats in West-Europa en de twaalfde in de wereld in met ca 1% van de wereldproduktie en ca 4% van de wereldexport van chemische pro- dukten. Het bestuur van de V.N.C.I. be treurt het in zijn verslag, dat men nog steeds van regeringswege er niet toe overgaat een fiscaal klimaat te scheppen dat een kapitaalintensieve, sterk in ontwikkeling zijnde en aan grote veranderingen onderhevige, in dustrie nodig heeft om tot de gewenste ontwikkeling te komen. Het scheppen van een zo gunstig mogelijk fiscaal klimaat is op korte termijn noodza kelijk omdat de Euromarkt zich aan het formeren is, waarbij Nederland de machtige chemische industrieën van West-Duitsland, Frankrijk en Italië met hun groter en gevarieer der ervaring, met hun voorsprong tengevolge van het groter aantal per bedrijf vervaardigde produkten, op een gezamenlijke markt zullen ontmoeten. De overheid zal moeten woekeren met hetgeen haar bij het E.E.G. verdrag nog gebleven is aan soevereiniteit op economisch gebied; niet alleen zal zij moeten woekeren met de middelen om het investeren aantrekkelijker te ma ken, doch daarnaast met die, welke de export bevorderen en welke de belem meringen opruimen die aan fusies in de weg zijn gelegd. Ook zal de overheid krachtig op de bres moeten staan voor het door de Euromarktorganen doen treffen van die maatregelen, die een jonge industrie de kans geven zich te handhaven en te ontwikkelen tegen de gevestigde omringende industrieën in. Onder meer wordt hier door het V.N.C.I. gedacht aan de regelingen om trent mededinging kartels en macht posities die de Euromarkt nog moet brengen. Naast deze afweermogelijk- heid zal veel aandacht geschonken moe ten worden aan de komende wetge ving direct op de machtsposities be trekking hebbend. Evenwel beslistheid zal nodig zijn om te voorkomen, dat bij de onderhandelin gen over de Vrijhandelszone de nadelige verschillen in industriëel klimaat tus sen de Euromarkt en de zich aanslui tende landen belangrijk worden. De Vrijhandelszone dient zodanig ontwor pen te worden, dat zij niet te sterk discriminerend werkt ten nadele van de Euromarkt-pariners. Indien een vrij grote kunstmatige ongelijkheid in in dustriëel klimaat tussen de Euromarkt en de anderen geschapen wordt zal een belangrijk deel van de chemische indus- Te Eindhoven Is donderdagmiddag een begin gemaakt met een nationaal invitatie biljarttoemooi ereklasse 47/2. De resultaten van de middagpartijen waren: Scholte Jacobs Van Oosterhout Mol Metz De Ruyter 4GJ 22 103 18.18 164 22 45 7.45 400 20 126 20.00 177 20 35 8.85 242 18 79 13.44 400 18 135 22.22 Te Brescia zijn woensdag de plannen bekend gemaakt voor de Mille Miglia 1959. De formule voor deze rit komt vrijwel overeen met die van dit jaar. De totale afstand is opnieuw 1600 km. Start en finish zijn te Brescia. De enige wijziging van betekenis is, dat in 1959 de trajecten voor ongelimiteerde snel heid een totale afstand van 250 km zullen hebben, In 1958 was deze afstand 82 km. Jack Kramer denkt aan uitbreiding van de groep tennis-professionals, waarmee hij regelmatig op toernee is. Volgens het Britse blad „News Cronicle" wil hij een tweede team vormen, dat zal worden samengesteld uit de Austra liërs Mal Anderson en Ashley Cooper, de Italiaan Orlane Sirola en de jeugdige Spanjaard Arilla. Spanje heeft de B-voetbalwedstrijd tegen Italië voor de Middellandse Zee beker met 31 gewonnen. In een voetbalwedstrijd voor spelers onder de 23 jaar heeft Engeland met 3o van Tsjechoslowakije gewonnen De ruststand was 20. In de voetbalcompetitie om de Vriendschapsbeker heeft Beerschot met 5-3 van de Racing Club de Paris ge wonnen. De ruststand was 4-0. De heer Dardanne, voorzitter van de afdeling Normandië van de Franse wielerbond, heeft het circuit Rouen- Les-Essarts kandidaat gesteld 'oor de wereldkampioenschappen 1959 op de weg, als zou blijken dat die niet in Nederland gehouden kunnen worden trie, die bij non-discriminatie hier ont staan zou zijn, zijn heil elders zoeken. Het is zeker niet zo, dat over de gehele linie onze bestaande chemische industrie door te veel concessies tegen over de zich aansluitende landen zwaar geraakt zou worden; er zijn integen deel duidelijk aanwijsbare en belang rijke sectoren, die alleen voordeel van een Vrijhandelszone kunnen verwachten ook wanneer de uitkomst van de on derhandelingen voor het geheel teleur stellend zou zijn. Wellicht zal het gelukken voor de bestaande chemische industrie billijke origine-regels te scheppen naast een behoorlijk stelsel ter opruiming van tariefdistorsies, met als noodzakelijk sluitstuk een gelijke gerichte handels politiek van geheel West-Europa t.o.v. derde landen. De knappe Nederlandse maker van poppenfilms, Joop Geesink, stond gis teravond voor de televisie in het middel punt van de belangstèlling. Hij was na melijk het slachtoffer in de serie „An ders dan anderen", waarbij zijn leven de revue passeerde. Het werd een ver rassende, aantrekkelijke uitzending, die op zeer weloverwogen wijze op het beeld gebracht werd. Reeds het begin was een goe de vondst. Joop Geesink werd geïnter viewd in de „Spiegel der Kunsten". Aan het slot van het gesprek werd hem vanaf een monitor gevraagd, of hij de hoofdfiguur van „Anders dan anderen" wilde zijn. In snel tempo werd hjj ver volgens naar het Singermuseum in La ren gebracht. Bij het ondervragen van Joop Geesink was zeer veel te zien: tekeningen, decorontwerpen, filmfragmenten, ge sprekken met oude bekenden en natuur lijk poppenfilms. De grootste verrassing was wel het gesprek per televisie met de grote pionier van de poppenfilms George Pal. die in Londen was. Men had met medewerking van de instanties in Engeland, Frankrijk, België en Nederland de gehele Eurovisie-link van Londen nfear Bussum ingeschakeld om dit onderdeel mogelijk te maken. Nog een aardige demonstratie van de tech nische mogelijkheden van het moment was de vertoning van een telerecor- ding van het programma aan het slot. Een origineel cadeau overigens voor Joop Geesink: eei. telerecordirig van zijn eigen programma. Bert Garthoff leidde de ondervragingen uitstekend. Men weet steeds meer slag te krijgen van dit soort programma's en er een attractieve avond van te maken. J.v.S, In het A.V.R.O.-programma „Mu zikale coryfeeën" van a.s. zondagavond kan men luisteren naar het afscheids- recital van de beroemde Franse bari ton Charles Panzéra en zijn echtgenote de pianiste Magdeleine Panzéra-Bail- lot. Na het zesde lied van het recital er worden zeven liederen uitgevoerd van verschillende componisten zal Panzéra, die thans 62 jaar oud is, een kort afscheidswoord in het Nederlands tot de luisteraars uitspreken. Charles Panzéra werd geboren in fe bruari 1896 in Hyeres. Hp ontving zijn muzikale opleiding aan het conserva torium van Parijs en debuteerde in 1919 als Pelléas in de opera van Debus sy aan de Opéra Comique. In hetzelf de jaar trad hjj in het huwelijk met de pianiste Magdeleine Baillot. Vanaf dé dag van zijn huwelijk trok het echt paar altijd tezamen van land tot land; Magdeleine begeleidde haar man vaak. Charles Panzéra legde zich in het bij zonder toe op de concertzang, waarbij hii een belangrijke internationale car rière maakte door zijn buitengewone vertolkingen van composities zowel van klassieke als van moderne componis ten. In 1938 trad hij voor het eerst in Amsterdam op; hp vertolkte toen de rol van Pelléas bij een opvoering vein de Wagnervereniging. Ook als pe dagoog heeft Panzéra naam gemaakt. Zijn rijke ervaringen op dit gebied stel de hjj op schrift onder de titels „L'Art vocale" en „L'Amour de chanter". Sinds 1949 is de bariton leraar aan het conservatorium van Parijs. Mevrouw Panzéra is lerares aan de Ecole Nor male dè Musique. Het echtpaar heeft twee dochters. Voor France III wordt vanavond een minder bekend werk van Charles Gou nod uitgevoerd, namelijk de opera „Mi reille". Het Is wel merkwaardig dat het vrijwel nooit wordt uitgevoerd, want hoewel het als geheel geen meester werk Is, de opera bevat toch vele bril jante gedeelten. Het werk wordt uitge voerd door de omroepensembies, het geheel onder leiding van Jules Gressier. (280 m20 u.) LEIDEN, 15 okt. Kand. gen. 2 (rom J. A. v. d. Engh te Den Haag en R. I. Hoch- wald, U.S.A. Doet. gen. 2 (rom.) mej A. S. van Overstraten Kruysse te Der, Haag, A. J. J. Beerens te Den Haag, M. E. van Blankenstein te Londen, H. P. W. Boer te Boskoop, J. B. Bussemaker te Leiden. D. J. van Dijk te Wassenaar; J. J. Herskovits (U.S.A.), W. J. de Jong te Den Haag, O. A. M. Langezaal te Leiden, P. E. M. Meers hoek te Den Haag, H. J. van Oort te Voor burg, J. Pols te Den Haag, H. W Rosen- (U.S.A.), A. J. Salome te Leiden en W. Wischermann te Den Haag. Semi-artsex. mevr. M. L. Lalisang-Karamoy te Oegst- geest, mevr. E. Scholte-Mans té Den Haag. ■LeI' A. A. H. Pieterse te Den Haag, mej G A E Weis te Den Haag en S. Dubin (U.S.A.), A Gelman (U.S.A.). J L. D v. d. Roest te Den Haag en J M Werre te Santpoort. Artsex.: mevr A A. Vaessen- Gorter te Heerlen, mej O. Kok te Den Haag. F. E. van Dam te Nijmegen; C. J. van Dongen te Oegstgeest, J. Vaandrager te Oegstgeest en H. R. Verwers te Haar- lenj. AMSTERDAM, 15 okt. Bevorderd tot arts de heren L. de Jongh. S. M. Wiener. A. E Hart. W. R. Siebbeles. Sie Dhiam Tjong en E. Engelsman (Amsterdami Arts examen le ged. mevr L C. Markus— Meyer (Badhoevedorp), J. L. Roggeveer (Alkmaar), J. H. Bos en I. van der Slui (Amsterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11